GROTE SYNDICATEN ACHTER OPIUMSMOKKEL DUIVENMELKERS PIKKEN HET NIET „Wie een (post)duif eet is een kannibaal jaPGn Moeilijkheden in kabinet Suriname Buitenlandse hulp V.S. besnoeid MET EEN-DERDE Kunstenaars |II Jon met 7%! GROOTSCHEEPSE f JACHT JN BELGIËld(* VOLSLAGEN WILD BOTJE Vrouwelijke burgemeester Duits optimisme over conjunctuur Ben Cramer niet naar Eurovisie Songfestival papier oor uw pen Breda-Baarle- Nassau Luns Europese boterberg groeit weer nieuw verzamelwerk binnenland pTTTT^ÏTfïyvpB 17 mhhhm (Van onze correspondent* MARSEILLE „In tegen stelling tot wat het publiek schijnt te geloven", zei een agent van het Amerikaans bu reau voor narcotica en gevaar lijke drugs (BNDD), „is de opiumsmokkel geen lukraak zaakje dat grotendeels in han den is van Chinese zeelieden en zwervende hippies. Het is big business, groten deels gecontroleerd door big businessman die aan het hoofd staan van machine-achtige operaties. Ze hebben een ge weldig financieel belang te beschermen stelt u te veel vragen op de verkeerde plaatsen en u zit mooi in da moeilijkheden". Terwijl de citroen zich van Marseille oostwaarts spoedde later in het onderzoek zou ik de heren „aan de andere kant van de schutting" ont moeten zetten de drie man nen hun lessen in de macabere geografie ensocio-economie van hun wereld voort. „Er is geen twijfel aan", zei de heer Fransman. „We hebben hier te maken met een zaak waarmee, behalve het meest verschrik kelijke menselijk lijden op de meest schrikbarende schaal, meer geld gemoeid is dan er in uw nationale bank zit." De man achter het stuur maakte een handgebaar naar de lichtstipjes op de zee. „Vrachtschepen, kustvaarders. Üjnboten, vissersboten. Con stant varen ze in en uit ha vens en inhammen langs deze kust en het is onze ervaring dat tenminste één of twee van de schepen die daar vannachi voorbij komen, een koerier aan boord heeft. Misschien heeft hij wel 7 a 15 kilo opiaten bij zich misschien meer als hij ruwe opium vervoert. Maar stel dat hij het ruwe spul al door een van de verwerkingsfases heeft gehaald. Dan heb je kans dat hij, zelfs als hij maar de kleinste hoeveelheid opiaten bij zich heeft die in deze etap pe van de Oost-West-route wordt meegenomen. nog „junk" heeft voor een detail- waarde van 3 tot 6 miljoen dollar. En dat is dan nog maar een man op een schip gedurende een enkele nacht. Alleen in Marseille varen er elke dag al zo'n 1000 schepen binnen (om precies te zijn: volgens de ha- venregisters gaan er dagelijks gemiddeld tussen de 975 en 1114 vaartuigen de haven in en uit) en we weten maar al te goed hoe weinig schepen er worden doorzocht, hoe weinig er kan worden gedaan". (In terpol. de commissie voor nar cotica van de VN en het Ame rikaans BNDD schatten dat met „efficiënte" diensten be slag kan worden gelegd op 5 a 10 procent van alle illegaal verhandelde drugs). De derde man, een Ameri- kaan, kwam ertussen: „Ver geet de detailwaarde voor een ogenblik. Volgens onze infor matie kunnen de grote syndi caten op deze hoofdstroom (op de route van het Midden-Oos ten naar Noord-Amerika en Europa opereren 8 a 12 wer kelijk grote, georganiseerde bendes) tenslotte 40 tot 50 procent van de uiteindelijke detailwaarde onder hun leden verdelen laten we zeg gen gemiddeld iets minder dan 200.000 dollar per kilo". De zending die die avond voorbijkwam aangenomen dat er eentje was vertegen woordigde een potentieel inko men voor de handelaars van bij benadering lVi miljoen dollar. De Fransman knikte: „Ongeveer de helft van de de tailwaarde van elke zending, van elke kilo, gaat weg aan onkosten.Een tweede deel van het geld, waarschijnlijk nog eens zo'n 30 procent, verspreidt zich nog verder. De rest is het puikje voor de heren die de organisatie beheersen. Een deel daarvan wordt dan op- nieuw in hun handeltje gesto ken, een ander deel in hun wettige handelsoperaties. En aan de buitenkant -zien deze heren er bijzonder wettig uit Het restant gaat naar him Zwitserse bankrekeningen" De kosten-analyse blijft gro tendeels een zaak van redelijk gefundeerde speculatie. Maar de narcotica-bureaus zijn er met de jaren in geslaagd om een flink aantal brokjes de gelijke informatie met elkaar in verband te brengen. Via informanten verrassend ge noeg zijn er een aantal en agenten die de syndicaten hebben geïnfiltreerd, zijn er zoveel details bekend gewor den dat de onderzoekers bij hun informatie kunnen zweren met een vergissingsmarge van circa 10 procent. Een nader onderzoek van de handelsmethoden en de routes werpt ook enig licht op de zaak. In een kamer op de zesde verdieping van het In- terpol-hoofdkantoor in St.- Cloud, een welvarende mid denstandsvoorstad van Parijs, neemt een enorme en gedetail leerde kaart een hele muur in beslag. De contingenten en oceanen worden op deze kaart door kruist door dunne blauwe, groene, gele en rode lijnen. waar zich de overdrachtspun- ten en de illegale laboratoria bevinden. Deze laatste zijn in en rond Marseille gegroe peerd. De agenten schatten dat elk jaar ongeveer 1000 ton Aziati sche opium in de smokkelrou tes van de wereld terecht komt, te zamen met 5 a 600 ton uit het nabije en midden oosten. De twee voornaamste opi aat-routes doorkruisen de m Deze geven nauwkeurig aan: waar de illegale produktie en handel plaatsvindt; welke ver voermiddelen in iedere etappe van de reis worden aange wend (kamelen, paarden, jon ken, dhows (een Arabisch kustvaartuig), vrachtwagens, personenauto's, privé-vliegtui- gen, Iijntoestellen. treinen en schepen): waar van vervoer middel wordt gewisseld en kaart als bleke regenbogen. De veelkleurige lijnen komen in Turkije en langs de gehele oostkust van de Middelandsel zee samen. Vervolgens splitsen ze zich in twee iets dunnere stroken: de ene kruipt noord waarts via de Balkan-landen naar Duitsland en de Noord- zee-havens; de andere trekt naar het Westeh. naar Italië, en Frankrijk en vervolgens naar de Verenigde Staten. Mexico en Canada. De andere belangrijke hoofdstroom begint in de Shand-staten van Birma, ten oosten van de rivier de Sal- ween, aan de grenzen met La os en Thailand. Zoals de inter nationale raad voor de contro le op narcotica in zijn laatste jaarverslag stelt:" dit ge bied is op het ogenblik prak tisch geheel buiten bereik van de regeringscontrole, en de on derdrukking van de handel wordt nog verder gehinderd door het gebrek aan verbindin gen en het feit dat nu al bijna 2 eeuwen lang opium voor de inwoners het enig marktgewas is". Vanuit Birma loopt het spoor over land verder door Noord-Thailand (waar het aanzwelt door wat de VN be schrijven als een aanzienlij ke ongecontroleerde produk tie") naar Laos, Zuid-Thai- land, Vietnam en Hongkong. (De Britse kroonkolonie kan erop bogen dat ze tussen de 100 en 150.000 opiaatverslaaf- den herbergt en bovendien het belangrijkste „laboratorium" voor de Aziatische opium is). Na in morfine en heroïne te zijn omgezet verlaten de drugs Honkong. Per schip worden ze naar Formosa en Japan ver voerd (ongeveer 4 a 5000 ver slaafden in beide landen en vervolgens per vliegtuig en schip van Japan naar Mexico en de westkust van de Vere nigde Staten en Canada. De rest beweegt zich aanvanke lijk zuidwaarts naar Singapo re, de Filippijnen en Maleisië (tussen de 80 en 100.000 ver slaafden) en daarna over de Indische Oceaan, door de Rode Zee en Perzische Golf naar Irak, Syrië, Egypte en Lybië Het raakt in de handen van tussenpersonen in Beiroet, waar het zich bij de voor naamste Oost-West-strooro voegt. Gedurende 1967-68 stelde kolonel Claude Fournier-Fer- rer van de Franse geheime dienst (SDECE) een onder zoek in naar een andere factor die de Aziatische opiaat-han del nog eens extra ingewik keld maakt: de veronderstelde rol van leden van de CIA en van employe's van Air Ameri ca. de door de CIA gefinan cierde luchtvaartmaatschappij die in Indo - China opereert. Fournier-Ferrer stond toender- tijd aan het hoofd van de Azi atische afdeling van de SDF.- CE. Volgens Franse bronnen vermeldde zijn rapport dat een aantal CIA-functionarissen betrokken waren bij de handel naar de Verenigde Staten. De SDECE onderzocht vervolgens wat er aan het Europese eind van deze handel geschiedde en stelde alweer volgens Franse bronnen vast dat leden van de Amerikaanse mafia met sommige CIA-agen- ten samenwerkten en geld overboekten van de VS naar geheime bankrekeningen in Zwitserland. De Fransen be weren voorts de namen te hebben van wettige organisa ties die worden gebruikt als „dekmantel" voor de overboe king van „heet" geld van de Verenigde Staten naar Euro pa. (Van een onzer verslaggevers* DUBBELDAM Ze zul len er zijn in Barneveld. Mogelijk duizenden. Met spandoeken. En daarop leu zen als „De duiven die u koopt zijn van ons gestolen", en „U gaat onze prijswin- ners opvreten". Voegt Piet Kerkwijk uit Dub beldam er met een snik in zijn stem aan toe: „Goede postdui ven kunnen inleen jaar wel 10 mille voor hun baas bij me kaar vliegen. Oók die geweldi ge dieren komen via de mala fide handel in de braadpan te recht. Sommige althans. Moet je je voorstellen een paar hap jes, en he hebt voor tiendui zend piek naar binnenge werkt". Zegt Piet Kerkwijk: „Natuur lijk kun je duiven eten. Maar een fatsoenlijk mens doet dat toch niet. En een fatsoenlijk mens eet zeker geen postdui ven. Dat is toch zo ongeveer hetzelfde als kannibalisme?" De 28-jarige Piet Kerkwijk („Een kleine duivenliefhebber voor wat het aantal duiven dat ik houd betreft, maar een gro te als het gaat om de liefheb berij") is de man achter de ac tie, die een einde wil maken aan bestaande wantoestanden in de duivensport. Wantoestan den die de ware liefhebber „een gruwel" zijn: „Weke lijks", zegt de 28-jarige Kerk wijk, „worden duizenden vo gels, heel goede vogels zitten er onder, die bepaalde indivi duen onrechtmatig in hun be zit hebben gekregen, ver kocht". Het betreft hier door gaans duiven die bij een wed vlucht niet naar hun eigenaar zijn teruggekeerd, maar „er gens" aanvlogen. Deze duiven komen doorgaans, zegt Piet Kerkwijk, terecht op de wekelijkse pluimveemarkt in Barneveld. Waar al die ge mene Belgische handelaren ook komen", zoals hij het uit drukt. „Kijk", zegt Kerkwijk, „het gaat zo. Stel je voor dat ik een geweldige duif heb. Die doet aan een wedvlucht mee, en komt toevallig bij jou aan vliegen. Stel nu eens even dat jij niet eerlijk bent. Je komt er achter dat die aangevlogen duif een hele goeie uit dat hok van mij is. Dan denk jij: Aha. Die duif hou ik zelf. Dat denk jij dan. Dan ga je kweken met mijn duif. Ja ja, zulke dingen komen voor in de duivenwe reld". Maar onwetendheid omtrent de mogelijkheden van een duif of „domme kwaadaardigheid" doen zo'n dier ook wei in Bar neveld belanden. „En een Bar- neveldse duif belandt meestal in de pot", zegt Kerkwijk triest. Hij zegt: „Er zijn men sen, die als ze een hele goeie missen, in Barneveld gaan kij ken. Maar ja, je kunt niet maar naai- Barneveld blijven gaan. als je je dier alsmaar niet vindt. Maar er zijn wiel men sen die succes hebben. Die lo pen alle mandjes af, en, verdo rie, opeens zien ze hun eigen beestje. Maar dan kim je nog niks maken. De politie doet niks. Je moet je beestje maar terug kopen. Schandelijk. Schandelijk" „De echte liefhebber", zegt Piet Kerkwijk, „wordt volsla gen wild als hij een van zijn beestjes voor de slacht aange boden ziet Dan heb je de nei ging zo'n verkoper de hersens te kloven. Nou ja, je doet het niet natuurlijk. Daar ben je te fatsoenlijk voor. En je krijgt er last mee. Daarom doe je het maar niet. Maar anders. De woede, gramschap, toorn en het verdriet van de duiven melkers gaat zich nu inder daad anders ontladen. Via een betoging, die op 9 februari wordt gepland, en via een proefproces. Piet Kerkwijk: „Ha ha. Dat gaan we eens fijn op stelten zetten. We gaan duiven op die markt kopen, en dan laten we een proces-ver baal opmaken omdat die dui- De duivenmelkers geven veel geld aan voer uit. Maar beslist niet met de bedoeling ze vet te mesten voor de Barneveldse pluimveemarkt. meewierken. En als ie dan niet. wil gaat ie gewoon voor de bijl'. Als klein duivenhoudertje (momenteel houdt hij 14 bees ten, „waarvan eentje misschien heel goed wordt, want die z'n moeder heeft vorig jaar al eens een auto gewonnen") is Piet Kerkwijk in zo'n 10 jaar ruim 25 dieren kwijt geraakt: „Iets om wakker van te liggen. Ellende, ellende. Dan vraag je je af wat ze met je diertje doen. dan hoop je dat degenen die je beest misschien eten. een botje in de keel schiet. Van alle beestjes die ik kwijt ben geraakt heb ik maar over 3 bericht gekregen. De rest is doodgewoon zoek geraakt". Zonnig vertelt Piet Kerkwijk dat het NOS-journaal en di verse omroepen al belangstel ling voor de te houden actie hebben getoond. Maar zijn zonnige stemming slaat on middellijk om als je hem vraagt of duif eigenlijk lekker is: „Dat vraagt een behoorlijk mens niet. Een duif is niet om te eten". Niet geklokt? Alle kans het diertje in Barneveld terug te vinden. ven gestolen zijn. Misschien is dat wel een beetje gemeen ten opzichte van die handelaar, die het waarschijnlijk ook niet kan helpen, maar dat moet dan maar voor 'een keertje. Ha, ha, het doel heiligt de middelen. Het gaat immers om onze fijne duiven?. Nou dan! Nou ja, mis schien nemen we ook nog wel van te voren contact op met zo'n handelaar. Misschien ge ven we hem zelfs een koppel tje duiven, waarvan zij het ei gendomsbewijs hebben. Weet je wel: dan komen wij toevallig bij die man en .dan kiezen we toevallig die duiven uit die we hem zelf hebben gegeven. Ha ha. Toevallig, vat je? Ja ja, dat maken we wel klaar. Ze hebben met hun fikken van onze duiven af te blijven. En dat hebben ze. Ach ja, mis schien wil zo'n handelaar best PARAMARIBO (ANP) De formateur van het huidi ge Surinaamse kabinet, Sta- tenvoorzitter J. Lachmon, heeft ontkend iets te weten over de vorming van een nationaal kabinet in Surina me. „Er is wel iets gaande", aldus de heer Lachmon, die verder verklaarde voorlopig geen mededelingen te kun nen doen. Eerder deze week werd van gezaghebbende zijde uit Para maribo vernomen, dat tijdens het afgelopen 'weekeind en maandag door de regerende Hindoestaanse partij VHP en de oppositiepartij NPS (natio nale Party Suriname) bespre kingen waren gevoerd om te komen tot een kabinet op bre de basis. De coalitiepartner van de VHP, het z.g. progres sieve nationale partij (PNP)- -blok nam niet aan de bespre kingen deel. De vorming van een kabinet op brede basis zou verband houden met een stre ven van de VHP om tot een gezamenlijk standpunt te ko men in de Surinaamse sectie in de koninkrijkscommissie. De NPS zou dan mogelijk beslui ten om de kwestie van de on afhankelijkheid weer in de ijs kast te doen. In het Surinaam se kabinet zijn momenteel drie portefeuilles vacant: arbeid en volkshuisvesting, volksgezond heid en onderwijs en volksont wikkeling. DEN HAAG (ANP). Me vrouw G. J. van den Bosch Brethouwer te Wassenaar is per 16 februari a.s. benoemd tot burgemeester van Putters- hoek. Zij is 50 jaar en lid van de gemeenteraad van Wasse naar. Mevrouw Van den Bosch is hervormd en lid van de Par ty van de Arbeid. WASHINGTON (UPI) De commissie voor de toe wijzingen van de Ameri kaanse Senaat heeft een der de geschrapt van het bedrag, dat president Nixon voor het op 30 juni eindigende begro tingsjaar ten behoeve van de buitenlandse hulp had ge vraagd. De commissie wil slechts 2,9 miljard dollar be schikbaar stellen, 1,5 miljard minder dan Nixon vroeg. Zij ziet de besnoeiing als eer ste stap naar vermindering van de totale hulp en overheve ling van meer geld naar pro gramma's ter leniging van menselijke nood. De behande ling van de buitenlandse-hulp- begroting is opgehouden door een langdurig debat vorig jaar als gevolg van vergeefse po gingen van senatoren, er een einddatum voor de terugtrek king uit Vietnam aan te kop- BONN. De conjunctu rele situatie waarmee 1972 begint, geeft meer dan voor heen reden tot een beperkt optimisme, zo heeft de West- duitse minister van finan ciën en economische zaken, dr. Karl Schiller, gisteren tegenover de pers verklaard. Hij zei dat de Westduitse re gering het economisch jaar overzicht 1972 heeft aanvaard en op grond daarvan doorgaat met haar politiek van consoli datie. De Westduitse economie bevindt zich, volgens prof. Schiller, in een proces van con juncturele afkoeling zonder dramatiek. Risico's voor de werkgelegenheid en de prijzen zijn echter nog altyd aanwezig. Daarom moeten regering en bedrijfsleven onverstoorbaar doorgaan met afremming van de loonstijging. Schiller zei een positief oordeel te hebben over de jongste arbeidsovereen komst. Hij ziet daarin een stre ven van werkgevers en werk nemers aan de te grote loons verhogingen uit de periode van hoogconjunctuur te ontkomen. pelen. Sinds juli is het hulp program op voorlopige basis gefinancierd via 'n reeks af zonderlijke resoluties, die de uitgaven ongeveer op het peil van het voorgaande jaar hand haafden. De laatste van deze resoluties loopt op 22 febru ari af. Het wetsontwerp gaat nu naar de voltallige senaat. Daarna volgt een conferentie tussen huis van afgevaardig den en senaat over een com promis. Het door het huis goedgekeurde bedrag ligt 114,8 miljoen dollar onder dat van de senaatscommissie. De ingrij pendste besnoeiingen zijn door de senaatscommissie aange bracht in de rechtstreekse mili taire hulp. Wel keurde de com missie het volle bedrag van 77 miljoen dollar goed, datt oorspronkelijk voor het vre- deskorps beschikbaar was ge steld, maar beperkt was door het huis. Het korps had ge waarschuwd dat het de helft van zijn 80.000 vrijwilligers zou moeten ontslaan en pro gramma's in circa 15 landen annuleren. DEN HAAG (ANP). In tegenstelling tot eerdere be richten zal de Nederlandse' zan ger Ben Cramer Zwitserland niet vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival dat in Edinburgh wordt gehouden. Ben Cramer zou het nummer „Soleil de la vie" zingen, ge schreven door de Duitse com ponist Hans Blum. De Zwitser se jury wilde wel Ben Cramer afvaardigen, maar niet dit nummer. Aangezien het plaats vervangende nummer niet goed genoeg werd bevonden, heeft Ben Cramer besloten niet ver der op de uitnodiging in te gaan. (Vervolg van pagina 1) Mr. Bolwerk zegde toe, de bezoekers te informeren dat de expositie ten onrechte een BKR-tentoonstelling is ge noemd. Overigens was de ex positie al maanden voor de nieuwe BKR-regeling voorbe reid en was inmiddels al de vierde uit een BKR-serie. De exposanten willen zelf ook de bezoekers duidelijk informeren over het waarom van hun pro test. Voorlopig echter is De Beyerd heel duidelijk leeg, op een camavalsexpositie na. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naatfi en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publïkatïe van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Het gaat over de nieuwe weg Breda - Baarle-Nassau. Er worden te veel concessies gedaan ter wille van het ver keer omdat daar veel geld achter steekt. Maar de natuur ten zuiden van Breda heeft veel meer waarde, vooral, zo als gezegd, tijdens het nieuws op de t.v. van vrijdag j.l., voor de stedelingen! Daarom moet men nog meer milieubewuster worden in Breda en een actie gaan voeren tegen de nieuwe weg, want zoiets helpt beslist! Daar zijn genoeg voorbeelden van. De Stem schenkt er ge lukkig veel aandacht aan. Daarom ben ik voor het plan van de leider van de jeugd herberg de heer T. Appelman, die als oplossing ziet: een om leiding voor het verkeer naar Turnhout via Tilburg over de nieuwe weg. Waarom moet er een nieuwe weg aangelegd worden voor mensen die hard willen rijden? Rijdt wat lang zamer en geniet van de na tuur. Mensen, doe er iets aan! DEN HAAG MEVR. W. CRAMER De capriolen van Oltmans en consorten mogen dan al van een belachelijk, welhaast griezelig dilettantisme getui gen, de naarstige „onthullers" van Staatsgeheimen schijnen bliksems goed te weten hoever men in dit land kan gaan, anno 1972. Ik zou bijna zeg gen; hoe hoger geplaatst het slachtoffer, hoe schoner zijn staat van dienst, hoe weidser de faam van zijn integriteit en bekwaamheid, des te minder kan de koene lasteraars ge beuren. Niettemin betwijfel ik, of deze heren veel plezier zul len beleven aan dit journa listieke beentje-lichten, want lasteraars zijn als nachtvlin ders. Ze proberen het licht te doven, maar hun vleugels kunnen daar niet tegen. BREDA L. PISON BRUSSEL (ANP) Met in gang van 27 januari zal de Eu ropese Gemeenschap opnieuw restituties gaan geven van 40 rekeneenheden (dollar) voor iedere 100 kg. boter die wordt uitgevoerd naar buiten de EEG. Die maatregel heeft de Europe se Commissie moeten nemen, omdat de boter zich weer op hoopt in Europa. De Europese „boterberg" is nog lang niet zo groot als ze ooit geweest is. Maar de voorraden groeien weer. Momenteel is er een structureel overschot van 100.000 ton boter. De restituties werden afgê- schaft vorig jaar april. De bo- tervoorraad van de EEG was toen gezakt tot 50.000 ton. In middels zijn de prijzen op de wereldmarkt gedaald tot 135 a 140 rekeneenheden per 100 kg, terwijl de EEG-boterprijs 180 rekeneenheden per 100 kg is. (ADVERTENTIE) .□nzE 25 jaar wereldgeschiedenis in een standaard werk dat u zelf van week tot week opbouwt. Bestel de kennismakingsaflevering a 1,- met onderstaande bon. In envelop zonder postzegel opsturen naar postbus 4570 Amsterdam. Stuur mij de kennismakingsaflevering van ONZE JAREN 45-70 1,-. Deze kennismaking verplicht me tot niets. straat plaats ONZE JAREN 45-70 kost 1,75 per weekafl. bij abonnement Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel a 2,25 per afl.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13