Ambtenaren moeten hun planten zelf water geven OMO-cursus wordt deels herschreven BOEREN BIJ KALLO WOEST Korter werken bij Etna voor 400 man SENAAT WAAR SCHUWT UDINK HEEL EUROPA IN GREEP VAN WINTER Werkloosheid bouw Onrust blijft in Madrid Kans op sneeuw of ijzel In Rucphen 75 man op straat Oltmans nodigt Luns naar Den Haag EERSTE „BAANTJES" ZIJN GETROKKEN „Ik heb er wakker van gelegen" STUDENTENREL ^$#20/21/22 jan.72 amsterdam BANKSTELLEN v.a. 345,- LIFA Zitmeubelindustrie N.V. Op verzoek van bisschoppen Ernst en Bluyssen Vergoeding voor onteigening 30 pet. verlaagd Heemaf dicht Waardering Bereid Zware stookolie weer duurder Prof. J. v. d. Brink: over macht banken: Dr. De Pous Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Ley en dekker Redactie- en administratie-adrea: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. 1-1-72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 19 JANUARI 1972 26e Jaargang No. 8754 Advertentieprijs: per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem sterke noordoosten wind er de oorzaak van dat hoogwater alarm werd gegeven. Zware sneeuwval verhinder de ook het zoeken naar de zes inzittenden van het Amerikaan se militaire vliegtuig dat maan dag vermoedelijk op de Vesu vius is verongelukt. In Zuid-Slavië bezorgden sneeuwduinen en ondergekoel- de regen het verkeer ernstige moeilijkheden. De bevolking van Moskou waagt zioh bij minimum-tempe raturen van 37 graden onder nul 's nachts niet op straat. (Van onze redactie buitenland) MADRID In de univcrsi- teitswijk van Madrid hebben zich ook gisteren weer ongere geldheden voorgedaan. De studenten, die voor de tweede achtereenvolgende dag de colleges boycotten, bekogel den de oproerpolitie met ste nen. Zij blokkeerden verschei dene wegen die naar het uni versiteitsterrein leiden en rie pen leuzen als „Solidariteit met de medische studenten". Volgens opgave van de poli tie zijn 54 studenten gearres teerd. Maandag zijn ongeveer 100 studenten door de politie meegenomen. Aanleiding tot d» onrust on der de Madrileense studenten is een wijziging in het studie programma van de medische faculteit, waarbij deze studen ten een jaar intern in een zie kenhuis moeten werken voor dat zij examen kunnen doen. Na een staking werden 4000 studenten van studie uitgeslo ten. Ongeveer 1800 studenten hebben een verklaring onder tekend dat zij met deze wijzi ging akkoord gaan. Zij mogen wel hun studie voortzetten. OM DEVENTER van zijn grootste woningnood af te hel pen wordt per 1 april begon nen met de bouw van een nieuwe stadswijk met duizend woningen. Een stormdepressie bij Schotland stuwt via En geland een hoeveelheid zachtere lucht naar het oosten, vergezeld van een front dat in de loop van de dag ons land zal be reiken. Hierbij is er kans op sneeuw of (jzel, daar in de bovenlucht de tem peratuur iets hoger is dan aan de grond. Gisteravond daalde de temperatuur in het hele land nog weer sterk, in het noordoosten ai weer tot min 13 graden. Het lijkt waarschijnlijk dat de grens tussen dooi en vorst in de komende 24 uur ergens boven ons land komt te liggen. Mogelijk dat wij hier in het zuidwesten tijde lijk in iets zachtere lucht terecht komen, maar dat het een definitieve af tocht van de winter wordt, lijkt niet waar schijnlijk. Daarvoor is het Russi sche hogedrukgebied nog te sterk en zijn de tem peraturen in ons land en ook in Duitsland te laag. Hierdoor zal de aanval van de zachte lucht wel licht in onze omgeving ergens tot staan komen. (ADVERTENTIE) land- en tuinbouw rai tentoonstelling land en tuinbouwmechanisatie dagelijks geopend van 3-17 uutzaterdag 22 jan. van 9-16 uur toegangsprijs f4.- J^^^^^iljetten^an^JS^stations^^ Zoals U langzamerhand wel weet, moet er enorm veel weg. Naast de artikelen die tegen fabrieksprijzen weg gaan, dus ongeveer voor de helft van de winkelwaarde, hebben we ook zogenaamde uitsmijters. Aanbiedingen die per se weg moeten, dus beneden de normale fabrieksprijzen. Uw voor deel dus zelfs boven de 50%. Oost Havendijk 13 - Roosendaal - Tel. 01650 - 37970 DORDRECHT (ANP) Ook in Dordrecht wordt in het kader van de bezuini ging op de kleintjes gelet. De algemeen directeur van de dienst van openbare werken en stadsontwikkeling heeft althans aan de in het stads kantoor werkzame ambtena ren meegedeeld dat zij voortaan zelf de plantjes in hun burelen water moeten geven, en wei dagelijks. De directeur toont begrip voor de „zwaarte" van zijn maatregel, want hij zegt toe in de komende dagen een medewerker van de afdeling beplanting langs te sturen om enige instructies te ge ven. De ambtenaren hoeven niet te snoeien en te mesten. Daar komt zonodig de vak man voor. Maar bewatering vanwege de dienst kost te veel mankracht en is er dus niet meer bij. Als stok achter de deur deelt de directeur mee dat als na enige tijd zou blijken dat de planten door onvol doende verzorging wegkwij nen, de plantenbak op de slordige afdeling in kwestie zal worden verwijderd. De ambtenaren houd'en het zich voor gezegd.' Zij zijn nu het aantal manuren aan het uit rekenen dat de maatregel van de zuinige directeur gaat kosten. (Van een onzer verslagge vers) (Van onze weerkundige medewerker) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In de Eerste Kamer hebben zowel de PvdA als de KVP-fractie minister Udink gewaarschuwd voor de gevolgen van het overheidsbeleid met betrekking tot de bezuinigingsmaatregelen van het kabinet-Biesheuvel. PvdA-senator Maaskant beschuldigde de regering er van, dat de huidige werkloosheid van bouwvakarbeiders, bijna 40.000 man, rechtstreeks een gevolg Is van die regeringspolitiek. (Van een onzer verslaggevers) BREDA ETNA-Breda heeft bij de Arbeidsinspectie werktijdverkorting aange vraagd voor circa 400 perso- nen. De verkorting betreft twee dagen per week en zal in principe zes weken duren. In totaal zullen 500 van de 800 werknemers bij ETNA mee draaien in de drie-daagse werk week. Een en ader zal geen consequenties hebben voor het salaris van de betrokken werknemers. In oktober vorig jaar ni, kreeg ETNA toestemming een zelfde arbeidstijdverkorting op de afdeling gieterij in te voe ren. Dat betrof toen 120 werk nemers. Inmiddels hebben on gfeveer 20 werknemers van die afdeling ontslag genomen. De vergunning voor de gieterij is inmiddels al twee keer met zes weken verlengd. Ook hebben sinds de proble men in augustus 1970 over de koersbonificatie 40 van de 200 Belgische werknemers ontslag genomen. ETNA kent al lar. gere tijd een personeelsstop De ondernemingsraad is van de aanvrage gisterochtend op de hoogte gesteld. De Indus triebond St.-Eloy kreeg de mededeling in de loop van de dag. Directeur A. Greshof noemt de oelangrijkste ove weging voor deze aanvrage tot werktijdsverkorting db ver minderde afzet van gashaar den, de zachte winter en de teruglopende conjunctuur. „Voor ons bad het met Sin terklaas zo hard moeten vrie zen als nu. Dan hadden wb een mooie afzet van gashaar den gekregen. Deze w: Uer is voor ons verder verloren" oordeelt hij. De afzet van for nuizen blijft voor ETNA nage noeg constant. Daarnaast pro beert ETNA een plaats te ver werven op de mérkt voor cen trale verwarmingsketels. „Wij zien wel een behoorlijke groei in de afzet van z.g. gevelka chels. Dat zijn kachels, dit: worden gebruikt om bil te sto ken in huizen waar geen een trale verwarming is", aldus d; heer Greshof. De omzetten bij ETNA zijn volgens hem in 1971 gestegen ten opzichte van 1970. Of er mogelijk sprake is van een (hogere) winst kan hij nog niet meedelen. Tbn aanzien van de markt voor gashaarden stelt de heer Greshof: „De ge zamenlijke gashaardenfahrie- ken moeten rekenen op een blijvende vermindering in de afzet. Van 500.000 stuks in de topjaren zijn we nu gezamen lijk gezakt naar 300.000 gas haarden per jaar. Het moment lijkt aangebroken, dat we een vei'van-gingsmarkt hebben ge kregen". Om de moeilijkheden het hoofd te bieden zal ETNA het accent meer leggen op de verkoop van fornuizen, de ex port en ebn uitbreiding van het assortiment artikelen in de verwarmings- en kookappara- ten. De ontwikkelingsafdeling zal daartoe nog worden uitge breid. De KVP-fractie wilde bij monde van de heer Vugts niet zo ver gaan, maar hield toch waarschuwend de vinger naar de bewindsman op. De vrees is gerechtvaardigd, dat de uit tocht uit het bouwbedrijf pas goed op gang zal komen, als de regering niet ingrijpt. Er mel den zich steeds minder leerlin gen aan bij de vakopleidingen, vooral omdat veel Jongeren na het voltooien van de opleiding direct op straat komen te staan. Gevoegd bij de 40.000 werklozen in de bouw, een be dreiging voor het bouwpro gramma, aldus het KVP-Eerste- Kamerlid. Minister Udink van Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening heeft gisteren in de Eerste Kamer van zijn kant „voorgoed afgerekend" zoals hij zei, met de kritiek, die de op positiepartijen onder leiding van het PvdA-Tweede-Kamer- lid drs. Hans van den Doel de afgelopen vier jaar hebben ge uit op het woningbouwbeleid van het kabinet-De Jong en met name op oud-minister Schut. Volgens de laatste cijfers van het CBS zijn er vorig jaar in totaal 136.555 woningen gereed gekomen tegen 117.284 het jaar daarvoor. Drs. Van den Doel heeft oud-minister Schut altijd aangevallen, omdat zijn pro gramma niet zou zijn gehaald. Welnu, aldus minister Udink in de Eerste Kamer, in de vier jaar dat Schut minister was. zijn er 508.454 vergunningen af gegeven. Volgens het CBS kwamen er in die zelfde perio de 499.729 woningen gereed, terwijl er maar liefst 515.683 in aanbouw werden genomen. „Er is veel meer gepresteerd", al dus minister Udink. HENGELO (ANP) Heemaf (Werkmaatschappij van Holec) zal het produktie bedrijf van kleine motoren te Rucphen, waar circa 75 men sen werkzaam zijn, binnen de eerstkomende maanden sluiten en de fabricage in sterkere mate in Hengelo en de vesti ging in Zwartemeer concentre ren en verder rationalise ren. Het aantal direct door deze maatregelen getroffen mede werkers in Rucphen en Zwar temeer bedraagt circa 100. Met de vakorganisaties zijn de be sprekingen over een sociaal plan in een vergevorderd sta dium. DEN HAAG (ANP) De journalist W. Oltmans heeft de secretaris-generaal van de Na- vo, mr. Luns gistermorgen te legrafisch gevraagd om mor gen om half elf in het perscen trum in Den Haag aanwezig te willen zijn, waar hij hem zal beschuldigen van „het spreken van onwaardigheid jegens pre sident Soekarno en Indone sië", BREDA/DEN BOSCH De bisschoppen H. Ernst van Bre da en drs. J. Bluyssen van Den Bosch willen, „ter voor koming van misverstanden, of eenzijdigheid", bepaalde tek sten, uit de catechetische cur sus op scholen van Ons Mid delbaar Onderwijs (OMO) graag herschreven zien. De auteurs van de cursus hebben zich bereid verklaard aan deze wens te voldoen. De cursus kwam verleden jaar in opspraak nadat het Va- ticaan bepaalde bezwaren te gen de inhoud had kenbaar gemaakt. De bisschoppen hebben de auteurs van de cursus in een nota een aantal vragen en wensen voorgelegd. Vanuit het catechetisch uitgangspunt van de cursus, dat de bisschoppen met de schrijvers delen, vra gen zij zich met name af of geen nadere introductie moge lijk is in de geloofsbelijdenis van de kerk. Hun opmerkin gen betreffen met name de delen over het nieuwe testa ment en de dogmatiek van de omvangrijke cursus. Door het karakter van de cursus (gekozen is voor een losbladig systeem) lévert her- schrijying van bepaalde tek sten volgens de bisschoppen geen onoverkomelijk probleem op. De bisschoppen wijzen er in hun nota nog op dat even tuele wijzigingen elders kun nen doorwerken, bijvoorbeeld bij verwijzingen in de tekst. De bisschoppen hebben in hun nota .overigens hun grote waardering geuit voor de cur sus in zijn totaliteit. Volgens de bisschoppen is de cursus een belangrijke poging tot in tegratie van de geloofsinhoud en in de bestaanservaring van de mens. De cursus tracht, al dus de bisschoppén, op een originele en inspirerende wij ze de kloof tussen kerk en wereld te dempen. De nota van de bisschoppen is samengesteld naar aanlei ding van de gesprekken, die zij in Rome over de omstreden tekst hebben gevoerd. Aan de hand van de nota zijn in Ne derland gesprekken gevoerd met andere leden van het epis copaat, met vertegenwoordi gers van „Ons Middelbaar On derwijs", de wetenschappelij ke begeleidingscommissie en de auteurs van de cursus. Bij deze gesprekken is afgespro ken dat de bisschoppen in het gevolg zeer nauw bétrokken zullen worden bij de auteurs- gesprekken. De auteurs hebben zich tij dens een gesprek met de bis schoppen in Tilburg bereid verklaard te bezien, hoe zij tegemoet kunnen komen aan de bisschoppelijke bezwa ren. Drs. J. W. Tibosch uit Val- kenswaard, één van de auteurs van de cursus, zei ons desge vraagd niet bepaald ongeluk kig te zijn met de voorgeno men deelneming van de bis schoppen aan de periodieke gesprekken tussen de auteurs en de catecheten over de cur sus. „Het kan wellicht verhin deren dat Rome rechtstreeks ingrijpt", aldus de heer Ti bosch. Hij zei dat het deelne men van de bisschoppen „niet gezien moet worden als het optreden van censors maar als gesprekspartners". Hét blijft volgens d:e heer Tibosch een open gesprek. De concrete formuleringen van de door de bisschoppen gewenste wijzi gingen zullen in de auteursge- sprekken nog uitgebreid be sproken worden. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) KALLO/HULST Vijfhon derd boeren op de linker-Schel- de-oever bij Kallo zijn woe dend op de (oude) Belgische regering, omdat ze te horen hebben gekregen, dat de hun in het vooruitzicht gestelde onteigeningsvergoeding met 30 procent is teruggeschroefd. Met angstige spanning wordt nu de uitslag van de kabinetsforma tie nog afgewacht, omdat de gedupeerde landbouwers al hun hoop hebben gesteld op de nieuwe minister van financiën. In totaal zal er op de linker oever een gebied van 6000 hec tare vrij gemaakt moeten wor den voor de industrie. Over de prijs voor de onteigening was aanvankelijk overeenstemming bereikt tussen de Belgische boerenorganisatie en het be trokken onteigeningscomité. Over de afgesproken regeling waren de meeste boeren niet ontevreden, omdat hun ge dwongen vertrek werd beloond met vorstelijke bedragen. Over het algemeen waren de uitkeringen goed genoeg om elders opnieuw te kunnen be ginnen en in andere gevallen waren ze goed voor een onbe zorgde oude dag. Slechts een klein percentage landbouwers heeft van dit onverwachte voor deeltje kunnen profiteren,. .Ze behoren tot die categorie, die het geluk heeft gëhad om voor augustus van het afgelopen jaar onteigend te worden, want in deze maand kwam de mede deling, dat alle toegezegde ver goedingen met 30 procent zou den worden teruggebracht. Voor velen was dat een behoor lijke klap, omdat ze hun niéu we investeringsplannen op de toegezegde bedragen hadden afgestemd. De verlaging met 30 procent was goed mogelijk omdat het akkoord over de vergoeding was gebaseerd op mondelinge afspraken met het onteige ningscomité. Een duidelijk ex cuus is tot op de dag van van daag voor deze manipulatie niet gegeven, maar aangeno men wordt dat de verslechte rende economische situatie en het gebrek aan geld bij de overheid van doorslaggevende betekenis zijn geweest. Offi cieel heet het, dat er bij de eerste berekeningen fouten zijn gemaakt. De boeren in de omgeving van Kallo zijn niet van plan zo maar over zich te laten lopen. Ze hebben met harde acties ge dreigd en daar in ieder geval mee bereikt, dat alle onteige ningsprocedures tijdens de ka binetsformatie voorlopig zijn stilgelegd. De nieuwe minister van financiën wacht de niet gemakkelijke taak voor dit ne telige probleem een oplossing te vinden en dat de boeren niet met iedere oplossing genoegen zullen nemen hebben ze al dui delijk laten merken. In augustus is er al een be zetting uitgevoerd van de wer ken aan de nieuwe zeesluis in Kallo en onder invloed van dreigementen tot meer van dit soort acties heeft het onteige ningscomité kort daarop schuchtertjes toegezégd, dat de 30 procent toch betaald zou worden. Die belofte is later weer ingetrokken- Ondertussen leven 900 boe rengezinnen in de grootste on zekerheid. De landbouwers zijn bereid om tot de allerlaatste cent door te vechten. (Zie verder pag. S). ROTTERDAM (ANP) De maximumprijzen voor zware stookoliën zullen vandaag m |t twee gulden per duizend liter/ kilogram worden verhoogd. (Van onze correspondenten) DEN HAAG/HAMBURG Nederland zat gisteren samen met de rest van Europa vast in de ijzige greep van koning win ter. Vooral de scheepvaart on dervond hiervan in verschillen de delen van het land grote hinder. Op het IJsselmeer, zo deelde de ijsberichtendienst van de Rijkswaterstaat gisteren mee, was alleen nog vaart mogelijk voor schepen met een motor vermogen van meer dan 400 PK. De toestand op het IJssel meer werd echter steeds slech ter. In de provincie Groningen was alleen het Eemskanaal nog ijsvrij. Op de overige grote ka nalen was de vaart moeilijk, de kleinere kanalen waren nage noeg gestremd. In de provincies Friesland en Drente was bijna overal een vaarverbod van kracht. Op de Waddenzee vormde zich in toenemende ma te drijfijs, overgaand in vast ijs. Een ijzige vorst heeft het dit jaar sneeuwarme centraal- Europa in zijn greep, terwijl in Spanje de wintersportliefhcb- bers zich in meters hoge sneeuw kunnen vermaken. De uit Rusland afkomstige koude golf heeft in Polen het kwik al tot 30 graden beneden het vriespunt doen dalen en heeft inmiddels ook het noordoosten van Frankrijk bereikt. De Britten kregen gisteren de eerste zware sneeuwval van 't jaar en ook in de Schotse hoog landen is het voor de winter sportliefhebber goed toeven. De 280.000 stakende Britse mijn werkers hebben in koning win ter een onverwachte bondge noot gekregen bij hun eisen voor hogere lonen. In Zuid-Frankrijk richtte zware regenval ernstige schade aan en bij een aardverschui ving als gevolg daarvan werden in het gehucht St. Jean du Bruel verscheidene huizen be dolven. In de Pyreeën viel zoveel sneeuw dat Andorra vanuit Frankrijk over de weg niet meer te bereiken is en in het gebied zijn verscheidene hon derden toeristen in hun winter sportplaats geïsoleerd. Er is echter geen gebrek aan levens behoeften. In Noord-Italië en Zuid-Tirol zorgde gisteren zware sneeuw val voor ideale ski-omstandig heden. In Venetië, was het San Mar- co-plain, dat zoals gebruikelijk weer onder water staat, een Voor velen mag de plotse linge koudegolf veel ongerief met zich mee hebben gebracht, de jeugd is er allerminst rou wig om dat er nu „eindelijk' eens ijs is. Op sloten en vijvers werd gisteren al voorzichtig het eerste baantje geschaatst, zials hier in Lage-Zwaluwe. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De nega tieve betalingsbalans en de el lendige problematiek van aan passing waar we nu mee zitten, daar zijn diegenen verantwoor delijk voor die de macht heb ben om de verdeling van het nationale inkomen te beïnvloe den en dat zijn de sociale or ganisaties. Het bankwezen of de grote internationale con cerns hebben daar geen invloed op". Dit heeft prof. dr. J. R. M. van den Brink, voorzitter van de raad van bestuur van de Amro-bank gezegd als reactie op het rapport van de politico logische projectgroep van de Amsterdamse universiteit waar in een sleutelpositie van het bankwezen in de Nederlandse economie werd geconstateerd. In perspublicaties rond dit rap port is prof. Van den Brink zelf tot een van 'de machtigste man nen in de Nederlandse econo mie bestempeld. „Ik heb ervan wakker gele gen", zei prof. Van den Brink in een gesprek met de leiders van de projectgroep, dat op ini tiatief van het weekblad „De Nieuw- Linie" heeft nlaats ge- ha^ Onvolledigheid van het on derzoek door de projectgroep politicologie van de universi teit van Amsterdam over in vloedsstructuren van politieke en economische elites in Ne derland, maakt dat de studie nog niet voldoende is gerijpt om daaruit nu al voldoende ge fundeerde conclusies te trek ken. Dit heeft dr. J. W- de Pous meegedeeld in een uitvoerige beschouwing over het rapport van die projectgroep. De heer De Pous heeft deze beschou wing gistermiddag gepubli ceerd. Ook enige onzorgvuldigheid in de analyse maakt op bepaal de punten dat de studie nog on rijp is, aldus de heer De Pous.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1