Streven van Praag-top: Europese veiligheid Jaar stage op straat voor hogere politie Granaat onschadelijk 401 Mgr. Moors gebed voor vraagt Gijsen NIEUW TULPEN- CHRYSAL Succes voor Courrèges Het van vredesplan Nixon INTENSIVE CARE9 HAUTE COUTURE y a IN OOSTBLOK LANDEN BUITEN SOVJET-UNIE WELLICHT MINDER RUSSISCHE TROEPEN Realistischer opleiding Politie Academie w WERKGROEP PASTORES: BENOEMING IMMOREEL Duitsland verhoogt belastingen 13.50 J binnenland buitenland Openheid Overlegorgaan over sociaal huurrecht Natuurkundige dr. A. Bouwers overleden Chanel, Ungaro Meer aardgas naar België dan verwacht Mutatie hoofdredactie NRC - Handelsblad Stijgende werkloosheid België m PHiHHB Donderdag 27 jry.uari 1972 15 (Van een onzer verslaggevers) APTLDOORN Toekom stige inspecteurs en politie officieren gaan sinds 1 janu ari eerst als ggwoon politie agent de straat op. De Ne derlandse Politie Academie in Apeldoorn heeft hiermee de opleiding tot inspecteur (gemeentepolitie) en officier (rgkspolitie) uitgebreid met een praktisch dienstjaar. Twaalf kandidaat-officieren zijn thans ingedeeld bij ver schillende commissariaten. Twee van hen doen dienst in Tilburg. Deze nieuwe aanpak, die doet denken aan soortgelijke opleidingsonderdelen in Enge land en Duitsland, past in het algemene streven naar een meer realistische opleiding. In specteurs en officieren, zo is het uitgangspunt, moeten aan den lijve ervaren hebben hoe het contact tussen straatagent en publiek kan verlopen; hoe agenten reageren op bevelen van hun meerderen; met welke prbblemen zij worden gecon fronteerd bijallerlei zaken als burengerucht, caféruzies, ver keersovertredingen en surveil lance. Het werk dat de aanstaande inspecteurs het eerste half jaar van hun „stage" doen, zal in geen enkel opzicht verschillen met dat wat andere agenten doen. Integendeel: hun presta ties zullen extra nauwkeurig worden bekeken. Als zij na zes maanden hebben bewezen het „veldwerk" te kennen, worden zij aangesteld als brigadier. Zij krijgen dan een eigen brigade om zich te oefenen in de kunst van het commanderen. Ook hierbij kijken anderen voort durend en streng toe hoe de kandidaat het doet. De laatste drie maanden van het prak tisch jaar kan de tijdelijke bri gadier, als hij zijn werk goed heeft gedaan, als inspecteur (of officier) afmaken. Het ligt in de bedoeling dat de kandidaten hun praktisch jaar bij verschillende korpsen doorlopen. (Van onze redactie buitenland) PRAAG De landen van het Warschaupact ko men met een „nieuw initiatief" voor de vrede en samenwerking in Europa. Dat moet dan een nieuwe stap zijn op de weg naar een Europese veiligheids- conferentie. De topconferentie van het Warschaupact is gisteren beëindigd met de ondertekening van drie „belangrijke documenten". Deze drie documenten zijn: een slotcommuniqué over de besprekingen, een verklaring over de vrede, de veiligheid en de samen werking in Europa en een verklaring over de „Ame rikaanse agressie in Indo-China". Geruchten deden de ronde, dat de Russische partijleider Breznjev met zijn bondgeno ten heeft gepraat over ver mindering van het aantal in Oost-Europa en buiten de Sovjet-Uine, gelegerde Rus sische troepen. (ADVERTENTIE) Die geruchten zijn niet zo maar ontstaan, want de Praagse radio had maandagavond, op de vooravond van de tweedaag se conferentie, in een uitzen ding nog doen weten, dat de- „conferentie een nieuw initia tief zou voortbrengen voor de vrede en de veiligheid in Eu ropa". In communistische kringen is toen de mening geuit, dat Mos kou erop gebrand is de Euro pese veiligheidsproblemen te regelen, zodat men meer aan dacht en wellicht meer troe pen kan gaan besteden aan de krakende betrekkingen met China. Volgens een schatting van ge zaghebbende westerse zijde staan er in Oosteuropese lan den 31 van de in totaal 157 divisies van het rode leger, nl. 20 in Oost-Duitsland, 5 in Tsje- choslowakije, 4 in Hongarije en 2 in Polen. De Warschaupact-landen spre- WIJK AAN ZEE. De ex plosieven opruimingsdienst van de Koninklijke Landmacht heeft gisteren in een bunker in de duinstrook bij Wijk aan Zee een scherpe granaat on schadelijk gemaakt. De granaat zat in een Duits kanondat bij het blootleggen van de bunker werd ontdekt. Sergeant-majoor Feller en sergeant Nuijten (met bril) maakten het projectiel (een oefengranaat in een 0 cm kanononschadelijk. Op de foto peilt sergeant Nuijten cle positie van de granaat in de loop van het kanon. (Van onze correspondent) ROERMOND In een herderlijk schrij ven, dat zon dag in alle rooms-katholieke kerken van Limburg zal worden voorgelezen, vraagt de apostolisch administrator van Roermond, mgr. I'. Moors, om gebed voor de nieuwe bisschop. „Gaarne beveel ik ons bisdom en de nieuwbenoemde bisschop in uw gebfed aan. Ik hoop, dat priesters, religieuzen en leken in geloof en liefde, met de nieuwe bisschop zullen samen werken, tot heil van heel ons bisdom". Mgr. Moors tekent cr iiTeeti uiterst korte, brief nog bij aan, dat de officiële benoemingsak te over enkele weken kan wor den verwacht. „Wanneer hij deze akte aan het Kathedraal Kapittel toont, gaat de leiding van het bisdom in zijn handen over", aldus mgr. Moors ovbr dr. Gijsen. Volgens mgr. Moors, die zijn brief heeft ondertekend als apostolisch administrator, is nog niet bekend wanneer dr. Gijsen tot bisschop zal worden gewijd. Intussen heeft een wcrkgToep van pastores en welzijnsfune- lionerissen in de drie noorde lijke ilokenntei van Limburg gisteren in een verklaring ge zegd de procedure rond dc be noeming van dr. Gijsen tot bis schop van Roermond een im morele zaak te vinden- De werkgroep is van mening dat alles in het werk moet worden gesteld zo spoedig mo gelijk de gehele gang van za ken rond de benoeming aan het Echt te brengen. In de verklaring wordt o.m. gesteld: „Het vertrouwen van het kapittel in-de kerkrechte lijke weg en daarmee verbon den omzichtigheid zijn uitgelo pen op een desillusie." De werkgroep meent daarom dat nu alsnog alles moet wor den gedaan om zo spoedig mo gelijk wel te komen tot open heid en steunt daarom het ini tiatief van dr. Goddijn om een commissie van onderzoek te nenoemen, welke de gehele gang. van zaken aan het licht moet brengen. Er is een nieuwe Chrysal. speciaal voor tulpen. Maakt stelen sterker, en kleuren mooier. ken zich uit „voor een spoedige bijeenroeping van een Europe se veiligheidsconferentie over vraagstukken inzake de veilig heid en samenwerking met deelneming op basis van ge lijkheid van alle landen van Europa en van de V.S.", aldus de verklaring. Belangrijlt voor de versterking van de vrede noemen zij de „toenemende er kenning van de DDR". Eeide Duitslanden dienen onverwijld i zakje Tulpen-Chrysal. tot de Verenigde Naties te wor- Dan worden uw tulpen pas mooi. den toegelaten", zegt de Praag- se conferentie. I H- p- BENDIEN N.V.- NAARDEN WASHINGTON Het uit acht punten bestaande vredes plan van Nixon waarvan wij elders melding maken luidt als volgt: 1. Volledige terugtrekking uit Zuid-Vietnam van alle Ame rikaanse strijdkrachten en de troepen van de andere bondgenoten van de rege ring in Saigon binnen zes maanden na het sluiten van een overeenkomst om de 'oorlog te beëindigen. 2. Vrijlating van alle krijgsge vangenen en onschuldige burgers die in heel Indo- China gevangen zijn geno men. De vrijlating moet sa menvallen met de aftocht van de toepen. 3. Binnen zes maanden na het sluiten van het akkoord ter beëindiging van de oorlog vrije en democratische pre sidentsverkiezingen in Zuid- Vietnam. President Thieu en vice-pre sident Hoe-ong zullen dan een maand voor deze ver kiezingen gehouden worden, aftreden. Thieu mag zich, als hjj wil, weer kandidaat stellen. By dit punt mérkte Nixon op, dat over de hereniging van Vietnam beslist zal moeten worden op basis van overleg en overeenkomsten tussen Noord- en Zuid-Viet- nam. De hereniging moet geschieden zonder dwang UTRECHT (ANP). In een adres aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer heeft het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV aangedrongen op enkele veranderingen in het wetsontwerp tot wijziging van èe bepalingen van huur en ver huur van woonruimten. De vakcentrales zien in het wetsontwerp een belangrijke bijdrage tot de vormgeving van een sociaal huurrecht- Ze me nen evenwel, dat de door hen gesuggereerde veranderingen het streven naar een sociaal huurrecht nog zouden kunnen versterken. Het overlegorgaan vindt bij voorbeeld de opzegtermijn (mi nimaal drie maanden plus een maand voor elk jaar dat de Ituurder in het pand heeft ge woond, maar in totaal maxi maal zes maanden) te kort. De vakcentrales menen dat de ma ximale termijn een jaar moet worden. Het wetsartikel over de af weging van de belangen van de huurder tegen die van de ver huurder bij huuropzegging noemt het overlegorgaan de kern van het sociaal huurrecht. DEN HAAG (ANP) De natuurkundige en industrieel dr. A. Bouwers, die internatio nale bekendheid genoot door zijn uitvindingen op het gebied van de röntgenteehniek en op tica, is gisteren in Den Haag gecremeerd. Hij overleed zater dag op 78-jarige leeftijd in Den Haag. en annexatie van een van beide partijen en zonder buitenlandse inmenging. I. Noord- en Zuid-Vietnam en hun bondgenoten zullen de Geneefse akkoorden van 1954 over Indo-China en het akkoord van 1962 over Laos eerbiedigen. i. De strijdkrachten van de landen van Indo-China moeten binnen hun natio nale grenzen blijven. De vraagstukken van deze lan den zullen door henzelf worden opgelost op basis van wederzijdse eerbied voor de onafhankelijkheid, soevereiniteit, territoriale onschendbaarheid en niet-in- menging.in eikaars aangele genheden. I. Er komt een algemeen be stand in heel Indo-China, dat begint als het akkoord ter beëindiging van de oor log is getekend, en er zal geen nieuwe infiltratie meer plaatsvinden door bui tenlandse troepen in de lan den van Indo-China. Op de militaire aspecten van het akkoord, waaronder het bestand, de vrijlating van de krijgsgevangenen en de terugtrekking van de niet-inheemse troepen uit Indo-China moet in inter nationaal verband toezicht worden uitgeoefend. Er moeten internationale waarborgen geschapen wor den voor de uitoefening van de fundamentele nationale rechten van de volkeren van Indo-China, de status van alle landen in Indo-China en een blijvende vrede in dit gebied. Beide partijen moeten bereid zijn deel te nemen aan een internationa le conferentie over Indo China. BONN (DPA) Dc West duitse Bondsdag heeft besloten tot aanzienlijke belastingver hogingen. In derde lezing aan vaardde hij, met dc oppositie leden als tegenstemmers, een wetsontwerp, waarbij de be lasting op sigaretten met ca. 20 procent zal worden ver hoogd. Ook aanvaardde de Bonds dag een aanbeveling van een bemiddelingscomité om met in gang van 1 maart de belasting op benzine met vier cent per liter te verhogen. Met inbegrip van de btw zal de benzine 4,5 cent per liter duurder worden (ADVERTENTIE) CHESEBROUCH Helpt direkt tegen schrale huid, ruwe handen. Ik zal de laatste zijn om onze zuiderburen te bestempe len als een typisch agrarisch volkje - dat is immers min of meer beledigend, en dat wil ik niet -, maar het begint bij mij wel enige verwondering te wekken, dat enige Belgen de ze week opnieuw een buiten parlementaire actie kracht bij zetten met behulp van hun veestapel. Ik vind tenminste een stier al een hele flinke stapel vee, al klopt een en ander taalkun dig niet erg. Vit protest tegen het landbouwbeleid wilden en kele landbouwers de parle mentaire plechtigheid waarbij premier Eyskens zijn rege ringsverklaring voordroeg, sto- ren met het binnenvoeren van een stier. Het lukte niet. Boden en politiemannen ver hinderden de opzet., hetwelk twee gewonde boden kostte. Hieronder een beeld (je) van de strijd op de trappen van het parlementsgebouw. Een baljapon, wijd gehouden door een petticaot uit de nieuwe, opvallende collectie van Courrèges. De ontwerper wil tonen, dat hij ook tot romantische creaties in staat is. (Van onze tnodecorrespondente) PARIJS In een zaal in Neuilly, waar Courrèges dit keer toonde, kreeg iedereen bij binnenkomst een briefje in de handen gestoptstreng verboden te roken. Want als iemand een sigaret had aangestoken en het schuimrubber vlam gevat had, was de hele internationale modepers, ge vangen in die ruimte, er aan gegaan. N Maar we zijn er nog en kun nen u dus iets over zijn collec tie vertellen, die als altijd be geleid wordt door voor tere oren dolmakende muziek en geshowd door zijn vrolijk dan sende mannequins. Nieuw zijn wandelstokken en half-doorschijnende paraplu's. Ook nieuw zijn crinoline-a- vondjapons van zachtgroene organdy, geborduurd met bloe men, crinoline, gedragen op een onderjurk met vele geplis- seerde strofen. De als steeds zeer eenvoudige jurken hebben rechte rokken of plooien vanaf de, heup. Geen hoeden, wel capuchons. Geen evolutie noch revolutie. Courrèges blijft zichzelf (men kan hem refeds klassiek noe men), een gelukkige man met een dochterjte van anderhalf jaar. Intussen heeft hij de eerste medaille van de olympische spelen al verdiend: niet voor een sportieve prestatie, maar vfel voor één op couture-ge bied, want hij is de enige Franse couturier, die ongeveer 20.000 personen voor de spelen zal kleden. Zonder er op te verdienen zegt hij, want alles wordt in Duitsland gemaakt. Bij Chanel ook niets nieuws. De lengte als steeds de knie bedekken.d Gaston Berthelot, de createui, toonde mantelpakken en jur ken in zachte tinten en mari ne-blauw. Vebl tweede. Ook veel witte tailleurs met plooi rokken of met laag' aangezette plooien plissèrokken of iets wijd uitlopende hechtrokken. Platte buste. Op de revers van het jasjb een bosje glimmende kersen. Hierin de overbekende bloeses van zijde, organza crê pe of shantung. Verder korte en halflange jasjes, weinig hoeden Voor de avond- en cocktailjur ken toch een verandering: Chanel bracht dezfc van zwar te kant of witte organdy. Haar opvolgei heeft bloemige mous seline en veelkleurige tule ver kozen, robepantalons van sa tijn en veel diepe decolleté's. De lange sjaal kwam er echter ook weer bij te pas. Sluiten we voor vandaag met Ungaro, die als noviteit ge daagde imitaties van rijbroe ken toonde. Met, zoals be- roepsskieërs dragen, vaak over de geltele lengte aan de zij kanten'een kleurige band. Ver der spencers met grote revers, waaronder een kleurige zijden doek, vastgeknoopt om de hals, de rug onbedekt. Langt tailteursjasjes, een kleu rige zakdoek in liet vestzakje en een split van achter. Nauwe shorts 15 centimeter boven de knie. Diepe v-decolleté's. Jurken met ruches aan hals uitsnijding en manchetten en stroken vanf de knie, echt iets voor poppenVoor de avond En o ja, nu maar aan het ha ken slaan dames, van die hes jes die vroeger onderhemdjes heetten, in fet frans „linges d». corps". Je kunt er alle restjes wol in verwerken, want kleut zal en moet er zijn het a.s. seizoen Misschien betreurt u het met ons, dat tot nu toe maar zo Weinig couturiers het paspoort hebben gekregen voor het droomland vnn de haute couture. Maar we zijn nog niet aan het eind, wie weet wat een (aangename) verrassingen er ons nog te wachten staan BRUSSEL (ANP) België neemt momentcel veel meer aardgas van Nederland af dan werd voorzien toen het land in 1965 een leveringscontract af sloot. Op dat moment ver wachtte men in 1975 vijf mil jard kubieke meter per jaar te zullen afnemen, maar in 1971 al heeft ons buurland zeven miljard kubieke meter afgeno men. Daarvan ging vijf miljard kubieke meter naar de indus trie en de rest naar de open bare sector. De verwachting is nu dat in 1975 driex miljard kubieke me ter door de openbare sector zal worden afgenomen, het geen het totaal per jaar op acht miljard kubieke meter zou brengen. In het contract dat Nederland -in 1965 met België afsloot staat dat de Belgen in 20 jaar tijd 150 miljard kubieke meter gas kunnen afnemen. Nog dit jaar zal men in België een tweede hoofdleiding met een diameter van 90 cm. aanleggen tussen de Nederlandse en de Franse grens. DEN HAAG (ANP) De heer H.J.A. Hofland is op zijn verzoek ontslagen als hoofdre dacteur van NRC-Handelsblad. Het ontslag gaat in per 31 januari. De heer Hofland blijft aan dc redactie van het blad| verbonden. U herinnert zich ongetwij feld ook een EEG-vergadering vorig jaar waar eveneens een aantal agrariërs hun bezwaren kracht bijzette door het bin nenvoeren van enkele koeien. Vreemde trekjes tref je toch aan in sommige landen. „De prijs die chirurgen voor hun handelingen durven vra gen en ontvangen, werkt de naamsverandering van tuinbe de in boomchirurgen, auto monteurs in autochirurgen etc. in de hand." Dit is een nieuwe bijdrage uit het land der ludieke snug- geriken, oftewel een stelling van een promovendus. Het is de heer H. Piekaar, die be vorderd werd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Britten hebben overigens ook legio vreemde trekjes. Een inwoner van Benfleet ver raste zijn vrouw op haar ver jaardag met een antieke kuis heidsgordel. Zij vond het een goede grap en paste het geval. Edoch, zoonlief van 3 ging met de sleutel spelen en liet deze uit het raam vallen. De brand weer heeft haar bevrijd. Voor het overige wens ik u het beste. Ik verneem dat het op dit moment buiten ijzelt. Ik begeef mij straks derhalve op glad ijs door gewoon naar huis te gaan. Kunt u nagaan, hoe zwaar beslissingen soms kun- tien zijn. Wilt u mij voorts excuseren. Ik snipper een dagje, zodat u het morgen met de rest van de krant moet doen. Gegroet. MERIJN BRUSSEL (ANP) liet aantal werklozen in België stijgt, evenals in Nederland, nog steeds. Medio deze maand waren er in België 60.937 werk lozen en 88.787 gedeeltelijk werklozen. Dat betekent in een maand tijd een toename van het aantal werklozen met 4.933. Het aantal gedeeltelijk werk lozen is afgenomen met 2.117, aldus cijfers van de Rijksdienst voor de Arbeidsvoorziening. Tot gedeeltelijk werkloze rekent men in België seizoen werklozen en arbeiders die maar een gedeeltelijk inkomen hebben als gevolg van de ar beidstijdverkorting. De werkloosheid slaat mo- if-ntco) het hardst toe in de bouw. de metaalverwerkende, de k 'ing- en de voedingsin dustrie.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11