EINDHOVENAAR VECHT TEGEN PRIKKELDRAAD Fel verzet Afrikanen tegen beginselakkoord „Loyaliteit is basiseis voor elke officier" Springer krijgt stukken van SPD ers Tuchtklas en streng arrest afschajfen ZWART RHODESIË MAAKT FRONT GOUVERNEUR KMA: Actrice Peronne Hosang «verleden Srijftaal in niewe speling Mr. Scholten vraagt om erkenning Bangladesj STERN Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten binnenland buitenland Spreeuwen- zwerm tot vriesdood veroordeeld commentaar iedereen weet-Aspirine helpt PLUNDERINGEN Sergeant Roovers 10 februari voor krijgsraad „KIJKSTAKING" IN ZWEDEN OFFICIEREN TOT MINISTERS: Woensdag 19 januari 1972 9 RADFORD, VIRGINIA (AP) De gemeente raad van Radford heeft met grote instemming van de publieke tribune besloten een lastige zwerm spreeuwen in de buurt te laten bespuiten met een wasmiddel. Het gevolg daarvan is, dat de dieren hun veren- dek niet meer kunnen reinigen en gedoemd zijn van kou te sterven. Boeren in en om Rad- ford hebben geklaagd, dat de zwerm van onge veer 150.000 vogels het graan verwoest, terwijl de dieren op hun verza melplaatsen in de stad een stank als van een vuilnisbelt veroorzaken. De man, die het voor stel tot bespuiting van de vogels had ingediend, de natuurbeschermer Glenn Dudderar, vergeleek de spreeuwen met „vliegen de ratten" en beweerde, dat zij zeer in staat zijn ziekten te verspreiden. „Als er een rattenplaag in de stad heerste, zou U dan tegen rattenbestrij ding zijn?" betoogde .hij. Raad en publiek ant woordden met gejuich. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Als Harry Bijnen dagdroomt, droomt hij van een mooie ochtend. Kom pleet met een vriendelijke zon. Dan stelt hij zich honderden sioere mannen in keurige blau we overalls voor. En die man nen wrikken overal alle prik keldraad los, en rollen dat draad op. Om het te vervangen, als het al vervangen dient te worden, door mooi. vriendelijk, glad draad. „Het is niet voor niks", zegt Harry Bijnen, „dat prikkel draad associaties oproept met concentratiekampen. Prikkel draad is iets ergs. Ik kan je verhalen vertellen van de el lende, die prikkeldraad heeft aangericht, verschrikkelijk ge woon". Het veertigjarige Eindhovense gemeenteraadslid wil komen tot een landelijke actie om prikkeldraad uit Nederland te bannen. Hij verwacht daar een groot heil van voor kinderen, bejaarden, fietsers en derge lijke. Harry Bijnen: „Niemand reali seert het zich. zo schijnt het, maar prikkeldraad heeft doden op het geweten. In Zeeland is een man gedood door prikkel draad. En in Oosterwijk bij voorbeeld. Daar ook. Daar is een bejaarde man blijven han gen in prikkeldraad rond een watertje. Hij kon zich met geen mogelijkheid meer los rukken. Hij is dan ook ver dronken." En dan zijn er de gevallen, zegt Harry Bijnen. waarbij zwaar lichamelijk letsel wordt toegebracht: mensen die een oog verliezen, mensen die gro te littekens oplopen. En de „kleine" gevallen, waarbij mensen alleen maar kleren scheuren of vrij onbeduidende schrammen oplopen, Harry Bijnen: „Nuchter be schouwd houd je het niet voor mogelijk, dat prikkeldraad nog wordt geduld. Je snapt niet, dat de mensen niet hebben ge zegd: Ja, maar dat kan toch niet. Misschien weet ik wel hoe dat komt. Er bestaan dom weg geen statistische gegevens over. Als die er waren stond het hele land op zijn achterste poten, daar ben ik van over tuigd." Harry Bijnen, en de leden van zijn actiecomité, putten hun overtuiging uit gesprekken met vertegenwoordigers van de rijkspolitie in Brabant: „Uit politiedossiers blijkt, dat het aantal verwondingen en ver minkingen door prikkeldraad toeneemt." „Prikkeldraad zal best bedoeld zijn opi mensen uit een be paald gebied te weren. Maar het werkt domweg niet", zegt de heer Bijnen. „Wijs jij me eens de jongen die zich door prikkeldraad laat weerhouden. Jongens klimmen er tóch over heen. Zo zijn jongens. God dank wel". „Ik heb de indruk dat prikkel draad een Nederlandse hobby is. In ons land staan duizenden en duizenden kilometers van dat spul. Als er ergens een nieuw plantsoen komt, en dat moet worden afgerasterd, dan zetten ze, hup, er prikkel draad omheen. En daar kun nen kleine kinderen dan weer invallen. Ze denken er, verdo rie, niet eens over na, wil ik wedden". Het actiecomité wil op zo kort mogelijke termijn tot een lan delijk streven naar de afschaf fing van prikkeldraad komen. A ctiegroepen van onderwijzersorganisaties propageren open- lijk, dat als men een „t" hoort, men ook een „t" moet schrijven, dat er geen onderscheid meer tussen „ei' en „ij" be hoeft te zijn. Het schoolkind in Groningen zal dan heel wat meer de „n" schrijven dan het kind in Brabant. En wat gaan we doen met de Zeeuwse en Westbrabantse „h"? „Met de gulp van zein gond joech de agraarieur den inbreekur weg" is voor een noorderling niet te lezen, omdat hij niet weet, dat een hond een gulp heeft. Spreektaal is geen schrijftaal. De regel «van de gelijkvormig' heid is nog altijd een van de grondregels van de spelling. Dus in het enkelvoud hond met een „d", omdat we in het meer voud en in samenstellingen die „d" horen. De „b" aan het ein de van een woord en in samenstellingen dient gehandhaafd en niet te veranderen in een „p", want dan zou „hepuu" goed zijn, waar de Amsterdammer wellicht „heeft - u" mee bedoelt. De grondregel van de gelijkvormigheid en tevens de „image" van het woord spelen een rol in de geschreven spelling. Wij lezen geen aaneengeregen letters, wé lezen een beeld. En dat beeld is bij twee vereenvoudigingen in de laatste kwarteeuw (Nederland bezit met zijn spellingsvereenvoudigingen een zeld zaam record) er niet duidelijker op geworden. De dubbele „ee", de dubbele „oo", ze zijn praktisch verdwenen. „Gooche len" en „zeevaart" bestaan nog met die zeldzaam wordende lettertekens. Eén stap verder en we schrijven „e" waar we de bedoelen, (zodat „speling" zich op deze manier van „spee ling" onderscheidt) en de „ee", waar we „eej" zeggen. Voor de klankloze „u" vinden we dan een nieuw letterteken uit. Maar „leturteekun" heeft niets met een letterteken gemeen. Zo min als „gaaraazju" voor iedereen direct als garage te lezen zou zijn. Leraren en onderwijzers slagen er meestal zeer redelijk in de kinderen Frans, Duits en Engels bij te brengen. Ook zodanig, dat ze het kunnen schrijven. Dan schijnt men wel te beseffen, dat de school niet de norm is, waarop het kind zich moet rich ten, maar dat de maatschappij die norm is, de maatschappij, die na het „doorgangshuis-school" komt. Die maatschappij nu is de eigenaresse van haar cultuur en de uitingsvormen daar van. Niet de toevallig min of meer progressieve leerkracht, die op eigen houtje hervormt. Deze leerkrachten en allen, die het goed menen met onze spelling, kunnen de deskundigen rustig hun gang laten gaan. Die deskundigen beseffen al, dat ook de spelling een groei proces is. Verdere vereenvoudiging op dit moment voert tot verdere taalverarming. Daarom zijn we het eens met het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen, welk bestuur besloten heeft zich tegen iedere verdere wijziging van de nu geldende spelling te ver zetten. „Onder de leden zal een enquête gehouden worden, waarin wordt gevraagd het standpunt over de spellingskwestie aan het bestuur kenbaar te maken", zo deelt het bestuur zijn besluit in een communiqué aan het A.N.P. mede. Over de de mocratie in die vereniging zouden we echter best een hartig woordje willen wisselen. Want welk bestuur bepaalt eerst zijn standpunt en gaat dan horen wat er onder de leden leeft? Nu het uitgerekend over onze nieuwste spelling gaat, lijkt ons dit een spelling-speling van het noodlot. (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur buitenland) GWELO (Rhodesië) De blanke minderheids regering van premier Ian Smith in Rhodesië wordt de laatste dagen geconfronteerd met een steeds feller wordend verzet van de Afrikanen tegen de voor genomen regeling met Engeland. Vooral in Gwelo, de tweede stad van Rhodesië met 41.000 Afrikaanse en 11.000 blanke Inwoners, is het gisteren weer tot grootscheepse demonstraties en gevechten met de Politie gekomen. Ongeveer achtduizend beto gers rukten op naar het cen trum van de stad, maar alle toegangswegen werden door politie en leger versperd. Toen de menigte weigerde gehoor te geven aan het bevel tot ver spreiden, moest er traangas aan te pas komen om de op dringende demonstranten het oprukken te beletten. Volgens sommige berichten vielen er ook schoten. Twee jongelui zouden daarbij verwondingen hebben opgelopen. Een van hen zou er ernstig aan toe zijn. Gisteren zouden twee Ier den van een Britse Commissie hoorzittingen in Gwelo houden over de aanvaardbaarheid van het beginselakkoord. De zittin gen werden maandag al in verband met de onlusten afge last. Later op de dag trokken de demonstranten, waaronder vooral veel jongeren, naar de negerwijken en gingen zich te buiten aan brandstichting éft plundering. Vooral aan ge meentegebouwen werden grote vernielingen aangericht. Tegen de middag tekenden zich bo ven de stad rookkolommen af van brandende gebouwen, waaronder een postkantoor, een restaurant en bijstands kantoren. Zeker zeventig pro cent van de Afrikaanse arbei ders in Gwelo legde gisteren het werk neer. Het verzet, dat tot nu toe nooit sterk was door de grote rivaliteit tussen de negerstammen, schijnt in Rho desië nu beter op gang te komen door de nieuw gevorm de African National Council (A.N.C.). Aan het hoofd van deze be- weging staat de 48-jarige Af rikaanse bisschop Zabel Moe- zorewa van de methodistische kerk. Hij zegt dat het A.N.C. geen politieke partij is maar een nationaal front, dat alle Afrikanen duidelijk moet ma ken „hoe gevaarlijk de gevol gen zullen zijn van aanvaar ding van de Brits-Rhodesische voorstellen". Bisschop Moezo- rewa wil „de stem en wil van de zwijgende Afrikaanse meerderheid laten horen en voelbaar maken". De Rhodesische regering gaf later een verklaring uit, waar in o.m. werd gezegd dat een Afrikaanse jongen om het le ven is gekomen doordat hij op de vlucht voor de politie een ongelukkige val maakte. Bij gevechten met de politie en militairen kreeg een betoger een banjonetsteek. Er zijn ruim vijfenzeventig personen gearresteerd. Twee plunde raars kregen schotwonden en zijn gearresteerd, aldus de verklaring. IAN SMITH tegenstand (Van een onzer verslaggever») ARNHEM De dienstplich tig sergeant G. Roovers uit Oosterhout aal 18 februari voor de krijgsraad in Arnhem moeten verschijnen. Hij zal zich dan moeten ver antwoorden voor _zijn dienst weigering op politieke gron den sinds december vorig jttr. Op het ogenblik zit sergeant Roovers in Nieuwersluis waar hij in voorlopig arrest blijft tot de behandeling van zijn zaak. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Het A.R.- Tweede Kamerlid mr. J. N. Scholten uit Andel heeft door middel van schriftelijke vra gen. bij de minister van Bui tenlandse Zaken aangedrongen op spoedige erkenning van de republiek Bangladesj. Hij heeft bovendien ge vraagd te bevorderen, dat Bangladesj wordt toegelaten tot belangrijke internationale organisaties zoals de V.N. Wanneer de Nederlandse re gering nog niet tot erkenning van de jonge republiek zou kunnen overgaan dan wil mr. Scholten weten aan welke voorwaarden Bangladesj moet voldoen om een dergelijke er kenning te verwerven. De regering van Bangladesj heeft Nederland nog niet ge vraagd om erkenning. De stand op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis voor hulpverlening aan de slachtoffers van het conflict India-Pakistan, heeft de 450.000 gulden overschreden Het Rode Kruis hoopt dat eind volgende week de half miljoen gulden zal wordtm bereikt. •>1 HAMBURG (DPA) Van twee afgevaardigden van de SPD in de Westberlijnse bondsdag is onomstotelijk ko men vast te staan, dat zij de binnenlandse nieuwsdienst van het Atex-Springereoncern re gelmatig vertrouwelijke of ge heime documenten over de Ostpolitik van de bondsrege ring hebben toegespeeld. Dit heeft het Hamburgse week blad „Stem" bericht. Deze twéé sociaal-democra ten zijn Franz Seume en Willy Bartsch. Volgens „Stern" is aangetoond, dat Seume docu menten, waarin opzettelijk zetfouten waren aangebracht, aan Springer hebft doorgege ven. Beide afgevaardigden staan bekend wegens nun ver zet tegen de Ostpolitik van Bonn. ANEBY (UPI) De 180 leden van de doopsgezinde ge meente in het Zuldzweedse dorp Aneby hebben voor drie maanden hun televisietoestel opgeborgen. Volgens dominee Goethe Henriksson hebben de gelovi gen meer dan genoeg van „seks, geweld en gevloek" in de tv-programma's. Hij zei te verwachten, dat meer doops gezinden in het land dit voor beeld zullen volgen. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG De offieie- renverenigingen hebben in een rapport aan de minister van Defensie en van Justitie gead viseerd de tuchtklasse in Nieuwersluis en het streng ar rest, waaronder eenzame op sluiting wordt verstaan, af te schaffen. De wterkgroep van genoem de verenigingen, die het rap port heeft opgesteld, vindt wel dat de strafklasse gehandhaafd moet blijven voor die gevallen waarvoor deze beter functio neert dan hét huis van bewa ring. Maar voor het overige vindt de werkgroep dat deze straf fen niet langer meer passen in het pakket van tuchtrechtelij ke sanctitemiddelen. Verder worden in het rap port als straffen aanbevolen: verzwaard en licht arrest met een maximum van veertien dagen, geldboeten van een tot maximaal f 100 en strafdien- sten van een tot maximaal vier uur pter dag tot maximaal acht dagen en een berisping. De beslissing tot een even tuele heropvoeding van onwil lig of zich opzettelijk onaange past gedragen van militairen moet door een militaire rech ter worden genomen. De op voeding moet plaats vinden in een strafklasse. De verenigin gen van officieren, die het rapport van de werkgroep h'ebben overgenomen, tellen rond 10.000 leden. BREDA „Loyaal zijn. Niet alleen naar boven. Naar alle zijden, ook ten opzichte van degenen die hij leiden moet". Aldus for muleert de gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie, brigade-generaal W.K. Brederode, na enig nadenken de basiseigen schap waarover iedere mo derne officier volgens hem moet beschikken. Generaal Brederode be woont nu ongeveer een half jaar lang als gouverneur het historische „blokhuis", naast de ingang van de aca demie. Hij heeft het razend druk gehad, maar het be valt hem goed in Breda, evenals zijn echtgenote en zijn twee kinderen, jonge twintigers beide. De gou verneur: „Mijn vrouw was niet zo enthousiast toen ze hoorde, dat we naar Breda gingen. We hadden net een klein huisje gekocht in een stil en bosrijk stukje Brabant. Ik zei haar, dat ze toch eerst even mee moest gaan kijken. Het was tenslotte niet eens dit huis, maar de stad zelf, die haar en onze dochter in verrukking bracht. Na die eerste stads wandeling stond voor hen vast: we gaan naar Breda. Dit huis hadden ze toen nog niet eens gezien". Mevrouw Brederode: „Het is wel erg groot. Je mist de intimiteit van een normaal huis. Maar je went eraan". De gouverneur: „Mij spreekt de historische achtergrond van dit huis, het kasteel en de hele stad wel aan. Ik ben direct be gonnen de geschiedenis er van te bestuderen". Er wordt wel gezegd dat de KMA goede officieren aflevert, maar dat die na enige tijd bij de troep veel van hun pas verworven wetenschappelijke kennis in de ijskast moeten zetten, hun op de KMA verworven en getrainde kritisch waar- nemings- en beoordelings vermogen moeten vergeten, gewoon om zich te kunnen handhaven tegenover meer deren die niets op hebben met hun zogenaamde mo dernisme. Is dat zo naar Uw mening? De gouverneur: „Dat wordt weieens zo geformu leerd ja. Ik ben het er niet mee eens. Overigens kun nen wij hier op de KMA niet meer doen dan de toe komstige officier een stevi ge basis te geven. Ervaring moet hij opdoen bij zijn wapen of onderdeel. Daar moet hij zich ontplooi en". Zijn er dan geen hogere officieren die „flauwe kul" zeggen tegen wat de KMA de cadetten tegenwoordig bijbrengt, en er op staan dat de jonge officier zich voegt naar hun meer traditionele inzichten? De gouverneur: „Als die er nog zijn, dan zijn het er weinig. De kwaliteit van de KMA-officieren is goed, ook in relatie met hetgeen hij op de academie heeft geleerd. De krijgsmacht Is tegen woordig voortdurend in op spraak. Irriteert U dat? Stelt het U teleur? De gouverneur: „Ik moet eerlijk zeggen dat sommige zaken weieens mijn Irrita tie opwekken. Maar teleur stelling of frustratie: nee. Ik ben al vanaf 1938 in het leger en daarvoor bij de Bijzondere Burgerwacht in Amsterdam. Ik heb alle fluctaties in de publieke waardering voor de gewa pende wacht meegemaakt. Ik ben het een en ander gewend dus. Bovendien vind ik het normaal dat in deze tijd van minder span ning door de bevolking wat gemakkelijker wordt ge dacht over zaken die ver band houden met de veilig heid". Denkt U nu, op de dag van vandaag anders over de KMA-opleiding dan een jaar geleden? De gouverneur: Niet principieel. Voor mij was het altijd al moeilijk te verteren dat men op de HBS en gymnasium geleg de wetenschappelijke on derbouw niet benutte en slechts volstond met een pure beroepsopleiding. Ik had er overigens geen idee van hoe omvangrijk de we tenschappelijke studie op de KMA inmiddels was ge worden. Ook het niveau er van verraste me. Een officier kan In het leger dus wei wat doen met zijn wetenschappelijke ach tergrond? De gouverneur: „Die we tenschappelijke opleiding is primair bedoeld om de offi cier ertoe te brengen zich tegenover élk probleem zelfstandig en kritisch op te stellen. Ik ben ervan overtuigd dat dit in de krijgsmacht, in zijn latere loopbaan, stellig uit de verf komt". WIM KOCK. Laten wij ons uit Het veld slaan door een plotseling op komend hoge druk gebiedje, compleet met ijzige toestanden en meer ongerief? Het anL woord luidt: „Neen, wij laten ons niet uit het veld slaan door enz..." Daarom maar eerst even over het prille, het jonge, het gelukkige. Hassan Bin Joessef, dorpeling ergens in het gewel dige Maleisië, vindt het een vreemd gevoel dat hij vader wordt. Nu is dat weer niet zo vreemd als het lijkt, want Hassan is 106 jaar oud. Twee jaar geleden trad hij voor het eerst van zijn leven in het huwelijk. Voor zoveel jeugdig elan buigen Wij eerbiedig het hoofd. ■ér Zijn vrouw Medah, die 80 jaar jonger is, is wat trots op de toekomstige jonge vader. „Hij lijkt zo oud als-ie is", zegt Medah, „maar hij ge draagt zich al* iémand van hooguit tachtig". Hetgeen op zijn minst een merkwaardige uitspraak mag heten. Voor het kantongerecht ft» het goede Terneuzen, moert gisteren een Turkse gastarhei- der, een Turkse buitenlandse werknemer kan ook, als tolk voor een landgenoot de eed afleggen. Geheel In stijl: „Zo waarlijk helpt mij God Alldhrnachtig" Het is echt weer om iemand koud te maken! Overigen) zijn er ook men sen die het al te zout ma ken. Er zullen wel meer metaal bazen zijn die zich aan de acties zullen prikken. Hotelrevue, zo meldt het blad van het Verbond van Ned. Ondernemers, meldt een belangrijke vinding. Een Ame rikaan heeft een automatische spaghetti-vork ontwikkeld: een druk op de knop in de steel van de vork en de deeg sliertjes winden zich om de vorktanden. De Italianen zul len hem dankbaar zijn, zegt VNO. Er zal nog meer tijd resten voor een siësta. Nixon: die Muskie-t. •ér We zullen zien vrienden, wie er gaat winnen. Maar dat duurt nog even. Mij ziet u morgen terug. Gegroet. ME RIJN. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SEROOSKERKE In Se- rooskerke is vorige week over leden de actrice Peronne Ho- sang. Zij is 83 jaar geworden. Zij is maandag gecremeerd in Westerveld. Peronne Hosang heeft jaren lang deel uitgemaakt van de vaste hoorspelkern. Zij trad ook voor de televisie op. Zij is o.a. verbonden geweest aan de toneelgroep Theater en aan het toneelgezelschap Globe. (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot au de baard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zennwpH- nut, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, nieti werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Atgesal-balsem. Onmiddellijk In de huid doordringend, werkt Alge- sal diep op de weefsels in tot aan da haard van de pijn (zonder opper vlakkige warmtesensatie ot irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsel» en spieren tot In de gewrichten. Ren- matische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevort van_verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tuba Aigesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGhhAL, bij alle apoth. «n drog.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7