Zwarten in Rhodesië al jarenlang de gebeten hond H) 'I I Toerisme brengt zwarte golf van erotiekmee SPAANSE BISSCHOPPEN: Sjeik Kassimi en familie vermoord Kardinaal Alfrink ■■Mil binnenland rtrn^f^ifP PEARCE RHODES WÊr TODD nieuw verzamelwerk Staatsgreep in Sjarjah Toenemende vraag naar leidingwater Mysterie rond 650.000 dollar van Hughes JESUS CHRIST SUPERSTAR papier uw pen Driewerf hoera Zware concurrent Fijn schilderij Woensdag 26 januari 19/z 9 n ihmmhwh AFRIKAANS FRONT TEGEN IAN SMITH SALISBURY Toen Sir Alec Douglas Home na zijn besprekingen met de Rhodesische premier Ian Smith in het Engelse Lagerhuis nogal triom fantelijk de punten van het basis-akkoord bekend maakte werd hij in de zwart-Afrikaanse wereld al overstemd met een luid „nee". En zelfs van wester se zijde kwam veel kritiek los. „In Rhodesië zullen maat regelen genomen worden om het nagestreefde bestuur door vertegenwoordigers van de zwarte bevolking te be spoedigen", zei sir Alec toen. Het was november 1971. De Britse minister van buitenlandse zaken noemde er geen datum bij wanneer het eindelijk zover zou zijn en door waarnemers werd toen de vrees al uitgespro ken, dat het nog wel dertig jaar zou kunnen duren, zo het ooit zover zou komen. In juni 1969 werden de banden tussen Rhodesië en Groot-Brittannië definitief verbroken, nadat het land in 1965 onafhankelijkheid had verworven. Verzet van alle kanten te gen Ian Smith en de zijnen, die als een kleine minder heid de Afrikanen met alle mogelijke middelen onder de duim probeert te houden, is al vele jaren gaande. Alleen de zwarte Rhodesiërs zelf, vijfennegentig procent van de bevolking, konden geen "vuist' 'maken, mede doordat het tussen de stammen on derling niet te best boterde, waarvan Smith handig wist te profiteren. Het „akkoord" tussen Smith en Home heeft de Af rikanen kennelijk pas echt wakker geschud. Onder lei ding van de eerste Afrikaan se methodistische bisschop in Rhodesië, mgr. Moezorewa, zijn de stamverhoudingen vervaagd en is er een mach tig zwart front ontstaan, dat in opstand komt tegen de blanke overheersing. De komst van de Britse commissie-Pearce, die de mening van de bevolking over het bereikte basisair- koord peilt, is aanleiding ge worden tot bloedige onlusten. De Rhodesische politie, die al jaren „blanco volmacht" heeft om naar eigen inzicht te handelen, begon er lustig op los te schieten toen de leden van de commissie Pearce tegenover luidruchtig „nee"-schreeuwende Afrika nen kwamen te staan. Er vielen vijftien doden, vele gewonden en bij honderden werden de „oproerkraaiers" in gevangenissén gestopt. De verontwaardiging laaide vooral hoog op, toen oud premier Garfield Todd en zijn dochter Judith, felle vechters voor de rechten van de Afrikanen, werden gear resteerd. De uitbarsting van geweld kon niet uitblijven. Toen in mei 1969 de katholieke bis schoppen van Rhodesië een krachtige aanval op het be wind van Smith deden, voeg den zij er al aan toe, „dat het hun in zo'n toestand niet meer mogelijk is de mensen tot gematigdheid te manen als zij met geweld hun recht willen nemen". Over diezelf de bisschoppenverklaring, waarin vooral werd geha merd op de rechten van de mens, zoals die zijn vastge legd in het handvest der Verenigde Naties, zei Gar field Todd destijds: „De moedige verklaring van de katholieke bisschoppen heeft de lucht gezuiverd". De geschiedenis van Rho desië is sinds de eerste ken nismaking met Engeland in 1888 weinig verheffend. Het land werd geregeerd door koning Lobengoala, die een gemakkelijke prooi was voor Cecil Rhodes en zijn Britse South-Africa Company. Rho des beloofde hem steun toe bij de bescherming tegen „blanken" en in ruil daar voor verwierf hij het recht om naar goud te zoeken. Vanuit Londen kreeg Rho des toestemming het land maar in bezit te nemen en het in naam van de Kroon te besturen. Kort daarop trok Rhodes met zijn troepen het land in. In '93 kwam de ko ning in opstand maar de strijd van machinegeweren legen pijl en boog was snel beslist. Rhodesië kwam tot bloei, dat moet gezegd worden, maar het waren alleen de blanken die er van profiteer den. In 1923 werd Rhodesië de eerste Britse kolonie met zelfbestuur. Voor de „zwarten" 'viel er niet veel te verdienen. Enige bescherming kregen ze met de landverdelingswet van '28. Maar door allerlei mani pulaties van bovenaf is het er tenslotte op uitgedraaid, dat een blanke nu beschikt over 1500 hectare uitsteken- De veiligheidspolitie in Rhodesië heeft van Ian Smith „blanco volmacht" gekregen om naar eigen goeddunken te handelen. de grond, terwijl een Afri kaan het maar moet doen met een lapje van anderhal ve hectare. Rhodesië is schatrijk, de Afrikanen zijn er straatarm. En dat is de grootste moei lijkheid voor de zwarten, want wat voor kleur je ook hebt, geld betekent macht. Daarom ook is er van de handelsboycot tegen Rhode sië niets terechtgekomen. Via slinkse wegen hebben - ook Europese landen, die in de Verenigde Naties plèchtig in stemden met de economische sancties, zaken gedaan met Salisbury. Waar geld is te verdienen, worden fraaie principes al gauw verge ten. Een andere manier om macht te verzamelen is we tenschap. En als men ergens in Rhodesië voelt, dat de re gering de Afrikanen een halt wil toeroepen, dan is het op het terrein van het onder wijs. De Afrikaan voelt dat hij met opzet dom gehouden wordt. Dat hij maar een tweederangs wezen is. De re gering geeft aan onderwijs tien keer zoveel uit voor een blank kind dan voor een zwart kind. De blanke is er op alle terreinen tien maal meer waard. Smith kent het „gevaar" van een ontwikkelde Afri kaan kennelijk maar al te goed. Hij heeft twee departe menten van onderwijs inge steld, een voor blanke en een voor Afrikaanse kinderen. Een paar jaar geleden werd het „zwarte onderwijs" te ruggebracht van acht tot ze ven jaar; het onderwijzers korps werd met 25 procent ingekort, 3500 Afrikaanse onderwijzers werden de laan uitgestuurd. Judith Todd op een pro testbij eenkomst vorig jaar augustus: „Leerlingen van de school bij Boelawayo demon streerden tegen de salaris verlaging van de Afrikaanse leraren. Toen arriveerden er tien politieagenten in rellen- uitrusting, die de kinderen afranselden en tot in de rim boe achterna zaten". Even heeft het er in Rho desië naar uitgezien, dat er een toenadering zou komen tussen blank en zwart. Dat was toen oud-zendeling Todd eerste minister was. Hij stel de zich veel menselijker op tegenover de Afrikanen. De reactie bleef uiteraard niet uit. De blanken, die vreesden dat hun zwarte knechten hen eens zouden regeren, zorgden ervoor, dat hij al spoedig van het politieke toneel ver dween. Bij de verkiezingen van 1962 won de uiterst rechtse partij van Smith's Rhode- sisch Front, waarvan de lei dende figuren in de Salisbu ry Club tevoren met de nek werden aangekeken en wer den uitgescholden voor cow boys en Nazi's. Deze Ian Smith staat nu tegenover een machtig Afri kaans front, dat niets wil weten van het basisakkoord met de Britten. Smith zelf zei vorige week, dat de Afri kanen, die nee tegen dit ak koord zeggen, daarmee het „huidige bewind" steunen. Een arrogante uitspraak van Ian Smith, die zich nog steeds de blanke overheerser voelt van de zwarte Rhode siërs. Hoe lang nog valt moeilijk te voorspellen. Maar dat er een kentering in de situatie is gekomen is vorige week duidelijk aangetoond. M. VAN BIJNEN (ADVERTENTIE) .□nzE pen 25 jaar wereldgeschiedenis in een standaard werk dat u zelf van week tot week opbouwt. Bestel de kennismakingsaflevering 6 1,- met onderstaande bón. In envelop zonder postzegel opsturen naar postbus 4570 Amsterdam. Stuur mij de kennismakingsaflevering van ONZE JAREN 45-70 a 1,-. Deze kennismaking verplicht me tot niets. straat plaats ONZE JAREN 45-70 kost 1,75 per weekafl. bij abonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en I BAHREIN (UPI) Sjeik Chaled Mohammed Kassimi, heerser over het aan de Per zische Golf gelegen woestijn staatje, is gisteren om het leven gekomen toen loyale troepen zijn paleis bestorm den waar de sjeik door op standelingen gevangen werd gehouden. De neef van de sjeik, Saqir Ben Sultan, leider van de staatsgreep, gaf zich na een kort vuurgevecht over aan toegesnelde troepen van de vorig jaar december gevormde unie van Arabische emiraten. Sjarjah maakt daarvan deel uit. In de vertrekken van het paleis vond men de lijken van sjeik Kassimi en negen leden van zijn familie. Klaarblijke lijk waren zij door de opstan dige bedoeïenen van Saqir Ben Sultan vermoord toen de troe pen van de unie het paleis hadden omsingeld, Sjeik Sultan was zes jaar geleden als heerser van Sjar jah door sjeik Kassimi van de troon gestoten. Hij woonde sindsdien in Kairo. Enkele dagen geleden kwam hij heimelijk naar Sjarjah te rug en maandag overviel hij sjeik Kassimi in diens pa leis. Sultan is gevangen genomen en weggevoerd. Reeds worden verdenkingen geuit ten aanzien van Irak en Libië. Deze lan den zouden sjeik Sultan en zijn opstandelingen van wa pens hebben voorzien. Een feit is dat het vooral deze landen een doorn in liet oog is dat PerziO met toe stemming van de heerser van Sjarjah, troepen heeft gelegerd op het strategisch belangrijke eiland Aboe Moessa. Sjarjah krijgt hiervoor financiële steun van Perzië en de toezeg ging op een aandeel in de opbrengst van eventuele olie vondsten, waarnaar door grote maatschappijen in deze buurt naarstig wordt gezocht. Inmiddels is kroonprins Sakr Ben Mohammed el Kas simi, de broer van de doodge schoten sjeik tot staatshoofd van Sjarjah uitgeroepen. (ADVERTENTIE) [,/b per weeKau. Dl) aoonnemem. en tijdschrifthandel a 2,25 per afl.^H VALENCIA (KNP) Met het toerisme is Spanje volgens de Spaanse bisschoppen ook overspoeld „door een zwarte golf van erotiek", terwijl „het gebruik van drugs een verder felijke besmetting vormt", ne bisschoppen zeggen dit in een pastorale brief voor de bis dommen in Zuidoost-Spanje en de Balearen, resorterend onder het aartsbisdom Valencia. De tien bisschoppen in dit gebied hebben een onderzoek ingesteld naar de gevolgen van het toerisme voor Spanje. Zij wijzen er in dit verband op, dat vorig jaar 25 miljoen buitenlanders Spanje bezoch ten. Ze noemen eerst de positie ve kanten: het toerisme bevor dert de contacten en vriend schappen tussen individuen, gemeenschappen en volkeren, stimuleert de eenheid en brengt de landen dichter bij elkaar. Maar hetzelfde toeris me brengt ook een scheiding teweeg tussen degenen, die het zich kunnen veroorloven om te reizen, degenen, die het om financiële redenen niet kunnen en degenen, die in de toeristenindustrie werken. Vooral aan de laatste groep besteden de bisschoppen veel aandacht. De werknemers in de toeristenindustrie worden volgens de pastorale brief uit gebuit en missen alle zeker heid. Hun loon en arbeids voorwaarden zijn slecht. Zij vormen volgens de bisschop pen de ergste slachtoffers van de „culturele schok", die de ontmoeting met de riikerp buitenlanders veroorzaakt. Over de golf van erotiek zeggen de bisschoppen nog, dat deze het Spaanse milieu zozeer aantast en vergiftigt, dat daardoor het morele even wicht in de huidige en toe komstige generaties verstoord wordt. De erotiek veroorzaakt een nieuwe slavernij, waaraan veel mensen ten onder gaan. Onder het mom van bevrij ding van oude taboes worden zij vernederd en gevangen door kooplieden zonder gewe ten. de sex-exploitanten. extra A l| j\ grote inhoud zwart/grijze bus: normale versteviging groen/grijze bus: extra versteviging let op de roos RIJSWIJK (Z.-H.) (ANP) De waterleidingbedrijven in Nederland hebben vorig jaar 907 miljoen m3 leidingwater geleverd. Dat is 37,5 miljoen m3 (4,3 procent) meer dan in 1970 en 64,6 procent meer dan tien jaar geleden. Het aantal leidingwater dis tribuerende bedrijven is in 1971 verminderd met drie tot 118. In 1962 waren er nog 172 be drijven. (vervolg pag. 1) Er werd door de nuntiatuur een nieuwe lijst samengesteld waarop voorkwamen de na men van deken J. Joosten, dr. J. Gijsen, dom. N. de Wolf en godsdienstleraar J. Debets, een vriend van de Echtelse theo loog dr. Frittkan, die zich in de discussie rond de opvolging van mgr. Moors niet onbetuigd heeft gelaten. Deze lijst werd in Rome ge accepteerd. Men achtte deken Joosten een „integer priester, die door zijn rechtlijnigheid en Rome-aanhankelijke hou ding de Limburgse katholie ken duidelijkheid en zeker heid zou kunnen verschaffen". Zoals beloofd nam het Vati- caan contact op met kardinaal Alfrink, toen het deken Joosten van zijn aanstaande benoe ming tot bisschop van Roer mond op de hoogte wilde brengen. De kardinaal, aldus zegslieden, was in alle staten. Hij noemde de kandidatuur van deken Joosten volkomen onaanvaardbaar, niet vanwege zijn persoon, maar wel vanwe ge zijn te kust en te keur beleden conservatieve voor keuren. Volgens de kardinaal was deken Joosten zelfs voor vele gematigden in Limburg volledig onaanvaardbaar. Hij dreigde te zullen aftreden als de Echter deken toch benoemd zou worden. Toen de Heilige Stoel begreep, dat het de kar dinaal ernst was en dat een eventueel aftreden waarschijn lijk door meerdere bisschop pen zou worden gevolgd, en de katholieke kerk in Neder land een levensgevaarlijke cri sis terecht zou komen, zwicht te hij op voorwaarde dat de kardinaal bij het voordragen van een nieuwe kandidaat geen bezwaren zou maken. Tegenover onze correspon- aent deden Vatikaanse woord voerders het hierboven ge schetste verloop van de benoe ming van bisschop Gijsen als "uit de lucht gegrepen" en "ongehoord" af. „Het Vaticaam heeft terdege rekening gehou den met de mening van de bisschoppen", verzekerde men verder. De woordvoerder die ln deze lezing "een ernstig gebrek aan respect" voor kar dinaal Alfrink bespeurde, nam aan dat deze een "officiële ontkenning" zal laten uit gaan. De Vaticaanse zienswijze ten spijt is ons gebleken dat er v-oor een dergelijke ontken ning weinig aanleiding be staat. Integendeel: de op de eerste publikatie van boven staande berichten gevolgde re acties uit het bisdom Roer mond en elders uit het land lijken de geschetste toedracht eerder tb bevestigen. ZURICH (AP) —Het myste rle over de Amerikaanse mil jardair-industrieel Howard R. Hughes en de drie cheques van gezamenlijk 650.000 dollar die te Zürich dezer dagen op een bank door een vrouw van om streeks 31 jaar waren geïnd, staat verder van een ontkno ping dan ooit. De vrouw heeft zich met be hulp van een Zwitsers paspoort geïdentificeerd als Helga R. Hughes. Zij kwam naar de bank met twee cheques bij zich, de derde was daar, voor haar bestemd, per post afgeleverd. Ze waren geOndosseerd door H. R. Hughes en tenminste twee van de drie handtekenin gen waren echt, aldus degene die de cheques had uitgeschre ven, de uitgeversfirma Mc Graw-Hill te New York. De vrouw, die thans door de politie in vele Europese lan den wordt gezocht, tekende voor de cheques werden uitbe taald driemaal en de bankbe diende in wiens aanwezigheid dit gebeurde, verklaarde dat de handtekeningen gelijk waren aan die op de achterkant, wel ke cheques dus afkomstig zou den zijn van de „echte" Hughes. (ADVERTENTIE) The NATIONAL y ROCK OPERA COMPANY presents the universally famous concert production Music Lyrics by Tim Rice and Andrew Lloyd Webber Na de ongelooflijke suksessen in 41 staten van Amerika, waarover de ge hele wereld spreekt, nu voor het perst en voor kort in Europa. Eén voorstelling in Nederland op dinsdag 1 februari a.s. in A (aanvang 20uur)- ahoy ROTTERDAM ((Hp Prijzen der plaatsen 10-20 gulden.Voor- verkoop bij alle bekende Ahoy' voor verkoopadressen, bij de VVV-kantoren en aan de kassa's van Ahoy' (vanaf woensdag 26 januari van 9.30-18 uur). Tel. plaatsbespreking (010) 84 04 62. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brio- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de reciactie het in alle gevalltfi eens is met inhoud, c.q. strekking. Op de eerste plaats mijn ver ontschuldiging voor mijn on benullig schrift, en mijn taal fouten. Doch, let wel, het is mij uit het hart gegrepen. Dan een driewerf hoera, voor het be houd van onze geliefde „Stem". Meer dan 50 jaar lees ik trouw elke dag uw blad. eerst als knaap thuis, toen nog Dagblad v. Noord-Brabant, vervolgens dat kleine blaadje, na die „veelgeprezen" jaren van het Herrenvolk, en nu al jaren mijn lijfblad De Stem. Daar ik invalide ben is dat zowat mijn enige afwisseling. U begrijpt wel dat er voor mij nooit een andere krant jn huis zou komen, en naar ik vast geloof, ook bij -vele anderen niet. BREDA A. v. WANROOIJ. Naar aanleiding van het verslag van Uw muziekcriticus de heer Henk Egbers in Uw blad van 24 januari 1972 kan ik niet nalaten een enkele op merking te plaatsen. Als hij schrijft dat bij de harmonieën de Kon. Stedelijke Harmonie uit Hulst geen con currentie had, doet hij daar mee de Jeugdharmonie Aurora uit Dongen veel tekort. Bij de beoordeling in de tweede af deling der harmonieën ging het bij het kampioenschap in Al phen tussen deze beide gezel schappen. En ik kan u verzekeren dat de leden van de Hulster Har monie, bij het bekend worden van de tegenstrever, alles be halve gerust waren op een goede uitslag. Op het najaars concours in Hulst was deze jeugdharmonie immers op meer dan 300 punten gewaar deerd terwijl Hulst zelfs met „slechts" 293 V2 punt promo veerde Aurora is een gezelschap waarvoor wij meer dan nor male belangstelling en waar dering hebben, niet alleen vanwege hun muzikale presta ties maar ook vanwege de zeer jeugdige leeftijd van haar leden. Hulst had aan Aurora een zeer zware concurrent gehad, ware het niet dat juist in het door Uw criticus zo gewaar deerde verfrissende concours- st.uk-in-moderne-stijl de moei lijkheden voor Aurora waren ontstaan. Er zal wel geen enkel corps zijn, dat dit soort goed in het gehoor liggende, maar zeer moeilijk te brengen, muziek niet op het repertoire heeft. De heer Egbers had bij liet slot van het naiaarsconcours in Hulst eens moeten horen hoe de superieure harmonie van Kloosterzande, "mixed pic- kels", een stukie moderne mu ziek voor harmonie-orkesten als toegift ten gehore bracht. Dat sprak de stampvolle zaal aan. Om dezelfde redenook liet Hulst, in Alphen, de mars „Graf Waldersee" als toegift horen, waarvan de trio als „de dochter van Sion" algemeen bekend is. Ik dacht dat het bij een concours niet gaat om wat de toehoorder of zelfs de muzi kant prettig aanhoort, maar om het resultaat van toonlad- dertjes spelen, van veel indi vidueel en gezamenlijk oefe nen. En het staat voor. ons vast dat dit serieus oefenen bij Au rora niets te wensen overlaat. Het was een genoegen om die jonge mensen te horen musi ceren, ln mindere mate - he laas - in het stukje, waaruit een andere concoursmentaliteit zou moeten blijken. Hulst heeft veel respect voor de Dongense jeugdharmonie. Wij zijn natuurlijk zeer ge lukkig met de wimpel, maar wij hadden het niet als een afgang beschouwd om voor de jeugdharmonie Aurora uit Dongen het onderspit te moe ten delven. Overigens wijkt het oordeel van de heer Eg bers af van dat van de een stemmige jury, waar hij zegt dat Hulst vaak wat log en ongenuanceerd speelde. De ju ry oordeelde namelijk de bei de stukken in haar rapport „fris" en „licht" gebracht en beoordeelde de nuancering met 2 maal 9 en, 1 maal 8. Neen, de foutjes van Hulst, die in hoofdzaak aan het sa menspel kleefden, waren het gevolg van de spanning, de angst voor de jeugdharmonie Aurora uit Dongen. HULST F. DE VOS (Voorz. Kon- Sted. Harm.). Geweldig, dat U in deze tijd zo'n ruimte hebt gegeven aan het fijne schilderij en bij-) gaand schrijven van de schil deres Mariëtte Janssen van Kemenade. Geestelijk rijk is deze vrouw en vol vertrouwen in de toekomst, dat ze zo het leven kan en durft te propa- ganderen. Zelf moeder van drie nog kleine zonen sta ik pal achter haar, en naar ik hoop met mij velen. BREDA MEVR- TETTERO

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9