Plan voor Zeeuws lectuurcentrum SCHAA TSPRET IN ZEELAND Brug bij Terneuzen weer geopend Provinciale raad van kerken in Zeeland opgericht Veerboten worden bij opbod verkocht Boer Verhaert moet voor tweede keer bedrijf verplaatsen STOEPENZOUT: EEN SEIZOENARTIKEL DAT ERIN KOMT KWALITEIT MAASWATER VAN INVLOED OP MEREN EN BEKKENS IN DE DELTA OESTERPUTTEN WORDEN VERWARMD VMZ over zacht water ongerust MIDDELBURG VESTIGINGSPLAATS Minder koud Hulpvaardige Hagenaars aangehouden NA INGEVALLEN VORST Rijkspolitie van Hulst heeft portofoons L. de Leeuw waarschijnlijk opvolger wethouder Prins in raad Goes stad streek Byzantijnse mis in St.-Jansteen Legende MESTSTOFFEN Fa. DE MOOR- VLAEMINCK Woensdag 19 januari 1972 3 (Van onze verslaggevers) SCHOONDIJKE-HULST- GOES Als de vorst aan houdt zullen deze week nog de Zeeuwse schaatskampi oenschappen worden verre den. Dames, heren en junioren strijden vrijdag om het kortebaankampioenschap van Zeeland op de Molen kreek in Schoondijke. De Zeeuwse kampioenschappen op de lange baan voor da mes en heren vinden ijs en weder dienende, zaterdag plaats op de ijsbaan in Zie- rikzee. Het gewest Zeeland van de KNSB organiseert deze laatste wedstrijden. Schaatsliefhebbers kun nen deze week waarschijn lijk nog tereehit op de Mo lenkreek van Schoondijke, in Middelburg, Zierikzee, Goes en Hulst op het Bok- kegat in Wissenkerke en op het Grote Gat in Oostburg. Dank zij het omdei-spuiten van banen in Breskens, Cadzand, Groede, Sint-Jan steen en Vogelwaarde kan de bevolking uit deze plaatsen waarschijnlijk vandaag reeds de schaatsen onderbinden. De stukgevaren sluis wordt op zijn plaats gevijzeld. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI: Van het zuidwes ten uit verdere stijging van temperatuur tot boven het vriespunt. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddfeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3, min temp: omstreeks normaal, max temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een gteheel droog etmaal: 30 procent. Voor vrijdag: aan tal uren zon: 0 tot 4, min temp: van ongeveer normaai tot 4 graden boven normaal, max. temp: omstreeks nor maal, kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een gehteel droog etmaal: 40 procent. Hoogwater Morgen, donderdag 20 jan. Bergen op Zoom 6.16 en 18.37, Hanswefert 5.29 en 17.54, Terneuzen 4.52 en 17.19, Viis- singen 4.23 en 16.45, Wemel- dinge 6.06 en 18.27. waterstanden Konstanz 254 onv., Rheirifel- den 165 -3, Straatsburg 160 pl. 22, Plittersdorf 266 pl. 1, Maxau 325 -1, Plochingen 135 pl. 3, Mannheim 129 -9, Stein- bach 118 -4, Mainz 163 pl. 4, Bingen 66 -5, Kaub 84 -6, Trier 242 -5, Koblenz 95 -5. Keulen 44 -13, Ruhrort 202 -3, Lobith 815 -1, Pannerdense kop 793 -2, Nijmegen 621 -3. IJsselkop 768 -2, Eefde IJsse) 292 -9, Deventer 179 -6, Mon- sin 5462 pl. 2, Borgharen 3860 -27, Btelfeld 1102 pl. 8, Grave beneden de sluis 499 -2. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De zee scheepvaart op het kanaal Gent - Terneuzen kan sedert gisteravond om vijf uur weer doorgang vinden. Men is er in geslaagd de brug met behulp van hydraulische persen om hoog te krijgen. Het wegver keer moet, zolang de herstel lingswerkzaamheden aan de be schadigde brug duren, worden omgelegd. Sedert vijf uur vanavond zijn vijf zeeschepen vanaf het ka naal naar zee en toen vanaf de Westerschelde naar Gent ge varen. Het is momenteel zeer druk met de zeescheepvaart op het kanaal. De schade aan de brug wordt op ruim een half miljoen gulden geschat. Het Poolse vrachtschip „Nowi Sacz" moet nog in Terneuzen blijven. Technici van rijkswaterstaat zullen nog nader onderzoeken hoe lang de herstellingswerk zaamheden zullen duren. De brug is door de schok van de aanvaring ongeveer dertig centimeter in noordelijke rich ting verschoven. (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN In de parochiekerk van Sint Jan- steen begint zaterdag 22 janu ari om kwart voor zeven een dienst volgens de Byzantijnse ritus. De gezangen hierbij worden verzorgd door het Utrechts Byzantijns Koor o.l.v. dr. Miroslaos Antonowycz. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De Middelburgse nieuwbouw Dauwendaele wordt de vestigingsplaats voor de toekomstige Zeeuwse Biblio theekgemeenschap. Deze centrale gaat op den duur alle Zeeuwse bibliotheken omvatten- De voorloper van deze over koepelende organisatie, de Stichting Federatieve Provin ciale Bibliotheekcentrale, fun geert feitelijk als „kwartier maker". Deze stichting heeft thans een bouwplan voor de huisvesting van haar eigen ap paraat en een deel van haar boekenbezit ingediend. Een ouder plan, dat was gebaseerd op een verbouwing van de prof. dr. Kohnstammschool in Goes, is geheel verlaten, om dat het onvoldoende mogelijk heden tot expansie had. In het nieuwe gebouw dat betrekkelijk klein is, maar niettemin anderhalf miljoen gulden gaat kosten, zullen worden ondergebracht: het personeel van de pro vinciale bibliotheekcentrale, het magazijn van deze een trale, de besteladministratie van de provinciale bibliotheek voor Zeeland, de eigen administratie, de boekverwerking en bin derij van een viertal provinci ale bibliotheken. Ook de on derwij sbibliotheekdienst van de PBC krijgt er een plaats je. Vanuit het nieuwe „lectuur centrum" zullen ook in de toe komst nieuwe activiteiten worden geleid, zoals de lec tuurvoorziening voor bejaar den en voor toeristen, de bi bliobussen en andere vormen van dienstverlening aan het publiek. De stichtingskosten kunnen geheel worden gedekt, mede (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Na een aantal voorbereidende verga deringen van vertegenwoordi gers van provinciale organen van de diverse kerken en uit de diverse plaatselijke raden van kerken in Zeeland is thans opgericht de provinciale raad van kerken in Zeeland. Deze raad bestaat uit verte genwoordigers van de Neder lands Hervormde Kerk, de r. k. kerk, de gereformeerde kerken, de evangelisch luther se kerk, de doopsgezinde broe derschap en de remonstrantse broederschap. Verder nemen deel aan de raad vertegen woordigers van de Kontakt groep Jeugd en Oecumene en van de plaatselijke raden van kerken in de provincie Zee land. Zedelijke gemeenschappen die zich met de kerken ver want weten, kunnen indien zij dat wensen als gastleden mee werken. Het is dan wel nodig dat daaromtrent door de leden van de raad overeenstemming is verkregen. Het secretariaat van de provinciale Raad van Kerken is gevestigd in de Lombardstraat 1 te Middel burg, tel. 01180-6731. De taak die de raad zich stelt, wordt in de statuten als volgt omschreven: „De raad van kerken in Zeeland wil zich in samenspraak en in sa menwerking met de plaatselij ke raden van kerken met de Raad van Kerken in Neder land en met andere regionale beraden inzetten voor de be vordering van de eenheid dei- kerken in getuigenis en dienst. De raad wil dat doen door eeri overlegorgaan te zijn ten behoeve van het oecumenisch streven zoals het vooral door verschillende plaatselijke ra den van kerken in Zeeland wordt gedragen. dank zij grote subsidies van rijk, provincie en gemeente. Het provinciaal bestuur heeft voorgesteld een bijdrage a fonds perdu van f 100.000 te verlenen. Dit bedrag zal wor den onttrokken aan het pro vinciaal ontwikkelingsfonds. In het kader van het bijzonder regionaal welzijnsbeleid, kan aan de stichting nog eens 150.000 worden toegedacht. (Van een onzer verslagge vers). MIDDELBURG Voor de veerboten Prins Willem I en Oosterschelde breken de nada gen aan. 't Provinciaal bestuur heeft machtiging van provinci ale staten gevraagd om beide scheepsjes die op de dienst Hoedekenskerke-Terneuzen hebben gevaren, bij openbare inschrijving te verkopen. De ponton met bijbehorende toegangsbrug aan de Schelde- kade te Terneuzen, zal even eens aan de meestbiedende worden verkocht. De twee veerboten dateren uit de vroege dertiger jaren en zij hebben een groot deel van hun ge- ■schiedenis gemeenschappelijk. Zij waren onder andere be trokken bij de evacuatie van de Franse troepen van Wal cheren in de meidagen van 1940. Beide schepten werden na de laatste overtocht bij Breskens tot zinken gebracht, maar later gelicht. De Ooster schelde en de Prins Willem I waren ook gelijktijdig het doel wit van een geallieerde lucht aanval op Vlissingen, op 21 mei 1943. De twee schepen braken daarbij doormidden. In 1946 kwamen zij, hersteld en wel, en na zes meter te zijn verlengd, wteer in de vaart. (Van een onzer verslaggevers! KALLO „Ajs ge hier ont eigend wordt legt ge d'r op toe. Dat is bij ons heel anders dan bij jullie in Nederland" Dit zegt landbouwer R. Ver haert, een van de boeren in de omgeving van Kallo, die gedu peerd is doordat het onteige ningscomité de toegezegde vergoedingen met 30 procent wil terugschroeven- Voor landbouwer Verhaert hebben de op handen zijnde onteigeningen ten behoeve van het industriegebied op de lin- ker-oever wel een zeer trieste bijsmaak. Het is namelijk de tweede keer ibnnen zes jaar. (Van een onzer verslaggevers) BREDA —De Bilt ver wacht na donderdag onder koelde neerslag en dus gladde wegen. Dan is het de hoogste tijd voor het stoepenzout, dat vooruit ziende mensen nu al in huis hebben of halen. Stoe penzout is een nog jong ar tikel van de Koninklijke Zout uit Boekelo. Als pro- dukt is het al lang bekend als wegenzout. In kleine verpakkingen, van tien tot twintig kilo, heet het nu stoepenzout. De nationale zoutindustrie maakt er flink wat reclame voor, want „we bevinden ons nog in de introductiejaren". Dat blijkt ook wel uit de reacties van de detailhan del. Bij deGruyter verkoopt men geen zakken stoepen zout. Bij Albert Heijn en de Co-op wel, maar daar had men nog geen idee van de omzet. De Profimarkt in Breda bezag het seizoenar tikel als „een moeilijke handel". „Je hebt er nooit genoeg of altijd teveel van". Waarmee de Profi- markt-mensen maar wilden zeggen dat de enige tiental len zakken die ze er van hebben, liggen in een hand omdraai kwijt zullen zijn als het eenmaal ijzelt, maar dat nabestellen weinig zin heeft omdat het alweer voorjaar is als de nieuwe voorraad arriveert. Het in Zuidwest-Neder land wijd vertakte levens- middelenbedrijf van An- dré van Hilst daarentegen is zeer enthousiast over het stoepenzout. „We hebben er verleden jaar heel wat suc ces mee gehad en nemen het ook nu weer ruim in voorraad. De praktijk is wel dat de mensen het pas beginnen te kopen als ze hun huis niet meer uit kun nen door de gladheid". Er is nog een reden waarom ze bij André van Hilst blij zijn met stoepenzout: „Vroeger werd de voorraad keukenzout weggekocht om de gladheid te bestrijden. Dan was er vaak geen zout genoeg voor de gewone huishoudelijke doelein den". dat hij zijn bedrijf moet ver plaatsen. Nu is de kans groot, dat hij er helemaal mee zal moefen stoppen, als de schade loosstelling. ..voor h(jt -geleden verlies niet wordt opgetrok ken. „Ik heb eerst mijn be drijf aan de overkant van de Schelde gehad", vertelt deze landbouwer. „Daar moest ik vertrekken voor de industrie en dat zal nu hier weer moe ten gebeuren. Die eerste ontei gening is nog geen zes jaar geleden". Hij zegt zelf van heel die verandering geen cent beter te zijn geworden. Even als de meeste collfega's is ook Verhaert niet te best te spre ken over de gang van zaken in België rond heel deze ontei geningskwestie. MIDDELBURG Dc twee jongemannen die op 4 januari de 9I-jarige Middelburger laat op de avond vriendelijk thuisbrachten, maar daarna verdwenen met medeneming van ruim f 300 zijn gearres teerd. Zij werden aangehouden door de politie in Meppel, waar al spoedig bleek dat de recherche in een aantal Neder landse steden, onder andere Maastricht, Den Haag en Ven- lo, belangstelling voor hen heeft. Overal pasten zij de zelfde tactiek toe als in Mid delburg, door op late avonden oude en eenzame wandelaars naar huis te begeleiden om ze vervolgens te bestelen. HSet tweetal, W.F.R. (23) en W.T.S. (24), is afkomstig uit Den Haag. Bij verhoor door de Middelburgse recherche gaf het tweetal toe dat het de 94-jarige Middelburgse heer Maas op de avond van vier januari had thuisgebracht. Zij ontkenden echter dat zij de man voor f 300 hadden besto len. Ook al zou bewijs van deze diefstal niet geleverd kunnen worden, dan zal toch berech ting plaatsvinden. In anderen, soortgelijke, delicten door hen gepleegd is vermoedelijk wel bewijs te produceren. (Vanonze Haagse redacteur) DEN HAAG Volgens mi nister Udink (waarnemend voor Drees van verkeer eD waterstaat) zijn de lozingen op de Maas van Luikse agglo meratie van groot belang voor de kwaliteit van het water in de deltameren en de spaarbek kens in de Bicsbosch. Dat antwoordt de minister het eer- ste-kamerlid Rang van D'66. Het is daarom belangrijk, dat er in Luik een grote riool waterzuiveringsinstallatie wordt gebouwd. De plannen daar voor liggen klaar. De Bel gische regering betaalt 80 pro cent van de kosten, het Luikse gemeentebestuur neemt de ex ploitatiekosten voor haar reke ning. De heer Rang wil dat Ne derland de overige 20 procent investeringskosten betaalt, maar Den Haag voelt daar maar weinig voor. Als argu ment voert de heer Rang aan dat Nederland wel bereid is mee te betalen in het afvoeren van het zout van de Franse kalimijnen (verontreiniging van de Rijn). bovenstrooms van Luik be vindt zich ook nog de indus trie-agglomeratie in het Sam- bre-gebied. Volgens het minis terie van verkeer en water staat is de invloed van lozin gen in dit gebied minder groot op de kwaliteit van het water in de Nederlandse drinkwater bekkens. Minister Udink zegt wel toe er bij de regering in Brussel te blijven aandringen op een daadwerkelijke bestrijding van de waterverontreiniging aan de bron. Tenslotte is het nog niet bekend, hoeveel de bestrijding van de vervuiling van de Maas per inwoner gaat kosten voor de regio's Lim burg en Noord-Brabant. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE De plotseling ingevallen vorst heeft de oesterkwekers in Zeeland tot snelle maatregelen genoopt. Zodra de kwekers zagen aankomen dat er, naar Zeeuwse klimaatomstandigheden gerekend, strenge nachtvorst te verwachten was, zijn zij overgegaan tot het kunstmatig verwarmen van hun oesterputten. Deze vindt men met name in Yerseke nog bij tientallen. Met behulp van oliestookin- stallaties wordt het zilte water in de oesterputten op een con stante temperatuur van 2 a 3 graden boven het vriespunt gebracht. Op die manier hoopt men erin te slagen, de kostba re handelsvoorraad aan Franse oesters van de bevriezingsdood te redden. Onzekerder zijn de vooruitzichten voor de een- en tweejarige Franse oesters, die zich „buitengaats" Op de oes- terbanken in de Oosterschelde bevinden en die bij een be trekkelijk geringe vorstgraad het leven kunnen laten. Of de strenge nachtvorst inderdaad dodelijk zal blijken te zijn, weten schelpdierenkwekers pas tegen het begin van de aanstaande zomer. Dat stellen zij dan vast aan de hand van hun vangstresultaten. De Franse oesters zijn klimaatge- voeliger naarmate zij jonger zijn. De oudere exemplaren hebben zich in de loop van de seizoenen aan het Nederlandse klimaat kunnen aanpassen, om welke reden hun handelsnaam dan ook „Zeeuwse oester" is. In 1962 ls praktisch de ge hele Zeeuwse oestercultuur door enkele nachten met strenge vorst volledig ten gronde gegaan. De echte „Zeeuwse oester" werd daar mee een legende. Wat er van het jonge bloed was blijven leven, was nauwe lijks voldoende, om er een nieuwe, volledig Zeeuwse oes tercultuur mee op de been te helpen. Men is daarom over gestapt op de import van Franse oesters, die in de Oos terschelde prachtig blijken te gedijen en die dan ook een klinkende naam in vele luxe restaurants hebben, vooral in Frankrijk, waar ze als „oesters uit Zeeland" op de spijskaar ten prijken. Een vooraanstaand oester kweker in Yerseke deelde ons mee," dat de omstandigheden zelfs bij een gelijke tempe ratuurdaling als die in 1962 nog niet geheel overeenkom stig zijn. In 1962 spanden een strenge vorst, een laag zoutge halte in het Oosterscheldewa- ter en een teveel aan zand en wind als het ware samen te gen de oesteroultuur. Nu het Haringvliet is afgesloten, blijkt het Oosterscheldewater, althans tijdelijk, extra zout te (ADVERTENTIE) AAN VOORDELIGE PRIJZEN DIESELOLIE an BRANDSTOFFEN Vlotte bediening Hulst, tel. 01140-2628/3773 (Van een onzer verslagge vers). MIDDELBURG De Vere- niging Milieuhygiëne Zeeland is zeer ongerust over het plan van de n.v. Waterleidingmaat schappij Zeeland om begin dit jaar centraal onthard water te betrekken van de n.v. Water leidingmaatschappij Noord- Brabant. Hoewtel onthard water het voordeel heeft dat het de fos faatbelasting van het opper vlaktewater terugdringt, (als de huisvrouw tenminste fos faatvrij wasmiddelen ge bruikt) dreigt er een veel gro ter gevaar: namelijk een over- sterfte aan hart- en vaatziek ten en ziekten door gezwel len. De VMZ wijst er op dat onderzoekers in zes verschil lende landen een noodlottig verband hebben geconstateterd tusen de consumptie van zacht water en genoemde ziek ten. „Wij vragen u zich nog eens te beraden over het plan van de WMZ", schrijft de Vereniging Milieuhygiëne Zee land aan provinciale staten van Zeeland, wijzend op de afwezigheid van inspraak van de watergebruikers bi] de plannen van de WMZ. „Als het niet anders kan, dan is geregelde analyse van het water bij de tappunten wenselijk", aldus de vereni ging. zijn, terwijl de hoeveelheden zand in het water betrekkelijk gering zijn. Gelet op deze fac toren kan men aannemen, al dus een oesterkweker, dat de oesters „buitengaats" een tem peratuur van minimaal acht a tien graden onder het vries punt kunnen doorstaan. Men reageert in Yerseke ui terst rustig op de weerberich ten, die zware vorst beloven. „Het einde van de schélpdie- rencultuur is toch al in zicht, als gevolg van de afsluiting van de Oosterschelde", zeggen de kwekers gelaten. (Van een onzer verslaggevers) HULST De rijkspolitie van Hulst is als eerste van de groepen in de provincie Zee land uitgerust met portofoons. Afgelopen vrijdag is de instal latie in gebruik genomen. Dit betekent, dat in het ver volg alle patrouillerende poli tieagenten, ook die te voet of op de fiets, radio-grafisch te bereiken zijn. De portofoons hebben een zendbereik van ongeveer tien kilometer en zijn zo klein, dat ze zonder enkele bezwaar ge makkelijk meegenomen kun nen worden. Ten behoeve van de nieuwe zend- en ontvangin- stallatie is er vorige week op het politiebureau een antenne gezet. De ingebruikname van de portofoons houdt in, dat de politie voor de interne coördi natie in het geheel niet meer ls aangewezen op telefoon-lij nen. Via de portofoons kunnen alle politieagenten die er een hebben, elkaar ook onderling bereiken. In tegenstelling tot de gewo ne politie-mobilofoon is het met deze installatie niet meer mogelijk gevoerde gesprekken via de fm-band van huis-tuin- en-keuken radio's af te luiste ren. (Van een onzer verslagge vers) GOES In welingelichte politieke kringen in Goes ver wacht men binnenkort de offi ciële voordracht van L. H. de Leeuw voor de over enkele maanden door dr. E. J. Prins te verlaten wethouderszetel in het Goese gemeentebestuur. De PvdA-fractie in de Goe se gemeenteraad wil zijn kan didatuur nog niet bekendma ken, maar heeft inmiddels wel de andere fracties in de raad gepolst over de van die zijde te verwachten medewerking. Van die zijdte verwacht men geen problemen bij de wet houdersverkiezing. De heer De Leeuw, in het dagelijks leven directeur van loonzetterij Melio in Goes, is al verscheidene jaren fractie leider van de Partij van de Arbeid in de Goese raad. Hij is tevens een van de jongste raadsleden. Als fractieleider zal hij worden opgevolgd door de huidige fractiesecretaris H. Duinkerke, als ambtenaar werkzaam op de inspectie der direkte (rijks) belastingen. Deze heeft na de heer de Leeuw de langste staat van dienst in de Goeste fractie, die zoals bekend de grootste groe pering in de gemeenteraad vormt. De wethoudersverkie zing is noodzakelijk geworden door het vertrek van dr. Prins uit Zeeland. Dr.Prins, dite te vens sinds kort fractieleider in de provinciale staten was, be heert waarschijnlijk nog tot april de portefeuille van plano logie, volkshuisvesting en openbare werkten in de gan- zestad. Pas bij zijn vertrek zal, naar men in Goese politie ke kringen verwacht,, de offi ciële verkiezing van de heer De Leeuw door de raad plaats vindten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3