Humphrey wil: Kennedy 'running mate' Marihuana en hasjiesj „vrij MOEDJIBOER PREMIER VAN BANGLADESJ ARRESTATIES IN ZAGREB WERKGROEP („STRAFBELEID SCHADELIJK") BEPLEIT: Onlusten °P Malta Tijl van Limburg: Nog drie maanden sitten ••99 PRINSELIJK ZAKJE BLAZEN Prins: Wettelijke liiiurverliogiiig moet omhoog INTENSIVE CARE' INTENSIVE CARE' MEER POLITIEÏROEPEN NAAR STAKERS IN ZUIDWEST-AFRIKA Blijf uit de cel binnenland buitenland Ruilverkaveling Tubbergen jaar in ij Arnhemse mag naam niet veranderen China en Cyprus: ambassadeurs Mars is geen dode planeet AANSLAG OP BIEN HOA Halt' miljoen horeca voor toerisme Sleepboot reeds acht dagen vast op wad f5.50 Jongen doocl aangetroffen in Ulster Grote scliade F abrieksbrand in Delft: schade 6 miljoen f3.50 s» Donderdag 13 januari 1972 13 KENNEDY (Van onze redactie buitenland) TALLAHASSEE Senator Hubert Humphrey die dingt naai de democratische kandidatuur voor het presidentschap, heeft te Tallahassee in Florida laten doorschemeren dat hij graag samen met senator Edward Kennedy als kandidaat voor het vice-presi- dentschap („runningmate") de verkiezingen van november zou willen ingaan. Humphrey, die maandagavond in Florida zijn campagne is begonnen in verband met de voorbereidingen van 14 maart, verklaarde dat hij samen met Edward Kennedy een .onverslaanbaar koppel" zou vormen. Uit de laatste opiniepeilingen is gebleken dat Humphrey, als senator Kennedy zich kandidaat zal stellen, meer stemmen van mensen die op Kennedy zouden hebben gestemd zal krijgen dan senator Edmund Muskie, die eveneens dingt naar de democrati sche kandidatuur voor het presidentschap. Edward Kennedy die al meermalen te kennen heeft gegeven dat hij zich niet kandidaat zal stellen, heeft nog niet op de woor den van Humphrey gereageerd. De meeste waarnemers menen echter dat Kennedy geen genoegen zal nemen met de tweede plaats nu uit vrijwel alle opiniepeilingen is gebleken dat hij een grote kans maakt op de eerste als hij zich in de strijd zou werpen. HUMPHREY DEN HAAG (ANP) De ruilverkaveling Tubbergen is een jaar in de ijskast gezet. Dat valt af te leiden uit een in Den Haag uitgegeven com munique, na afloop van een gesprek tussen minister Lar- dinois (landbouw) en een de putatie uit het college van Ge deputeerde Staten van Over ijssel. Uit een oogpunt van ver standig beleid is het beter in het licht van de huidige om standigheden nog -geen nadere stappen te ondernemen, zo ver meldt het communiqué. In ge zamenlijk overleg zullen de minister en het college van G. S. over een jaar op de zaak terugkomen. PRETORIA Rtr.)Per vliegtuig wordt Zuidafrikaanse politie gebracht naar Ovamboland in Zuidwest-Afrika. Naar het hoofd van de politie, generaal Gideon Joubert, mee deelde, gebeurt dit „om het publiek te beschermen tegen intimidatie". Deze zou, aldus Joubert, kunnen komen van de hand van 13.000 Ovambo's, die in staking zijn als pro test tegen het contractstelsel, dat hen tot anderhalf jaar aan één werkgever bindt zonder dat zij hun gezin bij zich mogen hebben. De politie zal ook worden gebruikt om werkwillige Ovambo's te beschermen. Volgens Joubert is alles rustig in Ovamboland. Een maand geleden is oojc extra-politie naar Zuidwest-Afrika gestuurd. Toen gingen in Walvisbaai Ovambo's in staking. De Zuidafrikaanse regering heeft meegedeeld van plan te zijn het gewraakte contractstelsel af te schaffen. Het bericht dat van de vierduizend telefooncellen in Neder land er maandelijks duizend hersteld moeten worden, werpt toch wel een merkwaardig licht op de mentaliteil van een aantal landgenoten. Blijkens mededelingen van de P.T.T. behandelt men de tele foonboeken als oude kranten en beschouwt men het lostrek ken van hoorns en het verstoppen van muntkanalen als een geslaagd soort volksvermaak. Zoiets als het gooien met bier blikjes naar scheidsrechters en doelverdedigers. Ais we beweerden dat een horde bavianen aan de cellen minder schade zou aanrichten dan een horde var> over het al gemeen kiesgerechtigde landgenoten, dan zou men ons moei lijk van overdrijving kunnen beschuldigen. Het zou interessant zijn om eens na te gaan hoe het in andere landen met deze zaken gesteld is. Vernielen de Fransen evenveel telefooncellen als wij? En de Britten, die bij de busselt zo keurig in de ri staan? En de inwoners van Opper-Volta? Als uit zo'n vergelij king zou blijken dat de Nederlanders er toch wel ongunstig afkomen, dan zou men althans een landelijke actie kunnen be ginnen voor meer zelfbeheersing en beschaving. En wel onder het motto.- „Blijf uit de cel als u uit de cel wilt blijven".'De Bond Zonder Naam zou er goed werk mee kunnen doen. In het andere geval als de cijfers in alle landen gelijk zouden zijn konden we opgelucht ademhalen. Dan was er immers geen reden voor zelfverwijt, maar alleen voor de con statering dat men iemand geen pessimist mag noemen wan neer hij blijft wanhopen aan het menselijke ras I (Van onze redactie buitenland) VALETTA Op Malta heb ben aanhangers van de socia listische regering-Mintoff on lusten veroorzaakt. Zij be stormden de kantoren van de nationalistische oppositiepartij en verhinderden een grote de monstratie van de oppositie te gen het regeringsbeleid. Het hoofdkwartier van de nationa listische partij werd met ste nen bekogeld, maar de in al lerijl versterkte politie wist de menigte buiten het gebuow te houden. De incidenten braken uit tij dens een luidruchtige pro-Min- toffbetoging bij de parlements gebouwen. In Rome vertelde aartsbis schop Gonzi, die in het geschil tussen ^Ingeland en Malta poogt te bemiddelen, dat hij premier Heath duidelijk had gemaakt dat Mintoff niet af zal stappen van het bedrag van 18 miljoen pond, dat hij van Engeland als jaarpacht voor de militaire bases heeft geëist. Een aanvullend NAVO-aanbod had Gonzi als zijnde te laag van de hand gewezen. Engeland pleegt intussen in tensief overleg met zijn NAVO-partners over het con flict. Het is er, naar verluidt, op tegen dat zij het aanbod aan premier Mintoff verhogen, omdat diens „trek" daardoor volgens de Britten nog zal toe nemen. Volgens sommige zegslieden op Malta is premier Mintoff wèl bereid de onderhandelin gen met Engeland te herope nen. '(Van een onzer verslag gevers) ARNHEM De Arn hemse mevr. E. M. A. L. Ostendoerfer mag zich niet mevr. Oostendorp noemen. De Kroon heeft haar verzoek tot veran dering van haar naam afgewezen. Zij had zich in een beroep op de Kroon tegen een uit spraak van de staatsse cretaris van Justitie op het standpunt gesteld, dat de naam Ostendoer fer een voor haar onge wenste Duitse klank had, die bij Nederlanders tot gereserveerdheid zou leiden. Als alleenstaande zou zij psychisch niet opge wassen zijn tegen de af wijzende houding en eenzaamheid die het ge volg zouden zijn van haar Duitse naam. Mevrouw Ostendoerfer had al eerder) een ver zoek om naamsverande ring ingediend bij de staatssecretaris van Jus titie. Deze had zich op het standpunt gesteld geen grond voor inwilli ging van het verzoek te zien. Hij had daarbij ge wezen op het feit dat er duizenden Nederlanders zijn, die een Duits klin kende naam dragen. De Kroon heeft thans het standpunt van de staats secretaris bevestigd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De strafbaarheid voor het verhandelen, bezitten en gebruiken van marihuana en hasjiesj moet worden opgeheven. Op den duur moeten alle drugs uit de strafrechtelijke sfeer worden gehaald. Om te beginnen moet de wet zo worden veranderd, dat het verhandelen en bezitten van drugs niet meer een misdrijf is, maar een overtreding. Op langere termijn moet de handel in hcnncp-produkten (hasjiesj en marihuana) helemaal worden vrijgegeven. Dat zijn de voornaamste aanbevelingen, die een werk groep van de stichting Alge meen Centraal Bureau voor de Geestelijke Volksgezondheid in een discussienota doet. Het rapport is voorgelegd aan ver schillende ministeries en te vens overhandigd aan de com missie-Baan. Deze commissie bestudeert in opdracht van de regering het huidige drug-be- leid. De werkgroep bestond uit een groot aantal deskundi gen uit diverse disciplines, als farmacologie, sociologie, crimi- HONGKONG (Rtr.). China en Cyprus zijn overeengeko men diplomatieke betrekkingen op ambassadeursniveau te ves tigen- Deze maatregel gaat on middellijk in. Brusselse autosalon kreeg bezoek van de Belgische prins Albert. Omringd door po litie-ojjicieren onderging prins Albert een alcoholtestwaar voor men in België in een zak je moet blazen. PASADENA (UPI) Mars is geen dode planeet maar nog in volle ontwikkeling, zo heb ben geleerden in Pasadena woensdag verklaard. De jongste foto's van de Ma- riner-9 „tonen ons een fantas tische verscheidenheid van gloednieuwe verschijnselen waarvan niemand ooit het be staan had vermoed", zei dr Car) Sagan van de Cornell- universiteit. Op de foto's zijn duidelijk donkere vlekken te zien, waarvan enige in kraters die op voorgaande foto's helder waren. Deze vlekken duiden sterk op oppervlakteverander ingen. Ook komen er nooit eerder waargenomen putten en holten op voor, dalen met een doors nede van 15 km en kloven die deel uitmaken van een sys teem van breuken die over meer dan 1.800 km ongeveer evenwijdig lopen op de opper vlakte van de planeet. DEN HAAG (ANP) —Aan een verhoging van de wettelij ke huurverhoging van zes pro-: cent per jaar valt niet te ont-l komen, omdat als gevolg van de sterk gestegen bouwkosten de discrepantie tussen de hu ren van bestaande en nieuwe' woningen steeds groter wordt. De voorzitter van de stich-j ting Raad, van Bestuui Bouw- bedrijf, ia-. H. D. Prins, heeft dit woensdagochtend gezegd tij dens een rede voor deze raad. SAIGON (AFP). De Viet-', cong heeft woensdagochtend een aanslag gepleegd op de. Amerikaanse luchtmachtbasis Bien Hoa, 30 kilometer ten! noordoosten van de Zuidviet-1 namese hoofdstad Saigon. Een opslagplaats met munitie voor lichte wapens ging de lucht in.| (Van onze redactie buitenland) ZAGREB Op verdenking van het samenspannen tot om verwerping van het maatschap pelijke en politieke stelsel van Zuidslavië zijn in Zagreb elf mensen gearresteerd. Dit heeft de president van de rechtbank van de Kroatische hoofdstad, Vjekoslav Vidovic, gisteren op een persconferentie bekendge maakt. Tot de arrestanten behoren Franjo Tudjman. een gepensio neerd generaal, Marko Veseli- ca en Sime Djodan, beiden lec tor aan de universiteit, en Vla- do Gotovac, uitgever van het verboden Kroatisch-nai.ionalis- tische weekblad „Hrvatski Tjedn-ik". De arrestanten hebben, aldus de president ook samengewerkt met de buitenlandse afdelingen van de rechtse Kroatische orga nisatie (Ustashi) en met bui tenlandse inlichtingendiensten. Het doel was Kroatië met ge weld en op andere manieren af te scheiden van de Zuidsla- vische federatie. Voor dit doel maakten zij gebruik van so ciale, culturele, sport- en ar beidsorganisaties. Zij hebben volgens de president van de rechtbank de afgelopen drie jaar in de pers en op bijeen komsten vijandige propaganda gevoerd, die was gebaseerd op hun contrarevolutionaire, natio nalistische en separatistische programma. Waarnemers in Zagreb zijn van mening dat tot de arre stanten ook leden van het z.g. „revolutionaire comité van 50 j- behoren. President Tito heeft eind vorig jaar de culturele organisatie „matica" en het co mité aangevallen. DEN HAAG (ANP). Het Nationaal Bureau voor Toeris me, dat in het buitenland toe risten voor Nederland tracht te interesseren, zal voor 1972 een half miljoen gulden krijgen van het bedrijfschap horeca. DE R.K. BISSCHOPPEN van Oost-Duitsland hebben een scherp protest doen horen tegen de verruiming van de abortus-wet in liun land. (Van onze redactie buitenland) DACCA Precies 51 uur nadat hij te Dacca was te ruggekeerd, na een gevan genschap van negen maan den en twee weken in West- Pakistan, is sjeik Moedjiboer Rachman beëdigd als minis ter-president van Bangla- desj. Daarmee verwisselde hij zijn grotendeels ceremo niële functie van president voor die van premier, waar mee hij de voornaamste fi guur van zijn land is gewor den. Tot president is benoemd Aboe Sajjied Tsjoedoeri. de man die zijn land in het afge lopen jaar te New York (bij de VN) en in Londen heeft vertegenwoordigd- Hij is nu ti tulair staatshoofd onder ver antwoordelijkheid van Moedji boer. De nieuwe regering telt twaalf man. Men verwacht, dat de offi ciële installatie der regering er toe zal bijdragen, dat Bangla- desj door meer landen zal wor den erkend. Bangladesj zelf lijkt bereid diplomatieke be trekkingen met West-Pakistan aan te knopen, wanneer het door Islamabad wordt erkend. Pakistaanse regeringskringen houden dit zelf voor onmogelijk en beschouwen de erkenning van Bangladesj door andere landen als een vijandelijke daad. Senator Humphrey, een van de kandidaten voor de Amerikaanse presidentskandi- I datuur, heeft bij zijn regering aangedrongen op erkenning van Bangladesj, zoals intussen India, Bhoelan, Oost-Duitsland, Bulgarije. Polen en Mongolië hebben gedaan. STAVEREN (ANP). De sleepboot „Thalassa" uit Stave ren zit reeds acht dagen vast op het wad bij Ternaard (bij Dokkum), ongeveer 800 meter van de kust. De Thalassa was op weg naar Embden met twee bakken, geladen met machine onderdelen ter waarde van 3,5 miljoen gulden. De boot kan pasMos komen als de wind uit een andere rich ting gaat waaien. De drie be manningsleden gaan bij eb met heslaarzen aan naar Ternaard om proviand te halen. (ADVERTENTIE) In 'I kort OP DE VERGADERING vam het Warchaupakt, die deze maand in Praag zal worden ge houden, zal een nieuw initiatief van het Oostblok worden be sproken. dat beoogt meer vaart te zetten achter de voorberei ding van een algemene ^Euro pese veiligheidsco-nferentie. DE EEG-ministcrraad moet duidelijk doen blijken dat. Oost-Duitsland dient deel te nemen aan de conferentie over milieubescherming, die later dit jaar in Stockholm wordt gehouden, aldus het Tweede- Kamerlid ir. H. Vredeling (PvdA) in vragen, die hij als lid van het Europese parle ment aan de raad heeft ge steld. DE VEREINIGTE Seidenwe- berciden AG (Verseidag) in Krefeld heeft 'n belang van bij na 50 pet verkregen in het in november 1971 opgerichte Ves- com b.v. in Deurne- CHESEBROUGH Voorkomt en geneest schrale f j huid, ruwe handen. BELFAST (UPI) Een 16- jarige Noordierse jongen is in de nacht van dinsdag op woensdag in zijn huis in Bal- lymurphy doodgeschoten. Vol gens het Britse leger is hij waarschijnlijk door de IRA (Ierse republikeinse leger) 'terechtgesteld'. De jongen had een kogel wond in zijn hoofd en een pistool in zün zak, maar volgens oen legtrwoord- voerder wordt de zaak als een misdrijf behandeld. In dezelfde plaats is een jongen gevonden met schot wonden in zijn been, volgens de legerwoordvoerder waar schijnlijk ook een wraakactie van de IRA. De twee jongens zijn beid-en katholiek. nologie, psychologie en psychi atrie. Voorzitter was prof. Hulsman. Volgens de werkgroep heb ben 100.000 tot 200.000 Neder landers wel eens een stickie gerookt. Ongeveer 30.000 men sen gebruiken regelmatig drugs. De groep verslaafden is volgens de werkgroep zeer klein. Het is onmogelijk het druggebruik in één keer de wereld uit te helpen. Opval lend is ook, dat degenen, die het minst van drugs afweten, vaak het hardst over het ge bruik en de gebruikers oorde len. Het huidige strafbeleid richt volgens de nota grote schade aan. Het politie-optreden tegen handelaars heeft tot gevolg, dat andere, gevaarlijksc ver dovende middelen de plaats van marihuana en hasjiesj gaan innemen. Handel en pro- duktie van andere drugs dan hennep-produkten moeten strafbaar blijven als misdrijf. Deze gevaarlijke stoffen mo gen de. consument niet berei ken, aldus de werkgroep. (Van onze redactie binnen land) DELFT De schade bij de brand, die in de nacht van dinsdag op woensdag de Delft- se n.v. Kadee volledig heeft verwoest, wordt geschat op 5 a 6 miljoen gulden. De pro- duktie van dit plastic- en pa- pierverwerkende bedrijf is ge heel stil gelegd. De directie deelde gisteren mee, dat het vrijwel onmoge lijk zal zijn om het bedrijf voort te zetten. Zaterdag wor den de 80 personeelsleden bij elkaar geroepen om de situatie te bespreken. Voor hen zou de situatie er vrijwel hopeloos uitzien. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Zo, alle huismoeders wisten gistermiddag om half een ten minste al dat Feyenoord tegen Benfica moet en Ajax tegen Ar senal. O ja, en ook die ander halve man en schooljongen die tussen de middag naar huis zijn gepeesd om de buis aan te draaien. O, maar u hebt misschiejt een snipperdag genomen. Ja, tenslotte kun je zo'n histori sche tv-uitzending als de di recte en ongestoorde en met voetbalflitsen opgetutte loting voor de Europacup toch niet missen. De kantoren en fabrieken hadden best een paar uur vrij af kunnen geven. Nu hebben miljoenen men sen er niets van kunnen zien. Maar dat is eigenlijk hun ei gen schuld. Die zijn niet fana tiek genoeg. ■fc Maar goed, het zullen best leuke partijtjes voetbal wor den en die wens ik u weer wel van harte toe. Hieronder voer ik een duif ten tonele die gewoon ergens in Amsterdam zijn kostje bij elkaar scharrelt. Wat moet een duif anders, zoudt u zeggen. Maar deze laat ofa dit serietje plaatjes wel een heel speciale tactiek zien. De ring om duifjes hals is een broodkorst. Het binnen werk van een boterham heeft hij eruit gegeten. Het beestje ziet kennelijk moeilijke tijden naderen, om niet te zeggen een hongerwin ter, en richt de begerige blik ken op een tweede boter ham... (ADVERTENTIE) CHESEBROUGH Helptdirekt tegen schrale huid,, ruwe handen. ...die hij ook "leegpikt", om de buitenste rand ook om de nek te hangen en aldus "dub bel geringd" weg te vliegen. Van dit laatste heeft de be trokken' fotograaf echter geen plaatje kunnen schieten, maar hij heeft ons verzekerd dat het echt gebeurd is. Rest mij nog melding te ma ken van het heuglijke feit dat NAVO stocknr. 50.11.29.183 hedenmiddag afzwaait om zijn plaatsje in de burgerrijeu weer in te nemen. Succes! En ik morgen. zwaai ook af. Tot MERIJN. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Mario Roymans („Tijl van Limburg") is giste ren veroordeeld tot 24 maan den gevangenisstraf waarvan 18 maanden voorwaardelijk (proeftijd vijf jaar). Roymans zal dus zes maanden gevange nisstraf uitzitten, met aftrek van het voorarrest. Dit bete kent dat hij over drie maan den vrij zal komen. Mario Roymans ontvreemdde in de nacht van 23 op 24 september 1971 „De Liefdes brief" van Vermeer, toebeho rend aan het Rijksmuseum te Amsterdam, uit het paleis voor Schone Kunsten te Brussel, waaraan het doek in bruik leen was afgestaan. De dief, die herhaaldelijk met het rijksmuseum en latei met Belgische dagbladen en met de Belgische radio telefo neerde, diende zich aan als „Tijl van Limburg" en eiste ongeveer 14 miljoen gulden losgeld dat ten goede Zou ko men aan de Bengaalse vluch telingen. Op 6 oktober voerde de dief het fatale telefoongesprek dat leidde tot zijn aanhouding in een hoeve te Zolder. Roymans bekende de diefstal de volgen de dag. Intussen had de rijks wacht het zwaar beschadigde doek teruggevonden onder het bed in zijn kamer in een hotel De rechtbank was, in tegen stelling tot psychiater dr. Lie- vens die „Tijl" menslievende motieven toeschreef, van oor deel dat hij het kostbare schil- derij te gelde wilde maken en aan de Bengaalse vluchtelingen ging denken toen hij zich be wust werd van de netelige situatie waarin hij was ge- ■aakt. Na de voorlezing van het vonnis werd Mario Roymans weggeleid. Zijn vader, zicht baar ten prooi aan een zenuw crisis, begon daarop te roepen en te tieren: „Valse mensen", „Bandieten", Kapotschieten doet ge in plaats van te helpen".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13