Hoofd van nieuwe district Zeeland MILIEU BOVENAAN DE NV V-LIJST HALF UURTJE T V. MET ZEEUWSE KOORSCHOOL (6l?l£<° ?WïT&S<eP? K/1KS 0«téP! figwtw 1hy T €€Rtre SI &OAAL AN/n G&\PP\ gfJTJ6\ DAMPewPe <S*OK Kd=Fe« IU. ^WSTÊ/O Landbouw bij Baalhoek wacl t af ZTI met geld van ouders niet gered Borreltje op goede afloop liep slecht af ünll^l//i/ü/ie Jeugdsoos opent poort voor ouderen stad streek LET OP HET GWK-EMBLEEM DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Even vorst Armslag BOETE VOOR SCHUIVER TEGEN LICHTMAST Onderzoek naar verbetering kwaliteit Oostburgse woningen Goede vrijdag Stripboeken EVEN KIJKEN Twee weken voor rijden onder invloed LEZING OVER MENS EN NATUUR Vrijdag 21 januari 1972 De heer J. Schepershet eerste districtshoofd voor Zeeland van de NVV-industriebond voor het nieuwe-oude kantoor in Goes. (ADVERTENTIE) Aan-en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks in de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. Station N.S. Roosendaal - ma. t/m za. van 7.45 tot 20.30 u; zo. van 8.30 tot 20 u. Station N.S. Vlissingen - ma. t/m za. van 8.30 tot 18.30 u; zo. van 10 tot 18 u. Grenskantoor Hazel- - ma. t/m za. van 7.30 tot 20.30 u: zo. van 9 donk-E 10 tot 17 u. Douanepost Nispen - ma. t/m za. van 8.45 tot 17.45 u. Douanepost Putte - ma. en wo. t/m za. van 8 tot 19 u; di. van 8 tot 18 u; zo. van 9 tot 17 u. Douanepost Wernhout - ma. t/m za. van 7.45 tot 20.30 u; zo. van 8.30 tot 17.30 u. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Tijdelijk opklaringen en in de nacht lichte vorst, later regen met stijging van tempe ratuur. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 5, min. temp.:1 om streeks normaal, max. temp.. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 3. .Min- temp.: 1 tot 6 graden boven normaal, max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. DEN HAAG (ANP) - Kon- stanz 253 -1, Rheinfelden 156 - 5, Straatsburg 134 -6, Plitters- dorf 261 -3. Maxau 325 -4. Plochingen 124 -3, Mannheim 130 -1, Stèinbach 114 onv. Mainz 152 pl. 3, Bingen 59 pl 1. Kaub 79 pl. 1, Trier 240 -6. Koblenz 92 pl. 3, Keulen 37 pl. 2, Ruhrort 190 -3, Lobith 804 -9, Pannerdhnse Kop 782 - 8, Nijmegen 615 -5, IJsselkop 759 -9. Eefde IJssel 290 onv.. Deventer 179 onv., Monsin 5462 onv.. Borgharen 3872 -14. Belfeld 1088 -4, Grave bene den de sluis 501 -1. hoogwater Morgen,!.zaterdag 22 jan. Bergen op Zoom 7.36 en 19.58; Hansweert 6.38 en 19.11; Terneuzen 6.06 en 18.41; Vlissingen 5.37 en 18.03; Wemeldinee 7^6 en 19.48. (Van onze correspondente) MIDDELBURG J.J.V. uit Zaamslag reed op 22 septem ber in Terneuzen in op een file auto's die gestopt was voor een ongeval. V., een ge routineerd rijder en drinker, had als gewoonte tijdens of* 11a het afsluiten van een goede zaak een borreltje te drinken op de geslaagde afloop. Dat gebeurde ook op 22 september in Oostburg. Volgens zijn eigen verkla ring werd hij afgeleid door het zwaailicht van de politie auto, waardoor hij dè~file niet zag staan. Na een bloedonder zoek bleek dat het alcoholper centage 1,85 pro mille 'oe droeg. Vier a vijf consumpties als normaal gebruik zijn voor een automobilist niet aanvaard baar, zo stelde de officier in zijn requisitoir. Hij eiste twee weken gevangenisstraf onvoor waardelijk, zes maanden ont zegging van de rijbevoegd heid, waarvan drie maanden voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en toezicht van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme. Mr. W. Dieleman, de verde diger, bepleitte een wat milde re straf. V., eigenaar van een groot bedrijf, zal bijzonder ge dupeerd raken door de gevan genisstraf en de ontzegging van de rijbevoegdheid. De politierechter, die mben- de toch niet met twee maten te mogen meten, vonniste een week gevangenisstraf onvoor waardelijk, zes maanden ont zegging uit de rijbevoegdheid, waarvan drie maanden voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar, plus toezicht van het. ZCBA. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Hef milieuprobleem en het welzijn zullen voor ons beslist geen kreten zjjn, maar zullen met daden worden aangepakt voortaan. We gaan van nu af aan deze zaken in Zeeland professioneel aanpakken", aldus het districtshoofd van het nieuwe district „6" (Zeeland en Goeree-Overflak kee) van de industriebond van het NVV. Deze per 1 januari door fusie van de drie voormalige inder- bonden van het NVV („De Me taal" „De Textiel", en de Alg. Bedrijfsgroepen Centrale) ont stane industriewerknemers- eenheid heeft gisteren zijn in trek genomhn in een kapitale villa aan de Kloetingseweg in Goes. Het pand, zal naast districts hoofd J. Schepers (55) en de districtsbestuurders H.F. Berk hout en J. van Dijk, ook de „bedrijvenmedewerker" G.H. Schneiders en chef-de-bureau H. Moorman huisvesten. Hoewel nog geen concrtete strategie, heeft districtshoofd Schepers wel uitgesproken ideeën over het werken in Zeeland. „Vroeger zat er in Breda één districtsbestuurder voor heel Zuid-West-Neder land. Dankzij de recente fusie krijgen w'e nu wat meer fi nanciële en praktische arm slag. Voor het eerst kunnen we de milieu- en welzijnproble- matiek hier nou eens professi oneel aanpakken. Die proble matiek hadden wij voorheen heus wel onderkend, maar we hadden er geen mankracht voor. Ik vind niet dat elke fabrifek hier zomaar moet wor den afgebroken, maar wel moet er veel meer geld inge stoken worden om de techni sche mogelijkheden alle en volledig te benutten als het gaat om verontreiniging en veiligheid. Desnoods moeten we de welvaart jets ver minderen ten voordele van het welzijn. De industriële ont wikkeling gaat hiér toch door. Daarom moet je er bovenop zitten. De heer Schepers kent deze problematiek op zijn duimpje: de laatste jaren was hij dis- triotsbestuurder voor Rotter dam Europoort. Al eerder heeft hij in Zeeland zijn werkter rein gehad. Hij had zijn zetel toen in Roosendaal, zo'n 18 jaar geleden. De heer Sche pers is een Roosendaler van (Van onze correspondente) MIDDELBURG D. B. uit Axel had op 31 augustus in de nabijheid van zijn woonplaats een vreemde schuiver gemaakt met zijn auto, waardoor hij tegen een lichtmast terecht kwam. Hij was naar huis ge gaan en naar hij zelf verklaar de, na een paar stevige borrels te hebben gedronken onmid dellijk het bed in gedoken. De politie kon in het hele huis geen fles of glas cognac vin den. De officier eiste f 150 boete, en de uitspraak van de politierechter luidde con form. huis uit en heeft daar ver scheidene jaren in de gemeen teraad zitting gehad. Een resultaat heeft hij in zijn nieuwe Zeeuwse werk kring al geboekt: er is een een traal overleg voor alle dis trictsbestuurders van alle bon den van NKV, NVV en CNV gevormd. Tot nu toe bestond dit centraal overleg alleen uit de drie districtsbestuurders van de drie vakcentrales. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Deskundigen van het ministerie van Volks huisvesting gaan in samenwer king met mensen van" CRM, stichting Zeeland en de gemeente Oostburg een onder zoek instellen naar de moge lijkheid en wenselijkheid van renovatie van 152 woningen in de Oostburgse wijk Finland. Deze huizen zijn de eerste woningwetwoningen die na de oorlog in Oostburg werden ge bouwd. Ze zijn in beheer bij de woningbouwvereniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen die volledig akkoord gaat met dit onderzoek. „Deze huizen lenen ziel) bij uitstek voor verbetering, zodat ze volledig aan de eisen van onze tijd voldoen, bovendien hebtfcn zij een lage huur", ai- dus burgemeester Schipper. Verbeteringen, waar aan ge dacht wordt, zijn ondermeer de aanleg van centrale ver warming en het anders inde len van de woning door b.v. beneden de kamer te ma ken. Wanneer dit plan kans van slagen maakt is het de bedoe ling dat eerst uitvoerig het gevoelen van de bewoners wordt gepolst. „Als die verbe teringen inderdaad kunnen worden aangebracht zal waar schijnlijk de huur wat omhoog moeten", zo zei de heer Schip per. ..Waar bij komt", zo zei wet houder J. J. Vergouwe, „dat als de huurharmonisatie door gaat een huurverhoging toch onvermijdelijk is en wij wil len proberen dat als cte huur omhoog gaat de woningen comfortabeler zijn gemaakt. Wethouder J. Barendregt van openbare werken zei dat van de gehele wijk een inven tarisatie wordt gbmaakt. „Mis schien kunnen straten aange past worden, we willen er meer parkeergelegenheid ma ken, speelgelegenhedbn vooi kinderen en eventueel meer openbaar groen". In eerste instantie echter is het woord aan de deskundi gen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Een legertje van 36 PTT- en televisiemensen kwam er gisteren aan te pas, toen de jongste onder de Nederlandse omroepen, de E.O., kleuren-t.v.-opnamen kwam maken van de Zeeuwse Koorschool in de grote kerk te Goes. Het an ders toch al door parkeer ders en dubbelparkeerders overvloedig gevulde kerk plein vertoonde een extra rommelig en in tegenstelling lot de opnamen erg saai „kleurenbeeld": drie grijze wagens van de NOS en een nog grijzer mobiel zendsta tion van de PTT, met een straalantenne die bijna kon wedijveren met de toren van de tegenover de grote kerk jaloers toekijkende katho lieke kerk en die het gemis van een toren voor de grote kerk tijdelijk een beetje goedmaakte. De Evangelische Omroep had eergisteravond in de grote kerk aj opnamen ge maakt van de vooraanstaan de Nederlandse organist/ componist Dirk Janszoon Swart, die de wens te ken nen had gegeven, graag eens op het curieuze Goese barok - orgel te mogen spelen. Dit onlangs gerestaureerde orgel vormde vanwege zijn kleu renpracht voor de E.O. een dankbaar object voor een kleurenprogramma. Het is nog niet bekend, wanneer het zal worden uitgezonden Organist en omroep waren 11a afloop van het concert bijzonder in hun nopjes over het resultaat. Voor een apart program ma van 25 minuten, op Goe de Vrijdag uit te zenden, werd gisteren de hele dag besteed aan opnamen van het knapenkoor van de Zeeuwse Koorschool, ecu in ternationaal al vermaard ge zelschap onder leiding van Evert Heijblok, die tevens het begeleidende Neder lands Radio Ensemble (strij kersselectie NOS-orkesten. en oud-NOS-musici) diri geerde. Voor orgelbegelei ding zorgde de bekende Haagse organist Jan van Weelden. Men zong werken van Handel, Bach en Men delssohn. Daartussen las de E.O.-radio-omroepster bijbel teksten voor. Het geheel zal mede door ingelaste kleu renfoto's in het teken van Israël komen te staan. f Het koor, hl de pauzes door de E.O. zoet gehouden met stripboeken, zong staan de op een onder het orgel trapsgewijs opgebouwde stellage van veilingkistjes van de Goese veiling. Hoe wel de „knapenbenen" de ware aard van de kistjes aardig bedekten, zal er in de uitzending voor de aandach tige kijker nog wel iets van te zien zijn. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 meubeu Iedere vrijdag kijkavond van 7-9 uur in Zuidzande en Terneuzen. Verstandig om altijd Antigrippine cachets of tabletten in huis te hebben. Kun je er direkt één innemen bij de eerste tekenen van griep of verkoudheid. Dat is het beste. Antigrippine bevat koortswerende, pijnstillende en opwekkende bestanddelen, 's Avonds nóg een Antigrippientje en vroeg naar bed. Antigrippine werkt. (Van een onzer verslagge vers) NIEUW-NAMEN Volgens een woordvoerder van het landbouwcentrum Zeeland is op geen enkele manier na te gaan wat de invloed van de Baalhoekplanncn precies ls, op de huidige investeringen in landbouwbedrijven, die in een van de toekomstige tracés val len. Sommige mensen hebben de indruk, dat als gevolg van de Baalhoekplannen, de boeren in hbt betrokken gebied extra zuinig zijn geworden met hun al niet zulke grote investerin gen. De algemene malaise in de landbouw is er de orzaak van, dat er op dit moment op alle niveaus in het boerenbe drijf minder wordt geïnves teerd, aldus het landbouwcen trum in Goes, en welke bij drage daaraan nu ook de Baal hoekplannen hebben geleverd, is niet bekend. Elke uitlating daarover kan niet anders dan op een zuiver persoonlijke indruk zijn gena- seerd, aldus het commentaar. De onzekerheid over de toe komst van een groot aantal landbouwbedrijven, onder meer in de omgeving van Nieuw-Namen. duurt voort tot het moment, dat de Neder landse regering de voorkeur voor een van beide trace's heeft bekend gemaakt. De storm rond de plannen voor de aanleg van het kanaal is inmiddels wel geluwd, maar de politieke' verrichtingen od dit gebied hebben toch nog steeds de belangstelling varii de meeste boerenrt.die kans maken onteigend te worden. Niet alleen de eigenaars van veel landbouwbedrijven ma ken een spannende tijd door. ook die van tcteleveringsoe- drijven. Onder meer de leverancier van landbouwmachines in dit gebied verwachten ebn gevu- lige klap, als ten gevolge van het Baalhoekkanaal het aantal boeren zal .verminderen. Het laatste woord over heel dezb materie is nog lang niet ge zegd. Ook buiten het commer ciële vlak zullen er nog heel wat problemen opgelost moe ten worden. Ongeacht welk tracé ei- wordt gekozen, in de buurt van Nieuw-Namen zal een soort schiereiland ontstaan begrensd door het Baalhoek kanaal, Saeftinghe en de Bel gische grens. In dit gebied zouden zestien gezinnen wo nen, waarvoor allben nog een uitweg via België rest. als hun eigendommen niet wordfen ont eigend. Nog steeds is geen antwoord gegevert op de vraag of ze onteigbnd worden, tegen wel ke vergoeding en wat er dient te gebeuren als ze in deze omgeving kunnen of moeten blijven wonen. Een van de betrokkenen: „We zouden dan beter bij België gevoegd kun nen worden". (Van onze correspondente MIDDELBURG G. van K. uit Sas van Gent viel op 2 juli een geluk bij een ongeluk ten deel. Terwijl hij voor de brug moest wachten, viel hij in zijn auto in slaap. Wat men ook deed, de jongeman was niet wakker te krijgen. Geen won der, constateerde een inmid dels gearriveerde agent, die hem met veel moeite wakker had gemaakt. Op het bureau bleek dat Van K. in kennelij ke staat verkeerde. De officier eiste twee weken gevangenis straf onvoorwaardelijk en ne gen maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. „De gevallen van rijden onder in vloed nemen schrikbarend toe", zo constateerde mr. Le- bret. De uitspraak luidde: twee weken gevangenisstraf onvoorwaardelijk, zes maan den ontzegging uit de rijbe voegdheid, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bioloog drs. G. Sponselee uit Hulst houdt voor de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde op maandag 24 januari aanvang acht uur in café De Vriendschap te Ter neuzen een inleiding met dia's over „samenhang mens en na tuur". De heer Sponselee is bestuurslid van De Stelkluut, de vogelwacht voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Ondanks het feit dat alle ouders op één na een forse verhoging van de school gelden accepteren als ze daar mee het voortbestaan van het Zeeuws Technisch Instituut kunnen verzekeren, is het stichtingsbestuur, dat als schoolbestuur fungeert, er toch nog niet zeker van dat het ZTI kan blijven bestaan. „De stichting is blij met het initiatief van de oudercommis sie en zal zeker samen met de ouders naar een oplossing zoe ken, maar toch ben ik scep tisch gestemd", zei gisteren de voorzitter van het ZTI-stich- tingsbestuur, de heer C. A. van Oord te Haamstede. „Uit de reacties van de ou ders blijkt dat de school voor Zeeland een belangrijke zaak is. Helaas ziet men dat in Den Haag niet. Op het ministerie van Onderwijs wordt daar kennelijk met het domme pot lood alles van de kaart ge streept wat niet helemaal in het nieuwe bestel past", aldus de heer Van Oord. Naar zijn mening dient het Zeeuws Technisch Instituut als mts nieuwe 1 stijl in het scholenplan te worden onder gebracht. „Dat zou de beste oplossing zijn. Maar na vele jaren vech ten hiervoor in Den Haag zijn we er niet in geslaagd de mensen op het ministerie hier van te overtuigen.Daarom ben ik wat pessimistisch gestemd Maar ja, er kunnen altijd wonderen gebeuren. Ik hoop dat men door de houding van de ouders nu in Den Haag het belang van het ZTI gaat in zien", zegt de heer Van Oord. Overigens is hij zelf niet helemaal eens met de verhoging van de schoolgelden, zoals die door de overgrote meerderheid van de ouders is aanvaard. Naar zijn mening is hier spra ke van een asociale toestand. „Haast overal is het onderwijs gratis. Waarom moeten de leerlingen van het ZTI dan zoveel gaan betalen", vraagt de heer Van Oord zich af. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het jongerencen trum „De Veste" in Goes heeft een aardig initiatief genomen. Binnenkort start in het Vestc- gebouw een sociëteit voor vol wassenen van 18 tot 55 jaar (maar mensen van 88 zijn ook van harte welkom). Men wil van de Veste een ontmoetings centrum maken voor alle men sen uit Goes en omgeving. De bedoeling is dat iedereen met eigen ideeën naar voren komt, die ieder afzonderlijk op zijn merites bekeken wor den en, indien reëel, gezamen lijk kunnen worden uitge werkt. Onlangs had de Goesenaar P. Boonman, een man van middelbare leeftijd, zo'n idee Dit had tot resultaat dat hij samen nret de Vesteleidstea* Elly Postma en -leider Fre Smits in een voorbereidende werkgroep zitting nam en spijkers met koppen sloeg'. De start van de soos vindt woensdagavond 26 januari om half negen plaats. Iedereen is van harte welkom. In het be gin zal de soos alleen 's woensdagsavonds open zijn, vanaf half negen. Mocht de proef succesvol verlopen, dan kan het aantal avonden uitge breid worden. De kosten wor den in overleg met de deelne mers geregeld. Op het pro gramma staan alvast: biljarten, kontakt met anderen, platen draaien, schaken, lekker klet sen, t.v. kijken, kaarten, dan sen, dammen, handenarbeid (op alle mogelijke wijzen kre- atief bezig zijn), en verder:,,- gewoon dooen waar men zin in heeft". De afzonderlijke stichtingen „De Veste" en „Het Honk", hebben fusieplannen. Oorspronkelijk diende de stichting „De Veste" voor het open jeugdwerk („oudere jon geren") en Het Honk voor „bijzonder jeugdwerk" voor jongeren en heel jonge kinde ren. Het is gebleken dat de twee werksoorten dermate op elkaar zijn gaan lijken, dat fusie wenselijk (en ook moge lijk) is. De fusiebesprekingen zijn al in volle gang. Een en ander werd bespoe digd door het vertrek van de vaste beroepskracht van „De Veste", de heer T. van Mou- rik. Door de nieuwe subsidie regelingen is het vrijwel on mogelijk geworden deze vaca ture óp te vullen. Daarom heeft de leiding van Het Honïf de leiding over De Veste al vast overgenomen, om de con tinuïteit van de Veste-aktivi- teiten te waarborgen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3