Kanaalzone in kwade reuk Makelaarsbeurs opgericht voor Zeeland De boer moet leren leven met o NOG GEEN ANTWOORD OP RAPPORTEN AAN MINISTER VAN VERKEER EN WATERSTAAT Drees wist vorig jaar al van ver vuiling Misdaad in Terneuzen sterk gestegen Betere oogst met snoeiwonder Kouder TREKKENDE GANZEN BOVEN PUTTING Enquête onder winkeliers in Hansweert Honden op schape jacht DIRECTEUR HOECHST-VLISSINGEN Muzikale proeftijd bender stad streek H KWALITEIT RAPPORTEN Sincfala houdt congres over Nehalennia Kapelle kettnerSCduwaer groeibrillaiit, een goede belegging Lewedorp i Donderdag 27 januari 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/SAS VAN GENT - De bewoners in de kanaalzone tussen Gent en Terneuzen wor den de laatste tijd in toenemende mate geplaagd door een weeë, doordringende stank, die door het kanaal Gent-Terneuzen wordt verspreid. ooral bij zuidelijke wind zijn de kwalijke geuren niet van de lucht. Legio zijn dan ook de klachten die bij de ge meentebesturen en de politie over deze vorm van milieu verontreiniging binnenkomen. Ook de toenemerfde vervuiling van het kanaalwater is duide lijk waarneembaar. Zoals op pagina 1 reeds is bericht is dit alles voor het gemeentebestuur van Terneuzen aanleiding bij de mi nister van verkeer en watterstaat aan de bel te trekken teneinde de kwalüke toestand van het kanaalwater, dat onder rijkswater staat ressorteert, in het overleg met België te betrekken. Het Terneuzense gemeente bestuur kan in feite weinig of liever gezegd niets uitrichten tegen de vervuiling van het ka naal Gent-Terneuzen. Het is een kwestie die op regeringsni veau tussen Nederland en Bel gië geregeld moet worden. In een tractaat tussen beide lan den is weliswaar een norm op genomen betreffende de kwali teit van het kanaalwater, maar in de praktijk blijkt dat deze norm maar al te vaak een dode letter is. Het staat overigens wel vast dat de vervuiling en de stank van het kanaalwater niet ver oorzaakt wordt door Neder landse bedrijven in de Z'eeuws- Vlaamse kanaalzone. Belgische en ook noord-Franse industrie ën worden als de grote zonde bokken aangewezen. De inspectie voor de volks gezondheid en hygiëne van het milieu te Middelburg meent dat ook de droogte van de laatste maanden debet is aan de ver vuiling van het kanaalwater. „We zitten nu eenmaal aan het tractaat met België, waarin de kwaliteit van het water is neergelegd. Er zijn analyses ge maakt van het kanaolwater die aan het ministerie van verkeer en waterstaat zijn toegezonden. „Over het resultaat van deze rapporten is nog niets bekend", aldus de inspectrice voor de volksgezondheid in Zeeland. Zij meent dat er op het ogenblik meer mogelijkheden zijn voor de plaatselijke overheden om met elkaar in contact te treden over de vervuiling van het ka naalwater dan enkele jaren te rug. Niettemin moet deze zaak door de Nederlandse regering met die van België worden op genomen omdat het hier een internationaal vaarwater be treft. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur: Aanvankelijk nog neerslag en enige daling van tempera tuur. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp-: omstreeks normaal. Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 5 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: 0 tot 5 graden on der normaal. Max. temp.: 2 tot 7 graden on der normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. waterstanden Konstanz 250 1); Rheinfel- den 157 (onv.); Straatsburg 120 (-6); Plittersdorf 270 (pl. 8) Maxau 330 (pl. 9); Plochin- gen 129 (pl. 1); Mannheim 121 (pl. 8); Steinbach 120 (pl. 7); Mainz 149 (-1); Bingen 52 (-7); Kaub 70 (-7) Trier 239 (pl. 6); Koblenz 88 (pl. 1); Keulen 31 (pl. 4); Ruhrort 182 (pl. 4) Lobith 793 (-2); Pan- nerdense Kop 770 (-4); Nij megen 600 (-3); IJsselkop 747 (-3); Eefde IJssel 278 (-4); Deventer 169 (onv.); Monsin 5450 (-14); Borgharen 3892 23); Belfeld 1107 (pl. 11). Grave beneden de sluis 508 (pl. 6). hoogwater Morgen vrijdag 28 januari. Bergen op Zoom, 1.52 i 14.24; Hansweert, 1.06 i 13.43; Terneuzen. 0.30 13.07: Vlissingen. 0.01 i 12.34: Wemeldinge. 142 i 14.14. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Wet houder W. Garskamp van Sas van Gent herinnert eraan dat het gemeentebestuur van deze gemeente reeds eind vorig jaar de minister van Ver keer en waterstaat heeft inge licht over de toenemende ver vuiling van het kanaal Gent- Terneuzen. „De kwaliteit van het ka naalwater ligt beneden de kwa liteitsnorm als genoemd in het tractaat miet België, zegt de heer Garskamp. „Het staat ab soluut vast dat de Nederlandse industrieën langs het kanaal geen schuld treft. Die lozen nun afvalwater op de gemeen schappelijk afvalwaterleiding. Die vervuiling komt uit België ons land binnen. Toch zou het onjuist zijn om de Belgen als enige vervuilers aan te wij zen. Volgens onze inlichtingen zijn het met name juist indus trieën in Noord-Frankrijk, die hun afvalwater via tal van ka naaltjes en riviertjes in Belgi sche wateren lozen, die op hun beurt weer dit vuile water in het kanaal Gent-Terneuzen brengen." Ir. M. Brinkman van rijks waterstraat in Terneuzen meent dat het voor-al de droogte v.an de laatste maan den is die de vervuiling van het kanaalwater in de hand heeft gewerkt. „Daardoor kon België ook niet aan zijn verplichtingen voldoen om een bepaalde hoe veelheid oppervlaktewater te leveren. Die droogte en de buitentemperatuur hebben voor een wankel evenwicht in de biologische toestand van het water gezorgd met het ge volg dat zuurstofarm water de overhand krijgt en stank ver spreidt." Volgens ir. Brinkman heeft het rijksinstituut voor zuive ring van afvalwater (Riza) een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van het kanaal water. Het rapport hierover is echter nog niet gereed. (Van onze correspondent) AARDENBURG De kunstgroep „Sincfala" te Aar denburg organiseert zaterdag 5 februari een „Nehalennia-con- gres" in „De Roode Leeuw" te Aardenburg. Mevrouw E. Cramer-Peeters uit Zuidzande zal er een refe raat houden onder de titel „Naar een definitieve oplos sing van het Nehalennia-pro- bleem?", waarna een forum discussie zal worden gehouden met prof. dr. J. E. Bogaers uit Nijmegen, prof. dr. R. Derolez uit Gent. dr. R. Duthoy uit Gent, dr. A. van Doorselaar uit Gent, mevrouw A, Hondi- us-Crone. Amsterdam, prof. dr. P. Lambrechts. ere-rector magnificus van de Rijksuni versiteit te Gent. de volkskun dige H. Stalpaert uit Asse- broek, dr. P. Stuart uit Leiden en drs. M. Rogge uit Gent. alsmede ir. J. A. Trimpe Bur ger uit Aardenburg, allen be kende archeologen, godsdienst historici en kenners van „Ro meins" Zeeland. Het congres begint om 14.00 uur en zal' worden geopend door burge meester M. G. M. van Berckel van Aai den plu g. -/ -V (Van een onze' verslaggevers) HENGSTDIJK Als het waar is dat trekkende ganzen de winter aankondigen, kun nen we de komende dagen on getwijfeld op de nodige gra den vorst rekenen. In de buurt van het natuurgebied de Put ting in de omgeving van Hengstdijk werden woensdag niet zomaar eens tientallen ganzen gesignaleerd, maar he le legioenen. Fotograaf Cor J. de Boer van De Stem maakte er deze foto van, die mogelijk een vorst-elijke winter in luidt. (Van een onzer verslaggevers» MIDDELBURG Vijftien van de twintig Zeeuwse makelaars tevens leden van de Nederlandse Bond van Makelaars in On roerende Goederen hebben besloten tot stichting' van een „Makelaarsbeurs Zeeland". Deze beurs, die bedoeld is om de dienstverlening aan het publiek te verbeteren, gaat 1 februari officieel van start. Voorzitter van de beurs, die in navolging van andere regio's tot stand kwam, is de heer J. A. Letzer te Vlis singen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het aantal misdrijven in de gemeente Terneuzen is vergeleken met vorig jaar vrij aanzienlijk ge stegen. De diefstallen van fiet sen en bromfietsen meegere kend is er zelfs sprake van een vermeerdering van hel aantal delicten met ruim der tig procent. Ook het aantal automobilis ten, dat bij aanhouding onder invloed v-an sterke drank ver keerde is, aanmerkelijk toege nomen, namelijk met bijna vijftig procent. Volgens hoofdinspecteur E. Hubregtsen van de Terneu zense gemeentepolitie zijn voor de stijging van d-e erimi naliteit in Zeeuwsch-Vlaande- ren diverse oorzaken aan te wijzen. Een daarvan is het wegvallen van de rijksgrens, waardoor het binnenkomen vanuit België van minder ge node gasten heel wat gemak kelijker is geworden dan voorheen. Korpschef Hubregtsen heeft niet de indruk dat de teruglo pende economische toestand een facet is dat een rol speelt in de toeneming van het aan tal diefstallen en inbraken. Volgens hem zijn er helaas nog teveel instellingen en be drijven die onnodig geld ach terlaten. De politie in Terneu zen werkt op het ogenblik een systeem uit om bij diefstal of inbraak direct de eigenaar of bedrijfsleide waarschu wen. Maatschappelijke zorg _De instelling voor maatschappelij ke zorg in Kapelle krijgt twee nieuwe bestuursleden. In de vacature ontstaan door 't ver trek van de heer B. Spuy is voorzien door de benoeming van de heer M.J. de Jager en in de vacature G. Overbeeke, waarvoor eerste was gekozen de heer D.M. Vermirris, die neeft bedankt, is thans door de raad van Kapelle gekozen de heer A.J. Gunst. De statuten van de nieuwe organisatie, waarin naar schat ting 85% van alle transacties in onroerend goed in Zeeland zal omgaan, beslaah talloze vellen papier. De statuten, zo zette de voorzitter van de af deling Zeeland van de NBV, de heer M. Loeve uiteen, be vatten onder meer een „beurs- reglement". De makelaarsbeurs Zeeland heeft als gevolg, dat vraag en aanbod op de markt van onroe rende goederen elkaar gemak kelijker kunnen vinden. Voor de cliënten van de makelaars verandert er feitelijk niet veel. De makelaarscourtage wordt door de aanwezigheid van een makelaarsbeurs niet verhoogd en men blijft pri mair zaken doen met de zelf gekozen, zelfstandige make laar. Het woord „béurs" kan, wat dit betreft, verwarring stich ten. De organisatie werkt al dus. Elke deelnemende make laar, die van een cliënt een verzoek tot koop of verkoop van onroerende goed ontvangt, meldt dit binnen vijf dagen aan op 'n centraal adres. Daar zorgt een vertrouwde figuur, zelf geen makelaar zijnde .er voor dat de informatie binnen 24 uur over alle deelnemende makelaars wordt verspreid. Dit betekent, dat het gehele pakket dat de 15 makelaars tesamen in portefeuille heb ben, in het spel van vraag en aanbod meedoet. Voor de cliënten worden de keuzemogelijkheden bij koop en verkoop sterk verruimd. En voor de makelaars zijn snelle re transacties mogelijk. Het bijkomend voordeel is, dat el ke makelaar als de beurs eni ge tijd functioneert, betrouw baar archiefmateriaal ver krijgt, waardoor het hem mo gelijk is bij taxaties zekerder dan voorheen te werk te gaan. Hij krijgt als het ware meer vergelijkingsmateriaal. In een verdere toekomst wordt over wogen om een Zeeuwse wo ninggids uit te brengen, waar in degenen die belangstelling hebben voor koop of verkoop, huur of verhuur van huizen, alles van hun gading kunnen vinden. De makelaarsbeurs Zeeland kan, als er grote be drijfspanden op de markt wor den gebracht, deze objecten inbrengen in een landelijke makelaarsbeurs, die al enige tijd goed functioneert. Het ze gel van vertrouwelijkheid dat bij sommige transacties in het geding kan zijn, wordt ook bij zaken via de beurs, volledig gehandhaafd. (ADVERTENTIE) m 'yV0-- Kinderen willen plotse ling trambestuurder, ver pleegster of vader worden. Of pianist. Ook dit laatste ver neemt u met enige arg waan, temeer omdat bij de voorbereidingen een piano niet gemist kan worden. Bender-1 K D-die in zijn ruim 120-jarig be staan wel weet dat niet elk kind een Rubinstein wordt I -weet hier raad op. U krijgt een piano thuis en de mu zikale proeftijd van uw kind begint. Blijft het na enige tijd bij Moeder-d'r-ligt-een-kip- in-'t-water, dan geeft u de piano terug en betaalt u alleen de huurprijs. Zijn de resultaten welluidender, ff dan betaalt u de koopsom onder aftrek van de reeds betaalde huur. Het is maar I een van die vele adviezen I waarmee we altijd voor u I klaarstaan... deskundig in klank (Van onze correspondent). Hansweert Een onder houd met de staatssecretaris Kruisinga heeft er na vele voorafgaande besprekingen met divese functionarissen toe geleid dat te Hansweert onder de schepelingen en mid denstanders een enquête zal worden gehouden door het Economisch Instituut voor Midden) en Kleinbedrijf. Men wil hiebij gegevens verzame len over de behoefte aan het provianderen van schepen te Hansweert. Na de enquête kan bekeken worden of men parlevinkers moet toestaan op het sluizen- complex handel te drijven. Ook zal dan bekend worden hoe de winkeliers van Hans weert tegenover een dergelij ke gedachte staan. (ADVERTENTIE) Of hoe een kleine investering het begin kan zijn van een steeds groeiend bezit. heetman^ ede/steenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzeedijk 155 te/.122344 rotterdam (Van onze correspondent) ZUIDZANDE Landbouwer J. Cools te Zuidzande en een aantal collega's zijn nogal ern stig gedupeerd door twee wilde honden. Deze honden van een onbestemd ras, de ene zwart, de andere wit-zwart gevlekt en van middelmatige hoogte wor den door de politie te Oostburg en de verontruste boeren in de streek nog steeds gezocht, in verband met het feit dat deze beesten de laatste dagen een groot aantal schapen in en om Oostburg naar het leven staan en hebben gedood. Bü boer CooJs te Zuidzande hebben de honden drie schapen het water ingejaagd, waarna de beesten verdronken, een schaap zodanig toegetakeld dat het moest worden- afgemaakt en vier andere schapen zijn zoda nig aangevallen dat deze waar schijnlijk ook afgemaakt zullen moeten worden. In de afgelopen twee dagen beten de honden nog vijf schapen dood. De politie heeft de honden op aanwijzing van een boer reeds gezien, dóch de bloed dorstige beesten zijn zodanig verwilderd en schuw dat men ze niet te pakken heeft kunnen krijgen. Wandelsport De wandel sportvereniging De Zeeuwen uit Goes houdt zaterdag in ca fé De Goede Verwachting in Lewedorp een grote bazar ten bate van het uniformfonds. Er zijn vele attracties en honder den prijzen. De bazar wordt geopend om twee uur 's mid dags en_ draait tot twee uur 'sn nacht (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De Zeeuwse industriëlen zijn er in het geheel niet afkerig van, als andere belangen groepen in de provincie voor hun eigen belangen op de bres gaan staan. Alleen wan neer allen die bij de een of andere planologische ont wikkeling betrokken zijn, hun duidelijke informaties de ronde laten doen, kan „het beleid" in het/ gewesl tot verantwoorde beslissin gen komen. De samenleving van vandaag is zo complex, dat niemand in staat is om op eigen kracht het geheel nog behoorlijk te overzien. Daarvoor is dan ook indrin gende communicatie over en weer noodzakelijk". Dit vertelde de bedrijfsdi recteur van Hoechst-Vlissin- gen, dr. ir. Nijman, gisteren op een vergadering van de kring Walcheren van de CBTB-West-Nederland in Middelburg. Deze bijeenkomst werd geleid door de heer A. Lorier, die als voorzitter van de kring herkozen is. „Ik wil u aanraden", aldus de heer Nijman, „eens wat meer te letten op de wijze waarop de jongeren in onzh tijd hun standpunten naar vo ren brengen. De landbouw in Zeeland, de bedrijfstak die de offers betaalt voor de stedelij ke uitbreidingen en de indus triële vestigingen, is bij ko mende ontwikkelingen vaak een slag achter bij andere be langengroepen, waaronder de colleges van b. en w. die tijdig het stormsein hijsen", zo meent de heer Nijman. Hij wijt de toenemende hinder die men, ook in Zee land, vèn elkaar begint te krijgen aan het feit dat d e mensen in Nederland steeds dichter op elkaar komhn te wonen. De claim die de groei ende steden op de landbouw gronden doen is overigens om vangrijker dan die waarmee de industrie genoegen neemt. De stedblijke groei is overi gens van de industriële groe' afhankelijk. De heer Nijman schetste de economische waarde van de industrie door een vergelijking te maken tussen de opbrengst van een hectare industriegrond en een hectare akkerland. De veel gehoorde bewering dat de industrie het biologisch even wicht verstoort weerlegde hij. „Zolang de mens bestaat is hij bezig' het biologisch even wicht te verbreken", zei hij. „Ook db landbouw doet dat, en welbewust, Immers, een stuk land dat aan zijn lot wordt overgelaten, brengt niet de produkten voort die de boer er graag op wil laten groeien. De technieken die hij daarbij bezigt, betekenen, dat hij het natuurlijk biologisch bvenwizcht wel moet versto ren om tot een bepaalde be drijfsopbrengst te komen. Dat de industrie een verstoring kan meebrengen van een be paalde situatie ontkende de heer Nijman intussen aller minst. Wat dit betreft had hij de geruststellende verzekering, dat de laatste ramingen over de behoefte aan industrieter reinen in Zetland heel wat later uitvallen dan die uit het tweede gedeelte der zestiger jaren. Tobn werd zelfs en omvang van 16.000 ha. industriegebied tot 1980 nodig geoordeeld (bij na tweemaal zo groot als het gehele waterweggebied). Hoewel men thans met be scheidener prognoses werkt, is er aldus de heer Nijman' nog steeds grote onzekerheid over wat er met name in het Sloe verder gaat gebeuren. Hij hoopte dei GS de uitspraak zullen doen, dat voor 1985 geen industrialisatie in Borsse- le-Oost zal plaatsvinden. „Dat zou -aan veal onzeker heid een einde maken. Doch ook indien zo'n uitspraak wordt gedaan, blijft men on wetend over wat er dan na 1985 zal gebeuren", aldus de- lieer Nijman. „Dat schept een onzekerheid waarmee de boer moet leren leven", zei hij wijzend op het noodlottige van zo'n situatie, die er immers toe leidt dat de boer zijn inte resse in het werk gaat verlie zen. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Als een van de eerste fruitkwekers in Zeeuwsch-Vlaanderen hanteer de de heer Maurice Weemaes te Westdorpe het 'kleine won der' voor het besnoeien van fruitbomen. Na een seizoen reeds is hij vol lof over de resultaten van deze kleine snoeimachine. De kwaliteit van mijn fruit is aanmerkelijk verbeterd. Door een betere belichting zijn mijn appels blanker, gaver en voller dan toen ik de bomen met de hand snoeide", zegt de 37-jarige fruitkweker. Ook le vert de machinale besnoeiing aanzienlijk tijdwinst op. „Ik ben nu tweemaal zo vlug klaar." De heer Weemaes zegt dat Zeeuwsch-Vlaamse fruittelers zich aanvankelijk nogal terug houdend hadden opgesteld te genover het machinaal snoei en. Het vakblad voor de fruit teelt wijdde een uitvoerige re portage aan de Westdorpenaar en zijn "little wonder". De rijksvoorlichtingsdienst voor de fruitteelt wijdde zelfs een filmpje aan de nieuwe! snoeimethode. Op het ogenblik wordt het snoeien met het 'kleine wonder' al op ruimere schaal toegepast. De heer Weemaes komt de eer toe dat hij als een van de eerste fruitkwekers in Zeeuwsch-Vlaanderen daartoe de stoot heeft gegeven met'als resultaat beta-p oogsjresuj la ten in do fruitteelt. 4 9

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3