Rond 130.000 werklozen Elke stakingsdag kan NV V-bond miljoen kosten GEZIN KOMT IN VUURZEE OM Carnavals-hit slaat weer 'ns nieuwe rel los DOOI DICHTBIJ Alfrink: „Tijd voor spreken nog niet rijp" KVP eist: nu geen extra defensie-investeringen Fynhout moet 260 man afstoten 200.000 Meer dan strand- bezoekers op topdagen in Zeeland Werkgevers vragen om kort geding TELLING IN 1971: Walcheren Ook deGruyter: geen koffie uit Angola Oostenrijkse skiërs solidair met Schranz RADIO DE KOOK Afbreuk Over bisschopsbenoeming P.v.d.A. BEPLEIT WEDDEVERHOGING Voorzichtigheid Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil" 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. WOENSDAG 2 FEBRUARI 1972 ZEEUW 26e Jaargang No. 8766 Advertentieprijs: per mm 16 cent; miimnum per advertentie 1 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- edvertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor bet maandagnummer: Vrijdag tot vjn. 11 uur'. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In negen Jaar tijd is het bezoek aan de Zeeuwse kust, althans op de topdagen in het seizoen, bijna verdubbeld. Dit is gebleken uit tellingen die op zondag 11 juli 1971 in de gehele provincie zijn gehouden. Het is de eerste keer dat er vrij exacte cijfers over het strandbezoek, vergeleken met cijfers van negen jaar ge leden, beschikbaar zijn. Op de bewuste zondag was de bouwvakvakantie net begonnen en het KNMI had „fraai strand weer" beloofd. Door middel van luchtfoto's heeft de PPD op die bewuste dag de strandbezoekers kunnen tellen, terwijl provinciale wa terstaat de hele dag door mechanische verkeerstellingen hield. De verkregen cijfers zijn vergeleken met de resultaten van tellingen die op een topdag in 1962 (27 juli) zijn gehouden. Gebleken is dat het kust- bezoek met een factor 1,7 is toegenomen. Plaatselijk is de toename van het bezoek soms meer dan honderd procent. De strandbezetting was zelfs twee maal zo groot als in 1962. Let wel: de cijfers hebben betrek king op één enkele topdag. De tabel die men aan de hand van de cijfers kan op stellen, ziet er als volgt uit. Naar het strand 1962 127.000 Van. het strand 1962 1971 211.000 1971 120.700 124.500 Strandbezetting 1962 1971 62.500 121.500 Voor de verschillende kust gebieden afzonderlijk zijn ook tellingen gehouden. Daaruit blijkt dat het kustgebied in Zeeuwsch-Vlaanderen op een topdag in 1971 ruim 50.000 be zoekers zag verschijnen, tegen ruim 34.000 op een vergelijk bare topdag in 1962. Schouwen-Duiveland kreeg ruim 60.000 bezoekers aan het strand op een topdag, in 1971 tegen 24.000 in 1962. Noordwest-Walcheren en N.- Beveland kwamen, in 1971 sa men tot ruim 46.000 bezoekers op een topdag. Zuidwest-Walcheren alleen boekte op die dag ruim 51.000 bezoekers. Op een topdag in 1962 telde men in de laatste regio 44.500 bezoekers. De groei is hier dus relatief gering ge weest. Naar de aantallen bezoekers „per eiland" gerekend, steekt Walcheren met kop en schou ders boven de rest uit. Per recreatieregio is Schouwen- Duiveland (Westerschouwen) favoriet. Ook is daar de groei het sterkst. AMSTERDAM (ANP) Opnieuw heeft een grootwin kelbedrijf, namelijk De Gruy- ter, aan het „Angola comité" schriftelijk meegedeeld, bin nen een half jaar een eind te zullen maken aan de verwer king van koffie uit Angola. De Gruyter is met een marktaandeel van ongeveer acht procent van de Neder landse markt het op twee na grootste koffie-verwerkende bedrijf in Nederland. Reeds eerder zegden Albert Heijn, Coop" en „Edah" toe, een eind te zullen maken aan het ver werken van koffie uit Angola, Het grootste koffieverwerken- de bedrijf in Nederland, Dou- we Egberts, met 45 procent van de Nederlandse koffie- ma-rkt, heeft toegezegd binnen 24 uur een beslissing in deze zaak te zullen nemen. De Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie 1970- 1980 heeft dinsdag besloten een subsidie van f 9500,- toe te kennen aan het Angola-co- mité voor een bewustmakings- actie onder de Nederlandse bevolking over Angolese kof fie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het aan tal werklozen in ons land bedraagt thans, volgens een schatting van het ministerie van sociale zaken. 130.000. Het is een ruwe schatting, die niet op duizenden nauwkeurig is, zo wordt er bijgezegd. Eind december was het aantal werklozen gestegen tot 114.500. Bij de opening van het nieuwe arbeidsbureau in Eindhoven zei minister Boersma gisteren, dat het hoge aantal reden tot ern stige bezorgdheid geeft. De bewindsman zei, dat het in verband met de inflatiespi raal bijzonder moeilijk is om bestrijdingsmaatregelen te treffen. Desondanks zullen er op korte termijn voor bepaalde gebieden en speciale be drijfstakken maatregelen moeten worden genomen, aldus minister Boersma. CNV-voorzïtter Lanser heeft gisteravond verklaard dat de vakcentrales en de bouw bonden een gesprek met de regering zullen aanvragen om extra maatregelen voor de bouw los te krijgen. Van vakbondszijde zal om meer werkobjecten en om meer geld worden gevraagd. Bo vendien zal aan de regering gevraagd worden de voor waarden op te geven waar aan de gemeenten, die extra werkobjecten krijgen toebe deeld, moeten voldoen. De reeds toegezegde wer ken voor in totaal 200 mil joen gulden kunnen door het ontbreken van nadere gegevens door de gemeenten niet worden uitgevoerd. Ook de toegezegde gelden voor die werken zijn nog niet be schikbaar zodat de maatre gelen, die de regering tot nu toe voor de bouw getroffen heeft, volgens de heer Lan ser niet doeltreffend zijn geweest. SAPPORO (ANP) Dr. Pruckner, de voorzitter van het Oostenrijkse Olympische comi té, heeft aangekondigd dat zo wel de Oostenrijkse alpine- als noordse skiërs uit solidariteit met de uitgesloten Karl Schranz de Olympische winter spelen van Sapporo zullen boy cotten. Dr. Pruckner hield nog een slag om de arm: hij wees er o.m. op dat het besluit tot terug trekking nog goedgekeurd moest worden door het Oosten rijkse Olympisch comité. Voorts zei hij dat alleen Karl Schranzzelf zijn teammaten er nog vanaf zou kunnen brengen niet te starten. De mogelijkheid dat de 33-jarige „leeuw van Arlberg" dit zal doen, is tame lijk groot. (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Bij wat vermoedelijk een wanhopige poging was zijn dochtertjes en echtgenote te redden, is gister morgen de 33-jarige aannemer P. van Vuuren uit Heemskerk met zijn hele gezin (man, vrouw en twee kinderen) om gekomen in een felle vuurzee die zijn woning binnen de kortste keren finaal uitbrand de. Buren van de familie Van Vuuren die tegen kwart over vijf de brandweer alarmeer den, vertelden, dat ze gillende kinderstemmen hadden ge hoord, en zware voetstappen op de trap naar de zolder. Het wordt mogelijk geacht dat het gezin Van Vuuren in verband met verbouwing tijdelijk op zolder sliep. De gehoordb voetstappen moeten afkomstig zijn geweest van de heer Van Vuuren, die blijkbaar de (op de benedenverdieping ontsta ne) brand had ontdekt maar ntet wilde vluchten zonder een poging te doen zijn gezin te redden. Het enige wezen dat levend uit de plotselinge vuurzee kwam, was een hond. het speelkameraadje van de oud ste dochter Van Vuuren. de 6- jarige Carolien. De vlammen haddhn het beest echter bind gemaakt en bovendien was liet Het blussingswerk in de vroege ochtenduren. zozeer door het vuur aange tast, dat het vanmorgen nog is afgemaakt. De oorzaak van de brand was gisteravond nog niet be kend. De omgekomen echtgenote van dè heer Van Vuuren. me vrouw Van Vuuren Van Duin. was 29 jaar. De twee dochter tjes Carolien en Marjella Res pectievelijk 6 en 4 jaar. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN VANWEGE DE STAKING van Franse journalisten moest Parijs het gisteren zonder één enkele krant stellen. DEN HAAG Een dwang' som van een miljoen gulden voor iedere overtreding en voor iedere dag dat de Indu. striebond NVV in gebreke blijft, een door de president van de rechtbank in Amster dam in kort geding uit te spreken vonnis na te komen. Dat zullen de ondernemin gen in de metaalindustrie die van deze bond een ultimatum hebben ontvangen en de drie werkgeversorganisaties de pre sident vragen in het kort ge ding, dat zij tesamen tegen de Industriebond NW aanhangig hebben gemaakt. Dit kort geding zal morgen ochtend dienen. In totaal hebben' 7 metaal- ondernemingen een ultimatum van de industriebond NVV ont vangen. Het zijn het Rjjn-Shel- de-Verolmeconcern, het groot ste metaalbedrijf (30.000 werk nemers), de scheespwerven Verschure in Amsterdam, Gus to in Schiedam en Smit in Kinderdijk. Voor deze bedrij ven lopen de ultimata morgen om twaalf uur 's nachts af. Drie andere bedrijven heb ben gisteren ultimata ontvan gen de -Electro-Technische on derneming Van Rietschoten en Houwens in de Maasstad, het havenbedrijf Vlaardingen Oost N.V. en de Rotterdamse Elec- trische Maatschappij REM N.V. Het ultimatum voor het eerste bedrijf loopt morgen om 5 uur af, voor de 2 andere bedrijven op vrijdag a.s. om 17.00 uur. Die ultimatums komen er op neer. aldus de werkgeversorga nisaties, dat als niet uiterlijk 3 februari een akkoord zou zijn bereikt over een afzonderlijke cao (tussen de ondernemingen die een ultimatum hebben ge kregen en de Industriebond NVV red.), de Industriebond zijn leden in de onderneming zal oproepen het werk met in gang van 4 februari neer te leggen. De ondernemingen leggen er de nadruk op „dat in redelijk heid niet van haar kan worden gevraagd aan de eisen van de NVV-bond te voldoen, omdat dit ernstig afbreuk zou aoen aan de mogelijkheid collectief tussen organisaties van werk gevers en werknemers te on derhandelen en op redelijke basis overeenstemming over arbeidsvoorwaarden te berei ken"! THIJS VAN DER MOLEN pak ze maar beet (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - BREDA Carnaval is voor de 15 platenmaatschappijen die Nederland telt, niet zozeer een kwestie van leut als wel van keiharde competi tie. Dit jaar zijn er weer zo'n 150 carnavalssingles op de markt gesmeten, alle maal potentiële krakers. En de producers maar hun best doen om rellen te verzin nen teneinde hun eigen produktie in de publiciteit te brengen. Pierre Kartner greep met beide handen de claim aan die Albert Mol op de kreet „Wat zien ik" legde. Jef Godrie solliciteerde naar een gelijksoortige auteurs- rechtrel en bracht de plaat „Wat zien ik? Blue Movic!" uit, enzovoorts. Relletjes, die in feite niets om het lijf hebben. Ook niet „de rel" die vanavond waarschijnlijk zal ontstaan na het uitzenden van het televisieprogramma Carnaval 1972 (VARA, Ned. II 20.20 uur). In dat programma zingen elf ar tiesten een schlager. Eif prinsen Carnaval uit elf provincies (plus een EEG- prins) kiezen uit die liedjes de grote hit voor 1972. Zonder nu al te willen verraden wie nummer één wordt, kunnen we nu al wel zeggen dat er deinig ontstaan is over de jurering van de prins uit Den Bosch. Deze man gaf alle liedjes die een' bedreiging zouden kunnen vormen voor plaatsgenoten De Twee Pinten een opvallend lage waardering. Het liep zo in de smiezen dat de prins na de opname tegen zichzelf in bescherming genomen dien de te worden, omdat een aantal deelnemers op het punt stond hem aan te val len. Een van de aanwezige ar tiesten, Bredanaar Thijs van der Molen, zegt erover: „Mij kan het niet zoveel schelen wat die man uit haalt, ik hen geen beroeps, maar hij stoot wel een paar jongens het brood uit de mond. Het is met die jure ring trouwens helen,aal -een rare bedoening, want een aantal platen wordt al maanden lang geplugd via de radio en staat al in de hitparade. Bovendien kun je je afvragen hoe deskun dig de prins van Assen is als het gaat over carna val". Dat van die liedjes, die al in de hitparade staan, er vanavond maar weinig te horen zijn, is ook al te wijten aan de haat-nijd- verhouding tussen de di verse platenmaatschappijen. Het feit dat het programma komt uit het Johnny Hoes centrum in Mechelen aan de Maas doet al genoeg naijver-incidenten vermoe den. De artiesten die optreden zijn: De Jantjes, Jacky van Dam, Johnny Hoes himself. De Baardapen, Sjakie Schram, Ans en Jans, Han Grevelt, De Twee Pinten, Karei Thiel en de Krakers. De rij wordt gesloten door Bredase Thijs van der Mo len die met zijn „Pak ze maar beet, zei Tante Greet", blijkens verkoopcij fers, weer op weg is naar een leuk succesje. (Van onze weerkundige medewerker) Een front met sneeuw, ijzel, en regen bereikte gisteravond de Belgische kust en zal vandaag dicht bij Zuidwest-Neerland liggen. Hierbij is er kans op sneeuw, rjzel of regen met een temperatuur om het vriespunt. Het front vertoont enige ver traging, zodat het grootste deel van ons land vandaag nog m de koude lucht blijft liggen. 7niflro„rf Inmiddels trekt een nieuwe stormdepressie naar Zmdwest- Engeland en deze zal donderdag een nieuwe aanval op de vorst boven West-Europa inzetten, vergezeld van regen en Wind De wind eaat dan van zuidoost naar zuid tot zuidwest draaien- Het is waarschijnlijk dat in Midden-Europa, Rusland en Scan dinavië de vorst zich deze week nog wel zal kunnen handhaven, daar het hogedrukgebied boven Rusland maar weinig van plaats en intensiteit verandert. In West-Europa zullen in tweede helft van deze week de depressies wel van meer betekenis gaan "lleTans op gladde wegen is groot, zolang het dooifront zich in de buurt bevindt. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Dat er vragen beantwoord moeten worden, geef ik toe. Maar het zou hij zonder onverstandig zijn om dat nu te doen. De tijd is nog niet rijp. Alles is nog zo vers. De bisschoppen beraden zich over de vraag wat ze kunnen en moeten zeggen en over het mo- (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM-LAGE ZWA LUWE Maatschappij De Fynhouthandel n.v. (Fynhout) zal een reorganisatie doorvoe ren, waardoor 260 man (totale werknemersbestand is 730 man) zal moeten afvloeien. De maat regelen zijn volgens de directie noodzakelijk, omdat met name in de sector fijnhout verschil lende afdelingen grote verlie zen lijden. Met de vakbonden is goed overleg gaande en men hoopt de „schade" te kunnen beper ken. Onderhandelingen over eventuele overname van enke le bedrijven zijn nog gaande. Tot de bedrijven, die de di rectie wil sluiten, behoort Zwa luw n.v- te Lage-Zwaluwe, een isolatieplatenfabriek. Het be drijf heeft eem handvol mensen in dienst en zit' pas sinds kort in de Fynhoutgroep. Na de overname is de fabriek ver nieuwd en sterk geautomati seerd. HET EXPERIMENT met een expressievak als eindexamen vak bij havo entnavo wordt voortgezet en uitgebreid. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Ofschoon de KVP-fractie veel sympathie heeft voor de bezuinigings- en saneringsvoorstellen (totaal 190 min) van de PvdA. heeft zij gisteren in de Tweede Kamer haar weifelende houding inzake het defensiebeleid laten varen. Een duidelijk standpunt neemt de fractie pas in wanneer de onderzoekcommissie Van Rijc- kevorsel haar nota heeft uitge bracht en wanneer de regering daarop commentaar heeft ge geven. Wél eist de KVP-fractie van minister De Koster, dat vooruitlopend op die nota „geen grote investeringen" worden gedaan. „Wij willen hierover een duidelijke uit spraak van de regering," aldus de KVP-woordvoerder Van Ei sen. Met enige tegenzin ging de grootste regeringsfractie (KVP) wel akkoord met de 55 miljoen gulden extra, „maar wij hou den ons aan het regeerak koord". zo liet Van Eisen de Kamer duidelijk weten. Met dit bedrag hadden de andere re geringsfracties en met name DS'70 en VVD geen enkele moeite. Dit in tegenstelling tot de progressieve drie. De PvdA en D'66 vroegen in een motie de regering dit extra bedrag niet uit te geven alvorens de commissie Van Rijckevorsel ge rapporteerd heeft. De PPR-fractie was zonder meer tegen. De Gaay Fortman kondigde bij voorbaat al aan tegen de begroting te zullen stemmen. Dat is ook van de PvdA-fractie te verwachten. Want haar bezuinigingsvoor stellen, die per saldo neerko men op een bedrag van 190 mil joen zijn voor de regering en de regeringsfracties nu al on aanvaardbaar. Tegenover be zuiniging door afstoting van taken en door samenvoeging van diensten stelt de PvdA- fractie een verhoging van wed de der dienstplichtigen dit jaar nog van 30 miljoen gulden voor. De PPR vroeg de dienst tijd terug te brengen tot 10 maanden en de PvdA tot 12 maanden. Met de oppositie pleitte met name ook de KVP-woordvoer- der Van Eisen voor een betere taakverdeling tussen de strijd krachten van de NAVO. Ook zal op materieel gebied de no dige samenwerking tot stand moeten worden gebracht. Met de oppositie was hij het eens, dat snel allerlei zaken aangepakt kunnen worden zoals herziening tuchtrecht en inwen dige dienst, strafrecht en pro cesrecht, meer mensweten schappen bij de vorming van leidinggevenden, verbetering van legering, eetzalen, toiletten, voedingsverstrekking, betere werk- en rusttijdenregeling en een nieuwe paraatheidsrege ling. Vanmiddag zullen minister De Koster en staatssecretaris Van Es de Kamer antwoorden. HET CENTRAAL ACTIECO- MITé Rijnmond heeft bij de Kroon beroep aangetekend te gen de voorlopige vergunn-ing, die aan Gulf is verleend voor de bouw van «en ethyleenfa- briek. ment waarop ze dat het beste kunnen doen". Dit zei gisteren kardinaal Al frink in Utrecht tijdens een persconferentie ter gelegen heid van Kerkopbouwzondag in antwoord op vragen van journalisten naar de gang van. zaken bij de bisschopsbenoe ming in Roermond. De journalisten haakten met hun vraag in op een passage in de toespraak over „kerkop bouw", die de kardinaal op schrift had gezet, maar we gens een keelaandoening niet uitsprak. In die passage zegt hij, dat de institutionele kerk door veel mensen wordt erva ren als een bedreiging van het waarachtige leven van de christelijke gemeente. „Dttf. gevoel van levensbedrei ging is er. Wij moeten dat. als kerkelijke leiders niet willen verbloemen of toedekken en we moeten ons ervoor hoeden dit gevoel te voeden door ons mo gelijk meer te identificeren met wat wij dan de Officiële Kerk noemen, dan met de ge meenschap wier leven zelf op wellicht zeer uiteenlopende menselijke wijze iets open baart van evangelisch bezig betrokken staan in de samen leving, waar immers God een boodschap aan heeft niet van boven af maar van binnen uit en van onder op", aldus de kardinaal. In zijn* antwoord op de vragen zei kardinaal Alfrink, dat de tekst van zijn toespraak was opgesteld voordat de bis schopsbenoeming in Roermond een feit was. „In de drukte van de laatste dagen heeft me de tijd ontbroken haar te wij zigen. Als ik de tekst nu zou moeten maken, zou ik het waarschijnlijk meer genuan ceerd hebben gezegd. Zoals-zij nu luidt kan zij de polarisatie versterken. En dat is het laat ste wat een bisschop moet doen. Op het ogenblik is voor zichtigheid geboden; willen wij de pastorale situatie in de hand kunnen houden. Maar wat er staat is waar, anders stond het er niet", aldus kardinaal Al frink, die de journalisten ver zocht meer op de bedoeling van zijn toespraak te letten dan op de woorden. In de toespraak van de kar dinaal stond verder o.m.: „Wij zijn in onze dagen wat schuw geworden voor heiligverklarin gen, omdat zij naar ons gevoel de besten onder ons uit de ge meenschap lichten en afzonde ren. Maar waarom zoeken wij dan wel soms met een zekere gretigheid naar zondebokhen? Het woord excommunicatie wij zen wij verontwaardigd af, maar communicatie verbreken of onthouden en daardoor iso leren, apart zetten, doen wij emotioneel soms zo gemakke lijk. Maar is dat in feite niet erger dan een formele excom municatie?" Voorts zou de kardinaal niet graag bevestigen dat er sprake is van een geloofs- of gezags crisis. Volgens hem kan beter worden gesproken van een ver trouwenscrisis. Hjj stelde dat het niet gaat om gezag maar gedrag. In dit verband merkte hij op dat er tal van gezagsargumenten zijn aan te voeren tegen een ver meend misbruik van de Heer als „Superstar" of als idool van de Jesus People, aangezien die uitingen van geloof ver lijken af te staan van wat kerkelijk is overgeleverd. Maar, aldus de kardinaal, als uit deze keuze een verzet spreekt tegen een geïnstitutionaliseerde kerk die misschien Jezus van de mensen of de mensen van Jezus ver vreemd heeft, dan moeten wij dit verzet eerder durven onder kennen dan veroordelen". (Zie ook pagina 6).

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1