Laadbrug 10 cm ontzet ..Margriet uit de vaart Bijeenkomst Technicus, milieu en samenleving Zuivering bij Volkeraksluis ZEEUWSE SCHAPEN HOUDERS HADDEN BEST JAAR Aluminium verwerkend bedrijf naar Middelburg Kansen op eigen veer dienst nemen toe stad streek Onvoldoende milieu onderzoek door gebrek aan personeel Meisje ernstig gewond bij botsing Buiig Zicht Brug Hozubra- keuring in Utrecht stanksloot gedempt Jaarvergadering BAL in Goes Onderzoek Deltadienst Kwik ECHTPAAR BEKENT DIEFSTAL Busje tweemaal over de kop; geen gewonden A. BURGEL HOOPVOL Voorstelling van Trijntje Cornelis gaat niet door Dinsdag 8 februari 1972 GRIND8CHIP RAMT VEERBOOT (Van een onzer verslaggevers) 's-HEER ARENDSKERKE Het gevaar zit 'erin dat de stu die van de milieuhygiënische gevolgen van de Deltawerken achter gaat lopen bij de tech nische studies over de afslui ting van de zeearmen. Dat is dan het gevolg van de perso neelsstop bij de overheid. Dat zei gistermorgen ir. P: Santema, hoofd van de afde ling milieuonderzoek van de deltadienst, op een persconfe rentie ter gelegenheid van de opening van de nieuwe behui zing van de afdeling milieu onderzoek in 's-Heer Arends- kerke. De afdeling bestaat nog slechts één jaar en verkeert nog ge heel in een opbouwfase, die nu door de personeelsstop wordt afgebroken, terwijl de andere, technische diensten van Rijks waterstaat reeds veel langer bestaan. Het laboratorium van de af deling bijvoorbeeld bezit een bijzonder kostbare apparatuur, terwijl eT maar één full-time laborant in dienst is. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Gisteroch tend om kwart over zeven is de 20-jarige mej. A. van de B. ernstig gewond geraakt toen zij op de kruising Parkzicht (weg IJzendijke - Waterland kerkje) door een auto werd geschept. In bewusteloze toe stand is zij overgebracht naar het ziekenhuis in Oostburg. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het veer Vlissingen-Breskens is gistermorgen om kwart over negen in zijn achil lespees getroffen. Een met grind beladen Engelse kustvaarder, de „Pen Stóur" (ruim 2400 ton) botste frontaal op de achtersteven van de veerboot „Prin ses Margriet", terwijl deze in de „fuik" van de Vlis- singse veerhaven lag. De „Prinses Margriet" liep een diepe deuk in de boven bouw op. De voorsteven van de „Pen Stour" stond nauw keurig in het plaatstaal afgebeeld, terwijl het Engelse schip een gat op enkele decimeters boven de waterlijn kreeg. De schade aan de schepen liet zich minder dramatisch aan zien, dan die aan de stalen laadbrug van het veer. Dit vele ton nen zware gevaarte werd door het geweld van de aanvaring on geveer 10 centimeter ontzet. Niettemin kon de laadbrug gister middag al weer worden gebruikt. Een geluk bij een ongeluk was, dat de „Prinses Mar griet", die om 8.50 uit Bres- kens was afgevaren, juist zijn lading auto's had gelost. Men zou net beginnen met het op nieuw vullen van het rij dek, toen de „Pen Stour" tegen de veerboot aanvoer. „Ik dacht aan een aardbeving", vertelde een van de mannen van de PSD die de wacht bij de slag boom hield. „De boot maakte een hevige schokbeweging, die zich voortplantte door de laad brug. De buislampen vielen uit hun armaturen omlaag en kletterden op het dek in stuk ken. De stalen plaat waarop ik stond, golfde onder mijn voe ten". De kapitein van de „Prinses Margriet": „Het grindschip kwam recht op ons afvaren. Het zicht was slecht. Hij moet zich in de haven vergist hebben. In plaats van de bui tenhaven, waar hij eigenlijk moest zijn, is de „Pen Stour" de veerhaven binnengelopen. Er ontstonden flinke vertra gingen, zowel in Vlissingen als in Breskens. De „Prinses Bea trix", die samen met de „Prin ses Margriet" de dienst Vlis singen-Breskens onderhoudt, moest zijn lading in Breskens weer lossen. Het schip maakte de overtocht zonder auto's en werd naast de beschadigde „fuik" in Vlissingen gemeerd, ditmaal om alleen voetgangers Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur. Plaatselijk een bui en tem peraturen boven normaal tot normaal- Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland: Voor woensdag: Aanta' uren zon: 0 tot 4. Min. temp. 0 tot 5 graden bo ven normaal. Max. temp. 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro- cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden boven nor maal. Max. temp. 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro- cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. waterstanden Konstanz 246 -1; Rheinfelden 153 onv.; Straatsburg 138 pl. 16; Plittersdorf 268 -2; Maxau 318 -8; Plochingen 134 onv.; Mannheim 129 pl. 15; Stein- bach 115 -4; Mainz 147 pl. 7; Bingen 52 -2; Kaub 69 -3: Trier 308 -32; Koblenz 118 pl. 7; Keulen 63 pl. 12; Ruhrort 211 pl. 16; Lobith 798 pl. 10; Pannerdense kop 778 pl. 10; Nijmegen 601 pl. 7; IJsselkop 750 pl. 8; Eefde IJssel 270 pl. 2; Deventer 158 onv.; Borgha ren 3971 -27; Monsin 5500 pl. 10; Belfeld 1168 pl. 13; Grave beneden de sluis 504 -2. hoogwater morgen, woensdag 9 febr. Bergen op zoom 10.07 en 23.01, Hansweert 9,38 en 22.17, Terneuzen 9.08 en 21 46 Vlis singen 8.42 en 21.10. Wemel- dinge 9.57 en 22.al. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Nederlanders stellen hun schapenhoudendc landgenoten echter nog steeds teleur: ondanks de toegenomen propaganda is bij hen de con sumptie van schape- en lams vlees zeer gering. Deze conclu sies kan men trekken uit het jaarverslag 1971 van het scha penstamboek voor Zeeland. In tegenstelling tot vele an dere produktietakken in de landbouw kunnen de schapen houders op een gunstig jaar te rugzien, met name in Zeeland. De prijzen die in sterke mate afhankelijk zijn van de export mogelijkheden, hebben zich het hele jaar op een goed peil gehandhaafd en waren in het algemeen beter dan het voor gaande jaar. De prijzen van slachtlamme- ren bereikten echter nog niet het zeer hoge niveau van 1969. „De slachtschapen werden wel voor hogere prijzen verkocht dan in 1969. De oorzaak hier van moet gezocht worden in de verbeterde afzetmogelijkhe den in het binnenland.. De gast arbeiders die in Nederland ver blijven, eten vrij veel schapen vlees". Onder de Nederlandse be volking is de consumptie ech ter zeer gering. Opvallend is volgens het verslag, dat zowel landelijk als in Zeeland het aantal lammeren toenam, ter wijl het aantal overige scha pen terugliep. Het totale aan tal schapen steeg echter in Zeeland met circa 250 tot 11627, terwijl het Nederlandse totaal met 2500 terugliep tot 572153. De Zeeuwse schapen-fokkerij kan op een goed jaar terug zien, aldus het stamboek. De rentabiliteit van de Zeeuwse schapenhouderij is op een aan trekkelijk niveau gekomen. Vrijdag 1 september is er weer een provinciale schapenfokdag in Goes. Maandag 14 februari heeft in het landbouwcentrum te Goes de algemene ledenvergadering van hef. stamboek, tevens van de afdvng Zeeland van de Ned. Wolfederatie, plaats. en fietsers aan boord te ne men. Terwijl de files op de veerpleinen groeiden, werden met bekwame spoed de reser veschepen Prins Bernhard en koningin Juliana ingezet. Deze konden laden en lossen in de kleinere fuiken, maar hun ca paciteit is geringer dan die van de pninsessen-boten, zodat het verkeer op de meest wes telijke Schelderoute moeizaam op gang kwam. Met behulp van vijzels had den intussen monteurs van rijkswaterstaat de laadbrug gistermiddag weer in zijn oor spronkelijke positie kunnen terugbrengen. Om 15.15 uur kon de brug ai weer gebruikt worden. De dienst werd her vat met de „Prinses Beatrix". Het zusterschip van deze veer boot, „Prinses Irene" is mo menteel wegens motorrevisie uit de vaart. PSD-directeur J. Nieuwen- huis deelde ons mee, dat er dag en nacht aan het herstel van deze boot zal worden ge werkt, zodat de dienst weer als vanouds met twee prinses- senboten kan worden onder houden. Het definitieve herstel van de laadbrug kan nog ge ruime tijd duren, aldus mr. Nieuwenhuis. De aanvaring moet zijn ont staan, doordat de roerganger van de „Pen Stour" die we gens de dichte mist goeddeels op radarwaairnemiing was aan gewezen, de stalen laadinrich- tingen van de provinciale boot verwarde met de daar wel enigszins op lijkende automa tische losinstallatie van het sorteerbedrijf voor grind en zand in de Vlissingse buiten haven, waarheen het schip op weg was. De Engelse kust- vaarder heeft na de aanvaring zijn reisdoel toch nog kunnen bereiken en zijn lading kun nen lossen. De veerboot wordt naar Scheldepoort overge bracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een be drijf dat voor zijn produktie is aangewezen op aluminium en dat om die reden de nabijheid zoekt van de Franse aluminium fabriek Péchiney, heeft be langstelling getoond voor ves tiging op het Middelburgse in dustrieterrein. De interesse van het, niet bij name genoemde bedrijf, gaat uit naar een van de industrie hallen die de gemeente Middel burg op het industrieterrein Arnepoort aan het bouwen is, en die aan de liefhebbers wor den verhuurd. Dit deelde gis teravond de wethouder van openbare werken, de heer W. Baars, mee tijdens een bijeen komst van de Middelburgse raadscommissie voor gemeente werken. De heer Baars ging ook in op de inmiddels bekende plannen van het chemisch concern Her cules, dat op een stuk grond grenzend aan het huidige fa brieksterrein van Hercules- Middelburg, een koolwaterstof- kunstharsenfabriek te bouwen. Omdat de industriehallen die Middelburg ter beschikking heeft, zeer dicht in de buurt van Hercules liggen, heeft de afdeling voorlichting van de gemeente Middelburg, de be langstelling van een achttal bedrijven gewekt, die het eind- fabrikaat van de koolwaterstof- kunstharsenfabriek verwerken i.e. enkele verffabrieken. Wethouder Baars zegde de commissie van gemeentewer ken toe dat elk stadium van de uitbreiding van Hercules zal worden onderworpen aan het oordeel van de desbetreffende commissie van advies en bij stand van de gemeente. TERNEUZEN. De ijs- voelen zich niet meer bedreigd „gevaarlijk ijs" nog aan de zullen behoren, pret heejt slechts kort geduurd, door hei wervelende schaats- winterse geneugten, die naar De eenden hebben weer bezit volkje. Slechts hier en daar velen hopen voor dit jaar genomen van hun domein en herinnert een bord met de tekst toch niet tot de verleden tijd (Van een onzer verslaggevers) j MIDDELBURG „Techni cus, Milieu en Samenleving". Dat is de titel van een bijeen komst welke door de afdeling Zeeland van het NIRIA op 12 februari a.s. wordt georgani seerd. Het NIRIA is het insti tuut van register-ingenieurs en afgestudeerden van hogere technische scholen. In overleg met de vereniging milieuhygië ne Zeeland heeft de Zeeuwse afdeling zich geworpen op een studie van het belangrijkste hoofdstuk uit het zogenaamde „Rapport van Rome", althans het concept ervan. De defini tieve versie van dit rapport, waarin onder meer aanbevelin gen die op verschillende land streken zij ingericht, zal bin nenkort verschijnen. De bijeenkomst van het NIRIA wordt in de Prins van Oranje te Goes gehouden, aanvang 13.30 uur. Ook niet-leden kun nen aan de bijeenkomst deel nemen. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR De inter provinciale stierenkeuring Ho- zubra wordt dit jaar niet in Etten-Leur, maar in Utrecht gehouden. Volgens het bestuur van Hozubra gaat het hier om een proef. Volgende week wordt beslist over de plaats waar in september de jaarlijk se koeienkeuring gehouden wordt. Sinds september 1964 was deze keuring steeds in Etten-Leur. Met name vanuit Utrecht (dat de laatste tijd nogal wat kampioenen lever de) werd meer en meer aan drang uitgeoefend de keuring centraler in het land te hou den. Er zou dan meer belang stelling bestaan. Op de Hozu brakeuringen zijn de beste beesten uit Holland, Zeeland, Utrecht en Brabant te zien. (Van onze correspondent) TERHOLE De „stanksloot" achter de bejaardenwo ningen in Terhole enkele weken geleden nog lange tijd in het nieuws door de grote hinder is tijdens de vorst periode dicht gegooid door aannemersbedrijf Sponselee. De nodigt grond daarvoor is aangevoerd uit de „Stoofpol- der", waarlangs in de toe komst het rioolwater van Ter hole zal worden aigevoerd. De rechtstreekse aanleiding tot de bijeenkomst was een ar tikel van Wouter van Dieren, de voorzitter van de raad van milieudefensie in Nederland en o.a. tv-producer, getiteld „het milieu moet ons bespringen, willen we er iets aan doen". De filosofie van Van Die ren in onze huidige, sterk tech nisch gerichte samenleving op merkt, is die van het onbe dachtzaam uitputten van na tuurlijke hulpbronnen, met als ruilmiddel onzerzijds', het afval, dat steeds minder gemakkelijk door de aarde wordt geabsor beerd. De vraag waartoe alles leidt is: „zal de aarde het ha len, of zal-ie het niet halen". Wouter van Dieren is een der sprekers op de NIRIA-bijeen- komst, die begint met de ver toning van de film „Environ ment in the balance". Na de pauze spreekt ir. H. Peters over „De natuurlijke grenzen van de techniek". Nadat op deze wijze enkele standpunten en inzichten aan de aanwezigen zijn overge bracht, zullen er groepsdiscus sies worden gehouden, besloten met een panneldiscussie onder voorzitterschap van Wouter van Dieren. Leden van het pan- nel zijn verder de presidente van de VMZ, mevrouw C. Kan- negieter en ir. H. Peters. Een der organisatoren van de bij eenkomst, de heer J. Schep- man uit Vlissingen, vice- voor zitter van de afdeling Zeeland van het NIRIA. deelt over de opzet van de bijeenkomst mee, dat het Rapport van Rome een zevental gedragslijnen geeft, die bij juiste toepassing zowel in de politiek als de technolo gie, maar ook in ieder persoon lijk handelen, tot een natuurlij ke evenwichtstoestand op onze planeet kunnen leiden. We zul len al onze moeite aan ver gaarde kennis en vernuft no dig hebben, om tot een derge lijk evenwicht te geraken", zegt hij. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Bond van Agrarische Loonbedrijven, af deling Zeeland, houdt vandaag (dinsdag) zijn algemene jaar vergadering in de Prins van Oranje te Goes. Naast jaarverslagen, finan ciële stukken, diverse benoe mingen, plannen voor het ko mende jaar, bespreking van loonwerktarieven 1972 en een gratis koffiemaaltijd voor alle leden, bedrijfsgenoten en me dewerkende zoons, staat een gedachtenwisseling over diver se actualiteiten in de land bouwmechanisatie op het pro- gramma. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEER ARENDSKERKE De Deltadienst onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheid om het Rijnwater te gaan ontdoen van een van zijn belangrijkste vervuilers, namelijk fosfaten, voor het wordt toegelaten in de Deltawateren via de Volkaraksluizen. Deze reiniging zou plaats moeten gaan vinden met een installatie die bij de sluizen ge bouwd zou moeten worden en die het vuile Rijnwater mengt met water waarin een geringe hoeveelheid ijzersulfaat is op gelost. Door die toevoeging zouden de fosfaten neerslaan in de vorm van ijzerfosfaten, waarna ze ongevaarlijk worden voor het milieu in de Delta. Zoals bekend horen de fosfa ten (voor een belangrijk deel afkomstig uit moderne wasmid delen) tot de belangrijkste wa- tervervuilende stoffen, die on der meer een enorme groei van bepaalde soms giftige al gen veroorzaken. Die algen be lemmeren de zuurstofcirculatie in het water en doen het water en het leven daarin in sterke mate verstiken. In het Brielse Meer is men sinds twee weken aan het ex perimenteren met een toevoe ging van een ijzersulfaatoplos- sing' aan het inlaatwater. Men verwacht pas over een jaar of twee, drie te kunnen komen met afgeronde resultaten van het experiment. Bekend is wel, dat een dergelijke reiniging technisch betrekkelijk eenvou dig is te realiseren en met ge ringe kosten. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De dief stallen, die in de nacht van 1 op 2 februari werden gepleegd in de zelfbedieningszaak van de heer V. aan de Nederstraat te Middelburg zijn opgelost. De 20-jarige loswerkman C.O en diens echtgenote C.J.E. O.- K. uit Middelburg zijn door de recherche aangehouden. Het overgrote deel van de gestolen goederen ter waarde van f 500 aan rookartikelen, nylonkou sen, textiel en vleeswaren is teruggevonden. De man is in verzekerde bewaring gesteld op het politiebureau en zal voor de officier van justitie worden gelfeid. De vrouw is na verhoord te zijn naar huis ge zonden. De afdeling milieuonderzoek van de Deltadienst nog maar een jaar werkzaam, maar niet temin van toenemende beteke nis is tot de ontdekking ge komen dat de Nieuwe Merwede Het Hollandsch Diep en het Haringvliet sinds de afsluiting van het Haringvliet een bij zonder sterke werking hebben gekregen. Door het verdwij nen van eb en vloed is het wa ter in dit grote bekken veel minder sterk gaan stromen, met het gevolg dat allerlei veront reinigingen, bijvoorbeeld ook kwik, naar de bodem zakken en daar al dan niet tijdelijk worden vastgehouden. Deze reinigende werking is van gro te betekenis voor de waterkwa liteit van bijvoorbeeld het Oos- terscheldebekken, dat mede daardoor op het ogenblik scho ner is dan ooit. (Van onze correspondente) BRUINISSE Maandag morgen is op de Grevelingen dam een volkswagenbusje be stuurd door W.P..J uit Middel burg op onverklaarbare wijze geslipt. Het busje, waarin zich acht mensen bevonden, kwam op het linker weggedeelte, botste tegen een uit tegeno vergestelde richting komende personenauto, bestuurd door H.J. de J. uit Papendrecht. Daarna sloeg het busje twee maal ove de kop, en kwam weer op de wielen terecht. Niemand raakte gewond. Bei de auto's werden zwaar be schadigd. (Van een onzer verslaggevers) HOEDEKENSKERKE TERNEUZEN „Ik ben zeer tevreden. Vanavond nog gaan alle aanvragen schrif telijk de deur uit. Als de be handeling daarvan een beet je vlot loopt, kunnen we al in maart met de nieuwe veerdienst beginnen", aldus de Hoedekenskerkse hotelier A. I. Burgel gisteren na af loop van zijn gesprek met Gedeputeerde M. van Poelje. Van Poelje zei gistermiddag in de Middelburgse abdij: „In eerste instantie denk ik, dat, als het allemaal reëel en dege lijk wordt opgezet, er van de provincie zeker geen tegenwer king kan worden verwacht. Persoonlijk ben ik zelfs be reid de organisatoren tegemoet té treden. Maar zij zullen toch nog wel wat klippen moeten omzeilen. Vooral financieel en scheepvaarttechnisch. De Zeeuwse gedeputeerde heeft de heer Burgel duidelijk gemaakt, dat er geen veerver- gunning vereist is. maar dat het schip wel via gedeputeerde staten bij de scheepvaartinspec tie zal moeten worden ge keurd voor het doel waarvoor het gaat worden gebruikt. Van daag zou de provincie een ge sprek hebben met kandidaat kopers, van de ponton en de toegangsbrug in de vee.rhaven van Hoedekenskerke, maar de kans is groot dat de provincie deze veervoorzieningen zal la ten liggen als de plannen bin nen afzienbare tijd rond zijn. Aan Rijkswaterstaat zal een aanlegvergunndng voor Ter- neuzen gevraagd moeten wor den en zal een aanleginrich- ting aangebracht moeten wor den. Aan de Ned. Spoorwegen, die de Hoedekenskerkse haven in bezit hebben, zal gebruik daarvan gevraagd worden. De heer Burgel denkt niet dat hij voor de veerdienst sub sidie nodig heeft, al weet hij nog niet zeker of hij geen fi nanciële garantie zal vragen. „Wij gaan heus wel goed draai en. Eerst zetten we de kleine boot in en zo snel mogelijk, in verband met het zomersei zoen, komt er een boot met een capaciteit van zo'n 200 man en de tarieven gaan omhoog van twee kwartjes naar twee gul den minstens. De kleine boot wordt reserveboot". De heer Van Poelje: „Die financiële garantie zie ik niet zo. Als de provincie bereid is om het ponton te laten liggen, betekent dat al een bijdrage van f 60.000 a 70.000. Overigens, een veerdienst is het eigenlijk niet.' Men gaat alleen op ren dabele uren varen. Als over heid kon je dat natuurlijk niet doen. Deze boot gaat dagelijks een aantal diensten varen, en wij hadden een dienstregeling met regelmaat nodig. Een par ticulier kan het allemaal, ook het onderhoud en andere kos ten, rendabeler doen, maar er blijft volgens mij een aantal moeilijkheden over." (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het toneel spel „Trijntje Cornelis" van Huygens zal morgenavond niet in het Ledeltheater in Oost burg worden opgevoerd. Door produktiemoeilijkhe- den is het Zuidelijk Toneel Globe niet in staat it stuk te brengen. De voorstelling is verschoven naar maandag 24 april. De abbonementskaarten blijven voor die datum gel dig.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3