Claus gepraat, nu actie geboden groko boeren PRINS WIL VAART ACHTER ONTWIKKELINGSHULP GROOTSTE GEHEIME JENEVER STOKERIJ ONTDEKT Politieke storm na arrestatie Een of twee nieuwe Tijlen in België van oud-premier CINZANO BASKEN GIJ ZELEN WERK GEVER Man dood op biervat gevonden in Oostburg Baksteen in de stortbak: instanties liggen er niet wakker van Hikken Rijnmond 1971 28.100 klachten Mansholt In Milheeze AFRIKANEN ZEGGEN „NEE" TEGEN AKKOORD Kamerleden Theodorakis moet vrij kunnen praten Minimumloon gauw recht van ieder Bejaarde man uit Koewacht verongelukt DEVEST WORDT NELISSEN TE ZWAAR Luchtgevecht in N.-Vietnam SLAGVELD deze week bij Goirlenaar stal graf- sierstuk voor graf van ouders Spanje blijft onrustig Man in Belfast in woning doodgeschoten JWtë$Cl/21/22jan:72 amsterdam f Directeur: Dr. W. A. J. M. Harks Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE DONDERDAG 20 JANUARI 1972 26e Jaargang No. 8755 Advertentiaprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot y.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) BREDA Dezer dagen publiceerden wij het be richt dat Amerikaanse milieu-specialisten erop hadden aangedrongen dat de bevolking een bak steen in de stortbak van het toilet zou plaatsen om aldus water te besparen. Waar een steen is, is geen water en alle beetjes hel pen. Die gedachte blijkt veel minder nieuw dan wjj dachten. Want we kregen een brief van de Engelse leraar J. van Vessem uit Brielle die ons afschrif ten overlegde van reeds vier jaar geleden met de Rijks-ideeën-organisatie en met de Drinkwaterlei ding der gemeente Rot terdam gewisselde cor respondentie- De heer Van Vessem had toen al hetzelfde idee aan de hand gedaan met een uit voerige berekening erbij. Gemiddeld trekken im mers zeven miljoen vol wassen, gezonde Neder landers dagelijks twee keer de wc door. Indien zij door het plaatsen van een baksteen per keer twee liter water zouden uitsparen, zou er over het gehele land dagelijks 28 miljoen liter water min der verspoeld en verspild worden. Over een geheel jaar maakt dat tien mil jard 220 miljoen liters.. Maar dat heeft op de betrokkenen geen indruk gemaakt. De Rijksideeën- organisatie antwoordde koeltjes dat haar brieven bus alleen tips van rijks ambtenaren aannam en die zijn blijkbaar nooit op dat idee gekomen. De Rotterdamse waterleiding antwoordde dat ze het idee wel kende, maar dat men van de suggestie van de heer Van Vessem geen gebruik kon maken, om dat de Nederlandse Nor malisatie en het Keu ringsinstituut voor wa terleidingartikelen KIWA „een spoelhoeveelheid van acht liter per stort vereisten". Gisteren hebben wij het KIWA opgebeld om te vragen hoe ze aan die acht liter kwamen. „Dat heeft een heel deskundige commissie wetenschappe lijk en proefondervinde lijk vastgesteld", luidde het serieuze antwoord. De woordvoerder van het VEWIN, de vereniging van waterleidingbedrij ven, was minder formeel. Die ging bij het voor lezen van de brieven van de heer Van Vessem steeds harder lachen. Tussen twee hikken in wilde hij wel kwijt, dat hij voor 't eerst van zo'n actie hoorde. En dat hij zich niet kon voorstellen dat er aandrang het woord is toepasselijk zou zijn tot bezuiniging op 't water omdat dui zend liter bij de aller duurste producenten nog geen gulden kost. Met z'n KIWA-collega was hij 't eens dat minder water per stort wel eens allerlei narigheden in de riolen zou kunnen ver oorzaken. En we hoefden ook niet te denken dat de waterleidingen belang hebben bij een zo groot mogelijke omzet, want in tegenstelling tot het gas en het electra adverteren ze nooit: „Doe meer met water". Maar de heer Van Ves sem is 't niet om finan ciële bezuinigingen te doen: „Ik dacht dat we ons water niet moesten verspillen", verklaart hij simpel. Maar zo eenvou dig is 't blijkbaar niet. ROTTERDAM (ANP) Het vorig jaar heeft de centra le meld- en regelkamer van het openbaar lichaam Rijn mond 28.100 klachten van het publiek ontvangen over stank en lawaai. Het aantal stankklachten was 79 procent van het totaal. In 1970 bedroeg het aantal klachten 17.600. Pi- Claus tijdens zijn openingstoespraak. (Vait onze Haagse redactie) DEN HAAG „De rijke wereld heeft haar goede wil de laatste jaren wel genoeg geuit. Wat wjj nu nodig heb ben is daadwerkelijke en on middellijke actie, die een doeltreffendheid van onze ontwikkelingsstrategie zal aantonen". Dit zei gistermorgen prins Claus in een toespraak waar mee hij het drie dagen durende symposium over de aanstaande wereldhandelsconferentie (Unc tad) in het Nederlands Con gresgebouw te Den Haag open de. „Er zijn inderdaad vele moei lijkheden te overwinnen", er kende de prins, „maar ik heb dikwijls het gevoel, dat techni sche problemen worden ge bruikt als een verontschuldi ging om weinig of niets te doen". De rijke landen zullen een rationele houding moeten aan nemen, aldus prins Claus, die als voorzitter van de nationale commissie ontwikkelingsstrate gie I97Ö-1980 het symposion zelf heeft georganiseerd, tegen over de eerder in Lima gefor muleerde wensen van de 96 ontwikkelingslanden. De derde Wereldhandelsconferentie in mei a.s. in Santiago, Chili, dient te leiden tot onmiddellijke te gemoetkoming aan die wensen. De vice-voorzitter van de Eu ropese Commissie, dr. S. Mans- holt, zei op het symposion d«t de EEG, de belangrijkste im porteur van agrarische produk- ten in de wereld, haar handels betrekkingen met de ontwikke lingslanden wil verbeteren. Verbetering van de handels betrekkingen zal echter niet mogelijk zijn, zolang de inter nationale markten chaotisch blijven en een gevaar voor de landbouwers vormen. De EEG is bereid haar landbouw aan te passen aan de internationale behoeften mits tegelijkertijd de wereldhandel wordt georgani seerd, door middel van produk- tie-overeenkomsten. Prof. H. G. Johnson van de London School of Economics acht een kans op een nieuwe dollarcrisis aanwezig. Hij zei op het symposion: „Er is een ern stig gevaar, dat de haasit, waar mede de ontwikkelde landen zijn teruggekeerd van de situa tie van het zogenaamde zweven van hun valuta tot het 'oude stelsel van vaste wisselkoersen, opnieuw de problemen in het leven roept, die tot de dollar crisis van 1971 hebben geleid". (Van onze correspondent) MILHEEZE In een grote schuur van landbouwer v.d. L. in Milheeze is gisteren een in aanbouw zijnde jeneverstokerij ontdekt. De geheime distilleer derij zou een capaciteit van 25.000 liter hebben gekregen: de grootste installatie waarop de politie in Nederland ooit beslag heeft gelegd. De politie kwam op het spoor van de jeneverstokerij na een anonieme tip dat in de bewuste schuur gestolen televisietoestel len waren ondergebracht. De zaak is in handen van de douanerecherche gelegd. Waar schijnlijk zal geen vervolging kunnen worden ingesteld, om dat er met de distilleerderij nog niet is j|èwerkt. BRUSSEL (ANP) Er is weer een „Tijl" in België op gedoken. Op de redactie van het Franstalige Belgische blad „La Cité" is gisteren een brief ontvangen, waarin iemand die zich „Tliyl de WUIqmc" noemt, beweert een" teaching van James Ensor uit het Brus selse museum voor moderne kunst te hebben gestolen. Dinsdag werd deze diefstal ontdekt. „Thyl de Wallonië" schrijft in zijn brief aan de redactie van „La Cité" dat hij de Ensor in uitstekende staat zat terug bezorgen als aan twee voor waarden wordt voldaan. Er moet in België een „diepgaan de vernieuwing van de politie ke zeden" komen en België moet Bangladesj erkennen. De briefschrijver zegt voorts dat hij tot zijn daad is gedre ven' door de „ontaarding van de politieke zeden in België". De met de hand geschreven brief is in Brussel gepost. Ook bij de RTB, de Frans talige Belgische omroep, is in de loop van woensdag zo'n brief binnengekomen. Het is niet duidelijk of deze brief van dezelfde afzender of van een ander komt. Ook deze anonieme briefschrijver deelt mee de tekening van Ensor te hebben gestolen en te zullen teruggeven als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Deze zijn: Mario Roy mans moet worden vrijgelaten en België moet Bangladesj er kennen. Mario Roymans is - de tot dusver enige en echte - Tijl (van Limburg) die vorige week tot twee jaar gevange nisstraf (waarvan 18 maanden voorwaardelijk) werd veroor deeld, omdat hij uit het BruS' selse paleis voor schone kun sten „De Liefdesbrief" van Vermeer ontvreemdde. De schrijver van de brief aan de R.T.B. voért als „be wijs" dat hij de „echte dief" van de Ensor is, aan, dat het papier waarop hij de brief schreef, van dezelfde samen stelling is als het papier waar. op een. namaak-Ensor gete kend was die voor de echte Ensor in de plaats was gehan gen. De brief is niet gedateerd en het handschrift is duidelijk opzettelijk misvormd. De 63-jarige Britse oud-premier van Rhodesië Garfield Todd en zijn 28-jarige dochter Judith, die door Ian Smith „in het be lang van de openbare veiligheid" in hechtenis zijn genomen. DEN HAAG (ANP) De P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer is van oordeel dat de Griekse componist Theodorakis tijdens zijn bezoek aan Neder land ongehinderd zijn mening over de Griekse binnenlandse situatie kenbaar moet kunnen maken. De socialistische kamerleden, Ter Beek van Van Thijn heb ben hiertoe in een serie schrif telijke vragen, een verzoek ge richt tot de ministers van Jus titie en van Buitenlandse Za ken. Zij willen o.m. weten of The odorakis verboden is uitspra ken te doen over de politieke situatie in zijn land, o.a. uit vrees dat dit de betrekkingen met Griekenland kunnpn scha den. DEN HAAG (ANP) —De laatste ontheffingen om mini mumloon te mogen betalen, die de minster van Sociale Za ken heeft verleend, zullen in de komende maanden aflopen. Dan zullen alle laagstbetaal den in Nederland, ongeacht beroep of geslacht, aanspraak kunnen maken op het wette lijk vastgestelde minimum loon. Dat is sedert 1 januari van dit jaar 187,80 bruto per week of f 813,80 bruto per maand bij normale arbeids duur. Een uitzondering vor men gehandicapte werkne mers. Het Ministerie van Sociale Zaken betwijfelt overigens of er ook het vrouwelijk huis houdelijk personeel in de praktijk dit minimumloon ont vangt. Hierover is het CBS om een onderzoek gevraawi. (Van onze correspondent) KOEWACHT De 67-jarige inwoner van Koewacht J. van de Bergen is gistermiddag in Koewacht gegrepen door een auto en daarbij zo ernstig ge wond, dat hij later in het zie kenhuis in Hulst is overleden. Het ongeluk gebeurde toen de heer Van Bergen met zijn fiets, komend uit Koewacht, de weg naar Axel wilde overste ken. Hij werd daarbij geschept door een personenauto, be stuurd door J. G. uit Axel. 11 11 DEN HAAG (ANP) Op verzoek van de. vice-premier en de minister van Financiën mr. R. Nelissen wordt door het kabinet overwogen om de behartiging van de belangen van Suriname en de Neder landse Antillen aan een ander lid van het kabinet toe te vertrouwen. Dit heeft eeh woordvoerder vgn de Rijksvoorlichtings dienst in antwoord op vragen verklaard. Dit zou moeten gebeuren in verband met de toenemende aandacht die deze belangen in de komende tijd zullen gaan vragen. De RVD legde er de nadruk op dat deze eventuele verschuiving van portefeuilles niet veroorzaakt wordt door een toenemende drukte op het Ministerie van Financiën. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY - LONDEN In Rhodesië was het gisteren, na de ernstige onlusten van de afgelopen dagen, betrekkelijk rustig. Maar politiek gezien brak een ware storm los over de arrestatie van de Brit Garfield Todd, oud-premier van Rhodesië, en diens 28-jarige dochter Judith. Vooral in Engeland laaide de veront waardiging hoog op. Premier Ian Smith heeft de Britse regering meegedeeld, dat de twee zijn gearresteerd omdat „dit nodig was voor de hand having van rust en orde in het land". Minister van buitenlandse zaken Douglas-Home, die dit gisteren in het Engelse Lager huis bekendmaakte, is kenne lijk allerminst tevreden met de uitleg van Smith. De hoogste Rhodesische functionaris van zijn departement vertrok gister avond nog naar Salisbury om de situatie ter plaatse te gaan onderzoeken. Veel kritiek kwam los van de kant van Labour. Wilson, die over Rhodesië een spoedbe raad had met premier Heath, heeft gezegd dat Ian Smith met de arrestatie van Todd, diens dochter en nog een aantal Afri kanen het voorgestelde ak koord praktisch heeft ver scheurd. Labour eist onvoorwaarde lijke terugtrekking van de commissie-Pearce, die in Rho desië de meningen over het ontwerpakkoord peilt. Leden van deze commissie hebben meegedeeld, dat de Afrikanen tot dusver in grote meerderheid „nee" tegen het akkoord heb ben gezegd. Twee commissie- HONGKONG - SAIGON (RTR) Radio-Hanoi heeft gemeld dat gisteren boven de provin cie Nghe An in Noord-Vietnam twee Amerikaanse Phantom- jachtbommenwerpers zijn neer gehaald. Hoe dat gebeurde en wat er van de inzittenden is geworden, werd er niet bij ver meld. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon deelde van zijn kant mee dat een Amerikaans vlieg tuig gisteren voor het eerst in bijna twee jaar een Noordviet- namese Mig-21 omlaag heeft geschoten boven Noord-Viet- nam. Het luchtgevecht had zich ontwikkeld, nadat andere Ame rikaanse vliegtuigen tijdens een verkenningsvlucht onder hevig vuur van conventionele en raketbatterijen waren geko men. Radio-Hanoi meldde dat de Phantoms waren, neerge schoten toen ze bewoond ge bied bombardeerden. leden werden in Fort Victoria weggejoeld, toen ze probeerden de inhoud van het akkoord uit te leggen. Na de hevige onlusten van dinsdag zien de negerwijken in Gwelo er uit als een slagveld. Er zijn veertig arrestaties ver richt en de totale schade wordt geraamd op bijna een half mil joen gulden. De autoriteiten hebben de Afrikaanse Nationale Raad verantwoordelijk gesteld. De internationale commissie van juristen in Genève heeft gisteren de Brits-Rhodesische overeenkomst fel bekritiseerd. In- de regeling zijn niet vol doende waarborgen ter be scherming van de persoonlijke vrijheden en het recht op poli tieke activiteit van de Afri kanen. (ADVERTENTIES) Rood of wit fles 0.75 liter-605" 38* BREDA „Wat u hebt uitgehaald is zeld zaam lelijk. Verder wens ik er geen woord aan vuil te maken. Ik zal u conform de eis van de officier van justitie veroordelen tot honderd gulden boete of tien da gen". Met neergeslagen ogen luisterde de Goirle naar naar de Bredase politierechter. Hij knikte en zei: „Dat is goed" om vervolgens beschaamd te verdwijnen. Hij stond terecht voor een niet -alledaags ver grijp: diefstal van een grafsierstuk. Zijn oog was, toen hij met zijn hond aan de wandel was en een kerkhof passeer de, op een grafsierstuk gevallen, dat hem bruik baar leek voor het graf van zijn ouders. Zijn broers en zussen hadden al het een en ander aan het graf gedaan en de Goirlenaar had niet ach ter willen blijven. „Ik wilde ook wel wat doen", zei hij, „maar ik had er geen geld voor". Daarom had hij het sier- stuk, In de vorm van een opengeslagen boek op een marmeren sok keltje, onder de arm mee naar huis genomen, enkele weken gewacht en het vervolgens op het graf van zijn ouders ge zet. „Is dat nu de ma nier om de nagedachte nis van uw ouders te eren"?, vroeg de politie rechter. „Nee", gaf de Goirlenaar berouwvol toe. „Maar ik dacht, dat dat ding daar toch maar 'nutteloos lag te vallen". Maar „het ding" lag er niet zo maar te vallen. Want de nabestaanden van de overledene, op wiensgraf het sierstuk was geplaatst, hadden het al heel gauw gemist en waren alle kerkhoven in Tilburg en omgeving afgesjouwd om het terug te vinden. En niet tever geefs. (Van ónze redactie buiten- land) MADRID Terwijl de stu denten in Madrid zich gisteren vrij rustig hielden kwam de ETA, die ijvert voor een onaf hankelijk Baskenland, in ac tie. Enkele leden van de bewe ging ontvoerden bij Abadiano de 44-jai'ige directeur Lorenzo Zabala van een fabriek van meetinstrumenten. Enige tijd geleden werden 183 arbeiders van het bedrijf, die deelnamen aan een staking voor hogere lonen, ontslagen. De ETA eist nu, dat deze mensen weer in dienst worden genomen, anders zal de heer Zabala worden terechtgesteld. Bovendien eist de ETA, dat de lonen met bijna zevenduizend gulden per jaar worden ver- hoogd en dat er een democra tisch gekozen ondernemings raad wordt ingesteld. Het ultim -m loopt maan dag af. Vandaag vergaderen de aan deelhouders. Op de agenda staat o.m. een eventuele ver plaatsing van de fabriek naar een „ontwikkelingsgebied" el ders in Spanje. De ETA kwam vorig jaar in het nieuws met de ontvoering van de Westduitse consul Eu- gen Beihl. De politie in Madrid heeft voorlopig met veel machtsver toon een eind kunnen maken aan de studentendemonstraties Maar voor vandaag, de derde verjaardag van de dood van de student Enrique Ruano, staat weer een grote demon stratie op het programma. „De grootste in deze reeks" hebben studentenleiders laten we- (Van onze correspondent) OOSTBURG Gisterochtend is de 59-jarige Oostburger E. Cauwels dood op een biervat aangetroffen achter café De Tol. De man werd gevonden door het dienstmeisje van de exploitant van het café. Een snel gewaarschuwde arts kon slechts de dood constateren. Het politie-onderzoek is in middels afgerond. Er zal geen sectie worden verricht op het stoffelijk overschot. Gerachten in Oostburg dat de man is dood gevroren, werden door een woordvoerder van de politie tegengesproken. De juiste doodsoorzaak is niet bekend. Wel was bekend dat de man, ademhalingsmoeilijkheden had; De heer Cauwels heeft café De Tol dinsdagavond na slui tingstijd verlaten. Om half een gisternacht heeft het dienst meisje op de achterplaats van het café nog een kort gesprek met hem gehad. Het dienst meisje dat bij de familie, die het café exploiteert, inwoont, was door haar vriend thuis ge bracht. Het dienstmeisje: „De heer Cauwels vroeg nog naar mijn vriend, want die heeft hem al een paar keer een lift gegeven, maar mijn vriend was al weer weg". Het meisje is vervolgens naar bed gegaan. Ze heeft hem toen nog wel horen praten, „maar dat kan hij ook in zichzelf heb ben gedaan". Toen het dienstmeisje gister morgen de achterdeur van het café opengooide om de matten te kloppen, zag ze de man op het biervat zitten. BELFAST (RTR) Een buschauffeur in Belfast, Syd ney Agnew, is in zijn woning voor de ogen van zijn kind en zijn schoonmoeder doodge schoten. Het zesjarige kind had de deur geopend nadat er was gebeld. Toen Agnew naar vo ren kwam, werd hij door twee mannen met revolvers doodge schoten. Agnews 81-jarige schoonmoeder kreeg een kogel in haar voet. De twee moordenaars ont kwamen in hun auto. De buurt waar d'a moord gepleegd werd is overwegend protestant. (ADVERTENTIES) land- en tuinbouw rai tentoonstelling land en tuinbouwmechanisatie dagelijks geopend van 9-17 uur/ zaterdag 22 jan. van 9-16 uur/ toegangsprijs f4,- I^^TTU^njetten^aan^NS-station^^ ten. DIEPVRIES]

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1