GEEN OOSTELIJKE TAK VOOR BETWISTE BUISLEIDINGSTRAAT AFZONDERLIJKE AANPAK BLIJFT GEZAMENLIJK SECRETARIAAT Zeeuwse vormingscentra gaan nauwer samenwerken De Lachende Derde onder de computers. Zeehondenacties hebben resultaat Z.T.I. UIT LIJKT ZORGEN TREFPUNT WIJDT NUMMER AAN ZEELAND BEZUINIGING OP INRICHTEN ZEEUWS MUSEUM NIXDORF Ci Nixdorf Computer N.V. heetman ZEEMIJN BIJ ZIERIKZEE warm NVV verhuist van Breda naar Goes Data bezoek Claus en Beatrix aan gouden Delta stad streek groeibriljant, een goede belegging Identiteit Marktiiivloed Evangelie O IS/I PUTE R 010-149866 Lichtboei viel uit: vier schepen omhoog Ouders akkoord met schoolgeldverhoging Behoeften y Donderdag 20 januari 1972 =-v> (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De over West-Brabants grondgebied aan te leggen oostelijke tak van de buisleidingenstraat Pernis-Westerschelde-Ant- werpen (het gede'elte tussen Noordhoek en Nispen) zal naar alle waarschijnlijkheid uit het wetsontwerp worden geschrapt. Zeven kamerleden van verschillende tracties heb ben een amendement van die strekking ingediend, omdat zij het voorlopig niet nodig vin den grond voor dit oostelijk tracé te onteigenen. De specia le kamercommissie, die het openbare debat over het wets ontwerp in de Tweede Kamer voorbereidt, heeft het aman cle ment van een positief advies voorzien. De indieners van de amen dementen zijn d'3 Kamerleden De Bekker (KVP), Tuijnman (WD), De Boo (CHU), Van Rossum (SGP). Nypels (D'66), De Ruiter (PvdA1 en Schouten (AR). Zij zijn van oordeel dat de aanleg van de enkele buisleidingen die in het oostelijke trace zijn voorzien, wel kan gebeuren door middel van de oude procedure op grond van de belemmeringen- wet privaatrecht. Op die wijze kan bij de voorbereiding van een wettelijke ruilverkaveling de oostelijke tak te zijner tijd mede worden betrokken. Bijkomend voordeel is naai de mening van de kamercom missie, dat met het laten vc-r vallen van de oostelijke tak wordt voorkomen, dat de Ne derlandse overheid de door snijding van het fraaie Belgi sche natuurgebied de Kalmt- houtse heide afdwingt. Het amendement is een van de tien, die bij de bijzondere kamercommissie zijn binnen gekomen en die intussen in de commissie zijn besproken 'en beoordeeld. Volgende weck dinsdag heeft in de Tweede Kamer het plenaire debat over het wetsontwerp plaats, 'een maand Jater dan minis te" dr W. Drees van Verkeer en Wa terstaat had gewild. Een ander amend'ement be helst het wijzigen van het tra cé op Zuid-Hollands grondge bied, waardoor het oude land van Strijen Th de Hoekse Waard moet worden behoed voor doorsnijding. Over dit amendement wordt in de ka mercommissie overigens ver schillend gedacht. Verder zijn er amendemen ten ingediend op het gebied van het beheer van dte buislei dingenstraat, de rechtszeker heid van de te onteigenen land bouwers, de regeling van cala miteiten en de 'eventuele noodzaak reeds bestaande buisleidingen die op verkeerde plaatsen liggen te verplaatsen naar de aan te l'aggen straat. (ADVERTENTIE) Of hoe een kleine investering het begin kan zijn van een steeds groeiend bezit. ede/steenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzeedijk 155 tel. 122344 rotterdam ZIERIKZEE (ANP) Zie- rikzee is woensdag tot de ont dekking gekomen dat 100 me ter uit de kust bij het haven hoofd een zeemijn ligt. Het ding werd zichtbaar door de lage waterstand in de Ooster- schelde. De mijnopruimingsdienst gaat de mijn vandaag bekijken en waarschijnlijk onschadelijk ma ken. Op dit moment is er geen ■gevaar voor mensen of de zee wering, aldus de rijkspolitie. (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN De drie vormingscentra in Zeeland zijn de weg naar een intensieve samenwerking ingeslagen. De centra Het Zilversen Schor (Arnemuiden), Hedenesse (Cadzand) en het Van Eeghenhuis (Aardenburg) hebben samen met de Stichting Zeeland plannen opgesteld voor een gezamenlijk secretariaat Zeeuws Vormingswerk. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Enige tind regen, later peri oden met zon. Temperaturen in het algemeen iets boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor vrijdag: aantal uren rzon 0 tot 4, min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zaterdag: aantal uiten zon: 2 tot 6. Min. temp.: om streeks normaal. Max. Temp. van ongeveer normaal tot graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. waterstanden Konstanz 254 onv, Rheiniel- den 161 —4, Straatsburg 140 20, Plittersdorf 264 2. Maxau 329 pl.4, Plochinger 127 8, Mannheim 131 p!,2, Steinbaeh 114 4, Mainz 149 —14, Bingen 58 —8, Kaub 78 6, Trier 246 pl.4, Koblenz 8'J 6, Keulen 35 9, Ruhrort 193 —9, Lobith 813 —2, Pan nerdense kop 790 3. Nijme gen 620 1, IJsselkop 768 onv, Eefde IJssel 290 —2. De venter 179 onv, Monsin 5462 ■onv, Borgharen 3887 p!.27 Belféld 1092 —10, Grave bte neden de sluis 502 pl.3 hoogwater Morgen, vrijdag 21 jan. Bergen op Zoom: 6.56 19.17 Ilansweert: 6,02 en 18.29 Terneuzen: 5.28 en 17.57 Vlissingen 4.59 en 17.23 Wemeidinge: 6.46 en 19.07 Dit secretariaat vormt een stuk integratie van de overi gens qua sfeer en stijl zichzelf blijvende vormingsinternaten. Fusie van de drie internaten, hoe wenselijk ook geacht, is zowel om historische als juri dische en subsidietechnische redenen nog niet mogelijk. In het zogenaamde „Zeeuws Vormingsberaad", het overleg kader dat tot de eerste aanzet tot samenwerking heeft geleid, hopen de 'besturen en directie van de vormingscentra de we gen en middelen te vinden om steeds dichternaar elkaar toe te groeien. Een van de meest logische redenen voor santen- werking was, zo werd gister middag tijdens een persconfe rentie op Het Zilveren Schor uiteengezet door dh directeu ren van de centra, dat er lan delijk gezien een gemeen schappelijk inzicht in het be grip „vormingswerk" aan ïtet ontstaan is. Bovendien wordt in onze samenleving steeds meer de noodzaak zichtbaar van het vormingswerk als middel om de maatschappelij ke veranderingen 1te begelei den, dan wel om ze in te leiden. Dit wil niet zeggen, dat het nu of later mogelijk zal zijn om het ene vormingscentrum zonder meer tegen het andere in te wisselen. Eik behoudt zijn eigen aanpak. Maar wei is het zo, dat de cursisten die de Zeeuwse vormingscentra be zoeken, uit nagenoeg dezelfde categorieën komen. Het princi pe van het vormingswerk zelf eist, dat de drie centra niet als eikaars concurrenten fungeren, maar dat zij elkaar zoveel mo gelijk aanvullen. Het Secretariaat Zeeuws Vormingswerk, hen van de eerste zichtbare «resultaten van het beraad van de afgelopen maanden, wordt beschouwd als een algemeen service-or gaan, waar verenigingen, ac- titegroepen, scholen enzovoorts met hun vragen naar het vor mingswerk terecht kunnen. Tezamen hebben de drie vormingscentra in Zeeland ie der jaar zo'n 8.000 mensbn over de vloer, waarvan de meesten uit Zeeland komen Zij hebben dan ook op een speciaal terrein een grote „marktinvloed". Tegelijkertijd beschikken zij over de kennis en de mensen, alsmede de ac commodaties. die hen heel speciale rol kunnen vervullen in wat met steeds duidelijker contouren ook in Zeeland zichtbaar wordt: „de educati on permanente" - de voortdu rende vorming van de menshn In het vormingsberaad is dat laatste dan ook een punt van herhaald overieg. linghn toe. Typerend is, dat van degenen die het oecume nisch vormingscentrum Hede nesse bezoeken, slechts 20 procent feitelijk verwant is aan de kerken. Niettemin heb ben deze kerken aan dh wieg van Hedenesse gestaan en in bestuurlijk opzicht levexen zij ook nog duidelijk hun in breng. Ds. H. Strating. een der bh- stuursleden van Hedenesse. schetst wat dit aangaat de taak van. de vormingscentra, van welke huize dan ook, al dus: „De uitdaging van het evangelie beantwoorden". Financieel roeien de vor- mingschntra met te korte rie men. De besturen en directies zijn dan ook wel bezorgd over de vraag hoe de centra moeten fungeren m een systeem van extern vormingswerk, dus bui ten het inthrnaatsverband. „In het subsidiebeleid schuilt een stukje internaats-ideologie". zegt de heer Wasterval. „Vor ming buiten het internaat om blijkt nog niet tot een levend begrip te zijn ghworden". De algemene bezuinigingsra ge laat trouwens de vormings centra ook zonder deze prohle- men, niet ongemoeid. De dag prijzen die aan de deelnemers worden bhrekend zijn geste gen van f 15.- tot ongeveer f 18,-. Men wil proberen de prijsverhoging jegens de groe pen die de centra bezoeken aanvaardbaarder maken door hht bieden van extra service, zoals het groepsvervoer „per eigen bus". Ook zulke puur materiële zaken kunnen on derwerpen van gesprek zijn bij het vormingsberaad. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De eerste openbare vergadering van de statencommissie voor onder wijszaken, gistermiddag in het provinciehuis, heeft weinig schokkende feiten opgeleverd. De commissie, die onder voor zitterschap van de heer C. Boender kalm en rustig een aantal subsidievoorstellen be sprak, had wel enkele vragen té stellen, onder meer betrek king hebbend op de inrichtings plannen voor de kanunniken woningen in het Abdijcomplex. Zoals bekenid, wordt hierin de collectie van het Zeeuws Museum ondergebracht. De commissie keek wat vreemd, toen zij gewaar werd dat een bedrag van f 20.000.- op de inrichtingskosten thans op twee ton begroot kon wor den bezuinigd. „Meestal krijgt men, na toewijzing van een eerste subsidieverzoek, later een vraag om een aanvullende subsidie," merkte de heer Geu ze op. De heer Van den Bos, lid van het college van G.S., antwoordde daarop: „Wij hopen met het bestuur van de Zeeuw se Museumstichiting, dat ze kans zien om binnen de begroting te blijven. Het schijnt te kun nen!" De heer Van Overbeeke vond, dat -de museumstioMinig het bezoek aan de collectie, als die straks in een waardige omge ving is geplaatst, moet stimu leren. „Er moet een groter deel van de Zeeuwse bevolking hij worden betrokken," merkte hij op. Uit de begroting 1972 van de museumstichting valt af te leiden, dat het museum in zijn nieuwe behuizing bepaald geen massa-attractie zal worden. De inkomsten aan entreegelden worden op 4000.- geraamd. (Van een onzer verslaggevers) GOES De industriebond van het N.V.V. betrekt van daag een eigen kantoor in Goes. Het „distrikt 6" (Zee land en een stukje Zuid-Hol land) van de industriebond zal van dat tijdstip af niet meer huizen in Breda, maar in het pand Kloetingseweg 82, Goes. Dit staat te lezen in een folder die de landelijke indus triebond dezer dagen het licht heeft doen zien. In „wie wat waar?" staan op een zeer overzichtelijke wijze de doel stelling, werkwijze, interne organisatie, nationale, regiona le en internationale adressen gerangschikt, benevens een overzicht van alle landelijke cao's en concern-cao's met daarbij de adressen van de concerns. De achterste pagina is inge ruimd voor de adressen van distrikt 6 van de bond en de Zeeuwse ondernemings-ca- o's. (ADVERTENTIE) Vraag nu wat dat voor uw bedrijfswelzijn kan betekenen aan Nixdorf in Rotterdam. Brian Davies was degene die wantoestanden rond de zeehondenjacht in Canada zelf in de publiciteit bracht. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De Canadese rege ring heeft op advies van een door minister Jack Davis inge stelde commissie, deze week be sloten om de jacht op jonge zeehonden in- de St. Laurens- baai, geheel te verbieden. Dat is gebeurd onder invloed van acties, die over de gehele we reld en ook Nederland, de af gelopen maanden zijn gevoerd. Aan deze actie is voo-r wat de provincie Zeeland betreft een groot aandeel geleverd door mevrouw de Jonge uit Axel. Zij heeft een aantal maanden ge leden een groot aantal dames gemobiliseerd, die sinds het mo ment de geruchtmakende jacht in de publiciteit kwam, onafge broken door' Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ge trokken om de aandacht op de Canadese moordpartij-en te ves tigen. Zo zijn er onder meer incidenteel acties gevoerd bij de pont, en werd-en duizenden protest-affiches en stickers aan de man gebracht. Regelmatig werd onder meer kontabt gehouden met het lari- (Van een onzer verslaggevers! DEN HAAG Thans zijn de data btekend van de reeds eerder door ons aangekondigde werkbezoeken die Prinses Be atrix en Prins Claus aan ae provincies Noord-Brabant en Zeeland zullen brengen. Het driedaagste werkbezoek aan Brabant is thans vastgesteld op 6, 7 en 8 juni en dat aan Zeeland op 27, 28 en 29 sep tember. Hoewel de program ma's nog in details moeten worden vastgesteld, is het wtel zeker dat de zorg voor hex milieu een belangrijke plaats in de bezoeken zal innemen, men. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Doordat dinsdagavond op de Ooster- schelde in de Witte Tonnevlije een lichtboei was uitgevallen, zijn in korte tijd vier schepen omhoog gevaren. Het waren de Nederlandse motorschepen Johnny, Luctor, Wijke en Huraa. Alle vier schepen Waren onderweg naar Wemeidinge. De Johnny en de Luctor konden op eigen kracht vlot komen. Het schip Luma, op weg naar Gent, geladen met vierhonderd ton erts, moest vlot worden getrokken door de sleepboten Eu Avant 15, Schotland en de Cobie M. van Muller uit Terneuzen. De Wijke, geladen met 200 ton bomen, moest eveneens sleep- bootassistentie hebben. delijke actiecentrum voor Ne derland iri Den Haag en de man achter de schermen van dit massale protest, de Canadees Brian Davis. Onder druk van de publieke opinie werd in april van vorig jaar de adviescom missie, onder meer bestaande uit biologen in het leven geroe pen, die de Canadese minister zou moeten informeren over de zeehonden-stand. Het daaruit voortvloeiende jachtverbod betekent niet ook automatisch het eind van de acties in Zeeland en de rest van Nederland. Ook op andere plaatsen bin nen de territoriale wateren van Canada wordt nog steeds ver woed gejaagd o-p jonge zeehon den, die commercieel zo geliefd zijn in verband met bun kost bare pels. -Mevrouw Hoefer, de Nederlandse vertegenwoordig ster van Brian Davis die deze mensonterende jacht in zijn eigen land aan de kaak stelde, heeft gisteren meegedeeld, dat zal worden doorgevochten tot de Canadese regering de jacht op alle zeehonden heeft verbo den. Op alle Nederlandse vrou wen heeft zij het beroep ge daan geen bont meer te dragen. De acties zullen vooropig on verminderd doorgaan, zo heeft mevrouw Hoefer in Den Haag aten weten. Daarvan zal dus de komende maanden in Zeeland waarschijnlijk nog wel het een en ander te merken zijn. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Haast alle ouders van de leerlingen van het Zeeuws Technisch Insti tuut zijn bereid om aan schoolgeld een fiks bedrag meer te gaan betalen als daardoor het voortbestaan van deze, haast vijftig jaar oude Zeeuwse onderwijsin stelling van de opheffing kan worden gered. Gistermiddag om vijf uur was er bij de voorzitter van het uit de nood geboren ou dercomité. de heer H. de Vriend ing. te Terneuzen, slechts een brief binnengeko men, waarin werd meegedeeld dat men de schoolgeldverho ging niet accepteerde. De verhoging v-an het schoolgeld bedraagt f 200 per jaar voor een leerling, die nu het dagonderwijs volgt en f 80 voor een leerling, die aan zijn praktijkjaar bezig is. De schoolgelden worden hierdoor f 700 voor de dagschoolleerlin gen en f 280 voor degenen, die in het praktijkjaar zitten. Doordat de ouders nu meer schoolgeld gaan betalen lijken j de grote financiële problemen voo-r het ZTI voor een groot deel opgelost. Tijdens een ver gadering op 18 december van het vorig jaar, waarvoor het schoolbestuur alle ouders had uitgenodigd, werd door het be stuur gezegd dat i.v.m. het te verwachten exploitatietekort van f 51.000 er geen mogelijk heden meer waren om na dit schooljaar de school nog lan ger te handhaven. Doordat op voorstel van de tijdens de vergadering' van 18 december gevormde ouder commissie (de ouders waren toen wel voor het behoud van het ZTI) nu de sterke verho ging van e schoolgelden is H. de Vriend. Samenvattend zegt de heer J. D. Cozijnsen, directeur van Het Zilveren Schor: „Het gaat om de vragen: wat biedt het veld aan behoeften en wat bieden wij om in die behoefte te voorzien?" Wat de vanzelfsprekendheid van de integratie betreft, mérkt de heer R. Wasterval (directeur Hedenesse) op „Het hele vormingswerk groeit naar dezelfde loelstel- (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG Het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft ter afsluiting van de jaar gang 1971 een speciaal nummer van „Trefpunt", het maandelijks verschijnend in formatieblad van dit ministe rie, gewijd aan de maatschap pelijke ontwikkeling in Zee land. Het nummer, dat (.er goed verzorgd uitziet, opent met een interview met de Zeeuwse gedeputeerde J. van den Bos, die opmerkt dat door het voor uit gaan van het inwonertal van deze provincie er meer geld beschikbaar komt voor verbetering van de sociaal-cul turele infrastructuur. Volgens de heer Van den Bos is er wat dit betreft nu een duidelijk opgaande lijn te bespeuren. Hij plaatst hierbij echter de volgende kantteke ning: „Maar toch, vooral op het platteland gebeurt nog te weinig. Met het maatschappe lijk werk loopt het goed, maar aan het maatschappelijk wel zijn zijn we nog onvoldoende toegekomen. Vooral voor de jeugd doen we nog te weinig. Voor de bejaarden, en die hebben we hier naar verhou ding meer dan in andere delen van het land, gebeurt al veel meer". Verder merkt de heer Van den Bos op dat er op sociaal- cultureel terrein in Zeeland nog veel gaat gebeuren. Hij wijst in dit verband op de activiteiten van de federatie van samenwerkingsorganen voor sociale dienstverlening, dienstverening, die er voor buitenlandse werknemers moet komen, bejaardenzorg en jeugdwerk. In het speciale nummer ko-mt verder de heer J. Sten- vert, voorzitter van de Divosa in Zeeland aan het woord over de wijze waarop hier met de bijstandwet wordt gewerkt. Hij merkt op dat er van de wettelijke mogelijkheden in Zeeland weinig' misbruik wordt gemaakt, maar is daar naast toch wel van mening dat de woonwagenbewoners in dit opzicht een probleem blij ven. Andere artikelen in het Zeeuwse nummer van „Tref punt" hebben betrekking op de gemengde a-instelling de stichting centrum voor maat schappelijke dienstverlening in het land van Hulst (déze instelling wordt een school voorbeeld van schaalvergro ting genoemd: de visie van de heer G. de Kok over de ont wikkeling van Zeeland, de wijze waarop het opbouwor- gaan Zeeland functioneert, de ervaringen van de nieuwe welzijnsraad in Vlissingen. het werken op een lomschool, gang van zaken in het stage centrum voor maatschappelijk werk in Zeeland,7 bejaarden- werk en de activiteiten van de mr. dr. Soumokilstichting te Middelburg. aanvaard, krijgt men aan ex tra schoolgeld een bedrag van f 34.000 binnen. Er resteert dan nog een tekort van f 17.000, waarvoor men subsi dies denikt te bunnen krijgen van de provincie en de ge meente Goes.'Het zei, waai* vooral praktisch georienteerde weg- en waterbouwkundigen worden opgeleid, kan in dat geval blijven bestaan. Waar schijnlijk gaat het schoolbe stuur in samenwerking met het oudercomité nu een verga dering beleggen om te bekij ken welke stappen daartoe moeten worden ondernomen. De heer De Vriend was gis teren wat de toekomst van het ZTI betreft bijzonder optimis tisch gestemd. „Het feit dat van de 200 ouders maar een ervan-het niet met de verho ging van het schoolgeld eens is, is een buitengewoon resul taat", zei hij. „Ik had dit over igens toch wel verwacht. Voor de mensen met het ZTI-dipIo- ma zijn enorme mogelijkheden weggelegd. Je komt zo overal tegen in leidinggevende posi ties".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3