KERKEN NONDEN ELKAAR Uitstel van sloop gevraagd „DE DIRECTEUR LIEGT OMDAT IK HET UITGEMAAKT HEB" AGENT SLOEG ARRESTANT Eerste indrukken HULSTER BROUWERIJ provinciale raad: Ongenoegen over Hulster carnaval Rechtbank mild voor bejaarde vechtjas Bij Schelde Vlissingen normaal gewerkt Rechtbank Middelburg Verdachte overval op bank in Hulst JONGEN van der HEIJDEN - Hulst El streek IDEEËN Zacht PASTORAAL Gewoon binnengelaten Bordeel SANOSTOL DESIREE Vergadering van Ned. Trekpaard Zaterdag 5 februari 1972 t "•"v'AïivA -■ (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op gezette tijden treedt een gezelschap van twaalf personen aan: de provinciale raad van kerken in Zeeland. Een nog nienw instituut, dat een lange voorgeschie denis heeft gehad, maar nu dan toch functioneert. Pastores van de meeste kerkgenootschappen in Zee land en enkele deskundigen vormen samen de raad. Velen van hen doen dit vanuit een dubbelfunctie: zij zijn name lijk veelal ook lid van de plaatselijke raden van kerken in deze provincie. „Een geluk kig samentreffen", zegt de se cretaris van de provinciale raad van kerken, deken dr. A- Blommerde, als wij hem naai de eerste ervaringen met het nieuwe .„toporgaan" vragen. Bij het beantwoorden van onze vraag hanteert dr. Blom merde als leidraad een con cept-activiteitsagenda voor de oecumene in Zeeland. Dit stuk dateert van 28 augustus 1970 - toen er van een provinciale raad van kerken nog gêen sprake was. Het lijstje van oecumenische wenselijkheden volgend, constateert dr. Blom merde allereerst: „Met de uitvoering van al die iedeeën kan wel een jaar of tien gemoeid zijn", maar kort daarop moet hij vaststel len „dat tal van zaken in feite al volop in Zeeland leven". Een ervan is het enkele dagen geleden geboren plan voor ka dercursussen, voor ambtsdra gers uit de kerken, die door gereformeerden en Nederlands hervormden gezamenlijk wor den opgezet. „Als bij zoiets ook de katholieken kunnen worden betrokken", zegt dr. Blommerde, „dan wordt pre cies beantwoord aan punt drie van ons eerste activiteiten lijstje". Ook andere oecumenische activiteiten krijgen gestalte, zoals in de afgelopen zondag voor het eerst in Nederland Als praktisch ideaal voor de oecumene ziet dr. Blommerde hoogwater Morgen, zondag 6 febr. Bergen op Zoom 7.46 en 20.07, Hansweert 6.58 en 19.24, Ter- neuzen 6.26 en 18.50, Vlissin- gen 5.59 en 18.23, Wemeldinge 7.36 en 19.57. Maandag 7 febr. Bergen op Zoom 8.20 en 20.49, Hans- weert 7.40 en 20.08, Terneuzen 7.08 en 19.37, Vlissingen 6.43 en 19.11, Wemeldinge 8.10 en 20.39. waterstanden DEN HAAG (ANP) Kon- stanz 247 -1, Rheinfelden 157 pl 6, Straatsburg 124 pl 4, Plittersdorf 254 onv., Maxau 312 pl 2, Ploehingen 126 - 6, Mannheim 113 - 4, Stieinbach 118 onv., Mainz 141 -4, Bingen 50 - 5, Kaub 69 - 3. Trier 253 pi 18, Koblenz 80 onv., Keulen 27 pl4, Ruhrort 180 onv., Lo- bith 784 - 5, Pannerdense kop 764 - 4, Nijmegen 593 - 5, IJsselkop 741 - 5, Eefde IJssel 270 - 6, Deventer 160 - 5, Monsin 5480 pl. 6, Borgharen 3946 pl 13, Belfeld 1118 - 14, Grave beneden de sluis 501 2. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI. Vrij zacht met op klaringen maar ook plaatselijk regen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. VOOR ZONDAG: aantal uren zon: 2 tot 7. min. temp: 1 tot 6 graden boven normaal, max. temp. 2 tot 6 gradën boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. VOOR MAANDAG: aan tal uren zon: 1 tot 6, min. temp: 2 tot 6 graden boven normaal, max. temp: 1 tot 6 gradeij boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. het binden juist van degenen met een sterk besef van de Identiteit van de eigen kerk. „Oecumene ontstaat soms van uit een soort neutraliteit tegen over welk kerk-zijn dan ook", zo zegt hij gehouden „gastdienst" in een der Middelburgse kerken. Hier werd het brood, als het door allen aanvaarde en beleefde teken der christelijke eenheid, gebroken. Jeugdpastoraat, in welk ver band het een stuk erkenning van de provinciale pastorale raad is, dat een vertegenwoor diger van de raad van kerken ls aangezocht als lid van de streekcommissie voor het streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Kanselruil, gezamenlijk kerkgebruik, uitwisseling van pastores, het is in Zeeland al lemaal al in meerdere of min dere mate aan het gebeuren. De oecumene leeft, en toch....! (Van een onzer verslaggevers) HEEST De voormalige eigenaar van de bierbrouwerij hl de binnenstad van Hulst, Emiel Wauters, heeft de gemeente Hulst zes weken uitstel gevraagd van de verplichting om het oude pand te ontruimen. Zoals bekend bestaat het plan om de sinds geruime tijd stilliggende brouwerij te slopen. Op de plaats waar het ge bouwencomplex nu staat zul le woningen en parkeergele genheid komen. Volgens een overeenkomst met de gemeen te had de brouwerij voor 1 februari ontruimd moeten zijn Dat is niet gebeurd. Het groot ste deel van de ketels, die vroeger zijn gebruikt bij de bierproduktie staat nog op zijn oude plaats. Het is zelfs zo, dat de verzegeling van de douane nog verbroken moet worden. Om alle apparatuur te ver wijderen zal eerst een deel van het oude pand, dat de laatste maanden als opslagplaats door Omnidrink Nederland werd gebruikt, afgebroken moeten zijn. De heer Wauters heeft verschillende antieke attribu ten, die vroeger bij de bier produktie werden gebruikt, aangeboden voor het toekom stige museum van de gemeen te Hulst. Dat zal worden gevestigd in de voormalige boerderij van Boel, die voor dit doel geres taureerd wordt. De Hulster horeca-man heeft ook getracht om monumentenzorg voor de oude brouwerij te interesse ren, maar dat is hem niet gelukt. (Van een onzer verslagge vers) HULST Enthousiaste carnavals-fans uit de bui tenkernen van de gemeente Hulst hebben hun grote on tevredenheid laten blijken over het feit. dat op recla meborden aan de rand van Hulst wel propaganda wordt gemaakt voor hei Hulster carnaval en niet voor dat in de buitenker nen. Ze hebben dat anonie me ongenoegen tot uit drukking gebracht door op enkele van de bewuste bor den de tekst uit te breiden. Normaal staat er op: „Hulst viert carnaval'" met daarbij aangegeven wanneer de op tocht is. Op enkete plaatsen heeft men nu bij wijze van protest aan deze tekst de namen van enkele kernen toegevoegd. Of dat nu m Hulst weer zo gewaardeerd wordt, is de vraag. Bezien in het licht van carnaval kan dat eigenlijk nauwe lijks anders. Overigens hebben de bewuste propa- ganda-bovden de laatste ja ren bij elk carnavalsfeest al voor de nodige wrijving ge zorgd. Een beetje van het ongenoegen over deze gang van zaken is ook naar Do ven gekomen op een mid denstandsvergadering, die in Sint-Jansteen is gehou den. De foto maakt duide lijk wat de bedoeling van de carnavalsvierders buiten de stad Hulst eigenlijk is. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Grote leugens, niks dan grote leugens. Ik heb die bankoverval niet gepleegd en ik ben ook niet naar Hulst gegaan met de bedoeling om dat te doen". Over het algemeen zonder uiterlijk spoor van emotionaliteit, maar soms ook in heftige bewoordingen, heeft José J. zich vrijdagmorgen voor de rechtbank in Middelburg vrij pro beren te' pleiten van de haar ten laste gelegde overval op de Raiffèisenbank in Hulst. Zij, noiph haar advocaten zijn daar vqpralsnog jn ge slaagd, omdat de zaak op 18 februari opnieuw voorkomt, maar dan met banwdirecteur C. Boone als getuige. Deze ontbrak gisteren op het appel, omdat hij niet gedagvaard was. Tot 18 februari zal de 42- jariige eaféhoudster gescheiden van haar Belgische vriend moeten doorbrengen in een Rotterdamse vrouwengevange nis. Een verzoek, om vrijstel ling op borgtocht is gisteren afgewezen. Metvrouw José J. stond om kwart over elf terecht. In en kele minuten ratelde ze heel haar verklaring af, waarbij als voornaamste conclusie naar voren kwam, dat ze niet al leen het haar ten laste gelegde ontkende maar de rechtbank er bovendien op wees, dat haar bezoek aan Hulst geen „inci dentele trip was, maar dat ze regelmatig bij de directeur van de gedupeerde bank op bezoek kwam, c.q. werd geno digd. Ze begon haar betoog met te vertellen, dat ze op de bewus te zevende december na een dronkemansruzie nfet haar Belgische vriend in een taxi was gestapt en dat ze zich lichtelijk aangeschoten naar Hulst had laten brengen. „U was eigenlijk niet van plan om naar Hulst te gaan?", vroeg de president. Ze ant woordde bevestigend. „Ik heb bij een fritestent staan kijken tot de vergade ring in de bank was afgelo pen. Hij (de directeur) had al een paar keer door het raam gekeken of ik er al was, maar hij zag me niet zo snel. Na de vergadering ben ik naar de bank gegaan en heeft hij me gewoon binnengelaten. Hij vertelde, dat hij het niet zo mooi vond dat ik een nieuwe vriend had en dat het tussen ons nu uit was. Hij was erg goed geïnformeerd". Na een korte aarzeling ver volgt 2te haar betoog, waarvan de ene zin de andere nu su persnel opvolgt: „Hij vroeg me waarom? en zei: „Ik ben toch altijd goed voor je ge weest". Volgens José J. werd ze hierdoor kwaad en riep ze hem toe: „Waarom begint ge nu te zagen". Ter verduidelij king van de rechtbank voegt ze daar aan toe: „Als ik dron ken ben, ben ik toch al zo lastig". Volgens José was ze naar de bank gegaan om de directeur een sinterklaas-sur prise te vragen. „Maar hebt u hem dan niet bedreigd met een pistool", vroeg de presi dent. „Ach nee", aldus José. „ik heb dat pistool lukraak uit mijn tas gepakt. Het was niet eens geladen". Maar hoe kwam José J. in de brandkast terecht waar'ze later door de politie werd gevonden? „Er kwam iemand ferug naar kan toor. We mochten niet samen gezien worden en ik moest de brandkast in". De deur werd gesloten en toen José J. weer buiten kwam. stonden er ge wapende politieagenten voor haar neus. José: „Ik kende de bank. Ik kwam er regelmatig. De direc teur wilde met mij samen gaan leven, maar niet in het café. Dat hij van de bank een bordeel maakte vond hij nor maal". „Maar hij zou de politie toch niet gebeld hebben, als hij zich niet bedreigd gevoeld had", aldus de president. José „Hij heeft me kapot willen maken. Hij kon de politie toch niet bellen en zeggen: mijn minnares zit n de kluis en ze wil niet weg". (Van onze corresponden te). MIDDELBURG De offi cier van justitie van de recht bank te Middelburg eiste vrij dagmorgen tegen de 61jarige F. P. S. uit Axel tien weken ge vangenisstraf waarvan vijf weken voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Op 27 juli vorig jaar sloeg S. zijn broer H.S. met een spade onder het uitroepen van „Ik sla hem zijn kop van zijn donder". Zover was het niet gekomen, omdat de hospita (ADVERTENTIES) Verkoudheid? Lusteloosheid? Sléchte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? (ADVERTENTIE) De elegante ver/ot'ingsring JUWELIER - HORLOGER Lange Nieuwstraat 26 HULST Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3, C, B1.B2. UNICURAN.V.. AMSTERDAM van S. tussen de vechtenden was gesprongen. De 61jarige verdachte bleek tijdens de rechtszitting een geestelijk en lichamelijk wrak die trillend van de ze nuwen, en slechts met behulp van een advocaat in staat was voor zijn rechters te verschij nen. De familieruzies, die wel vaker waren voorgevallen, sproten voort uit een gevoel van onbehagen dat S. koester de jegens zijn broer, die vol gens verdachte niet goed zorg de voor zijn vrouw en kinderen en die hij bovendien verweet in de laatste oorlog niet vader landslievend te hebben gehan deld. De bom barstte op 27 juli in een klap met de spade. Broer werd niet erg gewond. Een wondje aan zijn hiel, maar de spade was wel door de ruit geschoten. De officier vond het te gek dat iemand op 61 jarige leeftijd nog een spade opheft om er mee te slaan. Verdachtes verdediger mr. H. van Son meende dat er geen vrees voor herhaling aan wezig was, omdat S. naar een andere woning zou omzien. De rechtbank had nogal te doen met de in zo slechte conditie verkerende S. Na kort beraad werd besloten om S. te vrijwaren van gevangenisstraf en werd hij veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf ge heel voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. VOOR DE KOFFIE-SHOP IN ONZE SUPERMARKT VRAGEN ïïi! WIJ EEN die zelfstandig deze gezellige afdeling voor zijn of haar rekening neemt. De salariëring is in overeenstemming met de verant woordelijkheid van deze funktie. BEL OF KOM EVEN LANGS BIJ BIERKAAISTRAAT 27 - TELEFOON 01140 - 2513 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De vrees vorod ongeorganiseerde prikac- ties op de bedrijven van de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen, is onge grond gebleken. Alle werkne mers verschenen gisteren nor maal op hun plaatsen, terwijl van enige onrust, ondanks het feit dat men met spanning naar de dag van gisteren had uitgekeken, geen sprake was. De directie van De Schelde was mede doordat al lange tijd bekend was dat de indus triebond NVV De Schelde als object voor prikacties had uit gekozen op haar hoede.Er lag een circulaire ter versprei ding klaar, waarin stond dat over de uren of dagen tijdens welke g'estaakt zou worden, in geen geval loon zou worden uitbetaald. Zoals bekend heeft de directie van De Schelde bij een vorige actie in de metaal industrie, wel tot betaling van loon over de stakingsdagen besloten. Men was ook voorbereid op mogelijke ongeregeldheden bij de toegangspoorten. De directie zou in geen geval hebben ge duld dat werkwilligen van de andere metaalbonden, door stakers zoudén worden be werkt. Er zou, aldus de circu laire, die bij nader inzien niet hoefde te verschijnen, niet ge aarzeld worden politieassisten- tie dn te roepen. (Van een onzer verslagge vers). GOES De koninklijke vereniging „Het Nederland- sche Trekpaard" afdeling Zee land, zal vrijdag 11 februari haar jaarlijks algemene verga dering houden in Goes, en wel in de Prins van Oranje. Voor het bestuur zijn aan de beurt van aftreden, maar wel herkiesbaar: ALC Brooijmans (Tholen) en C.N. den Hamer (Schoondijke). Tijdens de jaarvergadering gaat men zich tevens voorbereiden op de al gemene vergadering van de KNVT. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De meer voudige raadkamer van de rechtbank in Middelburg heeft zich vrijdagmorgen urenlang bezig gehouden met de vraag of de brigadier van de 'Vlis- singse politie M. J. zich in de nacht van 20 op 21 februari vorig jaar schuldig had ge maakt aan mishandeling van een arrestant, terwijl daar he lemaal geen reden toe was. De officier van justitie meende dat zulks wel het geval was geweest. De zaak was als volgt: op 20 augustus ging brigadier J. mee met de dienstdoende hoofd agent toen deze zijn nachtelijke ronde ging doen. Op het Bellamypark te Vlis singen waren nog niet alle be zoekers uit het café verdwe nen, ondanks het feit dat het na sluitingstijd was. De twee agenten maanden de bezoekers naar huis te gaan. Dit was tegen de zin van de 22-jarige A. M. In onperlementaire taal liet hij dit de agenten weten. M. moest mee naar het bureau ter afkoeling. Maar dat vertik te hij. Brigadier J. probeerde de jongen in de politieauto te wurmen. M.. een Deer van een vent, liet zich dat natuurlijk niet zomaar welgevallen- Uit eindelijk kwamen zij toch op het bureau met behulp van een paar cafébezoekers die de carnaval vierder probeerden te kalmeren. De brigadier wilde de jongen opsluiten in het op- vangkamertje. Daartegen ver weerde M. zich danig. Hij schopte de brigadier daarbij tussen de benen. Deze pakte daarop de gummistok en gaf de jongen daarmee een paar fikse klappen. Later kon dc jongen met behulp van vier agenten in een cel worden ge bracht. Vier getuigen, die met M. meegekomen waren naar het politiebureau hadden wel de klappen van de agent, maar niet het schoppen gezien. De officier stelde in zijn requisi toir dat een goed opgeleide politieagent anno 1971 een heel andere figuur is dan de koddebeier uit 1890. Ook de burger is veranderd in die tijd. Hij is zich van zijn recht bewust geworden. Hij mag vragen waarom hem zoiets overkomt. Volgens de officier had de brigadier uiteindelijk niet mee hoeven gaan op de ronde. Hij had de jongen na diens scheldpartij niet hoeven op te brengen. En hij had de wapenstok niet moeten gebrui ken. De brigadier was voor een soortelijke handeling al eens eerder disciplinair ge straft. De officier eiste een geldboete van f 150. De verdediger, mr. H. Brinkman, meende dat zijn cliënt wel juist gehandeld had. De brigadier zou van de vechtpartij een lichte hersen schudding hebben overgehou den, en bovendien is hij door de trap in het ziekenhuis in St.-Kruis nog steeds onder be handeling van een specialist. De getuigeverklaringen, opge nomen direct na het geval, zouden mede door drankin vloed veel minder zorgvuldig en uitgebreid zijn geweest, dan de verklaringen die later nog eens werden opgenomen, aldus de verdediger. Over veertien dagen uitspraak.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3