Lichten op St.-Anna zijn niet „af' Colsen blij met samenwerking in het gewest SPINNEWIEL IN 'T NIEUW Reorganisatie gemeente werken Sas van Gent VERGISSINGEN VOORBIJ NOG GEEN ONGELUKKEN NIEUWJAARSREDE IN SAS VAN GENT TELERS CONTENT MET EXTRA EXPORT APPELS frituren heet voortaan shoestring voorgebakken diepgevroren in enkele minuten op tafel talloze recepten stad streek Kozakkenkoor naar ÏJzendijke MENING COMMISSIES VERGADEREN Sas van Gent IVOORGEBAKKEN een nieuw diepvries- produkt van 't kleine zusje van de gewone friet Scholennood Terneuzen door comité besproken in het zakje met de rode ruit! Jongens uit Hulst bekennen diefstallen Vrijdag 14 januari 1972 5 Kruispunt St.-Anna: geen ongelukken meer. (Van onze correspondent) KAPELLE Het bericht dat de N.V. Centraal Bureau H er in is geslaagd een contract af te sluiten voor de export van 12 miljoen kilogram Neder landse appelen naar Oost- Duitsland is in de Nederlandse telers- en veilingkringen met instemming ontvangen. De appelvoorraden zijn groot. De afzet heeft een redelijk ver loop, doch het prijspeil is dik wijls te laag om van een ren dabele teelt te kunnen spreken. Op dit moment is nog niet te zeggen wat de invloed zal zijn van deze transactie, op de prijsvorming van appelen in de komende maanden, maar alge meen wordt aangenomen dat hiervan een positieve werking zal uitgaan. Zeker zal dat gelden voor de kleine maten die op dit moment in het binnenland moeilijk te verkopen zijn. De fruittelers zijn de laatste jaren niet verwend wat de prijzen betreft. Daarom is men dank baar voor elke verbetering. Met de uitvoer van de appe len naar de DDR zal in de maand februari een begin wor den gemaakt. Ze zullen per wagon worden verladen. De transactie houdt in elk geval in dat er 1.000 wagons Neder landse appelen extra de grens over gaan. De normale export van appe len ligt de laatste weken rond .anderhalf miljoen kilogram per week, dus dat zou betekenen dat vanaf februari gedurende acht weken de uitvoer ten minste wordt verdubbeld. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In zijn gisteravond gehouden openings toespraak ter gelegenheid van de eerste vergadering van de raad van Sas van Gent in het nieuwe jaar, heeft waarnemend burge meester mr. W. Colsen zijn tevredenheid uitgesproken over de groeiende samenwerking op intergemeentelijk vlak. „De geregelde contaotvergaderingen van de colleges van b. en w. zijn een duidelijk bewijs van de groeiende wil om met behoud van de eigen zelfstandigheid a'an de belangen van het gewest te werken", zei hij. Deze wil tot samenwerking op basis van vrijwilligheid mag gezien worden als begin op de voor dit jaar aange kondigde verkenningen tot ge westvorming. Een samenwer king die in dit verband ge noemd moet worden, aldus de heer Colsen, is de totstandko ming van de gemeenschappe lijke regeling Havenschap Ter- ne.uzen. Hij verwachtte dat de ge meente als partner een goede bijdrage mag en kan leveren aan een evenwichtige ontwik keling van de kanaalzone. In zijn jaaroverzicht over 1972 constateerde de heer Col sen een bevolkingstoename van 243. Hij zei blij te zijn te kun nen vermelden dat nu van het provinciaal bestuur toe stemming is ontvangen voor de aankoop van gronden in het bestemmingsplan Daurijne. Zo als bekend wend deze goed keuring enige tijd geleden onthouden. In zijn toespraak ging de heer Colsen nog even in op de industriegemeente die Sas van Gent is. ,,De jaarverslagen van (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Door een overstelpend aantal aanvragen is de afscheidstoernee van het beroemde Don Kozakkenkoor met enkele voorstellingen ver lengd. Een daarvan is gepland in Zeeland, en wel op 26 janu ari in de r.-k. kerk van IJzen dijke. De aanvang is 20.00 uur. De 25 leden van het koor geven een concert dat is sa mengesteld uit liturgische ge zangen, volksmelodieën en ty pisch Russische koorzangen dit alles onder leiding van diri gent Sergb Jaroff die dit koor, dat in 1921 werd opgericht, 50 jaar in stand wist te houden. de bedrijven wijzen in de rich ting van een gunstige ontwik keling niettegenstaande de da lende conjunctuur. De in dit jaar gepleegde uitbreidingen en de in het vooruitzicht ge stelde investeringen zijn een bewijs voor een goede ontwik keling", aldus de heer Colsen. Met de wetenschap, zei hij, dat het in de huidige tijd zo nu en dan gevaarlijk lijkt slechts alleen aan industrie te denken, ben ik toch van mening dat, willen wij onze welvaart continueren, of verbeteren, wij met name in Sas van Gent met de industrie zullen moeten samenleven. Samenleven met de industrie omdat, willen Wij naast onze welvaart ook ons welzijn verbeteren, wij zeker niet gebaat zijn met een groei ende werkloosheid, maar met voortzetting van de bestaande werkgelegenheid. Het is duidelijk dat aan de meest optimale verwezenlijking van het welzijn nog veel kan en zal moeten worden verbe terd, met name ook door de industrie. De heer Colsen was van mening dat de industrie zich dit laatste terdege reali seert. Ten aanzien van het welzijn merkte de heer Colsen nog op de angstwekkende verontrei niging van het kanaal Gent- Terneuzen, "een verontreiniging die vooral dit jaar ernstige vormen heeft aangenomen. „Reden waarom ik gemeend heb geen toestemming te mo gen verlenen voor de organi satie van de zwemronde van Sas," zei hij. „Dat de kwaliteit van het kanaalwater zo slecht is dat het praktisch onbruik baar is voor industrieel koel water, is naar mijn mening een duidelijk bewijs voor de on houdbare toestand". De heer Colsen deelde mee dat nog geen antwoord was ont vangen op het aan Rijkswater staat gerichte schrijven, waarin wordt verzocht na te gaan in hoeverre het kanaalwater vol doet aan de kwaliteitsnormen zoals die zijn gesteld in het verdrag tussen België en Ne derland, Indien niet op korte termijn verbetering zal optreden zullen naar de mening van de heer Colsen ten aanzien van de wa- tervooziening voor het zwem bad beslissingen moeten wor den genomen. I (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Afgezien van enkele kinderziekten zijn de ervaringen met de ver keerslichten op het kruispunt Sint Anna overwegend posi tief". Dat zegt brigadier J. Smit van de Terneuzense ver keerspolitie. Tot dusver heb ben zich op het eens zo be ruchte kruispunt nog geen on gevallen voorgedaan. Brigadier Smit: „In het be gin reden enkele automobilis ten door onbekendheid met de nieuwe situatie nog wel door het stoplicht, maar ook dat gebeurt niet meer." Aan de andere kant is de heer Smit van mening dat er enige verbeteringen aan de verkeerslichtinstallatie kunnen worden aangebracht. Zo zou bijvoorbeeld door een ietst ge wijzigde opstelling van de stoplichten voor 't verkeer dat gebruik wil maken van de pa rallelweg aan duidelijkheid gewonnen kunnen worden. Deze stoplichten blijken na> melijk enigszins verwarrend te werken voor weggebruikers die het kruispunt willen pas seren en wier aandacht daar door wordt afgeleid van de 'stoplichten die boven de weg hangen. Andere automobilisten erva ren dat zij, stilstaande op de stopstreep voor het kruispunt, slechts met moeite de hangen de stoplichten boven hun hoofd kunnen ontwaren. Brigadier Smit erkend dat ook dit punt nader onderzocht zal wor den. De mogelijkheid is niet uit gesloten dat er zogenaamde verklikkers op de begane grond worden aangebracht, die corresponderen met de ver keerslichten in de hoogte. Dat de wegbreedte van de hoofdwegen die op het kruis punt aansluiten aan de krappe' kant is om zowel het door gaande als het afslaande ver keer plaats te bieden acht bri gadier Smit van minder be zwaar, omdat zowel het door gaande als het afslaande ver keer gelijktijdig door het groene of rode verkeerslicht wordt geregeld. Mevrouw M. van der Have in haar totaal vernieuwde winkel aan de Molendijk te Hoek. (Van een onzer verslaggevers) HOEK Wanneer in een dorp als Hoek het toch al niet zo uitgebreide winkelpakket een aanvulling krijgt, is zulks de be volking wel zo welkom. Op de Molendijk heeft mevrouw M. van der Have haar wol- en handwerkwinkel „Het Spinnewiel" een opvallende gedaantewisseling laten ondergaan. Het eens bescheiden zaakje is uitgegroeid tot een volwaar dige winkel met een uitgelezen sortering wol, handwerkbeno- digdheden en babyartikelen. „Omdat de huisvrouwen hier in Hoek kennelijk weer hele maal „in" zijn voor het zelf breien en borduren en ze voor allerlei artikelen naar Terneu- zen moesten, hebben we de knoop doorgehakt en zijn we aan het verbouwen geslagen", zegt mevrouw Van der Have. Het resultaat is een aantrek kelijke zaak die meer dan twee maal zo groot is geworden als het oude, wat schemerige win keltje. „We weten niet waar aan we het te danken hebben, maar we hebben zelfs bestel lingen gekregen uit Canada en Zuid-Afrika. Misschien zijn het mensen die vroeger in Hoek hebben gewoond en op deze manier hun oude dorp willen bevoordelen", aldus mevrouw Van der Have. Niet alleen het winkelgedeel te van het pand aan de Molen dijk is totaal vernieuwd, ook de daarachter en eronder gelegen woning is aan de eigentijdse wensen van het echtpaar Van der Have tegemoet gekomen. Vanavond (vrijdag) zal het geheel gerestaureerde „Spinne wiel" met enig feestelijk ver toon in gebruik worden geno men. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In zijn gisteravond gehouden vergadering heeft de raad van Sas van Gent besloten tot een reorganisatie van de dienst gemeentewerken. Er was een rapport opgesteld waaruit bleek dat in het verleden grote fouten waren voorge komen. „In de nota bij dit rapport", aldus waarnemend burge meester W. Colsen, „zijn aanwijzingen opgenomen tot een betere opzet van de buitendienst. Het blijkt dat voor het beter func tioneren van de dienst verschillende aanschaffingen moeten worden gedaan." (Van een onzer verslaggevers) AXEL Maandag 17 janua ri vergaderen om 19.00 en 2.00 uur in Axel respectieve lijk de commissie voor onder wijs, culturele en jeugdzaken en de commissie voor de ge- meentefinanciën. Op. de agenda voor de. eerste vergadering staat onder meer de besprëking van een voor stel tot het toekennen van voorschotten op de gemeente lijke vergoedingen aan de bij zondere lagere scholen voor 1972 en de bespreking van een voorstel om te beschikken op een verzoek van het schoolbe stuur „instituut voor meisjes" in Oudenbosch om medewer king ingevolge artikel 5 van de kleuteronderwijswet. In de commissie gemeentefinanciën zal worden gesproken over het beschikbaar stellen van een krediet t.b.v. een door de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten aan de gemeente Terneuzen aan te bieden geschenk ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadhuis. (ADVERTENTIE) Het bewuste (geheime) rap port is besproken met de frac tievoorzitters van de verschil lende Sasse raadsgroeperingen. Een van hen, de heer De Mey er (VVD), vond dat het rap port toch wel in de openbaar heid mocht komen. Hij wees op de geringe medewerking van de centrale dienst voor bouw en woningtoezicht. „Het gevolg was dat men in zijn taak tekort geschoten is en een laag ver- zorgingspeil bereikte." „Inzicht ontbreekt", zo ver volgde de heer De Meyer, „er was een gebrekkige administra tie en een te lage arbeids prestatie." De heer De Meyer laakte het niet optimaal func tioneren van de leiding van de dienst. „Er was geen coördina tie en de gezagsverhouding ont brak." Ook de controlefunctie werd niet goed uitgeoefend. De heer De Meyer wees erop dat het niet de taak van de ge meente was toezicht op de dienst uit te oefenen en dat de centrale dienst uit eigener be weging een gemeentebestuur dient te adviseren. Hij vroeg voorzitter Colsen namens de raad aan het dagelijks bestuur van de centrale dienst te vra gen of met het Sasse rapprot ter kennis wil brengen van de directie van de dienst. Bij de reoi-ganisatie was een organisatiebureau betrokken. De heer Bockstael zei dat met tertijd dit bureau zich zal terugtrekken en de teugels weer bij de centrale dienst zou den komen. „Hoe reilt het dan?", vroeg hij. „Wij moeten vertrouwen in de dienst heb ben", aldus de heer Colsen, Wethouder Gaskamp wees erop dat de administratie van ge meentewerken nu in de ge meenteadministratie is opge nomen. De heer De Groff vroeg het embargo op het rapport op te heffen en de inhoud ter kennis van de pers te brengen. „Wij wisten, alle feilen al", aldus de heer Bockstael, „en in de nota zijn veel van onze suggesties opgenomen. Ik hoop dat het goed zal werken." Bij de sluiting van deze edi tie was ons het rapport nog niet ter hand gesteld. Begroting In de gister avond gehouden raadsvergade ring heeft de raad van Sas van Gent de gemeentebegroting voor 1972 aangeboden gekre gen. D'eze sluit met een post onvoorzien van 98.558,44. Het is de bedoeling, aldus waarne mend burgemeester Colsen, zo mogelijk op 10 februari een speciale begrotingsvergadering te houden. Er is iets nieuws in Nederlandiets dat op biezondere wijze de aardappels-bij-het-eten vervangt. Iets dat je kunt frituren, maar ook zonder olie of vet kunt bak ken. Iets dat je lekker lang kunt bewaren in de ijskast. Iets dat ook heerlijk is bij een borreltje: De fabrikanten van Dam-Chips staan er borg voor, dat Shoestring luchtig voorgebakken is. Shoestring is een nieuw diepvriesprodukt van Dam-Chips, specialisten op 't gebied van smakelijk invriezen. Of u Shoestring bakt in de frituur, oven, koekepan of onder de grill: ze zijn in enkele minuten krokant goudbruin en blijven langer knapperig! Shoestring is eigenlijk 'n lief frietje met fantasie - u zult snel merken, hoe fijn u kunt kombineren en fantaseren. Kreatief kokkerellen met Shoestringl (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „De scholen kwestie in onze wijk leeft thans echt, al zijn de reacties van ge meentezijde nog zo negatief. Het door ons gesignaleerde ge brek aan inspraak van school- vertegenwoordigers vond zijn weerklank. Deze week zijn veel van hen uitgenodigd voor een gesprek op het gemeentehuis." Dat schrijft het welzijns- comité Terneuzen in een „ver- antwoordingsbrief" aan de be woners van Terneuzen-Zuid. Op een vergadering van het welzijnscomité heeft de voor zitter, de heer C. Schipper, na drukkelijk ontkend ooit be weerd te hebben dat de onder- wijsambtenaren ondeskundig zouden zijn. „We hebben slechts doorge geven wat onze enquête naar de schoolruimtebehoefte heeft opgeleverd." De heer Schipper vond het vreemd dat deze cij fers van gemeentewege en door de vereniging Openbaar Onder wijs wel zijn aangevochten, maar dat daar tegenover geen andere cijfers zijn geplaatst. Het welzijnscomité wijst school- dependances als voorziening op lange termijn met klem af. Het handhaaft zijn stelling, dat in Terneuzen-Zuid voor de naaste toekomst voor 200 leer lingen bij het basisonderwijs en evenveel kinderen bij het kleu teronderwijs, niet voldoende scholen beschikbaar zullen zijn. De heer Schipper kondigde aan dat eind van dit jaar een nieuw onderzoek naar de schoolsituatie in Zuid verricht zal worden. Hij betreurde het dat de actie van het welzijns comité in Zeeuwsch-Vlaanderen als een soort terroristische guerrilla wordt beschouwd. ook verkrijgbaar bij ssperuier (Van onze correspondent) VLISSINGEN In verband met diverse diefstallen, ge pleegd in de maanden septem ber en oktober, heeft de recher che van de gemeentepolitie van Vlissingen kunnen aanhouden de 16-jarige H. van V. uit Hulst en de 24-jarige J. J. H. H„ eveneens uit Hulst. Deze twee hadden enige tijd geleden een stereo-installatie gestolen uit een zaak in de Waalstraat. Toen zij gisteren opnieuw in deze zaak versche nen, her-kende de eigenaar van de zaak beiden en stelde de politie direct hiervan in ken nis. Toen de heren nog in Vlis singen liepen te wandelen, kon de politie hen arresteren. Zij ontkenden echter iets met enige diefstallen in Vlissingen te maken te hebben. Door de recherche werd contact opge nomen met de rijkspolitie in Hulst. Bij huiszoeking bleek, dat in derdaad de versterker ter waar de van 700,in een van de woningen werd aangetroffen. Zij hebben toen nog enkele diefstallen bekend, o.a. op 25 september een diefstal van f 600,en enkele kleinere.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2