„Triple halen is hier onmogelijk" Weer beïnvloedt 5000 in. maar VEDENIN DE BESTE IN CROSS COUNTRY Polen verrast Westduits ijshockeyteam Nakono: Goud Bols en Verkerk in het nadeel TWEEDE GOUDEN PLAK Niet met ski s op de foto REGELMAAT IN RONDEN VANSCHENK Uitslag 5000 m Radiotijden Sapporo Dianne de Leeuw op de 15e plaats sport Zaterdag 5 februari 1972 25 h„Statieportretvan Ard Seh'erik. Met medaille. (Van onze speciale verslag gever). SAPPORO De regelmaat waarmee Olympische kampi oen Ard Schenk zijn rondjes op de 5000 meter reed was, opvallend. De tijden weken telkens slechts tienden van se conden at van 35,5 seconden, in die beginfase ajan de snelle re kant, later iets erboven tot een maximale rondetijd in de voorlaatste 400 meter van 36,2 seconden. Zijn tussentijden waren: 200 toeter: 20,3 seconden, 600 me ter 54,2, 1000 meter: 1.28.8, 1400 meter: 2.03.7, 1800 meter: 2.38.6, 2200 meter: 3.13.8, 26.00 meter: 3.49.0, 3000 meter: 4.24.1. 3400 meter: 4.59.6, 3800 meter: 5.35.3, 4200 meter 6.11.3, 4600 meter: 6.47.5 eindtijd: 7.23.61. Rondetijden achtereenvol gens: 20,3 - 33.9 - 34,6 - 34,9 - 34.9 - 35.2 - 35.2 - 35.1 - 35.5 - 35,7 - 36,0 - 36,2. (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO De in ternationale ski-federatie (FIS) heeft de deelne mers aan de alpine en noordse nummers verbo den om tijdens de spelen met de merknamen op hun ski's voor de foto grafen te poseren. De deelnemers die ski's met merknamen dragen zullen hun ski af moeten doen voordat zij gefotografeerd worden. „Wij willen de commer cie uit de Olympische Winterspelen houden", vertelde Mare Hodler, president van de FIS. „Iedereen die deze regel overtreedt wordt onmid dellijk gediskwalifi ceerd". SAPPORO De reeds dikwijls geuite vrees dat het schaatstoernooi in Sapporo een lot uit de loterij kon worden, is op de eerste dag maar al te waar ge bleken. De barre weersomstandigheden en de slechte kwaliteit van het ijs hebben het verloop van de 5000 m danig beïnvloed. Niet dat iemand aa nde superiori teit van Ard Schenk twijfelde. Daarvoor was de over macht die de rijder uit Anna Palowna ten toon spreid- de, hij reed tenslotte zelf ook in een complete sneeuwstorm, te groot. De rijders echter die na de eerste groep gestart waren, de eerste vier paren, wa ren door de verslechtering van de kwaliteit van het ijs duidelijk in het nadeel. Vooral Bols en Verkerk bleven hierdoor ver beneden hun kunnen. Schaats coach Leen Pfrommer toonde zich na afloop dan ook, ondanks het succes van Schenk niet volledig tevreden. Pfrommer: Na het vierde paar had niet meer gereden mogen, worden. Ze hebben de baan toen geschaafd, waardoor de sneeuw in het ijs kwam bn de bovenlaag daardoor stroef werd. De tijden wijzen het uit. Er mag een verschil zijn tussen Schenk en de overige twee, Bols en Verkerk, maar nibt zoveel, zo'n zestien secon den". Zowel' Groenvold als Sten- sen benadrukten ook: Ard Schenk is de sterkste". Onge twijfeld. Vertrokken op een schema van 7 min. 28 sec., zonder enige richttijd, verwe zenlijkte hij 7.23.61. „Ik heb nog wel geprobeerd Schenk te overtroeven, maar na vifer ron den zag ik reeds, dat diens tijd niet haaibaai- was",- aldus een blije Groenvold. De sneeuw, hier in Sapporo reeds zo overdadig gevallen, bleef ook vrijdagmorgen niet uit. Toen Schenk met naast zich de Italiaan Giovanni Glo- der als eersten van start gin gen, vielfen de vlokken in traag tempo op de ijspiste. Wind was er nagenoeg niet en bij een temperatuur van vijf graden onder nul vertrok Ard Schenk met als enige baken coach Leen Pfrommer met het rondenschema, dat was afge steld op 7.28. Met rondjes van 34.5 35 bleef de Europese en wereldkampioen goed in het spoor, dat Pfrommer „Ik had vanmorgen zelf eerst een paar proefronden gereden om het ijs te beproeven" Voor zijn pupil had uitgezet. Ofschoon de rondbtijden iets opliepen: 35.1, 35.2, 35.4 35.7, 35.9 kwam er toch een goede tijd van 7.23.6 uit. De kleine groep van concurrenten wist nu waar zij aan toe was. Van hen kwam de Noorse student Groenvold, tweede in het laatste Europees kampioenschap te Davos, In de baan tegen de zweed Oerjan Sandler. Harder was het inmiddels gaan sneeuwen en de ruimers konden hun taak niet aan. De Noor was er echter niet door ontmoedigd, beet zich voor treffelijk door de moeilijke omstandigheden heen én met zijn 7.28.18 had hij zich ge schaard onder de kanshebbers voor een plaats op het erepo dium. Door de overvloedige sneeuwval werd besloten na 't vierdb paar de baan te reini gen. En daarmee begon de el lende. Het weer mocht weliswaar opklaren toen Sten Stensen aan de start verscheen leek het er zelfs op dat de zon zou doorbreken het ijs had veel aan kwaliteit ingeboet. „Op de ze manier is het een gedegra deerde wedstrijd geworden. Dit kan men afleiden uit de grote verschillen in de tij den". Aldus een verontwaardigde Leen ^Pfrommer, die daarmee overigens niet de nederlaag Want zo mag men die wel noemen na de hoge in hen gestelde verwachtingen van Kees Vbrkerk en Jan Bols wilde verklaren. Natuurlijk waren zij teleur gesteld. Als je echter ziet, dat het gewoon niet kan, ja, dan laat je tenslotte het hoofd han gen". Met hun zesde en achtste plaats bleven Verkerk (7.39.17) en Bols(7.39.40) ver van het erepodium verwij derd. Sten Stensen kwam nog tot een tijd, die goed voor brons zou blijken: 7.33.39, in het volgende paar echter vermoch ten Jan Bols en Johnny Hoeg- lin, de Zweedse hope, er niet in slagen de .„ijsbarriere" te overwinnen. De Rus Valeri Lavroesjkin drong zich nog Voor hen, evenals de Noor Willy Olsen en de Zweed Uoeran Claesson. Alle hoop was tenslotte nog gevestigd op Verkerk. Zou hij evenals 4 jaar geleden in Gre noble toen hij achter Fred. A. Meier op deze afstand tweede werd nog in slagen het erepodium te bereiken? Het was al spoedig duidelijk de rondetijden wezen het uit dat ook hij tot misluk ken was gedoemd. De illusie, evenais in Davos op de 5000 meter drie Neder landers op het erepodium te hebben, bleef een illusie. De Noren Groenvold en Stensen Wërdën 'dé paranymféh van de Olympisch kampioen Ard Schenk, die zich wederom de sterkste had getoond. Onbe twist. (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO De uitslag van de 5000 m. is: 1 Ard Schenk 7.23.61 (goud) 2. Roar Groen vold (Noor.) 7.28.18 (zilver) 3. Sten Stensen (Noor.) 7.33,39 (brons), 4. Goeran Claesson Zwe 7.37,17, 5. Willy Olsen Noor 7.36,47, 6. Kees Verkerk Ned 7.39,17, 7. Valeri Lavroesjkin (Rus) 7.39.26, 8. Jan Bols Ned. 7.39,40, 9. Ger hard Zimmermann W.-Dld. 7.41,16, 10. Dan Carroll VS 7.44,72 M Einde van de race tussen Johnny Hoeglin en Jan Bols: rust op het bankje. Ard Schenk (midden) als Olympisch kampioen 5000 meier op het podium. Links Roar Groenvold (zilver), rechts Sten Stensen (brons). (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO Ard Schenk was dolgelukkig. Hij had een nerveuze trek rond de mond, toen hij op het erepodium plaats nam. Een brede lach kwam echter op zijn gezicht, toen Avery Brundage hem de gouden medaille had omgehangen. Het was volbracht. „Ik ben dolgelukkig. Een gouden Olympische medaille was nog het enige wat aan mijn verzameling ontbrak". En hij voegde er desgevraagd aan toe: „Of ik nog meer keren op dat podium zal staan Het lijkt mij hier vrij wel onmogelijk de triple te halen. Kijk maar naar de weersomstandigheden van vandaag. Ik had het in mijn race in de sneeuw niet moeilijk. Het enige was, dat ik tegen het einde een beetje last van mijn ogen kreeg. Het was echter minder dan van mijn benenMaar de ijscondities waren toen nog goed. Bols en Verkerk troffen het veel minder. Dat kun je ook zien aan de tijden,'nadat het ijs na het vierde paar was schoongemaakt". Op de vraag, of hij het jammer vond het Olympische record van Maier (7.22.4) niet te hebben .verbeterd: „Neen, want ik wist niet eens waarop dat stond. Ik kon hierover dus niet teleurgesteld zijn..." Ard Schenk achtte de eerste groep, waarin ook Groenvold reed, in het voordeel ten opzichte van de anderen. Kampioen op de schou ders. Pfrommer, Bols en Verkerk tilden Schenk de hoogte in. SAPPORO (ANP) De voorrondepoule van het Olym pisch ijshockeytoernooi in Sapporo heeft toch nog een surprise opgeleverd. Het ver rassend sterke Polen won vrij dagmiddag van West-Duits- land en vehroverde zich aldus een plaats bij de eerste zes. De andere twee kwalificatie wedstrijden leverden ver wachte overwinningen op van de Verenigde Staten (53 tegen Zwitserland) en van Finland (131 tegen Noorwe gen). Donderdag hadden Tsje- choslowakije (82 tegen Ja pan) en Zweden (81 tegen Zuidslavië) zich reeds ge plaatst voor de A-poule. Rus land was als Olympisch kam pioen vrijgesteld van de voor rondewedstrijden. De overwinning van Polen op West-Duitslamd was volko men verdiend. Enerzijds toon den. de Poolse spelers zich tac tisch ein conditioneel uitermate sterk en anderzijds leek de Duitse ploeg bevangen door een soort lethargie. De beslis sing viel in de tweede speel periode, toen de Polen in een alles-of-niets-offensief binnen drie minuten even zoveie doelpunten scoorden. West- Duitsland, dat vanaf de eerste minuut veel te afwachtend en besluiteloos had gespeeld, wa3 toen gebroken en speelde slechts door omdat de regle menten dat vereisten. In de 44e minuut bracht Slowakije de eindstand op 40. Eveneens geen sterke in druk maakten de Amerikanen, die slechts moeizaam (53) wonnen van Zwitserland. De ploeg van de Verenigde Staten bestaat weliswaar uit talent volle spelers, maar is te wei nig ervaren en daardoor onge organiseerd. Finland daarente gen moet in staat worden ge acht tot verrassende daden in het eindtoernooi. SAPPORO (ANP) Ard Schenk was de tweede Neder lander in de schaatshistorie die een Olympische titel vero verde. Kees Verkerk zorgde vier jaar geleden in Grenoble op de 1500 meter voor de pri meur. Schenk won toen op die afstand een zilveren plak. De prestatielijst van Schenk ziet er nu als volgt uit: 196465: Nederlands kam pioen: vijfde Europees Kampi oenschap, derde wereldkampi oenschap. 1965—66: Tweede Neder lands kampioenschap, Euro pees kampioen, tweede we reldkampioenschap. 1966—-67: Tweede Neder lands kampioenschap, tweede wereldkampioeschap. 196768: Nederlands kam pioen, derde wereldkampioen schap, Olympische Spelen: zil ver op de 1500meter. 196869: Derde Nederlands kamioenschap. 196970: Nederlands kam pioen, Europees kampioen, wereldkampioen. 197071: Tweede Nederlands kamioensehap, tweede Euro pees kampioenschap, Wereld kampioen. 19711972: Europees kam pioen. Olympisch kampioen 5000 meter. Houder van de wereldreoords op de 1000 me ter (1.18.8)), 1500 meter (1.58,7). 3000 meter (4.12,6) 5000 meter (7.12,0), 10.000 meter (14.55,9) en puntento taal grote vierkamp (168.248). GEEN TWIJFEL AAN SCHENKS PRESTATIE (Van onze sportredactie) BREDA Degenen die in de nachtelijke uren de presta ties van de Nederlandse schaatsers in Sapporo willen volgen kunnen dat via hun radio doen op de onderstaande tijden. 1500 meter in d enacht van zaterdag op zondag van 2.00 tot 5.00 uur. 10.000 meter in de nacht van zondag op maandag van 1.00 tot 7.00 uur. (Van onze speciale verslag gever). SAPPORO Na drie ver plichte figuren bij het kunst rijden dames heeft de Oos tenrijkse Europese en wereld kampioene Beatrix Schuba de leiding. Zij heeft een grote voorsprong op de Amerikaan- sen Julie Holmes en Janet Lynn. Dianne de Leeuw staat op de 15e plaats. Na drie van de zes verplich te figuren is de stand: 1. Bea trix Schuba (Oost) 537.6, 2. Julie Holmes (VS) 481.6, 3. Janet Lynn (VS) 478.5, 15. Dianne de Leeuw (Ned) 399.4. (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslag gever). SAPPORO De Rus Vjats- jeslav Vedenin heeft de gou den medaille veroverd op het ski onderdeel 30 kilometer Cross country. Het zilver ging naar de Noor Paal Tyldum en het brons naar diens landge noot Johs Harviken. Vedenin, reeds in 1970 we reldkampioen, hield zich in het begin van de race opval lend rustig. Na tien kilometer lag hij op de zevende plaats. In het tweede gedeelte van de wedstrijd, toen het Makoma- nai-parcoürs een meer geacci denteerd karakter had, demar reerde de Rus onopvallend dooh beslist. Een voor een 'passeerde hij zijn concurren ten, van wie de. Noren Tyl dum en Harviken het langst weerstand boden. In de slotfa se bouwde Vedinin zijn voor sprong nog geleidelijk uit en kwam 54 seconden eerder dan Tyldum binnen. De omstandigheden tijdens de wedstrijd waren niet uit zonderlijk zwaar, hoewel het licht sneeuwde. Het parcours was overigens niet gemakkelijk „Maar dat gold voor iedereen", aldus de zilveren medaille winnaar Tyldum. „De Rus was zonder meer de beste en zijn overwinning is dan ook ver diend. Ik geloof niet dat ie mand speciale moeilijkheden met zijn skies heeft gehad". Van de in totaal 60 gestarte „langlopers" volbrachten er 55 hun taak. Teleurstellend was het optreden van de Finse equipe. De veelvoudige oud- Olympische kampioen Eero Maentyranta was reeds na de eerste tien kilometer een ge broken man. Hij finishte uit eindelijk als negentiende. Zijn landgenoten Lehtinen en Karjalainen gaven op. Een der favorieten, de Oostduitser Gerhard Grimmer kwam we gens ziekte niet aan de start. (Van onze speciale verslagge ver) SAPPORO De 19-jarige Japanse student Hideki Nakano die slechts 1 meter 61 meet, heeft vrijdag voor de Noorse combinatie het onderdeel springen van de 70 meter schans gewonnen. Tweede werd de Finse bakker Rauno Miettinen. Titelverdediger Franz Keiler uit West Duits land stelde teleur met zijn 31e plaats. De Europese kampioen h Wolfgang Zimmerex en Peter Utzschneider (West-Duitsiand) hadden gisteren na de eerste manche de leiding in het klas sement van de tweepersoons- bobsleewedstrij den. Na twee manches voert de Oostduitse Anna Maria Muller het klassement aan van het eenpersoons dames rodelen. De Oostduitser Wolfgang Schneidel heeft de leiding bij het eenpersoons rodelen heren, ren. M Een indruk van de omstandigheden waaronder Ard Schenk zijn 5000 meter moest rijden. Tn een zware sneeuwstorm.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5