Vroeger dan ooit Hulst wil gas leveren aan Belgen Bonte schakering in het Zeeuws Museum Geen onrust onder chauffeurs BELASTING VOOR WATERVERVUILING VUIISTORT-ZAAK 's HEERENHOEK IS AFGEROND Denk aan uw postbode, Strooi op tijd Gladweg stoepenzout. Verlies van ZVTM in'70 f 11.000 per bus Tweede dubbel dekker gebruik stad streek Geen strop Vooruitzichten Lichte dooi Meer geld nodig voor monument enzor g m OPEN VOOR TOERISTENSEIZOEN Zalen Liefhebbers voor oude veerboten KBV OVER ZVTM-ZAAK Geen commentaar Brandalarm in provinciale bibliotheek Dinsdag 1 februari 1972 13 I MOSSELFONDS GESLOTEN (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/BERGEN OP ZOOM Het mosselfonds dat in de loop van het nu weldra eindigende mosselseizoen meer dan dertig miljoen kilogram „doorgedraaide" mos selen heeft opgenomen tegen betaling van de garantieprijs wordt op 5 februari a.s. gesloten. Dit gebeurt op advie. van de mosseladviescommissie van het produktschap voor visserijprodukten. In deze commissie zijn zowel de produ centen als de handel en de vakbonden vertegenwoordigd. Normaal werkt het mossel- fonds door tot medio maart. Naar wij van een woordvoerder- van het produktschap visserij produkten ver-nemen, zijn er twee oorzaken voor de vroege sluiting van het mosselfonds, 1) In verband met het enorme overaanbod in 1971 aan mossels op een vroeg moment, was het fonds zes weken eerder dan normaal opengesteld. Het is dan logisch dat het ook zes weken eerdler wordt gesloten.. 2) Het gevaar is niet denk beeldig dat een bepaald kwe kersrisico op het fonds zou wor den afgewenteld, als het nog langer blijft functioneren. Daar komt bij dat de te ver wachten normale aanvoer tot april van dit jaar waarschijnlijk wel in zijn geheel door de han del kan worden opgenomen, waardoor de mossels in elk geval de bodemprijs opbrengen en de kweker derhalve geen strop haalt. „Het is nog nooit in de ge schiedenis voorgekomen dat wij in een seizoen zo'n 300.000 mos- seltonnien uit de markt moesten nemen," aldus de woordvoerder van het produktschap. „De be langrijkste reden van de enor me aanvoer was de explosieve ontwikkeling van de produktie in het waddengebied. Dat had tot gevolg dat bij het mossel fonds, dat garanitiesommen uit betaalt als de mossels op de afslag een bepaalde bodemprijs niet halen, reeds half augustus hebben geopend. Normaal ge beurt dat pas tussen half sep tember en 1 oktober," aldus het produktschap. Het volume aan doordraai-mossels bedroeg in het verleden 97.000 ton. Nu is het meer dan het drievoudige. De vooruitzichten voor de mosseloogst van volgend jaar zijn overigens uitermate slecht De zaadval is minimaal, en dat betekent dat het belangrijkste deel van de handelsvoorraad zal moeten worden geleverd door wat er nu als gevolg van het doordraaien op de mosselpercelen is teruggestort °f wat vaker gebeurt is achtergebleven. In tegenstelling tot b.v. fijne groenten en fruit behoeft men namelijk doorgedraaide mossels niet te vernietigen. Ze blij ven gewoon in het water, groeien nog wat door en komen in het volgende seizoen weer aan de markt. De consumenten in de gebie den die van ouds mosselcon- sumptiestreken zijn (dat is grof genomen het door katholieken bewoonde deel van Zuidwest- Nederiand en België) profi teren enigszins van de lagere handelsprijzen mee. Elders in het land blijven mossels een duur voedsel. Dat is, aldus het produktschap, vooral te wijten aan de hoge transportprijzen die op de mossels drukken. Alléén bij aanvoer in grote hoeveelheden kunnen voor de consument interessante prijzen worden bedongen. (ADVERTENTIE) Nu ook in handige 10 kg draagzak bij drogist, supermarkt en benzinepomp. 2,40. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI. Tijdelijk sneeuw of ijzel. Geleidelijk stijging van temperatuur tot om het vriespunt en in het zuidwesten lichte dooi. Voor woensdag: Aantal uren zon: nul tot drie. Min. temp.: een tot zes graden onder normaal. Max. temp.: drie tot acht graden onder normaal. Kans op een 'droge periode van minstens 12 uur: 70 procent kans op een geheel droog etmaal: 40 pro' cent. Voor donderdag: Aantal uren zon: nul tot drie. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: een tot zes graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. waterstanden Konstanz 249 (min 1), Rheinfelden 153 (min 4), Straatsburg 122 (min 4), Plit- tersdorf 266 (onv), Maxau 321 (plus 1), Plochingen 133 (plus 10), Mannheim 123 (plus 7), Steinbach 116 (min 1), Mainz 151 (min 3), Bingen 60 (plus 7), Kaub 70 (plus 7), Trier 239 (min 33), Koblenz 102 (plus 10), Keulen 37 (min 2), Ruhrort 194 (min 2), Lobith 796 (plus 2), Pannerdense kop 774 (plus 2), Nijmegen 599 (onv(, IJsselkop 750 (plus 2) Èefde IJssel 275 (onv), De venter 165 (onv), Monsin 5490 (plus 20). Borgharen 3962 (min 41), Belfeld 1139 (min 63), Grave beneden de sluis 498 (min 28), (Van een onzer verslaggevers) AXEL Volgens „Rich ting", het orgaan van de Ka tholieke Bond voor Vervoers- personeel, heeft de ZVTM over 1970 per bus een verlies van ruim 11.000 gulden gele den. Het totale verlies bedroeg 443.000 gulden. In 1970 had deze vervoers onderneming nog 99 perso neelsleden in dienst en be droeg het totale aantal bussen 40. De totale opbrengst beliep 2.337.000 gulden. De ZVTM kreeg in dit jaar een rijksbij drage van 361.000 gulden. Volgens „Richting" behoort de ZVTM tot de zwakke broe ders in het streekvervoer, waarvan men het beleid met belangstelling blijft volgen. Ondernemingen als de Zeeuwsch-Vlaamse lr„inv.t_ö- maatschappij en de Neder landse Tramwegmaiatschappij geven de grootste verliezen per autobus te zien over 1970, aldus de Katholieke Bond voor Vervoerspersoneel. De ZVTM heeft overigens in 1970 wel een „winst" geboekt, maar deze was van incidentele aard als gevolg van verkoop van onroerend goed. Deze ver koop heeft men omwille van de objectiviteit buiten be schouwing gelaten met als ge volg dat de ZVTM tot de grote verliezers wordt gerekend. In „Richting" komt de KBV tot de conclusie, dat het „hoogtijd werd, dat anderen bij de ZVTM het roer overnamen, al zitten deze nu wel met de brokken". (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE De post voor Monumentenzorg, die dit jaar 42 miljoen gulden bedraagt zal jaarlijks met tien tot vijftien procent moeten stijgen, wil het restaureren van monumen ten op de huidige voet voort gang willen blijven vinden. Dit deelde het KVP-Kamerlid C. Kleisterlee gisteren mee als voorzitter van de Tweede Ka mercommissie van CRM. Deze Kamercommissie schonk giste ren speciale aandacht aan Mo numentenzorg en bracht in dit verband werkbezoeken aan Dordrecht, Midsland en Zie- rikzee. De heer Kleisterlee wees er op dat bij niet verhogen van het budget voor Monumenten zorg vakbekwame mensen voor het restauratiewerk ver loren zullen gaan. Bij het bezoek aan Dor drecht en Z'.erikzete werden de Kamerleden herhaaldelijk ge confronteerd met de grote moeilijkheden die gemeenten met een rijk monumentenbezit hebben om de uit te voeren onderhouds- en restauratie werkzaamheden te betalen. Ook kregen de Kamerleden een duidelijk inzicht in de mogelijkheden om door middel van renovatie oude stadsdelen weer „leefbaar" te makten. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN Er bestaat een mogelijkheid, dat de Belgische grensge- gemeenten De Klinge en Kieldrecht in de nabije toe komst vanuit de gemeente Hulst van aardgas worden voorzien. Het Hulster colle ge van b. en w. heeft er bij de N.V. PZEM voor gepleit om de mogelijkheden daar toe te onderzoeken. Voor het zover is. dat het plan uitgevoerd kan wor den zullen er wei verschil lende formele problemen uit de weg geruimd dienen te wonden, omdat het zon der meer niet mogelijk is Nederlands aardgas naar Belgische gemeenten te transporteren. Overigens zal het nog wel even duren voordat Nieuw-Namen van aardgas wordt voorzien, omdat het een super-onrejidabel ge bied is. Commercieel zou het daarom alleen maar aantrekkelijker worden om tegelijk met Nieuw-Namen ook de aangrenzende ge meente Kieldrecht te voor zien- Er is al contact ge weest tussen deze Belgi sche gemeente en de Ne derlandse PZEM. Het Belgische gemeente bestuur heeft zich daarover bijzonder erkentelijk ge toond. Ook op het gebied van de aardgasprijs zullen er nog de nodige-problemen op te lossen zijn, omdat er een prijsverschil bestaat tussen Bel-gië en Neder land. Voor de bevolking van Kieldrecht ^n De Klinge maakt het wel degelijk iets uit of men vanuit Neder land of vanuit eigen land van Nederlands aardgas worden voorzien. (Van een onzer verslaggevers) PERKPOLDER Op de dienst Kruiningcn Perkpoldef is met in gang van maahdag een tweede dubbeldekker in gebruik genomjsn. Vanaf dezelfde datum) is daar aan ook de dienstrege ling aangepast. De veer dienst tussen Kruiningen en Perpolder wordt in het vervolg dagelijks tussen 5.35 uur en 19.00 uur met de twee dubbel dekkers onderhouden. Dat impliceert dat de boten op het halve uur en op het hele uur va ren. Voor 5.35 uur en na 19.00 uur wordt overge schakeld op een uur- dienst. Het is nu moge lijk de twee grote boten in te zetten, omdat de nieuwe afmeersteiger in Kruiningen gereed is ge komen. Hier kan een van de dubbeldekkers worden afgemeerd, in dien hij niet in gebruik is. De kleine veerboten Bernard, Juliana en Dor drecht komen door deze wijziging gedeeltelijk buiten spel. De „Dor drecht" is verkocht, maar de twee andere schepen blijven gehand haafd als reserveboten voor het geval een van de twee dubbeldekkers in revisie moet. uw eigen inzetbureau voor tijdelijke kantgorkrachten; sinds 1947 "N V -V v pïï Joris Helleputtestraat 1 Breda Tel. 01600 -4 8516 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een gereconstrueerd mammoet-skelet, een werkend planetarium, een op een plateau ronddraaien de kostuumexpositie, een collectie Nehalennia-altaren, het complete gobelin-bezit van het provinciaal bestuur van Zeeland, dat zijn nog maar enkele van de attracties die het Zeeuwse Museum over enkele maanden aan het publiek laat zien. Het zal dan zijn intrek hebben genomen in de kanunnikenwoningen in het abdijcomplex te Middelburg. Een mooiere plaats had men zich moeilijk kunnen wensen. Vandaag zouden de, onder supervisie van de rijksgebou wendienst gerestaureerde kan- nunikenwoningen, moeten moe ten worden opgeleverd. Men heeft dat niet kunnen halen. Het staat echter wel vast dat het museum in zijn nieuwe behuizing nog voor het a.s. toeristenscizoen zijn onopval lende hoofdpoort kan openen. Een onopballende poort, die voor de bezoeker eten wereld ontsluit waarin de collectie van het Zeeuwse museum op zijn mooist zal uitkomen. Museum-directeur- dr. P. K. van Daalen, die jarenlang in een wat somber vtertrék in het „oude" museumgebouw aan de Wagenaarstr-aat orde op zaken heeft proberen te houden, zegt ons bij een rondleiding dooi de nieuwe behuizing: „Ik voel me alsof ik een andere baan heb gekregen". De verhuizing van de colleotite, een strategi sche operatie, is voorlopig zijn grootste zorg. Hij is een accu raat man. Zelfs de paperclips ziet men op zijn tafel in orde lijke rijtjes gerangschikt. Ee- ven secuur als die paperclips liggen de museumbezitten nu in honderden kartonnen dozten. Zij wachiten in de gang van het oude museum op het ver voer naar de Ka-nnunikenwo- ningen. „De naam Kannunikenwo- ningen" doet veronderstellen, dat het hier om een serie kloostercelachtige optrekjes gaat. Het tegendeel is waar. Zij bestaan uit grote, in elkaar overlopende zalen die geheel in wit zijn gehouden. vrij voor iedereen toeganke lijk zijn, zodat mten ook de binnenzijde van de abdij eens kan bewonderen. Uiteraard is de collectie van het Zeeuws museum de hoofd zaak. Het bureau voor binnen huisarchitectuur, Kho Liang Ie ass. uit Amsterdam heeft in samenwerking met de beheter- ders van het gebouw, een „routing" uitgezet, waardoor de bezoeker al wandelend door de zalen en gangen, de gehele collectie te zien krijgt. In de ontvajigsthal, direct achter de onooglijke hoofdin gang ziet men het planetarium uit het eigen bezit van het museum. Het wordt, voor het wordt geplaatst, geheel geres taureerd en weer op gang ge bracht. In een tweede zaal kunnen groepsbijeenkomsten worden gehouden. In een van de grote kelderruimten komt teen permanente Nehal-ennia- expositie, gecombineerd met een uitstalling van andere vondsten uit de Romeinse tijd. Ook vindt men hier, in een ruime zaal, de paleontologi sche collectie, voor zover die niet in het depot (eveneens in een kelderzaal) wordt be waard. Gelijkvloers komt het curiosa-kabinet, waarvan veel onderdelen uit de 18e eeuw dateren. Dit kabinet kan men zien als de begincollectie waarmee destijds het Zeeuws genootschap der wetenschap- pten het levenslicht aan een eigen Zeeuws museumbezit schonk. Gelijkvloers komt ook de reeds in de aanhef geneom- de mammoet te staan. Hij is te groot voor de kelderafdeling waar hij eigenlijk thuishoort. Aan zijn forse voeten worden andere vondsten die vooral in de Schelde zijn gedaan, geëx poseerd. Zeeland weergeven, te hangen Deze tapijten hangen nu door alle abdijgebouwen verspreid, o.a. in de kamer van de com missaris der Koningin. In een andtere bovenzaal, met een kunstig beschilderd plafond, waar onder andere een unieke schouw te bezichti gen is, komt de collectie 17e- eeuwse meubels. Het portret van Michiel Adrzn. de Ruyter completeert het intèriëür." Daarnaast: een zaal met voor werpen uit de 18e eeuw, waarondter het prachtige por selein uit de museumcollectie. Op de zolder, die opvalt door een boeiende kapconstructie, vindt men de afdeling folklo re. Hier komt op een draaipla teau waarop beurtelings een Zeeuwse hoerenkamer en een oud winkelinterieur zich aan het oog vertonen. Ook het zil ver wordt hier gteëxposeerd. Verder bevat het gebouw nog een expositiezaal waar wisse lende tentoonstellingen kun nen worden gehouden. Stijlka mers zal men in het nieuwe museum niet meer vinden. Niemand gelooft echter dat dit als epn verlies moet worden beschouwd. „Daardoor valt dte aandacht helemaal op de collectie. Niet temin: de schoonheid van het riy i, gebouw zelf, zal niemand die 11 111 11 l JIJ l tl da-ar gevoel voor heeft, ont gaan" degt dr. Van Daalen. In de mooiste bovenzaal Het museum wordt overigens komen de zeven wandtapijten een va-n de weinige gedeelten uit de 16e eeuw, die te zamen van het abdijen-complex, die een stuk geschiedenis van (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er zijn dertien liefhebbers voor de koop van de uit de dienst genomen veerboten Prins Wil lem I en Oosterschelde, die afkomstig zijn van de dienst Terneuzen - Hoedekenskerke. van de SPD, die per januari j.l. is opgeheven. Gisteren werden op het Pro vinciehuis de msehrijvingsbil- jetten geopend. Hoogste bieder op de beide schepen was de firma M. L. Polak en Zn. te ge- Handelson derneming n.v. uit Hendrik Ido Ambacht (f 42.220). Uit Brugge kwam een bod van f 4000 op de itwee vaartuigen. Een andere lage inschrijving kwam van Metaalhandel Heu velman n.v. uit Krimpen aan de IJssel,, die 4242,voor de twee schepen bood. De gunning is aangehouden. lyfididelburg (f. 63.147), volgd door Stolks Hande (Van een onzer verslaggevers) AXEL Volgens een woordvoerder van. de katholieke hond van vervoerspersoneel in Utrecht, is er geen sprake van een paniekstemming onder de chauffeurs van de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschappij in Axel. Ze hebben de bui waarschijnlijk al geruime tijd zien aankomen. „De meeste mensen bij de ZVTM zijn niet verrast. Ze hebben steeds veel meer ge weten, dan ze zeggen konden", aldus het commentaar. Volgen3 de heer V.d. Does van de KBV is er niets te merken vafi onrust. „De mensen zijn alleen nieuwsgierig naar de wijze van reorganisatie", aldus deze vakbondsman, die daar aan toevoegt, dat er binnen kort met de vakbond een ge sprek zal plaatsvinden over de personele aspecten van heel deze kwestie. Distrietsbestuur- der J. Bevers uit Breda heeft maandag in Utrecht verslag uitgebracht van de precaire si tuatie. zoals die bij de Zeeuwsch-viaamse vervoerson derneming is ontstaan. De heer V.d. Doef. naar aan leiding daarvan: „Er is geen bijzondere ontstemming. Er is wel geglimlacht om bepaalde verhalen in de pers. Énkele landelijke kranten hebben er nogal woeste artikelen van ge maakt. maar wat daarin wordt gezegd staat buiten onze ver antwoordelijkheid". In een aantal publicaties is de indruk gewekt alsof er rond het pen sioenfonds en in het beleid van de ZVTM sprake zou zijn van falsificaties. De KBV: „Daar is ons helemaal niets van gebleken". De heer V.d. Doef voegt daar aan toe. dat in heel dit kader ook de naam van de heer J. van Reedijk, de vroegere chef van het rijdend personeel, ten onrechte is ge noemd. Deze is al geruime tijd bij de ZVTM weg en zou he lemaal niets met de problemen van dit moment te maken te hebben. onder meer op geen enkele behoefte aan enig verweer te hebben. Op details wenste hij evenmin in te gaan. Zoals be kend is uit het pensioenfonds van 1,1 miljoen meer dan de helft gereserveerd voor de di recteur en diens „rechterhand". De KBV daarover: „We wil len niet de indruk wekken, dat er geld is verduisterd. Er is alleen een verdeling op on juiste basis. Het is vreemd dat er voor twee mensen een be drag wordt gereserveerd, dat groter is als dat van de rest van het personeel. De „rechterhand" van oud directeur ir. J. Denïe. waaro ver de laatste dagen verschil lende keren is gesproken, i: de voormalige administratie chef J. van Wel. Hij is tege lijk met ir. J.F. Denie opge stapt bij de ZVTM. De heer Van Wel is woonachtig in Kloetinge en wil helemaal niets van doen hebben met de ZVTM-rel. zoals maandag uit zijn commentaar bleek. De heer Van Wel weigerde op de zaak in te gaan en merkte (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK. BORSE- LE, GOES „Het is minder dan een storm in een glas water", aldus kenschetst bur gemeester G.H.E.M. van Waes van Borsele de vragen die het VVD-raadslid A. de Jager vo rige week stelde over de par ticuliere vuilstortplaats van de gebr. De Jonge, even buiten de bebouwde kom van 's- Heerenhoek. Stelden de instanties die op verzoek van de gemeente Bor sele een diepgaand onderzoek naar mogelijke gevaarlijke chemicaliën op de vuilstort plaats verrichtten, in een van onze publikaties vorige week reeds dat er geen enkele re den was voor ongerustheid, thans is het onderzoek afge rond en concludeert ook de (vorige week nog geen officië le uitspraken aandurvende) gemeente zelf, dat er niets aan de hand is. (Van een onzer verslaggevers) HULST Alle inwoners van de gemeente Hulst zullen het komenue jaar voor het eerst kunnen rekenen op een gemeentelijke aanslag voor de bijdrage, die ze leveren aan de watervervuiling. Dat is een gevolg van het feit. dat de gemeente zelf dit jaar voor het eerst ook het waterschap zal moeten gaan betalen. Hoe groot de bijdrage per inwoner zal worden is niet met zekerheid te zeggen. Vol gens de berekeningen van het waterschap moet per inwoner equivalent een gulden worden betaald. Dat zou dus implice ren, dat een gezin van vijf mensen aangeslagen kan wor den voor vijf gulden. Het is mogelijk, dat aan de gemeente Hulst meer betaald moet wor den, omdat de gemeente ge dwongen wordt een aantal voorzieningen te treffen om de watervervuiling enigszins te beperken. Ook die voorzieningen kos ten geld en de mogelijkheid bestaat dus, dat ook de kosten daarvan omgeslagen zullen worden over de bewoners van de gemeente en ook verschil lende bedrijven naar de mate waarin die vervuilen. Ook de vervuilingsgraad van de be trokken bedrijven binnen de gemeente wordt daarbij uitge drukt in „inwonerequivalen ten". Het is duidelijk dat een be drijf meer vuil produceert dan een inwoner en daarom wordt de mate van vervuiling in de ze gevallen uitgedrukt in ver schillende inwonerequivalen ten, variërend al naar gelang de mate, waarin aan de milieu vervuiling wordt bijgedragen. Het geld, dat het waterschap de gemeente laat betalen, wordt beschouwd als een ver goeding voor de kosten, die dit waterschap moet maken om alle vuile water te kunnen afvoeren (gemalen, waterlopen enz.). Het is niet de bedoeling, dat er zuiveringsinstallaties van worden gebouwd. Overigens wordt verwacht, dat de ver vuiling met name door be drijven door deze maatre gelen wel zal afnemen, om de eenvoudige reden, dat alle fa brieken en gebouwen met gro te menseneoncentraties (zie kenhuis en bejaardenhuizen) alle mogelijke moeite zullen doen om hun bijdrage aan de vervuiling te beperken. Ze hoeven dan ook niet zoveel te betalen. Op grond van de in 1971 beschikbare gegevens zal de gemeente Hulst per jaar een halve ton moeten betalen. Al leen voor de inwoners zal al 16.000 gulden neergeteld moe ten worden (16.000 inwoners en een gulden per hoofd van de bevolking). ..Die gulden per persoon geeft niet de kos ten weer", aldus burgemeester Molthoff, „we moeten ook aan een aantal voorwaarden vol doen". Zoals gezegd: ook die voor waarden kosten geld. De kos ten, voortvloeiend uit het tref fen van die speciale voorzie ningen, worden geraamd op 30.000 gulden per jaar. „Na tuurlijk zijn ook wij van me ning, dat er een waterzuive ring moet komen", aldus de Hulster burgemeester. die daaraan toevoegt, „maar dat zal wel geen taak voor de gemeente worden". (Van een onzer verslaggevers! MIDDELBURG Gister morgen is de Middelburgse brandweer uitgerukt voor een alarm dat te wijten was aan een lijnstoring in een automa tische brandmeldingsinstalla tie. Volgens een m de brand weerkazerne ontvangen alarm signaal was er brand uitgebro ken in het historische abdij - complex te Middelburg het kostbaarste bouwkundig bezit van Zeeland, dat al tweemaal een verwoesting door brand heeft meegemaakt. Toen de brandweer. ondanks de sneeuw ijlings met de eerste wagens ten tonele verscheen, bleek dat er een storing zat in de lijn die de bibliotheek met de brandweerkazerne, ver bindt Toen eenmaal deze oor zaak was vastgesteld, kon de brandweer opgelucht inruk ken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3