St.-Jansteen genoot van Byzantijnse misviering SPEELTUIN VAN CLINGE GAAT DICHT VMZ blij met milieustand punt van NVV NVV dreigt in Vlissingen met staking Gewonden door gladheid Buien PASTOOR P. v. LEEUWE: Vogelvrienden beloond met beker of medaille Welzijnszorg werkgroep samengesteld Statenkring CHU-Hulst koos leden voor bestuur Bejaarde bij aanrijding gewond Krediet voor Vliegende Hollander nodig BOND MAG ARCHIEF YMZ GEBRUIKEN Drie schepen omhoog gevaren stad streek BAC vermaakte Sassenaren Toekomstschets en haveimota in maart aan de orde Middelburg mag in Israël toch bomen planten INBRAAK IN SPORTHAL Maandag 24 januari 1972 -1 3 (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN Een schitterende, prachtige indrukwek kende viering, zo noemde pastoor P. van Leeuwe van St.-Jan- steen de Byzantijnse mis, die zaterdagavond in zijn parochie kerk werd gehouden. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Voor alle leden, donateurs en inzen ders van de Sasse Vogelvrien den hield men een feestavond zaterdagavond in Planetarium te Sas van Gent. Voordat de festiviteiten begonnen reikte voorzitter de heer J. Torbijn bekers en medailles uit, welke gewonnen zijn op de in het afgelopen jaar gehouden ten toonstelling. De heer L. Wieme kreeg zijn beker voor algemeen kampioen kanaries en eigen kweek. De heer A. Srober werd kampioen kanaries open klasse. Hij kreeg zijn 26e be ker. De heer B. de Smet werd kampioen kanaries groenserie, eigen kwebk. Kampioen kana ries in agaatserde eigen kweek werd de heer C. Ferket. Kam pioen kanaries bruinserie ei gen kweek werd de heer A. Pleunis, alsmede voor bruinse rie open klasse. De heer Pleu nis kreeg tevens een compli ment voor het verzorgen van alle vogels tijdens de tentoon stelling. Kampioen kanaries Isabèlse- rie eigen kweek werd de heer A. de Vliegtoer. Isabelleserie open klasse was de heer M. Lindeniberg. Er -werden verder nog plus minus zeventien bekers uitge reikt voor: kampioen bastaar den eigen kweek, de heer C. Wisse. Kampioen bastaarden open klasse de heer M. Roe- geiers. Kampioen grasparkie ten eigen kweek A. de Maat. Kampioen grasparkieten open klasse I. de Reu. Kampioen grote parkieten eigen kweek J. v.d. Walle. Kampioen grote parkieten open klasse R. Cort- vrienft. Kampioen papegaaien open klasse T. Verstraeten. Kampioen zebravinken eigen kwetek I. de Reu. Kampioen zebravinken open klasse W. Versprille, Kampioen trópen open klasse W. de Caluwe. Kampioen tropen eigen kweek W. van Bree. Kampioen dui ven eigen kweek J. v.d. Wzlle. Kampioen kwartels éigen kweek M. Linden-berg. Kam- pieon kwartels open klasse M. Linden-berg. Kampioen tropi sche parkieten bastaarden ei gen kweek C. Wisse. Kampi oen tropische parkieten bas taarden open klasse M. Ro giers. Kampioen derby A. de Vliegher. Hoogwater Morgen, dinsdag 25 januari Bergen op Zoom 10.11 en 23.03,. Hansweert 9.41 en 22.28, Terneuzen 9.11 en 21.58, Vlis- singen 8.41 en 21.28, Wemel- dinge 10.01 en 22.53-, Opklaringen, maar ook en kele buien en temperaturen normaal tot iets boven nor maal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 2 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 proeent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min, temp.: van 2 graden onder tot 4 graden bo ven normaal; max. temp.; 0 tot 4 graden boven normaal; kans op eet droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. „Het is de mooiste mis die ooit in de kerk te St.-Jansteen is opgedragen, aldus de Steen- se pastoor. Ook de talrijk aan wezige parochianen, de kerk Was ondanks de handicap van de dichte mist zeer goed be zet, hebben allemaal zonder uitzondering de mis wezenlijk meebeleefd. Velen warbn echt •onder de indruk van deze machtige viering". Na afloop vonden verschil lende aanwezigen het jammer dat het afgelopen was, on danks dat deze Byzantijnse mis vijf kwartier geduurd had. Een compliment had ie dereen voor de prachtige ver tolking van de gezangen door het Utrechts Byzantijns Koor. De iraia weid gecelebreerd door mgr. A. G. Smit. Aan de hand van tekstboek jes, waarin de eerste gedeelten van de Slavische tekst voor kwamen met daarbij de Ne derlandse vertaling, konden de parochianen de misviering vol gen. Pastoor Van Leeuwe zei ook nog d«t hij diverse telefoon tjes gehad had uit onder ande re Roosendaal en West- Zeeuwsch-Vlaanderen van mensen die zich verontschul digden omdat zij wegens de slechte weersomstandigheden niet konden komen. De entourage was aan de speciale mis aangepast. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De een de zer dagen ingestelde werk groep ad hoc, die een onder zoek gaat instellen naar de mogelijkheden van een com municatiestructuur over de welzijnszorg in Terneuzen is als volgt samengesteld: na mens de centrale stichting voor sociaal-cultureel werk de heren P. J. Huijbrecht en H. D. v.d."'Berg, namens 't wel- zij-nsocmiité dhr. C. Schipper en A. Roelse en namens de ge meente Terneuzen de heren S. A. Hage en Chr. Maas. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De kels verenigingen groot-Temeuzen en Axel van de CHU kwamen in lunchroom Van Assche on der voorzitterschap van de heer P. G. van den Bosse (Axel) bijeen om nieuwe le den te kiezen voor het sta tenkring bestuur. Voor Terneuzen werden ge kozen, de heren D. J. Dekker en P. A. Lindenberg. Voor Zaamslag, mevrouw L. v. d. Plas-Tanis en de heer D. Dek ker, Voor Hoek de heer P. de Kraker. Voor Biervliet de heer F. de Jonge en voor Sluiskil de heer A. van Hoeve. Tot vertegenwoordiger en plaatsvervangend vertegen woordiger in het kamerkring- bestuur werden gekozen de heren D. J. Dekker en A. van Hoeve. Daar het statenkrinig- bestuur was afgetreden en de heren Van Hoeve (Zaamslag), L. Jansen en M. de Pooter (beiden uit Hoek) niet meer terugkwamen werden zij door de voorzitter dank gezegd voor hun jarenlange activitei ten. De voorzitter deelde aan het begin van de vergadering me de dat, tengevolge van de ge meentelijke herindeling een kringvereniging „groot-Ter- neuzen was opgericht, waar van het dagelijks bestuur is samengesteld uit mevrouw L. van der Plas-Tanis (voorzit ter), de heren L. M. Jansen, vice-voorzitter. A. A. Snodijk, secretaris en .7. van Cadsand, penningmeester. Het Utrechts Byzantijns Koor. (Van onze correspondent) CLINGE De Clingse speeltuin wordt gesloten. Met al gemene stemmen heeft het speeltuincomité Clinge in een dezer dagen gehouden vergadering besloten tot ontbinding van de vereniging. De voornaamste redenen voor deze sluiting zijn het beëindigen der werkzaamhe den van de toezichthoudster mevrouw De Kerf,, wegens haar hoge leeftijd, het finan cieel niet rond komen wegens te hoge lasten o.a. huur kanti ne, aanschaf materiaal, onder houd materiaal, verzekeringen, lonen enz. Voorts het oprich ten door de gemeente van openbare speelgelegenheden voor de kinderen, te weinig bezoek buiten de normale va kanties, gebrek aan toezicht houdend personeel en het ontbreken van winterontspan- ning op de speeltuin. Wat er gaat gebeuren met de speeltoestellen is nog niet bekend. De gemeente Hulst is in kennis gesteld van deze sluiting, het comité wil de toestellbn aan de gemeente schenken, eveneens de verdere opstallen. Het comité zou het wel op prijs stellen als iemand genegen zou zijn de speeltuin in stand te houden. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Zater dagmiddag hebben vele be jaarden plus minus drie uur lang kunnen genieten van een cabaret-programma in het cul tureel centrum De Speye te Sas van Gent. De Bonte Avond Club, wel ke 21 jaar in Zeeuwsch-Vlaan- deren optreedt voor bejaarden en verenigingen, verzorgde het programma De BAC staat onder leiding van mevrouw D. Benjaminsz uit Sluiskil. Zij heeft dertig medewerkers. De Clingse speeltuin werd opgericht in 1952 en werd op 25 mei 1953 officieel gbopend door burgemeester Vercaute ren en pastoor Cosijn. De grond kreeg men in pacht voor f 1 per jaar. Men begon met een geldlening van f 2000. Het bezoek liep regelmatig op in 1954 bezochten 4000 kin deen de spebltuin, in 1968 6700. Vanaf hei begin was me vrouw De Kerf toezichthoud ster, zij kreeg hierdoor ook de bijnaam van „Marie van de speeltuin". Ook in 1960 werd het voor stel gedaan de speeltuin te sluiten wegens geldgebrek. Toen was het de gemeente die een helpende hand toestak. In 1962 werd nog een kleuterbad gemaakt. Het speeltuincomité heeft geen schulden en nog een kleinigheid in de kas. (Van onze correspondent) GOES Tengevolge van de gladheid hebben zich in het weekeind diverse kop-staart- botsingen voorgedaan. Enkelen raakten daarbij g gewond. Zaterdag belandde te Sb- rooskerke op Walcheren op de Wilgenhoekseweg een perso nenauto in een langs de weg gelegen sloot. Een inzittende heer S. uit Serooskerke liep ben hersenschudding op en is per ambulance vervoerd naar het Gasthpis te Middelburg. De bestuurder J. uit Vrouwen polder kwam met de schrik vrij. Zondag is een auto bestuurd door P. uit Scherpenisse bij de Kruisstraat te Tholen in een sloot gereden. Inzittende H. uit Tholen liep een herten schudding en een bekkenletsel op en moest per ambulance overgebracht worden naar het Lievensbergziekenhuis te Ber gen op Zoom. De bestuurder liep gebn letsel op. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG In de Ter- nbuzensestraat te Zaamslag bemerkte gisternamiddag de 81-jarige A.H., toen hij een zebrapad wilde opgaan, te laat de naderende bromfiets be stuurd door J. J. G. uit Zaam slag. Er volgde een botsing. De man viel en bekwam een hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding. Hij werd in het Julia-nazi ekenhuis te Terneuzen opgenomen. De bromfietsbestuurder kwam er zonder letsel af. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de raadsvergadering van donder dag krijgt de raad van Ter neuzen een voorstel van b. en w. te behandelen, een gemeen telijke garantie te verlenen aan de stichting „de Vliegende Hollander". De garantie is no dig voor een rekeningcourant- krediet van f 45.006 dat de stichting van een bank kan krijgen. Zoals bekend wil de stich ting ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stad huis in Terneuzen een monu ment van „de Vliegende Hol lander" oprichten in de Heren gracht. De kosten van ontwerp en het plaatsen van dit monu ment wil de stichting financie ren met de opbrengst van de verkoop van 1000 gouden leg penningen, die f 100 per stuk kosten, en 500 zilveren leg penningen a f 25. Met de aan schafkosten van do penningen is f 45.000 gemoeid. In zijn voorstel aan de raad schrijft het college dat het op richten van het monument de verfraaiing van de omgeving Herengracht zeker te goede komt. „Bovendien wordt door de uitgifte van de penningen de aandacht gevestigd op de opening van het nieuwe stad huis en dus ook de gemeen te". Du terugbetaling van krediet en rente zal gezien de overge legde begroting geen moeilijk heden opleveren voor de stich ting „indien voldoende pen ningen verkocht kunnen wor den", aldus het Terneuzense college. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Ik ben bijzonder blij dat de vakbonden de milieuhygiëne hier nu ook gaan aanpakken en kennelijk afstappen van hun kortgeleden nog geuite standpunt „lie ver een volle maag dan een schone lucht". Men is gelukkig meer belangstelling gaan krijgen voor de secundaire arbeidsvoorwaarden en de leefomstandigheden van de familieleden van de werknemer", aldus reageerde de voorzitter van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, mevrouw mr. C. Kannegieter, op uitlatingen van het nieu we districtshoofd van de NVV-industriebond in Zeeland en Goeree-Overflakkee, J. Schepers. De V.M.Z. is naar aanleiding van de plannen van het sinds kort in Zeeland (Goes) geves tigde zeven koppen tellende NVV-team van plan om met de voor het eerst in dit gebied grootscheeps opererende vak bond contact op te nemen. De V.M.Z. wil haar uitge breide en al door verschillen de Zeeuwse instanties en par ticulieren benutte documenta tiecentrum voor milieuhygiëne nog eens extra voor gebruik aanbieden aan de kersverse Zeeuwse industriebond. „Ik hoop dat ze deskundig te werk zullen gaan bij hun acties. Ze zullen ook wel hun eigen deskundigen hebben, maar die zijn vaak slechts al gemeen deskundig en niet ge specialiseerd in een bepaald gebied. Wij zullen met onze deskundigen het nteuwe dis trict van de industriebond gaarne van dienst zijn". „Wij hebben bovendien een uitgebreid documentatiecen trum dat open staat voor ie dereen binnen en buiten de vereniging. Wij zouden het bijzonder op prijs stellen als de industriebond hiervan ge bruik zou willen maken. Als ze milieuhygiëne zo op de voorgrond willen plaatsen, wat ons bijzonder verheugt, zou den ze bijvoorbeeld ook een milieuhygiënist kunnen in- eohakelen of een nauwe sa menwerking kunnen aangaan mbt gespecialiseerde instan ties". Met de opmerkingen van de heer Schepers over het, des noods ten koste van een klein stukje welvaart, volledig be nutten van de technische mo gelijkheden voor terugdringen van de verontreiniging, zijn wij het helemaal eens. Tot nu toe haddt-n wij in deze provin cie nog niets gemerkt van ac ties voor immateriële behoef tebevrediging door het NW. Dat ze dit nu niet alleen nati onaal gaan aanpakken maar ook regionaal, en het niet bij kreten laten, vinden wij erg leuk, erg positief", aldus de V.M.Z.-voorzitter. (Van onze correspondent) WEMELDINGE In de Witte Tonnenvleije is het Ne derlandse motorschip Alcaid, groot 1000 ton, in dichte mist omhoog gevaren. Eveneens is daar omhoog gevaren de Ne derlandse sleepboot Damco 17. Aanwezig zijn de sltepboten Rilland, Beveland en Anjo. Deze hebben getracht beide schepen vlot te trekken, waar in zij in eerste instantie niet zijn geslaagd. Bij hoog water zal opnieuw een poging wor- dbn gewaagd. Zondagmorgen liep op de Westerschelde in de overloop van Hansweert het 430 ton metende Nederlandse motor schip Fenix onderweg van Hansweert naar Teneuzen om hoog, Met sleepboot-assistentie van de Kamperland en de Go bi M van W. Muller Sleep dienst N.V. uit Terneuzen werd liet schip zondagavond vlot gegrokken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ont- wikkelingsschets 1971 en de Zeeuwse luchthavennota, die door de Zeeuwse statenleden in drie afdelingsvergaderingen werden behandeld, zullen waarschijnlijk in maart in de plenaire vergadering ter spra ke komen. Door diverse statenleden werden opmerkingen gemaakt over het feit dat het nog niet mogelijk is om alle aspecten van de Zeeuwse toekomstvisie te overzien omdat de Wester- scheldenota, de sociaal-cultu rele ontwikkelingsschets, het recreatierapport en de visse rijnota nog in voorbereiding zijn. „Als je naar het volledige zou streven, dan kun je wel blijven wachten", meende ge deputeerde A. van Kaland. Overigens werd gisteren in een enkele vergadering meege deeld dat de viisserijnota en de Westerscheldenota op korte termijn gereed zullen ko men. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Middelburg heeft alsnog toestemming ge kregen van de Kroon om een bedrag van 225 gulden be schikbaar te stellen aan het Joods Nationaal Fonds voor het planten van 100 bomen in het Koningin Wllhelmina- Woud in Israel. Hbt besluit van de gemeen teraad van Middelburg werd in maart vorig jaar door GS Zeeland vernietigd, omdat zij de beslissing niet in het ge meentelijk belang achtte. Mid delburg ging hierop in beroep bij de Kroon, omdat het ge meentebestuur vond dat de schenking voor Middelburg een etezaak was, omdat in de Tweede Wereldoorlog de bloeiende Joodse Gemeen schap in Middelburg een zwa re slag is toegebracht. De Kroon beaamt dit en voegt er aan toe, dat de financiële posi tie deze uitgavb best toelaat. (Van onze correspondent) GOES Door het inslaan van een ruit in de kantine van de sporthal te Goes hebben onbekenden zich toegang ver schaft tot deze ruimte. Uit de- lade van het buffet en een fooienpot werd een bedrag van f 1000,- gestolen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Er wordt op matiging aangedrongen, en net als in 1945 toen daarom verzocht werd houden we ons daaraan. De economische toe stand hangt aan een zijden draadje, maar wat kennelijk niet aan een zijden draadje hangt, dat is de toestand van de 1100 miüonairs die er afge lopen jaar in ons kleine landje weer bijgekomen zijn. Ten koste van hen die zich mati gen...". Zo vertolkte een van ae werknemers van de kon. mij. „De Schelde" van het Kijn- Schelde-Verolme-eoncern zater dag tijdens een drukbezochte vakbondsvergadering in de Alhambrabioscoop de gevoe lens van de meeste aanwezige NVV-leden. Met ruime meer derheid besloot men achter de minimum-eisen van het NVV te gaan staan en hierbij tot het uiterste, een staking, te gaan. Van de 1400 NVV-ers van de 2000 werknemers tellende Vlissingse werf waren er 400 komen opdagen en die vulden de bioscoopzaal volledig. Van tevoren werd duidelijk ge maakt. dat een meerderheid van 75 procent door de organi satoren als minimumeis werd gesteld, wilde men tot staking besluiten. Bij de stemming aan het einde van de vergade ring bleek een meerderheid van 80 procent de cao-eisen desnoods door middel van een staking te wil ten doorzetten. De stemming was ditmaal, om elk „massa-effect" te vermij den, schriftelijk. Het nog maar sinds enkele dagen in Zeeland opererende nieuwe district-6 van de door fusie per 1 januari ontstane NVV-industriebond stelde zich van begin van de vergadering af, bescheiden „achter dé cou lissen" op. Districtshoofd Jan Schepers, die met de twee andere dis trictsbestuurders naar Vlissin gen was gekomen om de ver gadering te organiseren, stelde Bij aanvang van de bijeen komst, dat de werknemers het helemaal zelf moeten doen. In brieven aan db raad van bestuur van het concern zuilen de eisen op tafel worden ge legd. Vergaderingsvoorzitter en leider van het actiecomité van Schelde-werknemers, te vens de stakingsleider van vo rig jaar, Koen Hendriks maak te duidelijk dat hbt niet ging om het krijgen van onrecht matig bezit maar om recht vaardige eisen. „In de brief komt te staan dat wij binnen 3 dagen ant woord willen hebben. Als blijkt dat men niet wil praten, kan men ons nooit verwijten dat wij onbezonnen een sta king zijn begonnen". Districtsbestuurder Berk hout, een goede bekende van „De Schelde": „We weten dat een grote meerderheid van de metaalarbeiders van de con fessionele bonden helemaal niet blij is met de huidige ontwikkeling bn het zal bij de staking wel blijken dat we niet alleen staan".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3