EEG en Bioscoop in Den Haag uitgebrand 73 2A nmam&X* IBS Margrethe II eerste Leense koningin MINDER „HARD" DOM MINTOFF Sidky leidt Egyptisch „confrontatiekabinet" Noren akkoord üntifli/i/iinê DAJAN: KANS OP VREDE GROOT wetsontwerp komt overeen met KNMG-richtlijnen Italië zit zonder regering binnenland buitenland JONGER COMPROMIS t EERSTE VAN DE „1001" SCHAPEN OVER DE DAM Proletarisch Links stapt uit P.S.P. Zwart verliest terrein op kleur MEER AANDACHT VOOR FIETS IN VERKEER O. ZdJL- ^6 ZouxA" mJL* 'vc 0Jr\ tfp Deze week weer gesprek in Rome Commissie ingesteld TERUGKEER VAN MOLUKKERS NAAR INDONESIë Heroïneverkoper tot dertig jaar veroordeeld Gevangenis opstand in Nancy neer geslagen N Maandag 17 januari 1971 5 LONDEN (UPI-REUTER-DPA) De Britse minister van Defen sie, lord Carrington. heeft gisteren verslag uitgebracht aan pre mier Heath over zijn zaterdag in Rome gevoerde besprekingen met premier Dom Mintoff van Malta, waarbij de secretaris generaal van de Navo, mr. Luns, aanwezig was. Carrington en Mintoff zul- f - - len naar verwachting woens- dag opnieuw in de Italiaanse hoofdstad samenkomen voor onderhandelingen aldus is uit Britse regeringskringen ver- JHI Mintoff is zaterdagavond uit Rome op Malta teruggekeei'd van zijn besprekingen met Car rington en Luns. Duizenden aanhangers van Min.toffs so cialistische partij begroetten de Maltezer premier, over tuigd als zij ervan waren, dat Mintoff in Rome had gezege vierd. Mipfoff heeft zaterdag zijn ultimatum voor (je terugtrek king van Britse troepen zes uur voor de afloop van de termijn ingetrokken. De Mal tezer regeringsleider verklaar de, dat hij het ultimatum opge heven had, nadat hij van de Engelsen de toezegging gekre gen had, dat zij zioh niet in de binnenlandse aangelegenheden van Malta zouden mengen en nadat er aanwijzingen voor een nieuwe overeenkomst waren geweest. Hoewel lord Carrington gis teren in een vraaggesprek ver klaard heeft, dat hij de kans op een nieuwe overeenkomst met Malta 50 op 50 acht, neeft het Britse ministerie van Defensie de voorbereidingen voor de te rugtrekking van de 3500 Britse militairen op Malta voortgezet. Waarnemers maken daaruit op, dat Engeland in elk géval zijn garnizoen op Malta wil inkrim pen. Premier Heath van Engeland heeft laten weten, dat Enge land zich niet „hals over kop" in een nieuwe overeenkomst zal laten „storten". Bovendien heeft Londen er geen twijfel over laten be staan, dat de Britse betalingen niet verhoogd zullen worden a;é BRUSSEL (ANP) In de HEATH niet hals over kop en dat elke verhoging van de andere Navo-landen moet ko men. Naar de mening van Enge land moet een nieuwe overeen komst ook een bepaling inhou den, dat landen van het ver drag van Warschau geen vaste voet op Malta mogen krijgen. Het orgaan van de Russische strijdkraohten, Rode Ster, heeft de Navo ervan beschuldigd, Malta onder druk te zetten. Hoewel tot dusver nog niets is uitgelekt»' over de' besprekln- - -gen .yjuvzatcoiflajh Rome, heb ben Maltezer functionarissen verklaard te geloven, dat een regeling van het geschil tussen Engeland en Malta nabij is. In 'I kopt CAIRO (UPI/RTR) President Anwar Sadat van Egypte heeft gisteren de Egyptische minister van industrie en vice- premier Aziz Sidky tot premier benoemd. Sidky volgt Machmoed Fawzi op, die premier is geweest sinds de dood van presi dent Nasser in september 1970. De benoeming van de 51 jarige Sidky werd door het 230 leden tellende centrale comité van de Arabische Socialistische Unie, de enige politieke partij in Egypte, bekrachtigd. Onmiddellijk na de bekrach tiging van Sidky's benoeming vaardigde president Sadat een decreet Uit, waarin hjj dr. Machmoed Fawzi, dg vervangen premier, tot vice-preridartt van Egypte benoemde. Sidky heeft allereerst tot taak het thuisfront op oorlogs- leest te schoeien en een poli tiek van soberheid te volgen, o.m. door inperking van de bin nenlandse consumptie, aldus is in Egyptische regeringskringen vernomen. Sidky, een technocraat, die zich een reputatie heeft ver worven bij de industrialisatie van Egypte, is begonnen met het samenstellen van zijn ka binet Verwacht wordt, dat het nieuwe kabinet er nogal anders dan het vorige zal uitzien. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat de huidige Egyptische mi nister van buitenlandse zaken en vice-premier Machmoed Riad wordt vervangen door Moerad Ghaleb, minister van staat voor buitenlandse zaken en oud-ambassadeur in Moskou. Uit Egyptische regeringskrin gen is nog vernomen, dat Sadat tot reorganisatie van het hui dige kabinet heeft besloten om dat hij een jongere groep mi nisters wenst, die het land lei ding moet geven bij het con flict met Israël. De nieuwe premier is sinds 1953 als politicus en regerings figuur opgetreden, vooral als minister van industrie. Hij had het toezicht over de groei van Egyptes opkomende industrie. Sidky heeft gestudeerd aan de universiteiten van Harvard en Cairo. Hij verwierf zich de dankbaarheid van Sadat. die hij steunde toen Sadat in 1970 na de dood van Nasser streefde naar het presidentschap en ook in de machtsstrijd van vorig jaar in de Egyptische regering. Sidky was de eerste belangrij ke figuur, die de toenmalige vice-president Aly Sabry en andere Egyptische regerings leiders aan de kaak stelde we gens samenzwering en verraad, zelfs voor hun arrestatie. Sid ky is gehuwd en heeft een zoon en een dochter. Dr. Sidky heeft sinds 1967 met buitengewoon veel succes samengewerkt met zowel de Russische bondgenoten als met Amerikaanse maatschappijen bij de ontwikkeling van de Egyptische produktiecapaciteit. Ondanks diepgaande politie ke geschillen tussen de Egypti sche en de Amerikaanse rege ring over Israël, zijn de Egyp- tisch-Amerikaanse betrekkin gen op technisch peil goed ge bleven. De Israëlische minister van defensie Mosje Dayan heeft za terdag verklaard, dat de voor uitzichten op onderhandelingen over over vrede in het Midden- Oosten „bijzonder goed" zijn en dat Israël duidelijk moet la ten uitkomen „tot een compro mis bereid te zijn". In een vraaggesprek voor de Israëlische televisie zei Dajan, dat de Egyptische president Sa dat, gezien zijn rede van don derdag, „zocht naar een oplos sing zonder oorlog". Dat het vuur in de Haag se City "bioscoop ruïneus te werk ging laat de foto duidelijk zien. SOESTDIJK (ANP). Rond dertig welgestelden, die gehoor hebben gege ven aan de oproep van prins Bernhard om tegen betaling van 10.000 dol lar lid voor het leven te worden van de door hem opgerichte „1001: a na ture trust" zijn gister avond op paleis Soestdijk ontvangen. Het doel van prins Bernhard is, dat ieder van de 1000 leden die de ze stichting zal tellen 10.000 dollar (ongeveer 32.700 gulden) zal stor ten, waarbij het 1001ste lid prins Bernhard zelf is. Prins Bernhard heeft zijn gasten opgeroepen, de gedachten van het we- reldnatuurfonds uit te dragen. Van de aanmel ding voor het lidmaat schap van „1001: a nature trust" kan worden ge zegd, dat die goed gaat. UTRECHT (ANP). Het wetsontwerp over abortus, waarover het kabinet vrijdag een akkoord heeft bereikt, lijkt grotendeels overeen te komen met de richtlijnen van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst. Dat is de voorlopige conclu sie van de heer J. Diepersloot, secretaris-generaal van de KNMG. Ook in deze richtlijnen wordt de uiteindelijke beslis sing gelegd bij de behandelen de arts, die in eigen verant woordelijkheid alle factoren te gen elkaar moet afwegen: de eerbied voor het nog ongeboren leven en de nood van de vrouw. DEN HAAG (ANP) De City-bioscoop aan de Venestraat in het hartje van Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag door brand verwoest. Ook kregen enige omliggende panden brand- en waterschade. De brandweer schat dat een schade van 3 miljoen is aan gericht. Films ter waarde van rond anderhalf miljoen gulden kon den in veiligheid worden ge bracht, ofschoon betwijfeld wordt of een deel ervan niet al te veel heeft geleden van wa ter en warmte. De brand werd rond midder nacht door een voorbijganger gemeld. Binnen enkele ogen blikken stond de bioscoop in vuur en vlam. De vlammen sloegen door het dak. dat om kwart over een instortte. Tij dens de brand in de bioscoop kwamen nog meldingen binnen van drie branden in slooppan- den. Voor het eerst in haar ge schiedenis moest de Haagse brandweer autospuiten met be manningen van Wassenaar en Rijswijk vragen naar Den Haag te komen. Vorig jaar werden in Den Haag meer dan 300 siooppanden in brand gestoken. Bij een korte, maar felle brand is in de nacht van vrij dag op zaterdag hét kantinege bouw in het sportpark Meer weg in Bussum uitgebrand. In UTRECHT (ANP). Prole tarisch Links heeft tijdens een gisteren in Utrecht gehouden vergadering definitief besloten uit de PSP te stappen. Dit besluit werd genomen, nadat was vastgesteld dat de verwezenlijking van de doel stellingen van Proletarisch Links binnen de PSP onmoge lijk is geworden. De partijraad van de PSP had zaterdag overigens de schorsing van een aantal leden van de ac tiegroep „Proletarisch Links" uitgesproken door het PSP-be- stuur ongeldig verklaard. dit gebouwtje was tevens het clublokaal ondergebracht van de voetbalverenigingen Allen Weerbaar, BFC en de handbal vereniging BHC. Deze vereni gingen zagen naast veel kost baar materieel (ballen, shirts, trainingspakken enz.) ook hun prijzenkasten met de trofeeën van vele jaren verloren gaan. Bij een brand in twee huizen aan de Gashouderstraat in Rot terdam-Kralingen zijn zater dagmiddag zes mensen met brand- en snijwonden naar een ziekenhuis overgebracht.- Vijf personen wisten zich te redden door van de eerste en tweede etage in dekens te springen, die door buurtbewoners werden opgehouden. De brand is ver moedelijk ontstaan door een omgevallen oliekachel. In Hoogezand heeft zaterdag een felle brand een boerderij annex woonhuis totaal ver woest. Van de inboedel kon niets worden gered. De schade bedraagt ongeveer een ton. ROME (RTR) De Italiaanse regering van Emilio Colombo is zaterdag afgetreden. Het was het 32ste kabinet sinds het ein de van de tweede wereldoorlog. Aanleiding tot de crisis was de aankondiging van de kleine, maar invloedrijke republikeinse partij, dat zij de zijde van de oppositie zouden kiesen als het parlement morgen bijeenkomt. De republikeinen die- vorig jaar al uit de regeringscoalitie van centrum-links waren getreden maar wel het kabinet waren blijven steunen, vinden dat de moeilijke economische positie van het land het onmogelijk maakt de kostbare economische en sociale hervormingen uit te voeren, die Colombo bij zijn ka binetsformatie op zes augustus 1970 had toegezegd. AMSTERDAM (ANP) „Het is onbegrijpelijk, dat bij structuur- en verkeers plannen, die de laatste tijd worden opgesteld, de rol van de fiets nog vaak wordt vergeten of genegeerd. Boze opzet mag hierbij niet wor den verondersteld, wel on kunde inzake de rol die de fiets in het verkeer speelt en de betekenis van dit ver voermiddel voor de mobili teit van de burgers". Dit staat in „De Fiets", het informatieblad van de stichting „Fiets", waarin wordt gesteld, dat meer aandacht voor de fiets noodzakelijk is, zeker van de zijde van de overheid en bij allen, die zich serieus bezighouden met verkeers- begeleiding en -planning. In het blad wordt voorts voorspeld, dat 1972 evenals het vorig jaar een goed fietsjaar zal worden. De be langstelling voor de lichte (ADVERTENTIE) Verstandig om altijd Antigrippine cachets of tabletten in huis te hebben. Kun je er direkt één innemen bij de eerste tekenen van griep of verkoudheid. Dat is het beste. Antigrippine bevat koortswerende, pijnstillende en opwekkende bestanddelen, 's Avonds nög een Antigrippientje en vroeg naar bed. Antigrippine werkt. sportfietsen neemt toe, al dus de stichting. De markt voor vouw- en gezinsfiet- sen is nog immer in bewe ging. De Deense premier Jens Otto Krag roept hier de traditio nele formule': ..Frederik de Negende is dood, lang leve koningin Margrethe de Tweede". KOPENHAGEN (AFP/DPA) De 31-jarige Margrethe is zaterdagmiddag uitgeroepen tot koningin van Denemarken. In een korte plechtigheid op het balkon van het kasteel Christiansbogg, de zetel van de I regering gJV h'et -parflemeirt ita Kopenhagen, riep premier Jens Otto" Krag ffriéihaal de tradi tionele formule: „Frederik de Nègende is dood lag leve 'koningin Margrethe de Twee de". In een rede tot de meer'; dan 100.000 mensen, die zich voor het gebouw hadden verzameld, verklaarde de nieuwe vorstin: „Onze smart is groot, maar het verdriet is het grootst voor mijn moeder, koningin Ingrid, naar wie.al onze gedachten van medegevoel uitgaan. De taak die mijn vader bijna 25 jaar heeft vervuld, is nu op mijn schouders gelegd. Ik bid God mij te helpen en mij de kracht te geven om deze zware erfenis te dragen. De liefde en trouw, die het Deense volk in al die jaren mijn vader heeft betoond, waren de grondslag van zijn koninklijke roeping. Moge het vertrouwen, dat mijn vader is gegeven, ook mij worden be toond, daarom vraag ik u. Dit is de steun die het mij mogelijk zal maken mijn taak als konin gin van Denemarken te vervul len. Dit zal mijn levensdoel zijn en daarvoor zal ik al mijn energie en kracht aanwenden. Zo helpe mij God";' De koningin besloot haar uitspraak, met de woorden va-n de door haar gekozen wapen spreuk als soeverein: „Gods hulp, de liefde van het volk, de kracht van Denemarken'". De ceremonie, die slechts en kele minuten duurde, kwam in de plaats van de kroningsplech tigheid, die sinds het midden van de vorige eeuw gebruike lijk was. Volgens de grondwet was Margrethe na de dood van haar vader, die vrijdagavond op 72-jarige leeftijd overleed, automatisch koningin gewor den. De proclamatie op het balkon van Christiansborg had dan ook geen staatsrechtelijke betekenis. MargreUje is^e eerste y.rouw die op de Deense troon is ge komen. De eerste Margrethe was van 1369 tot 1412 koningin van Denemarken, Noorwegen en, Zweden. Zij was echter nooit gekroond vorstin van De nemarken, omdat daar toen vrouwfèn geen reobt op troons opvolging hadden. Na de plechtigheid in Kopen hagen weerklonken 27 saluut schoten en werden in het gehe le land de vlaggen, die sinds het overlijden van koning Fre derik halfstok hingen, weer ge hesen. Inmiddels is het stoffelijk overschot van de vorst over gebracht naar het paleis Ama- liënborg. De drie schoonzoons van 'de overledene droegen met enige hoge hoffunctionarissen de kist van het voorportaal van het slot naar een katafalk in de ridderzaal. Later zal de kist worden overgebracht naar de slotkerk van Ghrlstiansborg, waar de bevolking de koning de laatste eer zal kunnen bewijzen. In een brief, die na zijn dood werd geopend, heeft koning Frederik bepaald, dat 48 leden van de Deense marine op de dag van de begrafenis de affuit met de kist van Christiansborg naar het station zullen trekken. Per trein zal het stoffelijk overschot naar het op dertig km van de hoofdstad gelegen Rosbilde worden vervoerd. Dezelfde 48 leden van de ma rine zullen de affuit vervol gens naar de kathedraal trek ken, waar de laatste duizend jaar de Deense vorsten zijn bijgezet. Koning Frederik zal op maan dag 24 januari begraven wor den, zo is gisteren in Kopen hagen bekendgemaakt. De stichting noemt het gezondheidsmotief de grote stimulator voor het gebruik van de fiets. De kleur van de fiets wordt bij de aan schaf een steeds belangrij ker keuzefactor ten koste van de klassieke zware fiets. nacht van vrijdag op zaterdag zijn de EEG-landen het in Brussel met Noorwegen eens geworden over het visserij probleem. Het laatste belangrijke moei lijke punt werd door deze over eenkomst geregeld en ook Noorwegen is nu vrijwel klaar om op 22 januari het toetre dingsverdrag tot de gemeen schap te ondertekenen. DJAKARTA (UPI) De Indonesische minister van bin nenlandse zaken Amid Mach moed heeft zaterdag de leden benoemd van eein officiële com missie, die de terugkeer op grote schaal van in Nederland wonende Molukkers naar Indo nesië moet vergemakkelijken. Het Indonesische persbureau Antara meldde, dat tot dusver minder dan 10.000 Molukkers zich voor repatriëring naar In donesië hebben opgegeven. In een boodschap aan de com missieleden zei minister Mach moed dat het vraagstuk nog steeds gevoelig is en hij advi seerde een verstandige behan deling om politiek en veilig heidsproblemen te voorkomen. De teruggekeerde Molukkers worden in kampen opgevangen, waar zij op hun definitieve ves tiging worden voorbereid. NEW YORK (AFP) Een rechter van het hooggerechts hof van de staat New York heeft een 23-jarige jongeman, Jerry Williams wegens verkoop van een keine hoeveelheid he- ro'ne veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf. Zelfs de aanklager noemde het vonnis „onredelijk" en ver klaarde dat hij samen met de advocaat beroep zou aante kenen om verlichting van de straf te verkrijgen. Een Russisch ingenieur heeft in Spanje politiek asiel ge vraagd. Het betreft de 27-jari ge oceanograaf Oleg Mesjkov, lid van de bemanning van het Russische vrachtschip „Belo- gorsk". De democratische senator Ed ward Kennedy heeft président Nixon verzocht de ondergrond se kernproeven te staken, zo lang de Sovjet-Unie zich ook onthoudt van dergelijke expe rimenten. Twee Cubaanse ballingen in Miami zijn een recruterings- campagne begonnen voor een leger, dat het bewind van pre mier Fidel Castro van Cuba omver moet werpen. De stichting Weg heeft in een brief aan de leden van de pro vinciale staten in Zuid-Holland instemming betuigd met de aanleg van de Leidse baan. Het Italiaanse constitutionele hof heeft naar verluidt besloten zich uit te spreken voor een referendum over de echtschei- dingswet. NANCY (AFP) Ten aan- schouwe van enige duizenden belangstellenden hebben zater dag driehonderd politiemannen met steun van een helikopter een einde gemaakt aan een op stand in een gevangenis in het centrum van de oost-Franse stad Nancy. Er vielen vier ge wonden twee politiemannen die getroffen werden door dak pannen die de opstandige ge vangenen naar beneden gooi den, en twee gevangenen. Ongeveer 30 gevangenen wa ren zeven uur heer en meester in de strafinrichting. Evenals bij soortgelijke acties in andere Franse gevangenissen protes teerden de bewoners tegen het strenge strafstelsel, dat nog on veranderd uit 1945 stamt. Een regeringscommissie is vorige week tot de conclusie gekomen, dat het systeem no dig herzien moet worden. Zij vond dat de grieven van de gevangenen in de meeste ge vallen terecht waren. Ook constateerde zij gevallen van mishandeling door bewakers.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5