Nog geen woningmarkt onderzoek Terneuzen Buurthuis voor Biervliet TWEE JAAR GEËIST TEGEN KRUIDENDOKTER Axel reageert op vragen over vuilnisdienst IN R.K. SCHOOL JA AM VEM (3 ADERING PHEA1LICA Terneuzen verkoopt aan n.v. Philips stad streek Vrijwilligsters Buurtwerkhuis te Biervliet RAAD AXEL BESPREEKT LOKALE LINTJES REGEN Doorslromings- premie weer afgewezen door b. en w. Terneuzen Postkantoor in oude raadhuis Dow start tweede naftakraker VAGA HIELD KAARTAVOND Hengelshow in Zaamslag Schietingn in Koewacht Vrijdag 21 januari 1972 5 (Van een onzer verslaggevers) AXEL In antwoord op vragen van het raadslid P. Apers met betrekking tot een eventuele reorganisatie van de huisvuilophaaldienst in Axel, hebben b. en w. gezegd, het onjuist te vinden om de bu!- tenkernen bij het treffen van financiële maatregelen als af zonderlijke eenheden aan te merken. De heer Apers had het col lege gevraagd of het niet van mening was, dat de burgers uit de buitenkernen extra zwaar worden belast, omdat voor de kern Axel een nieuwe vuilniswagen moet worden aangeschaft. Zoals waarschijnlijk bekend heeft de gemeente Axel het ophalen van huisvuil in de kern Axel in eigen hand ge houden. In de kernen Zuiddor pe, Overslag en Koewacht wordt de ophaaldienst ver zorgd door de intercommunale. Bij de begrotingsbehandeling heeft het Koewachtse raadslid b. en w. onder meer gevraagd of reorganisatie van de reini gingsdienst in Axel werkelijk wel zo urgent is. Volgens b. en w. is er hele maal geen sprake van een re organisatie, maar is alleen overgestapt op het- gebruik van plastic zakken. Met be trekking tot deze overschake ling heeft het raadslid ge vraagd of het beslist noodzake lijk is nu reeds de bestaande emmers te vervangen door plastic zakken en of overwo gen is om ,de kern Axel bij de intercommunale onder te bren gen. In de raadsvergadering van 29 december 1970 is evenwel besloten alleen voor de kernen Koewacht, Overslag èn Zuid- dorpe een gemeenschappelijke regeling ophaaldienst huis- en tuinvuil vast te stellen, aldus b. en w., die verder in ant woord op andere vragen nog verklaren het bezwaar van ge bruik van plastic zakken fiiet te zien. Met betrekking tot dit laatste heeft de heer Apers zich afgevraagd of b. en w. het als een uitbreiding van de dienstverlening zien om de burgers een hele week op te schepen met vier of vijf zak ken huisvuil. Met de overschakeling op plastic zakken is namelijk te vens besloten om het huisvuil nog slechts een keer per week op te halen. Het Axelse colle ge stelt in het antwoord, dat het met het opsparen van de zakken, per week wel mee zal vallen. „De mogelijkheid is echter aanwezig, in het belang van een zo goed mogelijk mi lieubeheer, het huisvuil in vrijwel onbeperkte hoeveelhe den mee te geven". De negen vragen van het raadslid Apers hadden verder onder meer betrekking op de regeling, die is getroffen voor het ophalen van het vuil van bedrijven. De heer Apers is van mening, dat verschillende bedrijven, die in feite niet eens zulke grote vuilproducen- teri zijn, in deze nieuwe rege ling .te zwaar worden belast B. en w. zijn het daarmee blijkens het antwoord op deze vraag niet eens. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN B. en w. van Terneuzen willen met het instellen van 'n woningmarkt onderzoek in de kanaalzone in Zecuwsch-Vlaanderen dan wel in de gtmeente Terneuzen liever eerst het resultaat van (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET Op 31 janua ri zal in Biervliet in de voor malige r.-k. school het eerste buurthuis van de centrale stichting voor sociaal-cultureel werk worden geopend. Niet al leen de jeugd kan er aan ver schillende activiteiten deelne men, ook volwassenen zullen er iets van hun gading kunnen vinden. Verder zal het buurt werk zich ook uitstrekken tot de bejaarden van Biervliet. Het buurtwerk is onderge bracht in twee van de vier schoollokalen. De twee ruimten ku-nnen desgewenst tot een grote zaal worden gemaakt. In de gangen zijn een kantoortje voor de leidster, een keukentje en bergruimte. In een van de lokalen zal naar alle waar schijnlijkheid een bar komen, die een onderdeel vormt van een soos voor jongeren en vol wassenen. Verder zullen er cur sussen in handenarbeid worden gegeven. In de brede gang van het schoolgebouw kunnen sport en spel beoefend worden. „We zijin bijzonder blij met het nieuwe buurthuis in Bier vliet", vertelt de heer H. D. van den Berg, de directeur van de centrale stiohting voor sooiaal-cultureel w-erk voor de gemeente Terneuzen. Hij heeft nog geen idee hoeveel jongeren en volwassenen het buurthuis werk in het oude vissersdorp zal omvatten. „Ik hoop op een prettige samenwerking met de kerken hij het van de grond tillen van dit werk. Gebleken is dat er in Biervliet behoefte bestaat aan een plaatselijk centrum waar jeugd en oude ren aan het buurtwerk kunnen deelnemen. Met name onder de bejaarden is de belangstelling voor de cursussen in handen arbeid boven verwachting groot. Donderdag 27 januari starten wij in het bejaarden centrum Terwalle met deze cursussen". Als leidster in het Biervliet- se buurthuis treedt op me vrouw W. Kes-Spruyt. Zij wordt bijgestaan door enkele vrijwilligsters. De heer Van den Berg: „Wij kunnen nog best enkele vrijwilligers ge bruiken". Naast voldoening over d. start van het buurthuiswerk in Biervliet is de heer Van dein Berg ook enigszins zorgelijk gestemd o-ver de financiering van dit project. Weliswaar dragen rijk en gemeente met subsidies het leeuwedeel van de kosten, er blijft toch nog al tijd ongeveer 9.000,over die door de Biervlietse gemeeh- schap zelf opgebracht moeten worden. De centrale stichting rekent wat dat betreft op bij dragen van de kerken en op brengsten van de activiteiten als fancy-fair en dergelijke. van onze correspondent) TERNEUZEN In Hotel Rotterdam te Terneuzen hield de afdeling Terneuzen van Philatelica haar jaarvergade ring waarvoor een grote be langstelling bestond. De penningmeester had ehn batig saldo van vijf gulden, reden waarom het bestuur zich zal beraaen over een eventue le contributieverhoging per 1 januari 1973. Als nieuw lid van de kascommissie werd de heer Van Moorten aangewe zen. Op 7 bn 8 april a.s. wordt in de foyer van het Zuidland- theater een filatelisch week einde gehouden. Op de ope ningsavond is er een lezing, een quiz en een verloting. De tweede dag wordt er een ruil- middag voor alle mogelijke objecten georganiseerd. Dan heeft ieder vrije toegang. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN —Op 31 ja"- nuari wordt in Biervliet een huis voor club- en buurtwerk geopend. De activiteiten vinden plaats in de voormalige r.-k. school. Als leidster van dit werk is aangesteld mevrouw W. Kes-Spruyt uit Terneu zen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de raadsvergadering van donder dag 27 januari wordt een voorstel van b en w behandeld om 8,31 hectare grond op het industrieterrein aan de Mr. F. v. Haarmanweg te verkopen aan de N.V. Philips Gloeilam penfabriek. De grondprijs, die reeds in 1967 is vastgesteld, bedraagt 1'. 7,- per m2. Philips had op de grond een optie tot en met 25 januari 1972. In het ontwerp- raadsbesluit is als voorwaarde opgenomen, dat de koopster verplicht is op het terrein fa brieksgebouwen te plaatsen. Zolang geen 25 procent van de verkochte terreinen is be bouwd zal -koopster zonder toestemming van b en w het gekochte niet aan anderen mo gen verkopen of bbzwaren. Van de zijde van Philips- Eindhoven wordt meegedeeld dat de te kopen grond be stemd is als reserve voor eventueel later uit te voeren deze uitbreidingen. Voorlopig zullen echter gezien de huidige economische situatie niet wor den verwezenlijkt. een dergelijk onderzoek in Midden-Zeeland afwachten. Het woningmarktonderzoek in Midden-Zeeland zal om- s.reeks augustus a.s. afgerond zijn. Het college, is van oor deel dat in het onderzoek ook de huisvesting van bejaarden betrokken dient te worden. Dit delen b. en w. mee aan de gemeenteraad naar aanlei- (Van een 'onzer verslaggevers) AXEL In de raadsverga dering van dinsdag 25 januari zal het voorstel van b. en w aan de orde komen om wijzi gingen aan te brengen in de verordening, die de instelling van het ere-burgerschap van de stad regelt. Zoals bekend willen b en w. dh wijze van toekennen van ere-burgerschap en ere medaille democratiseren. Aan de raad zal worden voorge steld om de tot nu toe gebrui kelijke ere-meailles van goud. zilver en brons te vervangen door slechts één ere-medallle van zilver. Het toekennen van erebur gerschappen moet door de ge meenteraad geschieden, zo blijkt uit het voorstel, maar ere-penningen zouden door b. 6n w. toegekend moeten kun nen worden. In deze raadsvergadering zal ook een voorstel aan de orde komen om een krediet te vote ren ten behoeve van een ge schenk voor de gemeente Ter neuzen bij gelegenheid van de opening van het stadhuis. Voorgesteld wordt om een dubbeltje per inwoner be schikbaar te stellen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voor de tweede maal stellen b. en w. van Terneuzen de gemeente raad voor het beroepschrift van een ingezetene van deze gemeente met betrekking tot weigering van een doorstro mingspremie ongegrond te verklaren. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET De PTT zal in het voormalige gemeente buis van Biervliet een post kantoor vestigen. B. en w. van Terneuzen stellen de raad voor het gebouw aan het staatsbedrijf te verhuren voor f 300,- per maand. De PTT zal alleen de bene denruimte van het oude raad huis gebruiken. De huurprijs zal de eerste vijf jaar niet worden gewijzigd. B. en w. tekenen bij hun raadsvoorstel aan het van belang te vinden dat de voormalige raadhuizen van Biervliet, Hoek en Zaam- slag een nuttige bestemming krijgen met name in de dienstverlenende sector. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Ik heb nooit iemand bedrogen". De 45-jarige kruidendokter Wil lem van de Moosdijk - keurig in donker pak, een vleugje beschaafde lotiongeur om zich heen verspreidend, moeizaam proberend zijn geknakte ima ge overeind te houden, sloeg donderdagmiddag met die woorden op de volgepakte pu blieke tribune van de Bossche rechtbank een verontwaardigd geroezemoes los. Maar de offi cier van justitie, mr. J. Hude- man somde een reeks van kei harde feiten op waaruit voor hem wettig en overtuigend vaststond, dat Willem van de Moosdijk zich in de drie hem ten laste gelgde Belgische ge vallen aan oplichting en be drog schuldig gemaakt ban. „Verdachte heeft grof mis bruik gemaakt van de mens in nood", verweet hij de krui dendokter en eiste twee jaar gevangenisstraf en ontzeggmi tot de uitoefening van het be roep waarin de delicten wer den gepleegd. De drie ten las te gelegde feiten waren een greep uit de enkele honderden gevallen van oplichting en be drog die in 1969 vanuit België zijn aangedragen. De echtge note van de postbeambte Jan Wij uit Bertem (B) had 34.000 Belgische francs neergeteld voor twee pakken kruiden die door verdachte waren bestem peld als „de goudkuur". Zij was al Jaren ziek en leed aan evenwichtsstoornis sen. Via een gewichtige adver tentie in een krant was zij attent gemaakt op de wonder dokter van Casteren. „Wij stonden echter paf van de prijs die ons werd gevraagd" vertelde de postbode, „maar ja, het was volgens Van ile Moosdijk de enige kuur die genezing zou brengen. Binnen drie maanden". Zijn vrouw Ludovika, die tijdens verhoor op een stoel moest plaatsne men omdat ze nauwelijks kon staan, vormde het levende be wijs dat geen genezing was gevolgd. De ervaringen van E. de Comte uit Assebroek (B) die 74.000 Bfrs. en Antoon de Smet uit St.-Niklaas die 32.000 Bfrs. hadden betaald voor een genezingbrengende „goua- kuur" waren al even teleur stellend geweest. „U kocht uw kruiden toch in voor 7,78 per kilo bij de firma De Nijs in Lunteren?". informeerde de president van de rechtbank, mr. Th. Geense. „Ik reken uit dat uw bruto winst neerkwam op 2.285.- per kilo". Maar van die winst wilde de kruidendokter niei horen. Voor het eerst bracht hij nu zijn vervoerskosten voor cliën ten op het tapijt, die hij in zijn schrikbarend hoge prijzen zou hebben ingecalculeerd. „De patiënten of cliënten zo u wilt, werden vaak met taxi's gehaald en gebracht". Maar daarvan was niets gebleken. Integendeel. In de tenlasle gelegde gevallen waren de klanten met eigen vervoermid delen gekomen en ze '.varen nadien ook nooit meer ge weest. „De prijzen waren ge baseerd op de onkosten die ik moest maken", hield de krui dendokter vol. „Trouwens, wat moesten die mensen nader hand nog bij u komen doen? U was tocii geen dokter," vroeg mr. Geense. De boekhouding wees uit dat verdachte in 1968 voor 67.000,- kruiden had ingekocht en voor 85.000,- had gead verteerd in alle mogelijke bui tenlandse bladen. Daarom moest een goudkuur wel duur zijn. Zo'n goudkuur zoals uit het laboratoriumonderzoek is gebleken bevatte 40 tot 50 kruidensoorten, waarvan er slechts twee uit tropische lan den afkomstig waren. .Maar even zo vrolijk vertelde de kruidendokter zijn klanten dat de kruiden in verre tanden door inboorlingen in de oer wouden werden vergaard. Ook dat speelt natuurlijk mee in de hoge prijs. Maar de krui dendokter ontkende ooit over inboorlingen en kruiden uit verre landen te hebben ge sproken. De Belgen zouden hem vanwege de taal wel niet goed hebben begrepen, zei hij. Maar de getuigenverklaringen waren keihard. „U hebt de prijs van uw kruiden niet ge baseerd op de feitelijke waar de, maar op taxi's en inboor lingen die er niet waren", con stateerde mr. Geense. Maar dat bracht de kruidendokter niet van zijn stuk. „De getui gen zijn precies uitgezocht en bewerkt", zei hij, en vroeg om te mogen gaan zitten. „Ik ben moe", zei hij. „Deze rechtzitting mag en kan niet worden gezet in het licht van een hetze die tegen Van de Moosdijk in gang zou zijn gezet, zoals sommigen willen", zo begon mr. Hulle- man een uitvoerig en scherp requisitor. Hij wilde er niet van horen dat Van de Moos dijk een soort „nationale zon- debok" zou zijn. „Helaas, wordt wat zeer kwaliik is door sommigen vergoelijkt", aldus mr. Hulleman. „Maar ik hoop dat van deze zitting dr waarschuwing zal uitgaan niet naar kwakzalvers en wonder- doktoren te lopen". Hij constateerde dat de strafzaak zelden zo'n stroom van klachten heeft opgeleverd als deze zaak tegen de Oaste- rense kruidendokter. Nadat verdachte in februari 1969 was veroordeeld is hij doorgegaan en verlegde hij zijn praktijken naar België, Frankrijk, Oostenrijk tot New York toe. Scherp analyseerde mr. Hulleman de kwalijke handel van de kruidendokter die werd gestimuleerd dooi listige advertenties die bedrit- gelijk van vorm en inhoud waren. Hij deed zich voor ale een groot specialist in kruiden en als genezer zich beroepend op „een zesde zintuig". Hij prees zijn kruiden aan als een zeldzaamheid en een Kostbaar heid. „Verdachte heeft op een moreel verwerpelijke wijzr mensen in nood bedrogen' Mr. Hulleman nam het Van dc Moosdijk kwalijk dat bij ook nu nog geen spijt of berouw toonde. „Hij voelt zich geen oplichter", maar hij heeft in brede kring grote schade be rokkend ter verrijking van zichzelf", aldus mr. Hulleman. die ook uit het oogpunt van generale nreventie zwaar aan deze zaak tilde. „Deze strafzaak komt als mosterd na de maaltijd, want de duif is dood als u begrijpt wat ilf bedoel", zei de raads man van verdachte, mr. N. van Bakel. „Van de Moosdijk is tot de bedelstaf gebracht." Hij was van mening dat Van de Moosdijk nooit voor dej rechter zou hebben gestaan „als niet van bepaalde zijde op hem zo zijn ingeslagen Van de Moosdijk is het slacht offer geworden van een pres siegroep. Zelfs het Openbaar Ministerie is onder druk gezet en er is gemanipuleerd met getuigen", riep mr. Van Bakel uit. Maar de officier van justitie wees die beschuldiging zeer beslist van de hand. Mr. Van Bakel vroeg dc rechtbank met klein door de hele, naar zijn mening zwaar opgepepte zaak heen te zien en vooral aan de psychologische facetten aan dacht te willen geven. „Door zie wat er aan menselijkheid en onmenselijkheid én vals heid in deze hele zaak schuil gaat", zo zei hij. Het iaatste woord was aau de kruiden dokter die transpirerend en glaasjes water drinkend zicht baar uitgeput had toegeluis terd. „Als ik fout ben geweest, dan heb ik daar spijt van", mompelde hij, wa^ma mr Geense de uitsnraak ^ep.-mlde op over 14 dagen. ding van een op 16 december door de raad aanvaarde motie, waarin de wenselijkheid van een woningmarktonderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen, de ka naalzone of Terneuzen wordt uitgesproken. B. -en w. hebben hieromtrent overleg gepleegd met onder meer de nationale woningraad en de adviescommissie verde ling rijkssteun woningbouw in Zeeland. Voor Zeeland acht men een plaatselijk onderzoek van weinig belang en wordt de voorkeur gegeven aan ,een regionaal onderzoek. Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten de Provinciale Staten voorge steld het woningmarktonder zoek in Midden-Zeeland te subsidiëren tot een maximum van f 15000,-. De adviescommissie verde ling rijkssteun woningbouw Zeeland denkt in de tweede plaats aan een marktonderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen, het zij geheel, hetzij beperkt tot oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Men wil echter eerst wat er varing opdoen in Midden-Zee land en overwegen of het on derzoek daar bruikbare resul taten oplevert. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Begin vol gende maand zal de tweede naftakraker van DOW Chemi cal in Terneuzen worden „op gestart". Dit zal gepaard gaan met een fakkel die aanzienlijk gro ter is dan tijdens de normale ingebruikstelling. (Van onze correspondent) KOEWACHT De perso neelsvereniging Vaga uit Axel, Koewacht cn Zuiddorpc, hield in café Jansen in Koewacht een kaartavond, waaraan door twintig spelers werd deelgeno men. De eerste prijs werd be haald door A. Mattelé uit Koe wacht. De verdere uitslag: 2 J. Lambert, Boschkapelle; 3 C. Willems, Axel; 4 J. Keyzer, Axel; 5 A. Kloster, Koewacht; 6 D. de Bouvrc, Koewacht.; 7 J. van Eek, Axel en 8 A. de Pau, Koewacht. Het ligt in de bedoeling de kaarting te herhalen in de kern Zuiddorpe en Axel. Na het bekend worden van de laatste uitslag zullen de pun ten worden opgeteld en krijgt de speler met het hoogste puntenaantal een beker. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Onder aus piciën van de gezamenlijke Zeeuwsch-Vlaamse hengel sportverenigingen en met me dewerking van de firma Tols- ma te Zaamslag wordt op za terdag 22 januari in het vere nigingsgebouw „De Poort" te Zaamslag een hengelsportshow gehouden. De in deze sport bekende G. de Bruijn te Leeu warden zal aan de hand van diverse keurenfilms nadere toelichting geven. De aanvang is bepaald op 14.30 uur. (Van onze correspondent) KOEWACHT Aan de schieting in café Willem Teil bij P. v. d. Steen hebben 41 schutters deelgenomen. De ho ge vogel werd geschoten door A. de Bock en dc eerste en tweede zijvogel door R. Re genmortel. De meeste kleine vogels, zes stuks, waren voor L. de Guchteneire. Alle win naars komen uit Koewacht. Aan een bejaardenschieting eij de Guchteneire in café „de Sportvrienden" hebben 44 schutters deelgenomen. De hoogvogel werd hier geschoten door H. Jesoirens uit Koe wacht. Dc eerste en tweede zijvogel door J. Ferket uit Stekene en C. Gijsel uit Koe wacht. De eerste tot en niet de vierde extra prijs waren voor T. Hesters uit Koewacht, B. Baert, eveneens uit Koewacht, A. Verdunnen uit Kloostcr- eande en R. van Gremberghe uit Koewacht. De meeste kleine vogels gingen naar J. v. d. (lijnde uit Kloosterzande en J. Vermeire uit de Blaauwe Hoeve in Hulst. De volgende bejaardensenie- fing hij J. de Guchteiieiie is dinsdag 1 februari.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2