Proef met eigen veerdienst CHU-Zeeland roemde C. v. d. Peijl bij afscheid Fruitkwekers rond Goes rand van bankroet op Mr. Schlingemann kreeg plak van Kaispugers MIEL COOLS ZONG IN HULST Piet Vos uit Sint- Jansteen overleden VLISSINGEN SCHUIFT LAMMEEENBURG NAAR VOREN HOTELIER TEVREDEN OVER VAART VAN HOEDEKENSKERKE NAAR TERNEUZEN J. Jurry stapte uit zakenleven Droog Voorlichting over pijpleiding Voorwaarts zonder geldnood VEILINGBESTUUR DRAAIT DUIM SCHROEVEN AAN Hansweert een uur zonder stroom Zuidland- theater mag directeur hebben stad streek Intensivering van rundveehouderij Sas van Gent BLIJ ZWEMBAD PRIJS Maandag 7 februari 1972 3 (Van onze correspondent) GOES Na tien jaar voorzitterschap van de CHU-kamer- kring Zeeland te hebben vervuld, heeft de heer C. F. van der Peyl uit Kloetinge deze functie officieel neergelegd, op de zaterdag gehouden vergadering van de CHU in de Prins van Oranje te Goes. Op uitdrukkelijke wens van de scheidende voorzitter werden hem geen geschenken aangeboden. De heer A. Ka.land noemde de oud-voorzitter een sieraad voor de Unie, die de sympathie van anderen wist te winnen, en steeds openstond voor anderen. Hij overhandigde mevrouw Van der Peyl een bloemstuk. De vice-voorzitter van de CHU, ds. A. Olieman roemde de heer Van der Peyl om zijn grote gave van verstand en hart. Hij dankte de oud-voor zitter voor de wijze waarop hij zijn taak had vervuld. De heer van der Peyl maak te tevens bekend dat hij deze periode voor het laatst deel zal uitmaken van de CHU- fractie in provinciale staten van Zeeland. De vergadering werd druk bezocht. De opening geschied de door de heer Van der Peyl die wees op de moeilijkheden die de CHU-fractie heeft door gemaakt op politiek terrein, in verband met de PZEM--af faire en de hiermee direct ver- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Na een 55- jarige loopbaan in de zaak, die zijn grootvader oprichtte, heeft de heer J. Jurry zich teruggetrokken uit het zaken leven, waarin hij als 17-jarige jongen zijn intrede deed. Mede dankzij zijn kennis van zaken en doorzettingsver mogen is de stoffen- en vloe- renhandel Jurry n.v. te Ter- neuzen in Zeeland maar ook daarbuiten bekend. De heer Jurry was geduren de vele jaren een vooraan staand sportman. Onder ande re speelde hij lange tijd in het eersto voetbalelftal van Ter- neuzen en was hij Zeeuwsch tenniskampioen. Ook als be stuurslid van verschillende verenigingen was hij lange tijd actief. Op de afscheidsreceptie in hotel Rotterdam hebben zeer veie vrienden en relaties af scheid genomen van de heer Jurry en zijn vrouw. Onder hen waren burgemeester J.C. Aschoff, wethouder R. Barbé en wethouder R. Hol. hoogwater Morgen, dinsdag 8 febr Bergen op Zoom 9.05 en 21.41, Hansweert 8.33 en 21.07, Ter- neuzfen 8.04 en 20.36, Vlissin- gen 7.38 en 20.11, Wemeldinge 8.55 en 21.31. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opgesteld door het KNMI op zondag om 18 uur. Overwegend droog met en kele opklaringen en iets lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp: 1 tot 6 graden boven normaal; max. temp: 1 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp: 0 tot 5 graden boven normaal; max.. temp: 0 tot 5 graden boven norm&al; kans op een droge pqriöde van minstens 12 uur 90 pïB'cent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. band houdende persoon Kaland. Hij betreurde de gang van zaken en de controverse op politiek-provinciaal terrein die naar voren zijn gekomen spe ciaal tussen de drie confessio nele partijen. Men blijft ech ter als een persoon achter de heer Kaland staan. Maandag hoopte men met de drie confessionele partijen rond de tafel te gaan zitten. Men hoopt dat dit gesprek dan een positief resultaat zal hebben. De vice-voorzitter van de CHU, ds. A. Olieman, hield een betoog over de landelijke samenwerking tussen de drie confessionele partijen waarbij hij als eis stelde de eigen inbreng van de CHU in een eventueel federatief werkend verband tussen de drie partij en zou moeten blijven. Hij keerde zich tegen de visie van de KVP-voorzitter de Zeeuw. Als eis stelde hij dat primair de politiek dient te stoelen op het evangelie, en secondair op humanisme. In het bestuur van de ka- merkring Zeeland worden ge kozen W. Sanders uit Vlissin- geri, H. Eversdijkuit Hein- kenszand, S. Goverse uit Kou dekerke, A. van Dijk uit Ter- neuzen, E. Nieuwerkerk uit Poortvliet, S Lous uit Oostka- pelie, en F. Berger uit Wemel dinge. De nieu-we voorzitter werd H. Eversdijk uit Hein- kenszand. (Van een onzer verslaggevers) HOEDEKENSKERKE-TERNEUZEN —„Ik heb nu bewezen dat het veer door kan gaan", aldus een voor het eerst sinds het mislukken van de actie voor behoud „en verbetering" van het veer IIoedekenskerke-Terneuzen weer enthousiaste actiegroepvoorzitter, A. I. Burgel, na afloop van het zater dagmiddag vlekkeloos verlopen experiment met een par ticuliere boot. Samen met de eigenaar van deze boot. die in Hansweert gesta tioneerd is en voor eendcnjacht- en pleziertochten gebruikt wordt, de Belg Leo Ciaeys uit Wilrijk, heeft de Hoedekenskerkse hotelier een groots dienstvcrlenings- en recreatieplan voor zijn met afsterven bedreigde dorp en de aansluitende regio bedacht. A. van Beysterveldt overhandigt hoge carnavaleske onderscheiding. mr. Schlingemann de (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De vere niging voor bedrijfsvoorlich ting Walcheren houdt op 10 februari in De Brasserie te Middelburg haar jaarvergade ring. De gebruikelijke inlei ding over een onderwerp dat de leden sterk aanspreekt, wordt ditmaal gehouden door i-r. H. Dijkstra, hoofd van de afdeling synthese van het proefstation voor de rundvee houderij te Wageningen. Hij zal spreken over „Intensivering van de rundveehouderij". De vergadering begint om half tien. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het Vlis- singse college van b. en w. heeft een lijvige nota vervaar digd, waarin het concludeert dat vestiging van een „zwaar" grootwinkelareaal op Walche ren het meest verantwoord is in het nog maagdelijke bestem mingsplan Lammerenburg. Het door Middelburg gepresenteer de binnenstadterrein de Geere. wordt door b. en w. van Viis- singen als veel minder geschikt beschouwd. De Vlissingse nota is aan het provinciaal bestuur gezonden, dat geroepen is een Salomons oordeel uit te süreKen over de vraag waar od Walcheren mammoetwinkels en warenhui zen moeten komen. Het Vlis singse college heeft er van af gezien de voordelen die vesti ging van mammoetwinkels in de Vlissingse binnenstad zou den kunnen bieden, naar voren te brengen. Het verwacht zo staat in de nota dat ook de Vlissingse raad dit alternatief weinig waarde zal toexennen. alhoewel de Vlissingse midden stand dat totaal anders ziet. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Gedeputeerde mr. J. F. G. Schlingemann is zater dagavond in hotel Centraal in Sluis onderscheiden in de orde van de Kaispugers. Hij kreeg de medaille met daarbij behorende oor konde voor zijn verdiensten. De onderscheiding werd uit gereikt tijdens een officiële carnavalszitting, waarbij niet alleen de Kaispugers aanwe zig waren, maar ook de Brug se Totetrekkers, compleet met prins Fidel 1. Mr. Schlinge mann heeft als gast van bur gemeester mr. H. v. d. Beid, te zamen met zijn echtgenote nagenoeg de gehele carnavals bijeenkomst bijgewoond. Het GS-lid toonde zich erg ingenomen mtet zijn onder scheiding, waarvan de uitrei king werd gevolgd door een polonaise, waarbij ook de heer Schlingemann zich van zijn carnavaleske-beste kant liet zien. Behalve deze speciale gast is ook keizer Eduard 1, van de Totetrekkersgarde tij dens deze zitting onderschei den in de orde van de Kaispu gers. (Van een onzer verslaggevers) GOES-OSSENISSE De gewestelijke raad voor Zee land van het landbouwschap heeft tijdens een vergadering in Goes besloten, alle belang hebbende eigenaren en pach ters in oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, die zeer binnenkort worden geconfronteerd met de eerste leiding in het betreffen de pijpleidingsstraat-tracé, na melijk de leiding voor de Wa termij Zeeland, voor een voor lichtingsvergadering uit te no digen. Met de ontwerptracé's voor de leidingstraten in Zuid-Be veland en oost-Zeeuwseh- Vlaanderen kon de raad zich in principe verenigen, met dien verstande dat dev oorge- stelde wijziging in west-Zuid -Beveland zonder garanties voor direkte aansluiting bij een toekomstige provinciale weg voor de landbouw niet acceptabel is. Met het oog op e vele vra gen die momenteel in de agra rische gemeenschap in de be treffende tracé's te doorsnij den gebieden leven, meende de raad veelvoorkomende ge ruchten de kop in te moeten drukken. Er is, aldus het landbouw schap, in Zeeland nog geen sprake van eventuele aankoop of onteigening ten behoeve van leidingstraten. Het betreft vooralsnog tracé's waarin lei dingen op de tot op heden gebruikelijke wijze kunnen worden gelegd. Schieting In zaal Flora werd een seliieting gehouden met een deelname van 40 schutters De uitslag was. Hoge vogel E. de Zutter Assenede (België. Eerste zijvogel H. Jo- rissen Koewacht. Tweede zij vogel R. Herrewegh Lams- w aar de. DE MEERDERHEID van de Ne derlandse schrijvers is tegen andera spelling. Zo heeft een enquête uitgewezen. De proefvaart ls zaterdag door allerlei omstandigheden plotseling georganiseerd en in de haast had men het niet officieel kunnen maken. Er waren dan ook, behalve enke le belanghebbende scholieren en werklieden, die elke dag uit Zuid-Beveland vandaan naar Terneuzen en het achter land daarvan op en neer rei zen, geen genodigden. Het is de bedoeling, in een later stadium en na het ge sprek dat de heer Burgel bin nenkort met G.S. heeft over vergunning en subsidie, een proefvaart te maken voor alle belanghebbende particulieren en autoriteiten. De 13 opvarenden, die zater dag precies dezelfde tocht maakten als tot voor kort de Prins Willem 1, waren na af loop zeer enthousiast. Als de vergunning er komt, zal de Belg een groot schip inzetten met een capaciteit van 200 passagiers en tientallen au to's. De Belg: „Ik zie het hele maal zitten". De heer Burgel: „Dit schip was wat klein. Het telt 50 zitplaatsen. De bagger- problemen zijn ook opgelost. De heer Ciaeys gebruikt een systeem achter de boot, waar door hij de geul in de haven slechts enkele uren per maand hoeft schoon te maken. Het is een soort ploeg achter de boot". „Van de rest van de haven, van het veergedeelte af te ■scheiden met een dam, willen we een zwembad maken met een inlaat voor schoon water, op momenten dat de Wester- schelde dat kan leveren. We hebben waarschijnlijk geen subsidie nodig, maar we wil len slechts een garantie van f 20.000. Men kan op die ma nier de dure en weinig ge bruikte extra busdienst af schaffen". „Wel zal ons veertarief ein delijk eens hoger wordien dan die twee kwartjes (30 ct. voor abonnees) per tocht. Wij wil len, net als in Kruiningen en Vlissin-gen, f 2,50 vragen.. Geen wonder dat de oude dienst het rijk te duur was. Bovendien gaan wij de hele dag varen en niet -acht k»êr heen en weer, zoals voorheen". „Men had hier voor die paar tochtjes veel teveel personeel nodig. Er was een perron- kineoht zonder werk, want vrachtvervoer mocht de laatste tijd ook al niet meer. Bij de eerste vaart, op maandag, zat er geen kip aan booty en als er juist veel belangstelling voor was, op zondagmiddag, voer het -schip van de provin ciale stoombootdienst nooit". „De toeristen dachten, ook al vanwege een paar dubbel tjes vaargeld, dat we gek wa ren hier in Zeeland. Vijf vaar ten per dag om 30 gezinnen te onderhouden was toch ook wel te gek. Nee, dat plan van ons staat helemaal niet zomaar op losse schroeven, zoals men heeft doen voorkomen van be paalde zijde". „Men dacht dat we, als de overheid het veer niet renda bel kon maken met enkele miljoenen subsidie, gek waren. Nou, we weten wel wat we doen hoor. We doen het toch particulier? Het regent positie ve en belangstellende tele foontjes. En als het kan, gaan we morgen al varen". (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG-VEER De Postduivenvereniging „Voor waarts" hield in het zondag- schoolgebouw haar eerste ver gadering in dit jaar. Voorzitter H. de Feijter (Axel) richtte in zijn openingswoord zijn blik op het nieuwe sei zoen dat nu met rasse schre den nadert. Verder memoreer de hij nog eens de door de leden behaalde successen in de provinciale wedvluchten van het vorig seizoen. De ingevoerde contributie verhoging met f 2,50 per jaar vond bij de leden geen weer stand. Een positief geluid ook kregen de leden te horen van de penningmeester, J. Leen- ho-u-ts in het financieel verslag. De onlangs gehouden tentoon stelling bracht f 600,- op. Met daaraan toegevoegd een ruim batig saldo over 1971 blijft de vereniging voorlopig uit de fi nanciële perikelen. Tot afgevaardigden naar de provinciale vergadering wer den aangewezen C. Bareman (secretaris) en D. de Jonge. Met de prijsuitreiking aan de winnaars van de gehouden koppelkoers werd de vergade ring gesloten. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Het was voor het nieuwe bestuur een zware gang hierheen. Maar we konden niet anders doen, dan u deze voor stellen aan te bieden", aldus de heer J. Valkier, voorzitter van de Veilingvereniging Zuid-Beveland, zaterdag aan het begin van een woelige vergadering tijdens welke men unaniem akkoord ging met de maatregelen die het Goese veilingbedrijf uit de put moeten helpen, maar die minstens 30 Bevelandse fruitbedrijven in de put werken. Zoals wij donderdag reeds meldden, gaan de VVZB-leden binnen zes weken een kleine zeven ton op tafel leggen en daarna in tien jaar tijds door heffingen van f 115 per f 1000 omzet een kleine miljoen gul den verlies wegwerken. Het bouwfonds en de ledenlenin gen worden geblokkeerd. Leden die in de twee boek jaren van het champignonbe- drijf bedankten (of die in de toekomst zullen bedanken), moeten hun „schuld" terstond vereffenen, maar krijgen dan tevens hun uitkering uit het bouwfonds of van de ledenle ning ineens. Duidelijk werd, dat het he lemaal nog niet gezegd is, dat voornoemde maatregelen ook inderdaad vo-lledig zullen wor den uitgevoerd, maar men had een principieel besluit nodig met het oog op de fusiebespre kingen en de bankiers, die een en ander als eis voor financie ring (en dus afwenden van liquidatie van de totale een van Nederlands grootste vei ling) hadden gesteld. Het plan was opgesteld in samenwerking met het cen traal bureau voor de fruitteelt in Den Haag. Duidelijk werd. dat bet vogr erscheidene leden bijzonder moeilijk of zelfs on mogelijk zal zijn, om te beta len. Hetzelfde geldt voor oud leden, bijvoorbeeld diegenen die hun bedrijf hebben moeten opgeven. Voorzitter J. Vallier gaf hun de raad, zich te wenden tot de sociaal-economisch voorlichter van him standsorganisatie. „Misschien dat die een uitweg weet". Duidelijk werd, dat de tragiek, die zich in de agrari sche sector, met name in het fruit, de laatste jaren voltrekt, door een catastrofe van geheel onverwachte zijde en feitelijk (maar niet formeel) buiten schuld van de individuele le den om, voor velen onafwend baar is geworden. Men zal het komende boek jaar, dat in maart begint, streng gaan letten op naleving van de statuten: men gaat er op toezien dat men geen ver koop pleegt buiten de veiling om. Dit toenemende verschijn sel blijkt de afgelopen jaren aanzienlijke bedragen te heb ben onthouden aan de winst. (Van onze correspondent) HANSWEERT Zaterdaga vond heeft ben deel van Hans weert-West ongeveer een uur in het donker gezeten. De sto ring is waarschijnlijk het ge volg v-an een breuk in de hoogspanningskabel. Na een overschakeling op ebn andere kabel was het leed weer gele den. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Vlaamse kleinkunstenaar Miel Cools heeft zaterdagavond in het jongerenontmoetingscentrum „Passajeros" een boeiend op treden verzorgd van luister liedjes. Dat gebeurde onder auspiciën van de Huister afde ling van „Jeugd en Muziek". Ondanks een aantal andere activiteiten in de stad bestond er voor dit optreden van Cools een behoorlijke belangstelling, ook al lag die dan wel iets beneden het gemiddelde van „Jeugd en Muziek" in Pasaje- ros. Het was de eerste keer dat „Jeugd en Muziek" deze suc cesvolle Vlaming naar Zeeuwsch-Vlaanderen haalde. Voor dien heeft het vaste pu bliek van deze vereniging on der meer kennis kunnen ma ken met Wannes van der Vel dt en Vermandere. Miel Cools beschikt over de eigenschap zijn publiek op een simpele, niet al te nadrukkelijke of ge forceerde wijze bezig te hou den. Dat gebeurt dan over het algemeen meer met de opmer- Kingen. waarmee hij zijn lied jes aan elkaar praat. De „chansons" van Miel Cools hebben nauwelijks een bood schap. De belangstelling heeft aan getoond, dat „Passajeros" uit eindelijk weinig heeft gele den van de geruchtmakende drug-affaire van een aantal weken geleden. Het publiek heeft de weg teruggevonden nu het centrum in andere han den is overgegaan of liever nog gezegd: een groot nieuw publiek heeft de weg naar pa- sajeros gevonden. Opvallend is dat de nieuwe kern vaste be zoekers uit ouderen bestaat dan het voormalige vaste pa sajeros-publiek. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN Na een kortstondige ziekte is op 81- jarige leeftijd de heer Piet Vos overleden. In Sint Jan steen en omgeving was hij een populair en door iedereen ge kend persoon. Dat ons ondermeer het ge volg v-an zijn beroepen als huisslachter en rietdekker, waardoor hij praktisch met ie der gezin in aanraking kwam, maar vooral dooirdat hij 65 jaar spetend lid is geweest van de muziekvereniging Sint Jan, waarin hij de bombardon bespeelde. Nog vorig jaar, tijdens een muziekfestival in St. Jansteen werd hem door verschillende gezelschappen een hulde ge bracht. Vorig jaar iis de heer De Vos als spelend lid ge stopt. Hij werd toen als ere-lid benoemd. Met droefheid droeg hij toen zijn bombardon over aan een jongere kracht. De overledene zal met mu zikale begeleiding van het vol tallige muziekgezelschap St. Jan op dinsdag 8 februari naar zijn laatste rustplaats worden gebracht. De overledene is de vader van de voorzitter van de Koninklijke Stedelijke Harmo nie van Hulst. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Gedepu teerde Staten van Zetland hebben ingestemd met het raadsbesluit waarbij voor het Zuidlandtheater een nieuwe structuurvorm werd gekozen. In de verordening ex artikel 61 is onder meer de mogelijk heid geschapen om voor het Zuidlandthtater een directeur te benoemen. De schouwburg commissie heeft zich over de. ze aanstelling nog niet uitgela ten Zij zal hierover binnen- kort een vergadering holp eten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3