Adjudant Russchen verlaat politie Terneuzen Over plan Hof Zeldenrust CULTUURAGENDA VOOR ZEELAND 2: Schoner Wohnen vergat Goes en Terneuzen ERNSTIG ONGELUK BIJ SPUI .Mevrouw, merheptu 'n litertje prima eerlijke zeep Automobilist ontwijkt kinderen streek Band Oprollen Prijzen voor kinderoptocht St.-Jansteen Vragen NKV- Koewacht bezorgd over werkloosheid Kaartwedstrijd DVV-v.d. Poel Gezinsdag NCB IJzendijke Joh. de Vries geeft lezing in De Schakel Auto vliegt uit de bocht lijdelijk TERNEUZEN „Je be gint als boeman voor kleine kinderen, dan word je oom agent en nu zien ze je graag als de vertrouwens man van het publiek. Dat is een hele omschakeling, die ik in bijna 38 jaar heb doorgemaakt. Er wordt van de politie tegenwoordig heel wat meer /zelfbeheer sing gevraagd dan vroeger toen je een kwajjongen met een draar om z'n oren tot de orde kon rjoepen. Dat hoef je vandaag de dag niet meer te proberen. Op mijn leeftijd vait het moeilijk je te verenigen met het over heidsbeleid ten aanzien van drugs, het kraken van hui zen en de sexhandel. Dat werkt de onzekerheid van de politie in de hand en dat vind ik erg jammer. Als politieman moet je zeker weten dat de overheid ach ter je staat. Persoonlijk vind ik dat ik nog vijf jaar meekan, maar dag en nacht politiedienst doen wordt toch wel bezwaar lijk". Aan het woord is adju dant E. Russchen, die met het bereiken van de 60- jarige leeftijd. per 1 maart a.s. de Terneuztense politie verlaat. Hij keert dan terug naar zijn geboorteplaats Oosterwolde in Friesland waar een riante bungalow op hem en zijn vrouw wacht. „Ik ben een politieman van de oude stempel. Op de politieschool in Hilversum hadden we teen leraar die ons inprentte dat in ieder mens een misdadiger stak en dat je niemand mocht vertrouwen. Ik was het met die docent niet eens maar het tekent toch wel de mentaliteit van de politie- oplteiders in die dagen. Nog steeds zijn er ouders die hun kinderen met de politie bang maken om iets van ze gedaan te krijgen. Ze vergeten dat hun kind de politie nog eens hard nodig kan hebben, maar uit angst voor de politie komt zo'n meisje of jongen er nitet toe onze hulp in te roepen. Die band tussen polite en burgers bestaat helaas, alleen maar wanneer zich narig heid voordoet. Gelukkig wordt er veel gedaan om meer begrip onder de jeugd te kweken voor het werk van de politie. Dat is alleen maar toe te juichen", al dus adjudant Russchen. Voordat hij in 1954 als brigadier naar Terneuzen kwam was de heer Rus schen lid van het Rotter dams politiekorps. Zijn en tree als rechercheur in de Maasstad had niet beter kunnen zijn. „Ik was nog maar 14 dagen bij de re cherche toen ik een flinke diefstal van bontjassten kreeg op te lossen. Op de tram hoorde ik een gesprek tussen twee dames. De een vertelde tegen de ander dat haar moeder een zak met schone gezinswas van dte wasserij had ontvangen. Tenminste: dat dacht zij. Toen de zak werd openge maakt zaten er een paar bontjassen in. Het was voor mij toen een koud kunstje te ontdekken dat een per soneelslid van die wassterij de bontdiefstal had ge pleegd en per abuis een verkeerde' waszak bij een klant had afgeleverd. Noem dat geluk hebben. Ik vindt dat je moet probteren het geluk naar je hand te zet ten". In 1948 had de heer Rus schen in Rotterdam ook een belangrijk aandeel in het oprollen van een destijds onwettige organisatie die zich met een voetbaltoto bezighield. Adjudant Russchten zegt dat hij altijd gevoelig is geweest voor de sociale kant van het poliitieberoep. „Er wordt veel verdriet ge leden door degenen die na dat iemand in de gevange nis is terechtgekomen, ach- terblijvten. Het is zondier meer noodzakelijk dat je dan als politieman sociaal contact opneemt met deze achterblijvers". Over zijn ervaringen als politieman in Terneuzen zegt hij: „Ik vindt Terneu- zenaars heerlijk eerlijke mensen. Ze staan graag voor je opten en geven vlot hun medewerking als je een beroep op ze doet. Ze hebben ook niet zo'n ver zetshouding tegen de politie zoals je die in andere plaatsen wel tegenkomt. Aan de andere kant is het, dacht ik, wel een voordeel voor een politieman als hij al de nodige ervaring heeft opgedaan in een grote stad. Dat heb ik aan den lijve ondervonden". Adjudant Russchen werd op 30 april vorig jaar als eerste van het Terneuzense politiekorps koninklijk on derscheiden. Hem werd de gouden eremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend. HOORZITTING TROK NAUWELIJKS PUBLIEK (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Het oudercomité in Sint-Jansteen stelt voor de carnavalsoptocht van 12 februari een beker be schikbaar voor de „beste" groep kinderen, die een van de scholen in Sint-Jansteen bezoeken. Tevens stelt dit comité acht tien carnavaleske medailles beschikbaar voor de „beste" groep uit elke klas. De stich ting Steens Carnaval stelt dit initiatief van het oudercomité ten zeerste op prijs, omdat de deelname van de jeugd hier door wordt gestimuleerd. De beoordeling van de beste groe pen vindt plaats door de alge mene jury. De jury die dit jaar de op tocht zal beoordelen, bestaat uit de dames Bakx, V. d. Maasakker, Metsers en Valcke en de heren R. de Potter. M. Vael en H. Metsers. De stich ting Steens Carnaval heeft stickers laten maken die voor twee kwartjes gekocht kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Alle publi- katies over het ontwerp-be stemmingsplan Hof Zeldenrust ten spijt, was de belangstel ling van de bevolking van Terneuzen voor de hoorzitting over deze nieuwste stadsuit breiding teleurstellend te noe men- Slechts een dozijn geïn teresseerden had zich de moei te getroost om in het stadhuis nader geïnformeerd te worden over het plan. dat voorziet in de bouw van 999 eengezins huizen in Terneuzen-Zuid. Voor het gemeentebestuur moet deze minimale publieke belangstelling in deze tijd. waarin bijna .iedereen de mond vol heeft over inspraak en medezeggenschap, bepaald ontmoedigend zijn. Voorlich tingsambtenaar J. Robesin: „We hebben zoveel bekend heid gegeven aan deze eerste hoorzitting over een belangrijk bestemmingsplan. Een derge lijke ondermaatse belangstel ling van de burgerij is zonder meer teleurstellend. Ik hoop dat dit niet maatgevend is voor de nog komende hoorzit tingen over Terneuzense be stemmingsplannen". Wethouder A. Ramondt, bij gestaan door de heer B. van Wouwe, chef van de afdeling algemene zaken, beantwoordde de vragen die met betrekking tot het plan Hof Zeldenrust en het bestemmingsplan indus trieterrein Driewegen - Mr. Haarmanweg werden gesteld. Die vragen betroffen groten deels de bouw van woningen, scholen en de aanleg van speelgelegenheden. Een van de aanwezigen in formeerde naar hetscheppen van verkeersvrije gedeelten in het uitbreidingsplan. Wethou der Ramondt zei dat de Vrou wen Advies Commissie in dit verband enkele bruikbare sug gesties naar voren heeft ge bracht door voor te stellen een aantal kleine verbindings straat j es voor het verkeer af te sluiten en te bestemmen tot speelstraatjes voor de jeugd. Een andere vraag betrof de mogelijkheid van het brengen van meer variatie in het type woningen in de woningwetsec tor. Wethouder Ramondt ant woordde dat hier de kosten factor een belangrijke rol speelt. In de Katspolder zijn eens plannen voor patiobouw ontworpen, maar deze bleken door de hoge prijs niet haal baar te zijn. De gemeente streeft ernaar in de loop van dit jaar een begin te maken met de uitvoering van het plan Hof Zeldenrust, waar o.a. plaats is gereserveerd voor het nieuwe complex van de MTS Men hoopt in 1975 de bouw van de eengezinswoningen voltooid te hebben- Over het plan industrieter rein Driewegen - Mr. Haar manweg werden geen vragen gesteld. Beide ontwerp-be- stemmingsplannen zijn tot 29 februari a.s. op de gemeente secretarie ter visie gelegd. Vanavond (dinsdag) vindt in het voormalige gemeente huis van Biervliet een hoorzit ting plaats over het ontwerp- bestemmingsplan Biervliet. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de loop van de maand februari kan Zeeland kennis maken met de musical van Annie M. G. Schmidt „En nu naar bed". Deze milde satire op het Nederland van onze tijd met zijn sexgolven en soms won derlijke contactstoornissen, komt twee avonden in Middel burg (14 en 15 februari) en twee avonden in Terneuzen (16 en 17 februari). Muzikale hoogtepunten uit het culturele programma voor februari zijn: een concert door het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest (Middelburg 11 februari) en twee opterette-uiz- voeringen. (Van onze correspondent) GOES In de Scheldestraat te Goes is een personenauto be stuurd door de heer De K. uit Goes over twee kinderen heen gereden die op dat moment met een sleetje aan het rijden wa ren. Het betreft het 4-jarige meisje G. A. van B. en de 4- jarige jongen A. J. M. de J. beiden uit de Scheldestraat te Goes. De bestuurder wist dusdanig te manoeuvreren dat hij de kinderen niet raakte doch zelf met zijn auto in de tuin be landde van het pand Schelde straat 72. De auto liep aan zienlijke materiële schade op. Op 19 en 26 februari speelt de Goese Operettevereniging Der Bettelstudent. In maart wachten er uitvoe- rigen van het Nationaal Ballet (3 maart Middelburg) en ae opferette Dreimaderlhaus door de Hoofdstad Operette (Ter neuzen 2 en 3 maart) op een talrijk publiek. (Van onze correspondent) KOEWACHT Voorzitter A. Jansens van de afdeling Koewacht van het NKV heeft op de jaarvergadering zijn be zorgdheid uitgesproken over de toenemënde werkloosheid. Volgens de heer Jansens moe ten ook de werknemers zelf bereid zijn een offer te bren gen om deze werkloosheid te bestrijden. De jaarvergadering van het Op toneelgebied krijgt Ter neuzen op 4 februari een evenement in de vorm van het spel „Macabere kermis" door de Nieuwe Comedie. Op 2 maart gaat ditzelfde stuk in Goes. In Axel wordt op vijf febru ari het stuk „Twee op ae Wip" met o.a. Willeke Alberti gtespeeld. Op 23 februari krijgt Vlissintgen dit spel te zien. NKV in café De Schepper werd door naar schatting tach tig leden bijgewoond. Volgens de voorzitter is de werkloos heid vooral voor de oudere werknemers een levensgrote handicap. Tijdens deze vergadering is onder meer ook een overzicht gegeven van de activiteiten over het afgelopen jaar. Daar uit bleek dat 1971 voor de NKV-afdeling Koewacht nog niet zo'n slecht verloop heeft gehad. Aandacht is er in deze te rugblik ook besteed aan de jaarlijkse reis voor kinderen en leden. Deze reis kan elk jaar weer worden georgani seerd dank zij de activiteiten van een speciaal comité, dat onder meer oud papier op haalt. Een van de meest actie ve medewerkers is P. Vermei- ren. Hij werd tijdens deze jaarvergadering benoemd tot ere-lid van het comité. De avond werd na de verga dering verder doorgebracht met een kaarting. PARLEMENTSLEDEN uit Oost en West. onder wie van de V.S. en Rusland, hebben besloten hun eigen Europese veiligheidsconferentie te hou den. Op een bijeenkomst in april zal een definitieve be slissing worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG In café „De Vlasbloem" te Zaainslag werd de retammajtch gespeeld in de tweekamp tussen de kaart- verenigingen van het aanne mersbedrijf Van der Poel te Terneuzen en DVV te Zaam- slag. De in oktober te Ter neuzen gespeelde wedstrijd eindigde met een 5619 over winning voor DVV. De in Zaamslag gespeelde return leverde heel wat meer spanning op. Toen de balans werd opgemaakt bleek dat Van der Poel de Zaamslagse gasten in eigen home had geklopt met eten verschil van 10 punten (3949). De totale eindstand in deze tweekamp bleef echter in het voordeel von DW (8875). Namens DVV reikte de voorzitter A.C. de Zeeuw na afloop van de wedstrijd aan de bezoekendte kaartclub een herïnmeringsvaantje uit. Aan de wedstrijd namen 40 perso nen deel. Individueel winnaar werd J. van Doom DW. Tweede en derde werden J. Platjouw en P. Mattens VDP. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE De gezins dag van de NCB afdeling IJ zendijke staat dit jaar in het kader van het 75-jarig bestaan van de landelijke NCB. Op 4 februari zullen de IJzendijk- se leden dit gedenken in „Hof van Koophandel". De gezinsdag begint met een h. mis in de parochiekerk, waarna het feestdiner zal plaatsvinden. De voorzitter zal 75 jaar NCR bespreken, waar na de heer W. P. Theunissen uit Den Bosch zal spreken over 't christendom in Oost-Europa, werkgroep in West-Zeeuwsch- oristendom in Oost-Europa. De KPJ zal een 40 minuten durend gevarieerd programma brengen terwijl het ABC-caba- ret de avond zal besluiten, in samenwerking met het muzi kale duo El Celino's. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens de culturele morgen in „De Scha kel" houdt de bekende Terneu zense auteur Joh. de Vries een lezing. De Vries is o.m. schrij ver van „Spoken in Zeeuwsch- Vlaanderen". De heer. de Vries komt in de plaats van de geannonceerde Nel Kars die met solo-toneel zou optreden. Mevrouw Kars is nu te zien op 4 april tijdens de culturele morgen die dan in De Schakel wordt gehouden. Wethouder A. Ramondt geeft een toelichting op het ontwerp-bestemmingsplan Hof Zeldenrust in Temeuzen-Zuid waar woon ruimte voor ongeveer 4000 mensen is ontworpen. (Van een onzer verslaggevers) SPUI Zondagavond laat is de 36-jarige heer F. P. uit Zaamslag onder Spui tussen Axel en Terneuzen met zijn auto van de weg geraakt. De ^uto kwam na botsingen tegen een boom en tegen een lichtmast tot stilstand. De be stuurder brak beide bovenbe nen en liep kwetsuren aan zijn hand op. Per ambulance werd hij naar het ziekenhuis te Ter neuzen gebracht. (Van onze correspondent. KAPELLE In de nacht van zondag op maandag is een personenauto, bestuurd door E. E. S. nabij de overgang van het tweebaansgedeelte in het vierbaansgedeelte van rijksweg 58 ter hoogte van de Caisson uit de bocht gevlogen. De auto werd geheel ver nield. De bestuurder moest met een hersenschudding wprden overgebracht naar het Berg- zichtziekenhuis te Goes. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder met te grote snel heid de daar zeer gevaarlijke bocht nam. Insulinde. Nieuw, maar eigenlijk iets uit de goeie ouwe tijd. Natuurzuivere zeep van natuurlijke oliën. En dan vloeibaar, dus makkelijk. Maakt alles veilig schoon: handen, koelkast, sanitair, vloeren, houtwerk, tussendoorwasje, fijne was. En heerlijk in bad óók, want't is fijntjes geparfumeerd met lavendel. Insulinde - probeer 't TERNEUZEN Het Duitse maandblad „Schoner Woh nen" pakt in zijn februari nummer over vijf volle pa gina's kleurrijk uit over de vele geneugten van een vakantie in Zeeland. Onder meer wordt een opsomming gegeven van tal rijke logiesmogelijkheden in hotels, pensions en vakantie huisjes, met inbegrip van het aantal bedden, meubi lair en w.c.'s. Voorts komen verschillende recreatieve activiteiten aan hun trekken en worden ook de Zeeuwse culinaire specialiteiten niet vergeten. Daarom is het bij die „Gründlichkeit" waar mee de lezers over „Urlaub in Zeeland" worden ge ïnformeerd des te meer j am mer dat een deel van deze provincie er in deze repor tage zo bekaaid afkomt. Blij kens het afgedrukte kaartje wordt het Duitse achterland namelijk slecht georiënteerd over de Zeeuwse topografie. Toch niet zo onbetekenende plaatsen als Terneuzen, Goes en Breskens, om er maar enkele te noemen, bestaan kennelijk voor „Schoner Wohnen" niet. Of zouden genoemde steden misschien niet zoveel in de toeristische melk te brokkelen hebben dat het blad bet vermelden hiervan niet de moeite en de drukinkt waard vond?

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2