Hanoi verwerpt plannen Nixon groko boeren' kool KOFFIE UNIEK BEJAARDENBUREAU IN NIEUW-VOSSEMEER NIEUW VREDESAANBOD Douanelicht oorzaak ketting botsingen op E 10 Boze kunstenaars halen cultureel centrum leeg LANGE REEKS AANSLAGEN IRA Terneuzen vraagt maatregelen tegen stankhinder van kanaal naar Gent iP Voetballer sloeg arbiter twee weken cel Op eiland gevonden Japanner is zeer verbaasd Rome verwacht encyclie1- tegen abortus GUNSTIG NIETS Dambreuk in Columbia i DITIS GEEN BKR-EXPO NIET FIJN Bredere inspraak voor Raad voor de Kunst IN BRIEF AAN MINISTER VERZOEK Ontslag voor 70 man Duizend gulden voor ex-rokers Gromyko doelwit van aanslag heelhuids de winter door... deze I week bijj PROFITEERT LAATSTE KOOPJES NU EXTRA LAGE PRIJZEN ILm modecentrum: Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adrcs: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. t.n.v. N.V Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DONDERDAG 27 JANUARI 1972 26e Jaargang No. 8761 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uui. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-VOSSEMEER. Tij dens de algemene vergadering van de r.-k- bejaardenbond in Nieuw-Vosscmeer hebben de leden hun instemming betuigd met het voorstel een bejaarden - bureau op te richten. Het is voor liet eerst dat een derge lijk bureau in ons land tot stand komt. Het doel is een periodiek on derzoek van de bejaarden, dat m samenwerking mgt het Wit- Gele Kruis wordt uitgevoerd. Het onderzoek bestaat in eer ste instantie uit een bloedon derzoek, een bloeddrukmeting en een urine-onderzoek. Tevens worden er aantekeningen ge maakt van een algemeen ge sprek met de wijkverpleegster. Middels dit onderzoek ver- wacht men tijdig ziektever schijnselen te kunnen waarne men en daardoor erger te voor komen. De preventieve werking van het bureau word. ook ais een oelangrijk aspect aangemerkt. Bejaarden, die wegens gebre ken niet naar het gebouw van de wijkverpleging, waar het onderzoek plaatsvindt, kunnen gaan, worden thuis bezocht. Al le gegevens van het onderzoek komen bij de huisarts, die aan ae hand daarvan zijn maatrege len kan nemen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Bij het secreta riaat-generaal van de Benelux in Brussel "zijn in de afgelopen anderhalve week ettelijke klachten binnengekomen over de nieuwe E-10 tussen Antwer pen en Breda. Het blijkt dat vooral bij mist veel automobilisten misleid worden door een rood licht dat, ingevolge de Belgi sche douane-instructie, brandt bij het kleine gebouwtje op de grens, waar men btw-fo-rmali- teiten kan afhandelen. Dat rode licht heeft al een fors aantal kettingbotsingen veroorzaakt, omdat automobi listen, die het bij mist plotse ling zagen opdoemen, sterk remden. Het Benelux-secretari- aat is van plan deze kwestie zo spoedig mogelijk met de Belgi sche minister van financiën Vlerick te bespreken. (Van onze correspondent) es ROME In maart of april zal Paulus VI een encycliek tegen de abortus het licht doen zien, zo willen geruchten in Rome. Hij zal hierin onverkort de traditionele leer handhaven, volgens welke abortus op één lijn staat met kindermoord. Andere thema's zouden zijn: het bevolkingsprobleem, voor al in de ontwikkelingslanden, zwangerschap als gevolg van verkrachting, zwangerschap die dreigt te leiden tot geboor te van onvolwaardige kinde ren, en sexuelb opvoeding. (ADVERTENTIE) f[pi£PMWft| (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/HANOI Noord-Vietnam en de Vietcong hebben gisteren laten welen weinig te voe len voor het door president Nixon voorgestelde vre desplan van acht punten. Volgens de Noordvietnainese radio wil de V.S. zijn troe pen terugtrekken in ruil voor vrijlating van krijgsgevan genen en tegelijkertijd een „kolonialistisch bewind" in Sai gon aan de macht laten. Henry Kissinger, Nixons voornaamste adviseur heeft gisteren onthuld dat Noord Vietnam de VS heeft verzocht rechtstreeks of indirect een einde te maken aan hét be wind in Saigon bij wijze van eerste 'stap op weg naar een regeling van het conflict in In dochina. Nixons plan voorziet o.a. in nieuwe verkiezingen in Zuid- Vietnam (voor tekst van het vredesaanbod zie elders in dit blad). De Zuidvietnamese pre sident Van Thieu zou één maand voor deze verkiezingen aftreden. Maar dat lost niets op, aldus Hanoi, want het regeringsappa raat dat de verkiezingen moet voorbereiden blijft toch het zelfde. Een woordvoerder van de Vietcongdelegatie bij de vre desonderhandelingen in Parijs noemde de rede van Nixon „verkiezingspropaganda". Nix on moet een datum noemen voor terugtrekking, anders niets, aldus de woordvoerder. Het plan van Nixon is ver der zowel in de VS als daarbui ten over het algemeen gunstig beoordeeld. Veel waarnemers betwijfelen echter of het zal lukken de al 25 jaar durende oorlog in Indochina ermee te beëindigen. De reacties in Tokio en Bonn waren onverdeeld gunstig. In Londen noemde een regerings woordvoerder de voorstellen „constructief en positief". In Moskou, Peking en Parijs werd gisteravond nog niet gerea geerd. De politieke tegenstanders van president Nixon vonden diens voorstellen niets nieuws'. „Het gaat er niet om oude fou ten op te helderen, maar om de oorlog te beëindigen", aldus Edward Kennedy. „Het vraag stuk van de oorlog in Vietnam blijft levensgroot bestaan concludeerde de Washington Post. Het nieuwe vredes-aanbod van Nixon was al in oktober aan de Noordvielnamezen ge zonden. Nixon had ook aange drongen op geheim overleg tus sen Kissinger, die sinds 1969 - twaalf geheime besprekingen heeft gehad met vertegenwoor digers van Hanoi, en de Noord- vietnamees Le Doec Tho. Deze onze redactie buiten- -v: j (Van land). BOGOTA Bij Toledo, op rond 450 km ten noordoosten van de Coluinbiaanse hoofd stad Bogota, is een dam be zweken. Men vreest dat er tussen de 50 en 60 mensen om het leven zijn gekomen. Gouverneur Calos Perez van het departement Santander verklaarde dat 14 huizen en kleine boeren overstroomd zijn en dat er feitelijk geen hulp kan worden verleend vanwege de massa modder die het overstroomde gebied be dekt. Hij heeft de evacuatie bevolen van 300 mensen in een gebied van 12 vierkante km. dat bedreigd' wordt door ces rm I] oen kubieke meter water. werd later echter ziek, waarop niets meer is vernomen, aldus Nixon. Hij was ook van oordeel dat de plannen door Hanoi niet waren afgewezen, maar gene geerd. Nixon heeft geen vaste datum genoemd in zijn aanbod. Wel sprak hij over een terug trekking vDn troepen, zes maanden nadat al).-, krijgsge vangenen zouden 72Ïj" vrijgela ten. Henry Kissinger verklaarde gisteravond voor de televisie dat Noord-Vietnam wil dat de VS niet alleen hun strijdkrach ten, maar ook hun militair ma terieel uit Zuid-Vietnam terug trekken en bovendien alle hulp aan Saigon stopzetten. Kissinger verklaarde verder dat hij bij de geheime bespre kingen had laten weten dat de VS bereid zijn Noord-Vietnam economische steun te verlenen ter waarde van miljarden dol lars als onderdeel van een we- deropbouwprogramma voor ge heel Indochina. (Van een onzer verslag gevers) BREDA. Verbolgen Brabantse kunstenaars heb ben gisteren het Bredase culturele centrum De Bey- erd leeggehaald. Een protest tegen de nieuwe Beeldende Kunstenaars Regeling, waar door een groot deel van de (ongeveer 900) kunstenaars die tot ttu toe van de rege ling gebruik konden maken, naar het loket van de bij standswet wordt verwezen. Hun protest was gericht te gen een expositie, die naar hun mening ten onrechte een B(eeldende Kunste naars) R(egeling)-expositie werd genoemd. Tegen twaalf uur stapten de drie exposanten, Jan Ka- rel - an Stekelenburg, Ruud Nelissen en Maarten Pronk, begeleid door hun mede standers de expositieruimte van het centrum binnen. In alle kalmte begon het ge zelschap de tekeningen en aquarellen van de muren te haten en de keramische objecten op te ruimen- Het personeel had in allerijl de directeur, mr. C. Bolwerk, op de hoogte gebracht. Deze probeerde de demonstranten te bewegen om de expositie intact te laten. Terwijl een deel van de kunstenaars met de heer Bolwerk in discussie ging, ruimden anderen dc expositie-ruimten leeg, „We zouden wel willen exposeren," aldus de demon stranten, „maar niet onder va'se vlag. Twee van <ie drie exposanten zijn inmid dels al uit de BKR verdre ven en de derde is volgend jaar aan de beurt. Noem dit dus geen BKR-tentoonstel- ling. Wij vinden het ook niet fijn om dit te-moeten doen. Maar wij zijn maar een handjevol, we hebben geen andere middelen om duide lijk te maken dat de over heid qns naar de bijstand jaagt of naar dc fabriek." Het felst was hun protest gericht tegen een landelijke overheid, „die ons eerst zelf de stoel heeft aangeboden, die zij nu onder ons achter ste vandaan trapt en dan nog wel zonder enige per soonlijke waarschuwing. Nu zeggen plotseling 'De in- «tanticc Jat m 7 erg voor ons vinden, maar daar kopen we geen brood voor en ook geen verf. Laat men nu eindelijk die verplichte één-procentsregeling gaan toepassen (1 procent van de bouwsom van openbare ge bouwen is althans offi cieel bestemd voor het aankopen van kunstwerken) en laat men z'n woorden waar maken, de kunstenaar te betrekken bij de stads ontwikkeling." (Vervolg op pag. 13) (Van onze redactie buitenland) BELFAST In Noord-Ier- land zijn gisteren talrijke bom aanslagen gepleegd. Eén man kwam om het leven en een werd zwaar gewond. De explo sies richtten veel schade aan, o.a. werd in Belfast een nieu we telefooncentrale ter waarde van verscheidene miljoenen guldens verwoest. Voorts is melding gemaakl van schiet partijen op Britse en Noord- ierse militairen, waarbij een man ernstige verwondingen op liep. In Castlewellan, de woon plaats van de Noordierse pre mier Brian Faulkner op 30 km ten zuiden van Belfast, v^rlooi een man het leven en werd een metgezel ernstig gewond, toen' een van de twee bommen ont plofte waarmee zij een politie bureau wilden opblazen. Sinds het begin van de ge welddadigheden in Noord 'er- land in 1969 hebben nu 21 s mensen het leven verloren. Al leen in dit jaar zijn al negen doden gevallen. Toen de politie de explosie bij het politiebureau van Cast lewellan onderzocht, vernielde een bom de plaatselijke tele fooncentrale. Kort daarop maakte een volgende explosie een- landbouwproefstation tot een ruïne. In het begin van de avond werd in het centrum van Bel fast een nieuwe telefooncen trale die binnenkort in gebruik zou worden genomen, door een bom met 50 kg geJigniet ver woest. Hoewel er geen gewon den vielen, moesten vele voor bijgangers met een zenuw schok in een ziekenhuis wor den opgenomen. Te Newry, bij de grens met de Ierse republiek, ontploften in vijf minuten tijd vijf bom men. Een belastingkantoor was pas kort geleden geopend, na dat het voriee week ook door bom was v -.vor.st. Premier Biesheuvel heeft gisteren in Washington een ge sprek gehad met president Nixon. Het onderhoud duurde ruim een uur. Volgens inlich tingen uit Amerikaanse rege ringskringen heeft Nixon de Nederlandse premier ingelicht over zijn aanstaande reis naar Moskou en Peking, over het Amerikaanse concept van een Europese politiek en over de Amerikaanse beoordeling van de uitgebreide EEG. N,a het ge sprek met Nixon kreeg premier Biesheuvel nop een diner aan geboden door de Amerikaanse minister van buitenlandseza ken, Rogers. (Van onze redactie binnenland) ASSEN Wegens het slaan van een scheidsrechter is een 26jarige koopman uit Noord scheschut door de politierech ter in Assen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken. De koopman werd tijdens een wedstrijd door de scheids rechter, de heer A. Meieringh uit Ekehaer, wegens ongeoor loofd spel van het veld ge stuurd. „Ik er uit, dan jij er ook uit", had hij gezegd en hij sloeg de scheidsrechter tegen de grond. De heer Meieringh liep een hersenschudding op en moest vijf weken in een ziekenhuis worden verpleegd. „Hij is er nog niet bovenop", deelde de politierechter mee. DEN HAAG (ANP) De ministerraad heeft besloten, dat alle ministers Voortaan advies zullen vragen aan de Raad voor de Kunst over beleidsvragen en belangrijke maatregelen op het gebied van de kunst, tenzij de vereiste spoed zich er tegen verzet. De advisering zal open baar zijn. De raad, de betrok kenen en hun organisaties zul len in voorkomende gevallen alle mogelijke informatie krij gen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft het gemeentebestuur van Terneuzen aangedrongen op maatregelen tegen de ernstige vervuiling en de daarmee gepaard gaande stankhinder van het kanaal Gent Terneuzen. De laatste weken is de ver ontreiniging van het kanaal steeds meer met oog en oor te constateren. Bij het Tern-eu- zense gemeentebestuur en ook bij d'e politie komen veel klachten binnen over de door dringende stank die uit het kanaalwater opstijgt. Ook in Sas van Gent nemen de klachten over waterverontrei niging en stankhinder hand over hand toe. Burgemeester en wethouders van Terneuzen schrijven aan de minister dat, voor zover is na te gaan, de belangrijkste veroorzakers van de waterver ontreiniging gezocht moeten worden bij de B'algische in dustrieën langs het kanaal en mogelijk ook bij enkele daar bij gelegen gemeenten. Het gemeentebestuur be twijfelt of de betrekkelijk la ge waterstand de enige oor zaak is van db vervuiling en stank van het kanaalwater. ..Het is alleszins gewenst maatregelen te treffen ten op zichte van het onbeperkt lozen van ongezuiverd afvalwater'' aldus b. en w. van Terneuzen, die de minister verzoeken de- ite kwestie te betrekken in het overleg met België. (Zie verder pagina 3.) (Van onze redactie binnen land) KOOG AAN DE ZAAN Bij Zwerver's Verenigde Maat schappijen nv in Vlaardingen, dochter van de tot de AKZO behorende Duyvisfabrieken, zullen veertig man moeten af vloeien in verband met een re organisatie. Er werken momen teel ongeveer 240 man. Het Queens Garden restau rant in Den Haag houdt 31 maart op in de huidige vorm te bestaan. De staf bedienend en keukenpersoneel zal met ongeveer 30 man worden in gekrompen. De technische en commer ciële directies van twee indu- striegroepen van Philips in het noorden van het land (ves tigingen in Groningen, Drach ten, Hoogeveen en Sneek). Hierdoor zal het personeels bestand moeten worden ver minderd. Philips hoopt dit via het natuurlijke verloop te kun nen bereiken. Het is niet be kend over hoeveel man het AMSTERDAM (ANP) Za terdagochtend 5 februari zullen in hotel Schiller in Amsterdam bedragen van duizend gulden worden uitgereikt aan alle elf leden van de groep, die een jaar geleden besloten het roken te staken. Deze actie werd mo gelijk dank zij een schenking van de stichting „Beter met Max". De bijeenkomst, belegd door dr. L. Meinsma, is een afsluiting van het initiatief van Max Tailleur, die ook aanwezig zal zijn. DE WESTDUITSE spoorwegen gaan in de treinen 47.000 plaatsen meer beschikbaar «tel len voor niet-rokers. (Van onze redactie buitenland) NAGOYA Leden van een Japanse uiterst rechtse organi satie hebben gistermorgen ge probeerd een aanslag te plegen op de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, die op bezoek was in het gebied van Nagoya. De Japanse politie heeft dit meegedeeld. De politie gaf zeer weinig bij zonderheden van deze poging tot aanslag, waarbij twee auto's van de aanvallers tegen een wagen van de politie botsten. Zeven demonstranten zij gear resteerd. (ADVERTENTIES) Purot helpt tegen schralej^^ü^-jg^ vacuüm gemalen pak 250 gram deze week nog van onze In alle afdelingen AXEL 5? (Van onze redactie buitenland) TOKIO. Onderofficier Sjoitsji Jokoi vermoedelijk de laatste „actieve" militair van het Japanse keizerlijke leger, die maandag in de rimboe op Guam een 27- jarig bestaan als Robinson Crusoë beëin digde, zou het liefst de heldendood ge storven zijn. In een vraaggesprek zei de 57-jarige man verder zich er voor te scha men levend naar zijn land teruggebracht te worden. Jokoi, die zich op het Stille-Oceaan- eihnd nog onder ''"kier?1 ■n*""vg be vindt, was onthutst over het feit, dat de Verenigde Staten nu de grootste bondge noot van Japan zijn. Op de vraag of hij ooit iets van de atoombom had gehoord, vroeg hij verwonderd: „Wat? Is dat ons wapen?" Hij informeerde belangstellend naar de Amerikaanse oud-president Fraitklin D. Roosevelt en hoorde er erg van op, dat deze al in 1945 gestorven was Voorts vertelde Jokoi. dat. hij dikwijls straalvliegtuigen boven hel oerwoud van Guam had zien vliegen en zich toen afge vraagd had, wat dat toch voor vreemde toestellen waren. Toen men hem een nieu we foto van keizer Hirohito liet zien, hield Jokoi de adem in en mompelde hij na enige tijd: „Ontzettend, wat is zijne hoogheid oud geworden De eenzame „oerwoudkampeerder", waarvoor heel Japan zich interesseert, zei na zijn terugkeer graag boeddhistisch monnik te willen worden en de rest van zijn leven te wil'en wijden aav hel redden Y" de zielen van zjn gevallen kameradv^

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1