FRIESE HUISMOEDER ZWOEGDE VIJF DAGEN PER WEEK OLYMPISCHE MEDAILLES DE STEM ZATERDAG 29 JANUAR11972 Atje Keulen-Deelstra (33) is momenteel Nederlands po pulairste sportvrouw. Niet alleen omdat zij prestaties van wereldniveau levert, maar ook omdat ze 'n-eenvou- dige-moeder-van-drie kinderen is gebleven. Europees, wereld- en misschien straks ook Olympisch kampioene Atje Keulen is nog altijd dezelfde Atje Keulen van tien jaar terug, toen haast niemand haar kende. Over Fanny Blankers-Koen, die op de Olympiade in Londen '48 vier gouden medailles won, wordt nog geregeld gesproken. Over 24 jaar zal men wellicht ook Friese Atje uit Irn- sum nog niet vergeten zijn. Onze verslaggever Leo van de Ruit, zocht ijteze bijzondere sportvrouw op in een trainingskamp, ver verstopt in de Overijsselse bossen. Komeet Nog één keer Keihard Helpen Vrouwen Revanche ATJE DOET HET VOOR THUIS Toen Atje Keulen-Deelstra twee weken geleden in Inzeil door een formidabele rit op de 3.000 meter het ijzersterke cordon van Russinnen door brak en Europees kampioene werd, was zij zielsgelukkig. Ze was verschrikkelijk blij met die titel. Niet eens zo zeer voor zichzelf, maar veel meer voor haar thuisfront. Voor Jelle, haar man, Boukje, Kees en Goos, haar kinderen en haar schoonmoeder die steeds trouw de honneurs waarneemt in het gezin als zij ergens op de wereld schaatsroem oogst. Atje: „Als ik gewonnen heb, voel ik me gelukkig omdat ze dan thuis ook gelukkig zijn. Ze moeten zich toch zoveel opofferingen getroosten zodat ik kan schaatsen. Hoe vaak en hoe lang ben ik niet weg? Eigenlijk ben ik nooit thuis. Zomertrainingen, trainings kampen en wedstrijden. Als ik dan geen prestaties behaal voel ik me een beetje schuldig. Ze zijn er natuurlijk wel van overtuigd dat ik ook bij een nederlaag mijn uiterste best heb gedaan, maar toch. ik weet het niet. Ik vind dat ik door wedstrijden te winnen iets terug doe, begrijp je. Dat verdienen ze thuis." Twee jaar geleden schoot Atje Keulen-Deelstra vanuit het niets als een komeet naar de top. In Deventer werd zij Nederlands kampioene en een paar weken later greep zij in het Amerikaanse West Allis tot iedere stomme verbazing ook de wereldtitel. Vandaar dat zij vorig seizoen, in vergelijking met het jaar daarvoor, „nergens" was. Geen Nederlands, geen Euro pees en ook geen wereldkam pioenschap. Atje werd in den lande, hoewel ze van de Ne derlandse ploeg toch de beste prestaties leverde, min of meer een eendagsvlieg genoemd, kortom de teleurstelling was groot. Het zat Atje, met haar innige gebondenheid aan haar familie, een beetje dwars. Ze had een heel jaar getraind om uit verre landen (Finland en Rusland) met lege handen thuis te komen. Zij: „Thuis hadden ze gezien de successen van een jaar eerder natuur lijk op meer gerekend. Het was echter een pechjaar. Alles zat tegen en ook door eigen schuld ging het mis. In Helsinki liep ik met schaatsen aan dwars over het middenterrein naar de start van de 1500 meter. Er kwam een grote braam op een schaats en ik kwam er niet meer op vooruit. Dat vond ik voor thuis nog erger dan voor me zelf." Na dat teleurstellende sei zoen besloot Atje het nog één keer te proberen. Atje: „Tijdens de huldiging van Ard Schenk had ik het er eens over met dr. Gemser. Ik zat gewoon wat met hem te praten. Toen zei hij: Rust 'ns niet uit en ga gewoon door met trainen. En dat heb ik gedaan. Ja, ik voelde zelf ook aan dat ik iets extra's moest doen. Per slot van rekening ben ik ook niet meer de jong ste. De meeste meisjes zijn 10 jaar jonger dan ik. Het nut van die extra training heb ik nu ingezien. Ik had een veel beter voorseizoen dan andere jaren." Zo begon het nieuwe seizoen voor Atje Keulen aan het eind van het vorige. Vijf dagen per week zwoegde ze of haar le ven er vanaf hing. Atje deed loopoefeningen, ze ging naar trainingsavonden van haar ijsclub, ze sloeg geen centrale training van de bond over en ze reed honderden kilometers op haar racefiets door de ruil- verkavelingsgebieden in het wijdse Friese land. En ze fiet ste niet zo maar wat, nee, ze reed hard met intervals en alles er bij. Zoals een wielren ner dat doet. Veel oog voor de haar groetende voorbijgangers had ze niet. Atje: „Ik deed het graag. Er zijn veel nieuwe wegen gebouwd in Friesland en ik had mijn ritten zo uitge stippeld dat ik altijd bij fami lie of kennissen uitkwam. Daar dronk ik dan een kop thee, maakte een praatje en reed weer terug naar huis." mer mocht ik dat niet van Jelle vanwege het schaatsen. Ik moest mijn krachten spa ren voor de wedstrijden. Daarom heb ik alleen 'n beet je de tuin bijgehouden, 's Avonds blijven we meestal thuis en praten we wat met elkaar. Nee, meestal niet over het schaatsen, daar hou ik niet van. Of we kijken wat Zo werkte een 33-jarige moe der naast haar huishouden week na week, vaak in alle eenzaamheid, keihard om pas na acht maanden op het ijs te kunnen constateren dat 't allemaal niet voor niets was geweest. Voor een schaatster duurt de tijd alvorens de wed strijden beginnen een eeuwig heid. Het ging zelfs de onver zettelijke Atje Keulen wel eens tegenstaan. Atje: „Ik heb wei eens met de gedachte rond gelopen: waar doe ik het ei genlijk voor? Ik kan toch be ter bij de kinderen zijn. Ten slotte ben ik het ook helemaal niet verplicht. Maar meestal was dat snel weer voorbij. Per slot van rekening wil ik ook graag eens die Olympische Spelen meemaken. En Jelle, mijn man, hij heeft eens de Elfstedentocht uitgereden stimuleert me ook enorm. Die zegt steeds dat ik moet doorgaan. Die heeft wel zo veel voor mijn sport over. On begrijpelijk soms, want als het andersom was, zou ik het niet kunnen opbrengen. Ik zou zeggen: nou Jelle blijf nou maar eens thuis hoor. Maar hij zegt dat niet. En voor die hulp wil ik graag iets terug doen. En ook voor mijn schoonmoeder, die zo goed met de kinderen overweg kan. Als ik weg ben is ze bij ons thuis op de boerderij. Gewel dig fijn mens. Maar dat kan ook geen eeuwigheid blijven duren. Ze is al 60. En de kinde ren, Boukje is acht, Kees ze ven en Goos vijf, komen nu in de leeftijd dat ze vragen gaan stellen die alleen een moeder kan beantwoorden." "Ik voelde zelf, dat ik iets extra's moest doen". Sindsdien is zij het parade paardje van de Neder landse damesschaatssport. In Inzeil werd ze, nu revan che op zichzelf eisend, al Eu ropees kampioene. Haar sei zoen is reeds grotendeels ge slaagd. Een seizoen waar Atje zich veel van voorstelt, maar dat ze ook bijna als een kaar tenhuis in elkaar zag storten. Atje: „Vlak voor de wedstrij den begonnen, werd de kern ploeg ontbonden door die trainerskwestie. Normaal raak ik niet gauw in paniek, maar dat vond ik verschrikkelijk. Daar heb ik een paar nach ten heel slecht van geslapen. Ik dacht: „Atje, nou sta je alleen. Nou ben je verkocht. Dat waren heel moeilijke da gen. Bovendien moest ik toen weer alles zelf betalen en zo. Nee, niet leuk. Gelukkig werd het op tijd opgelost en hebben we met Maarse een goede en fijne coach gekregen." Over een paar dagen begin nen de Olympische Winter spelen in Sapporo. Atje gaat er zeker naar toe. Van Japan zal ze niet veel zien. Zij: „Ik was in Rusland en Amerika en ik zag eigenlijk niet veel meer dan de hotelkamer en de ijs baan want de wedstrijden vond ik veel belangrijker." Atje zal echter stellig van zich doen spreken. Hoe het ook afloopt, als ze weer terug is op de boerderij in Irnsum zal ze een zware beslissing moeten nemen. Stoppen met schaat sen of doorgaan. Atje: „Dat wordt het moeilijkst van alles. Aan het eind van het vorig seizoen heb ik gezegd: nog één jaar, dan is alles voorbij, maar nu dat jaar zo snel voor bij is gevlogen.Ik wil de Europese titel best graag ver dedigen, maar ik moet ook aan mijn gezin denken." Boukje (8), Goos (5) en kussende Kees (7) zijn dolblij, dat moeder weer eventjes thuis In de loop der jaren werden door Nederlandse schaatsers(sters) de volgende medailles veroverd HEREN (resp. goud, zilver en brons) Kees Verkerk 12 0 Kees Broekman o 2 0 Ard Schenk o 1 0 Wim v. d. Voort0 1 0 Peter Nottèt0 0 1 Jan Pesman 0 0 1 DAMES Carry Geijssen Ans Schut Stien Baas-Kaiser naar televisie, een hele enke le keer gaan we naar een film. Aan uitgaan of gezelschap hebben we niet veel behoefte. Neem zo'n huldiging. Het hele dorp stond op zijn kop en het ging allemaal aan ons voorbij. Je leeft dan in een roes. De mensen zullen wel gedacht hebben: dat is ook een kou- we. Pas achteraf besefte ik dat het toch verschrikkelijk leuk was. De bedoeling van al die aardige mensen was goed. We zijn echter het liefst met zijn tweetjes. We gaan trouwens altijd vroeg naar bed, omdat je nu eenmaal in het boeren bedrijf vroeg moet opstaan. Later dan negen uur, half tien wordt het bij ons zelden of nooit. Een mens moet voldoen de rust hebben." ik gewend. Ik rammelde dan van de honger maar ik dorst niets klaar te maken omdat ik bang was dat Stien daar door wakker zou worden. Dat was wel even wennen." „Ik ben dan ook het liefste thuis en ik help graag een handje met het werk op de boerderij. Als de mannen op het land zijn melk ik gerust nee niet met de hand met de machine natuurlijk de 33 koeien. Maar afgelopen zo Dat is Atjes leven. Haar ge zin, de boerderij, rust. Anders wenst zij niets. Het schaatsen en het beroemd zijn verande ren daar niets aan. Al moest ze zich in de schaatswereld wel even aanpassen. Atje: „Toen ik pas in de kernploeg zat, deelde ik de kamer met Stien Kaiser. Meestal staan we tegen acht uur, half negen op. Indertijd was ik steeds om half zeven al wakker. Dat was Toen dat gebeurde had Atje ,-,het wonder van Deventer" al verricht en de Nederlandse schaatsbonzen na een blik semcarrière op de harde fei ten gedrukt. Zij: „Ik heb altijd van wedstrijden gehouden. Als jong meisje werd ik verschil lende keren Fries kampioen op de korte baan, maar later bij de dames „vrouwen" zegt men in Friesland werd ik pas kampioene nadat de kinderen geboren waren. Voor die tijd was Martha Wie- ringa altijd sterker. Na de geboorte van de jongste, ging in Heerenveen de kunstijs baan open en ik ging met de club trainen natuurlijk. Op de Friese kampioenschap pen werd ik vijfde en ik werd door die prestatie opgenomen in de Friese selectie. Maar dat viel even tegen. Die training was echt erg zwaar. Ik vond ineens helemaal niets meer aan dat schaatsen. Toch heb ik toen doorgezet en na korte tijd begon het steeds beter te gaan en kreeg ik er weer ple zier in. Een jaar later, ik was toen dertig, nam ik voor de eerste keer aan de Nederland se kampioenschappen deel. Met een zevende plaats viel ik net naast de kernploeg, maar ik had me wel in de B-selectie gereden die elk jaar een paar weken naar Inzeil gaat. Ik mocht echter niet mee om dat ik te oud was en er toch niets aan had.Ze namen lie ver een jongere mee. Je be grijpt dat ik ontzettend te leurgesteld was. Ik kwam thuis en zei tegen Jelle: Nou, voor mij hoeft het niet meer, hoor. Dat gesodemieter! Jel le en Klaas Visser, mijn trai ner, hebben me er overheen geholpen. Het jaar daarop hebben we enorm hard ge traind en voor de Nederland se kampioenschappen in De venter .twee jaar terug heeft Klaas me geweldig opge zweept. Ik was geladen tot en met en het ging buiten ver wachting goed." Aldus behaalde Atje op haar vechtlust de Nederlandse ti tel, die zij zo grandioos waar maakte met een wereldtitel. HEREN Olympische records 500 m Richard McDermott, Ver. Staten 40.1 1500 m Kees Verkerk, Nederland2 03 4 5000 m Fred. Anton Maier, Noorwegen 7 22 4 10000 m Jonny Höglin, Zweden 15^23 6 Wereldrecords 500 m Leo Linkovesi, Finland 3g o 1000 m Ard. Schenk, Nederland 1188 1500 m Ard Schenk, Nederland 1.58.7 5000 m Ard Schenk, Nederland 712 0 10000 m Ard Schenk, Nederland 14.55 9 DAMES Olympische records 500 m Lida Skoblikova, Rusland 45 o 1000 m Carry Geijssen, Nederland 1 32 6 1500 m Kaja Mustonen, Finland 2.22A 3000 m Ans Schut, Nederland 4.56J! Wereldrecords 500 m Anne Henning, Verenigde Staten 42.5 1000 m Anne Henning, Verenigde Staten 1.27.3 1500 m Stien Baas-Kaiser, Nederland 2.1511 3000 m Stien Baas-Kaiser, Nederland 4.46]5 Nederlandse Olympische kampioenen Kees Verkerk 1500 m 2.03.4 Grenoble 1968 Carry Geijssen 1000 m 1.32.6 Grenoble 1968 Ans Schut 3000 m 4.56.2 Grenoble 1968

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13