mg van landbouw prijzen met 4-6 procent O Toename van vrachtverkeer 40 procent Studie gaat meer kosten Senator: „Mentaliteit overheid hard KARD. ALFRINK DREIGDE MET AFTREDEN VOORRANG VOOR RUS Moskou: 25 graden onder nul LARDINOIS VERWACHT: Rhodesië-akkoord door Afrikanen verworpen VIA KAPELLEBRUG AAD10 DE KOCK Bouwprogram Zeeland kan uitgevoerd worden CAO-EISEN NAAR RSV- DIRECTIE Spinelli Onverteerbaar 99 Dodelijke val Doodvonnissen iii Boeroendi Deken Joosten eerste kandidaat In Senaat RVPMeerderheid voor vrijlating „Drie van Breda" Aanslagen in Ulster STIJGING H.I.D. Y olksliuisvesting Fietser gedood in Meliskerke JAPANNER HIELD ZICH 27 JAAR VERBORGEN „Werkloosheid l'ors boven honderdduizend" STERK VERLAAGDE PRIJZEN Bontmantels J Mantels Japonnen Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 3(kcent Gp-onummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. WOENSDAG 26 JANUARI 1972 ZEEUW 26e Jaargang No. 8760 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Naar alle waarschijnlijkheid zul len de landbouwprijzen tussen de 4 a 6 procent gaan stijgen dit jaar. Dat verklaarde gisteren de Nderlandse minister Lardinois na afloop van de tweedaagse besprekingen in Brussel tus sen de ministers van landbouw van de zes EEG-landen. Hij zei er echter bij, dat er nog lang geen overeenstemming is tussen de landen. Met name Italië zou sterk gekant zijn te gen de prijsverhogingen. Mger overeenstemming zou er zijn over de structurele voorstellen van de Europese Commissie. Wel heeft men vastgesteld dat de regeringen meer de vrije hand moeten hehben om te komen tot een herstructurering dan in de oor spronkelijke plannen (het plan- Mansholt) stond aangegeven. Men moet dit zien in het licht van de grote meningsverschil len die over de plannen van Mansholt bestaan, vooral bij de boeren zelf. Tijdens het debat van maan dag en dinsdag is ook een te genstelling binnen de Europese Commissie aan het licht geko men. Commissaris Mansholt en zijn Italiaanse collega Spinenlli blijken het niet eens te zijn (Van onze redactie binneland) DEN HAAG Het wetsont werp tot verhoging van hei collegegeld van f 200 voor viel jaren tot f 1000 voor alle jaren en van het inschrijvingsgeld van fien tot honderd gulden is gisteren bij de Tweede Kamei ingediend. Be verhoging (van f 890 dus) wordt voor de stu denten, die een beurs hebben, volledig gecompenseerd. Ook de groep van studenten, die- voor een studietoelage in aan merking komen, zal worden uitgebreid. Een en ander zal met -bet studiejaar 1972-1973 ingaan. Dc automatische vrijstelling van betaling van collegegeld na \iier jaren is vervallen evenals de vrijstelling voor student-assistenten en de kor ting Voor meer studerenden uit een gezin. Een nieuwe berekeningsme thode laat zien, dat te ver wachten kinderbijslag en -af trek voor de ouders niet lan ger van tevoren op de studie toelage wordt gekort, het be lastbaar inkomen wordt niel langer van de kinderbijslag gezuiverd. Mihister De Brauw van We tenschappen verwacht, dat de uitbreiding van het aantal stu denten, dat een studietoelage gójigt, door invoering van de verhoging van het college- en inschrijvingsgeld ongeveei twintig procent van het totale aantal studenten zal belopen. Thans geniet 30 procent van de ingeschreven studenten een toelage. over het toekomstig te voeren landbouwbeleid, in die zin, dat Spinelli veel meer rekening wil houden met de kritiek van derde landen op het Europese beleid. Volgens de opvattingen van Spinelli zouden de prijzen van akkerbouwprodukten (granen) niet, of slechts zeel weinig in prijs verhoogd moeten worden, terwijl die voor dierlijke pro- dukten sterker zouden moeten stijgen. De akkerbouwboeren zouden dan schadeloos gesteld moeten worden door middel van een toeslag per hectare grond. Deze opvattingen van Spi nelli (in Brussel al snel een .alternatieve landbouwpolitiek' genoemd) worden door insiders in Brussel overigens gekarak teriseerd als een tamelijk „wil de inval", die echter levensge vaarlijke politieke consequen ties kan hebben. Een gelijkblij vende graanprijs zou namelijk voor de Duitsers zo onverteer baar zijn, dat zij in staat ge acht moeten worden in zo'n geval het gemeenschappelijk landbouwbeleid de rug toe te keren. Het ziet er dus al met al niet naar uit dat er spoedig een eind zal komen aan de tegen stellingen binnen de landbouw- EEG. Voorlopig zijn er alvast maar afspraken gemaakt voor niet minder dan zeven nieuwe vergaderdagen in Brussel vóór 1 april. Dat is dan~zo ongeveer de uiterste termijn voor de be paling van de nieuwe land bouwprijzen ten behoeve van de oogst 1972. (Van onze parlementaire redactie) Den haag „Ik meen dat het ministerie van Justitie zich niet altijd gedraagt als de bescheiden dienaresse van de burger. Integendeel, soms is zelfs een zekere hardheid waarneembaar". Deze uitspraak van senator ir. N. F. I. Schwartz van D'66 tijdens het beleidsdebat in de Eerste Kamer over het justi- tie-bcleid, was voor ons aan leiding hem te vragen, hoe hij tot dit verwijt kon komen- „Het gebrek aan respect voor de mens blijkt op velerlei wij zen waar hij in aanraking komt met de overheid. AJieen bij de behandeling in dokters wachtkamers en in ziekenhui zen is het nog erger. Men neemt maar aan dat de tijd van de burger niets waard is en hem onbeperkt ter beschik king staat". „Ik noem enkele voorbeel den, toegespitst op justitie: liet onnodig laten komen opdra ven, als een telefoontje al vol doende zou zijn, het langdurig laten wachten van verdachten en getuigen in rechtszalen, in veel van dergelijke zalen kan het publiek niet of nauwelijks verstaan wat er wordt gezegd, het soms onhebbelijk optreden van officieren van justitie te gen verdachten, het niet be hoorlijk behandelen van in be slag genomen goederen, met onnodige schade als gevolg, onbegrijpelijk taalgebruik door deurwaarders, rechters, advocaten en notarissen". De senator wil het echter niet alleen bij kritiek laten. Hij doet de volgende sugges ties, die de situatie aanmer kelijk zouden kunnen verbete ren: Naast een ombudsman het invoeren van een wettelijk klachtrecht bij onheuse beje gening; Instellen van een commis sie voor het behandelen van klachten ovei politie-optrc- den. DEN HAAG (ANP). Met ingang van 14 februari geldt een nieuwe verkeersregel, die bestuurders van autobussen binnen de bebouwde kom de mogelijkheid geeft zich bij het vertrek van een bushalte gemakkelijker in het verkeer te voegen. Weggebruikers, die een bus achterop komen, moeten hun snelheid verminderen en zo nodig stoppen, als een bus met zijn richtingwijzer aangeeft te willen wegrijden. Aan het nieuwe voorschrift bestaat volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat grote behoefte, omdat buschauffeurs bij het invoegen veel hinder ondervinden van verkeersdrukte. De verplichting geldt niet voor bestuurders van motorvoertui gen, die tot een militaire colonne of een uitvaartstoet behoren. Ook moet de buschauffeur vrije doorgang verlenen aan politie-, brandweer- en ziekenauto's, die de vastgestelde signalen voeren. Over bushalten zijn verder twee bepalingen toegevoegd. Het stopverbod voor bushalten (behalve voor het direct in- en uit stappen van de inzittenden van personenauto's) is uitgebreid tot alle bushalten, ook die in inhammen en parkeerhavens. Bovendien is dit in- en laten uitstappen voortaan alleen toegestaan als de bussen bij het aandoen van halten geen hinder ondervinden. In Moskou staat de ther mometer op 25 graden onder nul; januqri heeft de Russische hoofdstad bdrre t ëinp&r ai dr en gebracht. Op het Revolutieplein condenseren de uitlaatgassen, waardoor de voetgangers tus sen de wolken lijken te lopen. WINTERSWIJK (ANP In het ziekenhuis te Winters wijk is dinsdagmorgen de 58- jarige landbouwer J. Boeijnk uit de buurtschap Meddo bij Winterswijk overleden. De man was maandagmiddag op zijn be drijf van een silo gevallen toen hij zijn voorraad meel wilde controleren. Nederlanders die naar Algerije willen, zuilen voor taan een visum nodig hebben, aan te vragen bij de Algerijn se ambassade in Brussel. BOÉJOEMBOERA (AFP) Negen mensen, van wie vier officieren, zijn door een mili tair tribunaal in Boejoemboera (Boercfcndi) ter dood veroor deeld op beschuldiging van sa menzwering tegen de regering. Zeven anderen kregen levens lang, drie 20 jaar en zes wer dén .yrij gesproken. „Pic-Pic", een wollen ensemble uit de nieuwe voorjaars- en zomercollectie van Parijzenaar Pierre Balmain. De kleur van het pakje is marineblauw. De rok is geplooid en valt op de knie. Voor meer nieuws uit Parijs, zie elders in dit blad. (Van onze correspondent) ROME Niet dr. Jan Gij- sen, maar de zeer conserva tieve deken J. Joosten had bisschop van Roermond moe ten worden, aldus hebben zeer goed ingelichte Vati caanse kringen verklaard. Dit is door kringen rond het Kathedraal Kapittel van Roermond bevestigd. Dat de benoeming van de Echter deken tot opvolger van mgr. Moors niet is doorge gaan, is een gevolg van een in de kerkgeschiedenis uniek dreigement van kardinaal Al- frink: hij liet de Heilige Stoel weten te zullen aftreden als deken Joosten (62) zou wor den benoemd. Voor dit dreigement is het Vaticaan gezwicht 'op voor waarde, dat de kardinaal on voorwaardelijk met een nieuw voor te dragen kandidaat ak- koor zou gaan. De voorwaarde heeft mgr. Alfrink zeer tegen zijn zin in aanvaard. Zoals be kend he'eft het Vaticaan, na de affaire Simonis, aan kardinaal Alfripk beloofd dat het vooraf overleg met hem zou plegen over kandidaten voor openge vallen bisschopszetels. Toen mgr. Moors vorig jaar zijn af treden aankondigde, heeft een deputatie uit de Diocesane Pas torale Raad de nuntius met gro te ktem op deze toezegging gewezen. De kandidatenlijst, die door het Kathedraal Ka pittel werd opgesteld, er kwa men zoals bekend, de namen SALISBURY (AFP). Acht van de zestien Afrikaanse ver tegenwoordigers in het Rhode- sische parlement hebben het BritsRhodesische ontwerp akkoord over de toekomstige staatsvorm van Rhodesië ver worpen. Ze eisen voorts 't ver trek van de Britse commissie- Pearee, die een onderzoek on der de bevolking instelt naai de aanvaardbaarheid van het akkoord. (Zie ook pagina 9.) op voor van deken Pelzer, Jo- chems en de personeelchef van het bisdom, Van Kempen, werd reeds door nuntius mgr. Angelo Felici als volstrekt niet aanvaardbaar naar Rome doorgestuurd. (vervolg op pag. 9) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de KVP- fractie in de Eerste Kamer is voorstander van het vrijlaten van de drie Duitse oorlogsmis dadigers in de Bredase straf gevangenis. Bij monde van se nator nu-, j. j. m- Kaulings- freks liet de fractie minister Van Agt van Justitie weten, dat het „zinvol" is eindelijk eens een definitieve beslissing over deze zaak te nemen. BELFAST (upi) Twee patrouillerende politiemannen zijn dinsdag in Belfast van een voorbijrijdende auto met een machinegeweer onder vuur genomen. Zij werden lichi ge wond. De aanvallers wisten te ontkomen. Eerder op de dag werd in Newry in het graafschap Down. dicht bij de grens met de Ierse republiek, een sergeant van de politie uit een hinderlaag neergeschoten toen hij zijn wo ning verliet. Zijn toestand werd dinsdagavond „zeer ernstig" genoerpd. PESSIMISME over de be stuurlij ke reorganisatie heer ste er gisteren bij de meerder heid van de fracties in de Eerste Kamer. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLEBRUG De douane bij Kapellebrug in Oost- Zecuwsch-Vlaanderen, schat de toename van liet vracht verkeer bij deze grenspost sinds dc eerste acties van het „Vrije Veren-comité" cn na de ingebruikname van dc E-10, ten opzichte van de vergelijkbare periode van vorig jaar, tussen de 40 en 50 procent. Exacte gegevens zijn nog niet bekend. De schatting berust op een eerste indruk. Verwacht wordt, dat de druk te bij deze grensovergang voor lopig nog wel zal blijven stij gen, omdat de E 10 zo kort na de opening, snel aan populari teit schijnt te winnen. Steeds meer mensen ontdekken de voordelen van deze alternatieve route over België. Voor een rit van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Breda hoeft men sinds vorige week niet meer dan een'atiftje kwijt te zijn. Vóór de open stelling van de E 10 moest voor deze rit worden gerekend op minimaal anderhalf uur. De populariteit van de E 10 blijkt uit het grote aantal mensen, dat sinds vorige week bij de grenspost Kapellebrug komt in formeren hoe men moet rijden om op deze internationale rou te te komen. Dat geldt vooral voor personenauto's. Het vrachtverkeer heeft de charmes van de grote weg van Antwerpen naar Breda al met een na de opening ontdekt. Overigens is de forse stijging in het Nederlandse vrachtverkeer via België, enige tijd geleden al voorspeld. Ongeveer drie we ken voordat de E 10 gebruiks klaar was, deelde de heer J- Scheerders, een van de leden van het Vrije-Verencomité, desgevraagd mee, dat naar zijn idee op dat momenf al 40 pro cent van alle vrachtvervoer uit Zeeuwsch-Vlaanderen via Bel gië ging. Dat was toen onder invloed van de vele acties, waarbij alle vervoersonderne mingen werden opgeroepen om de pont na de tariefsverhoging links te laten liggen. Veel be drijven hebben dat parool toen blijkens de reactie van de heer Scheerders opgevolgd. Dat aantal is de afgelopen weken nog eerder toe dan af genomen, zo blijkt uit het com mentaar van de douane. Ver schillende Zeeuwsch-Vlaamse vervoersondernemingen hebben berekend, dat rijden over Bel gië hun jaarlijks tussen de 10 a 20.000 gulden aan pont-geld spaart. Daarbij is ook begrepen de besparing aan geld door tijdwinst. (Vervolg op pagina 3.) (ADVERTENTIES) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG/MIDDELBURG. Het gehele bouwprogramma 1972 voor Zeeland kan uitge voerd worden. Dit verklaarde gisterochtend de hoofdingeni eur-directeur van volkshuisves ting in Zeeland, ir. L. D. Huis man- „We mogen wat meer woningwetwoningen bouwen," zo zei hij. „De minister heeft ons zelfs gevraagd nog wat meer bouw plannen te verzamelen, die wij hem kunnen aanbieden," aldus de heer Huisman, die zei daar over maandag een brief te heb ben ontvangen van de minister. In dit verband vond burge meester A. Schipper dit een gunstig geluid met betrekking tot een plan voor de bouw van 101 woningwetwoningen in de kern Oostburg. Het plan is op gesteld door de algemene wo ningbouwvereniging West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De wo ningen zijn gepland in tragel 2. Het bouwvolume is nog niet toegewezen. ROTTERDAM (ANP) - Dc directie van het Rijn-Schrlde- Veroime concern heeft dinsdag morgen van de Industriebond- NVV een brief ontvangen, waarin de bond zijn eisen voor een nieuwe cao formuleert. De Industriebond-NW verzoekt de RSV-directie een wernne- mersdelegatie voor donderdag uit te nodigen om over de voorstellen te praten. In het eisenpakket houdt de [ndustriebond-NVV vast aan een reële loonstijging van drie procent en volledige compen satie van de prijsstijgingen. Tij dens een vergadering zaterdag in Rotterdam spraken de bij het NVV aangesloten werk nemers van het concern zich uit voor stakingsacties als de directie niet op de eisen ingaat. (Van onze correspondent) MELISKERKE. Gister middag om ongeveer 17.00 uur stak de kantonnier van het Wegschap Walcheren, de heer J. Lievense (61, gehuwd en af komstig uit Zoutelande), op de Blauwpoortseweg per fiets plot seling de weg over. Op dat mo ment kwam daar aangereden een personenauto, bestuurd door M. de V. uit Vrouwenpol der. De heer Lievense werd door de auto gegrepen en is ter plaatse overleden. TOKIO (Reuter) Op het eiland Goeam is een Japanse legersergeant ge vonden, die zich 27 jaar in het oerwoud verbor gen lieeft gehouden. De 57-jarige Sjoitsji Jokoi werd in uitgeputte toe stand bij een rivier aan getroffen. De man zei dat hij in 1944 met negen andere Japanse militairen inliet oerwoud was gevlucht, toen zij hoorden dat de Amerikanen waren ge land. In 1952 hadden zij vernomen, dat Japan de oorlog had verloren. In 1964 had Jokoi zijn met gezellen verlaten. Hij zei ai die 27 jaar van gar nalen, vis cn noten te hebben geleefd. De oud sergeant ligt nu in een ziekenhuis om op zijn verhaal te komen. DORDRECHT (ANP) De werkloosheid zal aan het einde van deze maand fors boven de Honderdduizend komen, sei zoensinvloeden niet meegere kend. Dat deelde minister Langman van Economische Zaken gisteren mee in een toe spraak voor de maatschappij voor nijverheid en handel in Dordrecht. Hij vindt dat de werkloosheid niet alleen door het creëren van nieuwe werk gelegenheid, maar ook door het stimuleren van bedreigde bedrijfstakken moet worden bestreden. TILBURG Heuvelstraat 44 Tel. 04250 - 31620 DEN BOSCH SCHAPENmarkt 17 Tel. 04100 - 39125

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1