Eyskens wil Belgische economie opvijzelen m Zwevende huren voor subsidiehuizen Coöp. banken verkochten 50.000 vakantiereizen BALMAIN BLEEF OOK DIT JAAR ZICHZELF giro 34 36 OO je'relHd Volgetankt onder brug door Gevangene kost de schatkist zeker honderd gulden per dag per man Parijse haute couture KORTER DIENEN commentaar Onvoldoende begeleid giro 34 36 OO binnenland PT PLAN VAN MINISTER UDINK: DALING VAN ANIMO OM TE INVESTEREN Geen steun van overheid voor abortus-klinieken STIMULANS HAVENS EN AUTOWEGEN, MAATREGELEN VOOR BTW-EFFECT Investeringen er is hoop lepra kan verdwijnen. de kluizenaar van laela nerv-tv giro 34 36 OO Lanvin Hercey A. Wijsmuller overleden Journalisten- cao in impasse Intelsat-4 op zijn plaats Weer rellen in Kairo Woensdag 26 januari 1972 (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Minister XJdink (Volkshuisvesting:) werkt momenteel aan het plan om de huren van gesubsidieer de woningen ..zwevend" te ma ken. Hij wil de hoogte van de huur van woningwetwoningen en premiewoningen afhanke lijk maken van het inkomen van de huurder. De huurders met hogere inkomens moeten in de plannen van de bewinds man huren gaan betalen, die de werkelijke kosten enigszins of grotendeels gaan dekken en de subsidie vervangen. Minister Udink wilde gistermiddag in de Tweede Kamer, na opmerkin gen van de socialist Wierenga, het tipje van de sluier niet ver der oplichten. Via deze „zwevende" huren wil de bewindsman bereiken, dat gesubsidieerde huizen in de meeste gevallen bestemd blij- ROND een jaar geleden maakte het ministerie van Verkeer A'- en Waterstaat het principebesluit bekend waardoor bus chauffeurs een voorrangsrecht in uitzicht werd gesteld bij het wegtrekken van bushalten. Thans is bekendgemaakt, dat de nieuwe voorrangsregel per 14 februari van kracht wordt, zij het dan dat hij uitsluitend voor de bebouwde kom geldt. Hierbij passen twee kanttekeningen, een bij het verkeers- aspect, een andere bij het veiligheidsfacet van de zaak. Hef verkeersaspect kan van uit een rationele gezichtshoek wor den benaderd. Met de verkeersruimte moet worden gewoekerd en veertig mensen in een bus nemen nu eenmaal minder weg dek in beslag dan veertig mensen in even zoveel auto's. Om die lieden in de bus te krijgen moeten de nadelen van het collectieve vervoer worden verminderd. Eén van die nadelen schuilt in de betrekkelijk lage reissnelheid, welke door een voorrangsrecht en ook door vrije rijstroken voor bussen kan worden verbeterd. Een voorkeursbehandeling voor een bepaalde groep weg gebruikers dient echter met speciale veiligheidsmaatregelen te worden begeleid. Niet voor niets zijn politie, brandweer, ambulances en dergelijke voorzien van zwaailichten en speciale geluidssignalen. Bussen zijn nog te weinig onderscheiden van andere voertuigen. Weliswaar is er een streven naar uniformi teit in de kleur een zeer opvallend geel maar lang niet alle bedrijven doen daaraan mee, zeker niet de stadsbussen waarop de nieuwe voorrangsregel vooral van toepassing is. Op zichzelf geslaagde proefnemingen met een aparte signalering aan de achterzijde van de bus om het wegrijden bij halten ken baar te maken, zijn om voornamelijk formele redenen nooit tot een algemene praktische toepassing en een officiële erkenning geraakt. Terwijl men er toch een jaar de tijd voor had om zich op de wetswijziging voor te bereiden. Dit gebrek aan veiligheidsvoorzorgen houdt het gevaar in dat een op zichzelf redelijke, zij het niet bij elke weggebruiker populaire voorziening in diskrediet wordt gebracht, omdat de daaruit voortvloeiende consequenties onvoldoende zijn door gedacht. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Sedert het afgelopen seizoen verko pen de georganiseerde coöpe ratieve banken behalve de viezen ook complete vakan tiereizen. Deze tak van de coöperatieve banken ontwik kelt zich zeer voorspoedig. In 1971 zijn ongeveer 50.000 reizen verkocht. Verwacht wordt dat het aantal dit jaar tot 75.000 a 80.00 zal stijgen. De gemiddelde prijs per reis lag vorig jaar tussen de 500 en 600. Op den duur betekent deze vorm van be middeling een behoorlijke winstbron voor de bank. Dit werd dinsdagmiddag meegedeeld op teen gemeen- schappelijke persconferentie van de Coöp. Centrale Raiffei- sen Bank en de Coop. Centrale Boerenletenbank te Amster- Het gebruik van betaalcheques breidde zich sterk uit. Eind 1971 waren bijna 600.000 be- taalpassen uitgegeven. Alleen al op de bfeide centrale banken in Utrecht en in Eindhoven werden vorig jaar rond 18 mil joen betaalcheques verwerkt te vergelijken met bijna 11 miljoen in 1970 en 5 miljoen in 1969. u Door fusies van Raiffeisenban- ken en Boeftnleenbanken on derling verminderde het aantal aangesloten banken met 25 tot 1203. Als gevolg van de voort gaande samenwerking nam het aantal vestigingspunten min der snel toe dan in voorgaande jaren. Niettemin kwamen er in het verslagjaar nog 100 nieuwe vestigingspunten bij, waardoor het totaal per eind 1971 op 3000 kwam. Er was duidelijk sprake van een daling van het investe- ringsanimo, zowel in de mees te agrarische sectoren als daarbuiten. In totaal werden in 1971 nieuwe vaste leningen verstrekt tot een bbdrag van f3,7 (f3,6) miljard. Blijkens de voorlopige cijfers van de aangesloten banken steeg het balanstotaal in 1971 met 23,5 miljard) v.j. 20.1 miljard). Htet afgelopen jaar werd gekenmerkt door een zeer sterke groei van de spaargelden. Het inlegover- schot op spaarrekeningen zon der bijschrijving van rente be liep in 1971 1.635 min. 1.016 min. in 1970). Het aan tal spaarrek'm gen steeg tot bijna 6 miljoen en het aantal rekeninghouders tot 1,33 mil joen. Het aantal personeelsle den steeg van 14.771 tot 16.900, Aan het eind van het verslag jaar bereikte het totaal van dh toevertrouwde middelen een bedrag van 21 miljard (v.j. 18 miljard), De stijging van de baten was voldoende om de grote kostenstijging op te van gen. De winst blbef daardoor vrijwel op peil van 1970 en be droeg 107 min. (v.j. 111 min.). (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De regering ls niet van plan steun te ver lenen aan de oprichting van abortus-klinieken, althans niet in de vorm van rechtstreekse financiële steun. Minister Stuyt (Volksgezondheid) heeft dit in de Eerste Kamer meegedeeld. Afbreking van zwangerschap Indien nodig, dient naar het oordeel Van minister Stuyt, bij voorkeur in een ziekenhuis te geschieden. ven voor huurders met lagere inkomens. Wanneer de huren van wo ningen met bouwsubsidie toch voor bepaalde inkomens te hoog zijn, dan kunnen deze huurders individuele huursub sidies ontvangen. Dit is dan weer afhankelijk van hun in komen. Het wordt ook niet uit gesloten geacht, dat de huren van nieuwbouwhuizen de eer ste jaren laag blijven en later omhooggaan. Huurders met geen hoge inkomens kunnen hiervan profiteren. Het NKV heeft zijn twijfels over de plannen van drs. Udink. Deze vakcentrale vreest, dat de hogere huren naar de huis eigenaren gaan en niet ten goede komen aan de sociale woningbouw. Het NKV ziet liever, dat de individuele huur subsidies worden verbeterd en uitgebreid, in plaats van huren die in verhouding staan tot hel inkomen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG P.v.d.A.-senator dr. Brongersma wil, dat minis ter Van Agt van Justitie het wat zuiniger gaat doen. Er zijn volgens dit kamerlid grote besparingen op het departement mo gelijk, vooral door het beperken van de gevangenisstraffen. „Een gedetineerde kost de schatkist honderd gulden per man per dag. Zelden is zoveel geld besteed met zo weinig resultaat", aldus dr. Brongersma. Evenals D'66'er ir. Schwarz dringt hij er bij de bewinds man op aan een groot aantal delicten niet meer strafbaar te stellen, zoals liet drukken en verspreiden van pornografie, het beledigen van leden van het koninklijk huis en van bevriende staatshoofden en het gebruiken en verhandelen van soft drugs (hasjiesj en marihuana). (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Het rendement op de b.t.w. in België heeft vorig jaar aldaar een minderopbrengst van 70 miljoen gulden te zien gegeven en het verlies van ontvangsten, door het mechanisme van de b.t.w. zelf, heeft voor dit jaar het verlies van 1,190 mil jard gulden tot gevolg. Om die verliezen weg te wer ken zal de regering een bijzondere procedure gaan gebruiken voor terugbetaling van belastingen op de voorraden. Er komt een speciaal fonds voor „con juncturele relance", waaruit dit jaar een bedrag van rond 210 miljoen gulden ter beschikking zal komen. Aldus enkele punten uit de regeringsverklaring, waarmee bet nieuw ekabinet Eyskens zich gisteren aan het Belgische parlement heeft voorgesteld. In de Belgische krijgsmacht komt ook plaats voor vrouwe lijke vrijwilligers. Er komt een democratisering van het tucht rechtstelsel. Eyskens kondigde een inten sievere strijd tegen belasting ontduiking aan en een verho ging van de vennootschapsbe lasting. Een van de dringend ste taken van de regering acht Eyskens de verwezenlijking van een totaalprogramma om de economie op te vijzelen. Reeds vastgelegde investe ringsprogramma's zullen daar om worden uitgevoerd en er zullen aanvullende openbare investeringsprogramma's wor den gelanceerd. Ook zal de re gering binnen korte tijd inter nationale onderhandelingen tot een goed einde zien te brengen inzake de havenuitrusting van het land en infra-structuren met een internationaal karak ter, zoals autowegen, pijplei dingen en waterwegen. De verklaring van de rege- ring-Eyskens behelst voorts aankondigingen van acties om ledereen, meer dan tot u toe, gelijke leer- en studiekansen te geven, om de daadwerkelijke gelijkheid van de vrouw tot stand te brengen, en voor be steding van een deel van het overheidsinkomen voor herstel van het leefmilieu. Het regeer-akkoord van Eyskens behelst voorts, dat België hoewel het zijn NAVO-vcrplichtingen inte graal zal blijven naleven, zo als de regering zegt de dienstplicht terugbrengt tot tien maanden in Duitsland en twaalf maanden in Bel gië. De soldfj van militairen zal loon worden en dat loon wordt langzamerhand opge trokken tot het op z'n laatst tegen begin 1975 ongeveer veertien gulden per dag zal zijn. Er wordt een herstructure ring van de krijgsmacht door gevoerd, waarbij operationele eenheden de voorrang krijgen. In die herstructurering past een vermindering van het aan tal commandotroepen. De Belgische krijgsmacht krijgt een dienst „leken-raad- gevers" en de raadgevers daar van zullen worden aangewezen door erkende representatieve „verenigingen van het agnos tisch denken", waaronder het Humanistisch Verbond. Er zal tot een geleidelijke verminde ring van het beroepspersoneel worden overgegaan en gelijk lopend daarmee zullen vrijwil ligers op korte termijn worden aangeworven. Christian Dior heelt de Parijse show gestolen. In die geest liet onze modecorrespondente zich gisteren al uit. Ten bewijze van haar stelling hier een betoverende bruidsjurk van de ont werper van het huis Dior, Mare Bohan. Een proeve van Balmain, op de voorpagina te zien, is heel wat saaier uitgevallen. (Vau onze modecorrespondente) PARIJS Wat Balmain van de andere couturieurs onderscheidt is, dat hjj door de jaren heen altijd zichzelf blijft, door draagbare model len voor dames van standing te creëren. Er zijn modejournalisten, (ADVERTENTIE) bedreigt het leven van ontelbare kinderen maakt miljoenen slachtoffers, honderden vechten tegen melaatsheid. Ginds, ver van ons bed. piet van der ven, is één van die strijders, u zag zijn levenswerk afgelopen vrijdag, op de na "de kleine waarheid" de harde werkelijkheid, wij moeten helpen, hier, thuis, door te géven. stichting wereldlepradag nederland voor f 2,50 redt u een kind. voor f 11,-- geneest u een slachtoffer. wereldlepradag, den haag postbus 3436, en via de banken die dat niet kunnen uitstaan. Daar horen wjj niet bij. Wel moet gezegd, dat hij de ene keer iets leuker is dan de andere. Dit jaar is hij hele maal niet leuk geweest. Hij heeft een saaie collectie ge toond, waar eigenlijk niets op aan te merken valt, want het blijft toch haute couture. Normale schouderlijn en een taille met een ritsbroek. Veel langere mantelpakjas jes op geplisseerde rokken. De jasjes hebben vaak in plaats van een kraag een sjaal en als garnering op heuphoogte goud kleurige kettingen. Eenvoudige pantalonensem bles met rechte pantalon. De rechte lijn komt ook in talloze japonnen en mantels terug (er zijn ook mantels met wijde raglanmouwen). De jasjes, die ook hier op de jurken worden gedragen verdienen een tien plus, prak tisch en tegelijkertijd chic. Veel hardroze, (lelijk) rood, felgroen, koningsblauw en wit met marineblauw. Grote strohoeden, soms bolloos. Avondjaponnen met man chetten van ruches, die tot de elleboog reiken, of een tot de oren gaande brede ruches kraag. Bij Lanvin een volkomen te genstelling. Degene die zich hij Balmain verveeld had, kon nier zijn hart ophalen. Bloe men, ruiten, stippen, strepen, alles in één model verwerkt. Het maakte op ons hetzelfde effect als het lawaai in de straten. Alles waar te voor komt is verkeerd, zeiden de mensen vroeger. Dit was niet alleen te, maar te en te en te. Echter geenszins van charme en idee verstoken. Bijvoorbeeld een tweedelig badpak voor de avond van ge streepte pailletten met een ca pe of sjaal gedragen en zwarte panty's erbij. Voor 's avonds een nauw-aan- sluitende korte jurk met hori zontale of verticale plooien. Een nauw aansluitende lange geplisseerde japon met een hoog boordje, enorme pofmou wen, vanaf de elleboog zeef nauw. Bij Jean Hercey fantastisch mooie stoffen en dessins, or ganza, shantung, tweed, grijze yersey, taffeta, in blauw en wit, zwart en wit, geel, vanil le- en citroenkleurig. Wat je noemt een verdienstelijke col lectie, waar helaas de strijd van haute couture en pret a porter zichtbaar gestreden, werd. Want voor een iet-voor aanstaand huis blijft de haute couture een eeuwig gevecht te gen de bierkaai, omdat de ka pitalen hiervoor ontbreken en er dientengevolge veel vergis singen worden begaan. Waar om dan toch doorgaan en zich niet uitsluitend beperken tot de pret a porter de luxe? - Op IJMUIDEN (ANP) de Londense luchthaven Heath* row is gisteren plotseling over leden de heer A. Wijs-muller, directeur van het zeeslepers- bedrijf Bureau Wijsmuller in IJmuiden. De heer Wijsmuller is 55 jaar geworden. Het stof felijk overschot zal zaterdag a.s. op Westerveld in Driebuis gecremeerd worden. AMSTERDAM (ANP) De onderhandelingen tussen de de legaties van dagbladjournalis ten en van dagbladuitgevers over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de journalisten uit de dagblad wereld zijn dinsdag afgebro ken. Het grote struikelblok was de eis van de journalisten tot het opnemen in de nieuwe cao van minimum-bepalingen be treffende een redactiestatuut. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) meent dat de redacties grotere zeg genschap moeten krijgen over totstandkoming en inhoud van de krant en over de verhoudin gen binnen de redacties, en dat dit slechts te bereiken is door in de cao de verplichting neer te leggen dat er (per onder neming) een redactiestatuut moet komen. De vereniging „De Neder landse Dagbladpers" (NDP) wil wel spreken over een mo del voor een redactiestatuut en ook bij wijze van dringende aanbeveling aan haar leden voorleggen en er in de cao naar verwijzen. Een verplich ting tot invoering van een re dactiestatuut wil zij echter niet in de cao opgenomen zien omdat zij meent dat men hier door in conflict kan komen met het ondernemingsrecht. De NDP-delegatie gaat nu verslag uitbrengen aan het NDP-bestuur, dat, naar te ver wachten valt, de reeds voor morgen uitgeschreven leden vergadering zal raadplegen. Het dagelijks bestuur van de NVJ meent, dat nu in nauw overleg met de leden en de re dactiecommissies moet worden nagegaan in welke vorm men tot acties kan komen. Het dagelijks bestuur van de NVJ wil het algemeen bestuur bijeenroepen op 7 februari. Het algemeen bestuur zal zich dan kunnen uitspreken over een reeds opgesteld hoofdredactie- statuut, waarover de delegaties van beide organisaties over eenstemming hebben bereikt, en voorstellen voor een verga dering van de verenigingsraad kunnen formuleren. De NDP wil pas nadat die verenigings raad het hoofdredactiestatuut heeft goedgekeurd, verder spreken over het redactie statuut. CAPE KENNEDY (Reuter) De communicatiesatelliet Intel- sat-4, die het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimte vaart (NASA) van Cape Ken nedy heeft gelanceerd, is in een stationaire positie boven de Stille Oceaan gebracht. Deze kunstmaan zal van 3 februari af beelden overbrengen van de olympische winterspelen in het Japanse Sapporo. Daarna wordt de satelliet gebruikt voor het verslaan van het bezoek van president Nixon aan China, dat op 21 februari begint. KAIRO (RTR) In Kalro ls het gistreen opnieuw tot schermutselingen gekomen tus sen studenten en de politie. Nadat de politie ongeveer 2.000 studenten van het Bevrij dingsplein had verdreven, her groepeerden de jongelui zich in de zijstraten. De politie voerde charges uit en verricht te enkele arrestaties. LIBIë heeft de Malthezer regering aangeboden Libische investeringen op het eiland te bevorderen. Er zitten haken en ogen aan de zaak, sprak de vis en hij hapte niet. Een wijs dier, wij zer zelfs dan menig mensen kind, dat vaak te gretig toe hapt om "er beter van te wor den", zoals men dan zegt. Wij Nederlanders happen zelfs zo graag dat er een orga nisatie brood in heeft gezien om zich te tooien met de naam "Mr. Hap". Deze club, die zich onlangs presenteerde op de Horecava '72 in de hoofdstedelijke RAI, wil alle Nederlandse frites- bakkers te hulp snellen bij het moderniseren, uitbreiden en financieren - alles bij elkaar dus zo ongeveer: overnemen - van hun bedrijfjes. De organisatie verwacht ook veel van rijdende friteszaken, de zogeheten - en dat vind ik een enorm prachtig woord - "hapmobiels". Ik weet alleen niet zo zeker of de heren fritesbakkers zo happig zullen zijn. Er hap-ert iets in mijn schrijfmachinari- um..?..!?..prrrt.. Het is weer over. Opnieuw een Engels gezegde, dat wil dat, als iemand teveel op heeft, hij paarse olifanten ziet. Het schijnt dat katten soms ook een soort hallucinaties hebben. Dan gaan ze muizen najagen die er helemaal niet zijn. Maar dat weet zo'n ge hallucineerde kat natuurlijk niet, want die denkt dat het muisje is weggekropen. Goed, ook hier is weer een onderzoek gepleegd, want wij zouden geen twintigste-eeu- wers zijn, als we niet iedere 'wind' aan een zo mogelijk wetenschappelijk onderzoek zouden onderwerpen. In dit geval heeft het Britse konink lijk veeartsenijkundig college het hallicuneren van katten, be studeerd. Slotsom: de jacht op niets wordt veroorzaakt - door benzoë-zuur. Deze chemische verbinding wordt, aldus genoemd college, gebruikt om afsnijdsels van vlees uit slachthuizen te con serveren, en als een kat daar niet tegen kan springt zij uit de band, wordt paniekerig en opent de jacht op fictieve muizen. Ik vermoed dat vele muize nissen die mensen hebben, daar ook iets mee te maken hebben. Simon(b)is. De Duitser die zijn nier ui Leiden te koop heeft aangebo den, wil natuurlijk in een klap rijk worden, maar op een zeer laakbare wijze. Niersteenrijk. En na te hebben gemeld hoe hei mei moet, iwup ik dat u voor de rest van deze dag weet hoe het dan wel moet. Prettig dagje. MERIJN. RAAMSDONKSVEER. Volgeladen met 15 miljoen liter water vaart de tanker Pegasus hier onder de brug over de Bergse Maas bij Raamsdonksveer. Dat volladen was nodig om het schip zo laag te laten liggen, dat het onder de brug doorkon. In de rivierbedding was een spe ciale geul gebaggerd om vastlopen te voorkomen. A

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7