Schulden fruitteler groeien MODDERWOESTERMJ OVER DORP Ongerief voor inwoners nogaï groot Statenlid wil bestrijding werkloosheid L. J. NIJSTEN: OVERHEIDSSTEUN ONONTBEERLIJK P. A. SPOOR: COLLECTIEVE AFZET BEVORDEREN Brandende jongen dooft zelf vuur voor aankleding landschap POLITIE AGENTEN WORDEN GEHOORD PvdA-Vlissingen blijft pleiten voor „hoge brug" Rijkspolitie vermoedt brand stichting Kans op sneeuw M. J. GOUD: Subsidie DOMINEE DOET BEROEP OP GEMEENTE Fruittelers: overbrugging zou moeten voortduren ZEEUWSE KUNST VOOR NIEUW STADHUIS stad streek HOOPVOL HERSTEL Ontslagkwestie hoofdagente: Koewacht Terneuzen Graauw Kloetmge Donderdag 13 januari 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE De Nederlandse fruittelers hebben moeite om in deze tijd van te grote aanvoeren, te lage prijzen en te sterk gestegen produktiekosten het hoofd boven water te houden. Vandaar dat de stemming tijdens de gisteren in Kapelle gehouden Zeeuwse fruittelersdag beslist niet opgewekt was. „Niet minder dan dejlig procent van de gespecialiseer de fruittelers heeft meer schulden dan bezittingen en nog een paar jaar met negatie ve resultaten zal velen nood zaken met hun bedrijf te stop pen, hoewel zij potentieel winstgevend bedrijven heb ben", zo kenschetste de heer L.J. Nijsten, voorzitter van de Nederlandse Fruittelersorgani satie (de NFO) de toestand van dit moment. De heer Nijsten zei over heidssteun voor de fruittelers onontbeerlijk te vinden. De laatste bespreking hierover tus sen landbouwschap en minis ter Lardinois noemde de heer Nijsten hoopvol. De minister wil namelijk onder bepaal de voorwaarden ook voor Nederland de zgn 321 re geling toepassen op basis waarvan andere EEG-landen al belangrijke bedragen in de fruitafzetorganisaties stop pen. De heer Nijsten vond dat de positie van de fruitteler ver der verbeterd zou kunnen worden door het verdubbelen van de rooi-premle, door het mogelijk maken van een uit gebreide overbruggingsfinan- ciering voor moderne bedrij ven door het effectief ingrij pen van de overheid ter ver betering van het afzetappa raat, door marktonderzoek 'en vooral ook door het verminde ren van de aanvoeren van ap pelen en peren. Maar dan ook een produktieverlaging voor de hele EEG en niet alleen voor Nederland, zo betoogde de heer Nijsten. Het verminderen van de produktie Is overigens een zaak waar de telers zelf wat aan kunnen doen. De heer P.A. Spoor, hoofd van de afde ling fruitteelt van het Land bouw Economisch Instituut (Lei), ging gistermiddag uit gebreid in op hetgeen de te lers zelf kunnen doen aan het verbeteren van de situatie in de Nederlandse fruitteelt. Door het verminderen van de aanvoeren (hetgeen ook bete kent: vermindering van het aantal fruittelers) kan voor een markt- en prijsherstel worden gezorgd, terwijl door Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag', opgesteld door het KNMI: Plaatselijk regen of sneeuw en geleidelijk kou der met vooral in het noonl- oosten lichte vorst. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: voor vrijdag: aantal uren zon 03. Min. temp- van onge veer normaal tot 4 graden bo ven normaal, max. temp om streeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 proQent. Kans op een geheel droog' etmaal 40 pro cent. Voor zaterdag: aantal uren zon 03. Min. temp omstreeks normaal, max. temp. van onge veer normaal tot 4 graden on der normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 u-: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Konstanz 257 onv: Rheinfel- den 164 -3; Straatsburg 138 -6; Plittersdorf 274 -9; Maxau 329 -5: Plochingen 134 plus 1; Mannheim 144 plus 4; Stein- bach 118 onv; Mainz 168 plus 2: Bingen 77 plus 3: Kaub 95 plus 4; Trier 245 -12; Koblenz 110 plus 2; Keulen 48 onv; Ruhrort 203 -2; Lobith 818 -2; Pannerdense kop 795 -3; Nij megen 626,onv; IJsselkop 771 - 4; Eefde IJssel 302 -4: Deven ter 187 "-3; Monsin 5472 plus 18; Borgharen 3892 plus 47; Belfeld 1098 -4; Grave bene den de sluis 500 -1- hoogwater Morgen, vrijdag 14 januari Bergen op Zoom 2.10 en 14.34, Hansweert 1.16 en 13.36, Terneuzen 0.44 en 13.02, Viisjingen 0.14 en 12.31. Wemeldinge 2.00 en 14.24. rationalisatie mechanisatie, schaalvergroting e.d.) het on dernemersinkomen verbeterd kan worden. Het markt- en prijsherstel door vermindering van de pro duktie zei de heer Spoor rond 1975 te verwachten. Dit in te genstelling tot het overbeken de rapport Little, waarin staat dat de markt dan nog lang niet in evenwicht is. De heer Spoor betoogde gistermiddag ook dat de fruttelers in de toekomst beslist een greep op de afzet dienen te krijgen, wil men niet het gevaar lopen dat vele investeringen vergeefs worden gedaan. Het streven naar een goede collectieve af zet noemde de heer Spoor de belangrijkste opdracht voor de fruittelers in de komende tien jaar. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De kleren van de elfjarige R.B. uit Ter- neuzen vatten woensdagmid dag rond drie uur vlam, toen een bromfiets waarmee hij speelde in brand vloog. Door in een plastic bootje met wa ter te springen kon hij het vuur blussen. Dokter Hoving verzorgde de brandwonden, die de jongen aan zijn benen had opgelopen. Na verdere be handeling in het Julianazie- kenhuis kon hij naar huis. Modder overheerst het dorpsbeeld. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Tijdens de Zeeuwse fruitteeltdag, gisteren in Kapelle gehouden, heeft de heer M. J. Goud, voorzitter van de kring Zeeland van de Nederlandse Fruittelersorgani satie (NFO), gezegd dat de fruittelers eigenlijk subsidie zouden moeten krijgen omdat zij met hun boomgaarden zor gen voor de aankleding van het landschap. De heer Cloud ging ook in op kritiek op het verdwijnen van een groot aantal boom gaarden in Nederland, waar door verarming van het land schap ontstaat. „Wij hebben evenwel geen behoefte aan het handhaven van een belangrijk areaal verouderde fruitopstan- den, zeker niet als dat leidt tot verpaupering van een aan tal ondernemers", was het verweer van de heer Goud. Hij voegde er nog aan toe: „Van oudsher hebben boer en tuinder mede gezorgfl voor de aankleding van het landschap. Ze zijn echter als zodanig nooit ten volle gewaar deerd". In zijn terugblik over het afgelopen jaar was de hger Goud overigens niet zo som ber. Na een reeks van jaren is voor wat de gang van zaken op de drie Zuidbevelandse fruitveilingen betreft de prijs ontwikkeling iets minder on gunstig geweest. Er was een duidelijke meeropbrengst per hectare, de middenprijs per kilo was echter maar één cent hoger. Van een terugkerende, rentabiliteit kan men volgens de heer Goud nog lang niet spreken. De perenoogst was geringer dan die van vorig jaar, maar door goede prijzen werd er door de telers toch behoorlijk verdiend. Hetzelfde geldt voor de pruimenoogst. Van diverse soorten kleinfruit werden vooral in Kapelle grote hoeveelheden aangevoerd. Door inkrimping -van hef are aal vollegronds-aardbeien en de vrij lage prijs liep de aard beienaanvoer vrij sterk terug. De financiële resultaten van de bessenoogst waren bevredi gend. Ook de prijs voor de bramen was goed. (Van een onzer verslaggevers) PAAL Sinds deze maand is de bevolking van Paal niet alleen verstoken van alle openbaar vervoer, het begint er nu op te lijken, dat het hele dorp wordt „omgeploegd". Een belang rijk deel van de Hoofdstraat gaat schuil onder een dikke laag klei, die niet alleen een aanslag pleegt op de glanzende lak van de auto's, die hier af en toe komen, maar ook op de dorpe Iingen zelf. Geweldige machines maken een barrière voor het verkeer. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Statenlid ,P. Roels (PvdA) maakt zich zor gen over de werkloosheid in Zeeland. Hij wil daarom van G.S. weten wat tegen de stijgende werkloosheid gedaan kan worden. Dienaangaande heeft hij het college zeven vragen voorge legd. Deze luiden: 1) Hebben G. S. kennis ge nomen van de jongste cijfers met betrekking tot de geregi streerde arbeidsreserve, met name van die in Zeeland? 2) Hebben G. S. ook met verontrusting geconstateerd dat omstreeks de recente jaar wisseling Zeeland, op de drie noordelijke provincies na, het hoogste percentage werklozen telde? 3) Vinden G. S. het even eens zeer ongunstig dat in de provincie Zeeland het percen tage geregistreerde arbeidsre serve in een maand steeg van 2,6 procent naar 4,3 procent? 4) Achten G. S. de werkge legenheidssituatie eveneens catastrofaal, met name in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, dat met 11.4 procent aan gere gistreerde arbeidsreserve teza men met de districten Buiten post, Emmen en Etten-Leur. tot die gebieden in ons land behoort, met de allergrootste moeilijkheden ten aanzien van de werkgelegenheid? 5) Achten G. S. de werkge legenheidssituatie (7,4 pro cent op Schouwen-Duiveland zorgwekkend? 6) Kunnen G. S. meedelen of, en zo ja in welke mate, plannen voor grote tot middel grote openbare werken voor uitvoering gereed zijn, of zo goed als gereed, en in welke mate een zeer spoedige uitvoe ring van deze objecten de werkgelegenheidssituatie in die delen van de provincie Zeeland zou kunnen verbete ren? 7) Welke stappen*1 denkt het college te nemen teneinde de verontrustende werkgelegen heidssituatie in Zeeland met name in West-Z-eeuwsch-Vlaan- deren en op Schouwen-Duive land, te verbeteren? Langs de Paalseweg tussen het dorp en Graauw staat een heel peloton draglines, die verwoed pogen de aarde om te ploegen. Dat, alles, zoals wij gisteren reeds meldden, in het kader van de ruilverkaveling Kleldrecht, die nu toch wel een erg nadrukkelijk stempel op deze omgeving gaat zetten. Er moeten aan de hand van 't dorp verschillend© waterlopen worden gegraven en de oude sloot naast de weg wordt ge dempt. Daarvoor is het nodig dat vrachtwagens met zand en soms ook grondwerktuigen af en aan rijden, daarbij een vet tig spoor van natte klei achter zich latend. Regelmatig wordt de rom mel opgeruimd, anders zo-u dit dorp weldra helemaal van de buitenwereld zijn afgesloten, maar een afdoende remedie is dat toch niet. Het gebruik van de geteisterde Paalseweg (of ficieel voor allo verkeer afge sloten) is inmiddels zelfs voor het plaatselijke verkeer bijna onmogelijk en in ieder geval levensgevaarlijk "geworden. Het gebruik van remmen moet hier afgeraden worden, want het is er gladder dan in hartje winter bij vorst. De grootste problemen leveren de (Van onze correspondente) MIDDELBURG Het amb tenarengerecht in Rotterdam heeft de uitspraak in het be roep dat de Middelburgse hoofdagente mejuffrouw M. N. heeft aangetekend tegen het haar per 1 juli van het vorige jaar gegeven ontslag voor on bepaalde tijd aangehouden. Het ambtenarengerecht wil de resultaten afwachten van het verhoor waaraan de agen ten van het Middelburgse poli tiekorps zullen worden onder worpen in het kader van een onderzoek naar het vaderschap van het kind van de klaagster. Zoals wij hebben gemeld werd mejuffrouw M. N. ontsla gen nadat zij had meegedeeld dat zij in verwachting was. De hoofdagente meent dat dit ont slag onrechtmatig is. Het amb tenarengerecht heeft het be roep vorige maand met geslo ten deuren behandeld. werkzaamheden voor de inwo ners van de aan de Paalseweg gelegen boerderijen op. Ze Kunnen hun woningen slechts na halsbrekende toeren berei ken om over het ongerief voor de bakker, de melk- en groen teboer en niet te vergeten de kramt'ebezorger nog maar niet te spreken. Verschillende inwoners van Paal hebben met het oog op de lange duur van deze ellen de het zekere voor het onze kere genomen en hebben laar zen aangeschaft. Overigens lang niet altijd een afdoend middel tegen al deze over last. Ondertrouwd: E Heyne uit Amsterdam en B. Dierick. Geboren: Luc zv P Gijsel Heymans, Philip zy J van Waesberghe-De Pan. ^.Botsing' Op het kruispunt Emmalaan - Leeuwenlaan heeft woensdagmorgen om elf uur A.C.M.S. uit Terneuzen bestuurder van een personen auto geen voorrang verleend aan zijn stadgenoot P.E.B. Bij de botsing ontstond aanzienlij ke schade. EHBO Op een algemene vergadering van de EHOB heeft de heer J. Weemaes zijn functie als bestuurslid neerge legd. In zijn plaats is de heer W- v. d. Voorde benoemd- Excelsior De brassband Excelsior geeft zaterdag zijn jaarlijkse uitvoering in Amici- tia. Voor de pauze zulle!} on der leiding van de heer J. den Toonder onder andere worden uitgevoerd de nummers Jour ney into freedom en de B.B. and C.F.-mars. Ook het jeugd orkest Jong Excelsior treedt dan op onder leiding van J. Mannaert, docent aan de Zeeuwse Muziekschool. Na de pauze zal de toneelgroep Pla- togo uit Goes een klucht opvoe ren getiteld „Hoera een drie ling. Gymvereniging De secre taresse van de Kloetingse gymnastiekvereniging mej. J. A. Hannewijk deelde tijdens de laatst gehouden vergade ring mee haar functie neer te leggen wegens drukke werk zaamheden. Op de jaarverga dering (26 januari) zal ge tracht worden in deze vacatu re te voorzien. Op 4 maart houdt men in verband met het 10-jarig be staan een jubileumuitvoering in Amicitja. (Van een onzer verslaggevers) GOES De leden van het gewest Zeeland van de P.v.d.A- zul len in de jaarvergadering, die zaterdag a.s. in de Prins van Oranje te Goes wordt gehouden, een voorstel van de afdeling Vlissingen inzake de zgn. „hoge brug" bespreken. De afdeling Vlissingen geeft vijf argumenten, op grond waarvan de bouw van de hoge brug noodzakelijk is. Eén van die argumenten luidt: in een periode van 14 jaar heeft cje gemeente Vlissingen, in sa menwerking met Gedeputeer de Staten en Rijkswaterstaat, zijn beleid op de bouw van deze brug afgestemd. Zoals bekend heeft Rijkswa terstaat, na kennisname van de nieuwste verkeersprogno- ses, de bouw van de hoge brug met rijksgelden, sterk ontraden. De jaarvergadering van het gewest Zeeland gaat zaterdag ook in discussie met de PvdA- statenfractie, die verslag van haar beleid zal doen. Er is ook (Van onze correspondent) SAS VEN GENT De Ne derlandse hervormde predi kant ds. J. van der Eyck heeft alle gemeenteleden in Sas van Gent, Philippine en Westdorpe gevraagd hem financieel tege moet te komen in de vorm van de jaarlijkse vrijwillige bijdrage, gezien de kerk aan de rand van een faillissement staat. Dit jaar zal het een jaar van erop o£ eronder worden, vol gens de predikant. Eind 1971 was de stand van de vrijwilli ge bijdrage f 8556, met daar naast een begroting van f 20.000. Verder waarschuwt ds. Van der Eyck dat wanneer de situ atie niet zal veranderen de protestantse gemeente de ko mende jaren langzamerhand uit Sas van Gent zal wegvloei en. Vanwege het grote tekort gaan de kerkeraadsleden van 23 tot en met 28 januari de straat op om alle adressen af te werken voor een vrijwillige bijdrage. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT -- De rijkspolitie te Sas van Gent onderzocht de vermoedelijke brandstichting van de land- bouwschuur te Westdorpe. Deze schuur is het eigendom van de gebroeders IJsebaert aan de Smitschoreweg, die en kele weken geleden door drie mannen voor een klein geld bedrag werden beroofd. Vanaf 's morgens tot diep in de nacht zijn de brandweerlie den aan het blussen geweest. De hangaar is tot de grond toe afgebrand en men verloor honderd ton stro en hooi, twee landbouwwagens en wat ge- reedscappen. De politie acht het niet on waarschijnlijk dat de brand is aangestoken, doch tot nu toe zijn er geen aanwijzigingen in die richting. De schade is op f 100.000 geschat. De verzekering dekt deze. (Van onze correspondent) KAPELLE In de rond vraag op de fruitteeltdag in Kapelle is onder meer uitvoe rig gesproken over de over bruggingsfinanciering voor de fruitteelt, die twee seizoenen heeft gewerkt, en thans be vroren is. Uit de zaal werd geetsld dat deze regeling discriminerend heeft gewerkt. Maar voorzitter Nijsten stelde dat het voor velen een zegen was dat deze regeling hen hielp. Overigens stelde hij ook dat degenen die met de regeling zijn geholpen dat blijvend gedaan dient te worden met rente en aflossing zolang de crisis in de fruitteelt voortduurt. I een bestuursverkiezing. Voor de functie van voorzitter is (te heer A. P. Schouwenaar kan didaat gesteld. Voor de functie van secretaris is de heer J. J. G. van den Berge te Middel burg kandidaat gesteld. Dege- n'an, die voor de functie van penningmeester kandidaat zijn gesteld, de heren B. Korstanje te Yerseke en C. Verheul te Vlissingen, hebben laten we ten dat zij geen kandidatuur zullen aanvaarden. De verga dering zal zaterdag onder meer leden en plaatsvervan gende leden van de partijraad aanwijzen. Bij <fc voorstellen die ter behandeling zijn voorgedra gen, is er een van de afdeling Terneuzen, dat betrekking heeft op de oost-west-wegver binding in Zeeuwsch-Vlaande- rtsn. Gevraagd wordt te ijve ren voor een verbetering, dan wel een verruiming van deze verbinding. Met name de aan leg van het wegvak Hoek- §luiskil-brug' zou re'ads een grote verbetering betekenen voor de verkeerssituatie in die streek, zo zegt het voorstel dat door het gewestelijk bestuur is overgenomen. De afdeling Ternfcuzen heeft ook aange drongen op de aanleg' of in standhouding van enkele wa tersport- en-of recreatiehavens aan de zuidelijke oever van de Westersehelde. Het geweste lijk bestuur zal dit voorstel evenwel niet overnemen. Het vindt het onverantwoord om langs een drukke vaarroute havens voor kleine scheepjes aan te leggen. De PvdA-Zeeland telt een kleine 3000 leden. (Van een onzer verslag gevers) TERNEUZEN Burge meester en wethouders van Terneuzen hebben alle in Zeeland wonende kunsfcet- inaars schriftelijk uitgeno digd foto's, tekeningen of dia's van hun werk in te zenden, waaruit een beoor delingscommissie van de iTerneuzense culturele raad .een selectie kan maken met ihet oog op een voor het nieuwe stadhuis te vervaar digen kunstwerk. Er zijn 98 kunstenaars aangeschreven. Belangstel - lende kunstenaars of andere geïnteresseerden die geen schriftelijke uitnodiging heb ben ontvangen kunnen, in dien zij voor een selectie in aanmerking wensen te komen, contact opnemen met de afdeling culturele zaken in Terneuzen. Het is de bedoeling om in het nieuwe stadhuis, dat in ide loop van de volgende maand zal worden opgele- •verd, een of meer kunst- iwerken te plaatsen. Prof. Bakema, de ontwerper van het stadhuis, heeft eerder zijn voorkeur uitgesproken voor een wandtapijt, dat door de Amsterdamse kun stenares mevrouw Wil Frui tier vervaardigd zou kun nen worden. - De Terneuzense gemeente raad gaf echter de voorkeur aan een procedure waarbij alle in Zeeland woonachtige kunstenaars de kans krij gen in aanmerking te ko men voor een opdracht. Van de beoordelingscommissie maken deel uit prof. Bake- ïna, de heer H Koch, direc teur van de Zeeuwse cul turele raad, de kunstcriti cus André Oosthoek alsmede drie leden van de Terneu zense culturele raad. Voorts is de stichting „Kunst en Bedrijf" uitge nodigd een vertegenwoordi ger in de beoordelingscom missie aan te wijzen. Vooralsnog is geen plaats bekend waar het kunstwerk zal moeten komen, al gaan de meeste gedachten uit naar een plaats in het stad huis. Ook hebben vorm en grootte of materiaal van het kunstwerk nog geen onder werp van bespreking uitge maakt. Voorlopig heeft de gemeente f 20.000 voor het kunstwerk uitgetrokken. De inzendingen aan de be oordelingscommissie dienen voor 5 februari bij de Ter neuzense culturele raad, markt 11 in Terneuzen bin nen te zijn. De inzenders krijgen de gelegenheid het stadhuis te leren kennen en gesprekken te voeren met de beoorde lingscommissie, waarbij alle gegevens over opzet, plaats, beschikbare middelen e.d. aan de orde kunnen komen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3