Wurstergeen meter gereden SAPP0BO72 ITQEN KON DE TITEL MIJ NIET Keiler gerust na rit Linkovesi "Ikbel u op. magdatr WINST RUSSEN RUIME HEDENDAAGSE PRINS VALLIANT Nederlandse cowbov Schenk trekt massa Skiër breekt pels RUSSEN HEBBEN HE LEIDING BIJ PAARRIJDEN Klacht SSC sorteert geen effect gouden gids overal verkrijgbaar 10 (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO De 20-jarige Amerikaanse skiër Eric Poul- sen is zaterdag in Sapporo door een val uitgeschakeld voor de Olympische afdaling. Boulsen, die onlanigs zesde werd bij de afdaling van de Hahnenkarnm in Kitzbühel, brak bij de training zijn rech terpols en liep een spierbles sure aan het rechterfcteen op. (Van onze speciale verslaggever SAPPORO. De 500 meter leverde voor sommigen grote teleurstelling op, zoals voor de 24.-jarige Amerikaan John Wurster. Hij wierp van woede de muts van zijn hoofd en zocht vertwijfeld steun bij zijn coach, Ed Rudolph. Er werd gediscussieerd, gesproken met de scheidsrechter, de Noor Arne Kvaalen, die op zijn beurt zich in verbinding stelde met de starter, maar er hielp geen moedertjelief aan. De protesten werden weggewuifd. Wurster was „out" zonder een meter te hebben geschaatstDriemaal had de Japanse starter hem aangewezen als de veroorzaker van een valse start. (ADVERTENTIE) TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 Erhard Keiler, in vloeiende stijl naar zijn tweede Olympische titel. #(Van onze speciale verslaggever) SAPPORO Erhard Keiler is de tweede sprinter in de schaatshistorie geworden, die op twee achtereenvolgende Winterspelen goud won. De eerste was de legendarische Ev- geni Grisjin, die de Olympische titel op de 500 meter behaalde in 1956 (Missurina) en in 1960 (Squaw Valley), doch die daar naast ook tweemaal goud be haalde op de 1500 meter en in 1964 op de Winterspelen te Innsbruck nog eens een ge deelde tweede plaats bereik te op de 500 meter achter de Amerikaan McDermott, tot de dag van gisteren tevens nog Olympisch recordhouder. Dit record van 40.1 is op het kunst ijs van Sapporo evenwel ge schiedenis geworden. Ondanks het feit, dat het ijs wederom niet ideaal was - dit in tegenstelling tot de weersom standigheden (zon en nagenoeg geen wind), die alle elementen voor recordtijden inhielden kwamen vier rijders eronder: de drie medaillewinnaars, Kei ler (goud), de Zweed Hasse Börjes (zilver) en de Rus Vele- ri Moeratov (brons), alsmede de Noor Björang, die met 39.91 nog juist binnen de veertig se conden bleef. Nederlands enige troef onder 's werelds sprintelite, Ard Schenk, heeft het podium op deze reis niet gehaald, zoals hij trouwens zelf reeds als ver wachting had uitgesproken. Toen zijn directe tegenstander, de Amerikaan Neil Blatchford, bij de tweede start wegsprong, „hapte" Schenk in het ijs.... Hij kwam met de punt van zijn schaats in het ijs, toen hij uit de starthouding wilde weg- sprinten. Voorover viel hij en ofschoon de veelvoudige kam pioen snel op de been stond, was er voor hem geen eer meer te behalen .Met zijn tijd van 43.40 eindigde hij ver in de achterhoede, als 34e. De an dere twee Nederlanders, die op de 500 meter uitkwamen: Eddy Verheijen en Jappie van Dijk, werden, met 42,67 en 43.04 res pectievelijk 25e en 32e. Zij, beiden typische lange-afstand- rijders, deden echter louter „voor spek en bonen" mee. De Japanse starter vormde een onzekere factor in deze spannende strijd om honderd sten van seconden. In de eerste vier paren kwamen reeds tien valse starts voor Als eerste zette de Zweedse zwaargewicht, de vorige week 24 jaar geworden Hasse Börjes, een tijd, die perspectieven in hield: 39.69 seconden. Zijn land genoot Ove König kwam er niet aan: 40.25, maar voor Börjes was het goud gedevalueerd tot zilver, toen Erhard Keiler zijn race tegen de klok had gere den en 39.44 op het gigantische scorebord had gebracht. Welis waar had hij niet de snelste aanvangstijd zijn eerste hon derd meter ging in 10.06, terwijl verscheidene hier onder bleven (ook rijders, die in de midden moot eindigden) maar toen de sterke Keiler eenmaal zijn juis te ritme had gevonden, ging hij in een flits recht op zijn doel (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO De wereld- en Europese kampioenen Irina Rodnina en AJexei Oelanov hebben na de verplichte figu ren de leiding bij het paar tijden. De Russen vergaarden 104,5 punten en hebben plaats- cijfer 13. De stand is: 1 Irina Rodnina - Alexei Oelanov (Rus.) 104,5 pnt. plaatscijfer 13; Loedmila Smirnova - Andrei Soeraikin (Rus.) 104,4 pnt. plc. 14; 3 Manuela Gross - Uwe Kagel- mann (O.-Dld.) 101,0 34,5; 4 Jojo Starbuck - Kenneth Shel- Lehmann - Herbert Wiesinger (W.-Dld.) 100,1 41,5; 6 Irina Tsjerniaeva - Vassili Blagov (Rus.) 97,9 57,0; 7 Annette Kansy - Axel Salzmann (O.- Dld.) 96,8 64,5; 8 Melissa en Mark Miütano (V.S.) 94,5 75,5; 9 Sandra en Val Bezie (Can.) 94,2 80,5; 10 Corinna Halke - Eberhard Rausch (W.- Dld.) 92,2 97,0. Het vrije rijden staat voor morgenavond op het program ma. Ik ben Elsje van de Gouden Gids en ik vraag maar een paar minuutjes van uw kostbare tijd om u een advertentie te adviseren in de Gouden Gids, de onmisbare zaken- en beroepen-gids, die wordt uitgebracht met medewerking van PTT. Zo'n advertentie zal zéker gezien worden, want weet u hoede Gouden Gids genoemd wordt? De „gouden' greep" voor alle zaken en beroepen. Dan begrijpt u wel hoe vaak er naar de Gouden Gids gegrepen wordt. U hoort van mij. Elsje van de Wibautstraat 82-84 Amsterdam. Ard Schenk, de „Flying Dutchman", is zonder tegenspraak de individuele held van de 11de Olympische Winterspelen. Schaatsen is een van de saaiste sporten die er zijn. Het is zo opwindend als kijken naar gras om te zien hoe het groeit. Maar bij Ard Schenk, de 28-jarige vrijgezel, is het anders. Hij haalt de mensen in massa's naar het stadion toe. En de bewonderaars, voornamelijk vrouwen, volgen elke beweging van hem als hij over het ijs glijdt. Lange gracieuze en krachtige bewegingen. Als het bekend wordt dat „Ard op het ijs staat" lopen de vrouwenafdelingen van het Olympische Dorp leeg. Schenk is een indrukwekkende jiguur. Hij is 1.90 meter lang, heeft de brede schouders van een bokser, geen middel om van te spreken, krachtige dijen en lange gespierde benen die zowat uit zijn nauwsluitende broek barsten. Geel haar omlijst zijn magere, klassiek-gevormde gelaat. Het hangt over zijn oren, haast tot zijn schouders. Zijn ogen hebben de kleuren van de lucht in de zomer. Schenk heeft verleden jaar zes wereldrecords gehaald. Als hij in Nederland rijdt dan zijn de straten verlaten want iedereen kijkt naar hem op de t.v. Hij is een nationaal idool. Niet lang geleden werd hij geëerd met zowat het hoogste dat zijn land te vergeven heeft: er werd een tulp naar hem genoemd. 0 Bij het ijshockey in Sapporo gaat het over het algemeen hard toe. De Zwitsers Wittmer (links) en Lüthi ondervonden dat aan den lijve. Beiden zullen de rest van het Olympische toer nooi in het gips moeten volgen. 60. Zweden klopte de Vere nigde Staten met 5—1. De sco res per periode waren: 21 1—2—0. Noorwegen hebft zondag de wedstrijd voor groep B van het Olympische ijshockeytoer- nooi tegen Zuidslavië met"52 gewonnen. De scores per peri ode waren: 01 30 21. Voor deze groep versloeg West- Duitsland Zwitserland met 5 0. De tussenstanden waren: 2—0 0—0 3—0. STANDEN A-GROEP Tsj. Slowakije 1 1 0 0 2 14— 1 Rusland 1 1 0 0 2 93 Zweden 1 1 0 0 2 5—1 V.S. Finland Polen 10 0 1 10 0 1 10 0 1 B-GROEP 1 1 0 1 1 0 10 0 1 0 0 W.-Duitsland Noorwegen Zuidslavië Zwitserland (Van een voetbalmedewerker) SPRANG-CAPELLE De rel na afloop van de wedstrijd SSC-De Zwerver (tweede klas KNVB zaterdagvoetbal) op elf december die veel rumoer veroorzaakte, heeft niet tot strafmaatregelen geleid. De KNVB berichtte beide vereni gingen dat, gelezen het rap port van de commissie van onderzoek, de zaak als afge daan wordt beschouwd. Zowel SSC als De Zwervers moeten elk f 112,67 betalen zijnde^de helft van de kosten van het onderzoek. Ard Schenk: Bekaf na zijn race op de 1500 meter. Hij is een Nederlandse cowboy, de zoon van een boer in het Westfriese koeienland. Ard is nooit getrouwd, alhoewel zijn naam steeds wordt genoemd in verband met de een of andere „conti nentale schoonheid". Verleden jaar was hij verloofd en zou gaan trouwen, maar toen zijn meisje eiste dat hij moest kiezen tussen getrouwd zijn en schaatsen, koos hij het laatste. Hij studeert en wil fysiotherapeut worden. Omdat hij 28 jaar is vinden sommigen dat hij als schaatser zijn beste tijd heeft gehad. Men dringt er wel bij hem op aan het rijden op te geven nu hij helemaal bovenaan staat. „Ik heb genoten van de ervaring naar de top te klimmen," zegt Schenk, „en nu wil ik het meemaken hoe het is op de weg terug. Ik vind dat mijn publiek dat wel verdient." Schenk heeft al verschillende persconferenties doen opleven door zijn rechtstreekse antwoorden en zijn gevatheid. Hij zei gisteren dat hij nu hij de 1500 en 5000 meter heeft gewonnen, niet verwacht ook de 10.000 meter te winnen alhoewel het wereld record op die afstand al op zijn naam staat. Iemand herinnerde hem eraan dat hij toen hij in Sapporo aankwam met vertrouwen had gezegd dat hij drie gouden plakken ging halen. Waarom dacht hij er nu anders over? Was hij zijn zelfvertrouwen kwijt? „Waarachtig niet," zei Schenk, „ik wil mijn concurrenten wat opsarren." (ADVERTENTIE) SAPPORO Dl groep A van het Olympisch ijshockey- toernooi heeft Rusland zater dag Finland met 93 versla gen. De tussenstanden waren: 3—2 3—1 3—0. In de tweede wedstrijd van zaterdag ver sloeg Tsjechoslowakije Polen moeiteloos met 141. De tus senstanden waren: 50 31 SSC diende destijds een klacht in bij de KNVB toen bleek dat na afloop van de wedstrijd in het kleedlokaal dat De Zwervers had had ge bruikt vernielingen waren aangericht. Het bestuur van De Zwerver (Kinderdijk) vindt dat het met deze uit spraak niet voldoende rehabi- liteit heeft gekregen, en over weegt verdere stappen te gaan ondernemen. De heer C. Klei- noog, voorzitter van SSC, zei enigszins teleurgesteld te zijn over het resultaat van het on derzoek. Maar hij kon de uit spraak van de KNVB wel bil lijken, gezien het feit dat er niet voldoende bewijzen wa ren voor wat er na de wed strijd is gebeurd. hij lykt op een tot leven gekomen Prins Valliant af, zonder dat ook maar een moment de cadans verstoord werd. Er kwamen hierna voor hem nog enkele zenuwslopende rit ten, met als eerste die van de Russische favoriet Valeri Moe ratov tegen de Japanner Tak- yuka Hid. Moeratov, die met 9.87 een van de snelste ope ningstijden had, miste echter de kracht om tot het bittere einde door te kunnen gaan, terwijl Hida mede doordat hij in de tweede bocht even uit balans raakte met 40.62 zich toen reeds uit de prijz enhad gere den. Amerika's hoop Blatchford kwam niet verder dan 40.67, maar werkelijk gevaar dreigde, toen de huidge wereldrecord houder, de Fin Leo Linkovesi, van start ging. Zijn eerste hon derd meter schaatste hij weg in 9.67.,.. Ook de Fin miste evenwel het vermogen om dit hoge aanvangstempo over de (Door Will Grimsbey, correspondent van A.P.) SAPPORO. Het lijkt op een tot leven gekomen Prins Valliant uit de romantische verhalen. Hij is niet alleen ontwapenend knap, hij kan zich goed en helder uitdrukken, hij is geestig en hij schaatst zo snel als de wind. volle vijfhonderd meter vast te houden. Hij kwam uit op 40.14, waar mee hij slechts zesde zou wor den. Zijn landgenoot Seppo Hanninen zou hem zelfs nog met tweehonderdste seconde overtroeven. „Na deze rit wist ik, dat mij de titel niet meer kon ontgaan", vertelde Keiler later.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 8