Oostburg behoort tot „zwarte (werk)gebieden" LIESBETH INTERNA TIONAAL Weinig mossel vissers zien heil in hun vak ERE-PENNING VAN AXEL ALLEEN NOG VAN ZILVER Officier: PZEM-affaire opzettelijk geseponeerd niet ONDERZOEK VAN ARBEIDSBUREAU ZIERIKZEE TOONT AAN: BROUWERD MOET WEG Pleidooi voor behoud van bomen in Zeeland x Als raad toestemt GASTEN LTS'ers MAKEN KENNIS MET MTS'ers stad streek HUIZEN BOD BRUSE Zeeland: 2 miljoen rijksbijdrage voor saneringsplannen MESTSTOFFEN Fa. DE MOOR- VLAEMINCK Woensdag 12 januari 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het rayon Oostburg, vanouds voor zijn werkgelegenheid voor een deel aangewezen op de pendel, behoort tot de vier streken in ons land waar de werkloos heid m de laatste maand van 1971 tot onrustbarende hoogte is gestegen. Praktisch gespro ken geldt voor Oostburg, dat men daar op elke 10 mannelij ke loontrekkiendlen, een werk loze vindt. Er zijn geen tekenen van verbetering. Integendeel. De hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zee land, mr. J. Rietema, verwacht dat er op korte termijn nog op een verdergaande stijging van de geregistreerde arbeidsre serve moet worden gerekend. Dit geldt uiteraard ook voor de gehele provincie, die met een geregistreerde arbeidsre serve van 4,3 de vierde plaats in de rij der Nederland se provincies inneemt. Het gisteren landelijk verstrekte percentage voor Zeeland, 4,6 wordt op grond van de zeer recente gegevens in Middel burg, gecorrigeerd tot 4,3. „Het zijn vooral de metaal nijverheid en de bouwvakken, speciaal de sector grond, Wa ter- en wegenbouw, die voor de sterke stijging van het aan tal werklozen in Zeeland ver antwoordelijk zijn", vertelt de heer F. Minderhoud, een der ambtenaren van de dienst van mr. Rietema. „Nader toege spitst blijkt dat het in het bijzonder de uitleenbedrijven van metaalarbeiders zijn, die veel mensen hebben ontslagen. Daarnaast merken wij ontsla gen in de administratieve sec toe op. Als gevolg van de mechanisering van verschillen de administraties"., aldus de heer Minderhout. Ook in de beroepsgroep chauffeurs zijn flinke klappen gevallen. In deze groep werd men onder meer getroffen door het debacle dat een groot doimimisionairsbedrijf in aard appelen en uien heeft getrof fen. Niet alleen werden door de sluiting van dit bedrijf 79 mensen werkloos, ook de tran sportwereld merkte er de ge volgen van door een vermin derd aanbod van lading. Over de gehele provincie Zeeland bezien, komt men in het begin van het nieuwe jaar tot 2860 mannelijke werklo zen: 1000 meer dan in novem ber 1971, ongeveer 1200 meer dan op het eind van het jaar 1970. Het is niet alleen de invloed van het seizoen die voor ver ontrustende cijfers heeft ge zorgd. Er spelen duidelijk con juncturele invloeden mee. Het rayon Oostburg, met zijn vrij grote uitgaande pendel, kreeg de zwaarste klappen. Hier steeg het aantal werklozen in een maand van 283 naar 513 (ofwel van 6,1 naar 11%). Zierikzee noteerde een ver dubbeling van het aantal werk lozen: van 181 naar 373. Het rayon Hulst komt op gelijke voet met Tholen: 5,2% van de mannelijke beroepsbe volking is hier werkloos. Rond de 3,5% werklozen vindt men in de rayons Goes, Middelburg en Terneuzen. Vlissingen vormt met een percentage van 1,8 de gunstige uitzondering in Zeeland. Ook daar echter is er, vergeleken met de percen tages over november 1971 van een verslechtering sprake. Ook in vergelijking met de eindcijfers over 1970 boerde men in Vlissingen achteruit. In dat opzicht is overigens het beeld van de arbeidsmarkt in geheel Zeeland indentóek. Te genover een stijgend aantal werklozen staat een dalende vraag naar arbeidskrachten. Werden in dec. '70 nog 1899 mannen en 961 vrouwen ge, vraagd, het aantal vacatures bedroeg eind 1971 niet meer dan 785 mannen en 779 vron wen. Het aantal vrouwelijke va catures in Zeeland is, procen tueel gezien het hoogste van Nederland. Dat wel. (Van een onzer verslaggevers) HULST Vóór 1 februari van dit schrikkeljaar moet de voor malige bierbrouwerij van het Hulster Recoletteklooster, op dit moment nog eigendom van Emiel Wauters, ontruimd zijn. Het complex werd onteigend en zal waarschijnlijk nog dit jaar onder de slopershamer vallen. Het doodvonnis over dit ge-| produceerd en nu zijn de go Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag 18.00 u.: Vrij zacht met af en toe regen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland, Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal. Max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent- waterstanden Konstanz 257 -1; Rheinfel- den 167 -1; Straatsburg 144 -2; Plittersdorf 283 pl- 9; Maxau 334 pl. 8; Plochingen 133 pl. 3; Mannheim 140 -3; Steinbach 118 -4; Mainz 166 pl. 3; Bin- gen 74 onv.; Kaub 91 onv- Trier 257 pl. 17; Koblenz 108 pl. 8; Keulen 48 -3; Ruhrort 205 -3; Lobith 820 -6; Panner- dense Kop 798 -6; Nijmegen 626 -6; IJsselkop 775 -6; Eefde IJssel 306 4: Deventer 190 onv.; Monsin 5454 -14: Borg haren 3845-43; Belfeld 1102 pl- 5; Grave beneden de sluis 501 -1- bouw is medio 1971 na een gerechtelijke procedure ge- veld. Eigenaar Emiel Wauters krijigt van de gemeente Hulst, een bedrag van iets meer dan; 133.000 gulden als vergoedingj voor de onteigening. Hij is niet alleen niet tevreden met die naar zijn smaak veel te lage vergoeding, maar hij zegt het bovendien een onver teerbare zaak te vinden, datj de oude brouwerij tegen dei vlakte moet. bouwen en het terrein ver huurd en in gebruik als depot van Omnidrink Nederland n.v., de Nederlandse vestiging van Stella Artois. Dat alles zal waarschijnlijk nog dit jaar tot het verleden horen en dat is voor Emiel Wauters reden om aan de film organisatie „Zeevlafo" op dracht te geven een film te maken van de verlaten brou werij, die in al zijn eenzaam heid veel weg heeft van een spookhuis dat het als decor in een thriller meer dan goed zou doen. Er komen op de vrijgeko men grond een paar huizen en PTT "j\T autoboxen. Vier jaar geleden' aJ-u.tx werd op deze plaats nog het in geheel Nederland bekende Ja- vabier bereid. Een biersoort, bekend om zijn hoge gisting. Twee jaar geleden werden in de achtergebleven apparatuur de laatste liters limonade ge- (Van vers). een onzer verslagge- MIDDELBURG Eén pro cent van de totale mannelijke bevolking in Zeeland bestaat uit buitenlandse arbeidskrach ten. Het zijn er, volgens de zo juist bekendgeworden - gege vens betrekking hebbend op september 1971, op de kop af 869. Het landelijk percentage gastarbeiders bedraagt 1,8. Met „gastarbeiders" bedoelt men niet degenen die uit een van de EEG-landen zijn geko men en evenmin de Indone siërs of Surinamers Ook de buitenlandse arbeidskrachten die langer dan 5 jaar in Ne derland vertoeven zijn niet meegeteld. Zij behoren tot de normale arbeidsmarkt. Hoogwater Morgen, donderdag 13 jan. Bergen op Zoom 1.13 en 13.37 Hansweert 0.19 en 12.42 Terneuzen 1£-D Vlissingen 11.40 Wemeldinge 1.03 en 13.271 maakt, De film moet een soort fa milie-archiefstuk worden om de generaties van de komende jaren op aanschouwelijke wij ze uit te leggen, welke be scheiden bijdragen Hulst in zijn beste dagen heeft gele verd aan de nationale bierpro- duktie. De opnamen voor de film zijn al begonnen. De huidige brouwerij heeft vermoedelijk die functie al sinds de middeleeuwen. Toen maakten de gebouwen volgens de huidige eigenaar, deel uit van het Recolette-klooster voor nonnen. De brouwerij is misschien bij de reformatie in particuliere handen gekomen. Er moet beslist een kerkhof dicht in de buurt zijn geweest, of in de brouwerij hebben zich in het verleden bloedige dra ma's afgespeeld, want bij werkzaamheden in de gebou wen zijn in het verleden her haaldelijk botten naar boven gekomen. EEN JONGEMAN van onge veer twintig jaar heeft bij een overval op het NS-station ir Echt (L) 400 gulden buiige- Volgens de heer Wauters zouden door hem in de hand genomen deskundigen hebben geadviseerd het gebouw als monument op de lijst van mo numentenzorg op te nemen. Aan dat verzoek is geen ge hoor gegeven. In 1968 bood de gemeente Hulst voor het hele complex 130.000 GULDEN. Vlak voor de onteigening was dat 155.000 gulden, maar bij gerechtelijke uitspraak werd het bedrag op ruim 133.000 gulden bepaald. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De afsluitingswerken aan de mondingen van de Zeeuwse stromen roepen tel kens weer protesten op bij degenen voor wie het openblijven van de zee-armen een levensnood zaak is: de ondernemers en de werkers in de schelpdierenculturen. Soms zijn er bedrijven bij die kunnen terugzien op een traditie van vier eeuwen, maar die niettemin gedoemd zijn om van vandaag op morgen te sluiten. Hoewel in vele gevallen de uitkeringen volgens artikel 8 van de Delta-schadewet mogelijkheden zullen bieden voor het stich ten van nieuwe bedrijven elders in het land (overigens moeten in het gebied Bruinisse-Zierikzee-Tholen de eerste uitkeringen nog gedaan worden)zal er toch ook moeten worden gedacht aan omscholingsmogelijkheden voor de voormalige mosselvissers. Op initiatief van het arbeids bureau in het rayon Zierikzee is kortgeleden een onderzoek gehouden onder degenen die in de schelpdierencultuur hun brood verdienen. Men stelde al direct vast, dat de mosselvisse rij een typische familiebedrij vigheid is. Het onderzoek spits te zich toe op Bruinisse, dat tot de typische mosseldorpen van Zeeland behoort. Voor Bruinis se geldt bovendien, dat het spoedig beëindigen van de mos- selbedrijvigheid niet ontkoom- baar is als gevolg van de re cente afsluiting van het Brou- wershavense Gat en de Greve- lingen. De Bruse-vloot telt 34 sche pen. De mosselvisserij heeft in Bruinisse 96 arbeidsplaatsen doen ontstaan, zo bleek uit het onderzoek, waarover de direc teur van het rayonbureau Zie rikzee ons vertelt: „Deze be drijvigheid speelt zich af op en rond 369 mosselpercelen, waar van er 201 in De Grevelingen liggen. De opbrengst van alle percelen waarop Bruse-mensen werken, beloopt 4256 mossel- tonnen a 100 kilogram per sei zoen. Het is niet overdreven als men zegt, dat Bruinisse voor ruim de helft afhankelijk is van De Grevelingen. Het lijdt geen twijfel, dat er voor een aantal mosselvissers weldra geen em plooi meer zal zijn. Zij vor men, wat hun herplaatsingsmo gelijkheden in andere bedrijfs takken betreft, geen gemakke lijke groep". De leeftijdsopbouw bij de Bruse-mosselvissers is zo, dat ruim tweederde van het totale aantal tussen de 20 en 50 jaar oud is. Eenderde deel is ouder dan 50 jaar. Het opleidingsni veau van de scheepseigenaars is over het algemeen laag. Slechts twee op de 96 vis sers hebben een beroepsoplei ding ontvangen. Bij de van de ze scheepseigeftaar afhankelij ke gezinsleden vindt men een soortgelijke situatie. Daarente gen zijn ,de bruto-inkomens, vergeleken met die in het be drijfsleven in het algemeen aan de hoge kant. „U moet zich realiseren", al dus de heer D. Dokman, direc teur van het rayon Zierikzee, „dat het bij deze mensen vaak om bedrijfsinkomens gaat, waaruit bijvoorbeeld ook in vesteringen in de schepen moet worden verricht en waar tegenover vaak een zeer groot aantal arbeidsuren staat". Hoe is het gesteld met de be reidheid van de Bruse-vissers om een ander beroep te kiezen? De heer Dokman: „In de on derzochte groep van 96 men sen zijn er 19 die mosselvisser willen blijven en twee willen er overgaan op de palingvisse rij, die in het Grevelingenbek- ken een goed toekomst heeft, een stapt over naar de binnen vaart, zes zijn bereid een wal- functie te zoeken, terwijl er 22 zijn die zeggen: „komen die tijden, dan komen die plagen' Onder de laatste categorie be vinden zich natuurlijk vooral de oudere mosselvissers, wier tijd het wel zal duren, aldus de heer Dokman. (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG In het twee de half jaar van 1971 kregen 82 gemeenten van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening bijdra gen toegezegd Voor het begin of het voortzetten van de Uit voering van stadssanerings-en reconstructieplannen. Totaal is voor 137 miljoen gulden rijks bijdragen uitgegeven. Daarvan is bijna twee miljoen gulden voor Zeeland bestemd: Arnemuiden: 240.000 gulden (voor sanering kom), Middel burg: 272-676 gulden voor sa nering van de Spanjaardstraat, Spuistraat en omgeving en een aanvullende bijdrage van 78.737 gulden voor de sanering van de Achtersingel en Blau- wedijk, Terneuzen: 810.000 gulden voor de sanering van Java en tenslotte 550.000 gul den voor de sanering van de buiten-weg-oost in Axel AAN VOORDELIGE PRIJZEN DIESELOLIE en BRANDSTOFFEN Vlotte bediening Hulst, tel. 01140-2628/3773 Een scène uit de Liesbeth-Listschow, die onder regie van Bob Rooijens, op vrijdag 17 ja nuari door de Avro zal worden uitgezonden (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De mts voor Zeeuwsch- Ylaanderen in Terneu zen kreeg gisteren be zoek van 115 leerlingen uit de hoogste klassen van de technische scho len in Hulst, Axel, Oost burg en Terneuzen. De bedoeling van deze mas sale visite was de lts-ers enigszins wegwijs te maken in de organisatie en het leerprogramma van de mts. Het was voor bef eerst dat de technische scho len op deze wij-ze met de mts kennis konden maken. Voorheen wer den zij op de lts door leraren van de mts geïn formeerd. Na een algemene In leiding door de directeur van de mts, de heer A. J. M. Vermeulen, wer den de lts-ers in zes groepen verdeeld om na der kennis te maken met de verschillende leervakken en demon straties bij te wonen. De heer Vermeulen vertelde dat de belang stelling voor een mts-op- leiding gestaag moet groeien. Dat schept pro blemen voor de school- accommodatie. In de loop van maart krijgt de school er twee theorielo kalen bij van een nieuw type. De tweeklassige school komt bijna kant en klaar uit de combi- fabriek te Uden, waar men zich speciaal op de bouw van dit soort noodscholen heeft toege legd. De school kan op een dag worden opgezet en is ook gemakkelijk ver plaatsbaar. De mts is de eerste school in Zeeland die dit nieuwe type schoolgebouw krijgt. Verder krijigt de mts in Terneuzen over een drietal maanden de be schikking over een proeffabriekje, waarin de procestechniek kan worden beoefend. Je kan wel zeggen dat 't een Dow-tje wordt. Met deze nieuwe voorzienin gen zullen wij bijzonder gebaat zijn", aldus de heer Vermeulen. (Van een onzer verslagegvers) MIDDELBURG Het Zeeuwse coördinatieorgaan voor natuur landschaps- en milieubescherming heeft bij de gemeente Goes bezwaar gemaakt tegen het rooien van bomen, in verband met de aanleg van een persleiding van Goes naar de Westerschelde. „Wij bedenken hoeveel bomen de laatste jaren liet slacht offer zijn geworden bij de uitvoering van diverse werk zaamheden. terwijl onze provincie toch al weinig bossen en bomen telt. Elke gerooide boom betekent een verlies van natuurschoon en verlies in bestrijding van de luchtverontrei- niging", zo schrijft het coördinatie-orgaan in een brief aan de raad van de gemeente Goes. Het orgaan vestigt, er de aandacht op, dat elders in ons land, bijvoorbeeld in Gelderland maar ook in de gemeente Dordrecht, bij bepaalde grondwerken de bomen niet worden gerooid, doch verplaatst. De Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij te Arnhem heeft op dit gebied veelbelovende proeven genomen. „Wij dringen er ten zeerste bij u op aan, deze methode van boomverplaatsing te- doen toepassen, in geval het rooien van bomen onvermijdelijk mocht zijn", zegt het coördinatie orgaan. De secretaris van dit orgaan, jhr. dr. G.F. Sandberg, heeft op eigen initiatief de betrokken aannemer van het grondwerk te Goes direct ingelicht over het bezwaar dat het coördinatie-orgaan tegen het rooien van bomen heeft. (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en w. van Axel willen de wijze van toekennen van ereburgerschappen van de stad en ere-penningen aan personen, die zich voor de gemeente verdienstelijk hebben gemaakt, gaan democratiseren. Aan de gemeenteraad zal het voorstel worden gedaan om de ere-penningen in het vervolg in nog slechts één metaalsoort te vervaardigen en toe te kennen, namelijk in het zilver. De gouden en bronzen ere penningen zullen dan verdwij nen. Daarvoor is het nodig, dat de oude verordening wordt vervangen door een nieuwe. Dat zal trouwens ook zonder deze wijzigingen noodzakelijk zijn, omdat nog steeds de ver ordening van de voormalige gemeente Axel van toepassing is op de nieuwe gemeente. Voor 1 april dient de oude verordening vervangen te worden, ingevolge de bepalin gen in de wet op de gemeen telijke herindeling. Burgemeester M.K. van Dij- ke van Axel heeft dinsdag op de wekelijkse perconferentie meegedeeld, dat het college van b. en w. er geen enkele behoefte aan heeft om het ere burgerschap en de ere-pennin gen in het geheel af te schaf fen. Men wil ook in de toe komst blijven beschikken over de mogelijkheid om op deze manier de waardering voor de verdiensten van bepaalde mensen of verenigingen voor de Axelse gemeenschap tot uitdrukking te kunnen bren gen. Overigens worden deze ge meentelijke onderscheidingen slechts sporadisch toegekend. De verordening, die dit moge lijk moet maken dateert uit 1960. (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG „Het is op zijn zachtst gezegd hoogst onelegant, dat mr. W.II. Ver maas te Middelburg mij ervan beticht, dat ik opzettelijk be paalde wettelijke middelen om iets te ondernemen tegen de directeur van de N.V. PZEM. zou hebben nagelaten". „Het is en blijft een gege ven feit, dat ik eenvoudig niet voldoende bouwstenen had om een bewijs tegen de PZEM- directeur in de zogenaamde PZEM-affaire, te kunnen con strueren. Ik heb tot het sepo neren van deze zaak besloten, niet terzake van een bepaald beleid, doch eenvoudig uit on macht. Er is geen enkele re den om op de eens genomen beslissing terug te komen". Dit zegt de officier van jus titie te Middelburg, mr. W.J. Kolkert desgevraagd, als ant woord op 'n ingezonden stuk van de 58jarige Middelburg se advocaat en procureur, mr. W.H.Vermaas, in de Provincia le Zeeuwse Courant. De heer Vermaar stelde, dat de offi cier van justitie in Middelburg in de bekende PZEM-Bogerd- affaire misplaatst gunstbetoon aan de dag had gelegd. De heer Vermaas stelde verder, dat de procureur-generaal in Den Haag de beslissing van mr. Kolkert om in de PZEM- zaak niet tot vervolging over te gaan, waarschijnlijk wel zal afkeuren. (De procureur-gene raal wilde gisteren desge vraagd nog geen commentaar geven). Mr. Kolkert hierover: „Een merkwaardige fout in het stuk van mr. Vermaas. In deze hele zaak is voortdurend overleg met de prooureur-generaal ge voerd. Hij was van week tot week op de hoogte. De beslis sing tot seponeren is in overleg met de procureur-generaal ge nomen". Mr. Vermaas stelde in zijn ingezonden stuk verder nog, dat indien mr. Kolkert de zaak zou hebben overge dragen aan de rechter-commis- saris, die grotere bevoegdhe den heeft er meer zou zijn opgehelderd dan nu het geval was. Dat kwam (aldus mr. Vermaas) omdat de rechter commissaris beter thuis is in het vennootschapsrecht en in de vennootschapsverhoudin gen. Mr. Kolkert: „Het vennoot schapsrecht heeft er niets mee te maken. Het is expresselijk onvriendelijk van de heer Vermaas, om te stellen dat ik eigenlijk niet vervolgen wilde. Maar iedereen is in dit land vrij om zijn mening te ver kondigen en elke krant heeft de vrijheid om zulke mening op te nemen. Ik heb geen enkele reden om op de kwes tie terug te komen. Dat kan en dat wi1 ik niet".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3