Studenten in verzet tegen Sadat Duitser wil één miljoen voor nier Ook prik- acties verwacht in Zeeland getikt?.. Honden mee op nachtsurveillance in Breda Mgr. Gijsen nog deze week naar kard. Alfrink ROTTERDAM TEST RODE HOND-VACCINS DENEMARKEN NAM AFSCHEID VAN KONING Aanval Israël RRUNDAGE: „IK HEB Nil PROF-LIJSTJE" Paard afgemaakt in treinwagon Evacuatie Deens dorp na carbolramp Politie houdt getuige van hotel brand aan METAAL Brandweer Westdorpe 210 maal ten onrechte gewaarschuwd CDU tegen Mos kou-verdrag van Brandt Felle gevechten in Cairo ZITS TAKING 1500 op bases in byne „Max Havelaar" in Baliasa Indonesia Moskou erkent Bangladesj «Sm»®3 W '"bik* -~kr UITWISSELING GEGEVENS MET O.A. VLISSINGEN Weer rellen in Madrid 4200 flessen rum gestolen MINSTENS 1.000- LIFA zitmeubelindustrie n.v. Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij- De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DINSDAG 25 JANUARI 1972 26e Jaargang No. 8759 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uui. Uitgeefster N.V.'Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. Voor één miljoen gulden heeft een 31-jarige Duitser op een „opdringerige manier" één van zijn nieren te koop aangebeden aan Euro- transplant in Leiden. Hij heeft zich daarmee tegelijkertijd de woede van de medici op zijn hals gehaald. Zij vinden zijn optreden „im moreel". Daarom weigeren zi.i verder contact met deze man die verklaarde dat zijn aanbod niets met menslievendheid te maken heeft. De Duitser wil alleen miljonair worden en daarna rentenieren. Drs. H. M. A. Schippers, de di recteur van de bij het Acade misch Ziekenhuis onderge bracht Europese Organisatie voor Niertransplantaties Euro- plant, verklaart: „Wij gaan daar nooit op in. Het is me disch zowel als ethisch inac ceptabel om organen te kopen en verkopen".. De Duitser, die anoniem wenst te blijven, heeft zijn plan via een Duits persbureau de we reld ingestuurd. Daartoe zag hij zich genoodzaakt, nadat hij in Nederland waar hij al vijftien jaar woont nul op het rekest had gekregen. Eurotransplant-divecteur Schippers heeft de indruk dat de Duitser via publiciteit pro beert zijn voornemen door te drukken. „Ik heb die man een paar keer aan de telefoon ge had", vertelt hij. Als iemand hem idioot noemt, ben ik het daar volledig mee eens". Van deze Duitser, die lonkt naar een vrolijk renteniersbe- staan, is bekend geworden dat hij getrouwd is en twee kinde ren heeft. Ondanks de afwij zing van Eurotransplant zegt hij, dat hij binnenkort naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gaat om zich te laten onderzoeken. Hij wil zijn bloedgroep en weefselkenmer- ken laten vastleggen. Bij Eurotransplant heeft dit geval veel opzien gebaard. Di recteur Schippers vertelt, dat hij nog nooit iets dergelijks heeft meegemaakt. „Alleen heeft een gevangene een keer een brief geschreven of hij geld kon krijgen voor afstand van een lichaamsdeel". Volgens hem richt het geval van de geldzuchtige Duitser de aandacht nog eens ex'-ra op het probleem van het donors tekort. (Van onze sportredactie) TOKIO Het belooft aardig te gaan spannen in Sapporo waar begin februari de winter spelen beginnen. IOC's bejaar de en veel bekritiseerde voor zitter Avery Brundage is na melijk in Japan gearriveerd met de dreigende mededeling dat hij op zak een lijstje van „niet - amateuristiche" skiërs heeft. Wie er in het verdoem- hoekje zitten wilde Brundage niet kwijt. „Ik zal eerst de deelnemers lijst eens bestuderen", beloofde hij. De IOC-praeses zal dan ze ker de naam van Karl Schranz tegenkomen want hij is door Oostenrijk ingeschreven. En: in het verleden maakte Schranz er geen geheim van dat zijn Avery Brundage. genoeg voordelen opleveren om onbezorgd in zijn levensonder- roem als (amateur)-skiër hem houd te kunnen voorzien. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Rotterdamse G.G en G.D. zal in de maan den februari tot mei een onderzoek verrichten dat tot doel heeft na te gaan welk vaccin tegen rode hond het meeste geschikt is om gebruikt te worden in het rijksvaccinatieprogramma. Volgend jaar moet de inenting tegen rode hond in het rijks programma opgenomen worden. Het is de bedoeling dat vanaf 1973 alle meisjes in Nederland uit de hoogste klassen van het basis-onderwijs tegen rode hond worden ingeënt. De Neder landse gezondheidsautoriteiten vinden het nodig dat elk meisje voor haar puberteitsjaren een inenting tegen rode hond krijgt. Deze besmettelijke ziekte kan optredend bij een zwangere vrouw beschadiging van het ongeboren kind tot gevolg heb ben, met als resultaat een miskraam of een aangeboren afwijking. In Rotterdam zullen tijdens het onderzoek vier rode-hond- vaccins wat betreft beschermende werking en mogelijke klachten na de inenting met elkaar worden vergeleken. Men wil bij één van elke vijf meisjes van de hoogste klassen van het basis- onderwijs de vorming van anti-stoffen vaststellen. (Van ccn onzer verslaggevers) GOES. Het Zeeuwse dis- trictstcam van de NVV-Indus- triebond gaat waarschijnlijk nog deze week vergaderingen beleggen voor de bij haar ge organiseerde werknemers van de AKF te Goes en de TSM te Terneuzen. Soortgelijke verga deringen hebben reeds plaats gehad in Zierikzee (Smit-Bol- ness) en Vlissingen (De Schel de). Daar besloot men met grote meerderheid tot het uiterste, in casu een staking, te gaan om zijn cao-eisen te laten inwilli gen. Inmiddels zijn door de werk nemers van Smit-Bolness en De Schelde brieven, met daarin een eisenpakket, aan de raden van bestuur van hun bedrijven geschreven. Als maandag van werkgeverszijde geen antwoord of een negatief antwoord is ontvangen, zal men tot prik- acties overgaan. Ooj zal het nieuwe Zeeuwse N\* f-kantoor In Goes, een dezer cif-gen, zo dra men daar tijd vjor heeft, een actie gaan voorbereiden voor Péchiney. (Van onze correspondent) WESTDORPE Brandweermensen van het korps vrijwillige brandweer uit Westdor pe vinden dat zij te dik wijls worden gealar meerd. De brandweer blijkt in dc periode van 1 ja nuari tot 1 oktober van vorig jaar 220 maal te zijn gewaarschuwd. ,In hooguit tien gevallen was de waarschuwing serieus. (Van onze correspondent) BONN De kans dat een aantal CDU'ers voor de ver dragen van Willy Brandt met Moskou zal stemmen, wanneer deze in het parlement behan deld worden, lijkt zo goed als verkeken te zijn. Dc ratificatie van dc verdragen is hierdoor een dubbeltje op zijn kant ge worden. De sociaal-democratisch-libe- rale regering beschikt over een meerderheid van slechts twee stemmen in het parlement, maar herbergt in haar eigen fractie ook enkele tegen standers van Brandts Oost politiek. Bij deze gelegenheid zou de meerderheid van de re gering in een minderheid kun nen omslaan. Het perspectief voor de ver dragen is zo slecht geworden, omdat de federale partij com missie van de CDU deze zonder één enkele tegenstem of ook maar een onthouding heeft verworpen. Hierbij werd bo vendien de verzekering gege- vwre. dgj,.de voltallige fractie lfi het parlement dezelfde hou ding "ital aannemen. 1 (Van onze redactie buitenland) CAIRO Mei U-aangas-granalen en de wapenstok heeft de politie gisteren op verscheidene plaatsen in Cairo duizenden studenten uiteen moeten jagen, die demonstreerden vóór een onmiddellijke hervatting van de oorlog tegen Israël en légen de politiek van de regering van Sadat jegens de VS. Er zouden ongeveer duizend studenten zijn gearresteerd. De gevechten tussen politie en studenten worden de ern stigste ongeregeldheden genoemd na de rellen in dc Egyp tische hoofdstad van januari en november 1968 naar aan leiding van de verloren oorlog tegen Israël. de Sinai". Een groot aantal studenten werd gearresteerd en in de wachtende vrachtwa- De ongeregeldheden begon nen kort na middernacht toen de politie de universiteit van Cairo omsingelde, waar hon derden studenten een zitsta- king tegen de regering hiel den. Ook de universiteit van Ein Sjan werd afgesloten. Bij het aanbreken van de dag ging de politie met traangas over tot de aanval op de drie duizend tot vierduizend opge wonden studenten die zich voor de twee universiteiten hadden verzameld. De studen ten bekogelden de politie met stenen en wierpen de niet- ontplofte traangasgranaten naar de politiemannen terug. In de loop van de ochtend trokken zij naar het „Plein van de Bevrijding" in het Centrum van de hoofdstad. Hier begonnen naar schatting 12.000 studenten opnieuw een zitstaking. De met stalen helmen, wa penstok en ijzeren staven uit geruste politie kreeg verster king van een paar honderd man oproerpolitie. Met traan gas werd de aanval op de joelende en zingende studen ten ingezet. De studenten vluchtten weg, leuzen roepend als: „Wij willen vrijheid" en „Waarom oorlog met ons in plaats van met de Israëliërs in gens van de militaire politie weggevoerd. De politie werd met stenen aangevallen. Na ongeveer een uur was het plein schoongeveegd, maar in de aangrenzende straten gingen de gevechten verder. Tegen het einde van de mid dag keerde de rust weer. De betogende studenten hadden inmiddels het „Plein van de Bevrijding" op de politie hero verd. Het is niet bekend hoeveel studenten zijn gearresteerd. Volgens hun leiders zouden dit er 1500 zijn, maar goedinge- lichte kringen spreken van on geveer duizend. De eerste se cretaris van de Arabische So cialistische Unie, Styed Marei, heeft verklaard dat veel stu denten „bij wijze van voor zorg" in hechtenis zijn geno men. o Kópenhagen heeft giste ren afscheid genomen van ko ning Frederik. Meer dan 100.000 inwoners stonden langs ,de weg tijdens de laatste tocht van de overleden koning door de stra ten van de Deense hoofdstad. De kist werd op een affuit getrokken door 48 kadetten van de Deense marine. Het stoffelijk overschot werd per trein naar de kathedraal van Rhoskilde gebracht voor de rouwdienst en de begrafenis. Het treinstel werd getrokken door twee Zweedse locomotie ven die speciaal voor deze ge legenheid uit het museum wa ren gehaald. De overleden ko ning had grote belangstelling voor alles wat met spoorwegen te maken had. In Rhoskilde woonden ruim 800 gasten, onder wie koningin Juliana, cle rouwdienst in de kathedraal bij. Het stoffelijk, overschot van koning Frederik werd bijgezet in een grafkapel. Op de foto volgt de Deense ko ninklijke familie de lijkkist. (ADVERTENTIE) DJAKARTA (ANTARA( 8 Multatuli's „Max Havelaar" is in het Bahasa Indonesia ver taald en zal nog dit jaar in de Indonesische boekhandels lig gen. De vertaling is gemaakt door H. B. Jasin, een vooraan staande Indonesische litera tor. NIEUW DELHI (Reuter) De Sovjet-Unie heeft de nieu we staat Bangladesj (het voor malige Oost-Pakistan) officieel erkend. Het besluit is maan dagavond tegen middernacht plaatselijke tijd in Dacca be kendgemaakt. De Sovjet-Unie is de eerste van de grote mo gendheden die deze stap heeft genomen. Een beeld van de drukte op hei plein van de bevrijding in Cairo. ^manschap. (Van onze redactie buitenland UTRECHT De politie heeft in dc nacht van zondag op maandag een paard moeten afmaken dat ernstig gewond was geraakt tijdens het trans port per trein van Tsjechoslo- wakije naar Utrecht. Het paard was met beide achterbenen door de vloer van de wagon gezakt, waardoor zijn hoeven tijdens het tran sport tegen bielzen en wissels aan waren geslagen. NS'ers en personeel van de veestallen riepen de hulp van de politie in. Het paard bleek er zo slecht aan toe te zijn, dat het ter plaatse moest wor den afgemaakt. De trein bestond uit vijf wagens van de Tsjechische spoorwegen, waarmee paarden naar de veemarkt in Utrecht werden gebracht. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase politie zal bin nenkort twee honden inschakelen bij de avond- en nachtsurveillance in de woon- en industriewijken. Een proef heeft uit gewezen ,dat daarmee goede resultaten behaald kunnen worden. Commissaris II. van Goethem: „Van een politieman mag je niet verwachten dat hij ruikt dat er een man achter een muurtje zit, van een hond wei. We hebben een speciale wagen daarvoor besteld". Dc Bredase politic is verder, samen met de korpsen van Vlissingen, Nijmegen en Delft, begonnen met een planbureau voor surveillancediensten. „Weliswaar nog met een eenvoudige opzet. De bedoeling ervan is onze mensen zo efficiënt mogelijk in te zetten. We verwerken er allerlei gegevens. Uit de bestudering daarvan kunnen we dc surveillance speciaal richten op wat vol gens die gegevens te verwachten is. Met de drie andere korpsen wisselen wij ge gevens uit", aldus comimssaris Van Goe them. (Van onze redactie buitenland) ROERMOND De nieuw benoemde bisschop van Roer mond, dr. J. Gqscn, zal in de komende dagen een bezoek afleggen bij kardinaal Alfrink in Utrecht. Dit bezoek is bedoeld als een kennismaking en zal waarschijnlijk al deze week plaatsvinden. De datum voor de bisschopswijding is nog niet vastge steld. Vermoedelijk zal dit in maart gebeuren. De groepering Septuagint wil geen commentaar geven op de benoeming van mgr. Gijsen. Woordvoerder J. Reuten van deze groep verklaarde: „Wij hebben geen tijd om ons daar druk over te maken. We heb ben wel wat anders te doen". Mgr. Gijsen zei zaterdag zelf op een persconferentie over Septuagint: „Ik wil niet zeg gen dat dit voor alle leden van Septuagint bewust geldt, maar ik geloof dat met name de wijze waarop Septuagint zich tijdens de bisschoppensy node vorig jaar heeft opgesteld zodanig is geweest, dat men van een loyaal staan binnen de rooms-katholieke kerk niet meer kan spreken". Het bestuur van „Abelard", de faculteitsvereniging van de Heerlense Hogeschool voor Theologie en Pastoraat, heeft gisteren een telegram van de volgende inhoud naar de nieuw benoemde bisschop van Roer mond gestuurd: „De gang van zaken bij uw benoeming als bisschop betekent voor ons een onaanvaardbare uitholling van de kerk en haar geloofwaar digheid en toekomst. Verzoek daarom benoeming niet te aan vaarden". (Van onze redactie buitenland) MADRID Na dc rust van het afgelopen weekeinde zijn maandag in dc Spaanse hoofd stad Madrid opnieuw gevech ten uitgebroken tussen studen ten en de politie. De politie joeg studenten na die zij uit de biologische fa culteit had verjaagd. Volgens een studente waren de lessen juist geëindigd en stonden de studenten nog met elkaar te praten toen de poli tie verscheen en hen verwij derde. Naar het schijnt, is nie mand ernstig gewond. (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN Als ge volg van hel verongelukken van een tankauto met carbol zuur in het Deense dorp Sim- mersted zijn twintig mensen met vergiftigingsvcrschijnse len in het ziekenhuis opgeno men. De tankwagen was donder dagavond op een besneeuwde weg geslipt en omgeslagen. Door het ontstane lek vloeide (zoals gemeld) twintig ton carbolzuur weg, voor een deel in sloten en rivieren. De gifti ge stof heeft al vele vissen en vogels het leven gekost. Onge veer 200 bewoners zijn geëva cueerd met het oog op de ge vaarlijke dampen die uit de auto opstijgen, en er mag voorlopig geen leidingwater worden gebruikt. Na vergeefse Eogingen de tankauto weg te alen, is besloten, maar te wachten tot het carbolzuur door afkoeling is gekristalli seerd. Dat kan nog wel tien tot veertien dagen duren. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De Israëlische luchtmacht heeft gisteren aan vallen uitgevoerd op een Pa lestijnse guerrillabasis bij Dc- ra in het zuiden van Syrië. De aanvallen volgden na een reeks acties tegen Israëlische burgers vanaf Syrische grond gebied. Volgens een militaire woordvoerder in Tel Aviv keerden alle toestellen behou den op hun basis terug. Er zouden enige voltreffers zijn geplaatst. Volgens een bekendmaking in Damascus hebben de Syri sche luchtmacht en luchtdoel batterijen de Israëlische vlieg tuigen verdreven. Maar Israë lische militaire kringen zeiden dat er vanaf de grond niet was gevuurd en dat geen Syri sche vliegtuigen waren komen opdagen. Het was de eerste Israëli sche actie van deze aard tegen een basis in Syrië sinds ander half jaai. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Eindlio- vense politie heeft de 19-jarige Eindhovenaar G. Vos gearres teerd, officieel op verdenking van enkele autodiefstallen, maar meer nog om hem nader aan de tand te voelen over zijn getuigenverklaringen over de brand in het Eindhovense hotel het Silveren Seepaerd, waarbij 11 mensen om het leven kwa men. Vos was de man die de brand als eerste meldde vanuit een telefooncel tegenover het ho tel. Na de brand zou hij dagen lang rondgezworven hebben tussen de ruïnes van het hotel.. Toen de Eindhovense politie vorderde met haar onderzoek- en meer belangstelling begon te krijgen voor Vos, bleek deze inmiddels in Frankrijk tot drie maanden gevangenisstraf te zijn veroordeeld wegens het plegen van een autodiefstal. Er hangt trouwens nog steeds een waas van geheimzinnig heid rond de brandmelding. Volgens getuigen arriveerde de brandweer twaalf minu ten na de politie bij het bran dende hotel. Op de dag van do brand verklaarde de politie de melding om 5.25 uur te hebben ontvangen, de brandweer om 5.37 uur. De justitie zou bezig zijn met een onderzoek om de gang van zaken uit te zoeken en ook om na te gaan of de po litie vergeten heeft de brand weer te waarschuwen. ROTTERDAM (ANP) Dieven hebben uit een loods op het gemeentelijk handels terrein in Rotterdam 4200 flessen rum, waarde ongeveer 40.000 gulden, gestolen. De politie vermoedt dat de daders zich in de loods hebben laten insluiten en de 350 do zen met elk twaalf flessen op een vrachtwagen hebben gela den. (ADVERTENTIE) korling op leren bankstellen. Dit loopt op tot f 2300,—. Beroemde prachtige bankstellen en fauteuils voor vele jaren zitplezier. Dagelijks geopend van 9-18 uur, vrijdagavond tot 9 uur en zaterdags van 10-18 uur. OOST HAVENDIJK 13, ROOSENDAAL, TEL.: 01650-37970.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1