VOOR NOG GEEN 100 GULDEN „SCHONER" RIJDEN .□nzG jaPEn I ■Éii PRESIDENT NIXON IN „STATE OF THE UNION": Meer geld voor Amerikaanse defensie INTENSIVE CARE® Met CO-ontgiftiger lager benzine verbruik Cynisch spel «tvj Lardinois „opvolger Nelissen f 3.50 DR. MANSHOLT 1 Ik heb geen politieke ambities commentaar nieuw verzamelwerk DRIE AFRIKANEN DOODGESCHOTEN IN RHODESIé Opstand studenten VELDSLAG IN MADRID België heeft nieuw kabinet VERSCHILLEN VIETNAM Vliegveiligheid hoven ons land PILOOT MOET UITKIJKEN Weggelopen demente vrouw dood Nieuwe functie voor oud-premier De Jong e^eiy KABINET BESLIST 28 JANUARI IN NOORWEGEN Nieuwe minister voor visserij Akkoord over basis Malta komt later Postkantoor overvallen Chileens kabinet afgetreden Afdoend tegen kloof jes en schrale huid. DEN HAAG (ANP) Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie, heeft geen enkele ambi tie om een belangrijke politieke functie in Ne derland te vervullen. Hij heeft dit gistermiddag' op een persconferentie in Den Haag meege deeld. De heer Mansholt, die geen deel zal uitma ken van het straks te vormen nieuwe be stuurscollege van de Eu ropese gemeenschap, zei dat hij zeer verbaasd was, toen hij van een vakantie op Sardinië te rugkerend, berichten las over plannen, die hij zou koesteren om in de Nederlandse politiek te rug te keren. Alles wat er gebeurd is, zei dr. Mansholt, is dat de Partij van de Ar beid mij heeft gevraagd zitting te nemen in een commissie van zes per sonen, die tot taak heeft te formuleren, wat nu op het ogenblik de maat schappelijke knelpunten zijn. Die commissie heeft geen politieke op drachten m de zin van voorbereiding van sa mensmelting van de pro gressieve partijen of iets dergelijks. Dr. Mansholt heeft aan dit verzoek ge volg gegeven. „Dat is al les". t (Van een onzer verslaggevers) HOOGEVEEN/DEN HAAG „Automobi listen die niet binnen een jaar deze CO- ontgiftiger op hun wagen laten aanbrengen, beschouw ik, zeker in moreel opzicht, als misdadigers." Met deze woorden belijdt de heer H. Frij- link uit Hoogeveen zijn geloof in de „CO- ontgifter" (een apparaat dat het kool- mo-noxyde-gehalte in de uitlaatgassen van auto s tot een minimum terugbrengt) die hij vanaf maandag in ons land 00 de markt gaat brengen. En om de indruk weg te nemen dat zijn uitspraak stoelt op zakelijke opgewonden heid, voegt de heer Frijlink er aan toe dat de ontgiftiger de interesse heeft van het ministerie van milieubeheer (wat door een woordvoerder'van het ministerie wordt be vestigd), en dat hij door enkele groothande laren die hij heeft benaderd voor „gek" is uitgemaakt wat de prijs van het apparaat betreft: die prijs komt neer on ongeveer 95 gulden per apparaat, inclusief BTW. „Dit apparaat, een Duitse vinding, wérkt", bezweert de heer Frijlink, en hij noemt en kele resultaten van een onderzoek zoals dat is ingesteld door het Duitse equivalent van de ANWB: „De uitlaatgassen van een statio nair draaiende wagen zonder de ontgiftiger bevatten 3 procent koolmonoxyde: met ont giftiger is dit slechts 0,1 procent". Al met al is er, volgens de heer Frijlink, sprake van een zuivering van rond de 96 procent. „En als je dat nagaat", zegt hij, „en als je het wel eens benauwd hebt gekregen van de smerigheid die auto's vei oorzaken in het westen van het land, dan zeg ik zonder aarzelen da1 het onverantwoord is om de ontgiftiger niet op de wagen te zetten. Ver dorie, voor die paar tientjes maak je het le ven van ons allemaal een stuk aangenamer. Je kunt toch niet onbeperkt blijven door gaan met het vervuilen van de lucht. Dat is toch !e gek" Voor de uitvinding van ir. Inhoff, zijn reeds patenten verleend in Duitsland. Frankrijk, België, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk en Italië, Octrooi is aangevraagd voor Amerika en Jaoan. Overigens hebben de Japanners inmiddels de licentierechten verworven. En zoals de heer Frijlink zegt: „Die jongens weten over het aigemeen wel wat ze doen. Kijk maar naar de wijze waarop ze een economische wereldmacht zijn geworden. Als Japanners er wat in zien, moét het wel goed zijn. Dat mag je bijna aannemen zonder testresultaten". Maar die testresultaten liggen er. En ze wijzen andere voordelen aan, dan alleen her verwijderen van de koolmonöxyde. Zo is de „ontgiftiger" gemakkelijk te monteren, is er geen vermindering van het motorvermogen, en geen noodzakelijk onderhoud. En boven dien, speelt de heer Frijlink een hoge troef uit. verdient het apparaat zichzelf gemak kelijk terug: „Er is, bij gebruik van de ont giftiger, een belangrijke bsnzinebesparing. Testresultaten spreken zelfs van een bespa ring van 20 procent. Dat heb ik zelf nog niet kunnen constateren in de 14 dagen dat ik zo'n ding op miin eiaen auto heb zitten. Wél is het mij in het gebruik duidelijk dat er een besparing is. maar over fle mate waarin kan ik mij uit eigen ervaring nog niet uitlaten". Deze besparing is een gevolg van het feit dat het systeem dat bij de „ontgiftiger" wordt gevolgd, onder meer berust op alge hele verbranding. De eerste reacties die de heer Frijlink op de „ontgiftiger" heeft gekregen noemt hij uitermate positief: „Onder meer heeft een aantal auto-importeurs gereageerd. Eén er van, nee ik mag in dit stadium geen naam noemen, wij de wagens van al zijn perso neelsleden met een ontgiftiger uitrusten. Om zodoende het apparaat in de praktijk te testen. Wanneer de resultaten bevredigend zijn, zal deze importeur alle wagens die hij in Nederland op de markt brengt, van zo'n ontgiftiger voorzien". Een woordvoerder van het ministerie voor milieubeheer deelt mee dat de wettelijke re geling van de beperking van koolmonoxyde (waarvan de heer Frijlink hoopt dat dit veel mensen er toe noopt een „ontgiftiger" aan te schaffen) zeker binnen enkele maan den te verwachten is. Met betrekking tot de uitspraak van de heer Frijlink dat ie dereen die de ontgiftiger weigert in moreel opzicht een misdadiger is, zei de woord voerder emotioneel wel wat te voelen voor zo'n houding: „Ik persoonlijk ben ook ge- neigfl om iemand die een zak vuil onafge sloten od straat zet in moreel opzicht een misdadiger te noemen. Na een voettocht van ruim achtduizend kilometer naar de Kaukasus zijn Martin Hulsteyn uit Krommenie en Cor Kroon uit Asseldelft gisteren weer in ons land teruggekeerd. Het tweetal hier bij de grens post Siebengewald. Op 1 'juni zijn de twee vertrokken. De RhojJesische premier Ian Smith speelt bijzonder hoog spel. Door de arrestatie van de voormalige eerste minister van Rhodesië, Garfield Todd, en diens dochter, heeft hij de kans op overeenstemming met Engeland zo goed als onmogelijk ge maakt. Bovendien zal deze maatregel de woede van de zwarte bevolking tot het kookpunt doen stijgen. De arrestatie van Todd maakt wel duidelijk hoe cynisch de heer Smith politiek be drijft. Garfield Todd namelijk een voormalige zendeling is allesbehalve een oproerkraaier. Hij is alleen wat menselijker dan de meeste andere blanke Rhodesiërs. Eind deze week zou hij in Londen een rede gaan houden. En omdat de heer Smith momenteel geen genuanceerde uitlatingen over de verhouding tussen blank en zwart kan gebruiken, achtte hijhet blijkbaar verstandig dé heer Todd maar achter de tralies te zetten. leder verstandig mens moet zich toch wel gaan afvragen wat deze kill? politicus bezielt. Terwijl zijn zwarte onderdanen storm lopen tegen het regime, prikkelt hij welbewust hun woe de en maakt het de Britse onderhandelaars onmogelijk om met een redelijk verzoeningsvoorstel naar huis te gaan. De heer Smith is tegenover het zwarte bevolkingsdeel van zijn land tot geen enkele concessie bereid. Elk gebaar immers is een teken van zwakheid en zwakheid lokt juist de opstand uitHet is voor Ian Smith en al zijn blanke landgenoten te ho pen dat deze redenering klopt. Want als ze niet opgaat zal men in Rhodesië binnenkort dingen beleven waarbij de naoorlogse gebeurtenissen in andere Afrikaanse landen kinderspel zullen blijken. Men kan een onderdrukte meerderheid nu eenmaal nooit eindeloos blijven tergen. Dat hééft de geschiedenis duide lijk genoeg aangetoond, (ADVERTENTIE) 25 jaar wereldgeschiedenis in een standaard werk dat u zelf van week tot week opbouwt. Bestel de kennismakingsaflevering 1,-met onderstaande bon. In envelop zonder postzegel opsturen naar postbus 4570 Amsterdam. Stuur mij de kennismakingsaflevering van ONZE JAREN 45-70 k 1,-. Deze kennismaking verplicht me tot niets. straat ONZE JAREN 45-70 kost 1,75 per weekafl. bij abonnement. verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel k 2,: iiiiemtJiu. 25 per afl.^B (Van onze redactie buitenland) SALISBURY - Bij de ernstig ste onlusten .totnutoe in Rhode sië zijn drie Afrikanen door de politie doodgeschoten. Nog eens twintig demonstranten liepen kogelwonden op, terwijl eri 44 werden gearresteerd. De ongeregeldheden deden zich voor in Harare, een voor stad van de hoofdstad Salisbu ry, waar zestigduizend Afrika nen wonen. De rellen braken woensdagavond uit. Gisteren hipig boven d!e stad een zware rook van, smeulende auto's en gebouwen. Hoewel leger en po litie het centrum van Salisbury afgrendelden slaagden enkele groepen Afrikanen er toch in door de kordons heen te bre ken. Ze koelden hun woede op winkels, huizen en auto's van blanken. In Fort Victoria zijn gisteren tweehonderd jongelui aange houdien om onlusten te voorko men. De leden van de commi-ssie- Pearce, die de mening over het beginselakkoord met Engeland in het land wil peilen, kunnen hun werk nauwelijks uitvoeren. De Centrumpartij in Rhodesië, die in de oppositie is, heeft gis teren met klem aangedrongen op het vertrek van de commis sie. De partij waarschuwde voor een totale ineenstorting van wet en orde als de commissie doorgaat met haar werk. Ook Albert Moegabe, Afri kaans vakbondsleider, pleitte voor terugtrekking en tevens voor onderhandelingen over nieuwe voorstellen. Dan zullen er ook de Afrikaanse leiders in betrokken moeten worden, al dus Moegabe. Vanavond zal premier lan Smith via radio en televisie het Rhodesisohe volk toespreken. WASHINGTON (DPA/Reuter/UPI/AFP) In de Verenigde Staten zullen het komende jaar de defensie-uitgaven opnieuw stijgen, maar voor het eerst in 20 jaar zal de begroting van het ministerie van sociale zaken hoger zijn dan die van het Pentagon. Dit blijkt uit de jaarlijkse „State of the Union"-boodschap (regeringsverklaring) die president Nixon gisteren tot het Congres richtte en waarin vraagstukken van nieuwe kernraketten tot voedselproblemen worden behandeld, (Van onze redactie buitenland) MADRID Op de terreinen van de Madrileense universiteit is gisteren een veldslag gele verd tussen studenten en poli tie. Eenheden van de politie baanden zich met geweld een weg naar het gebouw van de faculteit voor bouwkunde waar 800 studenten een vergadering hadden belegd. Terwijl boven de omgeving van de universiteit helikopters cirkelden, trachtte de politie met de hulp van agenten te paard een massale protestmars van de studenten naar het cen trum van Madrid in de kiem te smoren. Ook op andere plaat sen in de stad kwam het tot ge vechten tussen politie en stu denten- In de wijk Cuatro Caminos gooiden studenten flessen op straat kapot om het verkeer in de war te sturen. Een groot aantal studenten is bij de schermutselingen die de hele dag voortduurden, gewond ge raakt. Het aantal arrestaties loopt in de tientallen. De onrust is overgeslagen naar de universiteit van Valla- dolid, waar een driehonderd studenten met de politie slaags raakten. In Bilbao werd door Baskische vrijheidsstrijders een industrieel ontvoerd. t GASTON EYSKENS weer premier BRUSSEL (ANP) Giste ren, de 75e dag nadat de on derhandelingen over een nieuw kabinet begonnen, is formateur Eyskens erin ge slaagd België een nieuwe re gering te bezorgen. Het is een twee-partij enre- gering, waarin socialisten en christen-democraten zitting hebben. Eyskens zelf, lid van de Christelijke Volkspartij, is premier. De beëdiging van de leden van het nieuwe kabinet zal vanavond plaatsvinden. Van middag om drie uur al zal het nieuwe kabinet voor de eerste maal vergaderen. In zijn boodschap, die voor namelijk het binnenlandse po litieke terrein besloeg (de we reldpolitiek zal hij op 8 februa ri in een afzonderlijke „State of the World" boodschap behan delen) noemde Nixon als oor zaak voor de hogere defensie begroting prijsstijgingen en de noodzaak tot ontwikkeling van nieuwe wapensystemen. Hieronder vallen nieuwe on derzeebootraketten, waarvoor alleen al een bedrag van 900 miljoen dollar nodig zal zijn. De Amerikaanse president beloofde de bondgenoten in de wereld de blijvende bescher ming van de Amerikaanse „Kernp araplu"Tegelij kertij d waarschuwde hij dat „Amerika zich niet zal mengen in de oor logen van andere volkeren" tenzij er Amerikaanse belangen mee zijn gemoeid of Washing ton verplichtingen heeft wegens verdragen- In zijn voor het congres uit gesproken boodschap, zei Nixon zijn reizen naar Peking en Mos kou „zonder illusies" te gaan maken. Ook na deze topbijeen komsten zullen er „nog grote verschillen" blijven bestaan. „Maar de vrede hangt af van het talent van de grote mo gendheden om samen te leven op dezelfde planeet, ongeacht de verschillen". Het congres moet ma de oor log in Vietnam de vrede realis tisch benaderen. Daartoe be hoort bovenal de instandhou ding van de defensie. Nixon zegde in vredestijd volledige werkgelegenheid toe. De nieuwe internationale mo netaire overeenkomst zal addi tionele werkgelegenheid voor de Amerikanen tot gevolg heb ben. De president kondigde nieu we wetsvoorstellen aan voor de financiering van particuliere technologische projecten met gedeeltelijke regeringssubsidie. Daarbij zullen vooral de resul taten van de ruimtetechniek praktisch dienstbaar gemaakt moeten worden. Hij herinnerde het congres eraan, dat het nog meer dan 90 door de regering ingediende wetsvoorstellen niet heeft be handeld. Nixon beloofde verbetering van de economische situatie en beëindiging van de loon- en prijscontrole zodra da „inflatoi re psychologie" tot staan ge bracht kan worden. Eens te meer beloofde Nixon dat er een eind zal komen aan de Amerikaanse bemoeienis met de oorlog in Vietnam. De be sprekingen met de Sovjet-Unie in Helsinki en Wenen over een overeenkomst ter beperking van de strategische kernwapens (Salt) verlopen bemoedigend. Zeker tot een overeenkomst is bereikt „moeten wij een sterk te handhaven die noodzakelijk is voor de oorlog". Volgens regeringskringen zal de defensiebegroting in het ko mende begrotingsjaar (1 juli 1972 - 30 juni 1973) stijgen van 76 miljard dollar naar 83 mil jard. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het luchtruim boven Nederland is een zeer druk bevlogen gebied, te vergelijken met dat van New York. Veel verkeersvliegtuigen maken geen gebruik van het beveiligde luchtwegenstelsel boven ons land. Daaraan zijn ze namelijk niet gebonden. Ze vliegen er meestal onder. Dat maakt dat iedere vliegtuigbestuurder goed moet uitkijken. De bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal G. van dier Wolf, zei dit gisteren in Den Haag tijdens een bijeen komst waarop gegevens over de vliegveiligheid boven ons land werden vrijgegeven. Het aantal vliegongevallen bij de Konink lijke Luchtmacht is in 1971 gedaald tot het niveau, waarop in 1968 voor het eerst na de tweede wereldoorlog van een vlieg- veiligheidsrecord kon worden gesproken. UTRECHT (ANP) De 71 jarige mevrouw H.A.I, van Z. is dood gevonden in een tuin in het bosrijke gebied van Bilt- hoven. Zij was dinsdagmorgen sa men met de 77-jarige me vrouw J. D.-T. weggelopen uit de afdeling geriatrie van de Willem Arntszhoeve in Den Dolder. Beide vrouwen waren volgens de Zeister politie in ern stige mate dement. De overle den vrouw was bovendien sui kerpatiënte. De andere vrouw is in zorg wekkende toestand opgenomen in het ziekenhuis Berg en Bosch in Bilthoven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Oud-premier P. de Jong zal binnen afzien bare tijd vorzitter worden van de geïntegreerde besturen van het Westeinde-ziekenhuis in Den Haag en de Sint Ursula- kliniek in Wassenaar. De heer De Jong was inmid dels benoemd tot bestuurslid. Hij bekleedt al langer het voor zitterschap van het Hartchirur- gi'sch Centrum te Utrecht, dat de activiteiten op dit gebied bundelt van het Academisch Ziekenhuis en het Sint-Antó- niusziekenlyis aldaar. 5? PARAMARIBO (ANP) Minister-president mr. B.W, Biesheuvel heeft in Paramari bo verklaard, dat de beslissing welk lid van het Nederlandse kabinet de belangen van Suri name en dte Nederlandse An tillen zal gaan behartigen, ge nomen zal worden in de Ne derlandse ministerraad van 28 januari. „Ik acht het niet uitgesloten, dat minister Lardinois deze taak op zich zal nemen", aldus premier Biesheuvel, die 27 ja nuari van zijn reis naar „de west" en de Verbnigde Staten in Nederland zal terugxeren. OSLO (AP) De 55-jarige Magnus Andersen, socialist en voorstander van het toetreden van Noorwegen' tot de EEG. is gisteren benoemd tot Noors minister voor de visserij. Knut Hoem. socialist en te genstander van het toetreden van Noorwegen tot de EEG. had zijn ontslag als minister voor de visserij aangeboden. V (Van onze correspondent) ROME, 21 jan. - Een akkoord over de militaire bases op Malta zal nu nog niet in Rome worden getekend maar pas in een latere fase, waarschijnlijk in Londen, zo heeft Joh. Gro- wes, de woordvoerder van het Britse ministerie van defensie, gistermiddag in Rome meege deeld, Lord Carrington en Dom Mintoff zullen er in' Ro me mee volstaan het eens te worden over de grote lijnen van de overeenkomst, waarna zij rapport aan hun regeringen zullen uitbrengen, aldus Gro- wes. e Je moet je daar toch niet in vergissen mensen, een minis ter heeft het zwaar. Zo kou onze bloedeigen Nelissen de West niet aan. Dat kan ik me voorstellen. Naast alle econo mische en financiële proble. men waarmee die man al te maken heeft, zijn de zorgen om onze rijksdelen overzee (nog niet zo lang geleden héétten die koloniën, wat het nog wel zijn) te veel. Maar dat is een geweldig probleem. Een Zweedse minis ter zit ook voor een moeilijk probleem, wat niet zo gewel dig groot hoeft te zijn. Een man uit Uppsala heeft de Zweedse schatkistbewaar der, Gunnar Straeng, terugga ve gevraagd van de accijns op twee flessen whiskey die hem kort na aankoop uit de handen vielen. Op straat, kapot. (In Zweden drukt een zware ge- bruiks- en genotsbelasting op sterke drank). De indiener van het ver zoekschrift stelt dat hij de drank noch verbruikt, noch er enig genot van heeft gehad en dat bijgevolg de accijns hem behoort te worden terugbe taald, Inventief, vrienden. Daar was die man nooit opgekomen als hij die twee flessen whis key pastoor had gemaakt. Hik. De Spaanse politie heet, ge loof ik, de guardia civil. Een dreigende naam vind ik. Die mannen zien er ook dreigend uit met hun scheve petjes en (altijd) iets om te schieten zeer bij de hand. De studenten in Madrid kunnen er over mee praten. Die worden momenteel, in op dracht van de baas Franco zelf („lastige steekvliegen, weg er mee") genadeloos neergeknup- peld. Zo gaat dat daar. In het ziekenhuis in Kings- ville in de Amerikaanse staat Texas is op 94-jarige leeftijd overleden Juanita Cruz Bazan, die 402 nakomelingen heeft. Mevr. Bazan. Mexicaanse van afkomst, had 7 kinderen, 66 kleinkinderen, 224 achter kleinkinderen en 105 achter- achterkleinkinderen. Wie de enthousiasteling is geweest die ze geteld heeft werd niet vermeld. Gegroet gij allen. Ik vind Denemarken een mooi land. MERIJN ROTTERDAM (ANP) Twee gewapende jongemannen hebben gistermorgen een over val gepleegd op het postkantoor van Rijsoord. Zij zijn er met een bedrag van circa 1500.vandoor gegaan in een rode Fiat. ver moedelijk richting Dordrecht. Volgens de politie was op het moment van de overval alleen de chef van het postkantoor aanwezig. SANTIAGO (AP) Het hele kabinet van de Chileense president Allende is gisteren afgetreden om de president de gelegenheid te geven het te reorganiseren. Dit zou nodig zijn na de zware nederlaag zondag van twee regeringskandidaten bij verkiezingen voor het congres. Allende zal de samenstelling van zijn nieuwe kabinbt ver moedelijk dit weekeinde of in het begin van de komende week bekend maken. (ADVERTENTIE) CHESEBROUCH

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7