Sluis stond centraal in radioprogramma Mr. BOERSMA BEZOCHT HONTEN1SSE Meetprogramma vervuiling bekend Analyse arbeidsmarkt nodig BROCHURE: WAT WILLEN WE MET O.Z.-VLAANDEREN Ir. Denie had recht op hoog pensioen stad streek Visser shaven Duits schip vlotgetrokken 607e STAATSLOTERIJ Eerste klasse Kunstprijzen voor Bram Beekman en Clara Sietse VERSPREIDING BROCHURE 'n snack voor nog geen Donderdag 3 februari 1972 e Burgemeester Van de Belt vertelt grieven van en wetens waardigheden over Sluis. Te genover hem presentator Henk van Stipriaan. (Van onze correspondent) SLUIS In het radiopro gramma Sluis Centraal dat woensdagmiddag door de VA- KA rechtstreeks vanuit hotel Sanders de Paauw te Sluis werd uitgezonden, ktvamen'di verse actuele West-Zeeuwsch- Vlaamse problemen aan de or de. Burgemeester A. Schipper van Oostburg wees op de werkloosheid die tien procent van de beroepsbevolking in deze streek omvat. De oorzaak was zijns inziens grotendeels van structurele aard. Bij het provinciaal bestuur heeft d!e heer Schipper aangedrongen Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI. Vrij zacht, af en toe regen, maar ook opklaringen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal: kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent: kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal: max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. waterstanden Morgen, vrijdag 4 februari. Bergen op Zoom 6.47 en 19.03. Hansweert 5.54 en 18.16. Ter neuzen 5.17 en 17.38. Vlissin- gen 4.49 en 17.09. Wemeldinge 6.37 en 18.53. Hoogwater Konstanz 248 (onv), Rhein- felden 159 (plus 3), Straats burg 114 (min 8), Plittersdorf 253 (min 7), Maxau 313 (min 1), Plochingen 123 (plus 4), Mannheim 118 (min 4), Stein- bach 123 (plus 8), Mainz 147 (plus 3), Bingen 51 (min 5), Kaub 70 (min 3), Trier 236 (min 21), Koblenz 80 (min 4) Keulen 25 (min 9), Ruhrort 192 (min 1), Lobiith 798 (plus 1), Parnnerdense kop 777 (plus 1), Nijmegen 602 (plus 1) Nij megen 602 (plus 1), IJsselkop 752 (onv), Eefde IJssel 275 (onv), Devtenter 165 (onv) Monsin 5480 (plus 30), Borg haren 3951 (plus 10), Belfeld 1110 (min 17), Grave bene den de sluis 500 (min 1). op maatregelen om deze werk loosheid te bestrijden, doch hij verwacht deze niet op korte termijn. In het interview kwam ook weer de gemeente lijke herindeling ter sprake Burgemeester Schipper her haalde hierbij nogmaals zijn standpunt dat de herindeling voor West-Zeeuwsch-Vlaande- ren beperkt is gebleven. En dat In dit gebied een grote gemeente tot stand had moe ten worden gebracht. Deze mening bestreed de Sluise wet houder J. du Fossé. D e herin deling was volgens hem op een democratische wijze tot stand gekomen, en Oostburg gebruikt naar zijn mening het zelfstandig blijven van de ge meente Aardenburg en Sluis te pas en te onpas als een kapstok voor de Oostburgse problemen die nog niet tot een oplossing kunnen worden ge bracht. Het Oostburgse gemeente raadslid, de heer T. Cambier, daarin gesteund door wethou der J. Vergouwe, pleitte voor de concentratie van de Zeeuw se visserij in Breskens. Over de Zeeuwse visserij-concentra tie bestaat volgens de heer Vergouwe een rapport van het provinciaal bestuur dat waar schijnlijk in de statenvergade ring van maart zal worden be handeld. Hij was niet bereid een tip je van de sluier van de ge heimzinnigheid waarmee dit rapport is omgeven op te lich ten. Wethouder Barendregt van Oostburg kwam aan het woord over de plannen tot woning verbetering in de wijk Fin land te Oostburg, en over de moeilijkheden die er zijn met de vuilverwerking in plastic zakken. Hij betreurde de ge ringe medewerking van een deel van de Oostburgse bevol king aan deze nieuwe regeling en kondigde maatregelen aan tegen het stcrrtöi van vuil Hanigs; slootkanten en dergelij ke. In de uitzending kwam ook nog enkele inwoners van de Belgische buurtgemeente Knokke aan het woord. De heer Welvaert gaf leen toelich ting op de uitbreidingsplannen van het casino in Knokke dat ook door veel Nederlanders wordt bezocht. VLISSINGEN (ANP) - Het Duitse containerschip Als- ter Express dat woensdagmor gen vroeg bij Blissingen aan de grond liep, is 's middags omstreeks drie uur weer vlot getrokken. Dat geschiedde door de sleepboten Martin Letzer, Seahorse, Sea Lion. President Gerling, De Kuyter en Temi 4. Pogingen om het schip woensdagmorgen al vlot te trekken werden gestaakt in verband met het aflopend tij. Men besloot te wachten tot hoog wiater in de middag. (ADVERTENTIE) MIDDELBURG (ANP) Gedeputeerde Staten van Zee land hebben besloten de pro vinciale aanmoedigingsprijs jong Zeeuws talent een bedrag van 1500, toe te kennen aan de organist Bram Beekman te Oostkapelle. Een commissie bestaande uit Eduard Flipse te Etten-Leur, voorzitter, Rutger Schouten te Hilversum, en Theo Olof te Amsterdam, kwam tot de voordracht na audities op 27 januari j.l. te Middelburg. Bram Beekman is 22 jaar, hij genoot zijn opleiding aan het Brabants conservatorium te Tilburg. De commissie heeft verder uitgesproken dat de sopraan Clara Sietse uit Vlissingen over een bijzonder vocaal en muzikaal talent beschikt, dat verdere stimulering een aan moediging verdient. De com missie verzocht het college voor Clara Sietse een vorm van aanmoediging te overwe gen. Het college heeft daarop besloten aan de jonge sopraan een prijs van f 1000 toe te kennen. Prijzen van 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van: 5.000 is gevallen op het nummer: 25.000 is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 50.000 is gevallen in de serie L op het nummer: En een troostprijs van 1.000 op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 50.000 is gevallen in de serie G op het nummer: En een troostprijs van 1.000 op nummer: van elk van de andere series. 7 23 30 528 051 026 937 7142 055410 028344 089939 093714 071871 022795 098846 041036 041036 056234 056234 Let wel op het met een gemerkte nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. HET provinciaal be stuur wil weten wat de bevolking van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen denkt over de toekomst van het eigen woonge bied. In dit verband wordt de brochure „Wat willen we met Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen" in brede kring verspreid. De brochure wordt bij voorbeeld toegezonden aan: de gemeentebestu ren en de waterschappen in het betrokken gebied, de kamer van koophan del voor Zeeuwsch- Vlaanderen, de vakorga nisaties, de kring van werkgevers in de kanaal zone, de landbouworgani saties, de kerken, de po litieke parten, de V.V.V., de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland, het Zeeuwse Landschap, de openbare bibliotheken in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, het maatschappelijk werk, de vrouwenorgani saties etc. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De raad van commissarissen van de ZVTM is van mening dat bij het bepalen van de pensioen aanspraken van de voormali ge ZVTM-directeur ir. J. De nie en diens „rechterhand", de heer Van der Wel, formeel het reglement van het vroegere pensioenfonds van de ZVTM correct is toegepast. Juridisch is het dus juist dat voor beide heren ongeveer de helft van het ZVTM-pensioenfonds (waarin één miljoen gulden aanwezig was) wordt gereser veerd, terwijl met de andere helft van de pensioen van 49 andere ZVTM-personeelsleden moeten worden betaald. Het vroegere pensioenfonds is vorig jaar opgenomen m. een nieuw bedrijfspensioen fonds, zodat alle pensioenen uitbetaald kunnen worden en beslist geen enk-el oud-perso neelslid kan worden gedu- Desondanks bestaat er bin- peerd. nen de huidige raad van com missarissen van de ZVTM wel enige wrevel over de wijze waarop de verdeling van het pensioenfonds vroeger is gere geld. „Maar we leven nu in een heel andere tijd dan vroe ger. Tegenwoordig zouden personeel en vakbonden met een dergelijke regeling geen genoegen meer nemen" zei gis teren gedeputeerde M. van Poelje als voorzitter van de raad van commissarissen. KVB-districtsbestuurder J. Bevers uit Breda zei gisteren in dit verband: „Formeel kan het we# juist zijn, maar het is toch een bijzonder onbillijke zaak dat de pensioenen voor de andere mensen laag zijn terwijl de heer Denie een hoog pensioen krijgt". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG het oog op het vervaardigen van een streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is het noodzakelijk om een duidelijke analyse te maken van de arbeidsmarkt voor geheel Zeeuwsch-Vlaande- ren. Die arbeidsmarkt is mo menteel een vrij duistere zaak, waarin enige helder heid vooral is gewenst als het gaat om de vraag wat voor nieuwe industrieterrei nen in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren in de toekomst zullen moeten worden aangelegd. De wens m.b.t, tot de ar- beidsnrarktanalyse is een van de uitgangspunten voor een discussie over het te vervaar digen streekplan. In de bro chure „Wat willen we met Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen? dioor het provinciaal bestuur een dezer dagen om te dienen als het bspreken van de van dit gebied, staian in totaal negen uitgangspunten ge noemd. De belangrijkste punten zijn De verwachting dat Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen eind 1990 circa 105.000 inwoners zal tellen. Rekening wordt ge houden met een vestigingso verschot (naast de natuurlijke aanwas) van 10.000 mensen. Deze verwachtingen kan uitko men bij een dndustiële ontwik keling in dit gebied zonder dat de rijksoverheid voor dit gebied extra stimulerende maatregelen treft Voor industrievestiging in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zal keuze gemaakt kunnen wor den uit de terreinen langs het kanaal GentTerneuzen. het gebied bij Ossenisse, langs het Baialhioekkianaall en in het Ver dronken Land. van Saeftinge. Geen gemakkelijke keuze wiant de terreinen langs het kanaal GentTerneuzen zijn minder geschikt voor- basisin dustrie i.v.m. de woongebieden in de omgeving, bij de aanleg van industrieterreinen bij Os senisse moet ervoor gezogd worden dat Kloosterzande niet in de verdrukking bomt en dat Terneuzen nog voldoende in oostelijke richting kan uit breiden. Over de mogelijkhe den voor industrievestiging langs het Baalhoekkan-aal kan nog niets zinnigs worden ge zegd en de keuze van het Land van Saeftinge kan grote schade -aan dit unieke natuur gebied opleveren. Er zal opnieuw bij de rijks overheid moeten worden aan gedrongen op een intensief en meer doelgericht overleg tus- sn Nederland en België over de industriële ontwikkeling -aan de Nederlandse en de Bel gische grens. Die moet zodanig zijn dat Zeeuwsch-Vlaanderen „leefbaar" blijft Gestreefd moet worden naar een zekere bevolkings concentratie .daarbij kan wor den gedacht aan Axel, Hulst en Terneuzen als hoofdcentra). Overigens zal W-est-Zeeuwsch- Vlaanderen een belangrijk woongebied worden voor men sen, die in Oost-Zeeuwsch- Vl-aianderen werken. Grote recreatieprojecten zijn er in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen niet of nauwelijks te verwezelijken. Aandacht moet besteed worden aan voorzieningen op het gebied voor dagrecreatie. Ook in re creatief opzicht zal West- Zeeuwsch-Vïaianderen voor de bevolking in het oostelijk deel van meer belang worden. Mensen, die belangstelling hebben voor de toekomst van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen dte brochure gratis krijgen op het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 te Middel burg. Burgemeester Somers leidt gedeputeerde Boersma rond in het cultureel centrum van Vogelwaarde. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Gedeputeerde mr. ,T. P. Boersma heeft woens dag een oriënterend bezoek gebracht aan de gemeente Hontenisse. Hij werd daarbij vergezeld door njr. M. van Driel en de heer A. Meyers van het bureau Ruimtelijke Ordening en Volkshuisves ting, en mr. Lantsheer van de Provinciale Planologische Dienst in Zeeland. Met het college van b. en w. heeft dit gezelschap na een gesprek op het gemeentehuis een rondrit door de gemeente gemaakt. nisse op de ontwikkelingen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft. De heer Boersma zei geen me ning te kunnen geven^ zolang de technische aspecten yan de ontwikkeling zoals Hontenisse die voorstaat, nog niet zijn bestudeerd. Het college van b. en w. van Hontenisse heeft er tijdens het bezoek op gewe zen, dat de onzekerheid waar in de gemieente op dit moment leeft, erg fnuikend is. Tijdens het bezoek is onder meer gesproken over een aan tal zaken, die betrekking heb ben op de ruimtelijke orde ning, over de onzekerheid, die in Hontenisse is ontstaan naar aanleiding van het ontwerp- streekplan en de specifieke problemen van die kleine ker nen. In dit bader is ook aan dacht besteed aan de woning bouw in Ossenisse. Zoals be- kend heeft de gemeente de wens te kennen gegeven in Ossenisse tien woningen te bouwen. De provinciale com missie, die daarover a'dvies moet uitbrengen heeft tegen di tplan verschillende beden, kinigen. Dit laatste heeft mr. Boersma woensdagmiddag be vestigd tijdens een gesprek met de pers in hiet dorpscen trum van Vogelwaarde. Vol gens de heer Boersma is de correspondentie, betrekking hebbend op de woningbouw- problematiek in Ossenisse nog niet in de commissie van ad vies behandeld. Het G.S.-lid heeft bena drukt. dat men zich eerst ook op gemeente-niveau moet afvragen wat men eigen lijk wil met Ossenisse, alvo rens er adviezen worden gege ven over de bouw van wonin gen ter plaatse. Volgens de heer Boersma is de indruk, di ehij vóór zijn bezoek aan Hontenisse van deze gemeente had, niet gewijzigd. „Het is een schoon land", zo merkte hij op. zo merkte hij op. De gedeputeerde heeft zich woensdag van commentaar onthouden op de visie die het gemeentebestuur van Honte- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het meetprogramma voor 1972- 1973 van drie wetenschappelij ke instituten die zich met de bewaking van een deel van het milieu in Zeeland bezig houden, is bekend. De drie instituten zijn het instituut voor plantenziektekundig on derzoek te Wageningen, het instituut voor gezondheids techniek TNO te Delft, en de provinciale gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland. De metingen zullen in hoofdzaak in het Sloegebied worden ver richt, met behulp van een in middels uitgebried net van meetstations. Het instituut voor plantenziektekundig on derzoek is als enige betrokken bij milieumetingen in de ka naalzone Zeeuwsch-Vlaande ren, waar echter ook voor re kening van de n.v. Zuid-Che- mie onderzoekingen worden gedaan door de provinciale ge zondheidsdienst voor dieren. De totale kosten van het meet programma 1972-1973 worden geraamd op f. 222.000. Het leeuwedeel (75 procent) wordt betaald door de ge meenten die aan de gemeen schappelijke regeling „Meting Luchtverontreiniging" deelne men. De provincie en het rijk dragen kleinere sommen bij. Het meetprogramma ziet er als volgt uit: Sloegebied: IG- TNO heeft hier in een wijde cirkel rondom de industrieën een meetnet opgericht dat be staat uit 14 apparaten, waar mee het S02 (zwaveldioxyde) en roetgehalte in de buiten lucht kan worden bepaald. Vier apparaten meten de hoe veelheid fluor in de lucht, ter wijl in twee regenvangers en met behulp van zes zogenaam de Luikse Bollen de aan stof verbonden fluor wordt geme ten. Het IPO uit Wageningen heeft achttien meetpunten in het Sloegebied. Daaronder be vinden zich proefvelden met gladiolen en andere gewassen die gevoelig op fluor reageren. Bovendien heeft elk meetpunt een fluormeetkastje, waarin zich kalkpapieren bevinden die bij onderzoek in het laborato rium aantonen hoe groot de fluorconcentratie in de lucht is. Daarnaast zijn er drie gro tere proefvelden gladiolen op steeds verder verwijderde af standen van de industrie. De gezondheidsdienst voor dieren houdt er in het Sloegebied 12 meetpunten op na, eveneens in een cirkel rondom Hoechst en Pechiney - de belangrijkste fluorbronnen. Op de meetpun ten worden maandelijkse gras monsters verzameld, die uit wijzen hoe hoog het fluorge- halte in de gewassen is. Bo vendien wil men hooimonsters en monsters van kuilvoer trekken op een 20-tal bedrij ven rondom de chemische fa brieken. De gezondheidsdienst voor dieren wil verder op een viertal veeteeltbedrijven in het Sloe elke twee maanden urinemonsters nemen van een en hetzelfde rund, dat voor de slacht bestemd is. Van de ge slachte runderen worden bot- monsters verzameld, die even eens op het fluorgehalte zullen worden onderzocht. Kanaalzone: Hier zullen op dertien meetpunten onderzoe ken worden gedaan. Op elf punten gebeurt dit met kalk papieren, gras en gladiolen- monsters. Het IPO te wage ningen verricht de metingen. Er worden in de kanaalzone, onder verantwoordelijkheid van de provinciale gezond heidsdienst voor dieren ook controles gehouden naar de fluorconcentratie in de botten van het grazende vee. De kos ten van dit onderzoek worden door de n.v. Zuid-Chemie be taald. Het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke rege ling Meting Luchtverontreini ging moet het meetprogramma voor 1972-1973 in zijn verga dering van 17 februari a.s. goedkeuren. Er ligt ook een verzoek op tafel van b. en w. van Kortgene, om op Noord- Beveland te komen tot de vaststelling van de zogenaam de „nulfase" -dat is de situa tie welke aanwezig is voor er van enige industriële vervui ling in een gebied sprake is. (ADVERTENTIE) er in 1 zak Shoestring ±500Shoestringe- tjes zitten? Nu smaakt Shoe string u wellicht dubbel-zo- lekker bij 'n biertje of 't eten. Shoestring kunt u frituren of bakken in de koekepan of, zonder olie, knapperig-bruin laten worden in de oven. voorgebakken «Kleine zusjevan de gewone iriet een nieuw diepvries produkt van CHIPS in 't zakjo met de rode ruit ook verkrijgbaar bij simoadewifc,

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3