Verpleegtenuizen „afvaldumps voor ongewenste patiënten" Concentratie reisbedrijf nog onduidelijk Nixon optimistisch over economische V.S. opleving in Vliegtuigkaper doodgeschoten Decolletés en serie onbedekte ruggen „SISTER MAHALIA", BEWOGEN VERTOLKSTER VAN GOSPELSONGS niEUUl! LUISTER VERSLAG AAN HET CONGRES Fiets met zwaailicht NIEUW DAF-VRACHTWAGENC ZOMERS-ROMANTISCHE MODE MET MATROZENKRAAG OP NAAKTE RUG E-IOcassis- speiiaal de cassis uaor de slanke lijn commentaar Nixons voorstellen ommer binnenland buitenland ft bij Buiirniiiwtt SANOSTOL De erkenning van Bangladesj Indexcijfer in België geslegen Vragen over bibliotheek- ruimten Biesheuvel over Nixon Japans-Russiscli vredesverdrag Givencliy Palou Vri|dag_20 januari i>,„ UTRECHT (ANP) „Uit het te kort schieten van 't zieken huiswezen is het verpleegwe- zen is de zorg voor de chro- tenmonopolie in de ziekenhui zen is de zorg voor de chroni- iiisch zieke en niet name die voor de chronisch zieke bejaar de terechtgekomen in het ver pleegtehuis. Hoewei aan de taak van hel, verpleegtehuis later de reactivering is toege voegd, heeft de splitsing toch tot gevolg gehad, dat veel spe cialisten de verpleegtehuizen beschouwen als afvaldumps voor ongewenste patiënten". Prof. dr. J. Th. R. Schreuder, hoogleraar in de gerontologie, maakte deze opmerkingen in Utrecht op de jaarvergadering van-de Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden. Volgens hem worden de be jaarden ais bevolkingsgroep duidelijk gediscrimineerd, even als sommige rassen: in het ene geval op grond van de huids kleur, in het andere op grond van de geboortedatum. Naarmate het aantal bcjaar den is toegenomen, zijn de ge neeskundige voorzieningen ach tergebleven. Het gevolg daar van is een grotere aandrang van de bepjaarden zelf om in een verzorgingstehuis te wor den opgenomen. Ze zijn bang dat ze in hun woning moeten blijven als ze hulpbehoevend worden. Prof. Schreuder merkte in dit verband op, dat de mate waarin die hulpbehoevendheid werkelijk voorkomt, geweldig wordt overschat. Volgens hem is het de angst die heeft geleid tot een-te grote vraag en tot teveel plaatsingen van bejaar den die nog heel goed zelf standig zouden kunnen zijn. Hij zei dat er nog vaak meer wordt geselecteerd op grond van de volgorde van aanmel ding dan dat er naar urgentie wordt gekeken. In de ziekenhuizen worden, volgens de hoogleraar, zeer veel mensen opgenomen die ook poliklinisch zouden kun nen worden behandeld. „Maar'' zei hij, „zolang de verzeke ringsinstellingen voor de lopen de patiënt per maand betalen en voor de in het ziekenhuis opgenomen patiënt per dag, zal men weinig enthousiasme kunnen wekken voor polikli nische behandeling". Om te voorkomen dat er een residu blijft van patiënten die niemand neemt, zouden zieken huizen, verpleegtehuizen en verzorgingstehuizen, volgens prof. Schreuder, samen verant woordelijk moeten zijn voor de volledige zorg in hun ge bied. Deconfessionalisering („het kan geen enkele patiënt iets schreien of hij in een pro- testans, r.-k. of niet-confcssio- neel ziekenhuis is opgenomen als zijn geestelijke verzorging maar is gewaarborgd") acht hij een eerste vereiste voor een dergelijke regionalisatie. Daarnaast zullen de instellin gen niet alleen onderling moe ten samenwerken, maar ook met het open bejaardenwerk. (ADVERTENTIE) In 3/4 literflessen Qf Nixon erin zal slagen voor de komende presidentsverkie zingen de wereld van de Vietnam-ellende te verlossen, is nog niet met ja of nee te beantwoorden. Een spoedige be ëindiging van de oorlog in Indochina is trouwens niet alleen een zaak van Nixon, maar ook van de leiders in Hanoi, Peking en in Moskou. De nieuwste Amerikaanse voorstellen zijn door Noord- Vietnam niet met gejuich ontvangen. Maar in het verleden zijn Amerikaanse initiatieven met meer nadruk en stelligheid van de hand gewezen. Dit wijst er mogelijk op, dat de voorstellen toch nog een basis van een hernieuwd vredesgesprek kunnen worden. De pogingen van Nixon om met zijn Vietnam-erfenis in een beter vaarwater terecht te komen, kunnen waarschijnlijk ook niet los worden gezien van het bezoek dat hij volgende maand aan Peking brengt. Het lijdt geen twijfel dat daarbij het ge beuren aan China's grenzen onderwerp van gesprek zal zijn. CVan een onzer verslaggevers) EINDHOVEN/DEN HAAG De telefoon heeft bij <!e grote "Nederlandse vakantiefabrikan- tcn gisteren niet stilgestaan. Reden: het bericht dat een bui tenstaander op dit terrein zich plotseling ook op de reismarkt heeft geworpen. Het is de in Wassenaar wonende heer C. L. Kerdel, directeur van een steenkolengroothandel en in zijn vrije tijd voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité. Anderhalf jaar geleden al richt te hij Toerist Fonds n.v. op. Hét Eindhovense bureau FIT. een van de groten op reisge- bied met de loketten van de Algemene Bank Nederland als verkooppunten, heeft zijn aan delen in de n.v. van de heer Kerdel ingebracht. Volgens de heer Kerdel hangt dat samen met de komst van de Duitse leverancier van zon nige vakanties Neckermann- Vlieg-Reizen op de Nederlandse reismarkt. Dat zou tot een con centratie of z'n minst een ver gaande samenwerking van de Nederlandse touroperator lei den. Het pikante is dat een vijftal Hotelplan, De Magneet, Cen- tpuri - Sunliner, Eurotours, maar ook FIT elkaar al twee jaar in een studiegroep ontmoeten, maar dat de stap van FIT in dat gezelschap toch als- een volkomen verrassing zoü zijn aangekomen. Een der directeuren van Centouri, drs. P. P. Kohnstamm uit Heemste de, verklaarde overigens dat ook zonder Neckermann dë Ne derlandse touroperators op kor te termijn tot samenwerking gedwongen zouden zijn: „We halen 1980 niet met z'n derti gen op een beperkte markt". Het is algemeen bekend dat de scherpe concurrentie tot een ware prijzenslag om de vakan tieganger heeft geleid, waarin de marges tot een minimum zijn geslonken. Het is dan ook niet te verwachten dat een eventuele concentratie van reis ondernemingen tot lagere prij zen zou leiden. (ADVERTENTIE) slaan RI-HA ORGELS in de showroom de nieuwste modellen Vol toon Vol pracht Luister bij Sommer ook naar de plezierige betalingsservice, de huurmogelijkheid met recht van-koop en nog zoveel meer. Sommer heeft ook eigen orgel muziekscholen met weer zo'n prettig aangepast huursysteem KOM KUK - LUISTER EN VRAAG J Meer dan 50 jaar een klinkende klank in vakmanschap en absolute garantie voor service en kwaliteit. Dordrecht: Grote Markt 1 Tel. 01850-31241 Gorinchem: Langendijk 54 Tel. 01830-24023 (Donderdagavond tot 9 uur geopend) (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3,C,B1,B2. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Werkloosheid is de grote vijand der economie geworden, zo heeft Nixon in zijn jaar lijks economisch verslag aan het Congres verklaard. Hij verzekerde het Congres vastbesloten te zijn een einde te maken aan zowel de werkloosheid als de inflatie en hij meldde dat de kansen op welslagen uit stekend zijn. In zijn verslag drukte Nixon met grote beslistheid de zinspelingen van sommige functionarissen over een spoedig einde van de tweede fase van zijn be zuinigingsprogramma de kop in. Op het toezicht op lonen en prijzen zal de nadruk worden gelegd totdat het doel van een redelijke prijsstabiliteit zonder toe zicht bereikt is. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Een ge wapende man die een ver keersvliegtuig had gekaapt en drie bemanningsleden vasthield als gijzelaar voor een losprijs groot 200.000 dol lar, is nadat hfj de machine te Poughkeepsie (staaf New York) had verlaten, doodge schoten. De kaper liep, met de ste wardess voor zich uit, naar een auto die uitgerust was met poldtieradio die op zijn verzoek daar stond te wachten. De kaper had, bij een eerdere landing, op het vliegveld van Winchester, het geëiste losgeld van 200.000 dollar en twee pa rachutes gekregen. De 43 pas sagiers mochten daar uitstap pen. Twee piloten en de ste wardess hield hij in gijzeling. Het toestel vertrok daarop met onbekende bestemming. Hij had te kennen gegeven, dat hij met de stewardess, die hij onder schot hield, het vliegtuig per parachute zou verlaten. Het gekaapte toestel landde op het vliegveld van Poughkeepsie. Tevoren had de kaper gevraagd om een vier- deurs auto met een politiera- dio. Volgens de piloot wilde de man, die in het oezit was van explosieven, er met de stewardess als gijzelaarster vandoor gaan. Niemand zou de beschikbaar te stellen auto mo gen benaderen. De schietpartij maakte een einde aan de benarde positie van de ge-gijzelde bemanning die negen uur duurde. DACCA Nederland ever- legt met de vijf overige lan den van de EEG en de vier toekomstige partners over een eventuele erkenning van Ban gladesj. Het initiatief daartoe is genomen door België. Cana da heeft te kennen gegeven, dat het wellicht binnen enkele dagen Bangladesj zaLerkennen De regering van Cyprus heeft gisteren al bestollen tot of ficiële erkenning. 'iïf -li! j m i EINDHOVEN. De nieu we Daf-vrachtwagenchassis met F-198 kantelcabine uit de F- 1400 serie. De komst van de F-1200 en F-1400 serie betekent, dat nu ook het „lichte" gedeel te van het Daf-bedrijfswagen- programma in een vernieuwde uitvoering wordt geleverdDe nieuwe kantelcabine heeft een gemakkelijke instap voor de vooras. De motorvermogens zijn opgevoerd. Nixon zei, dat de behoefte om de Amerikaanse industrie tegen een marktontwrichting door importen te beschermen, in de naaste toekomst aanzien lijk zal afnemen door de recen te devaluatie van de dollar en de herwaardering van de valu ta's der handelspartners. Hij verklaarde, dat de produkten uit vele Westeuropese landen en Japan op de Amerikaanse, markten duurder worden ten gevolge van de revaluatie. Terzelfdertijd zal de stuw kracht van de Amerikaanse ex- portindustrien te zamen met de algemene economische expan sie een gevarieerder en produkt- tiever alternatief gebruik op leveren van de ressources, die thans worden gebruikt door de industrieën die het kwets baarst zijn voor importen. Het verslag, het derde en laatste van de belangrijke pre sidentiële boodschappen aan de nieuwe zitting van het Congres, bevatte het nieuws van een sterke opleving van de econo mische activiteit in het vierde kwartaal van 1971. De reële produktie steeg toen op jaar basis met 6 pet., zijnde het dubbele van de daaraan voor afgaande zes maanden. Het, bruto nationale produkt zal in 1972 met bijna 100 mil joen dollar of meer dan 9 pet. stijgen tot een totaal van 1.145 miljard dollar, aldus de bood schap, waaraan werd toege voegd, dat tweederde van de ongekend grote stijging 'reëel zal zijn en dus niet door de in flatie worden veroorzaakt. „Het jaar 1972 begint met een veel grotere mate van vertrou wen dan zes of twaalf maan den geleden bestond", aldus de president. „De produktie stijgt in een tempo, waardoor de werkgelegenheid snel zal toenemen, zodat de werkloos heid zal' dalen. Er is alle reden om te verwachten, dat deze groei zal voortduren". WILLICH (Rijnland). De schertsfiets van de brand weer van Koog a.d. Zaan (t.v.- uitzending „Waar of niet waar") heeft navolging gekregen. De commandant van de vrijwillige brandweer in het Duitse Wil- lich, Rijnland, heeft de beschik king gekregen over een rode uitrukfiets met een blauw zwaailicht. Brandweercomman dant Johannes Drink kan vlug ger per fiets dan per auto van zijn huis naar de kazerne gaan. BRUSSEL (ANP). Het Belgische ministerie van eco nomische zaken heeft laten we ten, dat het indexcijfer van de consumptieprijzen in januari met 0,57 punten gestegen is van 121,65 tot 122,22. De voornaam ste prijsbewegingen zijn stij gingen van de prijzen van vlees, geneeskundige verzor ging, haarknippen en wasserij. Merijn snipperde een dag. DEN HAAG (ANP) Naar de mening van de PvdA-ka- merleden Masman en Egas moet het beleid van staatsse cretaris Vonhoff (CRM) op het punt van de openstelling van de lokaliteiten van de openbare leeszaal en biblio theekfilialen worden gewij zigd. Over de bepaling dat deze lokaliteiten slechts bij uit zondering voor andere doel einden mogen worden ge bruikt, hebben zij de staatsse cretaris vragen gesteld, waarin er op wordt gewezen, dat het moet worden toegejuicht als uit een oogpunt van doelmati ge benutting van de schaarse middelen ruimten mebrvoudig worden gebruikt. Ook wijzen zij erop, dat een dergelijk meervoudig gebruik bevordert, dat het publiek automatisch met meerdere vormen van so ciaal-cultureel werk in contact wordt gebracht. SCHIPHOL (ANP). Be halve de verhoudingen van Ne derland met de koninkrijksde- len in de West, heeft premier Biesheuvel in het Witte Huis te Washington met president Nixon ook gesproken over de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Dat deze relaties zich gunstig hebben ontwik keld, deed de president veel genoegen, zo deelde premier Biesheuvel gisterochtend b(j zijn terugkomst op Schiphol mede. De vel-grote EEG was een volgend gesprekspunt geweest. Nixon heeft onze premier in lichtingen verstrekt over zijn voorgenomen reis naar Peking en Moskou. TOKIO (Reuter) De Sov jet-Unie-en Japan zijn gisteren overeengekomen voor het einde van dit jaar onderhandelingen over het sluiten van een vre desverdrag te openen. Deze be kendmaking wordt gedaan in een gemeenschappelijk commu niqué dat in Tokio uitgegeven is na besprekingen tussen de Russische minister van buitm- landse zaken Andrei Gromiko en zijn Japanse ambtgenoot Taken Foewoeda. (Van onze modecorrespondente) PARIJS, 28 jan. De vierde dag en het slot van de zomercollectie. De mannequins gaan vroeg naar bed en de modecorrespondenten weer naar huis terug. De allerlaatste show van Torrente en werkelijk niet de minst geslaagde, jong, vrolijk, modern. Heel vrouwe lijk, een mixture van stijl en fantasie. Zijden effen of imprimé robe-chemisiers, tot de knie, met geplisseer- de rok en grote matrozenkraag op een naakte rug. wijde pantalons wel met re vers vaak van wit linnen en een zelfde jasje, pantalon en jasje gevoerd bijv. met witgenopte marine-blauwe zijde. Want ook hier waren behal ve de decolletés serie onbe dekte ruggen, heel aantrek kelijk, als ze tenminste mooi en jeugdig zijn. De avondtoiletten van voile mousseline in verrukkelijke kleuren gehouden hebben wijde fladderende mouwen. Weer veel misbruik van al lerlei dessins door 'elkaar. Speciaal voor u onthouden en draagbaar voor alle leef tijden: een tailleur van zwarte crêpe de chine met witte stippen waarbij een rode chemisier eveneens van crêpe de chine met wit te stippen. Ook een avondjurk van zwarte organza met grote bloemen in bruin paars oranje en geel. Volkomen blote schouders en twee smalle hog'e kruisbanden, de rug gedecolleteerd, het kon niet lager. Maar laten we de vele stranidcreaties niet vergeten. Geen over- kleur, maar van dezelfde imprimé-zijde of fijne wol, met als verrassing sandalen met een gelijk diessin, en kousen met donkerdere na den die er wel niet zullen ingaan, want ze zaten bij de mannequins al een beet je scheef. Heel veel naakts te zien, soms moest het zelfs tot bn met het naveltje, dan weer een open vierkant of een venster in de rug, enfin als het aan de voorzijde niet open was dan maar aan de achterzijde. En toch blbef het steeds van voorname al lure. Simpele zwarte jurken niet een rode das en rode pan ties, en uit de jaren van voor de eerste wereldoorlog ben lange rok met een rood wit gestreepte blouse erin gedragen en een grote slap pe hoed. Een zonnige en in telligente collectie waarop uitsluitend de saaie mantels soms van stijve alpaga een uitzondering maakte. Givenchy heeft mbt Dior de meest gedistingeerde mode gebracht met klassieke mantelpakken, mantels met echte houte couture snit en eenvoudige jurken. Geen ensembles, dit wil zbggen geen japonnen met een jasje van ander materiaal en Eindigend voor deze dag die eigenlijk wel verblij dend was met de eveneens klassiekb Patou, die zich voor het a.s, seizoen totaal aan min of meer geslaagde genopte dessins, bestudeeer- de naaktvlakken en wijdte heeft gewijd. Alles sehuin- geknipt. Zelfs de plooien waardoor buste en taillelijn niet zozebr gemarkeerd zijn. tot vreugde van alle vrouwen die het woord slank voorgoed moesten verbannen. Veel tailleur- pantalons (zullen ze er ooit weer uitgaan?) waar van de pantalons ontzettend wijd zijn. NEW YROK (RTR) —„Sis ter Mahalia", zoals Mahalia Jackson vaak werd genoemd, is niet meer. Over haar dood berichtten wij op pagina 1. Zij kreeg zowel in de Verenigde Staten als in het buitenland' grote bekendheid door de be wogen vertolking van haar „gospelsongs". De carrière van deze kleindochter van Ameri kaanse negerslaven begon bij de kerkkoren van de baptis- tenkerken in het zuiden van de V. S. Mahalia Jackson werd op 26 oktober 1911 geboren in New Orleans, de bakermat van de blues en jazz van de Ameri kaanse negers. Haar vader werkte door de week als stu wadoor en als kapper, 's Zon dags was hij de dominee die de diensten in een kleine plaatselijke kerk. leidde, waar Mahalia in het koor zong. Haar moeder overleed toen ze vijf jaar was. Thuis mochten Mahalia en haar vijf broers alleen naar religieuze muziek luisteren', maar bij buren en vrienden raakte Mahalia ver trouwd met blues-zangeressen als Bessie Smith en Ida Cox, en ook met operazangers als Enrico Caruso. Hoewel ver scheidene tantes van Mahalia optraden op het toneel en in shows, wilde vader Jackson toch niet dat zijn kinderen hun toekomst in het amuse mentsbedrijf zouden zoeken, zo schrijft Mahalia in haar bi ografie „Moving on up". Toen ze 13 was ging Maha lia van school om als was vrouw te gaan werken. Drie jaar later vertrok ze naar Chi cago, in de hoop daar ver pleegster te kunnen worden. Maar in plaats daarvan werkte ze er als kamermeisje en als inpakster van dadels in een fabriek. Mahalia bleef intussen wel zingen. Ze werd lid van het kerkkoor in een baptisten- kerk in Chicago en ook vorm- deze met 4 anderen een zang groep die langs de negerker- ken trok en werd betaald uit de opbrengst van de collecte. De „gospel-songs", die haar la ter beroemd maakten, zijn dan ook geheel in de traditie van de hymnen die al generaties lang^ worden gezongen in de Amerikaanse negerkerl.cn. Haar eerste grammofoon plaat „God ganna separate the wheat from the tares" (God zal het kaf van het koren scheiden) kwam uit in 1934. In het zuiden van de V.S. werd het een populaire plaat, maar het grote succes bleef uit. tot 1945. Toen verscheen „Mo ve on up a little higher" („ga hogerop"), een grammofoon plaat waarvan sindsdien meer dan twee miljoen exemplaren zijn verkocht. In 1950 volgde haar eerste concert in de New Yorkse Carnegie Hal] en twee jaar later verscheen ze op de concertpodia in Engeland, Frankrijk, Denemarken en ook in Bethlehem. Er zouden nog veel internationale tournees volgen. Ook trad ze op in de films „St. Louis Blues" en „Jazz festival in Newport". „Sister Mahalia" wilde geen „blues-zangeres" genoemd worden. „Iedereen die blues zingt, zit diep in de put en roept om hulp. Maar gospel songs zijn een vreugdevol ge luid voor de Heer". Eens wei gerde ze een salaris van 10.000 dollar per week, dat haar werd aangeboden als ze in een nachtclub zou zingen: „Ik voel er niets voor om te zingen voor lui die zitten te praten en te drinken en alleen naar zich zelf luisteren". Na een hart aanval in 1965 moest ze haar optreden beperken. Hartaan- doeningen dwongen haar- ook in 1967 en opnieuw in 1971 een Europese tournee af te breken. Toch bleef ze nog veel tijd besteden aan het zingen in kerken en op voorstellingen voor uiteenlopende doeleinden, onder meer voor gelijke bur gerrechten. Mahalia Jackson was twee keer getrouwd.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9