Axelse bejaarden goedkoop op stap KAMER IS TEGEN OOSTELIJKE TAK LEIDINGSTRAAT Mammoet bleef op schip Inbraken in zomer huisjes CAMPINGHOUDERS INFORMATIE VOOR meer bonnen PATH IA schreef Politie Vakantiestunt Amelandse VVV stad streek c Vorst SANOSTOL Vlissingen Kamercommissie naar Zierikzee Rankovervalsler vrijdag voor rechter Hand ophouden V ishandelaar beboet voor vervoer tong onder de maat Overzicht 70- 71 I Vrijdag 28 januari 1972 e> Vooruitzichten voor zaterdag en zondag: opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Overwegend lichte tot mati ge vorst met hier en daar een sneeuwbui. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6, min. temp.: 0 tot 6 graden onder normaal, max. temp.: 3 of meer graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 6, min. temp.: 3 of meer graden onder normaal, max. temp.: 4 of meer graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog et maal: 70 procent waterstanden Konstanz 250 (onv), Rhein- felden 157 (onv.), Straatsburg 120 (onv), Plittersdorf 262 8), Maxau 318 (-12), Ploclun- gen 124 (-5), Mannheim 128 (pk 7), Steinbach 120 (onv.). Mainz 146 (-3), Bingen 37 (pl 5), Kaub 75 (pl. 5). Trier 234 (-5), Koblenz 86 (-2), Keulen 27 (-4), Ruhrort. 182 (onv. Lobith 793 (onv.), Pannerden- se Kop 771 (pl. 1), Nijmegen 602 (pl. 2),. IJsselkop 749 (pl 2), Eefde IJssel 278 (onv.). Deventer 165 (-4), Monsin 5478 (pl. 28), Borgharen 3923 (pl. 31), Belfeld 1089 (-18). Grave beneden de Sluis 501 (- 7). hoogwater Morgen, zaterdag 29 jan Bergen op Zoom: 2.56 en 15.21 uur; Hansweert: 2.05 en 14.38 uur: Terneuzen: 1.27 en 13.59 uur: Vlissmlprr O.'") "P 1,i>5 uur: Wemelde.ga: 2.40 en 15.11 uur. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? (Van esn onze rvcrslaggevers) je hand te moeten ophouden, ik zie zelf helemaal niet tegen die reis op. Je hebt natuurlijk de zorg over de bejaarden, maar het wordt geweldig leuk, denk ik". Als deze vijfdaagse trip goed bevalt zuilen er in de toekomst nog meer vakantiereizen vol gen. Ze zullen dan wel duurder zijn, want een buitenkansje, zoals nu wordt geboden, be hoort tot de uitzonderingen. Mevrouw Versteeg vindt dat er in de toekomst ook dergelijke reizen moeten komen voor be jaarden die slecht ter been zijn. ,,Je moet vitale bejaarden en de minder goed ter been zijnde niet samen op stap sturen, want dan voelen ze zich te veel. Een ander nadeel is dat de overige 65-plussers zich aan hen moeten aanpassen", aldus mevrouw Versteeg. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Boeren en andere grondeigenaren tussen Noordhoek en Nispen hoeven voorlopig niet te vrezen, dat ze een stukje grond moeten afstaan aan de buisleidingen- straat. De oostelijke tak van dit project, dat inmiddels veel verzet heeft opgeroepen, gaat niet door. Dat is het gevolg van een amendement, dat gisteren na een drie dagen du rend debat in de Tweede Kamer de steun kreeg van alle fracties. Verwerping van de oostelij ke aftakking was overigens niet de enige schade, die de Kamer toebracht aan de plan' nen van de regering. De be windslieden hebben nog een belangrijke veer moeten laten, als het gaat om wijzigingen aan te brengen in het, wel aanvaarde. westelijke tracé (Pernis - Moerdijk - Bergen op Zoom). Volgens het oor spronkelijke wetsontwerp zou de Kamer daar geen enkele greep op krijgen, maar door de aanvaarding van een amen dement van de zijde van de oppositie werd een als bijlage verstrekte tracé-kaart in de wet opgenomen. Deze onver wachte manoeuvre betekent, dat belangrijke wijzigingen inI het tracé niet zonder toestem-1 ming van de Kamer kunnen worden doorgevoerd. Dat de Kamer dit amende ment (ingediend door de de mocraat Nypels) ondanks het nogal heftige verzet van mi nister drs. B. J. Udink (Ruim telijke Ordening) accepteerde, kwam vooral doordat 45 voor namelijk regeringsgezinde Ka merleden niet aanwezig wa ren. Van die gelegenheid Ongeluk Nabij de Weeg brug te Vlissingen ter hoogte van Rijksweg 58 is de brom fietsbestuurder R. E. de B uit Vlissingbn aangereden door een personenauto bestuurd door I.K.F. uit Wolphaartsdijk. die de bromfietsbestuurder geen voorrang verleende De heer de B. uit Vlissingen moest met inwendige kneuzin gen overgebracht worden naai het Bethesdaziekenhuis te Vlissingen. maakte de indiener handig ge bruik om hoofdelijke stem ming te vragen, waarna het amendement met 55 tegen 50 stemmen werd aangenomen. Voor stemden de oppositie en de ARP. Het slotdebat over het wet- ontwerp heeft gisterochtend geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Wel had het wei nig gescheeld of de eindstem ming over het ontwerp had moeten worden uitgesteld tot volgende week. doordat een belangrijke Kamermeerder heid er aan „hing" dat de wet mede ondertekend zou worden door de minister van Land bouw. Zou daarover, zoals eerst werd vermoed, vandaag nog eendiscussie binnen het kabi net moeten worden gehouden dan was het wetsontwerp gis teren niet in stemming ge bracht. De ministers Udink en Drees konden de Kamer ech ter 'toezeggen, dat minister Lardinoia bereid is zijn handte kening aan de wet te verbin den. De Kamer ging ook akkoord met een door de socialist De Ruiter ingediende motie, waarin de regering wordt ver zocht de werkzaamheden bij de aanleg van de buisleidin- genstraat zodanig te plannen, dat de in het oude land van Strijen overwinterende brand- ganzen zo min mogelijk ge stoord worden. Aanvankelijk wilde de oppositie een derge lijke bepaling in de wet opne men (bij amendement), maar toen bleek dat een zo ver strekkend amendement niet haalbaar was ruilde de heer De kuiter het ijlings in voor een notie rhe net algemene stem men v, ci vl aangenomen. (Van een onzer verslag gevers) GOES/BORSSELE De uitgebreide ploeg, die er gisteren aan de pas moest komen om een van de groot ste transporten uit de ge- sciedenis van het wegver voer uit te voeren, name lijk de machinetransfor mator voor de kerncentra le Borssele van de Sloe- haven naar Borssele te brengen, is er gisteren „niet aan te pas gekomen". „De storm maakte het los sen van het gevaarte in de Sloehaven te riskant. De hele dag hebben de bij het karwei betrokkenen van le verancier Smit-Nijmegen, Siemens - Nederland, de PZEM en 't Bredase trans- porbedrijf Stoof zitten wachten op een gunstig mo ment. Hoewel het zich in de loop van de middag liet aanzien dat de wind luwde, bieek dit toch niet voldoen de om het karwei te klaren. Vandaag zal men opnieuw een poging wagen om het 262 ton wegende en aan de onderzijde van 96 wielen voorziene apparaat aan wal te krijgen, waarna 'n moei zame tocht langs smalle en modderige landweggetjes richting Borssele (kerncen- trale-in-aanbouw) begint. Gistermiddag is de trans- portploeg onverrichterzake naar Breda teruggekeerd. De transformator, die gister nacht per schip uit Nijmegen arriveerde, en de drijvende bok, die de kolos van boord moet halen, bleven gedul dig aan de kade liggen (zie foto). (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG. De vaste Ka mercommissie van CRM zal op 31 januari een werkbezoek brengen aan de gemeenten Zie rikzee, Dirksland en Dordrecht. Het doel van het bezoek is een gesprek met de gemeentebestu ren over monumentenzorg. (Van onze correspondent) LAMSWAARDE De laat ste weken is er in de omgeving van Lamswaarde weer drie maal ingebroken in weekend en vakantiehuisjes aan de Ro- versberg en de Baudelodijk. De ongenode gasten hebben het voornamelyk gemunt op antieke voorwerpen, die veel al aanwezig zijn en soms zelfs een hoge waarde hebben. Ook aanwezige drank heeft vaak de belangstelling en wordt dik wijls zelfs ter plaatse soldaat gemaakt, waarna in sommige gevallen meestal ook nog de nodige vernielingen worden aangericht. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. (Van onze correspondent) OOSTBURG „Wij hebben niet de wijsheid in pacht en als gemeente nog geen enkele ervaring ten aanzien van de toeristenbelasting", aldus de heer Geerse in zijn toelichting namens de gemeente Oostburg tijdens een zeer druk bezochte informatiemiddag van de vere niging van campingexploitan ten in de gemeente Oost burg. Voorzitter 1'. Dees opende de bijeenkomst, die mede ten doel had een aantal voor de campinghouders belangrijke toeleveringsbedrijven in con tact te brengen met de exploi tanten. De hoofdmoot de beruchte toeristenbelasting aldus de heer Drees werd als eerste belangrijke punt uiter aard naar voren gebracht. Burgemeester Schipper wel uitgenodigd, doch verhinderd, werd vertegenwoordigd door waarnemend-secretaris Hoek stra. Deze stelde onder meer dat na de herindeling de ge meente Oostburg in eerste in stantie voor de taak stond meer uniformiteit te brengen m het vergunningenbeleid ten aanzien van de campinghou ders in de voormalige tien ge meenten. Een blijvend goede relatie tussen gemeente en campinghouders is evenwel van groot belang. „De campings vormen een van de belangrijkste peilers van onze gemeente", aldus de heer Hoekstra. De heer Geerse gaf vervolgens een korte toe lichting op de toeristenbelas ting. De campinghouder krijgt een voorlopige aanslag geba seerd op zijn eigen opgave, „uiteraard zullen wij steek- proefgewijs controleren", al dus de heer Geerse. „Wel doe ik een beroep op alle cam-' oinghouders goed de hand te houden aan de administratie m de '-malingen van de veror- 'e.iiag De gem ente zal ah service aan 'de campinghou ders in verschillende talen het tarief en de werking van de toeristenbelasting kenbaar ma ken aldus de heer Geerse. De heer Hollestelle van de waterleidingmaatschappij Zee land gaf vervolgens een uitge breide toelichting' op de sa menstelling van de watertarie- ven die vrij hoog zijn als ge volg van de extra voorzienin gen 'die tijdens een zeer korte piekperiode genomen moeten worden. Aanwezig was ook de verte genwoordiger van de Recron- raad, de heer Miché. Hij toon de zich in het bijzonder ver ontrust over de ontwikkelin gen in ons land. „Nederland is nu reeds het duurste toeristen- land van Europa. Een toeris tenbelasting zal onze positie niet verbeteren. De regering moet uit de algemene midde len meer geld beschikbaar stellen tei' financiering van de noodzakelijke voorzieningen. Dat is ons officiële standpunt, van de Recron. Nu is het nog zo dat het gat in veel gemeen tebegrotingen gevuld gaat worden uit deze voor de ge meente welkome bron van in komsten, namelijk toeristenbe lasting. Ik wil echter een paar flinke bezwaren van de Re cron stellen", aldus de heer Miché. De heer Geerse, minder in genomen met de standpunten van de heer Miché, die stelde dat de campinghouder goed is voor het kastekort van de ge meente, merkte op dat de ge meente Oostburg financieel een florerende gemeente is zonder kastekorten. Ook, in dien geen toeristenbelasting was ingesteld. „Het geld dat wij ontvangen uit de toeris tenbelasting zal aantoonbaar in de recreatiesfeer worden be steed". „Voorts voelen wij met u mee, voor wat btereft de dag- recreante doch geeft u ons dan een alternatief, wij zullen het graag uitwerken'^ zo stel de de heer Geerse verder. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De gemeen tepolitie in Terneuzen maakte vorig jaar 4378 processen-ver baal op. Dat is bijna 10 procent meer dan in 1970. De meeste p.v.'s betroffen verkeersover tredingen, namelijk 3210. Het aantal verkeersongeval len bedroeg vorig jaar 544,- waarvan 9 met dodelijke af loop. In vergelijking met 1970 liep het aantal verkeersonge vallen met 10 terug. Het aan tal misdrijven, zo blijkt uit het jaarverslag van de politie, steeg van 379 in 1970 tot 522 in 1971, Vooral het aantal diefstallen met braak is sterk gestegen, namelijk tweemaal zo hoog als in 1970. In 261 gevallen werden een of ^eer daders gevonden, hetgeen de helft is van het aan tal ter kennis gekomen misdrij ven. in 44 gevallen werd proces verbaal opgemaakt tegen een dronken autobestuurder en in 48 gevallen reed een bestuur der door na een aanrijding. Het aantal seksuele misdrijven bedroeg in 1971 20. Er werden 30 gevallen van vernieling aan gegeven. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Voor de 30- jarige Breskense vishandelaar H. van H. is een partij onder maatse tong die hij op 25 juni transporteerde naar Zwolle een dure aangelegenheid ge worden. 380 kilo tong werd in beslag genomen. Ze waren voor f 7,- per kilo gekocht op Zeeuwse vismijnen. Daarnaast kreeg Van H. gis teren voor het Terneuzense kantongerecht een boete van f 400,- opgelegd, zodat hij er in totaal een kleinere drie mille armer op is geworden. Ter zitting verklaarde van H. gisteren dat de vis legaal op vismijnen is gekocht. Hij vond dat de controle, op vis maten verlegd moest worden naar vismijnen en schepen. Verder wees hij erop dat in de mijnen met het oog wordt gemeten, „maar in Zwolle ging men een schuif maatje ge bruiken en de tongen van 23,9 cm gingen er ook uit. En die smaken net zo lekker als de bovenmaatse (minimum 24 cm). De heer Lebret wees er verder op dat met het wegvissen van ondermaatse vis de visserij zichzelf in de vingers sneed. Hij eiste tegen van H. een boete van f 500,-. Mr. C. J. M. van Hees de kantonrechter zag wel iets in het verweer van van H. en deed er f 100,- af in zijn vonnis. (Vay onze correspondent) HULST Vrijdag komt voor de rechtbank te Middelburg de zaak voor van mevrouw J. J. uit Meerbeke België, die op 7 december 1971 een bankover val pleegde op de Raiffeisen- bank in Hulst. Zoals bekend kon deze overval verijdeld worden en mevr. J. ingerekend, dankzij kordaat optreden van de directeur de heer C. Boone. AXEL Negenentwintig Axelse bejaarden zullen in het komend voorjaar samen een vakantie van vijf dagen door brengen op Ameland. Ze doen dat op uitnodiging van de Ame landse VVV, de plaatselijke nvdd-nstand en horeca en be horen daarmee tot een groep van n=iar schatting 2000 Neder landse 65-plussers, die eveneens de kans krijgen voor een aan trekkelijk prijsje vijf dagen op het eiland te verblijven. Het Amelandse zakenleven organiseert deze goedkope be jaardenvakanties om de naam van het eiland van alle blaam te zuiveren. Zowel de midden stand als de VVV vinden dat het eiland vorig jaar in diskre diet is gebracht door een aan tal publikaties, waaruit zou blijken, dat het leven op Ame land peperduur geworden is. Het eiland' is met deze anti reclame allesbehalve gelukkig en vandaar deze vakantiestunt. Van alle Nederlandse bejaar den die daarvan gaan profite ren komen de 65-plussers uit Axel uit de voor Ameland verst afgelegen streek. De initiatief neemster tot deze reis in Axel is mevrouw Versteeg, leidster van het bejaardendienstencen trum 't Trefpunt. Haar verwachtingen zijn hoog gespannen, vertelt ze. „Eerst wilden we met de trein gaan, maar dat geeft met zo'n grote groep bejaarden waar schijnlijk problemen met over stappen", aldus mevrouw Ver steeg. Daarom heeft men nu maar besloten om de bijna 490 km. lange reis per bus te on dernemen. Over de Axelse be langstelling voor dit uitstapje vertelt mevrouw Versteeg: „Je moet er de mensen warm voor maken. Ze lopen niet over van enthousiasme, maar dat is on getwijfeld anders als ze er een maal geweest zijn. Dan willen ze volgend jaar beslist terug. Dat gaat altijd zo. Ze hebben alleen moeite om even over de drempel te komen". De 29 Axelse bejaarden be talen de reis en het verblijf in Ameland zelf. Voor 5 dagen vol pension op het eiland moeten ze 56 gulden neer tellen. De reis kost duurder. „Het is veel fijner als ze het zelf betalen", vertelt de initiatiefneemster, „het is ook niet leuk om altijd (ADVERTENTIE) Een hap gezondheid vol vitaminen o a.A, D3. C.B1.B2 Patria Maisk - zuiver plantaardige, energie gevende VAN 1.05 VOOR

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3