Bomaanslagen op gasstations Nachtelijk verkeer: in N.-Brabant 579 bekeuringen, in Zeeland 25 ACTIEGROEP ONTKENT ER IETS MEE TE MAKEN TE HEBBEN HARDE VRAGEN OVER VERLIES VVZB GOES Schmelzer tegenstander koffie-actie Max Tailleur boos Aardschokken noodweer in Spanje KUSJE OPPER UIT RIJEN KREEG STEEN TEGEN HOOFD (Van een onzer verslaggevers) OMMEN/RA'VENSTEIN - In de nacht van zaterdag op zon dag zijn op twee plaatsen in Nederland bomaanslagen ge pleegd op gas-compressorstations van de Nederlandse Gas unie VOOR ARD Koe werpt drie kalveren Klappen Bij vorst: zuinig met gas GROTE BUIT IN SUPERMARKT m STEEDS MEER OP DE FIETS Vluchtelingen uit liet ijs opgepikt Verdwenen stukken over tekorten champignonteelt Niet volledig Discussie Politie zoekt naar tas vermoorde Tilburgse VIJF DODEN BIJ SCHIET- PARTIJ IN DUITSLAND Oudste inwoner overleden Dkeci' Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011 50) 79 20 tn.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigegstraat 16, Breda. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. MAANDAG 7 FEBRUARI 1.972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8770 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Ik ben diep teleurgesteld in u", zei Max Tailleur zaterdagmor gen tegen de elf mensen, die door een jaar niet te roken, een door hem uitge loofde prijs van duizend gulden hebben gewonnen. „Ik had gehoopt dat dit een besluit voor uw leven zou zijn, maar uit de kranten artikelen van de laatste tveek heb ik begrepen dat het u vooral om die duizend gulden ging. En dat is triest. Ik had gedacht dat ik met mensen te doen zou krijgen met verstand in hun hoofd, maar de sigarettenfabrikan- ten hebben de slag gewon nen. Koopt u zich van die duizend gulden maar een luie bank en ga daar maar op liggen roken, u hebt er recht op". De prijswinnaars lieten merken dat zij op hun beurt er zeer teleurgesteld over waren dat Max Tailleur op grond van „verkeerde kran- tenpublikaties" zijn vertrou wen in hun goede bedoelin gen had opgezegd. Dr. L. Meinsma, die de actie heeft geleid, zei erop te vertrouwen dat tenmin ste 90 pet. van de prijswin naars „niet meer aan roken denkt". (Van een onzer verslaggevers) BREDA-MIDDELBURG Bij intensieve verkeerscontro les tijdens het weekend in heel het zuiden is het in één geval tot een ernstig incident gekomen. Opperwachtmeester J. Tabor uit Rijen kreeg nl. tijdens de controle, die hij met zijn collega's zaterdagnacht uit oefende een steen tegen zijn hoofd. Hij werd naar het zie kenhuis te Oosterhout ver voerd, waar hij dertig hechtin gen kreeg. Wie de steen heeft gegooid weet de politie niet. Waarschijnlijk stond de dader in de nabijheid achter een schutting. Bij deze controles in heel Noord-Brabant in de nacht van zaterdag op zondag door gevoerd, zijn 525 verkeers deelnemers betrapt op het ge bruik van alcohol. De nacht ervoor werden in Zeeland 542 controles verricht. Bij 37 auto mobilisten werd drankgebruik geconstateerd. In Brabant werden in totaal 6207 autobestuurders, 71 be stuurders van motors en scoot ers en 989 fietsers en brom fietsers gecontroleerd. In ze ven gevallen werd aan auto mobilisten een rijverbod opge legd. Tegen zeven automobilis ten en twaalf bestuurders van bromfietsen en fietsen werd proces-verbaal opgemaakt we gens overmatig gebruik van alcohol. De 727 politiefunctio narissen op 89 controleposten gaven in totaal 579 processen- verbaal. Aanleiding daartoe waren naast overmatig alcohol gebruik gladde banden, on deugdelijke lichtinstallaties en andere technische gebreken. Bovendien werd in Brabant 113 keer proces-verbaal opge maakt, omdat autobestuurders geen rijbewijs konden to ncn. In Zeeland namen 36 agen ten aan het onderzoek deel. Er werd, ondanks het geconsta teerde alcoholgebruik bij 37 automobilisten, geen proces verbaal daarvoor opgemaakt. Zes mensen konden hun rijbe wijs en drie hun kentekenbe wijs niet tonen. Er werden zeven processen-verbaal voor gladde banden en negen voor slechte verlichting uitge deeld. In Raveustein (Noordoost-Brabant) zorgden één of meer tijdbommen voor een schade van ongeveer een miljoen gulden. Nog geen kwartier eerder was bij de omheining van net zo'n station in het Overijselse Vilsteren (gem. Ommen) een „soorl bom" ontploft, zoals de politie bet voorlopig noemt, die een krater van een meier diep veroorzaakte en de omheining over een lengte van enkele meters vernielde. Al direct werd aangenomen dat het ging om sabotage. In Ravenstein vond men op het terrein van het station onder andere een klok, ontstekingsdraden en een ijatttftij. ïn Om men ging het gerucht dat een noordelijke werkgroep iets te maken had met de explosies. De groep vindt dat de op brengsten van het aardgas uitsluitend in het noorden be- steed zouden moeten worden. „Ik weet nergens van en ik hou niet van terreur," is echter de reactie van de Hoogevener C. Annen. de man die kortge leden met acties dreigde. Zondagavond zei hij: „Ik heb niet over dit soort harde acties gesproken- Alleen heb ik dui delijk gemaakt dat er een groep is die gasputten wil bezetten en de gaskraan naar het wes ten wil dichtdraaien, als ze het noorden blijven achterstellen.' Met name in Ravenstein ver oorzaakten de explosies grote opschudding. Om kwart over vier deed zich daar de eerste explosie voor, die een steek vlam van naar schatting zestig meter veroorzaakte. Onmiddel lijk daarna ontstond een felle brand in het compressorstation, die pas uren later, om tien voor half elf, geblust kon worden. Drie kwartier later volgde een tweede ontploffing, minder zwaar, maar toch nog krachtig genoeg om een deel van de nog intacte filterinstallatie te ver nielen. (Van een speciale verslag gever.) SAPPORO. Een val op de 500 meter en een gouden me daille op de 1500 meter, plaats ten Ard Schenk dit weekeinde weer in de volle belangstelling van de winterspelen. Zijn twee de overwinning bereikte hij precies zoals de eerste: met overmacht. Tegenover dat suc ces stond voor Nederland het uiterst matige optreden van Kees Verkerk. De Puttershoe- ker meende daaruit consequen ties te mo" en trekken, zoals men in onze s^wi-bylage leest LEIDSCHENDAM (ANP) De koe Annette heeft zater dag haar baas, de veehouder J. Belt in Stompwijk, gemeente Leidschendam, verblijd met de geboorte van drie kalveren, twee stiertjes en een „kuisje", zoals de meisjes in de runder wereld daar worden genoemd. Een worp van drie kalveren is. naar ons werd verzekerd, een grote zeldzaamheid. In de verre omtrek werden de mensen gewekt door de zwa re klappen. De burgemeester van Ravenstein liet de huizen en boerderijen in de omgeving van het Gasunie-terrein evacu eren. De geëvacueerden werden tijdelijk in het gemeenschaps huis van Ravenstein onderge bracht. Later verklaarde een woordvoerder van de Gasunie dat de bewoners geen enkel ri sico hebben gelopen, maar men vond de beslissing van de bur gemeester volkomen begrijpe lijk. Inwoners van het vlak bij het station gelegen dorpje Over- langel (450 inwoners, behorend tot de gemeente Ravenstein) vluchtten na de eerste explosie in paniek de straat op. Sommi gen vertrokken per auto naar andere plaatsen, omdat zij vreesden dat er nog meer ex plosies zouden volgen. Onder de inwoners ontstond grote onrust. Bij de opening van het com pressorstation had men de be volking gezegd, dat men in ge val van onraad de gastoevoer vanuit Groningen binnen vier minuten kon afsluiten. In Gro ningen kan men per computer de aardgasverdeling vanuit Slochteren over Nederland, Bel gië, Frankrijk en Duitsland in de gaten houden. De aanslag in Ommen is waarschijnlijk gedeeltelijk mis lukt. De mijnopruimingsdienst vond op het terrein van het sta tion, niet ver van de krater van de eerste ontploffing, nog meer explosieven. Waarschijnlijk wa ren die bedoeld voor een twee de explosie. (Zie ook pagina 5 Paddestoelwolken in Ra venstein. (Van een onzer verslaggevers) RAVENSTEIN/ OMMEN Als er in de komende dagen een vorstperiode komt, bestaat er een kans dat de Gasunie een be roep op de bewoners van Zeeland, Brabant en Lim burg zal moeten doen zuinig te zijn met gas. Indien het weer echter zo zacht blijft, zal er voor particulieren niets te merken zijn van de explosies in het gasdis tributiestation in Raven stein. Onmiddellijk na de ex plosies zondagmorgen heeft de Gasunie groot verbruikers, als fabrie ken en elektriciteitscen trales, gevraagd om van gas op olie over te scha kelen, om de gaslevering aan particulieren veilig te stellen. Het compressorstation in Ommen is liet groot ste gasdistributiecentrum van Nederland. Van hier uit wordt het Groningse aardgas gedistribueerd naar West-Nederland, Zuid-Nederland (via Ra venstein) en Duitsland. Onmiddellijk na de ex plosies in Ommen en Ra venstein zijn de andere gasverdeelstations in het land onder politiebewa king gesteld. PARIJS (DPA) Vijf man nen hebben zich in de nacht van zaterdag op zondag mees ter gemaakt van de weekont- vangst van een supermarkt in Venissieu bij Lyon: 1,4 mil joen gulden. (Van onze correspondent in Rome) ROME-MADRID Het aan tal aardschokken dat de Ita liaanse provincie Marche sinds donderdagnacht heeft getrof- 'fen, is gestegen tot ruim 150. Indirect hebben zij vijf men senlevens geëist: twee bejaar den kregen van schrik een ihartverlamming, een man van d9 jaar, zijn vrouw en zijn ■moeder reden zich op de vlucht ivoor de beving te pletter. Vierhonderd gebouwen zijn vernield en duizenden hebben scheuren opgelopen. Het noordwesten van Span je is dit weekeinde getrof fen door een orkaan met wind snelheden van meer dan 150 km per uur. Duizenden bomen zijn ontworteld, vele huizen beschadigd. Drie mensen ver loren het leven door een val lende boom en een schoorsteen die neerstortte. Bij een zorgvildig opgezette actie van de Nijmeegse politie in de nacht van zaterdag op zondag zijn zeven handelaren in verdovende middelen gear resteerd en negen kilo hasjiesj (handelswaarde ongeveer 18.000 gulden) in beslag geno men. AMSTERDAM Van 1 september 1971 tot 31 au gustus 1971 is de totale af zet van rijwielen in Neder land gestegen van 814.000 naar 922.000, een toeneming Ivan 13,3 pet. (vorig jaar 11,3 pet.). Deze gunstige ontwikkeling wordt mede veroorzaakt doordat het fietsen door alle lagen van de bevolking steeds meer gezien wordt als een ge zonde ontspanning, zo staat te lezen in het jaarverslag van samenwerkende rijwiel en motorenindustrie Unikap (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM Vier vluch telingen uit Oost-Duitsland zi;n zondagochtend vroeg 20 mijl ten noorden van Warnémünde (DDR) door een Zweeds schip opgepikt. Ze waren met hun boot van kunststof in het fis vastgeraakt. Een van hen ver keerde in een toestand van uit putting. Zij beschikten over slechts twee roeiriemen. Ze wa/- ren van plan geweest naar Kiel te roeien, maar door de krach tige wind afgedreven. (Van een onzer verslaggevers) GOES Zijn er bij de Vei lingvereniging Zuid-Beveland in Goes onregelmatigheden ge pleegd? Is een gerechtelijk vooronderzoek vereist of ge wenst? Deze vragen kwamen naar voren tijdens de buiten gewone ledenvergadering van de VVZB, zaterdag in Goes, waar alle 164 aanwezigen kon den instemmen met de be stuursvoorstellen om de 1,7 miljoen verlies van het cham pignon-experiment weg te wer ken. „De financiële commissie van de VVZB gaat nu op korte ter mijn een onderzoek instellen, waarschijnlijk met inschake ling van derden, naar alle de tails van het champignonbeleid. Het gaat hierbij om het „cham pignondossier", de verzameling van alle op het cliampignonbe- drijf betrekking hebbende do cumenten, waaruit de ontsla gen directeur drs. D.J.A. Butijn tijdens zijn „vakantie" ver scheidene fragmenten zou heb ben weggenomen. Degene die het al onder de oppervlakte smeulende vuurtje opperde, was het Zeeuw6e PvdA-statenlid N. Filius: „Be taal ik de zuivere verliezen van de champignonteelt of ook iets anders? Heeft de financiële commissie wel eens steekproe ven genomen in de financiële stukken? De post reiskosten bijvoorbeeld? Wat is dat alle maal? Ik heb mensen aan de telefoon gehad die werkelijk nu niet kunnen betalen. Moe die het verleden laten rusten? Mogen die niet weten waar aan ze kapot gaan? Was er alleen maar wanbeheer of moe ten we tevens betalen voor ver gissingen, onregelmatigheden of fraude? Is het waar dat de directeur het dossier met be langrijke stukken over de champignonteelt heeft meege nomen? Of zijn die stukken toevallig weg? Wilt u alle pa pieren en geluidsbanden zorg vuldig bewaren en zonodig ter visie leggen voor de leden die ze willen bekijken?" De vooi'zitter van de bewuste commissie, NFO-voorzitter M.J. Goud uit Baarland, gooide hierna weer een knuppel in het hoenderhok door bekend te maken dat de situatie, waarop mede-lid Filius duidde, inder daad bestond, zij het zonder concrete bewijzen. „Het oor spronkelijke dossier is niet meer volledig. De directeur heeft het gehad, na uit zijn functie ont heven te zijn. Er was behoorlijk in veranderd". Hierna bleken diverse huidige en voormalige bestuursleden en leden dit te kunnen bevestigen, evenals hoofd-administrateur M. J. C. Moens (die tijdelijk de dage lijkse leiding van de veiling heeft), maar niemand bleek be wijzen te hebben. Toen door de heer Lindenbergh gesuggereerd werd om de heer Butijn zijn laatste nog resteren de maandsalaris pas te geven als hij het dossier volledig zou hebben teruggebracht, ontspon zich het volgende discussie. Bestuur: bij de wet hebben wij het recht niet om iemand sa laris te onthouden. Linden bergh: heeft hij wel het recht om dossiers te onthouden? P. van der Have (een van de machtigste veilingleden)dat zal de rechter moeten uitma ken. Lindenbergh: Laat hij dat dan maar doen. Het lid Kor- stanje: Kunt u niet vragen, het dossier terug te geven? J. Val kier (de nieuwe voorzitter die de vergadering leidde): Wij hebben het al gevraagd. Kor- stanje: Wat was toen het ant woord? Valkier: „Geen ant woord". Toen de zaal eiste dat het dossier zou worden opgeëist, zei de heer Valkier: „Dat zal de rechter ook moeten uitma ken". De financiële commissie, die duidelijk maakte dat zij tot nu toe door de grote proble matiek niet was toegekomen aan de kiekte details, zegde met instemming van bestuur en zaal toe, een diepgaand onder zoek in te stellen en daarbij ook alle niet-financiële stuk ken (notulen e.d.) door te lich ten. Toen een van de vele door alle fruit- en veilingproblemen van de laatste tijd getergde le den voorstelde, „nu doodge woon een gerechtelijk onder zoek in te laten stelLen", wist de heer Filius de gemoederen te bedaren: „Dat is nog hele maal niet ter sprake. Dat hangt helemaal af van het resultaat van het nu komende onder zoek". Tenslotte kon iedereen zich met deze gang van zaken verenigen. (Van onze correspondent) TILBURG De Tilburgse recherche is er dit weekend achtergekomen dat de 39-jarl- ge gezinsverzorgster Gertruda Egberts een schoudertas bij zich gehad moet hebben, toen zij in dc nacht van woensdag op donderdag in Tilburg- Noord werd vermoord. De tas moet door de ïnoordenaar(s) meegenomen zijn, want hij is niet aangetroffen in het plant soen waar het lichaam van de gezinsverzorgster werd aange troffen. De tas was gemaakt van bruin leer en bevatte in ieder geval een sigarettenaansteker van het merk „Franklin". De aansteker was voorzien van een stoffen bekleding met een geborduurd bloemmotief. De politie tast overigens nog ge heel in het duister over de Identiteit van de moorde naars), maar men hoopt dat inlichtingen over de schouder tas de recherche meer aanwij zingen zal geven. (Van onze redactie buitenland) KEULEN Met een machi nepistool hebben twee mannen, vermoedelijk Jordaniërs, zon dagochtend in een kelderwo ning in Brül bij Keulen een bloedbad aangericht. Zij dood den vijf landgenoten. Twee van de slachtoffers stierven ter plaatse, de an dere drie in het ziekenhuis, waar zij per helikopter naar toe waren gebracht. De politie vermoedt dat het om een poli tieke wraakneming gaat. Twee mannen die van de aan slag worden verdacht vader en zoon zijn zondagmiddag in Brül aangehouden. Zij zul len met ooggetuigen worden geconfronteerd. VLAARDINGEN (ANP) De voorzover bekend oudste inwoner van ons land, de heer Johannes van der Hoeven uit Rozenburg, is zondag in het Holyziekenhuis in Vlaardingen overleden. De heer van der Hoeven was sedert een maand ziek. Hij zou in april 105 jaar zijn geworden. HILVERSUM (ANP) Minister drs W. K. N. Schmelzer van Buitenlandse Zaken vraagt zich af of men met de kof- fieacties (van het Angolacomité) wel liet belang van de volken dient. Een en ander zou betekenen, aldus de be windsman, dat men dan elders Koffie moet gaan kopen en dat dan telkens af gewogen moet worden wat voor oordeel men heeft over het politiek regime van het land. „Dan zou je altijd politieke overwegingen dc doorslag moeten laten geven voor je economische handelen", aldus minister Schmelzer in een vraagge sprek voor de Vara-radio. „Ik kan u ver zekeren dat er in de gehele wereld heel wat landen zijn waar Nederland en ze ker het Nederlandse parlement grote be zwaren tegen hebben, want wij vinden nu eenmaal het prettigste dat iedereen in de wereld doet zoals wij''- De minster voegde hieraan toe dat bij een zelfde op stelling ook geen handel zou mogen wor den gedreven met de landen van het Oostblok. „Ik geloof dat ghettopolitiek eerder averechts werkt. Het gaat mij om de non-discriminatie", aldus minister Schmelzer. Omdat Nederland geen daalshandel kent, zo benadrukte de be windsman, wil hij de economische rela ties met de overzeese gebieden van ko loniale Iand»n in de eerste plaats over laten aan het bedrijfsleven.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1