V er heyen Pfi Legendarisch record bijna geëvenaard KELLER: KOORTS KRIENBüHL FAALT PFROMMER: „HET IS ONZE TIJD" Spanning rond rommer Niet naar Sapporo DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 24 JANUARI 1972 t;mm—ÊÊmmÊÊam Diskwalificatie kost Kuipers de 9e plaats (Van onze speciale verslaggever) DAVOS Van het ene moment op het andere werd debutant Harm Kuipers van een fraaie negende plaats in het eindklassement naar de zestiende, de laatste ook, te ruggezet. Oorzaak: diskwalificatie op de 10 km wegens het hin deren van tegenstander Dag Fornaess. Verantwoordelijke man voor deze, door coach Pfrommer en chef d'equipe De Koning aangevochten straf: Henny Roos, de Ne derlandse hoofdscheidsrech- ter in Davos. Tijdens het wisselen van baan kwam Kuipers in bot sing met zijn tegenstander Fornaess. Lezing Pfrommer: „Harm kwam van de binnen- naar de buitenkant. Hij had zoveel voorsprong op For naess, dat hij gemakkelijk voor hem langs kon. For naess reed toen van achteren tegen hem aan. Een fout van Dag, daar durf ik mijn hand voor in het vuur te steken. Trouwens de Noorse officials waren het met me eens en Fornaess zelf vond het maar een futiliteit en geen reden om Kuipers te diskwalifice ren. Toen ik hoorde dat Roos Harm wilde straffen met dis kwalificatie ben ik naar hem toegegaan om te protesteren. Hij zei alleen maar: de man die van de binnen- naar de buitenbaan gaat is volgens de reglementen altijd schul dig. Toen ik hem daarop vroeg of hij niet eerst de tv- beelden van het incident wilde zien, alvorens een be slissing te nemen, zei hij dat hij niets met de t.v. te ma ken had". Sjaak de Koning diende daarop een schrifte lijk protest in, maar Roos liet direct daarop mondeling al weten dat hij het zou af wijzen. Kuipers' diskwalificatie was erg jammer, omdat de 24-jarige student een bijzon der goed toernooi had gere den. Vooral zijn 5 km, op welke afstand hij zevende werd, was imponerend. Kui pers zal de week voor het wereldkampioenschap, in Toensberg een selectiewed strijd tegen Jappie van Dijk rijden, om uit te maken wie er in Oslo aan de start mag komen. Ard Schenk op weg naar de Europese titel hi Davos. (Van onze speciale verslaggever) DAVOS „Het is jammer, maar niet ten onrechte dat Ard boven mij gekozen is". Aan het woord een duidelijk teleur gestelde Eddy Verheyen, die ondanks het feit dat hij op de 10 km een fractie sneller was dan Ard Schenk niet voor deze afstanden is geselecteerd voor Sapporo, zodat hij er ook op de 5 km net naast greep. Eddy Verheyen, twee weken geleden de snelste stayer op het Nederlands kampioenschap kwam nu beide keren iets te kort om Bols en Verkerk die hij in Deventer fors had afge troefd bij te blijven. Op de tien kilometer kwam hij na aanvankelijk op een flinke af- stand te zijn gereden nog vlak in de buurt van zijn tegenstan der Sten Stensen. .Op de 5 km had hij niet alleen de pech als een der laatste paren van start te gaan, maar bovendien dat zijn tegenstander Johnny Hög- lin die een bijzonder fraaie ra ce reed ten val kwam waar- "hri iiif 7Ür\ rit.mf» raakte». (Van onze speciale verslaggever) DAVOS Ondanks de uit stekende successen van de Ne derlandse schaatséquipe in Da vos, zijn er op dit moment en kele problemen rondde kern ploeg. Er zouden spanningen bestaan tussen verschillende rijders onderling en van een of meer met coach Leen Prom- merf. XC-voorzitter Wierd Wy- nia gaf gisteren toe dat niet alles koek en ei is, maar noem de berichten in de pers, als zouden Verkerk en Schenk kritiek hebben op Pfrommer, onder andere omdat hij Jan Bols zou voortrekken „zwaar overtrokken". ,Er zijn wat kleine moeilijk heden. Aan het eind van dit seizoen zullen we daar geza menlijk over gaan praten". De heerWynia sprak verder ten stelligste tegen dat zoals een krant zaterdag meldde Leen Pfrommer volgend sei zoen de sprinters zou gaan trainen en dat damestrainer Gerard Maarse de herenploeg onder zijn hoede zou nemen. Ook Pfrommer zelf sprak dit bericht tegen. Opvallend, zonder dat het in verband lijkt te staan met bo vengenoemde punten was wel dat Kees Verkerk afgelopen weekeinde weigerde met jour nalisten te praten en voor radio en tv te verschijnen. (Van onze speciale verslaggever) DAVOS Even zag het er gisteren naar uit dat er in Davos grote schaatshistorie zou worden geschreven. Dat voor het eerst sinds 1930 een rijder op alle afstanden van een internationaal kampi oenschap zou zegevieren. Ard Schenk, opnieuw onge naakbaar, leek recht op de ze, voor het laatst door de legendarische Noor Ivar Bal- langrud behaalde absolute triomf, af te koersen, toen hy gistermiddag op de 10 km voor het eerst iets merkte van zijn, in vergelijking met wat zyn rivalen deden, slechts halve voorbereiding op dit Europees kampioen schap. Was hij op de eerste drie afstanden onbereikbaar geble ken voor iedereen en regle mentair toen al zeker van zijn derde europese titel, op de- langste afstand moest hij het hoofd buiigen. Moest hij toe staan dat Jan Bols hem in een directe confrontatie uiteinde lijk op meer dan 6 seconden reed. De evenaring van Bal- langrud's topprestatie, zoals die eerder nog werd geleverd door grote schaatsnamen als Jaap Eden en Oscar Mathisen, was een illusie gebleken. Maar het zal dat waarschijnlijk niet blijven, want als een ding in dit Europees kampioenschap duidelijk is geworden, dan is het wel dat Schenk's optreden nog niets aan superioriteit heeft ingeboet. Zoals dat keer op keer bleek op de eerste drie afstanden. Op de 500 m. zag hij in een directe race tegen Dag Fornaess, als enige van alle deelnemers kans ruim onder de 40 seconden te blij ven, op de mijl stond hij weer alleen met zijn tijd van 2 minuten blank, en op de 5 km, eigenlijk het moeilijkste on derdeel voor hem omdat hij al zijn concurrenten achter zich wist, bleef hij maar goed 5 seconden boven zijn eigen we reldrecord. Aanvankelijk had Schenk (Van onze speciale verslaggever) DAVOS Gerhard Reller, het Westdüitse ■printwonder, liet dit weekeinde verstek gaan op de Europese allround kampioenschappen in Davos. Oorzaak van deze plotselinge afwezigheid was een kou, die Keiler bad gevat en die hem zaterdagmorgen mbt ho ge koorts in bed hield. Volgens de Westdüitse uainer Herbert Höfl had zijn pupil de kou gevat na een bezoek aan een nachtolub in Davos waar Hij tot 12 keer een ho me-trainer-race had ge wonnen, hetgeen 1200 Zwitserse francs op bracht ten bate van een goed doel. Teleurgestelde Eddy Vjerheyen: „Jammer dat ik niet gekozen ben, maar niet ten onrechte." (Van onze speciale verslaggever) DAVOS Ondanks zijn van een laagje echt goud voor ziene schaatsen, hem geschon ken door een bewonderaar, is de 43-jarige Zwitserse Franz Krienbühl er niet in geslaagd de laatste kans aan te grijpen om zich te kwalificeren voor de Olympische Winterspelen. De Zwitserse Schaatsbond had als eis gesteld dat hij de 5 kilometer moest rijden binnen de tijd van 7.45 rond, een eis waaraan hij tot nu toe uiet had kunnen voldoen. Eenmaal was hij erg dicht in de buurt gekomen met een tijd van 7.46.1, maar daarmee werd ge"'1 gen "gen genomen. Zaterdag deed de Zwitserse architect een laatste vertwij felde poging, bijgestaan door Leen Pfrommer die hbm sa men met zijn echtgenote coachte. Ondanks furieuze aan moedigingen van het (Neder landse) publiek slaagde Krienbühl niet: hij kwam uit op 7.54.5, ruimschoots boveh de gestelde norm. Klaagde zijn charmante echtgenote la ter: „De Zwitserse bond heeft een absurde eis gesteld door te verlangen dat hij 7.45 blank een lichte voorsprong op Bols. Tot ver over de helft bleef de situatie ongewijzigd, tot de Drentse stayer plotseling hard toesloeg. Schenk probeerde te rug te komen, maar het lukte hem niet. Steeds trager cirkel de hij over de baan. Schenk: „Ik heb geprobeerd bij hem te blijven, toen ik hem langszij zag komen. Een paar ronden heb ik alles gegeven, maar het zat er niet in. Jan was te sterk". Toen hij eenmaal zag dat de zaak verkeken was, draaide hij plichtmatig de rest van de rondjes. Schenk: „Ik wilde me niet forceren. Ik weet van me zelf wat ik kan. In de komen de weken kan ik mijn trai ningsachterstand volkomen wegwerken, zodat ik naar mijn eigen gevoel ook op de tien kilometer straks met kan sen van start ga in Sappo ro". Hoewel dus vol zelfvertrou wen, durft hij geen prognoses te doen voor wat betreft de Spelen. Wel voor de wereld kampioenschappen straks in Oslo. Schenk: „Er kan natuur lijk altijd wat bijzonders ge beuren, maar zoals de zaken nu staan, kan mij dat wereld kampioenschap bijna niet ont gaan. Met deze uitspraken liet Schenk geen twijfel bestaan over het feit dat hij onder de deelnemers aan dit Europees kampioenschap geen echte concurrenten heeft kunnen ontdekken. Niet onder zijn landgenoten, niet onder de No ren en Zweden. Vooral met de Noren maakte Schenk korte metten. „Van hen is alleen Ro ar Groenvold me niet tegenge vallen, De anderen allemaal wel". Ard Schenk (links) in duel met zijn grootste concurrent in Davos, de Noor Groenvol,d, op de 1500 meter, die Schenk op zijn naam schreef. zou rijden. De Westdüitse bond stelde de limiet op 7.50 rond, een tijd waar mijn man dit seizoen al vier keer is ondergebleven. Waarom kan dat bij ons ook niet? De limiet is helemaal belachtelijk als je hem vergelijkt met die waar aan Widmer moet voldcfcn om op de 500 meter uit te komen op de spelen, namelijk 43,6 seconden". Volgens mevrouw Krienbühl gaat haar man nu zeker ook volgend jaar door met schaat sen. „Als hij naar Sapporo had gemogen was hij daarna mis schien gestopt, maar nu dit niet doorgaat wil hij straks weer Zwitsers kampioen wor den. zoal* in de afgblopen vijf jaar". Vooral van de man die hij van te voren het meeste had gevreesd, Dag Fornaess, had hij veel meer tegenstand ver wacht. „Fornaess was na de 500 meter eigenlijk al een ge slagen man. Daarna beet hij zijn tanden nog stuk op mijn goede vijf kilometertijd". Met Groenvold die op opvallende manier zijn landgenoot For naess in de schaduw stelde maakte Schenk korte metten op de 1500 meter. In een direct duel op de 1500 meter. Vanaf de start nam Schenk een lichte voor sprong, die aan streep tot bij na een volle seconde was uit gegroeid. Schenk: „Ik ging ex tra snel weg om hem te ver rassen. Dat lukte ook, maar het kostte wel vreselijk veel energie. Direct na de rit was ik gewoon even dizzy". Het was de enige keer dat Schenk helemaal voluit ging, tijdens dit toernooi, waarvan hij een indrukwekkend win naar werd. Zelfs de nogal on genaakbare Noorse trainer John Tenmann gaf dat toe: „Schenk is een natuurmens. Iemand die niet met welke schaatser dan ook op dit mo ment te vergelijken valt." (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) DAVOS Als de 5 en 10 km. van het Europees kampi oenschap als proefje kunnen worden beschouwd van wat er straks op deze onderdelen gaat gebeuren bij de Olympische Winterspelen, dan ziet het er voor Nederland niet slecht uit. Vijf van de in totaal zes ere plaatsen werden door de Pfrommer-equipe in de wacht gesleept. Bij de huldiging van de 5 km. was het louter Oran je wat de klok sloeg on het erepodium. Op de 10.000 m. was er voor de Noorse Stayer Sten Stensen een derde plaats weggelegd. Want niet alleen Ard Schenk glorieerde in Davos. Ook Kees Vbrkerk en Jan Bols deden dat en in met veel mindere mate. Terwijl Eddy Verheyen en Harm Kuipers ook nauwelijk achterbleven. Als;Davos één conclusie wel heel nadrukkelijk heeft opge leverd, is het dat de schaats sport, op dit moment althans, vrijwel een geheel Nederland se aangelegenheid is. Uit spor tief oogpunt misschien niet eens zo'n aantrekkelijke zaak, omdat voor de buitenlandse concurrenten de lol er voor een groot deel af zal gaan, wanneer zij zich keer op keer geconfronteerd zien met deze overmacht. Pfrommer is hbt hiermee overigens grondig on eens. „Nog niet zo lang gele den waren het de Noren die alles wonnen. Die in die jaren eens de eerste t.m. vierde plaats bezetten bij een we reldkampioenschap. Nu is het onze tijd, maar ook dat wordt wel eens wat minder". Voorlopig ziet het daar ech ter nog niet naar uit. Want Kees Verkerk, toch ai een oudgediende, bleek met name op de 10 km. tot een bijzonder fraaie verrichting in staat zoals hij ook op de 5 km. naar een zeer goede derde plaats reed. Heel duidelijk stelde hij zijn kandidatuur voor een goe den Olympische medaille op de 10 km. door onder de toch scherpe 15.10.4 van Bols te blijven. Heel lang zag het er naar uit dat hij hbt niet zou halen. Maar evenals de dag tevoren op de 5 km. zat het venijn bij Verkerk in de staart. Met slot- rondjes van 36 flitste hij tenslotte over de finish met een tijd 2 seconden sneller dan die van Bols. Pfrommer over Verkerk: „Wat Kees op dfe' 10 km. presteerde, was ronduit geweldig". Merkwaardig was de terug val die de Put tershoeker maakte op de 1500 meter, toch Jan Bols in actie tijdens zijn race op de tien kilometer, eeh afstand waarop hij Europees kampioen Schenk versloeg. Maar later zo^^ Kees Verkerk nog een scherpere tijd laten afdrukken. een van zijn sterkste afstan den. Op dezelfde baan waar hij vorig jaar 1.58.9 liet af- drukken, kwam hij nu niet verder dan een matige 2.02.9. Schenk hterover: „Hieruit blijkt volgens mij dat Kees het van afstandsoverwinningen moet hebben. Hij is altijd wel goed op een of twee onderde len. Om een kampioenschap te winnen is het echter nodig dat je alle vier afstanden goed rijdt". Aan die els heeft Jan Bols dit weekeinde misschien wel voor het eerst in zijn carrière Voldaan. Hij die eerder altijd wel twee van de vier afstan den minder goed reed. In Davos kwam hij bij drie onderdelen op het erepodium, met tweemaal een tweede (5 en 10 kilomteter) en eenmaal een derde plaats (1500 meter). Bovendien was ook zijn sprant zeer redelijk (40.81) vanaf dat moment al kon hij de veel snellere Schenk al niet meer bedreigen, maar hij legde er- toch wel de basis voor een derde plaats in het eindklasse ment. Een klassering die voor hem tot dan nog steeds onbereik baar was gebleven. Het uitste kende optreden van Bols was des te meer opvallend omdat hij bij de Nedterlandse kampi oenschappen had teleurgesteld. Verklaart Bols deze omme keer: „De vriendschappelijke wedstrijden van vorige week in Davos waarbij ik de 5 km. in 7.20 rond reed, heeft me mentaal veel goed gedaan, ik voblde dat het weer ging. Het zelfvertrouwen was weer te rug. Bols over zijn rit op de 10 km. tegen Ard Schenk: ..Eigenlijk voor het eerst heb ik mijn eigen race gereden. Ik liet Ard een beetje gaan in het begin en zorgde er alleen maar voor dat hij niet teveel wbgkwam. Toen ik hem aan viel, had ik verwacht dat hij terug zou komen". Bols had niet verwacht dat Verkerk zijn tijd nog zou ver beteren. „Hij bleef er steedg net boven zitten. Maar fijn slotronden waren weer als vanouds Daar had ik me op vbrkektu". SCHENK IS GRANDIOOS i i

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9