STADHUIS BIJNA KLAAR RIJN-SCHELDE SPOORBRUG EIND MAART OPEN Trek van Axel naar Hulst Politie vindt stroom- stoorder MAMMOETTRANSPORT Protestkaarten uit Terneuzen naar Kosygin REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Na drie jaar arbeid Van pont naar E 10 stad streek x Korter werken voor oude ambtenaren Bespreking van samenwerking christelijke partijen in kanaalzone SCHOOL LUCHT- ZUIGER Popconcert in Krabbendijke Sasse politie onderzoekt vernielingen GROEDENAAR ZWAAR GEWOND Enquête over aanleg riolering AXEL VRAAGT OPNIEUW ZWEMBAD Lichte vorst Minister vindt sluiting ZTI verantwoord Woensdag 26 januari 19/z (ADVERTENTIE) Onmiddellijke verlichting van Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Tjeumatische pijnen, spit, zenuwpij- nen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Alge- sal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder opper vlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reu matische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten, ALGESAL bii alle apoth. en drog. De trappehal van het nieuwe stadhuisbeton hoeft helemaal niet te detoneren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het in aanbouw zijnde stadhuis van Terneuzen heerst de grote be drijvigheid die kenmerkend is voor een gebouw dat zijn vol tooiing nadert. Tientallen wer kers leggen er de laatste hand aan afwerking van kamers, za len en dienstvertrekken. In enkele gedeelten is men reeds gevorderd tot het leggen van vloerbedekking terwijl el ders druk getimmerd wordt aan plafonds en wanden. Ondanks de rommel van her en der ver spreid materiaal krijgt men al een goede indruk van de ruime opzet en gedegen afwerking van het stadhuisinterieur. Aan de buitenkant wordt hef imposante gebouw steeds meer ontdaan van steigers en bouw keten. Er wordt naar gestreefd de bouwkundige oplevering van het nieuwe huis van de ge meente Terneuzen eind februa ri te doen plaats vinden. De streefdatum van de offi ciële opening is 9 mei. Hoewel hierover nog niets vast staat, ligt het in de lijn der verpach ting dat de minister van bin nenlandse zaken het stadhuis officieel in gebruik zal stellen. Het gebouw zal dan intussen reeds enige tijd in gebruik zijn bij het secretariepersoneel en burgemeester en wethouders. Beton is zeljs als versiering bruikbaar; daarvoor hoeven in dit geval alleen de gaten voor de verbindingen te worden opengelaten. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op een zo kort mogelijke termijn zal er de werknemers van de gemeen te Axel van ouder dan zestig jaar een werktijdverkorting worden ingevoerd. Alle werknemers boven zestig zullen per dag een half uur minder kunnen gaan wer ken. Op dit moment gaat het om vier mensen, maar dat zul len er in de toekomst uiteraard meer worden. De werktijdverkorting wordt ingevoerd in navolging van het rijk, waar in december een der gelijk besluit van toepassing- werd verklaard voor de oude ren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De verenig de christelijke partijen te Ter neuzen (VCP) houden maandag 28 februari in de bovenzaal van hotel Des Pays Bas in Ter neuzen een openbare algemene ledenvergadering. Centraal in deze bijeenkomst staat de samenwerking tussen ARP, CHU en KVP in de pro blematiek van de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone. De fractieleiders in de pro vinciale staten resp. de heren Van Bennekom, Van de Peijl en Dusarduijn zullen een korte inleiding houden, waarin zij de standpunten van hun partij naar voren zullen brengen. Voorts kunnen vragen aan een forum worden gesteld, waarin naast genoemde fractie voorzitters zitting zullen ne men de drie burgemeesters in de kanaalzone t.w. de heren Aschoff van Terneuzen, Van Dijke van Axel en Colsen van Sas van Gent. Het is niet de bedoeling vra gen te stellen over het ontwerp- streekplan voor oost-Zeeuwsch Vlaanderen en het Baalhoek kanaal, aldus blijkt uit een con vocatie namens de VCP. (Vervolg van pag. 1) De Provinciale Stoomboot- dienst in Zeeland bevestigt de indruk van de douane, als zou een groot percentage de route Via België verkiezen boven die Via de pont, niet. De stijging van het aantal auto's via de pont in december 1971 ten opzichte van 1970 is. dan wel niet zo fors geweest als ten opzichte van 1969, maar de PSD wil dat niet toeschrij ven aan de E 10 of de acties van het vrijeveren-comité. Ook de beambten van de PSD in Perk- polder zeggen weinig te kunnen merken van de E 10 en de ac ties. In december van 1971 zijn er 174.000 passagiers overgezet in Perkpolder en in 1970 waren er dat in dezelfde maand 170.000. Het totale aantal overgezette auto's steeg in de maand de cember van ruim 80.000 in 1970 naar 82.832 in 1971. In 1969 was in december het aan tal overzettingen van auto's 65.853. De toename in het afgelopen jaar is dus relatief beduidend minder dan het jaar daarvoor. „Maar daar kunnen alle mo gelijke oorzaken voor zijn", al dus de PSD. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Tegen het bouwplan van de christe lijke mavo-school in Axel is slechts een be zwaar ingediend. Het be treft een inwoner van deze gemeente, die vindt dat de school te dicht bij de perceelgrens van zijn woning wordt gebouwd. De betreffende inwoner verwacht daardoor be lemmering van de licht en luchttoetreding. Ge tracht zal worden om dit bezwaar te ondervangen, aldus burgemeester M. K. van Dijke gistermid dag op de wekelijkse persconferentie. (Van een onzer verslaggevers) GOES-KRABBENDIJKE De jeugdsoos Iron Butterfly in Krabbendijke heeft de Goese folck-rook-group C+C-fJ Spring' kunnen contracteren voor zaterdag. Om acht uur begint dan een popconcert, waar tijdens Cees en Charles van Vredegem en Jam Bom (de uit Waarde af komstige bassist) hun gevari eerde repertoire van dans- en luisternummers, Engels en Ne derlands van tekst, ten gehore zulle brengen. Het repertoire bestaat voornamelijk uit eigen nummers, daarnaast uit com posities van Burrito Bros, Everly Brothers, Buck Owens en the Band. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Woensdag nacht en donderdag aanstaande -verschijnt er in de Zeeuwse contreien een rollende kolos, die een gewicht van niet min der dan 262 ton heeft en zich op maar liefst 96 wielen voort beweegt. Woensdagnacht namelijk ar riveert in de Sloehaven een machinetransformator, welke bestemd is voor de kerncentrale van de N.V. PZEM bij Borssele. De transformator, die een ver mogen heeft van 570 Megavolt- Ampère is 9,5 meter lang, 3,5 meter breed en 6 meter hoog. Het is een van de zwaarste transporten die zich ooit over landwegen hebben voortbewo gen. De transformator, die in staat is om een spanning van 160 Kilovolt omlaag te trans formeren tot de transportspan ning van 21 Kilovolt, is voor rekening van de N.V. PZEM bij de transformatorenfabriek Smit te Nijmegen gebouwd. Vrijdag j.l. is daar al begonnen met het inschepen van de transfor mator. Een speciale oplegger met 96 wielen eronder is door middel van een drijvende bok aan boord van het schip gehesen, waarna de transformai-.. op de wagen is geplaatst. Na de tocht naar het Sloe- gebied over het water te heb ben gemaakt, zal er wederom een drijvende bok a,an te pas komen om transformator en transportwagen op de weg te zetten. Daarna vangt het moei lijkste deel van het karwei aan. Het mammoettransport moet zich via bochtige weggetjes, die hier en daar enkele centi meters breder zijn dan de transformator, van de Sloeha ven naar de kerncentrale gaan bewegen. Het transport wordt verzorgd door de firma Stoof te Breda. (Van onze correspondent) BRESKENS Dinsdagmor gen is P. W. V. uit Groede bij een verkeersongeval zeer ern stig gewond geraakt. Het onge val ontstond doordat V. geen voorrang verleende aan een vrachtauto, bestuurd door R. B. uit Amersfoort. V. liep been breuken en inwendige kneu zingen op. Dr. van der Maas uit Breskens liet het slachtoffer naar Oostburg overbrengen, vanwaar uit hij later naar Bre da is vervoerd. De personen auto werd totaal vernield. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De rijks politie in Sas van Gent stelt momenteel een onderzoek in naar een geval van straatschen derij. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een vijftal be woners van het woonwagen kamp in Sas van Gent in de buurtschap Simt-Anne een ruit ingegooid en vervolgens een viertal straatlantaarns bescha digd. Deze laatste kosten f 110 per stuk. Adjudant Lemout van de Sasse rijkspolitie, die het on derzoek leidt, zei dat inmiddels een aantal mensen op het po litiebureau zijn ondervraagd. „Tot op heden zonder resul taat", zo zei hij, Ook sorteer- proeven hebben geen uitsluit sel kunnen geven. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeente Axel zal onder de bevolking van Ma- grette een enquête houden om op deze manier de belangstel ling voor aansluiting op de aan te leggen riolering te peilen. Voor een aansluiting op deze nieuwe riolering zullen de daarvoor in aanmerking ko mende inwoners van dit dorp ongeveer 175 gulden moeten betalen. Zoals bekend wordt het werk gefinancierd met een lening, die oorspronkelijk bedoeld was voor de bouw van de mavo- school. Met de aanleg is een be drag van ruim 1,5 ton gemoeid. Gedeputeerde Staten hebben inmiddels hun fiat gegeven aan een besluit van de raad om een deel van Magrette van rio lering te voorzien. Alleen een gebrek aan belangstelling van de zijde van de inwoners zou nu de plannen nog in gevaar kunnen brengen, maar gezien de overtuiging waarmee de af gelopen maanden in Magrette is gepleit voor de spoedige op lossing van de rioleringsproble men, zijn er waarschijnlijk van deze zijde geen moeilijkheden te verwachten. (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en w. van Axel hebben besloten om in het ka der van subsidies voor de so ciaal-culturele infra-structuur nog eens aan te dringen om op korte termijn subsidie te krij gen voor de verwezenlijking van een nieuw zwembad. Het Axelse college beschouwt de aanleg daarvan als uiterst dringend. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Veranderlijk met enkele bui en en plaatselijk lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland, Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min. temp.: 1 tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent- Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Konstanz 251 onv., Rheinfel den 157-3, Straatsburg 126 pl. 8. Plittersdorf 262 pl. 15. Maxau 321 pl. 14, Plochingen 128-6, Mannheim 113-11, Steinbach 113-6, Mainz 150 pl. 5, Bingen 59 pl. 2, Kaub 79 pl. 3, Trier 233-2, Koblenz 87 pl. 7, Keulen 27 -3, Ruhrort 178- 10, Lobith 795-5, Pannerdense kop 774-5, Nijmegen 603-1. IJsselkop 750-3, Eefde IJssel 282 pl. 4, Deventer 169 onv.. Monsin 5464- 6. Borgharen 3915 pl. 23, Belfeld 1096-8, Graven' beneden de sluis 502 pl. 2. Morgen, donderdaig 27 jan. Bergen op Zoom 0.37 en 13.12, Hansweert 12.35 Terneuzen 12.01. Vlissingen 11.29. Wemeldinge 0.27 en 13.02. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/UTRECHT De nieuwe spoorbrug in de Kreekramdam, op de plaats waar de Schelde-Rijnver- binding wordt aangelegd, zal eind maart geheel voltooid zijn en in bedrijf worden genomen. Half maart zal het treinverkeer over een spoor (het noordelijke) mogelijk zijn. Tegen het eind van de maand verwacht men beide sporen in gebruik te kunnen nemen. onderlinge contacten op minis terieel niveau, de wenselijk heid van een passagiersdienst Temeuzen-Gent gaan beplei ten, dat de NS metterdaad to een uitvoering van zulke plan nen zal overgaan. „Maar het initiatief zal zeker niet van ons uitgaan", aldus de Neder landse Spoorwegen. Er ligt reeds een spoorlijn op Nederlands gebied van Terneuzen naar Zelzate. Deze lijn, die vooral door DOW- Chemieal wordt gebruikt, is van overwegend Belgisch be lang; Wat er nog over is van het voormalige spoorwegnet in Zeeuwsch-Vlaanderen, is of wordt opgebroken. Het werk aan de spoorver binding over het Schelde-Rijn- kanaal heeft, in samenhang met de andere werken, een kleine drie jaar in beslag ge nomen. Begonnen werd met het opspuiten van een spoor dijk, waarover het treinver keer tijdelijk kon worden om geleid. Deze hulpdijk zal in de komende maanden weer wor den afgegraven. De nieuwe spoorbrug, naar ontwerp van de NS, is de eerste voltooide oeververbinding in het kader van de Schelde-Rijnwerken op Zuid-Beveland. De verkeers- bruggen over het toekomstige kanaal zijn in aanbouw. Het staat nog niet vast of er ter gelegenheid van de opening van de spoorbrug enige feeste lijkheden zullen worden geor ganiseerd. Als het werk in Zuid-Bcve- land klaar is trekken de inge nieurs en werklieden van de NS zich terug uit Zeeland. Het kan nog lange tijd duren, zo vernemen wij van een van de woordvoerders van NS, eer het spoorwegbedrijf zich we derom voor een „Zeeuws" pro ject gaat interesseren. De levendige belangstelling welke men bijvoorbeeld in Gent heeft voor de opening van een passagiers-treinver binding tussen Terneuzen en Gent, wordt door de NS niet gedeeld. „De Zoetermeerlijn en in een later stadium - de Schiphollijn - hebben voor ons een veel concretere beteke nis", zegt men bij NS. Men acht het evenwel niet uitgesloten, dat indien Neder land en België in hun vele (Van een onzer verslaggevers) AXEL De bevolkingscij fers over het afgelopen jaar hebben voor wat Axel betreft aangetoond, dat het vertrek- overschot in 1971 groter is ge weest dan normaal. Opvallend daarbij is dat vooral vanuit Koewacht betrekkelijk veel mensen naar Hulst zijn ver trokken. De juiste oorzaak van deze ontwikkeling is niet hekend, maar er moet rekening gehou den worden met de mogelijk heid, dat dit is toe te schrijven aan een gebrek aan .voldoen de geschikte woningen. In to taal gingen er afgelopen jaar vanuit Koewacht, dertig men sen naar Hulst. Uit de cijfers blijkt volgens burgemeester M. K. van Dijke, dat het grote vertrekoverschot zich voorna melijk in de kleine kernen van de gemeente Axel manifesteert. Helemaal gelukkig is de Axelse burgemeester met deze ontwikkeling niet, omdat een en ander impliceert, dat er een verdere vergrijzing van de be volking optreedt en dat is met het oog op de toekomst een minder gelukkige ontwikke ling. Burgemeester Van Dijke- heeft gisteren op de wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat hieraan met het oog op het beleid voor de komende jaren, extra aandacht zal worden be steed. „Geen woningen bouwen, be tekent, dat de vergrijzing nog verder doorgaat", aldus de heer Van Dijke, die daaruit concludeert dat een van de wa pens om deze ontwikkeling te gen t» gaan, voldoende woning bouw is. (Van een onzer verslaggevers) GOES De rijkspolitie te water heeft degene opgespoord, die maandagavond zorgde voor totale duisternis en televisie- visieloosheid in grote delen van Zeeland. De groep Wemeldinge van de r.p. maakte gisteren proces-verbaal op tegen de schipper K. M. W. van de 290 ton metende binnentanker „Fiona" uit Rotterdam. Deze had met zijn anker, toen hij op weg van Rotterdam naar Goes op de Oosterschelde moest wachten op het schutten van de sluis, en door de vloed- stroom „verzet" was, de voe- dingskabel van Wilheimina- dorp naar Stavenisse (Tholen) beschadigd. Op Tholen had dit geen en kel effect, omdat het voor dit eiland een reservekabel be trof. Geheel Zuid-Beveland ten westen van het Kanaal door Zuid-Beveland zat echter een klein half uur zonder stroom, „mede", zoals de PZEM-direc- tie het gisteren uitdrukte, „door nog onbekende bijkom stigheden in de inschakelinstal- latie van het hoofdverdeelsta tion aan de Evertsenstraat m Goes. Door het wegvallen van de stroom viel ook de Goese tele visiestraalzender (voor geheel Zeeland) uit. Toen Nederland 1 weer in de ether kwam (zoals gemeld juist op tijd voor Pey ton Place..) bleek Nederland 2 nog niet te „draaien". Dit was te wijten aan een toeval ligerwijs tegelijkertijd plaats vindende tv-storing van dit net, die niets met de stroomstoring te maken had. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Va« Veen van onderwijs en weten schappen vindt de sluiting van het Zeeuws Technisch Instituut te Goes verantwoord. H(J deelt de kamerleden Van Dijk en Roels mee, dat de ZTI te Goes niet in het scholenplan 1971 tot en piet 1974 Past- Als argument voert de be windsman aan, dat voor een mts in de toekomst in Goes te weinig leerlingen worden ver wacht. Het uitbouwen van het technisch instituut tot mts kan hij dan ook niet in overweging nemen. Het bestuur van de Stichting Zeeuws Technisch Onderwijs is tegen deze minis- triële beslissing niet in beroep gegaan. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De wereld winkel in Terneuzen steunt de oproep van „Amnesty Interna tional" om protestkaarten te sturen aan de Russische rege ring naar aanleiding van de onlangs tot 12 jaar gevangenis straf, werkkamp en verban ning veroordeelde Russische schrijver Wladimir Boekowsky. Boekowsky kwam op voor de vrijheid van meningsuiting in de Sovjet-Unie. De Nederland se en Belgische afdelingen van Anmnesty International heb ben over deze veroordeling grote verontwaardiging uitge sproken. Zij hebben de Russi sche regering dringend ver zocht de zaak in hoger beroep te behandelen en een normale procesvoering toe te staan. De protestkaarten kunnen verstuurd worden aan minister president A. Kosygin in Mos kou.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3