Goede typistes worden zeldzame vlinders Die geur belooft het al..* EMOTIE ELADDEREN' GEEORCEERD o Metaalstaking in België in zeeland geef onze lezers de ruimte via ruime informatie om Je wecj naar uw zaa Lte vinden t vanQpstal Je ruikt 't, als je het pak open maakt: dit is verse koffie. En je geniet bij voorbaat. Want verse koffie is geurige koffie. Lekkere koffie. Daarom heb je trouwens Douwe Egberts. Want die is door de grote vraag altijd vers. ...lekkere koffie! (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Typistes worden gelijk zeldzame vlin ders. Met de dag is het in de randstad moeilijker een vin gervlugge typekracht te vin den. In Den Haag, waar de departementen de grootste slok- ops zijn, is de vraag naar typistes al vele jaren groter dan het aanbod. Een viertal ministeries heeft de zaken ri goureuzer aangepakt en in het noorden en oosten van het land typekamers ingericht, die per avondtrein van ladingen brieven en concepten worden voorzien. Het werk van de minister raad zal voortaan in Winscho ten uitgetikt worden. „Toch", zegt mejuffrouw dra. J. Prick, adjunct-directrice van de Rijks Psychologische Dienst, „zijn typekamers in de pro vincie ook de oplossing niet. Over tien tot vijftien jaar zit ten we daar met hetzelfde probleem. De meisjes van te genwoordig krijgen een be hoorlijk stuk opleiding. Lo gisch dat ze er geen genoegen mee nemen de hele dag achter zo'n machine te moeten zitten. Het is eigenlijk een gekke cir kel. Om het werk foutloos te doen, moet je beslist een goe de soholing hebben, maar meisjes met een beetje oplei ding willen niet meer achter de typemachine. En terecht ook". De enige oplossing is dat de typekamers verdwijnen en ie dereen, ook de mannen leren typen, zodat het werk op de afdelingen zelf kan gebeu- Typewerk is teveel in de vrouwelijke sfeer getrokken- Op die grote typezalen zag je nooit een man werken. Een raar brokje 'emotie, hoor. Een man kan het net zo goed. Bij de computer moeten de pro gramma's ook ingetypt wor den". En lachend: „Als ieder zelf moet tikken, worden de verslagen minder beknopter. Daarnaast zal meer dan ooit gebruik worden gemaakt van fotokopieën, schrijfautomaten of de flexowriter". Is de opkomst van de uit zendbureaus medeoorzaak van het typistetekort? Dra. Prick: „Nee, beslist niet. De beroeps markt is zo ondoorzichtig ge worden, dat jongens en meis jes gewoon niet weten wat ze moeten kiezen nis ze van school af komen. Dat ze bij een uitzendbureau gaan wer ken, is om tijdelijk wat geld te verdienen en overal eens rond te neuzen". „En het idee vrijheid vult de heer B. Burgers, chef van de afdeling publiciteit en wer ving van de RPD aan. Dat je bij wijze van spreken morgen kan vertrekken ondersteunt het idee van vrijblijvendheid. In de praktijk maakt het niet veel uit. De meesten komen trouw iedere dag". Mejuffrouw Prick: „Jongens kiezen veel eerder een beroep. Meisjes fladderen maar wat aan. Die denken te veel, alles kan, alles mag en ergens an ders is het nog leuker. Het kiezen van een beroep of een studie wordt zo lang mogelijk uitgesteld. De mms-opleidin.g is in dit licht bezien een ramp geweest. Het fladderende is daar helemaal ingebouwd. Do havo is stukken beter. Nog te veel wordt gedacht: „Oh, ik trouw toch wel en dan werken ze een tijdje au pair, als hos tess bij de VW óf bij een uitzendbureau. Allemaal leuk hoor, maar volstrekt richting loos. Pas als ze dertig zijn, gaan ze denken. Om dan nog aan een oplteiding te beginnen valt niet mee". ^Je moet zo vroeg mogelijk je capaciteiten uitbuiten m een opleiding. En die afmaken. Ook als je trouwt, heb je een goede opleiding nodig. Dat vergroot je vrijheid, dan hoef je niet je hele leven op de onderste sport van de ladder te blijven hangen. Kijk maar naar het beroep van typiste. Cheffin van de typekamer kun je worden, maar daar houdt het ook mee op. Secretaresse is ook zo'n afgebakend beroep, veel glamour, dat wel, maar weinig creatief. Echte verant woordelijkheid is er niet bij. VOeleer een verlengstuk van de directeur. Oudere secreta ressen hebben het daarom vaak moeilijk. Iedereen doet poeslief en aardig tegen ze om maar net iets eerder toegela ten te worden bij de dirocteur. Maar het werk op zich heeft weinig inhoud. Zodra het een beetje moeilijk wordt, komt er een secretaris aan te pas". „Wil een meisje^de boot niet missen, dan moet ze veel eor- der omzwaaien. Werk zoeken, waar een stuk verantwoorde lijkheid ingebouwd is. Dan is er wel een mogelijkheid voor een carrière. Bij de overheid wordt al gedacht aan een pou- te van alle lagere functies. Dan loop je op iedere afdeling stage, zodat je veel beter een definitieve keuze kan maken. Op academisch niveau is zo iets al van de grond". Dolle Mina's dringen ook aan op een goede opleiding voor de vrouw. Dra. Prick over hun ideeën: „Die emancipatie is mij te geforceerd. De vrouw moet zoeken naar een eigen olaats en niet op de stoel van de man willen kruipen. Het moet wel stijlvol blijven. Voor mij is de ware emancipatie een stuk affectie, een brok warmte in de maatschappij in brengen. Je gaat de natuur verwringen als je de man- vrouwrol door elkaar gaat ha len". De wereld wordt steeds mannelijker, harder. De sta- tusgevoeligheid is toegenomen; het carrièrej aigen ook". Er zijn toch meer waarden in Itet le ven dan geld alleen? „Ja", antwoordt mejuffrouw Prick, „het welzijnsaspect moet veel meer aandacht krijgen, want voor grote groepen mensen wordt het leven met de dag onzekerder. Dat de jongelui die van school afkomen, gewoon niet weten welk beroep ze moeten kiezen, heóft er ook mee te maken. Het is geen slapheid van hun kant, maar de beroe- penmarkt is moeilijk te door gronden. Als ouders durf je je kinderen ook niet meer op het spoor te zetten, want ook voor bon is het maatschappijbeeld onduidelijk geworden. Kijk eens naar de recreatie. Er is zov'eel vrije tijd. Een caravan, een huisje, een reis naar Spanje, alles heb je nodig. Met alle financiële kopzorgen van dien. Wat blijft er dan van die vrijheid over? O O BRUSSEL (ANP) Onge veer 50.000 arbeiders in de metaalsector en de machine bouw, in Charleroi en in het Luikse bekken, hebben giste ren voor 24 uur het werk neergelegd. Veel beambten staken mee. De staking is bedoeld als een eerste protest tegen het mislukken van onderhandelin gen tussen vakbonden en di recties over een loonsverho ging in de metaal van 10 pro cent. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Wat zien ik, 18 j. Boekhandel Van Geyt, expo sitie "Kunst '72" (tot en met 30 jan.) Werkdagen van 912 uur en van 1318 uur. MIDDELBURG City 20 uur: Wat zien ik, 18 j. Rijksarchief, expositie "Een verdronken stad - Reimers- waal", georganiseerd door het rijksarchief in Zeeland en de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschie denis (tot en met 19 febr.) Niet op zaterdag en zondag. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur: Radio Philhaimo- nisch Orkest o.l.v. Edward Downes, Soliste Nobuko Imai (alt-viool). De DoeleniKleine zaal) 20.15 uur Theater groep "Funhouse Horror' Hofplein Theater 20.15 uur: „Twee op de wip", blijspel met Willeke Alberti en Jeroen Krabbé Piccolo Theater 20.15 uur: „Geen Bacchanalen" door de Nieuwe Komedie. Schouwburg 20.15 uur: Hoofdstadoperette met "Das Dreimaderlhaus." TERNEUZEN Luxor 20 uur: Film „Ont snapping uit Yuma". VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Tora Tora 14 j. WISSEKERKE Dorpshuis 20 uur: Marte Cécile Moerdijk (zang) en Carlos Moerdijk (piano). ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20 uur: „Wachten op Godot" door Samuel Beckett. BRUGGE Korrekelder Kraanplaats 20.30 uur: „Muis in huis". G. Vermeersch. GENT Schouwburg 20 uur: „Een Poppenhuis" van H. Ibsea door Ned. Toneel Gent. Plaatselijke-, regionale-, semi-provinciale- kommunikatie. Dat is allemaal mogelijk via uw verkoop-boodschap -oflbaar 't Is maar net wat u kostbaar noemt! Als u een uitgave van ca. een halve cent per bereikt gezin niet te duur vindt, zijn wij dat helemaal met u eens. Op maandag 24 januari hopen onze geliefde ouders en grootouders A. STURM en I. STURM - VAN BUNDER hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Op die dag zal er een Eucharistieviering uit dankbaarheid worden opgedragen om 14.00-uur in de parochiekerk te St.-Jansteen. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen en klein kinderen. Gelegenheid tot feliciteren van 17.00 tot 18.30 uur in café-rest. „Sport", Brouwerijstraat 1, St.- Jansteen. Fam. A. Sturm St.-Jansteen, Brouwerijstraat 63. Jiil ■iinniiHiiiHÉia DIM (Op maandag 24 januari^ J1972 hopen onze gelief-i gde ouders, behuwd- eng (grootouders j| I L. SANDERSE en i S. A. SANDERSE- DE SMITl |hun 25-jarig huwelijks-l S feest te vieren. Hun dankbare kinderenjjj en kleinkinderen. g (Sluiskil, llr, C, Lelyplein 6. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN In Stampersgat overleed op 78-jarige leeftijd Adria- na Willemen, echtgenote van Adrianus Musters. Zij wordt vrijdag begraven op de r.-k. begraafplaats in Stampersgat. De uitvaart dienst, die gehouden wordt in de parochiekerk van de H. Martelaren van Gor- kum, begint om half elf. Donderdag 20 januari 1972 Met leedwezen namen wij kennis van het over lijden van de heer J. MIJS te Oostburg', oud-president-commissaris van de N. V. Water leiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" en N. V. Industrie Watervoorziening „Zeeuwsch- Vlaanderen". Wij zullen hem ons blijven herinneren als een goed bestuurder. Raad van commissarissen. Directie en personeel van de N. V. Watermaatschappij „Zeeland". Goes, 18 januari 1972. Heden werd van ons weggenomen na een lang durig gedragen lijden onze geliefde zuster WILHELMINA JANNA MEEUSEN op de leeftijd van 82 jaar. Jan Meeusen C. Meeusen J. Meeusen. Terneuzen, 18 januari 1972. Dokweg 22. De teraardebestelling zal plaats hebben vrijdag 21 januari a.s. des v.m. 11.45 u., na voorafgaande rouwdienst in de gemeenschapszaal van de Goe de Herderkerk, aanvang 11.00 uur. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed op 81-jarige leeftijd, na voor zien te zijn van het H. Sacrament van de zieken, mijn goede man, onze zorgzame vader en groot vader MARINUS PETRUS MARIE VAN EIKEREN echtgenoot van Cornelia Franciska Philomena Brogtrop eerder weduwnaar van Cornelia Maria Johanna Adank Breda: C, F. Ph. van Eikeren-Brogtrop Rotterdam: Nell en Ton van Arendonk- van Eikeren Breda: José en Henk Nuyten-van Eikeren Breda: Mary en Frits Loomans-van Eikeren Rotterdam: Marinus en Annetje van Eikeren- Nelissen Hamburg (Did.): Hans en Barbara v. Eikeren-Möller en kleinkinderen Breda, 16 januari 1972. Dr. Struyckenstraat 50. Ingevolge zijn wens werd hij in alle stilte ten grave gedragen. Geen bezoek. Dankbetuiging Daar het niet mogelijk is om eenieder persoonlijk te bedanken voor de blijken van deelneming, die ik mocht ondervinden bij het overlijden van mijn echt genoot IRENE THEODOOR DE WIT betuig ik langs deze weg mijn welgemeende en har telijke dank.' L- de Wit—1Troch Sas van Gent, Tramstr. 4. Te koop 12 speelfilms 8 mm 100,—. Tel. 070- 652405 of 111097. Fabrieksgebouwen met 6 ha. industrie- grond te koop. Gel. a. d. weg Ber gen op Zoom-Putte (vlakbij Zoomweg), Zeer geschikt voor transportbedrijf. Makelaardij 1.0.6. Burg. Stulemeyerlaan 16 Bergen op 7oom to""","58 Tot onze diepe droefheid overleed heden na een geduldig gedragen lijden, voorzien van het Sa crament der zieken, onze inniggeliefde moeder, behuwd- en grootmoeder, zuster en tante, me vrouw ANGELINA MARIA JOSEPHINA VOET weduwe van de heer Wilhelmus Gelderland eerder weduwe van de heer Jacobus Jan Bliek op de leeftijd van 79 jaar. Terneuzen: M. A. van den Bergen-BIiek J. N. van den Bergen en kinderen Stoppeldijk: H. de Maat en kinderen Stoppeldijk: M. de Maat-Gelderland M. de Maat en kinderen Sas van Gent: G. Gelderland L. Gelderland-Baart en kinderen Axel: P. Gelderland B. Gelderiand-Kips Sas van Gent: L. Gelderland J. Gelderland-de Meijer en kinderen Westdorpe: A. de Martelaere-Gelderland A. de Martelaere en kinderen Stoppeldijk: J. Gelderland R. Gelderland-Roctus en kinderen Familie Voet Familie Bliek Familie Gelderland. Terneuzen, 19 januari 1972. Margrietstraat 4. De gezongen uitvaartdienst, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd zal plaats hebben op zaterdag 22 januari a.s. in de Triniteitskerk te Terneuzen om 10 uur. Samenkomst bij de kerk. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de be grafenis in de aula van de begraafplaats. Zij, die door omstandigheden geen bericht heb ben ontvangen gelieven deze advertentie als zo danig te beschouwen. -\ M- co Paarsmerk 1.98 Roodmerk2.25 Zilvermerk (vacuum verpakt) 2.35 Fijne Dessert 2.45

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4