Geen klop jacht op drug gebruikers Sexblad begint campagne tegen Dayan DERDE DEEL JEUGD ROME NEEMT DRUGS HERVORMING FRANS GEVANGENISWEZEN westduitse minister van gezondheid kathe strobel: LASER STRALEN ALS WAPEN Eerste Sekttest binnenland buitenland Schadelijk Actie Politiek Sociaal conflict Geplaagd Cipiers Theoretisch Kolossaal Paradijzen Hulp i KaTHE STRÖBEL (Van een onzer verslaggevers) BONN. Kathe Strobel (64) Is niet minister van gezondheid, omdat zij de beste specialist op medisch gebied zou zijn, maar omdat zij gedreven wordt door een diepe sociale bewogenheid en politiek „een te ernstige zaak" vindt „om alleen aan mannen over te laten". Kathe Strobel, die tevens verantwoor delijk is voor gezins- en jeugdzaken, werkte reeds als dertienjarig meisje in de sociaaldemocratische jeugdbewe ging en als jonge vrouw van achttien meldde zij zich al aan als lid van de SPD in Neurenberg, dat haar leven lang haar vaderstad gebleven is. Na bange oorlogsjaren, die haar man lange tijd in gevangenis en concentra tiekamp beleefde en waarin zij zelf aan het verzet deelnam, maakt zij van het priille begin af deel uit van de in 1949 opgerichte Bondsdag. Haar begaan zijn met het lot van de mensen als zin en doel van de maat schappij en haar ervaring als minister maken haar tot de aangewezen zegs vrouwe inzake het probleem van de verdovende middelen en het omvang rijke gebruik hiervan in de moderne maatschappij. Mevrouw Strobel wil weliswaar geen klopjacht op consu menten van drugs ontketenen, maar na een wetenschappelijke bestudering van de materie de handel ook die In soft drugs aan gevoelige straffen onderwerpen. Een psycho-logisch-peda- gogische campagne beschouwt zij ech ter als het meest doeltreffende wapen in de strijd tegen een consumptie, die zij in geen enkele fase als ongevaar lijk wil beschouwen. Deze thema's be handelden wij met haar in haar mi nisterie in Bonn. Mevrouw Strobel, veel mensen be schouwen de zogenaamde soft drugs als onschadelijk. Wat is het oordeel van de Duitse geleerden hierover Minister Strobel: De Duitse regering en de grote meerderheid van de Duit se geleerden, die zich met het pro bleem van de verdovende middelen bezig houden, huldigen de opvatting, dat er principieel geen ongevaarlijke drugs bestaan. De vraag of deze mid delen tot verslaafdheid kunnen leiden, is niet alleen beslissend voor de be oordeling van het gevaar hiervan. Daarom worden hasjiesj en marihuana door de wettelijke regelingen gelijk gesteld met de overige gevaarlijke drugs. In verband met de medische voorlich ting onderscheiden wij echter wel de schadelijkheid van de afzonderlijke groepen verdovende middelen en zeg gen wij, dat hasjiesj en marihuana op dit gebied de geringste gevaren ople veren. Dit betekent echter niet, dat we ze als ongevaarlijk beschouwen. ment, dat zij als tegenstanders van drugs reactionair zijn. Hoe is dat in uw land Min. Strobel: Ook in de Bondsrepu bliek Duitsland zijn er bepaalde krin gen, die het gebruik van drugs als kenmerk van hun politieke instelling hanteren. Deze subculturele -roepen worden echter aanzienlijk leiner. Tegenwoordig hoort men steen, vaker, dat de consumptie van verdovende middelen tot politieke passiviteit leidt en dus het politieke engagement doodt. Zelfs uitgesproken voorstan ders van het gebruik van drugs zijn tot heit inzicht gekomen, dat zij het slachtoffer waren van een vergissing en gaven dat ook eerlijk toe. De discussie om verdovende middelen wordt door bepaalde mensen met een sterk politiek accent gevoerd. Zo trachten radicale hervormers van de maatschappij hun politieke vijanden ook uit te schakelen met het argu- Met welke middelen tracht de Bonds republiek deze mentaliteit en het ge bruik van drugs tegen te gaan Min. Strobel: De Duitse regering nam het besluit een aatie ter bestrijding van het misbruik van verdovende middelen te gaan voeren. Maar men mag hierbij vooral niet de indruk wekken alsof het uitsluitend om rand groepen van jonge lieden gaait en dus ook niet de oplossing uitsluiten^ aan specialisten overlaten. In wezenlijk opzicht komt het er op aan de jonge generatie zelf voor de oplossing te in teresseren en haar hieraan te laten meewerken. Daarom hebben we een speciale voorlichtingscampagne uitge werkt, die dit jaar zal beginnen. In dit kader worden ook leergangen ge organiseerd om jonge mensen, die zich aan deze taak willen wijden, de nodige kennis bij te brengen. Weet men waarom Juist ln onze tijd het gebruik van drugs zo groot is ge worden en waarom vooral onder jonge mensen Min. Strobel: Uit diverse studies is duidelijk geworden, dat de motieven in twee verschillende sectoren ge zocht moeten worden. Van de ene kant hebben zij betrekking op het na tuurlijke proces van de groei naar een grotere zelfstandigheid van de jeugd met al zijn puberteitscrisis en van de andere kant op de maatschappelijke levensvoorwaarden, zoals deze in de op prestatie gebaseerde industriële maatschappij bestaan. Het persoonlijk conflict, dat tot het gebruik van drugs leidt met het doel de problemen op te lossen of te verdringen, vindt zijn oorzaak meestal in beide sectoren en wel de ene keesr meer als puberteits crisis, een andere keer meer als een defect in de opvoeding en soms ook wel meer als een sociaal conflict. Zelfs het gebruik van nieuwsgierig heid past in overwegende mate in dit schema. Wij wijden dus in het bijzon der onze aandacht aan de vraag hoe de persoonlijkheidsstructuur is van die jongeren, diie tot de twee tot vijf procent behoren, welke als echte slachtoffers van de verslaafdheid be schouwd moeten worden. (Van onze correspondent in Israël) TEL AVIV Staan po litieke rivalen van de mi nister van defensie gene raal Mosje Dayan in de regerende Arbeiderspartij achter de zeer felle en emotionele campagne van het wekeljjks verschijnen de sexblad Haolam Haze tegen Israels éénogige oorlogsheld? Het parlementslid Url Av- neri van de Haolam-Haze fractie in de Knesseth (het Israëlische parlement heeft die beschuldiging van aanhangers van generaal Dayan deze dagen tijdens 'n persconferentie in Tel Aviv mot de grootste stelligheid ontkend. Hij bedreigde het parlementslid Ben Ponaith, één van de politieke mede standers van de generale wegens het uitspreken van dergelijke beschuldigingen met een smaadproces. De aanhoudende aantijgingen van Haolam Haze tegen mi nister Dayan werken als zoutzuur op de Arbeiders partij. Pas in een laat stadium werd d egeplaagde minister van defensie na een periode van opvallend lange stilte door htet bestuur van de Arbei derspartij „wegens persoon lijke aanvallen van vijandi ge groeperingen" in be scherming genomen. Maar gisteren was één van de parlementsleden er als de kippen bij om in het parle ment vragen te stelten over de tweede woning van vice- eerste minister Jiggal Al- Ion in Jeruzalem. De aan hangers van generaal Dayan beschuldigen de vice-pre mier ervan de door-het- glijk-haaloampagne van generaal Dayan met infor matie en geld direct en in direct te steunen. Deze on rust in de Arbeiderspartij waarover Uri Avneri zei „dat het hem niets kan schelen als ledbn van deze regerende partij elkaar heelhuids opeten", heeft juist de beschudigingen te gen generaal Dayan het blad Haolam Haze in het middelpunt van de publieke belangstelling gebracht. Ook al zwegen de bladen, radio en televisie eensge zind over de ware achter grond van die aantijgingen is de oplage van Haolam Haze de afgelopen weken vrijwel verdrievoudigd. Dit politieke sexblad beschul digd gfenenaal Mosje Dayan reeds weken van diefstal van affiniteiten over een periode van minstens 10 jaar. Eveneens wordt generaal Dayan in een serieverhaal afgeschilderd als de vurige minaar van het meisje Elis- heva Chissis voor wie hij tijdens de uitputtingsoorlog de itigeringszittingen zou hebben verteten en afspra ken met opperbevelhebber Bar Lev zou hebben verzet. Volgens het blad Haoten Haze zou generaal Dayan chantage-methoden en grote bedragen geld hebben ge bruikt om dit meisjfe het zwijgen te laten opleggen toen de grond hem te heet onder de voeten werd, na dat hij een belofte om het meisje te trouwen niet zou zijn nagekomen. In het kort komt de campagne van Ha olam Haze Crop neer dat de Integriteit van Mosje Dayan als minister in het geding wordt gebracht. Gezien de strijd in de Arbeiderspartij om de opvolging van Golda Meir is dat van politieke be lang. Het is wel duidelijk dat Uri Avneri erin is ge slaagd niet alleen onrust in de Arbeiderspartij te ver weken maar generaal Day an ook als minister in de ogen van een deel van de publieke opinie in opspraak heeft weten te brengen. Het laatste woord over de affai re Dayan is nog niet ge zegd. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De Franse regering heeft aan de mi nister van Justitie 20 mil joen franks ter beschik king gesteld voor een on middellijke en dringende modernisering van het ge vangeniswezen. De minister heeft zich een zeer kort etermijn gesteld om de meest dringende her vormingsmaatregelen door te voeren. Om te beginnen zal rond elke gevangenisdirecteur een ploeg samengesteld worden die belast wordt met het dagelijks toezicht op de toestand in het be trokken huis van bewaring; deze bestaat (behalve de directeur dus) uit een rech ter, die toezicht moet hou den op de toepassing van de straffen; vertegenwoordi gers van het gevangenisper soneel, van de geneeskundi ge dienst (dus van artsen, psychiaters en ook van psy chologen); opvoeders en so ciale werksters, aalmoeze niers. Men is liet er algemeen eens over dat het welslagen van het hervormingsplan op de eerste plaats van de goe de wil en de competentie van faet personeel afhangt. Van grote betekenis hierbij is de gematigdheid van de cipiers, die in tal van Fran se gevangenissen in ware angstneurosen voor hun ge vangenen leven. Eveneens de psychologie van de di rectie, de actie van de ma gistratuur, die geregeld de gevangenissen moeten in specteren en van de wijze waarop de opvoeders, de artsen en de aalmoezeniers hun taak vervullen. M.a.w. alles hangt af van het daad werkelijk invoeren van een nieuwe opvatting over het vrijheidsbeperkende straf- systeem in een vernieuwd klimaat. De door de rege ring genomen maatregelen zijn het gevolg van een he le serie opstanden, rellen, stakingen en incidenten ln verschillende Franse huizen van bewaring, die min of meer in de gebeurtenissen van Toul geculmineerd heb ben, waar deze begin de cember 1971 een serie ver- FAURE (Maurice) bijsterende misstanden, aan het licht gebracht hebben. De minister van Justitie, René Pléven, heeft daarop twee dagen na het eind van deze incidenten van Toul, die in feite de „mei 1968" van het Franse gevangenis wezen betekenden, een ho ge magistraat (Robert Schmelek, advocaat-gene raal bij het Hof van Cassa tie en hoogleraar in de cri minaliteit) belast met de urgente samenstelling van een commissie van onder zoek die al 's anderendaags ln Toul aan het werk ging en binnen verrassend korte tijd een verrassend objectief en verrassend ontstellend rapport uitbracht. In dit rapport zegt de commissie niet alleen dat het meren deel van de in Toul geuite klachten gegrond zijn (er wordt o.m. gewag gemaakt van het te pas en vooral te onpas aanleggen van het dwangbuis, terwijl de direc teur er een ware tirannie uitoefende), maar wijst er op dat de misstanden gro tendeels het gevolg zijn van een verouderd (van het eind van de oorlog dateren de) gevangenisstelsel met voorschriften en reglemen ten die thans volkomen achterhaald zijn. Bovendien blijkt de rol van de rechters, belast met toe zicht op de ten uitvoerleg ging van de straf, overwe gend theoretisch te zijn. De commissie komt daarnaast tot de bevinding dat in Toul geen systematische wreed heden bedreven zijn, maar dat er niettemin incidenteel Individuele gevallen van ernstige wreedheden voor gekomen zijn. De onhoud bare toestand in Toul was het resultaat van het on menselijk strikt toepassen van de reglementen van 1945 door de directeur en zijn personeel. Daarbij kwam nog dat gebrek aan werkplaatsen en vakplei- ding vooral de jongere ge detineerden tot werkloos heid veroordeelde, waar door zij bovendien geen en kele bijverdienste hadden en dus nimmer iets uit de kantine konden kopen. De onledigheid leidde ertoe dat de jonge gevangenen ook niet door de opvoeders „op gevangen" konden worden en hun verblijf in Toul bleek hen definitief voor een normale samenleving te bederven. kende som genoemd kan worden, zal de som van menselijke inspanning ko lossaal moeten zijn om de besteding van het geldbe drag te rechtvaardigen, om dat in zaken als deze, het materiële op de tweede plaats komt. (Van onze correspondent) ROME Honderdtwintigdui zend Romeinse jongeren, 30 procent van de hoofdstedelijke bevolking beneden de 25, heeft de afgelopen twee jaar min stens 10 keer verdovende mid delen gebruikt. Zo schat de wethouder van volksgezond heid. De piek (50 procent) ligt in de leeftijdsklassen van 15 tot en met 20 jaar. In de leef tijdsklasse van 21 tot en met 25 daalt het percentage tot 23. Ook dit zijn schattingen van het gemeentebestuur. Betrouw baar statistisch materiaal ont breekt. Volgens een onderzoek van de „Kaplan Flury Stiftung", die Men heeft nu dezer dagen het voorbeeld van de „open gevangenis" van Casabian- da in Oost-Corsica aange haald, waar zeer vooruit strevende toestanden heer sen en de gevangenen niet achter slot en grendel zit ten, en waar de heropvoe- dinjgsresultaten het hoogst en de recidivisten-percenta ges het laagst blijken. Maar terwijl een dergelijk sys teem niet te generaliseren valt en vooral niet op alle veroordeelden toegepast kan worden, zal nu iets in grijpends in hiet gevangenis stelsel iïi Frankrijk moeten veranderen. Op de eerste plaats zal dit een totaal nieuwe oriëntatie zijn van allen, die „aan de andere (de z.g. goede) kant" bij het gevangenisstelsel be trokken zijn. Maar aange zien men voorschriften makkelijker kan verande ren dan mensen, zal ook het oude reglement van 1945 gewijzigd moeten wor den. En terwijl 20 miljoen franks voor een dergelijke taak niet een inclrukwek- wordt gefinancierd door de Zwitserse regering, telde Italië vorig jaar 600.000 jeugdige druggebruikers, de helft meer dan in 1970. Dit aantal zal het volgend jaar stijgen tot 2 mil joen. De Italiaanse deskundi gen noemen deze cijfers echter kolder. Een hoogleraar in de psychiatrie aan de Universiteit van Rome heeft zich base rend op zijn lange ervaring als zijn mening te kennen gegeven, dat er in het gehele land slechts 5.000 verslaafden en niet meer dan 20.000 inci dentele gebruikers zijn. Van deze laatsten zou de helft worden gevormd door buiten landse toeristen. Het aantal toxicomanen in de hoofdstad becijfert hij op een kleine dui zend. Van de 7.000 minderjarigen, die vorig jaar in Rome voor de rechter moesten verschijnen, had maar een twintigtal ken nis gemaakt met de „kunstma tige paradijzen", aldus de pro cureur-generaal van de kin derrechtbank. Een hoogleraar in de kinderpsychiatrie aan de Alma Mater van Rome heeft opgemerkt, dat hij anders dan de Zwitsers beweren in een praktijk van 12 jaar nimmer druggebruikers van beneden de 13 jaar heeft hoeven te behandelen. Buiten kijf verontrustend is wel, dat in 1970 op het Appen- nijnse Schiereiland honderd keer meer morfine in beslag is genomen dan in 1969; 22 keer meer Indische hennep en 19 keer meer opium. Men neemt aan, dat slechts éénvijfde van de in omloop zijnde verdoven de middelen in handen van de politie valt. In Rome wordt het meest amfetamine gebruikt (43 procent). Daarna volgen: In dische hennep met 28, barbitu- ren met 16, lsd met 12, opium derivaten met 7,5 en cocaïne met 2,5 procent. Een benijdenswaardige taak viel enige medewerkers van het staatsinstituut voor Chemisch Onderzoek in München ten deel: Zij moesten de eerste officiële Sekttest in de deelstaat Beieren volgens de nieuwe wijnwet uitvoeren. Als ereproever was een staatssecretaris staandeaanwezig. Sekt mag in de Bondsrepu bliek in de toekomst alleen nog maar genoemd worden, wat bij de voorgeschreven chemische analyse wordt goedgekeurd en aan bepaalde eisen met het oog op kleur, reuk en smaak voldoet. Mousserende wijnen met bijzondere eigenschappen krijgen de naam „Prddikatssekt"Een van de niet alleen in de Bondsrepu bliek bekende merken, „Henkell Trocken", voert deze aanduiding reeds in haar etiket. De groep Henkell met hoofdzetel in Wies- baden 140 jaar geleden opgericht heeft op het ogenblik de grootste Sektkelder ter wereld. Ze beheerst bijna een derde van de Duitse markt en zorgt met twee miljoen flessen jaarlijks ook voor een derde van de Sektexport uit de Bondsrepubliek. Het gemeentebestuur van Ro me heeft besloten, een groot scheepse anti-drug-campagne te ontketenen. Hiertoe is onder meer een ploeg van 17 artsen en 6 sociale werkers gevormd. Haar telefoonnummer wordt intussen alom bekendgemaakt door middel van aanplakbiljet ten. Op allle scholen zullen brochures over het kwaad van verdovende middelen worden verspreid en er worden 20- daagse cursussen georgani seerd, in eerste instantie voor het onderwijzend personeel en steaks ook voor jongeren en ouderen. Sinds twee jaar func tioneert een telefonische con- sultatiedienst. Deze heeft 2.000 personen geholpen. SAN FRANCISCO (AP) Twee natuurkundigen hebben mededelingen gedaan over een nieuwe laserstraal, die aldus menen collega's, zou kunnen worden gebruikt in een krach tig laserwapen. De natuurkundigen, dr. J.A. Sullivan en dr. C.P. Robinson, verbonden aan het weten schappelijke laboratorium van Los Alamos in Nieuw Mexico, weigerden te zeggen hoe krachtig de straal was die het resultaat was van hun proef nemingen, of wat men er mee zou kunnen doen. Maar natuurkundigen van het Amerikaanse natuurkundi ge genootschap dat hier thans vergadert menen dat de straal zou kunnen worden gebruikt in een nieuw en krachtig wa pen. In hun kringen geloofde men al lang dat er op zekere dag lasergeschut kan worden ontwikkeld dat zo krachtig is dat men er bijvoorbeeld vlieg tuigen mee kan neerhalen. Sullivan en Robinson weige ren mee te delen of hun werk onderdeel vormt van een gro ter en geheim project dat ter hand is genomen in hun labo ratorium waar ook geheime experimenten worden bedre ven ten bate van de commissie voor kernenergie. Bekend is dat de Ameri kaanse luchtmacht al ten min ste twee jaar bezig is met proefnemingen op de basis Kirkland te Albuquerque in Nieuw Mexico waarbij het mi litaire belang van krachtige laserstralen wordt bestudeerd. Deskundigen uit Los Alamos zouden aan dit werk deelne men. „Gewoon" licht wordt ge vormd door fotonen, deeltjes energie die in wanorde door elkaar zweven, maar bij de laser (dit is een afkorting van „Light Ampliciation By Sti mulated Emission of Radiati on") worden die fotonen ge richt in bepaalde lijnenzij blijven dus bij elkaar en vor men als zodanig een krachtige straal of bundeling energie. De mëeste krachtige lasers out lenen hun energie aan mo- noxyde en zuurstof die in aan wezigheid van stikstof worden verbrand. Er worden dan gas sen gevormd die zich uitzetten en die, door een straalpijp heen geforceerd, fotonen voortbrengen die men kan op vangen en richten De kracht van de straal is als regel be perkt omdat de gassen niet al te veel energie opleveren Maar door middel van ontplof, fingen kun men wel de nodige energie opwekken, en Sullivan en Robinson zouden in het na jaar van 1970 zijn begonnen de energie die zij nodig heb ben op te wekken door middel van het tot ontploffing bren gen van hexanitrosobenzeen. ■IM

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4