W ijkweekmarkt in T erneuzen-Zuid Drees wacht geen proces HUREN IN TERNEUZEN- ZUID OMHOOG WELZIJNSC OMITÉ WIL Charitas totaal door overheid te subsidiëren Eén gezondheids- en ambulancedienst in Z.-Vlaanderen AFDELING BIERVLIET VAN NCB HERDACHT 75-JARIG BESTAAN BEWONERS GAAN PROTESTEREN Verhaegen kampioen duivenmij Volharding stad streek flMa<aV SANOSTOL Groede Koewacht SHELL-MOERDIJK Diocesane Charitasinstelling Bisdom Breda: Schade hij botsing Tien dagen voor dronke- mans rit Inbraak in magazijn V EVEN KIJKEN EXPOSITIE IN ASSENEDE OUDERAVOND MAVO AXEL Tivoliweg 63 Hulst Tel. 01140-2461 Clinge Vrijdag 4 februari 1972 5 (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte boncentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3,C,B1,B2. uh1cura n.v. am stfroam Plattelandsvrouwen De afdeling Grioede en West- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen hielden een ge zamenlijke bijeenkomst. In haar openingswoord kon de voorzitster van de afdeling Groede, mevr. A. Risseeuw, tevens de katholieke vrouwen organisatie van de NOB te Groede en het Vrouwengilde uit Oostburg verwelkomen. Voor de pauze hield de vrou wenarts, dokter G. Hofman uit Terneuzen een inleiding over de overgangsjaren bij de vrouw. Hierna werd veelvul dig gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen stellen. Na de pauze werd de bijeen komst, die door ruim 100 dames werd bezocht, door de voorzit ster van de afdeling West- Zeeuws-Vlaanderen, mevr. M. v. d. Weale, gesloten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het welzqnscomité Terneuzen-Zuid gaat proberen een oude wens van dit stadsdeel vervuld te krij gen, namelijk een wijkweekmarkt nabij het winkelcen trum bij de Alvarezlaan. Ook wil het comité voor de jeugd van Terneuzen-Zuid op koninginnedag feesten en andere activiteiten organiseren. Men heeft als plaats hiervoor de sporthal 't Zwaantje gekozen. Op een aan de Beethoven- straiat gehouden vergadering van het welzijniscomité hebben de nieuwe initiatieven van het comité bij de aanwezigen (voor deze bijeenkomsten be staat een groeiende publieke belangstelling) veel instem ming ontmoet. Voorzitter C. Schipper herhaalde de volgens hem rampzalige situatie op het gebied van heit kleuteronder wijs. Er zou tussen de 6 en 10 procent van de kleuters dub bel ingeschreven zijn voor een plaats op een kleuterschool. Hij kon weinig waardering hebben voor de negatieve op merkingen van sommige raadsleden aan het adres van heit welzijnseomité en zijn ac tiviteiten. De vereniging voor ambu lante handel heeft, zo zei de hieer Schipper, haar medewer king aan de totstandkoming van een wijkweekmarkt in Zuid toegezegd. Ook het han delsoen trum Terneuzen was hierover bijzonder enthousiast. Het welzijniscomité zal dezer dagen met de gemeente con tact opnemen over die verdere uitwerking van het plan, waarna een officieel verzoek aan b. en w. en de gemeente raad betreffende de instelling van de wijkweekmarkt zal worden ingediend. Voor de kominginnedaigvie- ring in Temeuzen-Zuid wordt gedacht aan het houden van een groite instuif voor de jeugd in de sporthal, straat- spelen, een wielerwedstrijd met hindernissen en een ver- sierdie optocht. Over d-e uit voering van deze plannen zal overleg worden gepleegd met het centrale oranje comité? Schieting Zaterdag houdt de sohuitterssociëteit de Safari- vriendtin een schieting bij H. de Vliegiher in Koewacht. De ze begint om 15.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Tweede Kamer-fracties van D'66 en PvdA voelen er niets voor een kamerdebat uit te lokken over een eventuele strafvervolging van minister dr. W. Drees. Het actiecomité Shell Moerdijk had een aantal Kamerleden van genoemde fracties daarom ge vraagd, omdat dit comité mi nister Drees verantwoordelijk stelt voor „de beleidsfouten die met betrekking tot Moer dijk zijn gemaakt". Drees heeft als interim-minister de koninklijke besluiten onderte kend die het bestemmingsplan Moerdijk onherroepelijk ma ken. Belangrijkste motief om af te zien van een vervolging van minister Drees is, zo vertelde gisteren het Kamerli<j drs. E. Nypels (D'66) in een vraagge sprek met De Stem. dat een vervolging van de minister on juist zou zijn, omdat die in de wet genoemde vervolgingspro- oedure in feite alleen maar gehanteerd kan worden bij strafrechtelijke vergrijpen (frauduleuze handelingen hij voorbeeld). De beide kamer fracties vinden het principieel onjuist om dit middel te han teren als instrument van be leidscontrole. Bij deze overwe ging van staatsrechtelijke aard doet zich voorts nog die com plicatie voor, dat minister Drees feitelijk niet beschouwd kan worden als de verant woordelijke minister. Het Moerdijk-beleig is in het ver leden tot stand gekomen onder de minister van Volkshuisves ting ien Ruimtelijke Ordening in het kabinet De Jong, ir Schut, Diens opvolger is mi nister Udink, die men slechts in betrekkelijke zin verant woordelijk kaïn stellen voor het beleid van zijn voorgan ger, laat staan dat dit zou gelden voor Drees. die als waarnemer van Udink zijn handtekening heeft gezet on der de koninklijke besluiten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Diocesane Charitasinstelling Bisdom Breda heeft aan de parochie- le charitasinstellingen een uitvoerige circulaire ge schreven over het subsidie beleid ten behoeve van de maatschappelijke welzijns zorg. Volledige subsidiëring door de overheid acht de Diocesane Charitasinstelling dringend nodig. Zij komt tot deze conclusie, omdat op wat langere termijn de particuliere bijdragen voor namelijk van charitasinstellin gen, in de exploitatietekorten van instellingen voor welzijns zorg onvoldoende zullen zijn om een goed functioneren van die maatschappelijke instellin gen te verzekeren. In een historisch overzicht wordt eerst de materiële nood- leningen der kerken gememo reerd, zoals deze zich manifes teerde in Vincentius- en Elisa- bethverenigingen. Daarna komt het stadium van speciaal opge leide beroepskrachten: de maatschappelijk werker kwam ten tonele, met alle financiële consequenties vandien. Geconcludeerd wordt, dat de charitasinstellingen zich toen terecht op het stuk van de maatschappelijke dienstverle ning van de uitvoeringsorgani saties (materiële hulpverle ning) hebben ontwikkeld tot instellingen, die via haar be leid de financiering van mo derne vormen van beroepsma tige hulpverlening in daartoe geëigende organisaties mede mogelijk maken. Duidelijk stelt de Diocesane Charitasinstelling van het Bisdom Breda, dat de verantwoordelijkheid voor een sluitende exploitatierekening van de instellingen voor wel zijnszorg niet ligt bij de chari tasinstellingen, maar bij die in stellingen zelf, die zullen moe ten aandringen op volledige subsidiëring door de overheid. Zo lang dat niet haalbaar is, moeten ze particuliere bronnen opsporen. Snellere hulpverlening bij ongelukken zal een van de voordelen van een geregionali seerde ambulancedienst zijn. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De studie commissies, die zich in de afge lopen maanden bezig hebben gehouden met de mogelijke in stelling van een districts-ge- zondheidsdienst, een gemeen schappelijke ambulancedienst en een regionale regeling bij calamiteiten voor Zeeuwsch- Vlaanderen hebben hun goed keuring gehecht aan de rappor ten, die op deze gemeenschap pelijke regelingen zijn uitge bracht. Als coördinator van de stu diecommissies trad op de heer J. C. Aschoff, burgemeester van Terneuzen. Zoals wij in de krant van gisteren berichtten is ook de studiecommissie voor de eventuele instelling vam een re gionale brandweer in Zeeuwsch-Vlaanderen met haar rapport gereedgekomen. De rapporten betreffende de dis trictsgezondheidsdienst, de ge meenschappelijke ambulance dienst en de calamiteitenrege ling zullen op korte termijn ter goedkeuring aan de commissa- rois de koningin, mr. J. van Aartsen worden voorgelegd. Daarna zullen de rapporten met de ontwerpregelingen in de col leges van b. en w. van de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten worden besproken. Vervolgens zullen de onderscheidene ge meenteraden zich moeten uit spreken of zij al dan niet aan de genoemde gemeenschappelijke regelingen zullen deelnemen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De brom fietser E. van T. uit Terneuzen verleende op de Zuidlandstiraat, tegenover de secundaire rijbaan van de Guido Gezellestraat geen voorrang aan de automo biliste, mevrouw L. L. v. d. B., waardoor een aanrijding ont stond- Er waren geen persoon lijke ongelukken. Beide voer tuigen werden beschadigd. (Van onze correspondente) MIDDELBURG J.C. de K. uit Axel werd overoordeeld tot tien dagen gevangenisstraf en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, omdat hij 7 november zijn auto on der invloed zou hebben be stuurd. De K. verteld? de politie een prachtig verhaal over een vechtpartij en een drinkgelag, maar dat klopte allemaal niet zo best met d etwee getuigen verklaringen. Bovendien loog het alcoholpromilage in de K's bloed er ook niet om: 1.85 promille. Bij het wijzen van het vonnis ging de politierech ter helemaal mee met de eis van de officier. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TERNEUZEN In het ma gazijn van de firma Maas te Terneuzen aan de Industrieweg is ingebroken. Doordat de alarmbel in werking trad is de inbreker in paniek geraakt. Met een asbak vernielde hij een ruit en kon zo buiten komen. Er werd niets vermist. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET Met een al gemene ledenvergadering in De Vriendschap en een feeste lijke gezinsdag heeft de afde ling Biervliet van de NCB het 75-jarig bestaan herdacht. In zijn jaaroverzicht zei voorzit ter G. Claeijs dat 1971 over het algemeen een jaar met zeer goede opbrengsten is ge weest, maar de financiële re sultaten hielden daarmee door diverse factoren geen gelijke tred. Door de enorme opbrengsten van aardappelen en uien moesten deze vier beneden de kostprijs verkocht worden. Als gevolg van de monbt-aire crisis van de laatsite maanden wordt de afzetpositie van de Neder- lanse lartebouwprodukten sterfk beïnvloed. De her Claeijs vond het dan ook begrijpe- lijk, dat in het afgfelopen ja-ar de landbouwers in binnen- en buitenland hierover hun onge noegen. tijdens demonstraties hebben laten blijken en verbe tering van hun inkomen eis ten. Als positieve punten noemde de voorzitter de lichte verbetering van de prijzen van rundvlees en melk. Ook de wereldiprijs van suiker is stijgende. Men ziet zelfs een suikertekort in de nabije toe komst. Een vraagteken zette de heer Claeijs achter de econo mische ontwikkelingen in 1972, welke nauw samenhan gen met de loonontwikkelin gen. Met betrekking tot het EEG-beAeid sprak de heer Claeijs de hoop uit dat op het in april te Brussel te houden ministerberaad beslissingen of besluiten worcten genomen waardoor de landbouw over zijn dieptepunt heenkomt en in de toekomst een redelijk bestaan in de landbouw weer mogeli jk is. De heer G. Claeijs en J. Vermue werden als bestuurs leden herkozen. Met algemene stemmen werd de heer Claeijs opnieuw benoemd tot voorzit ter. De rekening over 1971 en de begroting 1972 werden vastgesteld. Het bestuursvoorstel om de ledencontributie te verhogen met f 10,per lid per jaar, stuitte op enig verzet van een aantal leden. Deze vonden het billijker de contributieverho ging vast te stellen op f 5, per lid- verhoogd met f 0,25 per hectare grond. Daarmee zou bereikt worden dat grote boeren een naar verhouding groter aandeel in de contribu tie-opbrengst voor hun reke ning zouden nemen. Met gro'.e stemmenmeerderheid 15 le den waren tegen het bestuurs voorstel koos de vergade ring voor een contributiever hoging met een vast bedrag van f10,per lid per jaar. De heer A. Prinse hield een inleiding over belastingtechni sche vraagstukken van het agrarisch bedrijf, waarbij hij speciaal de aandacht vestigde op de medewerking van de vrouw in de bedrijfsvoering. De hoer C. A. J. Rops, sociaal- eoonomiseh medewerker van de NCB belichtte diverse vor men van belangenbehartiging door deze standsorganisatie. 's Avonds kwamen de leden met hun gezinsleden bijeen in zaal Bracke voor een feestdi ner Gn een toneeluitvoering door de toneelclub van de NCB en KVO. Opgevoerd werd het blijspel „Tot uw dienst, m-emeer". Interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzandertet Oi nO-^iei Terneuzen. Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 meubeu Iedere vrijdag kijkavond van 7-9 uur in Zuidzande en Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De woningbouwvereniging Terneuezn heeft de bewoners van een aantal flats en enige eengezins huizen in Ternei izen-Zuid schriftelijk meegedeeld dat de huurprijs van deze woningen per 1 maart a.s. met ongeveer vijftien procent wordt verhoogd. Een van de bewoners heeft het initiatief genomen voor een handtekeningenactie, waarmee men tegen deze huurverhoging wil protesteren bü de huuradviescommissie. Volgen mededeling van de heer P. de Putter, directeur van de woningbouwvereniging Terneuzen, is de huurverho ging een gevolg van het feit dat de minister van Volkshuis vesting de aanvankelijke, voorlopig vastgestelde kale huurprijs van deze woningen heeft herzien, hetgeen een verhoging van vijftien procent inhoudt. De stichtingskosten van de betreffende woningen bedroegen destijds twaalf mil joen gulden. Bij de aanbeste ding is, zoals gebruikelijk, vastgelegd dat de aannemer aanspraak kon maken op een risicoregeling die van toepas sing is wegens de stijging van lonen en materiaalkosten tij dens de bouw. Op grond van deze regeling mocht de aanne mer nog ongeveer een miljoen gulden aan die woningbouw vereniging in rekening bren gen. Bovendien was in de huurprijs ook niet de stijging van andere lasten, zoals b.v. rioolbelasting, gecalculeerd. Directeur De Putter legde er de nadruk op dat het bestuur van die woningbouwvereniging uit overwegingen van billijk heid heeft besloten de aldus ontstane „huurachterstand" van 600 (berekend over drie maanden) niet van de betrok ken huurders na te vorderen, maar intern af te schrijven. „In feite komt dit er op neer, dat de woningbouwvereniging (Van onze correspondent). WESTDORPE Tijdens de algemene jaarvergadering van duivenmaatschappij de Vol harding was een redelijke op komst. 26 leden hoorden onder meer het jaarverslag van de secretaris die als bijzonder heid wist te vermelden dat afgelopen seizoen 400 duiven minder waren ingekorfd dan het jaar daarvoor. Het afgelopen winterseizoen had als hoogtepunt de prijs ten toonstelling. Hier was A. Ver haegen de sterkste man. Hij wist in drie categorieën de eerste prijs in de wacht te slepen, n.l. bij de oude doffers, de jonge doffers en de jonge diuivimnen. Kampioen bij de oude duivinnen werd R. van- Kwikkelberge terwijl Em. Baecke eerste werd bij de jaarlingen doffers. De penningmeester wist te melden dat de vereniging afge lopen jaar een nadelig saldo van f 178.89 had gehad. Met nog f 1500 in reserve waren er volgens hem nog geen direote zorgen in het verschiet. De vergadering koos met al gemene stemmen de heren A. db Krijger en J. Verlinde als opvolgers van de heren A. Jonkheim en Joh. Geijsel. Door de voorzitter werd de vertrekkende bestuursleden hartelijk dank gebracht voor wat zij jarenlang voor de ver eniging verricht hadden. De lossing op maandag kwam ook ter sprake. De lief hebber die niet in staat is zijn duiven op maandag op te wachten, indien 's zondags bij slecht weer niet gelost kan worden, moet dit op zijn enve loppe vermelden. Zijn duiven tellen dan niet mee voor bere kening. Uitdrukkelijk werd gesteld dat dit alteen geldt voor onderlinge vluchten van d-e Volharding. een veriies van een kwart miljoen gulden voor haar re kening neemt", aldus de heer De Putter. Hij betreurde het dat de protesterende bewoners zich niet voor een nadere uit leg over het hoe en waarom van de huurverhoging tot hem hebben gewend. (Van een onzer verslaggevers) ASSENEDE In kunstgalerij Margaretha de Boevé, een der toonaangevende galeries in Noord-België, wordt zaterdag avond om half negen een tentoonstelling geopend van de Dordrechtse kunstenaar Jan Asjes van Dijk en de Duitse kunstenaar Wolfgang Kliege. De tentoonstelling duurt van 6 tot 20 februari. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op de christelijke mavo in Axel is er een ouder avond gehouden voor de ou ders van leerlingen der twee de klassen. Deze leerlingen staan straks voor een school keuze, mavo-3 of mavo-4. In beide gevallen moeten diverse vakken uitvallen. Over deze materie gaf de schooldecaan de heer Van Vliet een uitgebreide uiteen zetting. Daarna sprak de heer Overbeek van het gewestelijk arbeidsbureau die in grote lij nen aangaf welke opleidingen en tteroepen mogelijk zijn met een mavo-3- of mavo-4-diplo- ma. In de pauze was er voor de ouders gelegenheid een aantal voorlichtingsfolders door te kij ken, zodat na de pauze een forum een hele serie vragen kreeg tte beantwoorden. (ADVERTENTIE) EEN BEGRIJ VOOR AL UW AUTOBANDEN Ook voor particulier Carnaval Dat de Krieke- putters het met de a.s. carna valsdagen au serieux gaan ne men, blijkt duidelijk uit de intense voorbereidingen. De verschillende wijken in het dorp zijn bezig met het maken van wagens, die tijdens de feestdagen door het dorp zul len trekken. Het feest zal be ginnen op zaterdagmiddag 12 februari. Dan zal burgemees ter P. Molthof in het gemeen schapshuis Malpertuus aan Prins Kriek I de sleutels van de gemeente overhandigen. Daarna zal de optocht door het dorp trekken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2