Jonge boer pleit voor modern afzetbeleid Foto-expo in De Speye Ouder van dagen content over jeu raad Hulst won de wimpel Dongen stal de show POPFESTIVAL OOSTBURG GESLAAGD Rode Kruis zamelt bloed in Paridaen derde in Eeklo BEJAARDENMIDDAG IN ZUIDDORPE OP NCB-VERGADERING Gouden paar in Hansweert r f r „Einde aan kibbelen Zeeland en Brabant" Groede Goes bijna zeker van titel Kinderen gaven voorstelling met popper Goes (PAK): Einmahl Maandag 24 januari 1972 stad streek 2 iliWkKWHSI Muziek bij het kaarten. (Van onze correspondent) GROEDE „Het is jammer te moeten constateren, dat hoe meer wij produceren, de prijzen steeds lager worden". Aldus voorzitter J. Govaert van de afdeling Groede van de NCB tijdens de jaarvergadering. Met name in de sector peulvruchten, uien en aardappelen zien wij ons als Nederlandse boeren gesteld voor grote afzetproblemen". Drie factoren zijn volgens de heer Govaert de voornaam ste oorzaken dat de Neder landse boer de greep op zijn traditionele markten verliest: (Van onze correspondent) HANSWEERT Woensdag zal het echtpaar A. Zoeteweij- Platschore in het r.k. Bejaar dentehuis Mariaoord zijn gou den bruiloft op feestelijke wijze vieren. Er wordt een receptie gehouden. De verdere feestelijkheden vinden in in tieme kring plaats. De heer Zoeteweij is 77 jaar en nog steeds goed ter been, terwijl zijn echtgenote 78 jaar is en eveneens nog zeer vitaal is. De heer oZeteweij is een bekende figuur in de wijde omgeving. Hij woonde voorheen te Kruiningen en is ruim 30 jaar gasfitter-meteropnemer ge weest, eerst bij het gemeente lijk gasbedrijf van Kruiningen en later bij het gemeentelijk gasbedrijf van Goes. Als fitter had hij als rayon Hansweert, Kruiniingen en Schoorse, ter wijl hij als - meteropnemer daarbij toegevoegd kreeg de dorpen Omstdijk, Krabbendij- ke, Rilland en Waarde. Op 59-jarige leeftijd over kwam hem een ongeval, waar door hij genoodzaakt was voortijdig zijn werk te staken. Sedert 1970 heeft h'at echtpaar het bejaardentehuis Mariaoord betrokken. Bijeenkomst De Neder landse Bond van Plattelands Vrouwen afd. West-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt op donder dag 27 januari om half acht in hotel Beun te Groede een bij eenkomst. Tijdens deze avond zal dr. G. Hofman, vrouw en arts te Terneuzen een lezing houden over "De overgangsja ren van Ho vrouw". het ongunstige fiscale afroom- systeem in ons land, de verou derde afzetorganisaties en de Nederlandse zucht naar per fectie en overorganisatie. „Wij hebben zo'n 86 mensen per 1000 boeren die van over heidswege belast zijn met ge zondheids- en geneeskundige diensten ten behoeve van het agrarisch produkt. In Frank rijk is dit Top 1000". Het fiscale systeem is wel het ergste. Een subsidie voor de agrariër van b.v. vierhon derd gulden per hectare, wordt voor de Nederlandse boer bij de top van zijn inko men gevoegd zodat men weer een groot deel via de inkom stenbelastingen terugbetaalt aan de staat. De Belgische collega daaren tegen wordt belast met een tarief per ha. Deze profiteert derhalve wel volledig van zijn subsidie. De heer Van Hootegem, een van de weinige jongere agra riërs stelde zich progressief op door het breken van een lans voor het vormen van gemeen schappelijke afzetorganisaties naar Frans voorbeeld. „Moeten wij niet constateren dal onze handelsorganisatie, noe goed ook bedoeld, sterk verouderd is. Structuren die voor onze vaders goed waren, doen ons nu de das om. Albert Heyn koopt in Frankrijk via de goed georganiseerde afzet organisaties zijn vlees duur der omdat wij als Nederlandse boeren, hoewel tegen lagere prijzen, de door hen gevraagde hoeveelhden niet continu kun nen leveren". „Als individuele boeren kunnen wij niet opboksen te gen goed georganiseerde con cerns', aldus, de heer Van Hootegem. De heer Malcorps attendeer de de aanwezigen vervolgens namens de rijksvoorlichtings dienst op de mogelijkheden tot onderlinge samenwerking door middel van kavelruil en de economische voordelen daar van. Na het zakelijk gedeelte van de vergadering werd in aan wezigheid van de dames, wet houder Claeijs en C. Rops, bedrijfseconomisch voorlichter van de NCB, de bijeenkomst met een feestelijke maaltijd voortgezet ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de NCB. (Van onze correspondent;. ZUIDDORPE "oo te> H. de Muil van de jeugdraad Zuiddorpe kon za.e.<»„ i-iag 65 bejaarden welkom heten in het opgeknapte parochiehuis te Zuiddorpe. Zij waren de deelnemers aan de bejaarden middag, welke hen werd aan geboden door de jeugdraad. „Ik ben zeer tevreden dat do opkomst zo groot is", aldus de heer De Muil. „Wij hadden zelf gerekend op ongeveer veertig personen. Gezien het succes zal de jeugdraad vol gend jaar zeker opnieuw een dergelijke middag organise ren". De bejaardhn waren na af loop buitengewoon tevreden. Ook aan de oudjes die slecht ter been zijn was gedacnt, zij werden met auto's afgehaald en ook thuisgebracht. Als eerste stond een lach film „Ik heet Rikkie" op het programma. Nadat men had genoten van een kopje koffie met g'ebak was er voor de mannen een prijskaarting, ter wijl de dames hun hart kon den ophalen met tritsen. Er werd gekaart en getritst voor jonge hanen. De uitslag van de prijskaar ting: 1. J. de Groene, 2. F. Coone, 3. E. de Groene, 4. Mevr. Buick, 5. Ph. Wijn- haert. Uitslag van de tritswed- strijd: 1. Mevr. van Geetsbum, 2. Mevr. A. van Nielande, 3. Mevr. M. de Rijcke, 4. Mevr. de Rijeke-Segers, 5. Mevr. Be- laert-Coppieters. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Voor de club competitie van de Zeeuwse dambond 2e klas speelde Ka- pelle 1 tegen Goes 2 en ver loor met 515. Door dit resul taat is Goes vrijwel zeker van de titel geworden. De gedetailleerde uitslag luidt: A. van de Schraaf - J. Sinke 11, L. Adriaanse - K. Schoester 20, K. de Koe'ijer - O. Scherp 02, C. A. Kor- stanje - J. Schot 11, A. Zee- gers - M. de Klerk 02, A. Waterman M. Poulisse 11, J. van de Moere - M. van Riet 02, J. Zeegers - W. Krijger 02, J. Ganseman - W.G. de Leeuw 02, H. van de Vrie - A. Mijnsbergen 02. ALPHEN De Konin klijke Stedelijke Harmonie van Hulst nam een wimpel mee naar huis en de jeugd- harmonie Aurora uit Don gen stal de show. Zij hoor den bij de hoogst geklas- seerden van de tienmuziek korpsen, die gisteren deel namen aan de provinciale kampioenswedstrijden van de Bredase en Bossche mu- ziekbonden in het gemeen schapshuis Den Heuvel te Alphen. Terwijl ogenschijn lijk heel Nederland voor de tv zat te kijken naar de schaatswedstrijden waren honderden uit Brabant en Zeeland naar Alphen geko men om te genieten van dikwijls opmerkelijk goed musiceren in de tweede en derde afdeling van de r.-k. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. Afgezien van de kibbela rij om honderdste seconden op het ijs, ben ik niet en thousiast over de metho diek „muziekconcoursen"; te meer, omdat er nog zo weinig uit blijkt, dat ge zocht wordt naar inspirer render vormen om ama teurs liefde voor blaasmu ziek bij te brengen. Het is nog precies als tien jaar geleden. Wel is er posief merkbare vordering in het gehalte der korpsen waar te nemen en is het repertoire van de arrangementen overgestapt op authentieke nummers. Maar die origine le nummers zijn over het algemeen zo dor acade misch geschreven - con coursnummers - dat er wei nig „muziek" in zit. Daar om was het optreden van Dongens jeugdkorps Aurora onder leiding van de Belg L. Nicasi gewoon verfris send en bracht leven in de volle bak attente en muis stille toeschouwers. Er sprak een andere mentali teit uit. Maar mentaliteit wordt door een jury (i. c. de heren Van Bruggen, Van Dijck en Laro) nog niet gehonoreerd, omdat de mu- ziektechnische normen nog alleenzaligmakend zijn. De concoursen zijn daarom vreselijk ernstige aangele genheden. Doorgaans werd er dan ook tè gespannen gemusiceerd. Opvallend was het grote aantal jeugdige deelnemers, ook in de niet-jeugdkorp- sen. Een gebrek aan erva renheid, instrument- maar vooral adembeheersing speelden dan ook nogal eens parten. De afdelingen 2 en 3 in de bond zijn echter „aanloop"-categorie- ën (al stamt de Koninklij ke van Hulst uit 1800) waarin harmonieën (het hout) sterker dan fanfares (het koper) zich in de ge varenzones der klankvor ming begeven. Maar onder het wakende vaandeloog van allerlei schutspatronen kwam men relatief (en soms méér dan dat) tot dik wijls prettige prestaties. Dat een korps staat of valt met een goede dirigent werd duidelijk gedemon streerd: uiterlijk lijfelijke voorstellingen van de klank, die desbetreffend kerps voortbracht. Tussen het koraal waarmee eerste ling Willibrordus. ui.t Esch zch inblies en de Dochter van Sion als mars, waar mee Hulst het concours uit blies lagen talrijke impres sies, waarop de kenners in de zaal met veelbetekenen de blikken met elkaar com municeerden. Opvallende klankvorming; het instru mentaal en technisch ver waarlozen van de „ritme sectie"; bijzonder goede so listen, die in de totaliteit de mist ingingen; een kor date wildheid die onvermo gen moest verbloemen of fijn afgewogen en homoge ne stemmingen etc. etc. Onder de nijver uitge knipte letters „Vlijt en Volharding" - de naam van de superieure Alphense harmonie, die voor het eerst in haar 80-jarige be staan, een concours mocht organiseren - maakte in de 2e afdeling fanfare St. Jo zef uit Someren-Heide de sterkste indruk, wat met 299 punten en een wimpel, gehonoreerd werd. De jon ge dirigent Ad. Geurtjes, liet het korps met een mooie ronde klank spelen. Jeugdharmonie De Goede Hoop uit Aarle Rixtel haal de in deze afdeling de tweede wimpel met 295 punten. Onder leiding van A. v. d. Laar werd fijn ontspannen gespeeld. In de 2e afdeling moest St. Hu- bertus uit Dongevaart de spits afbijten. Dat de 141,5 punten de laagste notering werd van deze wedstrijden moet voor een groot stuk toegeschreven worden aan de jeugdige onzeker heid, die in de toekomst ongetwijfeld zal rijpen. Daarna volgde fanfare Kunst na Arbeid uit Schijf inclusief sousafoons met 142 punten, die voor een deel te wijten zijn aan wat rammelend samenspel. De hoogste ogen gooide fanfare St. Lucia uit Mor tel, die o. 1. v. H. van Gerven effectief naar 302 punten (inclusief) wimpel toeblies. Bij de harmonieën had Hulst geen concurren tie en werd met 293 en wimpel rijkelijk beloond voor eeq. vaak toch wel wat log en teV ongenuanceerd spel. Voorzitter F. van Twaalfhoven zou graag een klein wimpeltje vei'bonden hebben aan de prestaties van jeugdharmonie Aurora uit Dongen voor de 290 punten, omdat deze „de show bij het publiek had gestolen" maar het was méér dan alleen maar een stelen van de show Volledige uitslagen: Af deling 3: Fanfare St. Willi brordus, Esch: 288, 5 pnt.; Fanfare St. Jozef, Someren- Heide: 299 pnt. (wimpel) Fanfare Juliana Haps: 291 pnt. Jeugdharmonie De Goede Hoop, Aarle Rixtel: 295 pnt. (wimpel); Harmo nie Union, Nuland; 289,5 pnt. Afdeling 4: Fanfare St. Hubertus, Dongevaart; 282 pnt. Fanfare St. Lucia, Mortel: 302 pnt. (wimpel); Fanfare Kunst na Arbeid, Schijf: 284,5 pnt.. Jeugd harmonie Aurora, Dongen: 290 pnt.; Kon. Sted. Har monie Hulst: 293 pnt. HENK EGBERS (Van een onzer OOSTBURG Ruim 450 bezoekers hebben afgelopen zaterdagavond genoten van muziek, gebracht door diverse groepen tijdens het eerste „pop-festival" in Oostburg. Het evenement was in de sporthal „de Verhoek" georga niseerd door de plaatselijke soos in samenwerking met de streekjeugdcentrale. Het op treden van „Meivin the wic ked wail", „Heating" en als sluitstuk van de avond „Solu tion" werd zeer positief be vonden. Het aantal bezoekers lag iets boven de raming van 500, die de organisators hadden ver wacht. Financieel is men er echter niet voor de volle 100 proeent uitgesprongen maar zoals gemeld werd zoweï door de gemeente Oostburg als door de werkgroep van de stichting uit een garantie van f 500 beschikbaar gesteld. Direct na het optreden van Solution, die om tien over twaalf de laatste akkoorden ten gehore bracht, werd de Veerhoek door organisators en vrijwilligers weer in zijn oor spronkelijke staat terugge bracht. De foto geeft een beeld tij dens het optreden van de Gro ningse popformatie Solution. GOES Grand, 20 uur, MASH, 14 j. HULST Bioscoopgebouw, 20 jur, Wat zien ik, 18 j. Boekhandel Van Geyt, expo sitie „Kunst '72" (tot en met 30 jan.). Werkdagen van 912 uur en van 1318 uur. KOEWACHT G. van Rumsle, schieting. MIDDELBURG City, 20 uur, Wat zien ik, 18 J. Rijksarchief, expositie „Een verdronken stad - Reimers- waal" georganiseerd door hel rijksarchief in Zeeland en de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschie denis (tot en met 19 febr.)- Niet op zaterdag en zondag. ROTTERDAM De Doelen (grote zaal), 20.15 uur, „Theodorakis con ducts Theodorakis" m.m.v. Maria Farantouri, Antonis Ca- loyannis, Maria Dimitriadou e.a. Piccolo Theater, 20.15 uur „Verschuivingen" door de To neelgroep Centrum. Schouw burg, 20.15 uur, „Cosi Fan Tutte" door de Nederlandse Operastichting. TERNEUZEN Luxor, 20 uur, Wat zien ik, 18 j. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur, Tora 'fo ra, 14 j. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur, „Een vlo in het oor" van Georges Feydeau door KvS Brussbl. GENT Schouwburg, 20 uur, „Sen Poppenhuis" van H. Ibsen door Ned. Toneel Gent. (Van onze correspondent) HULST Een groepje kin deren heeft in het poppenthea ter 'De Kriekepntte' zelf een poppenkastvoorstelling gege ven. De reden, waarom zij nu eens niet voor, maar achter de kast zaten, was dat zij op deze wijze hun bij de Kriekeputte gevolgde poppencursus afslo ten. Alles wat de kinderen ten tonele brachten, was van eig'cn makelij en het resultaat van acht zaterdagochtenden dat zij aan hun poppen en teksten hebben gewerkt. Niet alleen de kinderen volgden met spanning eikaars poppenavon- turen, maar ook de ouders, die speciaal voor dezb voorstelling waren uitgenodigd. Met dit ini tiatief heeft de Kriekeputte aan de deelnemers en deel neemsters een expressiemoge lijkheid geboden, die in de toekomst gehandhaafd zal blij ven. (Van onze correspondent) 'fj SAS VAN GENT Dit weekend heeft de Sasse Fotokring zijn jaarlijkse fototentoonstelling gehouden in het Cultureel Centrum De Speye te Sas van Gent. De heer H. Uytterhoeven, vice-voorzitter van de foto kring sprak bij de opening za terdagmiddag zich zeer ver heugend uit over het feit dat hij veel medewerking van het bestuur van de Speye hebben ondervonden. De foto's, welke van het af gelopen jaar waren, kwamen ip de bibliotheek ten volle tot hun recht. Zeventig foto's, ve- (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De af deling Sas van Gent houdt op 1 maart in gebouw „De Rose- laer", Noordstraat een bloed- plasma-avond onder het motto „Uw bloed voor een leven". De kaarten waarmee men zich kan opgeven zijn een de zer dagen huis aan huis ver spreid en kunnen ongefran- keerd tot uiterlijk 15 februari bij het secretariaat van het Nederlandse Rode Kruis, afde ling Sas van Gent, Oostdam 8 worden ingezonden. Het bestuur wijst erop dat als men eenmaal een halve liter bloed heeft afgestaan dit geenszins de verplichting in houdt dat men dit ook de vol gende keer moet doen. Het wordt uiteraard wel op prijs gesteld. Voor inwoners van de ker nen Westdorpe en Philippine, die bloed willen afstaan, wordt voor vervoer naar Sas van Gent gezorgd. Het Rode Kruis werkt bij de organisatie en uitvoering van deze avond nauw samen met de plaatselij ke EHBO-vereniging. Uitreiking Op het stads kantoor van de gemeente Goes worden woensdagavond door wethouder J. H. Roose de diplo ma's uitgereikt van de alge mene basisopleiding voor sporttrainer. Negenentwintig kandidaten zijn hiervoor ge slaagd. De bijeenkomst begint om 8 uur. (Van een onzer verslaggevers) EEKLOO De zaterdag in het Belgische Eekloo verreden internationale cyclo-cross voor koppels is gewonnen door het duo Eric de Vlaeminck - Eddy Merckx. Op de tweede plaats klasseerden zich Rogier de Blaeminck - Stevens terwijl de Zeeuwsch- Vlaming Guido Paridaen die met de Belg Geirland reed als derde ein digde. Vierde werden Ver- beeck - Vermeire en vijfde Godefrooi - Den Dekker. Ie van heel goede kwaliteit, waarvan vele natuuropnamen en stillevens, waren van de heren M. Aertse, A. Elshout, C. van Hoff jr. en sr., Th. Kater, Cl. Poppe, H. Uytter hoeven en A. Voerman. Tevens gaf de fotokring voor belangstellenden een dia voorstelling welke ook door de leden verzorgd was. Het be trof vakantiedia's uit Spanje, Rhodos, Italië en vele uit Zwitserland. Alle bezoekers van deze tentoonstelling werden in de gelegenheid gesteld een lot te kopen voor 25 cent waarop zij het nummer van een van de zeventig foto's konden note ren, waaraan zij de meeste waarde hechtten. Zondagavond werd na negen uur, dus na afloop van de tentoonstelling, de foto die het hoogste aantal punten behaald had, verloot onder bezoekers die deze enquête ingevuld hadden. De hoogst gewaardeerde foto van het jaar werd nummer 55, met als titel „Schemering" van de heer H. Uytterhoeven. ROOSENDAAL „Er moet een einde komen aan de kibbelarij tussen Brabant en Zeeland". Dit zei fractievoorzit ter van het PAK In de Brabantse Staten, drs H. Einmahl, vrijdagavond op een bijeenkomst van de PvdA en PPR. „Met al dat geruzie schieten we niets op. Gedeputeerde Staten van Brabant moe ten Zeeland ruimhartig tegemoet treden en Zee land dient zich van zijn Isolationisme los te ma ken", aldus drs. Einmahl. Hij pleitte voor opne ming van Tholen en St. Philipsland in het streekgewest Westelijk Noord Brabant. Drs. Ein mahl vond dat Roosen daal deel boort te nemen aan de gemeenscha ,;pe- lijke regeling Moerdijk, niet in de laatste plaats omdat duidelijk geble ken is dat Roosendaal als woonplaats favoriet is bij Shell-medewerkers die zich in West-Brabant gaan vestigen. De PAK-fractievoor- titter achtte de zorg die in West Brabant over de werkgelegenheid bestaat, niet gewettigd. De zorg voor het miljeu was vol gens hem belangrijker. In dit verband merkte hij op dat er in de Rel- merswaalplannen nau welijks over nqjjjieu-gg^ ken wordt gerept.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2