Politie tot 1976 met te kleine bezetting KIND ZORGDE VOOR SFEER IN MIDDELBURGSE RAADZAAL Drees beslist nog dit jaar over fuiken dubbeldekkers Parochieraad onderzoekt gelovigheid parochianen Transfiguratie speelde voor radiomicrofoon Vuilnis hoop wordt natuur reser vaat PSD-record in '71 Beveland half uur zonder stroom Aantal bisamratten neemt toe MAJOOR LANTING OVER TE ZWARE BELASTING ORDEHANDHAVERS: Veranderlijk Bij behandeling speelzaalsubsidie ANTWOORD OP VRAGEN VAN KAMERLID ROELS Afsluiting Vesten voor kunstmatige ijsbaan stad streek GROEI WERK NOOD Televisiestoring opgeheven voor Peyton Place Dinsdag 25 januari 1972 3 y an een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het zal waarschijnlijk nog tot ongeveer 1976 duren voordat het korps rijks politie in Zeeland versterkt zal worden. Momenteel zit dit korps nog ver onder de organieke sterkte en als gevolg daarvan moet men diverse werkzaamheden laten schieten of slechts half doen. Een van die taken, waaraan men niet voldoende aandacht kan schenken is het politietoezicht in de Zeeuwse recreatiegebieden tijdens de zomermaanden. De commissaris van de ko ningin <in Zeeland, mr. J. van Aartsem, heeft onlangs de mi nister van Binnenlandse Za ken gevraagd om in de zomer maanden uit andfere gebieden politiemensen naar Zeeland te sturen. Maar of dit Verzoek gehonoreerd kan worden, is zeer de vraag. „We hebben in Nederland veel recreatiegebieden, waar veel politiemensen ingezet zoudfen moeten worden. Het tekort aan politiemensen en het feit dat in deze gebieden tijdens de vakanties extra toe zicht gewenst zou zijn, speelt overal", zegt majoor W. D. Lanting, stafofficier algemene dienst van de rijkspolitie te Middelburg. Dat uit andtere gebieden politiemensen in Zeeland zouden komen assiste ren, ziet hij. niet zozeer. Wel zegt hij: „Ik hoop dat er toch een oplossing komt. Maar of ik die voor op korte termijn kan zien, is de vraag". Op langere termijn is er wel een oplossing te verwachten. Zbeland krijgt namelijk jaar lijks wel een aantal jonge po litiemensen, die de opleidings scholen in Born of Arnhem verlaten. Het is echter zo dat Zeeland nog veel oudere poli tiemensen telt, die in de ko mende jaren de dienst gaan verlaten. Tot 1976 zulten de jongere politiemensen die jaarlijks de Zeeuwse gelederen komen versterken de opengevallen plaatsen moeten innemen. Pas na 1976 kan aan de groei van de x-ijkspolitie in Zeeland wor den gedacht. Nog enkele jaren zal men het tekort aan politie toezicht in sommige opzichten dus voor lief moeten nemen. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: veranderlijk met tijdelijk regen en tempe raturen bovten normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; max. temp.: 0 tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. waterstanden Konstanz 251 (-1), Rheinfel- den 160 (pl. 4), Straatsburg 118 (-8), Plittersdorf 247 (- 21), Maxau 307 (-3), Plochin- gen 134 (pl. 14) Mannheim 124 (pl. 7), Steinbach 119 (- 2), Mainz 145 (-5), Bingen 57 (-3), Kaub 74 (-3), Trier 635 (-4), Koblenz 80 (-8), Keulen 30 (-6), Ruhrort 188 (-3), Lo- bith 800 (pl. 3), Pannerdense Kop 779 (pl. 6), Nijmegen 604 (-2), IJsselkop 753 (pl. 4), Eefde IJssel 278 (-2), Deven ter 169 (-4), Monsin 5470 (-2). Borgharen 3892 (-19), Belfeld 1104 (-32), Grave beneden de Sluis 500 (-2) „Onze manier van werken is in verband met het personeels tekort zo, dat we de zaken afhandelen, die op ons afko men. Dat zijn dus de klachten, de aangiften. We moeten prio riteiten stellen. Een aantal za ken, waaronder het toezicht houdende werk, het controle- werk, blijft echter liggen of krijgt te weinig aandacht. We hebben daarvooor te weinig mensbn en dus te weinig tijd. En daardoor draaien we soms wel eens in een kringetje rond, want door te weinig toe zicht kan het gebeuren dat het aantal klachten en aangiften toeneemt", aldus majoor Lan ting. De organteke sterkte van het Zeeuwse rijkspolitiekorps bedraagt op papier 241 man. Het tekort in het derde kwar taal van 1971 was 48 man, ofwel 18,2 En in het vierde kwartaal kwam men op een organieke sterkte 42 man te kort. Rekening houdende met ziekte, vrije dagen en vakan ties kan men globaal stellen dat er in Zeeland in de druk- kb zomermaanden (veel toe risten, veel verkeer op de weg) in Zeeland ongeveer 100 mensen van de rijkspolitie dienst doen. In feite zijn 18 man daar voor nodig voor het toezicht in de recreatiegebieden, maar het aantal wordt in de praktijk niet gehaald. Dat betekent meer werk voor de mensen, die dan dienst hebben. Gblukkig heeft men in Zee land over het algemeen niet te maken met agressieve toeris ten, zoals men die bijvoor beeld in Limburg aantreft. „De vakantieganger, die naar Zeeland komt, is over het al gemeen een plezierige figuur", meent majoor Lanting. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De pu blieke tribune in de Middel burgse raadzaal was gistermid dag rijkelijk met dames bezet. Een ervan had zelfs een klein kind bij zich, dat van tijd tot tijd een vrolijk gebrabbel liet horen. De aanwezigheid van de vrouwelijke ingezetenen hield verband met een subsi- dievoorstel ten behoeve van een peuterspeelzaal in Nieuw en St.-Joosland. Al ging het hierbij om een betrekkelijk gering bedrag (ruim f 1.500,toch vonden sommige raadsleden ruim schoots aanleiding voor een principieel debat. Van de rechterflank werd door de heer Kodde (SGP) betoogd, dat de wenselijkheid van een peuterspeelzaal blijkbaar meer werd afgeleid van de behoefte bij sommige moeders om de handen vrij te hebben, dan van een werkelijke noodzaak om de jongste kinderen in de betrokken woonkern aange naam bezig te houden. De heer Harrewijn (CHU) sprak namens een fractie, waarvan een deel aarzelde over de wenselijkheid van de subsidie. Dit aarzelende deel had graag de verzekering van het college van b. en w., dat de peuterspeelzaal niet ten doel had, liet de ouders wat gemakkelijker te maken. De motivering die er ten slotte uit de bus van wethouder Van Bennekom kwam, was al ingeleid door mevrouw Geerse (PvdA). Zij had betoogd, dat de overheid het de moeders (vrije mensen, evenals ieder ander) mogelijk moet maken om te kiezen tussen thuis zit ten en op de kinderen passen ook al is het gezinsinkomen zo laag dat de bijstandswet eraan te pas moet komen, en werken om het gezinsinkomen op peil te brengen. Wethouder Van Bennekom wees op de begripsverwarring die er ontstaan is over de termen „kinderdagverblijf" en „peuterspeelzaal". In Nieuw en St.-Joosland heeft de peuter speelzaal als voornaamste doel, de contact- en taalarmoede, waarmee de kinderen uit de in de polder verspreid wonen de gezinnen behept zijn, op te heffen. „Steeds duidelijker gaan wij zien, dat leermoeilijkheden op de basisschool en later, terug te voren zijn tot wat feitelijk taalarmoede is. De woorden schat van de kinderen is dik wijls zo gering door het ont breken van voldoende contac ten met anderen, dat zij niet in staat zijn op latere leeftijd de informatie die zij nodig hebben, op te nemen", aldus de wethouder. Hij voegde daaraan toe, dat men hier niet van „staatspeda- gogie" moest gaan spreken. „Het gaat om het belang van de kindern en niet om de gemakzucht van de moeders te dienen", zei hij. Hij liet even wel uitkomen, dat men daaruit niet moest afleiden, dat b. en w. tegen het subsidiëren van kindercrèches zou zijn. Met de stemmen van de SGP tegen ging de raad met het subsidievoorstel ak koord. DEN HAAG (ANP) Minister Drees (Verkeer en Water staat) verwacht, dat in het laatste kwartaal van dit jaar een be slissing over de te Vlissingen en Breskens uit te voeren water staatswerken zal kunnen worden genomen. Het betreft hier de aanleg van een nieuwe veerhaven m Vlis singen en de aanpassing van de „fuiken" van de vergrote veer- haven in Breskens. (Van onze correspondent) GOES. Op initiatief van de Goese parochieraad wordt mo menteel een opiniepeiling gehouden onder alle parochianen van af twaalf jaar. Het doel hiervan is om te weten te komen waarom de gelovigen steeds minder vaak de kerk bezoeken en om ideeën te verzamelen hoe men de verminderende kerkelijkheid kan tegengaan. gen die betrekking hebben op het deelnemen aan het paro chieleven. Op het enquêteformulier staan in totaal vijfentwintig vragen, die men kan onderver delen in vragen over de be trokkenheid van de gelovigen met de wereldkerk en in vra- (Van een onzer verslaggevers) GOES Zuid-Beveland, ten westen van het Kanaal door Zuid-Beveland heeft gister avond een half uur zonder elektriciteit gezeten. De PZEM deelde gisteravond mee dat de storing vermoedelijk veroor zaakt is doordat op de Ooster- scheldc een nog onbekend schip met zijn anker de water kabel van Zuid-Bcveland naar Stavenisse heeft stukgetrokken. Op de Oosterschelde is name lijk gisteravond een schip ge signaleerd, dat moeizaam met het anker manoeuvreerde. De rijkspolitie te water heeft gis teravond meteen een onderzoek naar de identiteit van het schip ingesteld. In Goes vielen ook de auto matische spoorbomen dicht. Het verkeer over de overwegen werd door de politie geregeld. In de ziekenhuizen ontstonden geen problemen. Zowel in het ziekenhuis Bergzicht als het ziekenhuis St.-Joanna werd au tomatisch het nooda-ggregaat in geschakeld. De belangrijkste vraag in de eerste categorie is die waarin gevraagd wordt of men zich zelf lid voelt van de r.-k. kerk en de reden waarom dit wel of niet het geval is. Een ande re vraag in deze categorie is of men deelneemt aan de eu charistieviering en ook weer waarom men dit altijd, nu en dan, zelden of nooit doet. Een derde vraag is of men van mening is dat de kerk vol doende doet aan de opbouw van een goede maatschappij en een rechtvaardige we reld. Bij de vragen die gaan over liet vieren van de liturgie in de eigen parochiegemeenschap zij-n interessante vragen over de vieringen, zoals aie nu in de Goese parochie plaatsvin den. Zo is er een vraag of men het er mee eens is dat in de kerk de liturgie op vershil- lende manieren wordt gevierd en welke vormen van misvie ring, zoals de stille mis, mis met Nederlandse of Latijnse gezangen, jongerenmis, hen het meest aanspreken. Een andere vraag is of men deel wil nemen aan het sacra ment van de biecht en of men de voorkeur geeft aan een persoonlijke bieoht of een boe teviering. Ook over de inspraak van de parochianen wordt een vraag gesteld en wel of men het noodzakelijk vindt dat de parochieraad via een stem ming gekozen wordt en of men bereid is er eventueel zelf zitting in te nemen. De laatste belangrijke vraag is of men huisbezoek wenst en zo ja of dit moet zijn in de vorm van een kennismakings bezoek, bij bijzondere gelegen heden of alleen op verzoek. hoogwater Morgen, woensdag 26 jan Bergen op Zoom 11.43, Hans- weert 11.07 en 23.49, Terneu zen 10.36 en 23.17, Vlissingen, 10.05 en 22.47, Wemeldinge 11.33. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA-MIDDELBURG Het in Nederland snel stijgen de aantal muskus- of bisam ratten maakt het noodzakelijk steeds meer rattenvangers in dienst te nemen. Alleen al in 1971 moest men vier nieuwe rattenvangers aantrekken. Van de vijftien rattenvangers waar men nu in Nederland over beschikt, zijn er zeven in Noord-Brabant en vier in Zee land werkzaam. Men verdelgt de muskusratten omdat ze dij ken ondergraven en wegver- zakkingen kunnen veroorza ken. In de zuidelijke provin cies komen naar verhouding veruit de meeste muskusratten voor. In Noord-Brabant ving men in de periode maart 1970- maart 1971 10.628 muskusrat ten, in Zeeland bedroeg dit 3.062 en in Limburg 390. In de provincies boven de grote ri vieren bedroeg het hoogste aantal 44. In Brabant, Zeeland en Lim burg bestrijdt men al sinds de veertiger jaren deze dieren die vanuit België komen. De noordelijke provincies bleven gespaard voor de vernielzucht van deze ratten dankzij een natuurlijke barrière, gevormd door de grote rivieren. De reden dat ook deze pro vincies de laatste tijd meer en meer geplaagd wordien door de ze dieren ligt in het feit dat nu ook vanuit Duitsland de muskusratten ons land binnen komen. De werkwijze van de rattenvangers is de laatste ja ren niet veranderd. Men doodt de dieren nog steeds met be hulp van vallen en fuiken. Transfiguratie luistert naar gemaakte opnamen. (Van een onzer verslaggevers) HULST. „Stilte klaar: beginnen maar," Regisseur Charles Heirman van de Hulster toneelvereniging Camere van Rethorica „De Transfiguratie" heeft het gisteravond in de Graan- beurs erg druk gehad met de vijftiende repetitie van bet toneel spel „Het huis aan het meer". Deze thriller van Hugh Mills wordt eind maart door de Hulster club voor het voetlicht gebracht. Tijdens deze vijftiende re petitie gisteravond stond er iets meer op het spel dan nor maal. Er werd kritisch toege zien op de verrichtingen van de hoofdrol- en andere spelers. Dat nier alleen. Op het toneel stonden twee Vara-microfoons die elk woord gevoelig regi streerden- Moeilijk was dat overigens niet, want er werd nogal eens met stemverheffing gesproken. Dat paste in de trant van het toneelspel, waarvan enkele fragmenten al duidelijk tonen, dat het een erg spannend to neelstuk moet zijn. De Vara- radio heeft maandagavond in de Graanbeurs opnamen ge- (Van een onzer verslaggevers) GOES De televisie-ont vangst van Nederland 1 en 2 13 gisteravond In Zeeland ruim een half uur gestoord geweest. Net na het nieuws van acht uur, voordat Peyton Place be gon, werd de storing opgehe ven. Dit was een grote gerust stelling voor de Zeeuwseda mes, die het "ergste" hadden gevreesd. maakt voor de artistieke actu aliteitsrubriek Staalkaart". Daarin wordt - in de nieuwe vorm tenminste - regelmatig aandacht besteed aan activitei ten van amateur-toneelvereni gingen in den lande. In de aflevering van Staalkaart ko mende zaterdagavond tussen 21.00 en 22-00 uur op Hilver sum 2 is de Hulster Transfigu ratie aan de beurt. Er zu-llen in deze editie van de actualiteitenrubriek konte fragmenten van de repetitie worden uitgezonden. Verder heeft Anneke Kosto inter views gehad met Charles Heirman en enkele van de spelers. Van plankenkoorts was overigens bij de acteurs en actrices op deze repetitiea vond maar erg weinig te merken. Verre van dat zelfs. Charles Heirman toonde zich verrukt over de resultaten bij de herhaling van het eerste fragment. En in de zaal slaak te iemand een zucht van ver lichting, toen er dit eerste deel opzat. „Als ze zo tijdens de officiële uitvoering maar spe len, dan zit het wel goed", aldus het commentaar van een van de meeluisterende suppor ters. - Hoofdrolspelers in deze thriller van Hills rijn de gast- speler Wim Riemens uit Ter- neuzen en mevrouw De Maat- Kas. Aan het toneelspel doen verder mee: Louis Oomens, Peggy Buysrogge, Piet Kas, mevrouw Janssen-v.d. Wiele, mevrouw Burm-Meerstadt, Marieke de Wit en Frieda Reunis. Een en ander is meegedeeld in het ministeriele antwoord op vragen van het PvdA-ka- merlid Roels over 't vervoers aanbod voor de veerdienst Vlissingen-Breskens. In dat antwoord zegt minister Drees niet tot do uitspraak te ko men, dat in 1975 een volstrekt chaotische verkeerssituatie zal ontstaan als de omvangrijke en zeer kostbare werken, die nodig zijn om op de vcerver- binding Vlissingen-BreskOns met dubbeldeksboten te kun nen varen, dan nog niet ge- reed zouden zijn. Hij wijst er -op, dat niet uit het oog mag worden verloren, dat de met twee dubbeldeks veerboten uitgeruste veerver- binding Kruinin-gen-PerkpoI- der gedurende de eerstkomen ds jaren een belangrijke over capaciteit zal hebben, zodat, wanneer de wachttijden op hoogseizoendagen voor de veerverbinding Vlissingen- Breskens te lang worden, eni ge afleiding van het vervoers aanbod kan worden verwacht naar Kruiningen-Perkpoldel. In het antwoord wordt nog mefegedeeld, dat door rijkswa terstaat een onderzoek zal worden ingesteld naar de wachttijden bij de veren, die zich in de nabije toekomst zullen voordoen. In de loop van dit jaar kan dit onderzoek worden afgerond. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Is de Mid delburgse ijsclub een elite vereniging? Deze vraag ging gisteren door de Middelburgse raadszaal, toen er een voorstel aan de orde kwam om een deel van de Veerse Vest en de Noord Vest geschikt te maken als ijsbaan. Dat kan gebeuren door in een gedeelte van het water langs de vesten, de "getijden beweging" veroorzaakt door het waterbeheer van de polder Walcheren, naar wens stop te zetten met behulp van schui ven. De raad moest daarvoor gisteren het benodigde krediet (f 7.000,-) verlenen. De heer Bergshoef, AR, be streed de mening, die blijk baar hier en daar leeft, dat de Middelbrugse ijsclub, die er nu een concurrent bij gaat krijgen, een. elite-vereniging zou zijn. „De hoogte van de contributies toont al aan, dat iedereen lid van de ijsclub kan worden", zei hij. De raadsvoozitter, drs. P.A. Wol- ters, viel hem van harte bij. De heer Bergsehoef waar schuwde het college overigens geen gouden bergen te ver wachten van een extra schaatsgelegenheid in de stad. „Meestal gaat aan een periode van zware vorst een tijd van regenval vooraf en daardoor zal het waterschap pas laat toestemming geven tot het sluiten van de schuiven", zo zei hij. Toch liet hij de moge lijkheid open, dat de ijsclubs als gevolg van de "concurren tie" in moeilijkheden zou kun nen geraken. „Mag zij dan bij de gemeente om subsidie ko men aankloppen?", vroeg hij. De schuiven, die de getij wer king in het water langs de vesten moeten uitschakelen, kosten f 7000,-. De jaarlijkse kosten voor het plaatsen en weer wegnemen van de schot ten worden bovendien nog eens op f 600,- geraamd. De raad had weinig moeite met het voorstel. (Van een onzer verslagge vers). BORSELE De huidige vuilstortplaats in 's-Gravenpol- der is opgenomen in het ge meentelijke ontwerp-bestem- mingsplan „natuurgebieden" en zal conform dit plan omge doopt worden tot „natuurre servaat". Deze opzienbarende mede deling doen b. en w. van de gemeente Borsele in een voor stel aan de raad, waarin zij hun voornemen bekendmaken, om de huidige vuilstortplaats van de betreffende grondiegenaar, een inwoner van Leiden, te hu ren per periode van èén jaar. jaar. Tot nu toe werd de betref fende grond per 10 jaar ver huurd. Omdat de stortplaats opgewerkt zal worden tot na tuurschoon en de gemeente bovendien te zijner tijd de nu nog door haar gebruikte vuil nisbelt wegens oververzadi ging en hinderprobleem zal moeten sluiten, is het gemeen tebestuur niet ingegaan op een voorstel van de eigenaar om het halve hectare grote lape „vuile" landschaps„schoon" te kopen. De gemeenteraad zal zich volgende week dinsdag tevens buigen over 'n collegevoorstel om de reeds gesloten vuilnis belt te Ellewoutsdijk tegen een zacht prijse te verkopen als landbouwgrond. De vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft het bij de ge meente Borsele nog niet ver bruid. Werd vorig aar bij het verlenen van een subsidie nog erg geaarzeld en tenslotte als dringende eis gesteld, dat de vereniging scherp in de gaten gehouden zou worden, zonder enig commentaar doen b. en w. nu het voorstel om weer tot een subsidie van f 75 voor het komende aar over te gaan. Voorts geven b. en w. de ra-ad in overweging om de ze ventien door omwonenden «chrifelijk ingediende be zwaarschriften tegen het slui ten van wegen of weggedeel ten, ongegrond te verklaren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Het jaar 1971 heeft, zoals wij in december reeds voorspelden, inderdaad een nieuw record te zien gegeven bij de Provinciale Stoomboot Diensten voor Zeeland. Voor het eerst in de geschiedenis werden meer dan 7 miljoen mensen per veerboot over de Westerschelde vervoerd- Het aantal voertuigen dat werd overgezet naderde in het jaar 1972 de 2,5 miljoen Bij de toename van het verkeersaanbod op de drie veren (de dienst TerneuzenHoedekenskerke deed vorig jaar nog volop mee) trokken Vlissingen en Breskens (van 3.928.714 naar 4.109.869) en KruiningenPerkpoLder (van 2.569.794 naar 2-640.949) ongeveer gelijk op. Wat de aantallen overgezette auto's betreft: VlissingenBreskens steeg van 1.206.056 naar 2.276.535 en KruiningenPerkpolder van 1.009.747 naar 1.154.715. Het aantal auto's dat in december meevoer steeg, in verge lijking met 1971 ook weer niet onaanzienlijk. Op Vlissingen Breskens: van rond 180.000 naar ca. 190.000 en op Kruiningen— Perkpolder van 170.000 naar 175.000. De dienst Hoedekenskerke Terneuzen zong zijn zwanezang met 2676 auto's en 14.774 pas sagiers aan boord- Het aantal voertuigen dat wegens „volle bak" op de aanleg plaatsen moest wachten op de volgende boot, daalde in december enigszins. Kruiningen spande de kroon met 5266 voertuigen die een beurt moesten overslaan. In december 1970 waren hier nog meer dan 7500 wachtende voertuigen. 1 t

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3