Bangladesj breekt met West-Pakistan Druk overleg over Malta ereiy Man schiet vriend dood en daarna zich zelf Miljoen Bengalen bejubelden hun teruggekeerde sjeik commentaar Een droom nu (harde) werkelijkheid Rokertje voor arme landen Nixon gaat datum terug trekking noemen ZORGEN OM WERKGELEGENHEID Ook Humphrey Verdachten overval op tankstation aangehouden weer kandidaat NIEUW CONFLICT MET EINDHOVENSE WOONWAGEN- BEWONERS ére PAUS VEROORDEELT BEWAPENINGSWEDLOOP binnenland buitenland 1gSHHHHHHHtf Milj oen mensen Hulpverlening Historische renbaan NEWSWEEK: BRIEF Was je wol in Echfalon Dan kan je niets gebeuren Kleuren stralend als de zon... Hou 't mooi met Echfalon! Economische oscar voor Canada Scherp protest uit Pankov Kredietbeperking blijft van kracht Dinsdag 1] januari 1972 TRIOMF VOOR MOED JIB (Van onze redactie buitenland) DACCA Op een massabijeenkomst in Dacca, 11a een overweldigende ont vangst op het vliegveld, die amper haar weerga in de geschiedenis kent, zei sjeik Moedjiboer, dat het vrije Bangla desj alle banden met West - Pakistan heeft verbroken. Hij kondigde aan, dat een forse zuivering voor de deur staat. „Alle collaborateurs en hun handlangers zullen worden berecht en elk hunner zal worden bestraft. Niemand die schuldig is aan slachting, plundering, brand stichting of verkrachting zal zijn straf ontlopen". Hij voegde er aan toe, dat de mensen niet het recht in eigen hand moesten nemen. Er zou een internationaal tribunaal moeten komen om na te gaan welke wreedheden er door de West-Pakistani's in Bangladesj en tegen de Bengalezen in West-Pakistan waren be gaan. Hij memoreerde, dat hij, vlak voor zijn vrijlating op zaterdag, een gesprek had gehad met de Pakistaanse president Ali Bhoetto. „De heer Bhoetto wilde, dat ik in een of an dere vorm banden met Pakistan handhaaf. Ik deelde hem mee, dat ik toen niets kon zeg gen Maar laat mij nu de heer Bhoetto meedelen, dat alle banden met Pakistan voor goed verbroken zijn". Tot de Westpakistani's zei hij: „U leeft in vrede en laat ons in vrede leven." Iedereen was op dat moment diep ontroerd. Moedjiboer zelf het meest. Cjeik Moedjiboer Rachman is, zoals te verwachten was, als k-' een vorst ontvangen in zijn vaderland. Het is niet verwon derlijk dat het gevoel van triomf bij het geteisterde volk van Bangladesj welhaast uitzinnige hoogten heeft bereikt. Zelclen heeft een volk zo als één man en in zo korte tijd zijn nationale revolutie bevochten zij het dat de Indiase hulp daarbij on ontbeerlijk was. De vrijlating van de sjeik vormt van deze strijd zonder meer een bekroning. Het was verstandig van de Westpakistaanse leider Bhoetto om sjeik Moedjiboer vrij te laten: zo'n geslagen volk nog eens een regelrechte martelaar geven, zou slechts olie op het vuur zijn. Maar het lijkt toch al te'optimistisch van Bhoetto om nog te hopen cp een soort federatieve band tussen West-Pakistan en Bangladesj, dus het vroegere Oost-Pakistan. Moedjiboer heeft hem gisteren meteen maar laten weten dat daarvan geen sprake kan zijn. Er zijn te veel wonden geslagen. Sjeik Moedjiboer gaat met zijn nieuwe natie, dat hij „mijn gouden Bengalen" noemt, een ontzettend moeilijke toekomst tegemoet. Problemen zijn er te over: zal West-Pakistan berus ten in een geheel zelfstandig Bangladesj? Wanneer moet het Indiase leger vertrekken? Heeft Moedjiboer genoeg gezag, als hij impopulaire maatregelen moet gaan nemen? Als hij de „ver raders" rechtvaardig wil laten berechten? Als de vrijheidsroes voorbij is en hij de temperamentvolle Bengali's moet bewaren voor onderlinge twist en anarchie? Als het idool Moedjib zijn ware, ook maar menselijke, proporties terugkrijgt? Om dan nog maar te zwijgen van de zeer zwakke economische situatie van het land met een jute-produktie als enige industrie die wat houvast kan geven. Er moet hulp komen, die India, zelf arm, niet kan bieden. Welke van de rijke landen zal het touw trekken winnen? (De Amerikaanse consul in Dacca was er gis teren als de kippen bij om de sjeik op het vliegveld te begroe ten en de voormalige steun van de V.S. aan West-Pakistan maar te vergetei Moedjiboer zei gisteren: „Mijn droom is werkelijkheid ge worden". Dat wel, maar hij zal snel merken hoe hard die wer kelijkheid is. De tabaksindustrie hoeft voorlopig geen zorgen te hebben. De wereldbevolking heeft het vorige jaar zo konden wij eind vorige week melden opnieuw meer opgepaft dan in enig jaar daarvoor. Het opmerkelijke daarbij is dat vooral de ontwikkelingslanden de toeneming in het roken van sigaretten voor hun rekehing nemen. Dat mag dan wel verklaarbaar zijn door de aanwezigheid in veel van die landen van een aanzien lijke tabaksverbouwing resp. -produktie, maar men mag daarbij evengoed wel bedenken dat dit juist ook de landen zijn waar de armoede, het voedselgebrek en de ziektepercentages ten opzichte van onze rijkdom vorig jaar, weer groter zijn ge worden. Maar iedere roker kan het weten als je rookt voel je niet zo dat je honger hebt. (Van een onzer verslaggevers) ESSEN De Belgische politie, die gisteren de hele dag getracht heeft een motief te vinden voor de moord en de zelfmoord van Jos van Meel (32) en Alois Raeymakers (20), die zondagmorgen doodgeschoten werden gevonden in het huis van de weduwe Van de Reysen te Essen, is niet veel opgeschoten. De feiten zijin even triest als simpel: mevrouw Van de Rey sen, die samen met haar zoon Jos van Meel woonde in een onfrisse bouwval aan de Kraaienberg in Essen, ontdek te zondagmorgen dat haar zoon en diens vriend dood op bed lagen in de gezamenlijke slaapkamer van het drietal. Mevrouw Van de Reysen (67) verklaarde bij de politie, dat ze niets géhoord had van de long-rifle schoten waarmee het tweetal om het leven is ge bracht. Dg politie vermoedt dat Jos van Meel eerst zijn in bed liggende vriend van het levén heeft beroofd met een schot in het hoofd en toen zichzelf een kogel in het hoofd joeg. Het geweer werd naast hét bed gevonden, evenals de patroon hulzen. De politie vond in het huis nog een jachtgeweer. De overstuur geraakte weduwe is bij familie onderdak ge bracht. De 20-jarige Alois Raey makers komt uit Kalmthout. De beide mannen vormden sinds langt; tijd een koppel. In het grensstadje deden gisteren veel geruchten de ronde en men was kennelijk onder de Indruk van het brute gebeu ren. Voor zover de politie heeft kunnén nagaan is het tweetal zaterdagavond uitge weest. Waarschijnlijk is het voor de jongste van de twee te laat geworden om naar huis te gaan, vandaar dat hij in het holst van de nacht bij Jos .van Meel thuiskwam. Daar wachtte hem een tumul tueuze ontvangst, waarbij de menigte het politiecordon door brak. In de stad Dacca zelf had den zich ongeveer een miljoen mensen verzameld om hun sjeik te begroeten. Juichende men sen lieten bloemen neer op de stoet. Twee op de Fakistanen buitgemaakte helikopters vlo gen boven de stoet voor het ge val de sjeik tegen de geestdrif tige menigte in bescherming zou moeten worden genomen. Muziekkorpsen speelden het Indiase volkslied en dat van Bangladesj: „Amar sonar Bang la" Ons gouden Bengalen. In datzelfde „gouden Benga len" is het internationale Rode Kruis bezig met evacuatie van burgers en krijgsgevangenen. Er heerst een tekort aan voed sel en medicamenten, dat ech ter nog geen schrikbarende vormen heeft aangenomen. Het medische team van het Neder landse Rode Kruis heeft als eindbestemming Khulna in het zuidwesten van Banladesj ge kregen. In de beginfase strekt de hulp van de medische teams (vier uit Scandinavië, een uit Zwitserland en dat uit ons land) zich uit tot ongeveer een half miljoen mensen in nood. Later zal de hulpverlening 'zich tof twee miljoen mensen uit breiden. De kosten van die in ternationale Rode-Kruisopera- tie gedurende drie maanden zullen meer dan 25 miljoen gul den bedragen. VICE-ADMIRAAL A. v.d. Moér, die op 14 januari zijn functie van commandant der zeemacht in Nederland zal overdragen aan schout bij nacht B. Veldkamp, is bij be vordering benoemd tot com mandeur iin de orde van Oran- io-TSFpccan met. de zwaarden. Honderdduizenden Bengali's, van wie vele duizenden 24 uur en langer hadden staan wach ten, juichten hun leider toe. Naast ceremoniële eenheden van leger, marine en lucht macht wapen ook grote contingenten politie samenge trokken om de overweldigende menigte van het vliegtuig en de sjeik weg te houden. Premier Tajoeddin Ahmed, diens kabi netsleden en Syed Nazroel Is lam, die negen maanden als waarnemend staatshoofd van Bangladesj was opgetreden, hingen bloemenslingers om de nek van de sjeik, die zijn eerste toespraak hield op een podium op de renbaan van Ramna. Het was dezelfde renbaan, waar op 7 maart van het vorige jaar Moedjiboer, als leider van de Awami Liga, een actie van burgerlijke ongehoorzaamheid tegen het militaire bewind van generaal Jahia Khan had aan gekondigd. Het antwoord van de Westpakistani's hierop was, na enige weken onderhandelen, een bloedige onderdrukking van het nationalisme en het be gin van de gewapende onafhan kelijkheidsstrijd. Op die ren baan ook werd deze strijd op 16 december triomfantelijk be sloten met de overgave van de 90.000 Pakistaanse troepen in het oosten onder commando van luitenant-generaal A. A. K, Niazi. Toen werd de onafhan kelijke staat Bangladesj gebo ren. Op doorreis van Londen naar Dacca verbleef Moedjib bijna drie uur in New Delhi, waar hij „een speciale hulde wilde bren gen aan de beste vrienden van Bangladesj". Hij huldigde toen speciaal mevrouw Gandhi, „een leider van de mensheid". Een tussenlanding in Calcutta, de hoofdstad van West-Bengalen, werd ingetrokken, reden waar om Moedjiboer enige uren eer der dan was voorzien in Dacca landde- Sjeik Moedjib kreeg een bloemenkrans om toen hij tri omfantelijk werd ingehaald op het vliegveld van Dacca. Rechts waarnemend-president Naerul Islam. NEW YORK President Nixon zal binnen enkele maan den een datum voorstellen voor de volledige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam en stopzetting aanbieden van de Amerikaanse luchtacties boven Noord- en Zuid-Vietnam. Dit heeft het weekblad „News week" gemeld, dat verklaart dat het achter de hoofdpunten is gekomerrvan Nixons strate gie betreffende Indochina voor dit jaar. Het aanbod inzake de beëin diging van de activiteit van de Amerikaanse luchtmacht slaat volgens het blad niet op Laos en Cambodja. Washington ver wacht met, dat Hanoi het aan bod zal accepteren- Wel dat Nixons bekendmaking de-^oor- log als twistpunt in de presi dentsverkiezingen onschadelijk zal maken, aldus „Newsweek". Een guerrillagroep heeft een aanval ondernomen op de be langrijkste Amerikaanse vlieg basis in Zuidoost-Azië: die van Oetapao in Thailand, aan de Golf van Siam. Op die basis zijn 50 reusachtige B 52-bommen- werpers gestationeerd die wor den gebruikt voor bombarde menten op Laos, Cambodja en Vietnam. De schade is naar verluidt grooit. Twee aanvallers zijn gedood, twee gevangen, ge nomen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/VALLETTA/TRIPOLI De 86-jarige aarts bisschop van Malta, Michael Gonzi, heeft maandagmiddag overlegd met de Britse premier Heath en met minister Douglas-Home van buitenlandse zaken. Hoewel Gonzi's verblijf in Londen officieel een „prive-bezoek" heet, wordt aangenomen dat hij probeert de onderhandelingen tussen Engeland en Malta over de Britse militaire bases op dit eiland weer op gang te brengen. Voor dé aartsbisschap van Malta vertrok sprak hij met premier Dan Mintoff. Tijdens een tussenlanding in Rome werd hij door de paus ontvan gen, waarna hij door vloog naar Londen. Gonzi zou de Engelse regering hebben ge wezen op de economische rampzalige gevolgen die een terugtrekking van- de Britse troépen voor Malta zou heb ben. Op een werkende bevol king van in totaal 100.000 mensen zij.n er nu al 6.000 werklozen. 7.000 Maltezers, die voor het Britse leger wer- kén, zouden na opheffing van de b&ses ook werkloos wor den. Gonzi zou ook een som bere toekomst voor Malta heb ben geschilderd als Libië of de Sovjet-Unie de plaats van En geland op het eiland innemen. (Van onze correspondent) MIERLO De 18-jarige A.W. en zijn 16-jarige broer, afkomstig van een woonwagen kamp in Deurne, zijn aange houden op verdenking van het plegen van een overval zater dagavond op eèn tankstation langs de autoweg E-3 onder Mierlo. Het gestolen bedrag, 970 gulden, en het wapen waarmee de pompbediende werd, be dreigd (de rijkspolitie van Mierlo verwacht dat het een speelgoedexemplaar is) rijn nog niet teruggevonden. De daders wisten zaterdag avond te voet in de omringende bossen te ontkomen, nadat ze de "telefoondraden van het tankstation hadden doorge sneden. (Van onze redactie buitenland) PHILADELPHIA De 60— Jarige Amerikaanse senator Hubert Humphrey heeft giste ren verklaard, dat hij mee dingt naar de verkiezing van democratisch kandidaat voor het Amerikaanse president schap. Humphrey heeft verklaard,- dat a-Is hij vier jaar geleden tot president gekozen zou zijn, e VS thans van de oorlog .in Vietnam af zouden zijn ge weest. „Wij moeten onmiddel lijk een eind aan de oorlog maken. Nixon heeft meer tijd nodig om de Amerikaanse troepen terug te trekken, dan wij nodig hadden óm Hitler te Verslaan", aldus Humphrey. Humphrey meent, dat als hij het ditmaal weer tegen Nixon zal opnemen, hij een betere kans heeft om het president schap te veroveren (de vorige keer in 1968, behaalde Nixon sléchts een krappe zege op Humphrey). Mi-ntoff heeft de Britse troe pen bevolen hét eiland te ver laten nadat Engeland had ge weigerd de pacht voor de ba ses met 4,25 miljoen pond (on geveer 36 miljoen gulden) te verhogen. De Maltezer pre mier 'eist dat de troepen voor 15 januari zijn vertrokken, maar Engeland zegt drie maanden nodig te hebben voor de terugtrekking. Wel is be gonnen met de evacuatie van vrouwen en kinderen. Heath heeft de aartsbisschop laten weten dat Engéland altijd be reid is de onderhandelingen met Mintoff zonder voorwaar den vooraf te hervatten, aldus regeringskringen in Londen. (ADVERTENTIE) Maak ook een# een Echfalon-couplet. Opzenden aan:Echfalon, Postbus398, Dordrecht Winnaars ontvangen een jaarvoorraadje Echfalon. Intussen heeft de Britse pre mier voor de tweede keer in 48 uur een brief aan Mintoff gestuurd. Zondag had hij ook al een boodschap voor Mintoff, die deze binnen enkele uren beantwoordde. De inhoud van de briefwissling is niet be kend. Op Malta is gisteren de libi- sche minister van verbindin gen, Taher Sjerif Ben Amer, aangekomen, vergezéld van ambtenaren van het Libische ministerie van voorlichting en een aantal journalisten. Het doel van zijn reis is niet be kend. Inmiddels hebben gezagheb bende kringen in Libië tegen gesproken dat Libië finaciele hulp heeft toegezegd aan Mal ta. (Van onze redactie bui tenland) LONDEN Canada heeft de „Economische Oscar 1971" gekregen en de Japanse yen is uitge roepen tot „ster-valuta van het jaar". Dit zijn de voornaamste econo mische „onderscheidin gen" die jaarlijks worden uitgedeeld door C. Gor don Tethèr, financieel commentator van de Fi nancial Times. Canda viel de eer te beurt omdat het erin is geslaagd in het afgelopen jaar een krachtige economische groei in stand te houden bij een ongebruikelijk laag inflatiepercentage. De tweede en derde prijs in deze categorie gaan naar Oostenrijk en Frankrijk. De Japanse yen heeft zijn onderschei ding gekregen omdat hij nog steeds voor een waar- deverhoging wordt getipt, hoewel hij van alle va luta's het sterkst is ge revalueerd. De prijs voor de „meest flagrante onbeschaamd heid" is toegekend aan president Nixon voor zijn besluit de structuur van Bretton Woods af te breken omdat de gren zen tot waar zij voor Amerikaanse doelein den is gebruikt zijn bereikt en er vervolgens op aan te dringen dat andere landen de rommel opruimen. De onderschei ding voor de „grootste schijnheiligheid" valt toe aan de Britse conserva tieve partij die in het Lagerhuis een „groot de bat" over Engelands toe treding tot de EEG op touw heeft gezet in de wetenschap dat zij van plan was het land lid van de gemeenschap te maken hoe ook de uit slag van het debat zon luiden. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De politie heeft gisteren een Eindhovense caféhouder (27) en diens even oude portier aangehouden. Zij worden ervan verdacht twee woonwagenbewoners te hebben afgetuigd met ijzeren staven. Een van de woonwagenbewo ners moest met een zware her senschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. Dé woonwagenbewoners wil den gisternacht tegen drie uur het café van V. aan de Kerk straat binnen gaan. De portier weigerde omdat het tweetal niet bepaald nuchter was. Een van de woonwagenbewoners trok daarop een mes. De por tier vroeg assistentie waarna een fikse vechtpartij ontstond, waarbij de woonwagenbewo ners het onderspit moesten delven. Intussen heeft in elk geval een der winkeliers die door het systeem „halen zonder te betalen" dat enkele woonwa genbewoners in de afgelopen week toepasten zie ons blad van gisteren zijn artikelen weer teruggekregen. Het schijnt diat de ruime publici teit en het daarop gevolgde verscherpte politietoezicht op het woonwagenkamp enige uit werking heeft gehad. Aan de andere kant verklaarde een der bewoners dat de geleverde goederen waren ontvreemd en 'doorverkocht „om de bewoners in leven te houden, want ze krijgen te weinig bijstand". BERLIJN (DPS) Scher per nog dan eerder op de dag het ministerie van Duitsland zaken in Oost-Berlijn heeft maandagmiddag dé Oostduitse regering als geheel tegen het incident in het Kielerkanaal geprotesteerd en strenge be straffing verlangd van dege nen die zondag vrouw en kind van een vluchteling van het Oostduitse schip 'Eichsfeld' haalden. Goede morgen. U woont zeer waarschijnlijk niet in Utrecht, en da's maar goed ook, want ik heb van die men sen daar niet zo'n hoge pet meer op. Niet, doorgaans heb je die van mensen in de groot stad wel op, je denkt dat ze een vreselijk druk leven heb ben, omdat ze zich zo druk maken. Nou, vergeet het maar. Ik lees in een recent ANP- bericht: „De Utrechters zijn een huiselijk volkje. De drie meest beoefende vrije tijdsge- dragsvormen van de Utrech ters zijn: gezellig thuis zitten, televisie kijken en bezoek Inrijgen". it Dat heeft een Utrechtse so cioloog achterhaald door op wetenschappelijke wijze 400 stadgenoten te interviewen. Overdag, natuurlijk. it Overigens zijn velen onzer niet veel actiever. Al hoeft u van mij nooit zo'n drukdoener te worden als die buurman die ik eens had en die op de meest onzalige ogenblikken van de dag met zijn elektri sche boor door zijn muren dramde, it In Londen is een theaterbu reau annex platenfirma opge richt met de naam: „Qwerty- uiop". Wat zal dat nou beteke nen, hè? it Niets. Het is de bovenste rij letters van de typemachine die althans op dit moment door mij in gebruik is, en van de meeste typemachines, geloof ik. Je moet er maar op ko men. V Moedjib: wat een sjeike ont vangst! De beker: Een NEC-aan- NAC-race. V- Goed hè! Hij is dan ook van een collega. Zware dagen voor de mo narchisten, vrienden. Niet waar, niet elke dag gaat zo roemloos een koningin ten gronde als de Queen Elizabeth. Het enorme schip, zeekasteel klinkt hier beter, is dan ook niet zomaar uit de sterkte ge vallen. De geest van het trotse Britse volk of liever het Britse kapitaal de geest van Brittannia-, waarde naar verluidt door de lekkende vlammen. U weet wel, Brit- tannia dat méns dat „rules the waves Jazeker, Er schijnt ook niet gewoon S.O.S. te zijn geroe pen, maar „God, save the queen!" En dan te weten dat dit moest gebeuren vlak voor de haven van Hongkong, Enge lands „Land of hope and glo- ry". Maar ja, om met een snug gere geest uit vroeger dagen te spreken: Sic transit gloria mundi. Waarmee ik een punt zet achter mijn „Requiem pro regina". (Ben benieuwd of de heren pastores het nog allemaal kun nen volgen, nu dat latijn er ook niet meer zo bij is.) Ge groet. MERIJN DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Economische Za ken heeft meegedeeld dat ook dit jaar - voorlopig tot I mei - beperkingen blijven gelden voor persoonlijke leningen en het kopen op afbetaling. De regels voor het kopen op afbetaling houden in een kas sa-storting van 25 pet. voor een léeks van produkten, een maximumtermijn van 24 maanden voor auto's, brom fietsen, fietsen en hulpmotoren en een maximum van achttien maanden voor andere goede ren. DR. H.J. WITTEVEEN, de vorige minister van Financiën, is benoemd tot commissaris van de bank der Bondsspaar banken nv. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD Paus Paulus heeft gisteren in een toespraak tot de bij het Vati- caan geaccrediteerde diploma ten verklaard dat de bewape ningswedloop epidemische vor men heeft aangenomen en dat geen enkel volk de besmetting schijnt te kunnen ontlopen die hiermee gepaard gaat. De bedragen die thans in de wereld voor de bewapening worden uitgetrokken, aldus de paus, zijd astronomisch en alle volkeren, zowel de rijke als arme, zijn hierbij betrokken. Maar de protesten tegen de bewapeningswedloop worden sterker en veelvuldiger, spe ciaal onder de jeugd. „De r.k. kerk schaart zich achter deze protesten". De paus wees erop dat sommige landen stellen dat de bewapeningsindustrie nood zakelijk is voor hun economisch systeem, omdat hierdoor werk loosheid op grote schaal wordt voorkomen. „Maar een derge lijke motivering is in strijd met het beschavingsproces en de geest van het christendom". Het is niet mogelijk, zo ging paus Paulus verder, om de stel ling te verdedigen dat de pro duktie van dodelijke wapens nodig is om werk te verschaf fen aan honderdduizenden men sen. „De bewapeningswedloop Is het meest verontrustende verschijnsel in de huidige wereld".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7