BURGEMEESTER ASCHOFF IN JAARREDE „Tweede gedeelte winkelcentrum-zuid in mei klaar" Selectief beleid voor industrie- vestiging nodig Nu ^STValyoliiiE Schoolgebouw voor verpleegsters HISTORISCHE BIETENCAMPAGNE is ie nog mooi De slanke snack Sluisbrug weer open voor verkeer Breskense groep bezorgd over leef baarheid Philips Terneuzen koopt grond stad streek s De grote grap vanShoestring Is.datjezeook zónder olie of vet Jkunt bak ken. Zomaar in de oven of onderde grill en hup, daar heb je 'n stel slanke snack jes voor bij 'n biertje of zoiets. Probeer 'ns wat anders in plaats van aardappelen Shoestring is héérlijk bij 't eten! Zó klaar en ze blijven langer knapperig. Uitgebreide beroepen- voorlichting HUIJBRECHT: Breskens J. Joossen voorzitter van NCB ZLM - Terneuzen vergadert Sterke wind verhindert afbouw straalzender SANOSTOL Vrijdag 28 januari 1972 (ADVERTENTIE) I t kleine zusje van de gewone Irh een hieuw diepvrlesprodukt van CHIPS In't zakje met de rode ruit ook verkrijgbaar bij (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de mavo „De Branding" aan de Wal straat is gisteren een uitgebrei de voorlichting gehouden over een scala van beroepen. In 11 klaslokalen van de school en twee lokalen van de levensschool werd leerlingen van 9 maivosclholen in Zeeuwsch- Vlaanderen zo goed mogelijk verteld over een groot aantal beroepsmogelijkheden en in stellingen van voortgezet on derwijs. Bij deze voorlichting werd gebruik gemaakt van folders, films, dia's en platen. De be langstelling van de zijde van de leerlingen was zeer bevre digend. De meeste inlichtingen wer den gevraagd over de opleiding aan de pedagogische academie, het kleuteronderwijs, de oplei ding voor verpleegster en een loopbaan bij de politie. De beroepenvoorlichting is voorbereid door 9 leraren van evenzoveel mavo's in Zeeuwsch- Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „De opening van het tweede gedeelte van het winkelcentrum Zuidpolder in Terneuzen zal in mei a.s. plaatsvinden. De ontwikkeling van de woningbouw in Terneuzen brengt met zich mee dat meer en meer aandacht moet worden besteed aan het soort van de woningen. Daar om is het van belang dat nog dit jaar een woningmarkton derzoek van de grond komt. Een dergelijk onderzoek kan mede een grondslag vormen voor het toekomstig woning beleid". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met ingang van gisteren is de noordelijke brug van de zeesluis in Terneu zen weer volledig voor de scheepvaart en het landverkeer opengesteld. De brug was be schadigd nadat de Poolse tan ker Novy Sacz er tegenaan was gevaren. Het onderzoek naar de materiële schade aan de brug, die op rond een half mil joen gulden wordt geschat, is nog ni»t afgerond. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „In Zeeuwsch-Vlaanderen moet hoognodig een meer selectief vestigingsbeleid komen. Er zal daardoor ook een meer gedif ferentieerde werkgelegenheid plaats vinden en niet alleen maar chemische industrie. Voor 1200 werklozen in Zeeuwsch-Vlaanderen is de gouden delta slechts een ver gulde pil". Dat zei de heer P-J. Huij brecht (PvdA) in de raadsver gadering van Terneuzen naar aanleiding van de huidige eco nomische teruggang. Hij meende dat Terneuzen ook wat de werkgelegenheid be treft in Zeeuwsch-Vlaanderen een taak te vervullen heeft. „Zeeuwsch-Vlaanderen wordt weliswaar wel eens het trekpaard van de Nederlandse economie genoemd, maar het wordt een trieste koploper als het om onze gebrekkige werk gelegenheid gaat". De ontwik- kelingsschets voor Zeeland geeft, volgens de heer Huij brecht, geen goed beeld van de werkelijke arbeidssituatie in Zéejuwsch Vlaanderen. Hij Vond dat dit gebied, me de door zijn ligging, 'n afzon derlijk beleid ten aanzien van de arbeidsmarkt nodig heeft. Het scheppen van tijdelijke werkgelegenheid door mensen aan te trekken die aan de bouw van nieuwe industriële objecten werken achtte hij geen oplossing. De gemeentebesturen dienen hun afwachtende houding met betrekking tot de vestiging van nieuwe bedrijven en in dustrieën te laten varen, aldus de heer Huijbrecht. Burge meester J.C. Aschoff wees er op dat het hier om een econo mische teruggang gaat die in heel Nederland merkbaar is. Aan de andere kant is het zo dat een bedrijf als Philips in Terneuzen binnenkort en kele honderden meisjes en vrouwen nodig heeft, die nau welijks in Zeeuwsch-Vlaande ren te vinden zijn om déze arbeidsplaatsen te bezetten, zodat men noodgedwongen een beroep moet doen op de Belgi sche arbeidsmarkt. De heer Aschoff was het met de heer Huijbrecht eens dat naar permanente werkge legenheid in Zeeuwsch-Vlaan deren gezocht moet worden. De bouw van de vaste oever verbinding zou in dit opzicht een factor van betekenis kun nen zijn. „Ik verwijt daarom onze re gering dat zij de investerings premie voor nieuwe bedrij ven in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ingetrokken". Burgemeester Aschoff zegde de heer Huijbrecht toe diens op-merking over het voeren van een selectief vestigingsbe leid in het college van b. en w. te zullen bespreken en ook aanhangig te maken in de commissie ad hoc over de tructuurscbets voor Terneu zen. Dat zei die burgemeester J, C. Aschoff van Terneuzen in zijn jaanrede gehouden in de raadsvergadering van donder dagavond. Met betrekking tot het saneringsplan Java merkte de heer Asctof op dat v. d. 152 woningen van de woning bouwvereniging in deze wijk er inmiddels 80 zijn ontruimd. Het ziet 'er naar uit dat eind dit jaar de aankoop en ontrui ming van de panden in de saneringsplannen Ja/va, Dek kerstraat-Kerkhoflaan en de Feij terstraat zullen kunnen worden afgerond. De burgemeester legde de nadruk op het grote belang van de spoedige totstandko ming van een nieuw vooront werpstreekplan voor Oost- Zeeuwsch-Viaanderen. Verder verheugde het hem dat de nieuwe procedure bij de voor bereiding van bestemmings plannen, waarbij de bevol king meer dan vroeger wordt betrokken, over het algemeen goede vruchten afwerpt. Dat de sporthal „Het Zwaantje" goed. ingeburgerd is blijkt uit hiet aantal gebrui kers: 33.423 leerlingen van scholen kregen er in 1971 gymnastiekles en 14.068 perso nen beoefenden er in vereni gingsverband hun sport. Het z.g. trimmen had de actieve belangstelling van 582 perso nen, een aantal dat volgens burgermeester Aschoff nog wel wat opgevoerd moet wor den. Mogelijk dat de totstand koming van een openlucht trimbaan stimulerend kan we- reken. Met betrekking tot de aan leg van een goed geoutilleerde Ijsbaan zei de heer Aschoff dat plannen hiervoor zullen worden uitgewerkt en aan de raad zullen worden voorge legd. Met waardering maakte de burgemeester voorts gewag van het hoge bezoekcijfer van het Zuidlandtheater. De ge middelde bezetting is 71 pro cent op een totaal van 77 voorstellingen. Een groeiende belangstelling valt ook te con stateren voor het instituut voor kunstzinnige vorming, de Terneuzense muziekschool en de openbare bibliotheken, waarbij vooral de fonotheek in een grote behoefte blijkt te voorzien. Het recreatieschap de Braakman floreerde in het af gelopen jaar met een totaal van bijna 70.000 overnachtin gen, terwijl ruim 58.000 perso nen het zwembad van dit re creatieschap bezochten. Spijtig vond de heer Aschoff dat de verwezenlijking van een dag verblijf voor geestelijk gehan dicapten weinig vorderingen maakt. Het aantal aanvragen om financiële bijstand steeg van 518 in 1970 tot 816 in 1971. Er zullen ook veel be jaarden bijstand nodig hebben met name zij die straks in de nieuwe bejaardenflats gaan wonen, omdat de huur van deze woningen de draagkracht van de meeste bejaarden te boven gaat. Burgemeester Aschoff ver wacht dat gewestvorming in Zeeuwsch-Vlaanderen nodig zal zijn. „Ma-ar dan zal er klare wijn geschonken moeten worden omtrent de bevoegdheden van dat gewest en de verhouding van die bevoegdheden ten op zichte van het provinciaal be stuur en die van de gemeente besturen". Niemand heeft er baat bij, dat een soort ballon- adhtiig iets wordt geschapen Van eminent belang is daarbij de mentaliteit, waaruit dat ge west wordt geboren. Het heeft naar mijn mening geen zin er aan te beginnen wanneer dit alleen maar een optelsommetje wordt van gemeenten of een bijzonder soort van gemeen schappelijke regeling. Een ge west is van andere allure met volstrekt eigen bevoegdheden en moet b.v. de mogelijkheid bezitten iets te doen uitvoeren, zo het te behartigen belang dat vereist", aldus burgemees ter Aschoff. (Van onze correspondent) BRESKENS In Breskens is een initiatiefgroep gevormd welke vanavond om acht uur in restaurant' Scaldis een oriënterende vergadering houdt. Voor deze vergadering zijn uitgenodigd besturen van verenigingen. In een begeleidend schrijven stellen de initiatiefnemers dat een niet-gering aantal inwo ners aan de toekomstige leef baarheid van Breskens twijfe len. De initiatiefgroep Bres kens stelt zich ten doel initia tief te ontwikkelen om het woon- en leefklimaat in Bres kens te verbeteren. De leefbaarheid dreigt door verschillende oorzaken in de knel te omen. Enkele van deze oorzaken noemt men winkels luiting op grote schaal en nei ging van centralisatie van al lerlei activiteiten in de kern Oostburg. De groep is van me ning dat als hier niets tegen wordt ondernomen de aftake ling van Breskens zal voort gaan. Om deze situatie te voorko men is een gezamenlijke aan pak van de hele bevolking van Breskens noodzakelijk. Tij dens deze vergadering wil men komen tot oprichting van een permanent-overleg en ac tieorgaan dat heel Breskens de gelegenheid zal geven in ge vallen dat dit door een groot deel van de Breskense bevol king wordt gewenst waarde volle ideeën en initiatieven in werkelijkheid om te zetten. Voorts zal getracht worden een programma van te realise ren plannen op te stellen op dat nu reeds iedere belangen groep of vereniging zijn in vloed op het initiatiiefprogram uit te oefenen. Vismijn Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd: 1833 kg exportgarnalen 4.82 8.55, 501 kg bot 0,16—0,71, 600 kg schar 1,161,95, 8170 kg schol 0,380,91, 1955 kg tong 5.549.34, 23255 kg kabeljauw 0,482,51, 7131 kg wijting 0,57—1,50, 142 kg tarbot 4,51 10.34, 92 kg grut 2.144.01, 56 kg rog 1.091.79, 22 kg tong schar 3.66, 2 kg haai 1.08. In het praktijklokaal van de nieuwe opleidingsschool voor verpleegkundigen in Terneuzen doen levensechte poppen" dienst als patiënten. (ADVERTENTIE) nu glanst ie nog.... maar voor hoe lang Regen, pekel en sneeuw maken al snel van uw kostbare auto een doorgeroest wrak. Geef die roest toch geen kansBescherm uw auto tijdig met Tectyl van Valvoline én volgens de Zweedse ML-methode. Inlichtingen bij uw garage of speciaal-station met het Tectyl service bord. Valvoline Oil Nederland N.V. - - Postbus 11, Dordrecht. Tel. (01850) 440II, (Van onze correspondent) LANSWAARDE De heer J. Joossen is door het bestuur van de NCB-afdeling in Lams- waarde gekozen als voorzitter Dit gebeurde tijdens de jaar vergadering. De heer De Schepper trad af maar werd met 'n grote meer derheid herkozen. In plaats van de heer De Baar. die zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer E. Fassaert gekozen. Als blijk van waardering voor het vele werk, tijdens zijn ambtsperiode voor de NCB verricht, kreeg oud-voorzitter De Baar een cadeau aangebo den. Op voorstel van het bestuur werd op de vergadering beslo ten de KVO. die tegelijkertijd mee vergaderde, een subsidie van honderd gulden te verle nen. Het officiële gedeelte van de vergadering werd besloten met een lezing van de heer Dobbelaer, onderwijsmedewer- ker van de NCB. Na een kof fietafel werd de avond verder doorgebracht met een pro gramma van korte sketches en volksdansen, verzorgd door de KPJ. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. De afdeling Terneuzen van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij houdt vanmiddag een ledenvergade ring in hotel Des Pays Bas te Terneuzen- De agenda vermeldt o.m. vaststelling van de afde lingscontributie over 1972, een verkiezing van een bestuurslid inplaats van de aftredende heer J. Tollenaar, benoeming van bestuursleden voor de kring. Voorts zal de heer J. Becu de algemeen voorzitter van de ZLM een inleiding houden over „De landbouw vandaag". EINDHOVEN (ANP) Het bedrijf van Philips Terneuzen (fotoflitslampen) zal gebruik maken van zijn optie op een terrein grenzend aan de be staande bedrijfsterreinen, om uitbreidingen in de komende jaren veilig te stellen. Op korte termijn zijn, aldus Philips, geen uitbreidingen gepland. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met ingang van 31 januari krijgen de drie ziekenhuizen in Terneuzen, Sluiskil en Oostburg de beschikking over een eigen gloednieuw opleidingscentrum voor verpleegkundigen aan de Michiel de Ruytersingel in Terneuzen. Daarmee heeft de in september 1969 begonnen samenwerking van deze drie ziekenhuizen gestalte gekregen in een fraai en voor Zeeland uniek doelmatig schoolgebouw, waar voorlopig 154 leerling-verpleegkundigen een volledige, 3% jaar durende theo retische opleiding kunnen volgen. Bij de bouw van de school, uitgevoerd door Sprangers Bouw- en Betonbedrijf N.V. te Terneuzen, is rekening gehou den met een mogelijke toekom stige uitbreidinng. De stich- tingskosten van het gebouw met een oppervlakte van 900 m2 bedragen f800.000, (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De sterke wind heeft gisteren verhinderd dat de straalverbindingsmast van de PTT bij de Van Steen bergenlaan in Terneuzen niet afgebouwd kon worden met de antennedrager. Het transportbedrijf Stoof uit Breda stond met een 60 me ter hoge giek en een 100-tons- kraan klaar om de 10 ton we gende antennedrager bovenop de 35 meter hoge straalverbin dingsmast te plaatsen, waarna monteurs van het constructie bedrijf De Groot uit Zwijn- drecht voor de verdere afwer king zouden zorgdragen. Om veiligheidsredenen werd besloten het hijskarwei op te schorten, totdat de weersom standigheden gunstiger zijn ge worden. Vandaag (vrijdag) zal Stoof-Breda een nieuwe poging ondernemen om de antenne drager op zijn plaats te krijgen, (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In het jaarverslag 1970-1971 van de Suiker Unie is een aantal inte ressante archieffoto's gepubli ceerd. Onder meer zijn de portretten afgedrukt van de bestuursleden van „Sas van Geut" bij de oprichting van de vereniging in 1899. In Sas van Gent werd na melijk de eerste fabriek van de coöperatieve vereniging ge bouwd. De vereniging werd zo meldde het jaarverslag in 1899 opgericht te Sas van Gent na een jarenlange strijd tussen voornamelijk individue le bietentelers en de bond van suikerfabrikanten in Nederland. Het ging hierbij om de prijs en het feit dat de fabrikanten voorschreven welk zaad ge- bruikt moest worden. Ondanks het feit dat tenslot te toen de bietentelers al hier en da-ar belangengroepe ringen gingen vormen de fabrikanten bereid waren wa ter in de wijn Je doen, zetten K. baron Collot d'Escury, de oenroalige burgemeester van Hontenisse en een aantal bie tentelers uit Zeeuwsch-Vlaan deren hun plannen om een ei gen fabriek te stichten door. De grondslag voor de coöpe ratieve Suikerindustrie werd toen gblegd. Het voorbeeld van Sas van Gent, dat na een moeizame start toeh een suc ces bleek te zijn, werd daarna in Brabant, Groningen en Hol land nagevoegd. De in het Jaarverslag afge drukte fotopagina's tonen dat het telen en verwbrken van bieten vroeger op een heel wat andere manier gebeurde dan tegenwoordig. Op bijgaan de foto een bietenlaadplaats in Zeeland in lang vervlogen tijd. De drie genoemde ziekenhui zen vormden in december 1969 de stichting schoolopleiding van verpleegkundigen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Pogingen om ook het ziekenhuis te Hulst bij de opleidingsschool te betrekken bleven vruchteloos. In juni vo rig jaar kon met de bo-uw in de Katspolder worden begon nen. De school telt vijf ruime theorielokalen en een praktijk lokaal, dat een getrouwe na bootsing is van een „echte" ziekenhuiskamer en waarbij poppen als patiënten fungeren. Verder heeft de school ka mers voor docenten, de admi nistratie en de directie; een koffiekamer en een studiebi bliotheek. Naast de eigenlijke opleiding voor het diploma A ziekenverpleging is aan de school een schakelklas verbon den ten behoeve van leerlingen, die nog te jong zijn om met de opleiding te beginnen, maar reeds in het ziekenhuis werk zaam zijn. Om de intensieve samen- en wisselwerking tussen de theo rie op de opleidingsschool en de praktijk in het ziekenhuis zo goed mogelijk te laten ver lopen, zijn in de ziekenhuizen speciale contactzusters aange steld. De belangstelling voor de opleiding tot verpleegkundi ge neemt in Zeeuwsch-Vlaan deren opvallend toe, met name onder de mannelijke jeugd. Er zijn op het ogenblik 33 mannelijke leerlingen in oplei ding, dat is ruim 21% van het totaal aantal leerlingen. De leerlingen hebben op de oplei dingsschool in Terneuzen zeven lesuren per dag gedurende vijf dagen in de week. Directrice van de school is zuster G. H. Keijsers. Als vaste verpleeg kundige docenten zijn aan de school verbonden zuster Berna- dette, uit Sluiskil, zuster Ma rie-Jeanne uit Óostburg en zuster C. van Hoorne uit Ter neuzen. Daarnaast geven bijna 80 docenten in los verband les aan de opleidingsschool. De of ficiële opening van de school vindt in mei aanstaande plaats. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3, C,B1,B2. UNICURA N.V. - AMSTERDAM

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2