Verder onderzoek naar machtsconcentraties BANKBONZEN NIET OP CONGRES STUDENTEN IN CAïRO STAKEN Studio o.a. Studio esreiy Onderzoek vlot niet INTENSIVE CARE® DE BRAUW GAAT REKENEN Bond hekelt Farmacie INTENSIVE CARE® Invasie van kool mezen Waterig en „buigend" gedoe Onduidelijkheid alom Stekels en stekeligheid biedt meer...veelmeer! ërw binnenland buitenland PTT bestelt 400.000 brievenbussen Na felle rede Sadat HOTELBRAND DRUGRAPPORT BESTSELLER f3.50 Geldtekort bij universiteiten HOGE WINST LOTING WAT HOORT EN NIET HOORT GEORGE BAKER SELECTION GRANADATV het radio/tv-magazine van de KRO AFKOMSTIG ÜIT RUSLAND Verklaring ENGELAND Gijzelaarster uit handen bankrover Overval op giro- agentschap in Amsterdam f 3.50 Donderdag 20 januari 1972 13 ln de vergaderzaal van de Tweede Kamer werd gisteren zwaar gehoornd over de vraag hoe in ons land de politieke en economische macht verdeeld is. In Het spreekgestoelte de hoofdre dacteur van De Nieuwe Linie, Gerard van den Boómen. Op de achtergrond links o.a. het Twee de Kamerlid voor de PvdA, drs. Ed van Thijn. DEN HAAG (ANP) De PTT heeft een plas- ticfabriek in Zwolle (Wavin N.V.) opdracht gegeven tot levering van vierhonderdduizend i.e. buitenbussen. Deze zullen gratis aan de weg worden geplaatst bij bestaande woningen waarvan de huisbrieven bus zich op meer dan tien meter van de open bare weg bevindt. De PTT beoogt er bestelrou- tes van de post mee te verkorten. Jn mei 1969 vroegen Europese parlementariërs om een com missi e van deskundigen, die zich „zou buigen" over het vraagstuk van de verontreiniging, c.q. verzilting van de rivieren in Europa. In oktober 1970 kwam die commissie tot stand. Men kwam niet tot een akkoord. De internationale Rijnconferentie, die zich in november 1971 „boog" over het vraagstuk van het zoutprobleem en de schone rivieren, kwam ook al niet tot over eenstemming. In mei aanstaande gaan tien staten (België, Bonds republiek Duitsland, Frankrijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, Turkije, Zweden, Zwitserland en IJsland) zich opnieuw over de slepende zaak van de schone rivieren „buigen". Vier dure conferenties in vier jaar. Men had drie belangrijke punten van bespreking: de vaststelling van de algemene normen van de kwaliteit van het zoete water, de verplichting van de regeringen als oeverstaten van een stroomgebied samen te wer ken en de aansprakelijkheid van de regeringen voor de ver vuiling van het rivierwater. Er is een vierde belangrijk punt aan toegevoegd, qd. de bescherming van de xiyiemondpn.in ,?ee (de estuaria) en de kustwateren. Wellicht kdhit er in 1973 een vijfde conferentie. Met uiteraard een vijfde belangrijk punt Als al die heren, die zich over deze vraagstukken „buigen", nu eens hun kop onder een kraan met fris water staken (waar dan ook dat frisse water vandaan te halen). Wellicht dat het vuiler wordende, alsmaar „buigende" Europa dan niet ver zoop in zijn eigen vuile water. Met prikacties heeft de Industriebond-NVV vermoedelijk we ken, zo niet maanden van onrust in de metaalindustrie ingeluid. In dit geval een slechte zaak, niet omdat men niet op de barricaden zou mogen gaan voor verbetering van materiële (meer loon) of immateriële (meer zeggenschap etc.) zaken, maar omdat eigenlijk niemand meer precies weet waarom en waar voor korte stakingen gehouden worden. Op de achtergrond van de door het NVV geanimeerde acties speelt een onverkwikke lijke twist tussen de NVV-bond en confessionele bonden, die lijkt te gaan uitmonden in een machtsstrijd, die het bedrijfsleven werkgevers èn werknemers schade kan berokkenen. Allereerst de materiële zaken. De confessionele bonden heb ben berekend, dat het verschil tussen werkgevers en werkne mers tijdens de beslissende metaalonderhandelingen nog geen kwartje per dag bedroeg. Volgens het NVV gaat hét echter om 12 a 20 gulden per week. De confessionele bonden redeneer den: voor een kwartje gaan wij niet op de barricaden; van NVV-zijde hoor je: wij geven de werkgevers geen cent meer cadeau. Dan is er de inmiddels geruchtmakende familietwist tussen de vakbonden. Niemand zal wel kunnen uitmaken, wie in de wirwar van beschuldigingen en tegenbeschuldigingen gelijk heeft. Er wordt met onduidelijke argumenten gewerkt, er wordt te hooi en te gras geciteerd uit geheime stukken en men grijpt ook weer te hooi en te gras terug op de verschillende onderhan delingsstadia, waarop die en die, dat en dat zou hebben nage laten of dat en dat wel zou hebben gewild. Kortom: er is on duidelijkheid alom. Dat zou op zichzelf niet zo erg zijn, als de twist tussen de .bonden een interne zaak was. Dat is zij echter niet, want er zijn grote belangen van derden bij betrokken. Verdrietig is bovendien, dat het conflict tussen de bonden zich eerder lijkt toe te spitsen d^n wordt afgezwakt. Wie de kreten van beide kanten van de laatste dagen d.eest, krijgt na melijk niet de indruk dat er al een „point of no return" in de twist bereikt is. Misschien, dat een bemiddelaar met enig gezag in de vakbondswereld, de (ook persoonlijke) tegenstellingen zou kunnen overbruggen. Zolang deze poging uitblijft, blijft men met een onduidelijke actie en een onverkwikkelijke twist zitten, die bovendien gevaren kan inhouden voor onze gehele economie. ÏJet plan van de Eindhovenaar Harry Bijnen om in heel Neder- 1 land het prikkeldraad af te schaffen is een nobel plan Want inderdaad: die stekelige afrasteringen zijn eigenlijk over blijfselen uit een feodaal tijdperk, toen landheren en rijke boeren hun bezit moesten beschermen tegen de vernielzucht en de neiging tot stelen van het plebs. Dat is nu allemaal anders geworden. Wie zou er momenteel nog behoefte hebben om ongevraagd en onbevoegd het terrein van een ander te betre den en zich te vergrijpen aan diens eigendommen? Wie zou zich nog kunnen laten leiden door dwaze vernielzucht of on verklaarbare agressiviteit? Nee, nee, we leven niet meer in de negentiende eeuw, gelukkig niet. De welvaart heeft ook de mensen veranderd. Rustig en met respect voor iedereen bewegen we ons tegenwoordig door stad en land. En als men ons tegen werpt dat er van elke vierduizend telefooncellen maandelijks toch maar duizend vernieuwd moeten worden en er in geen enkele stad een bloembak meer veilig is, dan vinden we dat maar een mager argument. Want die vernielzucht is duidelijk een protest tegen de handhaving van het prikkeldraad. Als men de stekels wegneemt verdwijnt ook de stekeligheid. Dat is een duidelijke zaak. Of niet soms? j (Van onze redactie buitenland) CAIRO Honderden studen ten van de universiteit van Cairo zijn gisteren in staking gegaan uit protest tegen de on duidelijke situatie in het con flict met Israël- Het initiatief tot de staking is uitgegaan van studenten aan de technische fa culteiten. Zij hebben hun col- "Iega's aan andere faculteiten opgeroepen zich aan te sluiten bij de stakingsactie. Iïinsdag hadden de studenten geelst dat alle onderwijsinstel lingen onmiddellijk werden ge. sloten en dat alle studenten werden opgeroepen voor mili taire training. De studenten zijn tot actie overgegaan nadat Sadat dins dag verklaarde dat politieke discussiebijeenkomsten op de universiteiten toegestaan moe ten- worden en dat „het recht van politieke informatie moet worden geëerbiedigd, opdat de studenten op de hoogte zijn van de werkelijke omvang van. de strijd, die hun land levert". Sadat deed tegelijkertijd een felle aanval op de Verenigde Staten. „De Verenigde Staten zijn de Arabisch - Israëlische (Van onze correspondent) DEN BOSCH Het onder zoek naar de oorzaak van de hotelbrand van 't Silveren See- paea-d, waar op 28 september jl., 11 d'oden vielen, wil ni-et erg vlotten. De officier van justitie mr Peijnenburg verklaarde, dat hij op korte termijn geen oplos sing ziet. Volgens hem zal het nog weken duren voordat alle onderzoeken en gegevens zijn uitgewerkt. Vandaag komt wel de kroongetuige van de hotel brand. de 18-jarige Eindhove naar G. V. uit de Franse ge vangenis. Bij zijn vrijlating zal hij worden opgewacht door de politie en d'irect weer worden gearresteerd in verband met een diefstal van een auto in Eindhoven. UTRECHT (ANP) Het rapport „Ruimte in het drug beleid" van het algemeen cen traal bureau voor de geestelij ke volksgezondheid blijkt een „bestseller". strijd ingegaan, aan de kant van Israël en tegen de Arabie ren, door de joodse staat toe te staan Amerikaanse militaire apparatuur te vervaardigen" zo zei Sadat. „Het is nu onze taak ons front te plaatsen op het niveau van de nieuwe strijd, die niet alleen tegen Israël, maar ook tegen Amerika gericht is. De Verenigde Staten hebben een zware stap genomen, waardoor Israël niet slechts een basis is voor Phantom-vliegtuigen. De V.S. zijn bereid Israël moderne militaire uitrusting en wapens te laten vervaardigen en de no dïge deskundigen en adviseurs te verschaffen. De V.S. zijn al dus de strijd tegen ons begon nen", zei Sadat. (ADVERTENTIE) CHESEBROUCH Afdoend tegen kloofjes en schrale huid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister De Brauw probeert alsnog een op lossing te vinden voor het pro bleem van de personeelslasten van de universiteiten. Zoals ge meld hebben de universiteiten voor 1972 60 miljoen gulden aan salarissen meer nodig dan de begroting van het ministe rie van wetenschapsbeleid toe laat. Minister De Brauw heeft de universiteitsbesturen gisteren laten weten dat hij de uitge trokken bedragen „nog eens kritisch" wil bezien. Om te voorkomen dat de universitei ten in financiële moeilijkheden raken, heeft de mini-ster tege lijkertijd een dringend beroep op de universiteitsbesturen ge daan met het vervullen van va catures en het bezetten van de toegewezen nieuwe formatie plaatsen tot nader order te wachten. De' minister adviseert in feite dus een personeelsstop. De minister heeft de univer- taire instellingen gevraagd alle gegevens over de feitelijke per soneelslasten over december 1971 op te geven. Aan de hand daarvan hoopt hij „tot een her berekening te komen". Naar verluidt zou de minister over 2 tot 3 weken met die herberekening klaar willen zijn. ROTTERDAM (ANP) —Op de discussiebijeenkomst van de farmaceutische industrie in de Rotterdamse Doelen is gis teren ernstige kritiek geleverd op deze tak van het bedrijfsle ven door de „werkgroep che mici eji farmaceuten van de bond van wetenschappelijke arbeiders in Amsterdam. Ze hekelde de extreem hoge winst (achttien procent), die de farmaceutische industrie op haar produkten maakt en het beeld dat deze industrie van zichzelf geeft als weldoener van de mensheid. DEN HAAG (ANP) Aan het eendaags congres gisteren in de vergaderzaal van de Tweede Kamer over het economische en politieke netwerk in Neder land hebben niet deelgenomen de personen, die in het eind vorig jaar verschenen rapport over „de invloedstructuren van politieke en economische eliten" worden aangeduid als de „machthebbers". Dr, M. H. M. van Huiten, lid van dc Eerste Kamer voor de PPR, die het congres inleidde, deelde mee dat alle 57 in het rapport genoemden een persoonlijke uitnodiging ontvingen. Geen van lien was aanwezig. Dr. Van Huiten noemde het begrijpelijk en aanvaardbaar dat velen van die personen geen tijd konden vrij maken. Vervelender vond hij het, dat verscheidene van hen onderling overleg pleegden. „De samen stelling van het congres mist nu een bepaald aspect, dat node gemist kan worden", aldus dr. Van Hui-ten. Onder de deelnemers aan het congres bevinden zich Kamer leden, vakbewegin-g-sfiguren, politici, vertegenwoordigers van grote bedrijven en weten schapsmensen. In het -rapport opgemaakt door de politicologische werk groep van de Amsterdamse uni versiteit wordt gezegd, dat op politiek en economisch ge bied de eigenlijke beslissingen buiten openbare controle om gen-omen worden. De macht van de „200 van Mertens" blijkt niet op, personen aan te komen, maar op instellingen welke zij vertegenwoordigen: banken, in dustriële bedrijven en over heidsorganen. Dezelfde perso nen worden in mee'r dan een topfunctie benoemd en vormen dan een netwerk, zo conclu deerde het rapport. De banken blijken zoals ge meld, door de werkgroep, een beslissende invloed te hebben, met de AMRO-bank aan de top. Het parlement komt -er nauwe lijks aan te pas. Op het congres, dat enkele malen ln discussiegroepen uit eenviel en waaraan na loting ook een aantal bezoekers van de publieke tribune deelnam, moest o.a. nagegaan worden, wat het effect van het netwerk voor de maatschapijp is, met name op probleemgebieden als milieu, werkgelegenheid en re gionale spreiding van de inves teringen. De NKV-voorzitter P. Mer tens merkte op, dat zijn inder tijd gemaakte opmerking over het lijnenspel in de economi sche machtsverhoudingen (dit begrip wordt aangeduid met: „De 200 van Mertens") bevestigd is door het rapport van de werkgroep van de Am sterdamse politicologen. Een verdienste van het rap port is bovendien, aldus de heer Mertens, dat het lijnenspel meer reliëf heeft gekregen. De werkgroep lette niet alleen op personen, maar juist op de verbindingen tussen de institu ten. De heer Mertens had even wel ook kritiek op het rapport. „Niet uit de verf zijn gekomen de relatie tussen het bedrijfs leven en het wetenschappelijk onderwijs en die tussen de in dustrie en defensie", aldus de heer Mertens. Hij zei het eens te zijn met SER-voorzitter drs. J. W. de Pous, die in zijn brief met de mededeling af te zien van deelname aan het congres, gewezen had op het niet in de beschouwingen betrekken van de communicatiemedia, het ter rein van de volksgezondheid en het accountantswezen. Het „dagje Binnenhof" mond de uit in de aanvaarding van het voorstel om het weekblad De Nieuwe Linie, initiatiefne mer tot het congres, opdracht te geven een onderzoekraad in het leven te roepen die tot taak krijgt de door de universiteit van Amsterdam verrichtte stu die op ruimere schaal voort te zetten. Uit de discussiegroepen van het congres kwam vrij alge meen de behoefte aan zo'n voortgezet onderzoek naar bui ten. Een minderheid drong aan op het houden van een parle mentaire enquête alvorens bui ten het parlement aan het werk te gaan. (ADVERTENTIE) in ons nummer van 23 januari Zóó zijn onze manieren Een verhaal met zeer oude tekeningen van onze etiquetteur Han Wielick 'De warme bakker selectie' Vijf aardige jongens met een aardig muziekje Een Engelse tv-fabriek Theo Koomen's wekelijkse sportpagina Abonnementen: Antwoordnummer 93, Amsterdam (zonder postzegel) Telefoon (02150) 4 9141 s. Losse nummers 80 cent AMSTERDAM (ANP) Een doffe tik tegen het raam. Dc bewoners kij ken verschrikt op. Buiten ligt op de grond een kool- meesje, dood. Het heeft bij de klap tegen de ruit de nek gebroken en is dus pijnloos gestorven. Een droevig einde van een lange vlucht. Want om het pootje zit een aluminium ringetje met de inscriptie: Lituania. Het diertje was dus hele maal uit Litauen naar ons land gekomen en dat is voor een koolmees, die niet als een trekvogel wordt beschouwd, een ko lossale vlucht. Het gebeurde in de Amsterdamse tuinstad Sloterm-eer. Het Vogel trekstation in Arnhem bleek erg blij te zijn met het opgestuurde ringetje, dat inmiddels is doorge zonden naar Litauen. Vastgesteld is. dat deze herfst en winter honderd duizenden kool- en pim pelmezen Rusland (inclu sief Estland, Letland en Litauen), Polen en Oost- Duitsland zijn ontvlucht, want alleen in Nederland zijn in de afgelopen drie maanden al een 20-tal meldingen binnengeko men van mezen, die voo-rzien waren van Oost- europese ringetjes. Als men nu weet, dat ten aanzien van deze kleine vogeltjes het per centage meldingen naar schatting 1 a 2 per dui zend bedraagt, valt ge makkelijk te concluderen, dat alleen al tien- tot twintigduizend geringde mezen in Oost-Europa naar ons land zijn komen vliegen. Maar slechts een klein percentage van alle mezen in Oost-Europa is geringd en uiteraard heb ben behalve de geringd-c dieren -nog veel meer on- geri-ngde dezelfde tocht naar West-Europa ge maakt. Met andere woor den: vele honderdduizen den mezen moeten in de afgelopen maanden over het ijzeren gordijn naar het Westen zijn getrok ken en dat is voor zovor het Vogeltrekstation weet een uitzonderlijke inva sie. Aangezien mezen zich niets van politiek aan trekken moeten ze eer. andere reden hebben ge had voor deze massale verhuizing. Maar voor de mezen-trek zijn nog geen verklaringen ontvangen. De mogelijkheid lijkt niet uitgesloten, dat er in Oost-Europa in de laatste jaren een overbevolking aan mezen is gegroeid, die ter plaatse onvoldoen de voedsel kan vinden. CANNOCK (RTR) - Na een wilde achtervolging door een tiental politieauto's over kron kelpaden bij Cannock in Mid- den-Engeland is een gewapen de bankrover aangehouden en het 17-jarige meisje dat hij ge gijzeld had, bevrijd. De man was dinsdagavond het huis van bankdirecteur Griffith in Middletown. in Noordwest- Engeland, binnengestormd en had gewaarschuwd, dat hy, als hij de volgende ochtend geen 80.000 gulden zou krijgen, het gezin van Griffith kwaad zou doen. Toen de bank gister ochtend openging, kreeg hij het gevraagde bedrag. Hij nam be halve het gold ook de dochter mee na de mededeling, dat haar biets zou overkomen als hij een half uur respijt zou krijgen voordat de politie zou worden ingelicht. TWEE DAMES beschuldigd van beroving van Flranz Josef Strauss vorig jaar in New York, zijn vrijgesproken omdat de Duitse politicus- weigerde te komen getuigen. Nou beste mensen, er wordt in deze dagen weer heel weit afgepraat over de vraag wie nou eigenlijk de macht in han den heeft in ons landje. Twee honderd man, houdt NKV-baas Jan Mertens vol. Het bankwe zen zeggen Amsterdamse poli ticologen en een bank-baas (Van den Brink, AMRO) ligt daar wakker van. Ziedaar een korte inventari satie van de onderwerpen van gesprek, zoals dat gisteren in het Tweede Kamer-gebouw is gevoerd. Nou was er op het moment dat ik dit op pompier zette, nog helemaal niets van bekend, maar ik vermoed dat Mertens en de politicologen gelijk hebben. Wij hebben hier onlangs nog de hete adem van een aantal kapitaal-reuzen in de klamme nek gevoeld - de beruchte overval - en dat is toch geen buitengemeen prettige gewaar wording. Er zijn (honderdui zenden) mensen in ons land die die onwelriekende adem voortdurend in de nek voelen. En die voelen zich onprettig. OMO cursuswordt wit gewassen. Witter dan wit. Een restaurateur in Hong kong doet goede zaken met het verkopen van krokodillen- vlees. Het vlees komt uit Sin gapore en moet - aldus de eters - heerlijk zijn. De ^restaurateur laat zijn klanten 24 Hongkong-dollars (4,26 Amerikaanse dollars) voor betalen. Per pond. Dat is meer dan 15 gulden (volgens Bartjensvoor een pond. Om krokodilletranen van te huilen. Het werkelijk ideale Ameri ka, met gelijkheid van rassen en minder rijken, minder ar men, strijden voor de goede zaak en de hele rateplan meer, wordt wel eens aangeduid met de „American dream". My Lai' 1 en My Lai II zijn daarom afschuwelijke nacht merries. En in Rhodesië, waar 250.000 blanken uitmaken wat vijf miljoen oorspronkelijke bewoners-'mogen - en dat is weinig - is het ook al geen geringe ellende. Daar is mo menteel een Britse commissie op bezoek om te onderzoeken hoe gelukkig de oorspronkelij ke bewoners wel zijn. I Nou, die zijn zo gelukkig dat ze met duizenden tegelijk de straat op gaan om te de. monstreren tegen een akkoord dat de blanke machtswelluste lingen hebben gesloten met de Britten. Dat akkoord houdt in dat de oorspronkelijke bevolking over zo'n 300 jaar eens een eigen bestuur zal hebben. Een goed plan, spraken de blanken onder aanvoering van ene Ian Smith. PS: Rodesië ligt vlakbij Zuid-Afrika. Hoef ik u verder niets meer te vertellen. Tot morgen dan maar. MERIJN AMSTERDAM (ANP) Twee slecht Engels sprekende mannen hebben gistermiddag rond één uur een overval ge pleegd op een agentschap van de gemeentegiro in Amsterdam- West. Zij verdwenen met de hele kas: ongeveer 6000 gulden. (ADVERTENTIE) CHBEBROUCH Helpt direkt tegen schrale huid., ruwe handen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9