NA SIMONIS BISSCHOP GIJSEN Uitgebreide E.E.G. machtigste handelsblok ter wereld Mr. Steenberghe overleden Nederland dingt mee bij nieuwe aardgasvondst Ruim 600 man bij anti-abortus-mars Dr. Simonis en ik hebben veel met elkaar gemeen" VAN ZES NAAR TIEN LANDEN 1 I Gasten RAMPDAG VOOR COLUMBIA overal verkrijgbaar Bende stal 4500 auto's Benf ica - Feyenoord Arsenal -Ajax MEEUS nieuw verzamelwerk Branden in Groesbeek en Maarssen Rampzalige brand op vliegveld van Manilla FIGUUR MET GROTE VERDIENSTEN Diplomaat Politiek Maandag 24 januari -1972 - - binnenland PT 5 5 Het is altijd onaangenaam voor een motie van wantrou wen gesteld te worden, vooral wanneer iedere mogelijkheid van een wederwoord bij voor baat is uitgesloten. Na de on dubbelzinnige waarschuwing die de aanstelling van mgr. Simonis inhield, kan de benoe ming van dr. Gijsen te Roer mond moeilijk anders opgevat worden dan als een onver bloemde molie van wantrou wen aan het adres van katho liek Nederlaud. Uiteraard wordt het niet met evenzoveel woorden ge zegd. Alsof er geen verschui vingen zijn geweest in het denken over de zin van het gezag in de kerk, volgt Rome de oude werkwijze: beslissin gen van bovenaf zonder com mentaar. Met name in Neder land valt zoiets slecht. We hebben hier de gelukkige ont wikkeling dat een episcopaat er enigermate in slaagde de geloofsgemeenschap bij het beleid te betrekken, door de weg te kiezen van de dialoog in riskerend vertrouwen. Rome ignoreert de geloofs gemeenschap. Wat er achter de schermen aan contacten met de bisschoppen heeft plaatsgehad, weet niemand. Zonder enige uitleg komt er een beslissing waaruit men al leen kan opmaken dat de gang van zaken hier te lande de centrale instanties niet zint. Niemand zal de paus of de curie het recht ontzeggen, zich over de ontwikkelingen zorgen te maken. Maar zijn er geen menselijker methoden denk baar om dat te laten blijken? Gezagvolle leiding berust op de kunst van het vertrouwen. Maatregelen van loutere macht zijn een uiterste noodgreep. Wanneer de apostel Paulus vragen had, schreef hij zijn gemeenten persoonlijk brie ven. Zijn naamgenoot verbergt zich achter anonieme beslissin gen. Welhaast zeker neemt hij ze voor zijn rekening, maar zonder een herderlijk woord. Het is betreurenswaardig dat het gezag in de kerk achter loopt bij wat in de samenle ving een van de gunstige ont wikkelingen mag heten. Dat er wanneer dit nog eens overduidelijk bliikt, emotio nele reacties loskomen, mag niemand verwonderen. far komt een reële betrokkenheid in tot uiting. Hoe onverkwik kelijk het spektakel ook is, doffe berusting is niet minder funest. De gebeurtenissen van de komende dagen zuilen uit wijzen hoe groot het incasse ringsvermogen nog is van hen die zich met hart en ziel bij de kerk betrokken voelen. De opvattingen van dr. Gij sen over de situatie in de kerk van Nederland doen vrezen dat zijn benoeming vcrlorn"- alle activiteiten van het epis copaat blokkeert. De crisis waarin de kerk verkeert, is moeilijk precies te beoordelen. Veel wordt afgebroken, de contouren van de nieuwbouw tekenen zich nog slechts vage lijk af. De Nederlandse bis schoppen oriënteren zich op die contouren, al zal -et aak hun niét ontgaan dat het nieuwbouwen maar moeilijk van de grond komt. Des te meer is het nodig dat een duidelijke beleidslijn wordt uitgezet. Dr. Gijsen ziet vooral de afbraak. Hij is eerder ge neigd tot een noging tot res tauratie en treedt in dezen mgr. Simonis bij. Velen z-'-n r hter in restauratie een toedekken van de reële vragen en vinden de prijs van toenemende on verschilligheid te hoog. Kardi naal Alfrink zal al zijn kun digheid van bruggenbouwer moeten aanspreken om het episcopaat weer tot een homo geen leidersteam te maken. Deze krachttoer kost hem ze ker enige jaren, zo die über haupt mogelijk is. De geloofsgemeenshap zal hier weinig steun kunnen bie den. Daar is men -■ v-eds"' gegeven aan wat dr. W. God- dijn onlangs de polanstt.e zonder dialoog noemde. Met name de onverzoenlijken rond het tijdschrift Confrontatie voelen zich bevestigd. Naar goede bronnen weten te mel den, hebben twee van hun vertegenwoordigers, onder wie de Nijmeegse hoogleraar prof. v.d. Ploeg, zich naar de nunti us in Den Haag begeven om hun onaanvaardbaarheid uit te spreken over de door het Roermondse kapittel gestelde kandidaten. Hun. stem heeft kennelijk gewicht in de schaal gelegd. Is polarisatie Rome meer waard dan de dialoog? Omdat niet verwacht mag worden dat het episcopaat op korte termijn tot een duidelij ke koersbepaling komt, doemt het vooruitzicht op van een stuurloos ronddobberende kerkprovincie. Mogelijk leidt deze situat'e velen tot het in zicht, zoals dat ook in ver schillende romaanse landen het gaval is waar de hiërar chie het laat afweten, dat er binnen de kerk buiten de tra ditionele kaders veel ruimte is ;oor nieuwe vormen van ge- 00 sgenr-enscbap. Dan zou de tijd die de bisschoppen nodig hebben om elkaar te vinden, geen tijd van werkeloosheid behoeven te zijn. DRS. R. V.D. HEUVEL O.S.B. (Van onle correspondent) BONN Nederland heeft met Duitsland en Engeland de strijd aangebonden om een enorme hoeveelheid van onge veer 200 miljard kubieke me ter aardgas, die zich midden in de Noordzee bevindt. De drie concurrenten zijn tevens een wedloop begonnen om de bouw van een pijpleiding ter waarde van ongeveer een half miljard gulden, waardoor het aardgas naar het continent of naar Engeland getransporteerd moet worden. De omvangrijke energiebron werd op een snijpunt 200 km aan de Duitse, Noorse en Schotse kust gevonden door de Philipsgroep, waarin Ameri kanen, Noren, Fransen en Ita lianen financieel geïnteres seerd zijn. Deze plaats in de Noordzee kreeg inmiddels de naam „Ekofisk". Momenteel onderhandelt Philips met Ne derland, Duitsland en Enge land over de vraag, wie de af-, nemer van het gas wordt. Het „winnende" land zal dan te vens de pijpleiding bouwen. Het staat echter nu al vast, datl de prijs van dit gas wegens de enorme kosten van de pijplei ding hoger zal zijn dan die van het Nederlandse aardgas. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim zes honderd mensen namen za terdagmiddag deel aan een zogenaamde anti-abortus mars in Den Haag langs Bin nenhof en ministeries van Justitie en Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Op het De nieuwe bisschop van Roermond, dr. Jan Matthias Gijsen. (Van een onzer verslaggevers) NUNHEM „Ik reken mij niet tot enige groepering in de kerk. Daarom wil ik mij ook geen enkel etiket opplakken. Uitsluitend dat van rooms-ka- tholiek". Dat zegt de nieuw benoem de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. M. Gijsen (39). Zijn vriendschap met de Rot terdamse bisschop Simonis da teert uit het midden van de vijftiger jaren. „Wij zijn in hetzelfde jaar tot priester ge wijd. Ik geloof dat wij spiritu eel en theologisch veel met elkaar gemeen hebben". Evenals dat bij de benoe ming van mgr. Simonis het geval was, is paus Paulus ook nu afgeweken van de voor dracht van het kapittel. „Dat is in de geschiedenis wel va ker gebeurd. De paus zal de vrijheid moeten hebben daar van af te wijken. En als hij dat gedaan heeft, zal hij er wej gedegen gronden voor hebben gehad", aldus dr. Gij sen. „Rome heelt bepaald wei van de geschiedenis geieerd. Men gaat daar heus geen brokken maken". Over de vaak felle reacties, onder meer van de Overleg groep welzijnsfunctionarissen en pastores in Noord-Limburg, vorig jaar toen zijn naam voor het eerst verbonden werd aan die van de nieuwe bisschop van Roermond, zegt dr. Gij sen: „Ik weet niet welke men sen in die groep zitten. Ik kan mij voorstellen, dat ook de meeste mensen uit die groep mij niet kennen. Ik vond die reactie nogal erg fors. Ik denk dat de soep niet zo heet gege ten wordt als ze wordt opge diend". Aan een mogelijke tweede Simonis-affaire gaat hij voorbij met de opmerking: „Rustig laten betijen. Men moet niet te gauw over een ramp spreken". Mgr. Gijsen is vorige week dinsdag officieel van zijn .be noeming in kennis gesteld bij zijn bezoek aan de pauselijke nuntius, mgr. Felici. in Den Haag. „Dat is een vrij langdu rig gesprek geweest over al lerlei facetten rond het bis schopsambt in deze tijd en de situatie in Nederland". Aan het slot van dit gesprek heeft hij zijn benoeming aan vaard. Dr. Joannes Mathias Gijsen werd n n'- ><"•- 1332 a -en in hel Eiabdiitse Oeffeit. Op 6' april 1957 werd hij priester gewijd. Daarop kwam hij als kapelaan in de parochie van Altijddurende Bijstand in Val kenburg. In 1959 werd hij be noemd tot leraar godsdienst in Rolduc. In die periode begon hij aan de universiteit van Bonn theo logie met hoofdvak kerkge schiedenis te studeren. In juni 1963 promoveerde hij tot doc tor in de kerkgeschiedenis op het proefschrift: „Nikolaus Heyendal, Abt von Rolduc und seine Stéllung zum Jansenis- mus". Na zijn promotie gaf hij tijdelijk lessen in kerkgeschie denis aan het groot-seminarie van Roermond. In 1967 werd hij benoemd tot rector van het tehuis voor geestelijk en lichamelijk ge handicapte kinderen in Schin- nen en was hij als staflid ver bonden aan het retraitehuis in Spaubeek. In 1969 werd hij om gezond heidsredenen benoemd tot rec tor van het St.-Elisabeth-rust- huis in Nunhem. Dr. Gijsen wordt door zijn omgeving ge kenschetst als een studieus man met grote belangstelling voor de wetenschap. Beantwoordt zijn keuze aan het bisschopsprofiel, zoals dat door priesters en gelovigen is geschetst? Dr. Gijsen: „Er is meer dan één profiel geweest. Ik dacht, dat men allereerst een gelovige bisschop ver wachtte, die de mensen kon voorgaan in het evangelie. Ik heb de indruk dat het profiel van het bisdom meer gericht was op de praktische werk zaamheden. Een ander profiel heeft meer de spirituele in houd naar voren proberen te brengen". Hij zegt, dat over zijn be noeming „ontzaglijk veel ad viezen en meningen zijn ge vraagd". „Gepast in de alge mene inlichtingen over de kerk in Nederland is op deze wijze de meest democratische wijze van inspraak gevonden, dacht ik". In de persoon van de bisschop ziet hij op de eerste plaats de verkondiger van Gods woord en geen man van spectaculaire daden. Mgr. Gijsen acht het niët juist, dat een bisschop (even min als een priester) zich uit drukkelijk engageert met poli tieke zaken. „Voor de kerk is dat altijd een gewaagde zaak geweest. Op basis van de kerkgeschiedenis ben ik daar erg huiverig voor". Mgr. Gijsen is geen voor stander van het ontkoppelen van celibaat en priesterambt en .toonde zich gelukkig jnet de bevestiging van het ver plichte celibaat door de bis schoppensynode vorig jaar. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL IN het voor deze gelegenheid ge moderniseerde paleis van Egmont te Brussel heb ben Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen zaterdag hun handtekeningen gezet onder de ver dragen van toetreding tot de EEG. Daardoor is de gemeenschap uitgebreid tot tien landen met in totaal 257 miljoen inwoners en het machtigste handelsblok uit de wereldgeschiedenis geworden. Heath, de Britse premier, die kort voor de plechtigheid zoals op de voorpagina ge meld door een betoogster met inkt werd besmeurd, her innerde de gemeenschap er aan, dat „Europa meer is dan West-Europa alleen". „Wij in Engeland", zo zei hij, „hebben alle redenen om betere be trekkingen te wensen met de Oosteuropese staten. En die willen wij ook oprecht". Tot de bijzondere genodig den voor de plechtigheid be hoorden naast de regeringslei ders van de nieuwe lidstaten Jean Monnet, de „vader van Europa", de Britse ex-premier sir Harold MacMillan, en lord George-Brown, gewezen mi nister van buitenlandse zaken van de Britse Labour-regering, die zich niets aantrok /van het verzet van zijn partij tegen toe treding. De inktgooiende vrouw was niet de enige die .naar Brussel was gekomen om te protesteren. De Engelsman Christopher FrereSmith, leider van de be weging „Houd Engeland buiten de EEG" was met ongeveer 50 volgelingen komen opdagen, die leuzen meedroegen als „Nein, non, no" en „Verkoop Engeland niet". Nadat FrereSmith door de politie met geweld in een patrouillewagen was gestopt, verdwenen de overige betogers. De Noorse premier Trygve Bratteli heeft zijn minister van visserij moeten vervangen, om dat deze de vissersovereen komst met de EEG strijdig acht te met het belang van de eigen vissers. Bratteli verklaarde ech ter in zijn rede dat de kwestie thans, in overeenstemming met de democratisch-parlementaire tradities, overgegeven wordt aan het volk en het parlement. Met instemming van de par lementen worden de vier lan den op 1 januari 1973 lid, waar na zij vijf jaar de Noorse vis serij minstens tien jaar de tijd hebben zich aan te passen aan het stelsel van tarieven, het landbouwbeleid en de zaken- verordeningen van de EEG. (Van onze redactie buitenland) BOGOTA Twee vliegtuig ongelukken in Columbia heb ben het leven g-eëist van 55 mensen. Er zijn geen overle venden." Bovendien zijn daar twintig mensen omgekomen bij een busongeluk. (ADVERTENTIE) President Nixon, de secreta ris-generaal van de NAVO, mr. Luns, dr. Schmelzer, de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken en vele ande re staatslieden noemde het een historische dag voor Europa en juichten de uitbreiding van de EEG van harte toe. De Brits'e Oppositieleider Harold Wilson,echter, tegen stander van Ehgelands toetre ding tot de EEG, op deze voorwaarden, heeft niet geke ken naar de tv-uitzending van de ondertekening van de toe tredingsverdragen in Brussel. Hij had een ander net aan waarop zijn favoriete voetbal ploeg, Huddersfield Town, te gen Arsenal met 01 ver loot. NEW YORK. Niet minder dan 71 mensen, onder wie onderwijzers, begrafenisondernemers, een bar-eigenaar, een po- litie-agent, een brand weerman en een garage houder, zijn in New York in staat van beschul diging gesteld we gens diefstal van dure auto's en de verkoop daarvan op grote schaal. Sedert het begin van hun activiteit in 1968 hebben zij 4500 auto's, meest Cadillacs en Lin- colns, gestolen, soms in een tempo van vijf wa gens per dag. Slechts 135 daarvan zijn teruggevon den. De opbrengst van de buit beliep vele miljoe nen guldens. De auto's werden ge stolen „op commando", waarbij de opdrachtgever in eerste instantie 1000 dollar uitbetaalde en 1500 bij de aflevering. Wat de klantenkring betreft, daartoe behoorden zowel handelaars in tweede handsauto's als particu lieren. (ADVERTENTIE) 22 maart 1972 1-, 2- en 3-daagse reizen Reis- en passagebureau BREDA Willemstraat 13 Tel. 01600 -22121 ROOSENDAAL Markt 5 Tel. 01650-35666 BERGEN OP ZOOM Hoogstr./hoek Gr. Markt Tel. 01640 - 33716 (ADVERTENTIE) .□nzG jaren ^=o 25 jaar wereldgeschiedenis in een standaard werk dat u zelf van week tot week opbouwt Bestel de kennismakingsaflevering a 1,-met onderstaande bon. In envelop zonder postzegel opsturen naar postbus 4570 Amsterdam. In 'i kort Stuur mij de kennismakingsaflevering van ONZE JAREN 45-70 k 1,-. Deze kennismaking verplicht me tot niets. naam straat plaats ONZE JAREN 45-70 kost 1,75 per weekafl. bij abonnement. i tijdschrifthandel a 2,2 jMMtiN 4o-/u Kosi per weeKaii. dij aDonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel a 2,25 per afl. JBtt GROESBEEK - MAARSSEN (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag is de op het industrieterrein in Groes beek staande schoenfabriek Pallas afgebrand. De brand weer van Groesbeek, geassis teerd door die van Nijmegen, kon niet verhinderen dat de door onbekende oorzaak ont stane vuurzee de fabriek ver teerde. Do fabriek heeft een twin tigtal werknemers met in Groesbeek zelfs een veertigtal thuiswerksters en -werkers. De schade zal tussen de ze venhonderdduizend en een miljoen gulden liggen. Voorts heeft een felle uit slaande brand grote schade aangericht in de textiel- en woninginrichting Fa. De Graaff c.v. aan de Kaatsbaan in Maarssen. De bovenverdieping met de voorraden is geheel uitge brand. Als de muren van het pand neergehaald moeten wor den, beloopt de schade aan het gebouw alleen al 4,5 ton. De firma is verzekerd. Vermoed wordt, dat de brand veroorzaakt is door von ken tijdens laswerkzaamheden in het pand, dat verbouwd werd. VIER politieagenten zijn ge wond geraakt toen zij ingre pen bij een vechtpartij op de Nieuwendijk te Amsterdam. Ze konden zes Amsterdamsen en Amsterdammers tussen de 20 en 25 slechts met moeite overmeesteren. DE RUSSISCHE schrijver Alexander Ginsburg, die in 1968 te Moskou veroordeeld werd wegens anti-Russische activiteit, is, na zijn gevange nisstraf te hebben uitgezeten in Moskou teruggekeerd. IN BUENOS Aires heeft een krachtige bom het kantoor vernield Van tivéé advocaten, die vorige week aan de pers getuigenissen voorlazen van dertig politieke gevangenen die de veiligheidsdienst had den beschuldigd van martelin gen. UIT EEN juwelierszaak aan de Wolphaertsbocht in Rotter dam zijn horloges en sieraden 'ter waarde van 20.000 gulden gestolen. EEN RECHTBANK ln Ma drid heeft acht leden van (verboden) arbeiderscomité's en twee van de illegale com munistische partij veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot twaalf jaar. IN ATHENE zijn acht jonge Grieken door een krijgsraad veroordeeld tot gevangenis straffen van een tot negen jaar wegens het vervaardigen en plaatsen van explosieven in verscheidene delen van de hoofdstad. DE HAVENARBEIDERS in New York hebben met de re ders een akkoord bereikt, dat voorziet in een loonsverhoging van 32,6 procent, verdeeld over drie jaar. UIT „DE CORRIDOR" in Zeeland (N. Br.) is de 18- jarige gedetineerde W van de B. uit Amsterdam zaterdag ontvlucht. BIJ HET Russische consu laat in Montreal zijn gisteren drie bezinebommen ontploft. Eén persoon werd gewond. Binnenhof hadden de orga nisatoren een zwart podium gemaakt. Aan een vlagge- stok hing de nationale drie kleur halfstok. Tientallen mensen, meest ouderen, leg den bloemen onder de vlag. „Voor het onbekende kind" stond er in grote letters bij vermeld". Op het Binnenhof ook een groepje, voornamelijk jonge, mensen, die protesteerden te gen de leuze „gij zult niet doden" van het Anti-Abortus- Comité. Zij deden dat met een levensgrote foto van eèn ge sneuvelde soldaat met de vraag ..Waarom?". 'Een andere leuze tegen de demonstratie: „Over eerbied gesproken, on gewenst leven is onmense lijk". Bij het ministerie gaven en- - kele dertienjarige meisjes sa men met de leiders van het comité een verzoekschrift af. Daarin vragen de initiatiefne mers van de mars om een „beslissing" ten gunste van het meest essentiële in ons aller levens- en rechtsgemeen schap, de bescherming van het menselijk leven. Bij een Haagse abortuskliniek werd ook een petitie afgegeven, waarin met „zorg en afschuw" wordt gesproken over het werk van dergelijke klinie ken. Binnenkort gaat de Tweede Kamer het wetsontwerp over de abortus behandelen. Met deze stille tocht wilde het co mité aantonen, dat velen in ons land het niet eens zijn met de inhoud van dat wets ontwerp, dat onder bepaalde voorwaarden het plegen van abortus goedkeurt. (Van onze redacteur buitenland) MANILLA In Manilla won gisteren de verdenking veld dat de brand die het stationsgebouw op het vlieg veld van de Philippijnse hoofdstad zaterdag heeft ge troffen, wellicht is aange stoken. De schade aan het gebouw bedroeg 33 miljoen dollar, aan goederen die er opgeslagen lagen (goudsta ven, juwelen, vuurwapens) vjjf miljoen dollar. Afgezien van enkele uitzon deringen, is het internationale verkeer op de luchthaven lam gelegd in verband met de zware schade die is toege bracht aan de apparatuur op de grond. Bij de brand zijn zeven mensen om het leven geko men. Ongeveer 25 personen raakten gewond. Ooggetuigen hebben ver klaard dat de brand gelijktijdig op verschillende verdiepingen van het gebouw is uitgebro ken. Ook is melding gemaakt van explosies. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De bekende politicus en zakenman mr. M. P. L. Steenberghe is zaterdagmorgen in zijn woonplaats Goirle op 72-jarige leeftijd gestorven. Mr. Steenberghe heeft zowel voor, tijdens als na de tweede wereldoorlog een belangrijk aandeel gehad in het Neder landse politieke en economische leven. ons land vertegenwoordigde op de economische wereldconfe- ren-tien te Genève. Maar zijn eersteministerschap in 't kabi- net-Colijn loopt al binnen het jaar stuk op de starre econo mische en monetaire opvattin gen van de anti-revolutionaire minister-president. Mr. Steen berghe met zijn 35 jaar een zeker voor die tijd uitzonder lijk jonge minister staat een actieve handelspolitiek voor en die vergt volgens hem dat er gedevalueerd wordt, een mening waarin hij in het kabinet alleen staat. Twee jaar later er is dan gedevalu eerd komt hij opnieuw als minister van Economische Za ken in een ministerie-Colijn Hij werd op 2 mei 1899 te Leiden geboren en studeerde aan de Utrechtse universiteit waar hij in 1920 in de rechts wetenschappen promoveerde. Daarna was hij tot 1934 direc teur van de n.v. Textielfabrie ken H. van Puijenbroek te Goirle- In dezelfde periode be gint zijn grote activiteit in het organisatieleven, dat zijn eer ste bekroning vindt in zijn verkiezing tot voorzitter van de Rooms-Katholieke Werkge versvereniging. en na de val daarvan gaat hij over in het kabinet-De Geer van 1939. Met de minister van Landbouw mr. dr. A A. van Rhij-n, blijft hij als enige le den van het kabinet na de Duitse inval in Den Haag om in goede orde het gezag over te dragen aan generaal Win kelman, waarna beide be windslieden zich bij hun colle ga's in Londen voegen. Tijdens de tweede wereld oorlog doet mr, Steenberghe zeer verdienstelijk werk als hoofd van de financieel-econo- inische missie te Washington, die het herstel van het econo misch lever na de bevrijding van het rijk in Europa voorbe reidt. In 1934 begint zijn politieke loopbaan, waarvoor de basis al werd gelegd toen hij in 1927 Na zijn terugkeer blijkt zijn rol in de actieve politiek prak tisch uitgespeeld. In 1950 mis lukt hij als kabinetsformateur en ook zijn pogingen om aan het hoofd van een rechtsgeo riënteerde groep de sociaal- economische politiek van de KVP om te buigen lopen op niets uit. Maar intussen is zijn faam als bekwaam diplomaat al hecht gevestigd dooi zijn op treden als Nederlands voorzit ter van de Belgisch-Neder landse commissie die het vraagstuk van dc Schelde- Rijn-verbinding ging oplossen. Wanneer dit strijdpunt tussen de beide Lage Landen voor goed tot het verleden behoort, is dat mede aan zijn redelijk inzicht te danken. Het spreekt vanzelf dat een man met de gaven van mr. Steenberghe vele functies en commissariaten heeft vervuld, onder meer bij de Nederland se bank. De oud-minister was groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau, drager van het grootkruis in de orde van Leo pold de tweede, commandeur in de orde van de H. Gregorius de grote. De uitvaartdienst heeft mor gen, dinsdag, om elf uur in de kerk van Maria Boodschap te Goirle plaats I

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5