Spanning stijgt in Newry Nog geen spoor moordenaar EEG EN V.S. AKKOORD Kabinet wenst studentenstop Nuntiatuur blij met enquête „Geen lieverdjes in Pompe-kliniek" Handel moet vrijer DIEPTE LOZING GEVAAR Acht procent meer voor Landbouw JONGEREN IN TOUW VOOR VIETNAM AL KOMEND STUDIEJAAR )e^e|Fd Ir. Verheul OYER BISSCHOP GIJSEN Bangladesj wil bij Gemenebest r weer onder druk Versnelde crisis binnenland VOORSTEL: SANOSTOL BEVORDEREN Zaterdag 6 februari 1972 9 (Van onze redactie buitenland) BELFAST/DUBLIN Brit se troepen met pantserwagens hebben gisteren het Noordierse grensstadje Newry afgegren deld, waar de katholieken morgen een nieuwe protest mars tegen de internerings- politiek van de regering hou den, De militairen hebben op alle toegangswegen wegver sperringen opgericht om te verhinderen dat hel onder grondse Ierse Republikeinse Leger (IRA) wapens en man schappen het stadje binnen smokkelt. Alle auto's werden onderzocht, en er vormden zich lange files. Het is één van de grootste veiligheidsoperaties die het Britse leger ooit in Ulster heeft uitgevoerd. Newry telt 13.000 inwoners en is overwegend katholiek. Men verwacht dat zeker 20.000 mensen zullen deelnemen aan de betoging van de beweging voor de burgerrechten, de eerste sinds die van zondag jl. in Londonderry, waarbij der tien hurgers werden doodge schoten. Extra explosief is de toestand door het feit, dat New ry slechts acht km verwijderd is van de grens met de Ierse republiek. De Britse regering heetf de organisators met klem verzocht de demonstratie a fte gelasten, maar dezen wil den daar niet .van horen. Jack Lynch, premier van de Ierse republiek, heeft de Britse regering met klem verzocht haar troepen terug te trekken uit Newry. In een verklaring zegt Lynch dat de Britse troe pen zich uit deze overwegend rooms-katholieke grensplaats zouden moeten terugtreken zodat er geen kans bestaat op herhaling van de bloedige ge vechten in Londonderry. Eerder had de Britse pre mier Heath een beroep gedaan zijn invloed aan te wenden om van de leiders van de beweging voor burgerrechten gedaan te krijgen dat zij hun betoging afgelasten. Bij een schietpartij in Bel fast tussen Britse militairen en gewapende demonstranten zijn gisteren nog vier mannen neer geschoten. Zij werden door medestanders meegenomen, al dus een mededeling van Britse militaire zijde. Men wist daar niet of de betrokkenen om het leven waren gekomen. O ichard Nixon noemde het monetaire akkoord van Washing- *■*- ton op 18 december verhoging van de goudprijs met 8,57%, hetgeen neerkwam op een devaluatie van de dollar en revaluatie van vele Europese munten met het uiteindelijke resultaat van evenwichtiger koersverhoudingen „de meest betekenisvolle monetaire overeenkomst in de geschiedenis van de wereld". Nog geen twee maanden later rijzen er vragen ten aanzien van de duurzaamheid van het monetaire akkoord, want de dollar staat opnieuw zo zwaar onder druk, dat de Bundesbank, de Bank van Engeland en de Nationale Bank van België voor het eerst sinds het akkoord van Washington tot steunaankopen van dollars moesten overgaan. De oorzaken van de opwinding in monetaire kringen zijn velerlei. De goudpolitiek speelt een niet geringe rol Amerika moet nog beslissen over een verhoging van de goudprijs maar alles draait in feite om de niet beter wordende Ameri kaanse handelsbalans. M.a.w. de Amerikaanse economie groeit niet zo sterk, als Nixon en zijn economen hadden voorzien. En dat is dan voor Europa een reden om nog steeds niet te veel vertrouwen te koesteren in de dollar. TJome wenst niet meer te praten over de catechetische cursus -*-*• van Ons Middelbaar Onderwijs. De kardinalen Seper en Wright zijn zonder meer van oordeel dat de inhoud van deze cursus afbreuk doet aan de kerkelijke orthodoxie. Hij moet worden ingetrokken. En daarmee uit. De samenstellers van de cursus menen de inwilliging van deze eis niet te kunnen verantwoorden. Zij hebben, zo zeggen ze, naar eer en geweten en naar hun volle (geloofs)overtuiging aan de samenstelling van de cursus gewerkt. Daarom hopen ze alsnog dat de bisschoppen, in overleg met de Romeinse curie een brug zullen kunnen slaan over de toch wel gevaarlijk diepe kloof die nu is ontstaan. De kans dat die brug er zal komen lijkt ons niet groot. De gebeurtenissen van de laatste maanden wijzen erop dat de adviseurs van Paus Paulus de ontwikkeling in Nederland met steeds grotere seëpsis volgen en dienovereenkomstig ook steeds minder ruimte wensen te laten aan het daarmee samenhangen de experiment. Ook de standpunten in de eigen kerkprovincie verharden zich. Er wordt een duidelijker samenhang zichtbaar tussen houding en actie van de Nederlandse katholieken die geen verandering wensen en de onwrikbaarder houding van de curie. Degenen die uit oprechte bezorgdheid met de godsdienstige situatie in eigen land een aantal noodzakelijke vernieuwingen voorstaan ook in de interpretatie van verouderde geloofsbegrippen krijgen het daardoor wel uiterst moeilijk. Tot voor kort konden ze vermoeden dat Rome de deur altijd wel op een kier zou laten, maar nu zien ze zelfs geen deur meer. Alleen een blinde, onwrikbare muur. Is het te pessimis tisch wanneer we vrezen dat het hoogtepunt van de door Rome versnelde crisis beangstigend nabij lijkt? Het is bepaaldelijk geen alledaags gezicht, minister Geertsema zon der stropdas. De be windsman ontdeed zich van zijn frontaal orna ment tijdens een demon stratie donderdagmiddag op het Binnenhof van Heemskerkers, die het niet eens zijn met het plan om hun gemeente bij Velsen in te delen. Zij hadden de stropdassen bij zich die alle mannelijke imuoners van Heemskerk hadden afgeknipt uit pro test tegen de annexatie plannen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De officiële voorstellen van de Europese remissie te Brussel ten aan zien van de prijzen voor land- bouwprodukten in de gemeen schappelijke markt komen neer op een gemiddelde prijsverho ging met acht procent. Dat is overeenkomstig eerder door ons gepubliceerde verwachtingen. Het is een flinke sprong ver geleken met de van juni vorig jaar daterende eerste voorstel len, die neerkwamen op prijs verhogingen met 2 a 3 procent. De commissie heeft dus het Europees parlement gevolgd, dat in oktober vorig jaar ook adviseerde tot een verhoging van ongeveer 8 procent. Overi gens blijven de Europese land bouworganisaties niet minder dan elf a twaalf procent ver langen. Het meest fors hakken de prijsvoorstellen van de EEG- commissie in op het rundvlees. Daarvan wordt de oriëntatie prijs verhoogd met in totaal 13,2 procent, en wel in het eerste jaar met 9 en in het tweede jaar met 4,2 procent. De Europese landbouwraad heeft in deze kwestie het laat ste woord. Hij komt in eeri marathonzitting op 13, 14 en 15 maart bijeen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Tilburgse recherche, sinds vrijdag ver sterkt met vier krachten van andere korpsen, heeft nog geen enkel spoor kunnen vinden dat zou kunnen leiden naar de man, die in de nacht van woensdag op donderdag de 39- jarige Truus Egberts op gruwe lijke wijze heeft vermoord. Er \verken nu 18 rechercheurs aan deze zaak. Versterking werd nodig geacht, omdat tientallen tips bij de politie binnenkomen. Het is noodzakelijk ze alle zo spel mogelijk na te trekken- Bovendien vraagt het routine- onderzoek dat een beeld moet verschaffen van de relatie kring van de vermoorde vrouw veel tijdrovend werk. De re cherche onderzoekt ook of bij haar bekende figuren die moge lijk zulk een brute misdaad zouden hebben kunnen begaan, een alibi hebben. Daarbij wordt ook nagegaan welke verpleeg den uit psychiatrische inrich-, tingen in de nacht van woens dag op donderdag proefverlof hadden. In het kader van het onderzoek zijn ook leden van een korfbalvereniging, waarvan het slachtoffer leidster was be zocht. De politie beschikt over enkele onduidelijke afdrukken van schoenzolen die werden ge vonden in de omgeving van de plaats waar de misdaad werd begaan. Het staat niet vast dat deze zoolafdrukken van de da der zijn. De gezinsverzorgster was in dienst van de N.V. Volt in Til burg. Ze werkte geruime tijd in een gezin van een personeels lid van dit bedrijf, wiens over leden vrouw ze heeft verpleegd. De drie zoontjes van deze fa milie waren zeer op haar ge- Leden van de „Vrij Ierland Club" demonstreerden gisteren voor het Britse consulaat in New York tegen de gebeurtenissen in Noord-lerland. Zij eisten o.a. de onmiddellijke opheffing van de interneringskampen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De EEG en de Amerikanen zijn gis teren tot een akkoord gekomen over de handels politieke problematiek waarover zij driemaal (voor het eerst in december en voor het laatst donderdag en gisteren) in Brussel onderhandeld hebben. Het is een referendnmakkoord, dat wil zeggen dat zowel de Amerikaanse regering als de Europese ministerraad er nog hun goedkeuring aan moeten hechten. (Van onze radactie binnenland) DEN HAAG Zestien orga nisaties van en voor jongeren hebben elkaar gevonden in het comité „Jongeren voor Viet nam". Zij zullen acties gaan ondernemen met het doel dat een einde zal komen aan de Amerikaanse agressie in Zuid- oost-Azië. Het comité gaat in zijn eerste actie informatie ver strekken. Deze actie begon gis teren in Den Haag met het af geven van een aantal affiches met inlichtingen voor de minis terraad. Voorts zullen gelden worden ingezameld voor steun aan de strijd voor een vrij en onaf hankelijk Vietnam. (ADVERTENTIE) steld. De verhouding met de weduwnaar was langzamerhand zo innig geworden, dat besloten was te gaan trouwen. Een na der onderzoek van het stoffe lijk overschot van het slacht offer in het gerechtelijk labo ratorium heeft gisteren aan het licht gebracht dat het niet ge heel uitgesloten moet worden geacht, dat de vrouw voor haar dood is aangerand. Zekerheid hierover bestaat echter niet. In het laboratorium wordt ook on derzocht of de moordenaar in het hevige gevecht dat hij met zijn slachtoffer moet hebben geleverd, misschien verwondin gen heeft opgelopen. Het stof felijk overschot is vrijdagavond aan de familie van de vermoor de overgedragen. Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte Concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3, C,B1,B2. UNICUPA K.V. - AUSTERDAU Beide partijen waren er te vreden over. Eberle, president Nixons speciale handelsgezant, verklaarde dat het vergelijk er toe bij kan dragen dat de door het Amerikaanse Congres aan te nemen goudwet „clean" kan blijven, dat wil zeggen dat er geen protectionistische maatre gelen aan opgehangen zullen worden- Ook de Europese com missaris Dahrendorf, in de Eu ropese commissie belast met de buitenlandse betrekkingen, toonde zich verheugd 'over dit positieve resultaat. Hij noemde het akkoord een grote stap voorwaarts, niet alleen voor wat betreft de Europees-Ame rikaanse betrekkingen, maar ook voor de gehele wereldhan del. Een van de belangrijkste overeenkomsten uit het ak koord is, dat zowel de EEG als de Amerikanen een intentie verklaring onderschrijven, waarin ze zich uitspreken voor een grote internationale onder handelingsronde in 1973, in het kader van het GATT (de alge mene overeenkomst inzake handel en tarieven) om het handelsverkeer in de wereld te liberaliseren. Er bestaat echter geen overeenstemming over de vraag of daarbij ook de handel in landbouwprodukten inbegre pen moet zijn. Voorts is over eenstemming bereikt over de graanopslag in de EEG en de import van Amerikaanse citrüs fruit in de gemeenschap. De Verenigde Staten en de EEG zijn het verder eens ge worden over een aantal con cessies op korte termijn die de wederzijdse handel moeten be vorderen. De regering Nixon is voorne mens de overeenkomsten met de Europese gemeenschap, en soortgelijke overeenkomsten met Canada en Japan, aan het Congres voor te leggen als zij het wetsontwerp over devalua tie van de dollar door een ver hoging van de goudprijs in dient. j e DEN HAAG (ANP) De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met een wetsont werp van minister De Brauw (Wetenschapsbeleid), waarin hem de bevoegdheid wordt ge geven om het aantal studenten tijdelijk te beperken in die stu dierichtingen, waar de beschik bare onderwijscapaciteit in be langrijke mate dreigt te wor den overschreden. DEN HAAG Het Rijksin stituut voor de drinkwater voorziening heeft de regering geadviseerd een streng verbod uit te vaardigen voor zoge naamde dicptelozing van afval stoffen. Dat is het onder hoge druk persen van vuil water in diep gelegen poreuze aardla gen. Volgens directeur ir. T. Ver heul vormt dit een „nieuwe en zeer ernstige bedreiging van het drinkwater". Op het ogenblik wordt er op verschillende departementen hard gewerkt om zo snel mo gelijk met een officiële uit spraak te komen. Ir. Verheul verwacht op korte termijn een regeling. In 't kort IN LAGOS (Nigeria) zijn 37 mensen om het leven geko men, toen de vrachtwagen waarin zij zaten over de kop sloeg en in brand vloog. VOLGENS LARDINOIS, mi nister van Landbouw en Vis serij is het houdien van legkip pen op batterijen geen mis handeling. Zestig procent van de legkippensta-pel is op deze wijze gehuisvest. Minister-president Biesheuvel deelde gisteravond mee, dat de ze tijdelijke maatregel geboden is, ook gezien de te verwachten stijging van het aantal studen ten in ons land. Hij berekende, dat deze toename zal leiden tot een aantal van 150.000 - 175.000 studenten in 1980, een toene ming die „te vertalen" is in vier a vijf nieuwe universitei ten. De premier onderstreepte het tijdelijke karakter van de aangekondigde maatregel, waarover de academische raad overigens nog moet adviseren. De premier gaf als zijn me nin-g te kennen, dat de nood maatregel in 1976 „weer afge lopen zal moeten zijn". Hij deelde mee, dat in het ontwerp van wet een bepaling zal wor den opgenomen, waardoor het mogelijk moet worden dat op verzoek de studentenstop reeds het komende studiejaar zou kunnen ingaan, ook al zou de wet dan nog niet zijn afgekon digd. Alwaar ik ten eerste moet constateren dat de werkne mers in de metaal van de NVV-bond zich massaal heb ben t.eweergesteld tegen de uitspraak van de heer Sthee- man, rechter te Amsterdam. Als ik goed ben ingelicht - en dat ben ik - dan staakten er giste ren zo'n 20.000 „wild". Voorwaar., dat noem ik nog eens een uitgebreide protest actie. Gelezen in „Overweg", in formatieblad van het bisdom Breda, een lijstje met „Enkele boeken van Gijsen": De oudste zoon Goed en kwaad Er gebeurt nooit iets Van een kat die teveel preten tie had De vleespotten van Egypte Klaaglied om Agnes Peripathetisch onderricht Alengs, gelijk de sptn Candid Opinions Zelfportret, gevleid, natuur lijk De man van overmorgen De kat in de boom De lange nacht (Marnix Gijsen, geb. 1899, Vlaams letterkundige, aanvan kelijk strijdbaar katholiek, la ter van het geloof vervreemd. De volgorde der titels is niet chronologisch). Ook gelezen: „Voor iedere 1000 gulden, die een grote fir ma uitgeeft aan maatregelen, die de vergiftiging van water en lucht moet beperken, geeft zij 10.000 gulden uit om recla me te maken voor dit feit" (Rudy Kousbroek). De militair die nu nog met carnaval in z'n uniform loopt, loopt voor Jan....Soldaat! Met (s)taalhard. Och ja vrienden, nu liep ik de gehele week al met een doordraver-van-de-week in het hoofd en op het belang rijkste moment ben ilc de naam van de figuur vergeten, 't Was geen bekende; ik heb er de oude kranten op na ge keken. Avery Brundage is dus duidelijk een surrogaat. Mijn hoofd bonkt. En helemaal optimistisch ga je zo'n weekeinde nou ook weer niet in. Ik denk daarbij aan Ulster, waar zondag weer zo'n mars wordt gehouden als vorige week, die „bloody sun- day" opleverde. En het ver stand heeft in Noord-lerland al lang plaats gemaakt voor blinde drift. Desalniettemin: gegroet. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wij zijn blij dat de grote meerderheid van de Limburgse katholieken ach ter de nieuwe bisschop staat. Dat wisten wij al, maar wij zijn blij dat het nu eens duide lijk is bevestigd". Zo luidt het commentaar van de pauselijke nuntiatuur in Den Haag op de, overigens vanwege bezwaren van de KRO niet uitgezonden programma van de kerkelijke tv-rubriek „Kenmerk" over de bisschopsbenoeming in het bis dom Roermond- In dit programma werd, aan de hand van een onderzoek on der 391 mensen aangetoond dat de meerderheid van de Lim (Vervolg van pagina I) BREDA - NIJMEGEN Wat is er gebeurd De Prof. Pompe-kliniek is een inrich ting waar gedetineerden recht streeks of na-dat ze hun straf in een gevangenis of huis van bewaring hebben uitgezeten worden opgenomen voor een behandeling die" hun terugkeer in de maatschappij mogelijk moet maken. Een aantal inwo ners van de Prof. Pompe-kli- niek is enige tijd geleden gear resteerd op verdenking van een aantal autodiefstallen en inbraken. In totaal zijn twaalf bewoners hierbij betrokken, maar de kern van de grofcp, die de eigenlijke diefstallen pleegde, zal bestaan uit drie tot vijf ter beschikking gestel den van de regering. De arrestaties hebben geleid tot een enormfe publiciteit rond de kliniek. Dag in dag uit wer den de bewoners geconfron teerd met journalisten, met ra dio- en televisieploegen. De publieke opinie Keerde zich voor ben deel tegen die „psy chopaten". De spanning in de kliniek steeg, de bewoners gin gen elkaar scheef aankijken, beschuldigden elkaar, de staf raakte verontrust. Men kreeg het gevobl. dat door de heftige reacties de officiële instanties wel eens een harde re aanpak in de kliniek zou den kunnen gaan voorschrij ven. „Als mijnheer Maas weggaat, ga ik ook weg", aldus Piet. „En alle andere bewoners ook. denk ik. De mensen die op maatregelen aandringen, heb ben zelf een behandeling no dig. Ze moeten proberen een oplossing te vinden voor de problemen die zich hebben voorgedaan. De mensen in de Pompe-kliniek zijn geen lie verdjes, ik ook niet. maar het leven buiten de kliniek, de maatschappij, is nog veel har der. Ik schrok me Kapot, toen ik na een half jaar voor het eerst weer buiten kwam". „Als ik vroeger een ruit kapot sloeg dan kreeg je straf, maar dat veranderdb niets. Als je hier een ruit kapot slaat, wordt er gevraagd waarom je dat doet. Dan moet je je gevoe lens bloot geven. Dan wordt er samen met anderen over ge sproken. Op die manier leer je jezelf kennen, je agressie, je impulsiviteit, de chaotische toestand waarin je leeft. Daar leer je enorm van. Gevangenis straf helpt niet. daar wek je alleen maar wraak mee op bij jezelf". Als men sommigen zou moeten geloven dan zijn alle diefstal len de laatste tijd in Nijmegen en omgeving gepleegd door be woners van de Pompe-kliniek. De cijfers spreken echter an dere taal. In 1971 werden er in Nijmegen 3.800 inbraken ge pleegd. De nu aan het licht ge komen diefstallen zijn er ln totaal 40, ongeveer 1 procent. Burgemeester Th. de Graaf van Nijmegen heeft besloten nog niet aan minister Van Agt te vragen om scherpere maat regelen te nemen tegen de vele ontvluchtingen uit de Nijmeeg se Pompe-kliniek. Mr. de Graaf is tot dit besluit gekomen na een langdurig gesprek met de staatssecretaris van J ustitie, mr. Grosheide. Intussen heeft de Nijmeegse politie gisterochtend weer een patiënt van de kliniek in anrest gesteld in verband met opzet telijke heling en diefstal. Het is een 21-jarige man, de veer tiende in de reeks van arresta ties, die in de voorbije dagen zijn verricht. burgse katholieken zander meer bereid is zich achter Bisschop Gijsen op te stellen en het niet eens is met de kritiek op de procedure. Op de kritiek die van verschillende kanten in het openbaar is uitgebracht op het instituut van de pauselijke nun tiatuur, was men niet bereid commentaar te geven. (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM Zweden. Denemarken, Noorwegen, Fin land en Oostenrijk hebben gis teren BanglaDesj forme el als soevereine staat erkend. Enge land, West-Duitsland, Ierland en Israël volgden dit voorbeeld. België heeft gisteren het voornemen kenbaar gemaakt die nieuwe staat te erkennen. Nederland deed dit zoals ge meld al eerder. De premier van Bangladesj, Moedjiboer Rachman. heeft gis teren doen weten dat hij aan sluiting van zijn land bij het Britse gemenebest begeert. Deze bekendmaking volgde op het nieuws dat zijn land was erkend door de regering van Groot-Brittannië. hetgeen hem zeer had verheugd. De di plomatieke betrekkingen met Londen zouden zo spoedig mo gelijk worden aangeknoopt, zei hij. IN UTRECHT is gisteren de „Nederlandse vereniging voor functionarissen open bejaar- denwerk" opgericht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11