Stakings drift verflauwt VIER BOMMEN GEBRUIKT BIJ AANSLAG OP GASSTATIONS Busje knalt op tankauto: zeven doden ZEESCHEPEN MIJDEN STEEDS MEER HAVEN ANTWERPEN Schenk wil ook naar Denver ACTIES GRIMMIGER Jongetje bezwijkt na mis handeling door vader Fatale manoeuvre op weg Oo sterk o u t-R ij en Korporaal barbier aan boord neer gestoken Huilen Communisten Terreur Nieuw Klap Telefoontjes Reparatie BRIT MOET DUIMEN EN VOETEN MISSEN EXPLOSIE RUIM 100 ONTSLAGEN BIJ TWEE BEDRIJVEN Kind verdronken in Aardenburg Schepen Delwaide somber Stamkaarten van werklozen gestolen Soeharto voor onafhankelijk Nieuw-Guinea Atoom-pacemaker voor 21-jarige In Frankrijk verdwijnen vijf boerderijen per uur Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. DINSDAG 8 FEBRUARI 1972 ZEEUW 26e Jaargang No. 8771 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels» advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur* Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m, 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/AMSTERDAM Het aantal al gemene stakingen in metaalbedrijven neemt af. Er zullen meer prikacties worden gevoerd. Alleen bij de grote werven RDM, Verolme en Wilton-Feijenoord in de Rijnmond gaan de meeste werknemers vandaag niet aan de slag. De houding van de stakers op deze bedrijven (in to taal ongeveer 17.000) was gisteren harder en grimmiger. Tot nu toe zijn er geen (ge heime) onderhandelingen ge voerd tussen de werkgevers in de metaal (FME) de industrie bond NVV en de overheid. Van beide kanten werd dit bevestigd. Geen van beide (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Naar de Roosendaalse politie eerst gisteravond heeft meege deeld heeft de achttienjarige Piet B. uit Roosendaal vrij dagmorgen zijn tien maan den oude zoontje Jantje zo ernstig mishandeld, dat het kind aan verschillende ern stige letsels is bezweken. De jongeman heeft bij de poli tie een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal van de week voor de officier van justitie in Breda worden geleid. Zijn aanvanke lijk ook gearresteerde negen tienjarige echtgenote is inmid dels weer op vrije voeten ge steld, nadat gebleken was dat zij part nog deel had aan de mishandeling. Vrijdagmorgen was zij boodschappen doen. Toen zij rond een uur thuis kwam haar werkloze man was met de baby alleen - zei haar echt genoot dat er iets met het kind was en dat er een dokter moest komen. Ze liepen naai de buren. De buurvrouw vond het kind in zijn ledikant je en belde de politie. Een ijlings gewaarschuwde arts kon sechts de dood consiateren. Het kindje had verschillende ernstige wonden aan borst en hoofd. Uit de verhoren is gebleken dat het jonge paar eind 1970 moest trouwen. Onder net mot to: jullie moeten zelf je boon tjes maar doppen, werd het tweetal aan zijn eigen lot overgelaten. In april vorig jaar werd de kleine geboren, waar ze allebei erg blij mee waren. De jonge vader verdiende de kos-t als straatmaker. Rond de jaarwisseling is het misgegaan. Het kind, waar schijnlijk tengevolge van doorkomende tandjes, huilde veel en langdurig. De vader kon daar niet tegen- Gebleken is dat hij het kind regelmatig sloeg om het stil te houden. De vrouw verklaarde bij de politie haar man al eerder ge waarschuwd te hebben de mishandelingen achterwege te laten. De buren en de bovenburen, die zich niet met het jonge paartje bemoeiden, hebben verklaard nooit iets van het huilen van het kind gehoord te hebben. Vrijdagmorgen moet de jongeman, alleen thuis met de huilende baby, opnieuw razend zijn gewor den. Toen hij zich realiseerde waar hij eigenlijk mee bezig was, lag de kleine dood in de partijen heeft een beroep ge daan op NKV-voorzitter Mer- tens, die bereid is te bemidde len. In totaal hebben gisteren, aldus de industriebond NVV, ongeveer 36.000 man in de mtetaal niet gewerkt. Volgens de industriebond NKV waren het er 10.000. Vrijdag j.l. be droeg het aantal stakers 20.000. De stakingen breidden zich gisteren ook uit tot meer be drijven buiten de Randstad: vooral in de provincie Gronin gen. De stakingsacties richtten zich -tegen hbt verbod van de president van de Amsterdamse rechtbank aan de industrie bond NVV om acties te gaan voeren voor een cao. Ook het geldende stakingsrecht of het ontbreken van Pen goed sta kingsrecht is, aldus de indus triebond NVV, een van de punten, waartegen de acties zich richtten. Officieel distan tieert deze NW-organisatie zich van de acties. De communistisch ghorien- teerde Eenheidsvakbeweging Nederland was gisteren in de Rijnmond bijzonder actief in tegenstelling tot vrijdag j.l. Er werd en extra editie van de „Rode Tribune" verspreid on der de stakende metaalbewer kers. In het blad wordt opge roepen om het stakingsverbod te bestrijden en te blijven vechten voor onbeperkte sta- kingsvrijhteid. Ook worden de arbeiders gemaand stakingsco mités per bedrijf te gaan vor men. De communistische een heidsvakbeweging stelt haar technisch apparaat ter be schikking van de arbeiders. Vandaag zullen minder sta kingsacties worden gevoerd. Dp industriebond NVV kon weinig voorspellingen doen en beschikte over te weinig gege vens. Volgens voorzitter Brus sel van de industriebond NKV is er sprake van „een terreur tegen onzp leden". Volgens de ze NKV-organisatie is het vaak aan personeelschefs te danken, dat stakers en werk willigen elkaar niet in de haren vliegen. Naast de stakingen op de werv'en Gusto, RDM, Verolme, Wilton-Feijenoord en Verschu- re lag gisteren het werk of een deel stil bij de Schelde hl Vlissingen, de werf Niehuis en Van Den Berg in Rotterdam (400 sta kers), machinefabriek Netam (300 stakers en Van Diepen te Haren (Gron) en de Neder landse Electrolasmaatschappij en de Noord-Nederlandse ma chinefabriek, Rep in Scheema en Winschoten. Bij de Schelde, Vlissingen, staakten gistermorgen 250 tot 300 werknemers. Er deden zich geen incidenten voor. Het NKV vindt ook de uit spraak van de Amsterdamse president, mr. Stheeman on juist en Pen klap in het ge zicht van de hele vakbewe ging. In zijn commentaar op deze uitspraak benadrukt deze vakcentrale sterk de eenheid van de vakbeweging. Volgens het NKV is vele maken gepro beerd de huidige situatie te misbruiken om de confessione le bonden en de NVV-bond tegenstellingen aan te praten, die ver uitgaan boven de zaak. Over de uitspraak: „Mr. Stheeman heeft 12 jaar sociale geschiedenis genegPerd en een oud arrest van de Hoge Raad, waarin elke staking als een onrechtmatige daad wordt be schouwd, herkauwd", aldus het NKV in „Ruim Zicht". (Van een onzer verslaggevers) RAVENSTEIN. Er zijn in totaal vier bommen gebruikt bij de sabotage-aanslagen op de Gasunie-compressorslations bij Ravenstein en Ommen. Vol gens de politie is dit het werk geweest van „een en dezelfde groep". De niet ontplofte bom, die bij het Overijsselse gas- station werd gevonden zat in een blauw schoudertasje- Voor, het verdere onderzoek kan deze vondst uiterst belangrijk zijn. Het gerechtelijk laboratorium zal de bom onderzoeken. In het Gemeenschapshuis in het Brabantse Ravenstein heb ben gistermiddag ongevPer veertig politiemannen en auto riteiten vergaderd over de te volgen tactiek bij de opsporing van de saboteurs. Bij aPze bij eenkomst waren geen buiten landse politiemensen aanwe zig. Er is vastgesteld, dat bij het opsporingsonderzoek nauwe samenwerking tussen de rijks politie van Zwolle en 's-Her- togenbosch een noodzaak is. In de vergadering werd besloten, dat de Bossche officier van Justitie mr. J. Booster de ope rerende politieteams zal lPiden in deze zaak. De anonieme telefoontjes, waarin mr. Booster en kolonel F. Offermans van de rijkspoli tie in Den Bosch met de dood werden bedreigd, zijn laconiek opgenomen. Bij de politie is een aantal tips binnengekomen, die bij het on derzoek van belang kunnen zijn. Ze worden alle zorgvul dig nagetrokkPn. Over de eer ste resultaten en de richting waarin het onderzoek gaat, wilden de politie-autoriteiten nog geen mededelingen doen. Een woordvoerder vgn de Gas unie heeft verklaard, dat de aardgas-leverantie nog steeds goed loopt. Volgens dP Gasunie kan de aardgas-distributie in Zuid- Nederland, België en Frank rijk vrijdag weer normaal zijn. In Ravenstein heeft de repara tie-ploeg gistermiddag het eer ste voorbereidende werk ver richt. Materieel en personeel hadden urenlang voor de in gang van het compressorstati on moeten wachten, omdat de politie nog bezig was met on derzoek. Intussen blijven de compres sorstations van de Gasunie on der strenge bewaking. De di rectie van de Gasunie gaat zich beraden over de vraag of die bewaking permanent moet worden. De Hoogeveense politie heeft gistermorgen Hoogevener C. Anmen (48) ongeveer twee en 'n half uur ondervraagd over de bomaanslagen. Daarna werd hij weer vrijgelaten. Volgens de politie was er onvoldoende bewijs voor de stelling dat de heer Annen erbij betrokken was. De Hoogevener had in oktober bekendgemaakt dat een noor delijke actiegroep over sabota gedaden dacht, omdat het noorden van Nederland ach tergesteld zou worden. Hij vertelde onze krant zondaga vond al niets te maken te heb ben gehad met de aanslagen en ze sterk af te keuren. (Vervolg op pagina 7.) liet opengereten wralc van het dodenbusje. Op de achter grond de officier van Justitie, mr. F. Vaillant, die zich op de hoogte laat brengen door de korpschef van de Oosterhoutse gemeentepolitiede hoofdin specteur W. Waas, en door de chef van de verkeersgroep, bri gadier De Graaf. LONDEN (DPA) Na vorig jaar door de invoe ring van het tientallig stelsel op een ander muntsysteem te zijn over gegaan, moeten de Brit ten nu afstand gaan doen van hun vertrouwde dui men, voeten, yards, pin ten en ponden. Volgens een maandag uitgegeven „witboek" zal men volgend jaar het tiendelig stelsel begin nen in te voeren voor maten en gewichten. In tegenstelling tot de gang van zaken met het geld, zal ditmaal de overgang niet op een dag gebeu ren, maar geleidelijk zijn. Eind 1975 moeten de meeste maten en gewich ten volgens het nieuwe stelsel zijn aangegeven, maar men zal ook het oude systeem tot eind 1979 nog mogen gebrui ken. Bierdrinkers krijgen een bijzondere concessie: voor getapt bier zal in de „pubs" de pint als maat worden gehand haafd. MAANDAG is de 69-jarige we duwnaar J. A. van Drunen in zijn woning aan de Newton- straat in Eindhoven door een buurjongen dood in de voorka mer gevonden. Volgens de brandweer bevond zich een do delijke hoeveelheid koolmo- noxyde in het huis, veroor zaakt door een kolenkacliel die verschillende afwijkingen ver toonde. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Zeven doden, twee ernstig en twee lichtgewonden, dat is het verbijsterende gevolg van een frontale botsing, die gistermorgen omstreeks kwart voor acht plaatsvond op de Vijf Eikenweg in Oosterhout tussen een personeelsbusje met negen electromonteurs en een met vijftien ton stookolie geladen tankwagen. Zeven inzittenden van het busje verloren op slag het leven, twee van hen liepen ernstige verwondingen op. Zij waren allen werknemers bij de NV Nolte, Electrotechnische en Mechanische Industrie te Eindhoven, onderweg naar een karwei in de Amer- centrale in Geertruidenberg. De chauffeur van de tankwagen en de chauffeur van een achter het dodenbusje rijdende personen- wagen raakten slechts licht gewond. De chauffeur van die perso nenwagen, de 26-jarige kraan machinist M. van Loon uit Til burg, kan als enige getuige ook de juiste toedracht vertellen. Tergend langzaam is volgens hem de bestuurder van het bus je van de rechterweghelft afge weken, zonder daarbij richting aan te geven. Hij kreeg ook niet de indruk dat de chauffeur van het busje bezig was met een in haalmanoeuvre. Daarvoor was de file waarin men reed te lang, daarvoor was ook de gedimd licht voerende tankwagen te goed zichtbaar. Op basis van zijn verklaring veronderstelt de politie dan ook, dat de chauf feur in slaap is gevallen of on wel is geworden. De directie van de NV Nolte heeft gistermorgen in het St.- Jozef zieken huis te Oosterhout de zwaar verminkte slachtof fers geïdentificeerd. Het zijn de 24-jarige ongehuwde bestuur der Gerardus Snel uit Eindho ven: de 23-jarige vader van één kind Petrus Derks uit Casteren; de 36-jarige vader van twee kinderen Comelis van Steensel uit Bladel; diens broer Anto- nius van Steensel, 29-jarige va der van één kind uit Bladel; de ongehuwde 20-jarige Johannes van Herwijnen uit Steensel; de 22-jarige ongehuwde Henricus Meurs eveneens uit Steensel en de 32-jarige vader van twee kinderen Lambertus Kronen berg uit Bladel. De twee zwaargewonde in zittenden van het busje zijn de 25-jarige vader van één kind Gerardus Couwenberg uit de Beukenlaan 14 in Reusel, die misschien een arm zal moeten missen, en de 20-jarige onge huwde Johannes de Laat uit de Wilhelminalaan 103 in Reusel. Beide personen zijn nog levens gevaarlijk gewond, maar kon den nog niet gehoord worden. Daarom is ook niet bekend waar precies zij in het busje gezeten hebben. Het ongeluk gebeurde op de Vijf Eikenweg tussen Rijen e» Oosterhout, ter hoogte van het industrieterrein Vijf Eikenweg Oost. De bediende van een ben zinestation, dat een vijftigtal meters voorbij de plaats van het ongeval ligt, hoorde om on geveer kwart voor acht de klap. „Een explosie gewoon," aldus de man, die onmiddellijk daar na alle hulpverleningsdiensten waarschuwde. (Van onze redactie binnenland) ZWOLLE DORDRECHT Twee bedrijven verkeren in fi nanciële moeilijkheden en moe ten als gevolg daarvan 113 mensen ontslaan R. Boltje en Zonen n.v., in ternationaal aannemersbedrijf voor grond-, baggerwerken en wegenbouw moet 76 van de on geveer 240 werknemers ont slaan. Alle 37 personeelsleden van het Technisch Installatiebedrijf Regoort in Sliedrecht zijn er zaterdag door middel van een briefje van op de hoogte ge steld, dat zij met ingang van maandag (gisteren) zijn ontslag- gen. Het bedrijf zit financieel volkomen aan de grond. De di recteur, de heer P. J. Regoort is overspannen. Zijn werkzaam heden zijn, voor zolang het nog duurt, overgenomen door drie werknemers, onder wie de boekhouder. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De vier jarige Luuk van Belleghem is gistermiddag in een vijver ten zuiden van de Weststraat in Aardenburg verdronken. Het ventje was met enkele kame raadjes aan het spelen en moet daarbij te water zijn geraakt. Een gewaarschuwde volwasse ne kwam te laat ter plaatse om het kind nog te kunnen red den. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Volgens schepen L. Delwaide van Ant werpen, vermijden grote zeeschepen De Schelde steeds meer vanwege de nautische moeilijkheden. Dit zou een van de redenen zijn, waardoor het totale aantal zeeschepen, dat in 1971 de ha ven heeft aangedaan, minder ls dan het jaar tevoren. De Antwerpse schepen heeft in dit kader gisteravond weer gepleit voor een spoedige reali sering van de bochtafsnijdiog bij Bath. Hij deed dat tijdens de begrotingsvesrgadering van de gemeenteraad van Antwerpen. Volgens de heer Delwaide zor gen de nautische belemmerin gen op de Westerschelde voor een regelrechte afremming van de verdere ontwikkeling van het Antwerpse industriegebied. „Antwerpen heeft ook reeds een aantal scheepvaartlijnen gemist, omdat er nog geen ak koord is over de rechttrekking van het nauw van Bath en de radarisatie van de Schelde," al dus de Antwerpse schepen, die maandagavond ook de cijfers van de haven over het afgelo pen jaar heeft bekendgemaakt. In 1971 hebben 18.654 zeesche pen de haven aangedaan tegen 19.150 in 1970. Het goederen verkeer heeft in 1971 in het eerste halfjaar een stijging van 3,3 procent te zien gegeven. In de tweede helft was duidelijk de afremming van de conjunc tuur merkbaar. Het goederen verkeer in de haven van Ant werpen was in 1971 ten op zichte van 1970 met 3,2 procent teruggelopen. Hierbij moet wel rekening gehouden worden met de aanvoer van 7.147.639 ton ruwe petroleum per pijpleiding. LEIDEN (ANP) Uit het gewestelijk arbeidsbureau te Leiden zijn het afgelopen week einde 4 a 5000 stamkaarten ge stolen met gegevens van werk-, lozen in de bouw en van ge handicapte werkzoekenden. Bij de leeggehaalde ladekas ten trof het personeel van het arbeidsbureau een briefje, ge tekend door „De groep Ulys ses", met de volgende verkla ring: „Het archief van het ar beidsbureau dient om de bezit tende klasse de kans te geven door middel van een zeer vol ledig kaartsysteem over het arbeidsverleden van de arbei ders te beschikken, de arbei ders te onderdrukken, te con troleren en uit te buiten. Daar om besloten wij dit kaartsys teem voor zover mogelijk te vernietigen". Volgens GAB-directeur Van Rijswijk zal de diefstal overi gens geen ernstige gevolgen hebben voor de bemiddeling ten behoeve van de mensen van wie de gegevens op de ver dwenen stamkaarten voorko men. CANBERRA (RTR) vVan- neer in het Australische deel van Nieuw-Guinea een onaf hankelijkheidsbeweging ont staat, zal Indonesië die steu nen, zo heeft president Soe harto van Indonesië gisteren op een persconferentie in Canber ra gezegd. Soeharto, die vier dagen in Australië is, antwoordde dit op vragen van een verslaggever. Hij zei een onafhankelijk Nieuw-Guinea te zullen respec teren, omdat Indonesië honder den jaren onder buitenlandse overheersing heeft geleefd en niet zal trachten andere vol keren te overheersen. In zijn toespraak in de raads vergadering van Antwerpen heeft de heer Delwaide er gis teravond onder meer nog op gewezen, dat het welzijn en de zorg voor de milieuhygiëne in het Antwerpse industriegebied de komende tijd centraal zal moeten staan. DEN HAAG (ANP) Tij dens het verblijf van Hr. Ms. voorradingsschip "Poolster" in St.-Nazaire is de korporaal- barbier C. A. Pijl zondagavond ongeveer half twaalf in zijn kapsalon aan boord van het schip neergestoken door een andere schepeling en is aan de gevolgen daaraan overleden. Het motief van de daad is geheel onduidelijk, mede om dat aan het gebeurde geen in cidenten waren vooraf gegaan. Het slachtoffer was 44 jaar, gehuwd, had vier kinderen en. was woonachtig in Amersfoort. De verdachte verblijft in ver zekerde bewaring aan boord van Hr. Ms. Poolster. Het schip stoomt thans op naar Den Hel der en zal morgen binnenlopen, UTRECHT (ANP) Een 21- jarige jongeman heeft in het Academisch ziekenhuis in Utrecht een atoom-pacemaker gekregen. De operatie is ver richt door drs. E. O. Robles de Medina, een medewerker van prof. dr. F. L. Meijler. De stroombron van het apparaatje dat het ritme van het hart re gelt bestaat uit plutonium 238. De levensduur wordt geschat op 10 a 15 jaar. De atoom-pacemaker is de tweede van dit type die ooit in Nederland is ingebracht (de eerste werd enige tijd geleden in een ziekenhuis in Enschede toegepast). PARIJS (RTR) In de laatste jaren vermin dert het aantal boerde rijen in Frankrijk gemid deld met vijf per uur. Dit blijkt uit gegevens van het ministerie van landbouw in Parijs. Tussen 1956 en 1970 zijn er ruim 700.000 land bouwbedrijven verdwe nen, gedeeltelijk door het samenvoegen van bedrij ven en verder ais gevolg van de trek van het plat teland naar de steden. Er zijn nu ongeveer an derhalf miljoen boerde rijen over. Het aantal mensen dat actief bij de Fransen landbouw be trokken is, nam af van ruim vijf miljoen in 1956 tot drie miljoen in 1970. aan toe, „ik steeds minder ga winnen. Als ik langzamer word en nederlagen lijd, moet ik er nog eens ernstig over denken". (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO Drievoudig olympisch kampioen Ard Schenk is van plan om zijn titels op de winterspelen van ^rhvfinr- 1976 in Denver te verdedigen. °t n' u""° „Ik zal daar zeker meedoen, Karl Schranz tenzijvoegde hij er snel dage persoonlijk door Brun- uitgesloten van de winterspelen wacht een groots welkom in Oosten rijk. Hij wordt op het vlieg veld van Wenen opgevangen door minister Simowatz en in het stadhuis ontvangt kanselier Kreisky hem namens de rege ring. Daarna is er een rondrit door de stad.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1