V erpleegsters moeten zich organiseren VOOR ABORTUS EERST NAAR RECHTER „Het wonder bij de klaagmuur" Dubbele' bekentenis apotheker ACTIEGROEPEN MEDICIJNEN binnenland buitenland Oorzaken Geen tijd Schadelijk Afhankelijk Kwalijke rol Nijmeegse hoogleraar stuurt wetsontwerp naar Kamer: AMERONGEN STROOIDE TOCH MAAR Uitzendbureau voor ouderen en parttimers EXPOSITIE Filatelisten naar Kurhaus papier oor uw pen Gehoorzaamheid Geloofwaardigheid Trouw aan leiders POGING TOT VERGIFTIGING GRüNBERG OVERLEDEN Casino Open vizier a.u.b. Donderdag 3 februari W72 i iiiifiaiiM't^ll ij Naast haar drukke en veelomvattende werkzaamheden moe ten de verpleegsters zich ook gaan bezighouden met de vraag hoe zij onrechtvaardige verschillen in het ziekenhuis kunnen be strijden. NIJMEGEN Op een lan delijk congres van de actie groepen medicijnen te Nij megen was een van de vra gen die aan de orde kwam: Hoe moeten de verpleegsters xich organiseren. Dat re zich moeten organi seren wordt in een gesprek met de Nijmeegse zieken- huisgroep zonder meer als noodzakelijk gezien. Die zie- kenhuisgroep is een onder deel van de actiegroep medi cijnen en draait nu ongeveer een jaar. Wekelijks komen enkele verpleegsters, labo- rantes, analisten en medi sche studenten samen om te bespreken hoe men het doel van de groep kan dienen: het bestrijden van de onrecht vaardige verschillen in het ziekenhuis. Vanuit Amsterdam opereert het verpleegsterscoUectief en in verschillende steden, als Arnhem, Breda, Botterdam, Utrecht en Eindhoven zitten groepen verpleegsters op onge veer dezelfde golflengte. een patiënt tot object maken. De verpleegster en de arts hebben geen tijd, of maken in elk geval geen tijd om met de patiënt te praten. De mense lijke relatie arts-patiënt is over het algemeen slecht. Al lerlei kwesties van efficiency zijn de oorzaak dat de ver pleegster geen tijd heeft om goed naar de patiënt te luiste ren. In het kerstnummer van dit blad verscheen een artikel on der de titel: „Het ziekenhuis is ziek". De Nijmeegse zieken- huisgroep wil de kritiek van toen graag aanvullen door het wijzen op alternatieven. In het artikel kwam meerdere malen de opmerking: „Een patiënt is een object met een defect" te rug. De ziekenhuisgroep stelt: „Er zijn verschillende dingen die Wij geloven dat daar twee be langrijke oorzaken voor zijn: le De opleiding tot arts en ook wel die tot verpleegster is voornamelijk natuurwe tenschappelijk gericht. Er wordt vrijwel geen aan dacht besteed aan psychi sche en sociale problemen. 2e Het ziekenhuis krijgt steeds meer het karakter van een bedrijf, waarin al les zo efficiënt mogelijk moet verlopen. De patiënt Is bij wijze van spreken het sluitstuk van het hele sys teem. De arts stelt een pro gramma op en de patiënt moet zich wat tijd en plaats betreft gewoon be schikbaar houden. Patiën ten die eigenlijk wel rond zouden kunnen lopen moe ten in bed blijven, omdat ze dan permanent beschik baar zijn. Die natuurwetenschappelijke opleiding is eigenlijk in strijd met de ontwikkeling van het ziektebestand, waarbij je steeds grotere percentages psy chosomatische ziektes krijgt. In het ziekenhuis zijn boven dien heel wat ziekten, zoals maagzweer en een hartinfarct, die een psycho-sociale achter grond hebben. Men kan zo'n patiënt wel tijdelijk genezen door middel van bijvoorbeeld een maagoperatie, maar de uit eindelijke oorzaak van de ziekte wordt niet weggeno men. Die wordt zelfs niet eens ontdekt. Vanuit die patiënt zelf gezien is het veel belang rijker om aandacht te gaan schenken aan die achtergron den. In het artikel over het zieke ziekenhuis werd uit „Medisch Contact" geciteerd dat patiën ten soms alleen langer dan no dig in een ziekenhuis verblij ven, omdat men de bedden be zet wil houden. De ziekenhuisgroep zegt hier over: „Een ziekenhuis moet zo rendabel mogelijk draaien en daarvoor is het bijvoorbeeld nodig dat 90 procent der bed den permanent bezet is. Wij vinden dat die kostenbesparing voor het ziekenhuis op deze manier op de patiënten wordt afgewenteld. Wij willen liever' besparen op de ontzettend hoge salarissen van de artsen en hoogleraren. Bovendien kan er bespaard worden op de aanschaf van apparatuur. Heel wat research wordt gewoon dubbel gedaan. Men kan ook wel eens naar de zeer hoge bouwkosten kijken. Men steekt heel wat meer geld in de bouw dan strikt noodza kelijk is en zonder dat daar door het klimaat in het zie kenhuis zelf beter wordt. Het is volgens ons een verkeerd uitgangspunt om te zeggen een ziekenhuis moet efficiënt draaien, dus alle bedden moe ten bezet zijn. Je maakt de patiënten daardoor onderge schikt aan dat criterium. Nu staan er in het ziekenhuis twee groepen onder aan de ladder van de hiërarchie en je kunt dus zeggen dat ze ge meenschappelijke belangen hebben. Dat zijn de patiënten en het lagere personeel: Inas- meisjes, verpleegsters, analis ten, laborantes en dergelijke. Wij geloven dat die zieken huishiërarchie schadelijk is voor de patiënt, dat er daar door geen integrale genezing van de hele patiënt is. Door die hiërarchie wordt er erg langs elkaar heen gewerkt. Al leen bij teamwork en bij inte grale geneeskunde op voet van gelijkheid tussen alle groepen die in zo'n ziekenhuis werken krijg je ook een integrale be handeling van de patiënt- De patiënt is er dus bij gebaat dat de arbeidsvoorwaarden van verpleegsters verbeteren. Een verpleegster gaat nu een maal veel meer om met de pa tiënt dan de arts en ze weet nu daardoor ook veel meer van de psychische en sociale problemen van de patiënt. Wat ligt er dus meer voor de hand dan dat de verpleegster wordt opgenomen in het totale me dische team om haar specifie ke kennis over patiënt in te brengen. De ziekenhuishiërar chie moet op de helling en dat heeft ook financiële conse quenties. Nu zien we niet hoe de patiënt zelf voor zijn belangen kan opkomen. Daarvoor is de pa tiënt in het ziekenhuis te af hankelijk. De verpleegsters, de analisten en ga maar door werken in hetziekenhuis om daar hun. brood te verdienen. Zij kunnen wel voor hun eigen belangen en daarvoor ook voor de belangen van de patiënt op komen. Ze zullen zich daar voor moeten organiseren. Ze moeten zorgen dat ze veel meer inspraak krijgen. Per af deling dienen er overlegorga nen te komen over de hele be handeling van de patiënt. Die samenwerkingsgedachte moet ook op het economische vlak worden doorgetrokken. Ener zijds om daardoor een aan zienlijke kostenbesparing te bereiken, maar anderzijds om dat samenwerking tussen men sen met zulke grote inkom- stenversehillen een schijnsa- menwerking zal blijven. Die grote salarisverschillen stimuleren de hiërarchie. De langere opleiding van de arts mag best invloed hebben op het salaris, maar daardoor al leen kom je niet tot de abomi nabele verschillen van nu, waarbij een specialist twee ton per jaar verdient en een ver pleegster twaalfduizend. Carrièremotieven spelen in het ziekenhuis soms ook een zeer kwalijke rol. Gegevens worden bijvoorbeeld niet uitgewisseld omdat iemand aan een proef schrift bezig is en de gegevens daarvoor nodig heeft. Intussen kan een andere arts die gege vens ten behoeve van zijn pa tiënt nodig hebben. Het sys teem is zo dat niet het uitwis selen van gegevens centraal staat, maar dat iedereen eigen lijk voor zijn eigen hachje zit te vechten. Voor een promotie wordt soms door een hele groep mensen twee of drie jaar lang onder zoek gedaan. De arts promo veert op dat onderzoek en het enige resultaat is dat hij zelf opeens ontzettend veel meer gaat verdienen. Als verpleegsters zeggen dat ze meer willen verdienen krij gen ze te horen dat de kosten van het ziekenhuis toch al zo hoog zijn. (Van een onzer verslagge vers! NIJMEGEN De beslissing of een abortus al of niet ge rechtvaardigd is, dient niet door de medicus, maar door de rechter genomen te wor den, na een desbetreffende verzoek van de vrouw. De rechter kan zich eventueel door deskundigen laten voor lichten. Een dergelijke abor tus dient plaats te vinden in speciale, voldoende toegerus te klinieken. Aldus de 'Nijmeegse hoogle raar prof. mr. A. V. M. Struyoken in een wetsont werp dat hg toegestuurd heeft aan de Staten- Generaal en aan de regering. Het verzoek van de vrouw dient in geval zij hande- lingsbekwaam is mede on dertekend te zijn door dege ne die het gezag over haar uitoefent. Tevens moet. aldus het wetsontwenp, een arts zijn bereidheid uitspreken „als zodanig de vrouw gedu rende langer*: tijd met goede raad bij te staan". De rechter rnaig volgens het onitwerp alleen „op klemmen de gronden" toestemming ge ven tot de abortus. Klem mende gronden zijn volgens het onderwerp echter niet b.v. de onwenselijke toeneming van dfe bevolkingsdichtheid, de te geringe levensvatbaar heid van het kind na voidra- ging van de zwangerschap, de te verwachten gebreken in de lichamelijke of geestelijke gezondheid of validiteit van het kind. Volgens prof. Struyoken die schrijft gesteund te wor den door prof. mr. F. J. M. Duynstee, prof. mr. W. C. L. van der Grinten, prof. mr. W. H. A. Jonkers en prof. mr. E. A. A. Luyten zou ook een arts die geen praktijk meer uitoefent, rechter kunnen zijn voor dit terrein. (ADVERTENTIE) "(Van een onzer verslaggevers) AMERONGEN In Ame- rongen is gistermorgen ge strooid. Dit ondanks het feit dat het „strooisel" tegen de gladheid meehelpt aan de mi lieuverontreiniging. Strooien bij gladheid is niet zo bijzonder, zelfs in Ameron- gen niet, ware het niet dat burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch eind vorig jaar de gevleugelde woorden sprak dat bij gladheid in Amerongen niet gestrooid zal worden, „aangezien dit meehelpt aan de verontreiniging van het mi lieu". Bij afwezigheid van de burgemeester sprak een woord voerder van de gemeente Ame rongen gistermorgen het even zeer gevleugelde woord dat de burgemeester destijds een uit zondering heeft gemaakt voor bepaalde weersomstandighe den. Waarbij wel gestrooid mocht worden, zijnde ijzel. Open vraag blijft nu wan neer er in Amerongen niet ge strooid mag worden. ALLE 20 opvarenden van het Nederlandse zeiljacht dat ten westen van Port au Prince aan de grond gelopen was, zijn vol gens de Amerikaanse kust wacht gered. Nadere bijzonder heden werden niet bekendge maakt. DE NIEUWZEELANDSE pre mier, sir Keith Holyoake, heeft gisteren zijn aftreden bekend gemaakt. De minister van bui tenlandse zaken, John Marshall, wordt zijn opvolger. UTRECHT (ANP) |n Utrecht gaat in maart een spe ciale stichting van start die zich ten doel stelt parttimers en oudere werknemers aan werk te helpen. Dit gaat in de vorm van een uitzendbureau voor deze categorie mensen. Als uiteindelijk doel wordt echter gesteld dat de door de ze stichting bemiddelde werk nemers in vaste dienst van de bedrijven worden genomen. Dit heeft de heer H. Bel winkel, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Utrboht, meegedeeld. De stich ting gaat van het arbeidsbu reau uit. DEN HAAG (ANP) Op 5, 6 en 7 mei zal de Neder- landsche Vereeniging van Postzegelhandelaren in alle za len van het Kurhaus te Sche- veningen haar 2e nationale postzegeltentoonstelling en -beurs organiseren. Tot de in zenders behoort prins Rainier van Monaco, een zeer bekend filatelist, aldus de organisato ren. Achter 650 m2 glas zullen ruim 70 collecties worden ten toongesteld. Ook het Neder lands Postmuseum zal met een wat genoemd wordt, bijzonde re inzending vertegenwoordigd zijn. Er zijn 60 grote stands van binnen- en buitenlandse post zegelhandelaren, waar de be zoekers van de tentoonstelling postzegels en aanverwante ar tikelen kunnen kopen. PTT heeft de verschijnings datum van de z.g. Europa-ze gels speciaal voor deze ten toonstelling een paar dagen verschoven en nu zal de eerste verkoop van de Europa-1972 serie op 5 mei in het Kurhaus plaatsvinden, in een door de PTT aldaar ingericht postkan toor. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adre» worden ondertekend. Bij publikatte zulten deze vermeid worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam an adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie ven bria- ven (verkort of onverkort) betekent niet det de redactie het M elle gevallen eens ie met inhoud, e.g. strekking. moet blijven besturen, dat» vraag ik mij af of er niet een van de donkerste tijden van de kerkgeschiedenis voor de deur staat. Het is tragisch, dat een Paus, die het ongetwijfeld goed meent met zijn gelovigen zo afhankelijk is van zijn me dewerkers, dat hij deze beslis sing nefemt Ik betreur het vooral, dat de kardinaal die bruggenbouwer is, het slacht offer is. Het kath. volk hun kerde in de bezettingstijd naar de richtlijnen van zijn leiders en was trouw tot het uiterste. Zelf heb ik ondervonden wat onze arbeiders fer voor over hadden om deze leiding van hun bisschoppen te volgen. LANGEWEG. MEJ. BELJAARS. Als katholieken hebben we geleerd gehoorzaamheid ver schuldigd te zijn aan de Paus van Rome. Maar nu blijkt dat de Paus gehoorzaamheid ver schuldigd is aan het Neder landse Episcopaat, tenminste, dat wil men van hem. In de Stem van donderdag LI. stond In een ingezonden stuk dat dr. Gijzen in een brochure (Katholiek L.even) gesteld zou hebben. 1) Dat er bisschoppen zijn die de af braak bevorderen (wel niet nadrukkelijk maar feitelijk), 2). Dat door laksheid en toe geeflijkheid men naar de on dergang gevoerd kan worden. (Een vergelijking met het Duitsland van de jaren '30). Ik heb dit zelf niet gelezen, maar als hij dit gezegd heeft, heeft hij op alle punten stuk voor stuk gelijk. Even als de Paius gelijk heeft als hij (wat mfen beweert) Nederland ne geert. BREDA. MEJ. P. MENDEL. Ik wil mijn instemming be tuigen met het artikel van de hoofdredacteur over de kwes tie Gijzen in de krant van zaterdag en ik weet mij de spreekbuis van talloze gewone katholieken, die het betreuren dat het geloof wordt onder mijnd door de intriges bij het- bfenoemen van een bisschop. De vraag kan gesteld worden of de tijd van de investituur strijd weer terugkomt. Toen waren het keizers, die bis schoppen benoemden nu schijnt het een fabrikant te zijn, die de doorslag geeft. Als de Paus op dit kompas- (Van onze correspondent) TEL AVIV Het wonder bij de Klaagmuur. Dat is Israels nieuwste emotionele verhaal uit de zesdaagse oorlog. Enke le uren nadat de militaire arts Uri Frank met zijn parachutis tenregiment de Klaagmuur 99 99 UTRECHT (ANP) De 49- jarige Rotterdamse apotheker W.H.L., die vorige week werd gearresteerd op verdenking zijn 26-jarige nicht I.H.K. uit Utrecht en haar twee jaar jon gere broer G.K. uit Nijmegen te hebben willen vergiftigen, heeft inmiddels bekend niet één keer (zoals aanvankelijk werd aangenomen), maar tot twee keer toe een poging daar toe te hebben gedaan. Dit heeft de officier van justitie bij de Utrechtse recht bank, mr. J. C. van den Berg, meegedeeld. Mr. Van den Berg, aan wie de apotheker werd voorgeleid, sluit „voor zichtigheidshalve" de moge lijkheid niet uit dat L. nog va ker heeft getracht de jongelui te vergiftigen. Woedend omdat het nichtje de verkering met hem had uitgemaakt en omdat haar broer haar had aangeraden het uit te maken, stuurde hij de jongelui allebei pakjes met snoepgoed waarin digitalis (vingerhoedskruid) zat. Bo vendien heeft hij de politie verteld het meisje een vergif tigd namaak-aspirientje te hebben gegeven. De jongen stuurd hij een fles, waar be halve bessenjenever ook na tronloog in zou hebben geze ten. had weten te bereiken hielp hij een Arabische vrouw die in een van de huisjes bij de Klaagmuur woonde, bij een zware bevalling. Hoewel het kindje door het oorlogsgeweld twee maanden te vroeg wferd geboren, wist de vermoeide legerarts moeder en kind te redden. Pi® nu is be kend geworden dat de Arabi sche vrouw een Jodin is, een overlevende udt Hitiers con centratiekampen. Leila Natsha heet weer Judith Swarts. Een Joods meisjfe dat dn 1946 met het emigrantenschap de Haga- na naar Palestina kwam. In dat jaar werd zij in Jeruzalem door een Arabier ontvoerd en tot een huwelijk gedwongen. Het doodgewaande Joodse weesmeisje schonk haar Arabi sche echtgenoot vijf kinderen. Diens dood gaf haar de moed haar wairh identiteit aan de Is raëlische autoriteiten bekend te maken. Met drie van haar kinderen, onder wie het door de militaire arts bij de Klaag muur ter wereld gebrachte dochtertje, is zij twee weken geleden weèr in de schoot van het Jodendom teruggekeerd. Jud-ith Swarts houdt zich er gens in Israél schuil uit vrees dat familieleden van de over leden Arabische echtgenoot haar kinderen zullen proberen te ontvoeren. Behalve deze angst heeft ze maar een vurige wens: zo gauw mogelijk de door de hemel gestuurde mili taire arts te ontmoeten om hem „toda raba" (hartelijk dank) te kunnen zeggen. OOST-BERLIJN (RTR) De Duitse schrijver Karl Grünberg, die bekend is ge worden door zijn romans over het Duitsland van tussen de twee wereldoorlogen, is giste ren op 80-jarige leeftijd in Oost-Berlijn overleden. Zijn bekendste werk was „Brennende Ruhr" uit 1928, over het verzet van het prole tariaat tegen de staatsgreep in 1920 die de uiterste rechtse po liticus dr. Wolfgang Kapp voor korte tijd in Berlijn als kanselier aan de macht bracht. Het Oostduitse centrale partij-- comité noemde dit werk een „belangrijk bestanddeel van on ze socialistische literatuur". N-a lezing van het artikel van hoofdredacteur L. Leijen- dekker in „De Stem" van za terdag j.l. zou men zich kun nen afvragen in hoeverre dit bedoeld is als een bijdrage om uiit de impasse te geraken waarin de katholieke kerk in Nederland geraakt. Tot mijn teleurstelling maakt dit artikel op mij dn diit opricht een ne gatieve indruk. Volgens Leij- endekker zouden de zogehe ten progressieven zich in ge weten gebonden hebben aan een kerkvernieuwing waar men in Rome geen begrip voor heeft. Doet dit suggereren, dat de progressieven hun ingeno men standpunt moeten herzien of moeten wij geloven dat de kerk in Rome niet goed be stuurd wordt? De schrijver prijst de Ne derlander om zijn sterk ont wikkeld rechtvaardigheidsge voel en zijn fair play. Hier wordt sterk gesuggereerd, dat er bij de bisschopsbenoeming geen fair play zou zijn bedre ven. Dit soort suggesties doet meer kwaad dan goed aan de zaak van het christelijk ge loof. Waarom moet de schrijvfer ons aansporen tot solidariteits betuigingen aan onze bisschop pen. Dit zal door velen wor den beschouwd als te zijn ge richt tegen Rome tegen de Paus. Zou het niet beter en constructiever zijn om de mensen aan te sporen om zich positief achter mgr. Gijsen te plaatsen? Tot slot haalt de commenta tor de H. Geest erbij. Dat is waarschijnlijk om het nog moeilijker, dus voor velen nog verwarrender te maken. Moe ten wij nu ineens de H. Geest aanroepen om tot een oplossing te komen? Zou het niet eens zo kunnen zijn dat de H. Geest zijn werk reeds heeft Jjsdaan bij de bisschopskeuze? OOSTERHOUT. W. SNELDERS, Dat Breda tuk fs op een casino is zeer begrijpelijk. Dat het stadsbestuur zich wendt tot de in uw blad genoemde Nationale Stichting Casinospe len voor de vereiste vestiging, zal weinig tesultaat kunnen opleveren, aangezien aan ge noemde Stichting in de memo rie van toelichting op de even tueel nieuwe wet op de kans spelen geen enkele bevoegd heid is gegeven in deze. Dat deze Stichting zich bij voor baat deze bevoegdheid toeei gent blijkt uit het feit dat zij volgens recente publicaties een bedrag van 10.000 gulden heeft geïncasseerd van het Bedrijfschap horeca voor een onderzoek naar de mogelijkhe den voor vestiging van speel banken in ons land. Op zijn zachtst gezegd wordt hier op teer vreemde wijze gemanipu leerd, aangezien nog geen en kele toezegging is gedaan, geen bevoegdheid is gegeven en regering en parlement nog niets in deze hebben beslist. LOOSDRECHT. C.J. BUMS. (Het Bedrijfsschap Horeca heeft tienduizend gulden be schikbaar gesteld voor het door de Stichting Casinospelen op te dragen vooronderzoek naar de meest geschikte vestigings plaatsen voor een gelegali seerde speelgelegenhedd. Dat heeft ook het Nationaal Bu reau .voor Toerisme gedaan. Daarnaast beschikt de Natio nale stichting Casinospelen over eigen geldmiddelen als inbreng van de oorspronkelij ke initiatiefnemers onder WV's. De heer C.J. Buijs kwam al eerder in De Stem van 19 detember 1969 te gen de Stichting Casinospelen in het geweer omdat deze het roulettespel in een overeen komstige monopolievorm wil gieten als bijvoorbeeld de Sporttoto en de Stichting To- talisator Nederland voor de Draf- en Rensport. De hefer Buijs is zelf vdce-vooratter van het speelgezelschap „De Hollandse Club" te Loos- drecht. Redactie). Dezer dagen publiceerden wij brieven van ene „Klaas Ruitersma uit Teteringen" In middels is ons gebleken dat het hier ingezonden stukken onder een gefingeerde naam betrof. Deze ervaring geeft ons aanleiding scherp de hand te houden aan de voor deze rubriek geldende spelregel dat naam en volledig adres, liefst met telefoonnummer, bij de redactie bekend behoren te zijn. Zowel anonieme brieven als brieven met een onvolledig of onjuist adres worden door ons zonder pardon terzijde ge legd. Aan het bestuur van DS'70 dat in de bedoelde brie ven werd aangevalten, bieden wij onze verontschuldigingen voor deze door ons niet be doelde gang van zaken. REDACTIE. H

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11