GROTE ZORGEN OM ZEDELIJK VERVAL Opperrabbijn wil mentaliteit in Israël redden CLAUS OPENT SYMPOSIUM Goetrmetrws over financieren. Scherpe aanval Kennedy op beleid Nixon Over Derde Wereld Ombudsteam van NVV en PvdA in Haarlemmermeer binnenland buitenland INKOMEN CRISIS BIESHEUVEL OP ARUBA Van Lanschot in Roosendaal: brengt een zeer uitgebreid diensten pakket in bank- én assurantiezaken dichterbij, voor West-Brabant en Zeeland. Als het om financieren voor bedrijven en instellingen gaat, biedt F. van Lanschot, Bankiers een scala van mogelijkheden. Bij het ad viseren en bemiddelen daarin gaat zij zorgvuldig tewerk in het belang van de betrokken partijen. Een snelle afhandeling en goede begeleiding zijn daarbij vaste regel. Laat u eens adviseren.Van Lanschot is nu ook in Roosendaal. F.van Lanschot bankiers „GEEN VOORUITGANG" Pleidooi voor geestelijk welzijn VPRO vraagt vernietiging van berisping „Advies Raad van State over Waver publiceren papier oor uw pen DS'70 50-plussers Woensdag 19 januari 1972 10 Opperrabbijn Untermann (Van onze correspondent in Israël) TEL AVIV De Israëlische samenleving maakt een ernstige crisis door. Zelfs de in hogere sferen levende opperrabbijn Unter mann maakt zich over de tekenen van zedelijk verval van z(jn volk in eigen land zorgen. Terwille van de zuivering van de onfrisse wind, die over liet openbare leven stormt is de oude rabbijn uit zijn ivoren toren gekomen en heeft hij contact gezocht met vooraan staande persoonlijkheden uit alle richtingen om Israël in nieuwe, betere banen te leiden. Sedert de kanonnen langs het Suez-kanaal zwijgen en de aandacht van de publieke opinie van de bloedige oor- logspinspanning is afgeleid zijn tal van sociale spannin gen en onrechtmatigheden naar boven gekomen. De Zwarte Panter-beweging in Jeruzalem gaf op geweld dadige wijze uiting aan de diepe kloof welke de joden van oosterse "oorsprongen, de sefardiem, van de „blanke jo den" dc Asjkenaziem, scheidt. De corruptie in de voetbalwereld en in de grote regeringsindustrieën is een maat van het zedelijk verval. De toenemende jeugd-crimi- naliteit en prostitutie, hst ag- gressieve gedrag van de au to-bestuurder en het opval lend groot aantal gewapende bankovervallen wijzen op een snel verslechterende mentaliteit".'Het is nègr -tè vroeg oia--.4&'- ware our^aek-. van dbze scheuren in- de Is raëlische samenleving te be palen. Het lijkt er echter op alsof Israël pas in 1971 de grote sociale en economische omwenteling, die de zesdaag se oorlog in 1967 teweeg hbeft gebracht, is gaan ver werken. In die vier jaar zijn de tradi tionele waarden ontzet. Uit dit aanpassingsproces aan de zeer snelle industrialisatie en de ermee gepaard gaande ver-Amerikanisering (emi gratie uit het westen) is de Israëli als een grote individu alist tevoorschijn gekomen. De gemeenschapszin, die zo kenmerkend was voor de op bouw van dit land en in het kibboetssysteem zijn hoogte punt vond, is op de achter grond geraakt. Alteen als het om de verde- A diging van h,et land gaat "slaan _de Israëli's nog.dé han- -den in ,-elkaar. -Maar- bij,.het wegvallen van de druk van buiten-af spelen ze wolf en schaap met elkaar. Zelfs de doktoren zagen er niet tegen op tachtig procent van de '.ieken uit de ziekenhuizen naar huis te sturen om hun overigens niet onrechtvaardi ge looneisen kracht bij te zetten. Geen wonder dat de verpleegsters dezelfde weg insloegen en het ziekenhuis leven lam legden. De diepter liggende oorzaak van deze stakingen en tal van andere in essentiële dienstverleningsbednjven (posterijen, elektriciteit, bus- verkeer, havenarbeiders) is het bij de Israëli's sterk le vende gevoel, dat het natio nale inkomen niet gelijk wordt verdeeld. In een kapi talistische maatschappij is dat een vanzelfsprekend ver schijnsel. Maar in het door de Arbei derspartij van de socialiste in hart en nieren Golda Meir geregeerde Israël is dat niet zo gewoon. Zeker niet als de ongelijkheidsgroei zich vol trekt in oorlogstijd en een aantal oorlogsprofiteurs er nogal opzichtig met de winst vandoor gaat. De regering van mevrouw Golda Meir heeft voor deze ontwikkeling niet voldoende oog gehad. De leiders van de Arbeiders partij hebben niet gezien, dat het vertrouwen van hel volk in de regering door de weelde-uitspattingen van de nieuwfe rijkaards ernstig is geschokt. Praktisch geen stem lieeft zich vier jaar ver heven tegen de bouw van flats 4n noord Tel Aviv die zo tegen de 150-.000 gulden per stuk grif van de band gaan en voor de Israëli die op normale wijze zijn boter ham verdient evenzeer bui ten zijn bereik liggen als de maan. Om van de glanzende nieuwe auto's, die hier toch al van wege d»a hoge belastingen drie maal duurder zijn dan in Europa en de peperdure door regeringsfunctionarissen bezochte restaurants nog maar niet te spreken. De Is raëlische pers heeft bij het openleggen van deze maat schappelijke wonden een be langrijke rol gespeeld. De kranten schreven al tij dens de uitputtingsoorlog over de opvallende welvaart van een klein deel van de be volking. Bij het ontbreken van een effectieve oppositie in de Knessbth, het parle ment, heeft de pers deze functie op verrassend open hartige wijze overgenomen. Via de grote kranten Haar- etz, Yedioth Achronoth en Maariv. is de laatste maanden een reeks schandalen in grote regeringsindustrieën in de publieke belangstelling ge bracht. Ministers en hoge overheidsfunctionarissen werden afgeschilderd als be langrijke handlangers in cor ruptie-zaken van nationals omvang. Tegen deze ver dachtmakingscampagne van de Israëlische pers is eerste minister Golda Meir op te krasse en nogal onbegrijpe lijke wijze van leer getrok ken. Zij beschuldigde de hoofdre dacteuren ervan het land in de banen van het fascisme te lekten.- Dat is niet de manier om de overigens beslist niet malse en zo nu en dan onge gronde kritiek in de bladen tegemoet te treden. Het de mond willen snoeren van de pers, ben door de censuur toch al veel geplaagd medi um, is juist een van de trek jes van het fascisme. Op die verontwaardigde toon speel den de hoofdartikelenschrij vers het door mevrouw Gol da Meir opgelaten venijnige baltetje dan ook terug. Juist dit debat tussen de bladen en de eerste minister weerspie gelt tevens het politieke ka rakter van de crisis in de Is raëlische samenleving. De Is raëli verliest langzaam maar teker het vertrouwen in de uitvoerende macht. En die uitvoerende macht is de Ar beiderspartij, die sedert de uitroeping van de staat Israël in 1948 onafgebroken op alle niveaus aan 's lands touwtjes trekt. En omdat ook in Israël „macht corrupt maakt" en hbt stelsel van evenredige verkiezingen het contact tus sen de kiezer en gekozene tot een farce maakt is in we zen de Israëlische democratie als systeem in opspraak. Alleen een grondige wijzi ging van het kiesstelsel dooi de invoering van het. reeds jarenlang door David Ben Goerion bepleittg districten stelsel en het wijken - vande oude pioniers-garde kan het staatsbestel de hoognodige impuls geven. DEN HAAG (ANP) Be kende mannen uit de wereld van de internationale organisa ties, zoals prof. dr. J. Tinber gen, dr. S. L. Mansholt, vice- president van de Europese Commissie, dr. A. H. Boerma, directeur-generaal van de We reldvoedselorganisatie, R. K. A. Gardner, directeur - secreta ris van de Economische Com missie voor Afrika, dr, Paul Prebisch oud-secretaris-gene raal van de UNCTAD en Ed win Martin, voorzitter van het Development Assistance Com mittee van de OESO, houden een inleiding op het symposium over de aanstaande Derde We reldhandelsconferentie (UNC TAD III), dat de Nationale Commissie Ontwikkelings strategie 1970—1980 vanaf van daag tot en met vrijdag in Den Haag houdt. Prins Claus, voorzitter van da Nationale Commissie Ont wikkelingsstrategie 1970 1980, opent het congres, dat ten doel heeft de openbare meningsvorming ten aanzien van de Derde Wereldhandels conferentie te activeren. Vijf tig personen uit verscheidene landen zullen discussiëren over UNCTAD III. Deze groep van 50 personen bestaat uit topfunctionarissen van inter nationale organisaties, deskun digen op verschillende deelter reinen van UNCTAD, verte genwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisa ties en politici. „UNCTAD-in-actie", een uit 14 deelnemende groepen sa mengestelde actiegroep, heeft in een publicatie ter gelegen heid van het symposium een eigen discussie georganiseerd, De actiegroep vindt dat de 50 geselecteerde deelnemers een typische vertegenwoordiging vormen van het establishment. De eigen discussie heeft ten doel ook anderen aan bod te laten komen. Die discussie wordt vanavond in het Bel Air Hotel in Den Haag gehouden. De actiegroep verwacht daar o.m. Paul Prebisch, Mansholt, ORANJESTAD (ANP-) Premier B. Biesheuvel heeft gisteren in gezelschap van de Antilliaanse eerste minister O R. A. Beaujon een bezoek aan Aruba gebracht. (ADVERTENTIE) Molenstraat 8, Roosendaal, tel.; (01650)-34994, postgiro 1065831, postbus 26, telex 54549. WASHINGTON (UPI) Drie dagen voordat president Nixon zijn „State of the inii- on"-boodschap zal uitspreken heeft de democratische senator Edward Kennedy een uiterma te scherpe aanval op de Ame rikaanse binnen- en buiten landse politiek gedaan. „Na de vooruitgang op het terrein van de burgerrechten die onder zes presidenten werd geboekt is de loop der geschiedenis nu tot stilstand gekomen... de keten is gebro ken, er is geen vooruitgang meer, er zijn geen resultaten te noemen", aldus Kennedy. De senator sprak in de pers club in Washington bij het be gin van zijn campagne voor de HOOFDDORP (ANP) Het NVV en de Partij van de Arbeid in de gemeente Haar lemmermeer hebben besloten gezamenlijk een bureau op te richten, waar iedereen terecht kan met vragen over arbeids recht, sociale verzekering, huurgeschillen enz. Het ombudsteam zal bij wij ze van proef drie jaar gaan functioneren. Het bureau be gint in februari te werken in Badhoevedorp, Hoofddorp, Nieuw-Vennep, Rijsenhout en Zwanenburg. De plannen om een ombuds- bureau in te stellen bestonden al geruime tijd. Er is nu tot oprichting besloten omdat de komende huurharmonisatie bij veel mensen probleiMn zal oproepen. verkiezing van een democrati sche president in november. Hij heeft herhaaldelijk gezegd zelf geen ambities voor deze post te hebben. Niettemin werd zijn rede al gemeen Kennedy's eigen „Sta te of the union" genoemd. Hij noemde hierin de oorlog in Vietnam het belangrijkste vraagstuk. „Als ooit een presi dent gekozen werd om een einde aan een oorlog te ma ken, om de smetten weg te wissen die door Vietnam op ons zijn gekomen, dan was dat wel Richard Nixon. Sinds 1908 zijn nu vier jaar verstreken. We weten dat duizenden Noord- en Zuidvietnamese mi litairen. tienduizenden on schuldige mannen, vrouwen en kinderen in 1972 in Indo-Chi- na zullen sterven om de sim pele reden dat president Nixon niet zal toestaan dat de regering in Saigon door de knieën gaat, voordat hij zeker is van een nieuwe ambtster mijn". zo verklaarde Edward Kennedy. De 39-jarige senator uit Massachusetts zei dat het bank roet van de Amerikaanse politiek inzake Vietnam slechts geëvenaard wordt door „de schande van onze politiek tegenover India en Paki stan". Nadat Nixons initiatief inzake de toenadering tot Chi na had geprezen voegde Ken nedy daaraan toe: „Laat ons bidden dat de geschiedenis ons niet zal leren dat de prijs die we betaald hebben onjuist was, omdat we daarmee andere landen en hogere waarden kwijtraakten". Kennedy kritiseerde de re- gering-Nixon voor haar hou ding tegenover de economische crisis, „die zij tegemoet trad met verontschuldigingen in plaats van met een pro gram". Boerma, Edwin Martin, Prof. Tinbergen, de ministers Boer- tien en Langman en een aantal Kamerleden. Voorts wordt een groot aantal leden van actie groepen en geïnteresseerden verwacht. De aan de actiegroep deel nemende groepen zijn: Mela- n-ia Gilde, Federatie Vormings centra, NKIJ, Stichting We reldwinkels, Werkgroep Maat schappij kritiese Vakbeweging, Suriname Komité, Angola Ko- mité, CLASC, Latijns-Amerika Aksiegroepen, Hongerkrant. Internationaal Sekretariaat Aktiegroepen, Sjaloom, Kerk en Ontwikkelingssamenwer king en Werkgroep UNCTAD III van de commissies buiten land aan universiteiten en ho gescholen. DEN HAAG (ANP) De vermindering van het aantal lesuren op scholen voor voort gezet onderwijs zal volgens het Nederlands Klassiek Verbond uitlopen op vermindering van ons geestelijk welzijn. De gees teswetenschappen zullen onder de vermindering van het uren- tal te lijden krijgen ten behoe ve van de exacte vakken, meent het verbond. Het heeft dit geschreven aan de leden van de vaste commis sie voor Onderwijs van de Eerste Kamer. Het afgelopen ja-ar is, aldus het verbond, dui delijk geworden „dat aan een niet gering aantal leerlingen, hoewel zij gekozen hebben voor gymnasium of verwante oplei dingen, in afnemende mate ge legenheid wordt gegeven zich te bekwamen in de beide oude talen, indien zij tenminste een diploma willen behalen dat niet aanmerkelijk minder mo gelijkheden maatschappe lijk en wetenschappelijk biedt dan het voormalige". Als de gymnasia al standen scholen zouden zijn, moet men de mogelijkheid van een zeer aantrekkelijke opleiding, die wordt voorbehouden aan een bepaalde bevoorrechte kring, niet opheffen, maar haar in te gendeel in -democratische zin toegankelijk maken voor ieder Wiens aanleg daarmee in over eenstemming is, en niet aan hoe langer hoe meer jongeren het voorrecht ontnemen een dergelijke opleiding te volgen, aldus het Nederlands Klassiek Verbond. DEN HAAG (ANP) De VPRO heeft gisteren voor de Raad van State vernietiging gevraagd van de berisping door de toenmalige minister Kiompè van CRM wegens een radio uitzending in september 1970 over sabotage in het leger. De omroep zegt door de berisping onverdiend nog eens extra in een kwaad daglicht te zijn ge zet, waardoor vele leden hun lidmaatschap hebben opge zegd. De VPRO vraagt ook om schadevergoeding voor het le denverlies, het verlies aan goodwill en werfkracht. De Kroon zou de hoogte van die vergoeding naar billijkheid moeten vaststellen. Volgens de VPRO gaat het om minstens 37.000 gulden. De Rotterdamse hoogleraar administratief recht, prof. mr. H. Th. J. F. van Maarseveen, betoogde dat deze zaak op de VPRO het odium heeft gelegd dat hij de veiligheid van de staat en de openbare orde in gevaar heeft gebracht. „In fei te is hij hierdoor ervan be schuldigd dat hij de vrijheid van meningsuiting heeft mis bruikt". Volgens minister Klompé had de uitzending door de inhoud en door het suggestief karakter sabotage in de hand gewerkt. Prof. Van Maarseveen bestreed dit. „Er is niet gebleken dat de uitzending enig effect heeft ge had op sabotage in het leger" Prof. Van Maarseveen daagde landsadvocaat mr. E. Drooglee- ver Fortuyn uit, mee te delen of de minister feiten kent, waaruit blijkt dat de uitzen ding het effect heeft gehad dat meer sabotage werd gepleegd. Maar de hoogleraar verwachtte niet dat hij een duidelijk ant woord op zijn vraag zou krij gen. DEN HAAG (ANP) Staats secretaris mr. J. H. Grosheide van Justitie dient naar de me ning van de Kamerleden P. Dankert en mejuffrouw N. Ba- rendregt (beiden (PvdA) spoe dig het advies te publiceren dat de Raad van State geruime tijd geleden uitbracht met be trekking tot de asielaanvraag van Ralph Waver. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle qevallen een» is met inhoud# c.q. strekking. Na de storm van kritiek op Drees en zijn makkers, ver wachtten we als bedrogen kie zers toch wel 'n reactie van de partij, welke dank zij die be drogen kiezers in de regering is gekomen. En dat er nogal wat zich-bedrogen-voelende k ers zijn, blijkt wel uit de reacties in deze rubriek en de uitslag van de onlangs gehou den NIPO-enquête. Zelfs is de voorzitter van een afdeling in Eindhoven van DS'70 zo teleurgesteld, dat hij onlangs aftrad, zo las ik enke le dagen geleden in de krant. Het is zo typisdh, dat zo'n voorzitter niet meer achter het verkiezingsprogram van DS'70 staat, dat moet tenminste aan genomen worden. Als er dan niemand bij DS'70 te vinden is, die hem kan vertellen, dat er wèl gehandeld wordt in de geest van 't verkiezingspro gramma, dan kan toch wel worden aangenomen, dat er veel fout zit bij DS'70. Dit toont m.i. ook duidelijk zijn. Als men zo'n voorzitter niet kan overtuigen, kan men de kiezer zéker niet overtuigen, want die horen nooit en te nim mer waarom de DS'70- ministers de onsympathieke maatregelen genomen hebben, welke bjj de verkiezingen niet aangekondigd zijn. Wèl kwam ene Drees jr. met 'n bezuinigingsplan van 1500 milj. gulden, duidelijk bedoeld als lokkertje. De be volking en met name de kie zers, zijn hier duidelijk inge trapt. Men kreeg 't met de voorwendsels van Drees niet veel beter, zoals veelvuldig werd beweerd, maar na nu pas blijkt veel en veel slech ter!! Er wordt naar alle waar schijnlijkheid maar wat aan gerommeld bij DS'70. Men is blijkbaar nog te beroerd of ongeschikt om zijn eigen afde lingsvoorzitter (nl. die van Eindhoven) van de gevoerde politiek te overtuigen. Bestaat DS'70 "eigenlijk nog wel? TETERINGEN KLAAS RUITERSMA In uw artikel 50-plussers van vorige week dinsdag treft mij de houding van de zaken vrouw, die in haar jonge ja ren, waarin de wereld door de oorlog werd geteisterd, om gang had met een Duitse sol daat. Zij heeft daardoor blijk gegeven, dat de bezetting haar niets deed. Het onrecht, het bedrog, de vernietiging en wegvoering van gezonde jongb mensen heeft bij haar geen ergenis of walging gewekt. Zij zag alleen de man die haar lief had en was blind voor de verachte aanwezigheid van ie dere bbzetter, hoe aardig de persoon in kwestie ook mocht zijn. Enige verantwoordelijkheid ontbrak haar, waardoor zij haar jonge leven zelf heeft verminkt. Haar kind heeft nooit zijn vader gekend, waar door haar zoon veel te kort is gekomen. Enig schuldbesef blijkt niet uit het gesprek. En dat is het meest trieste van haar leven. Dat ha-ar ouders af kerig waren van het feit, dat hun dochter omgang met een Duitse soldaat had, scheen zij niet te beseffen. Evenwel is het te betreuren, dat haar ou ders tijdbns haar zwanger schap en bevalling niets meer met haar te maken wilden hebben. Als ouders mag je je kind in de beroerdste omstan digheden niet in de steek la ten. Daarmede gaven db ou ders geen blijk van verzoe ning. En juist in de omstan digheden waarin de jonge vrouw het meest de steun van haar ouders nodig heeft, laten zij verstek gaan. Dat door de ze houding de vrouw keihard is gbworden, laat zich denken. In deze tijd komen ook veel soortgelijke situaties voor Wanneer veel jonge mensen van onze tijd eens zouden be denken welke "ie gevolgen kunnen zijn van een leven zonder enige verantwoorde lijkheid, zou veel verdriet worden voorkomen. Indien de ouders hun kinderen met evenveel liefde en zorg omrin gen als zij groot zijn, moet een gekneusde jongen of meis je van zijn (haar) ouders ver wachten, dat in alle omstan digheden zij met open armbn klaar staan. Dit is de raad van een 65-plusser. BREDA E. HOOGSTRATEN (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9